МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут гуманітарних і соціальних наук
Кафедра психології,
педагогіки і права
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни «Методологія наукових досліджень проблем освіти»
на тему:
«Соціально-психологічні особливості управління навчальним процесом в технічних навчальних закладах»
Виконала:
студентка групи УНЗ – 11
Перевірив:
Львів – 2009
Зміст
Перелік умовних скорочень
Вступ
1. Теоретико-методологічні засади дослідження соціально-психологічних проблем управління навчальними закладами
2. Основні принципи та засоби емпіричного дослідження
3. Оптимізація процесу управління в умовах спеціально організованого навчання
Висновки
Список використаних джерел
Додатки
Вступ
У Вступі обґрунтовано актуальність проблеми, визначено мету, завдання дослідження, його об’єкт, предмет та методологічні основи, висвітлено наукову новизну і теоретичне значення роботи, а також практичну значущість отриманих результатів, визначено гіпотезу, наведено дані про апробацію і впровадження одержаних результатів дисертаційного дослідження у практику.
Актуальність дослідження. Процес соціально-економічних трансформацій, впровадження нових технологій управління загалом, навчальними закладами зокрема, надають проблемі удосконалення психотехнік управління особливої теоретичної й практичної гостроти, адже система управління закладами освіти повинна забезпечувати не тільки високий рівень професійної підготовки, але й конкурентоспроможність майбутнього спеціаліста у різних галузях виробництва. Розв’язати ці завдання покликана така система управління, яка відповідає динамічним запитам суспільства, з одного боку, і потребам освітянської галузі – з іншого.
В цьому контексті вимагає спеціального дослідження проблема удосконалення системи соціально-психологічного забезпечення процесу управління у закладах технічної освіти.
Значна кількість публікацій останнього часу, присвячених проблемам психології управління в закладах вищої і середньої освіти, свідчить про наявність гострого інтересу до цієї проблеми як у науковців, так і у практиків – керівників різноманітних організацій та підрозділів. Самостійний інтерес становить коло питань, що стосуються проблеми соціально-психологічного забезпечення технології управління закладами освіти: ці питання на сьогодні залишаються розробленими недостатньо.
Мета дослідження полягає у виявленні соціально-психологічних особливостей процесу управління закладом технічної освіти, а також у психологічному обґрунтуванні засобів підвищення його ефективності.
Об’єкт дослідження – процес управління у технічних навчальних закладах 1-2 рівнів акредитації.
Предмет дослідження – соціально-психологічні особливості управління навчальним процесом в технічному коледжі.
1. Теоретико-методологічні засади дослідження соціально-психологічних проблем управління навчальними закладами
Викладено результати аналізу літературних джерел з досліджуваної проблеми, проаналізовано й узагальнено провідні напрямки та підходи до вивчення феномена управління загалом, в системі закладів освіти зокрема, представлена модель структурно-функціональної організації процесу управління закладом технічної освіти, розроблено процедуру та діагностичні засоби емпіричного дослідження.
У розділі констатується, що проблема управління займає помітне місце у предметному полі досліджень як зарубіжних, так і вітчизняних психологів.
Констатується, що наявні у літературі матеріали стосовно особливостей процесу управління залежно від галузевої специфіки навчального закладу, а також питання про взаємозв’язок соціально-психологічних чинників і ефективності управлінських впливів не мають належної доказової бази, разом з цим, відповідно, і змістової інтерпретації.
2. Основні принципи та засоби емпіричного дослідження
Подається загальна процедура організації дослідження, обґрунтовується комплекс застосовуваних методів і прийомів, наводяться результати аналізу масиву даних, отриманих на етапі констатуючого експерименту.
Згідно з даними, отриманими на констатуючому етапі наводиться характеристика досліджуваної групи управлінців.
Виходячи із цього, розробляється спеціальна програма, спрямована на розвиток в управлінців тих складників управлінських здібностей, якими забезпечується належний рівень ефективності управлінської діяльності.
3. Оптимізація процесу управління в умовах спеціально організованого навчання
Подається загальна процедура організації та послідовність застосування програми розвивальних впливів, обґрунтовується закладений у її зміст комплекс методичних прийомів, аналізуються результати, отримані на етапі констатації та формування, накреслюються перспективи впровадження отриманих результатів у педагогічну практику.
Зміст і процедура впровадженої у даному дослідженні програми базуються на принципах і критеріях, які відповідають як сучасним психотехнічним вимогам, так і конкретним завданням нашого дослідження – в тій його частині, що безпосередньо стосується мети і завданням оптимізації управлінської діяльності керівників технічних закладів освіти.
Узагальнення результатів дослідження дають належні підстави вважати розв’язаними поставлені у ньому завдання.
Висновки
Встановлено, що спосіб структурування, а також міра розвитку компонентів (ціннісно-смислової сфери, стилю керівництва і спілкування, загальної цільової установки) певного типу управління (помірковано-адаптивного чи інноваційно-пошукового) зумовлюють стратегію застосування керівником управлінських функцій, яка, в свою чергу, постає чинником успішності діяльності педагогічного персоналу і опосередковано – діяльності студентів.
Запропоновано програму оптимізації управлінської діяльності, яка отримала верифікацію в ході спеціально організованого дослідження, а також підтвердила належну ефективність безпосередньо в практиці навчально-виховної роботи технічного закладу.