МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра фінансів
Контрольна робота
за курсом
„ОБЛІК І ЗВІТНІСТЬ У СТРАХОВИХ ОРГАНІЗАЦІЯХ”
(варіант №13)
1. Аудиторський висновок щодо підтвердження фінансової звітності страхової організації. Схема аудиторського висновку.
2. Фінансова звітність страхової організації та її призначення.
3. Методика аналізування фінансового стану страховика за показниками, що застосовуються в межах програми “Відкрите страхування”.
4. Проаналізувати ліквідність, платоспроможність, ділову активність та рентабельність страхової організації коефіцієнтним методом.
Виконала:
студентка групи ЕФІм-13
Перевірив:
Львів 2010
1. Аудиторський висновок щодо підтвердження фінансової звітності страхової організації. Схема аудиторського висновку
З 2007 року в Україні скасовано застосування Національних нормативів аудиту, натомість з 01.01.2007 року застосовуються Міжнародні стандарти аудиту. Результати аудиторської перевірки оформлюються у вигляді аудиторського висновку, який повинен чітко і ясно відбивати думку аудитора щодо перевіреної фінансової звітності. Таким чином аудитори при складанні аудиторського висновку керуються групою 5 міжнародних стандартів аудиту «Аудиторські висновки і звіти», зокрема МСА 700 «Аудиторський висновок по фінансовій звітності» та МСА 3000 «Завдання з надання впевненості» та Рішенням ДКЦПФР «Про затвердження Положення щодо підготовки аудиторських висновків, які подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами та професійними учасниками фондового ринку» №1528 від 19.12.2006 р. Окремо при проведенні аудиторської перевірки страховика слід керуватись Методичними рекомендаціями щодо формату аудиторського висновку за наслідками проведення аудиту річної фінансової звітності та річних звітних даних страховика, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 27.12.2005 р. №5204 [1,с.119].
Аудиторський висновок може бути:
позитивним (він може бути двох видів: безумовно позитивним або позитивним за наявності нефундаментальної невпевненості аудитора);
умовно-позитивним (позитивний висновок за наявності нефундаментальної незгоди);
негативним (за наявності фундаментальної незгоди);
сформульованим як відмова від надання аудиторського висновку.
Об'єктом аудиту є річна фінансова звітність страховика та річні звітні дані, які подаються до Держфінпослуг. Метою аудиту є висловлення незалежної думки про достовірність фінансової звітності, відповідність вимогам законів України, П(С)БО, Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг №39 від 03.02.2004 року або інших правил згідно з вимогами користувачів [1,с.120-123].
Аудиторський висновок відповідно Методичних рекомендацій щодо формату аудиторського висновку за наслідками проведення аудиту річної фінансової звітності та річних звітних даних страховика, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 27.12.2005 р. №5204 має містити такі елементи:
1) Назва аудиторського висновку (заголовок).
2) Адресат відповідно до умов договору.
3) Основні відомості про аудитора (аудиторську фірму):
а) прізвище, ім'я та по батькові (найменування);
б) номер, серія, дата видачі та термін дії свідоцтва про внесення до державного реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які одноособово надають аудиторські послуги;
в) інформація про всіх аудиторів, що брали участь в аудиторській перевірці: номер, серія, дата видачі та термін дії сертифіката аудитора; номер, серія, дата видачі та термін дії свідоцтва про внесення до реєстру аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ; телефон, поштова та електронна адреса.
4) Основні відомості про страховика:
а) повна назва;
б) код за ЄДРПОУ;
в) місцезнаходження;
г) дата державної реєстрації;
ґ) основні види діяльності відповідно до установчих документів;
д) чисельність працівників на звітну дату;
е) номери, серії, дати видачі, термін дії ліцензій на здійснення страхової діяльності;
є) кількість відокремлених підрозділів.
5) Відомості про умови договору на проведення аудиту:
а) дата та номер договору;
б) період, яким охоплено проведення аудиту;
в) дата початку та дата закінчення аудиту.
6) Опис перевіреної фінансової інформації.
7) Зазначення розподілу відповідальності управлінського персоналу страховика та відповідальності аудитора.
8) Параграф, що описує обсяг аудиторської перевірки (посилання на МСА, які застосовуються до аудиту, методичні рекомендації; перелік процедур, що виконані аудитором).
9) До аудиторського висновку за наслідками проведення аудиту річної фінансової звітності включати параграф, у якому висловлено думку аудитора з приводу того, чи фінансові звіти розкривають інформацію та відображають фінансовий стан страховика, а також результат його діяльності, рух власного капіталу та рух грошових коштів. У разі наявності обставин, за яких аудиторський висновок може бути модифікований, до висновку включається параграф, який указує на такі обставини. Зазначений параграф може бути розміщений після параграфа, який містить думку аудитора (за наявності питань, що не впливають на думку аудитора) або перед таким параграфом (за наявності обставин, що впливають на думку аудитора).
10) До аудиторського висновку за наслідками проведення аудиту річних звітних даних страховика рекомендується включати параграф, що містить думку аудитора щодо відповідності кожної складової частини річних звітних даних вимогам Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 03.02.2004 №39.
Дата аудиторського висновку.
Підпис аудитора.
Адреса аудитора (фактичне місцезнаходження головного офісу) [3,с.284-286].
2. Фінансова звітність страхової організації та її призначення
Надання прозорої і корисної інформації про господарюючі суб'єкти і здійснювані ними операції є необхідною умовою ефективної ринкової економіки. В даний час мінімальні вимоги до розкриття інформації визначають якість і кількість інформації, яку слід представляти учасникам ринку і суспільству в цілому. Регулюючі органи також розглядають якість фінансової інформації, що розкривається суб'єктом господарювання, як пріоритетну характеристику положення його на ринку.
Сказане вище повною мірою відноситься до страхових організацій, які переймають на себе фінансові зобов'язання перед широким колом страхувальників, фізичними і юридичними особами. Крім того, використовуючи механізм перестрахування, страховик бере участь у вторинному розподілі страхової суми і страхового фонду і, отже, вступає у зобов'язальні відносини з партнерами по перестрахуванню. Звідси той значний інтерес, який проявляють користувачі до фінансової звітності страховика.
Фінансова звітність страхової організації - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів організації за звітний період. Метою складання фінансової звітності є забезпечення користувачів повною, правдивою, неупередженою інформацією про фінансові результати діяльності й фінансовий стан підприємства. Фінансова звітність має задовольнити інтереси користувачів - юридичних і фізичних осіб, яким потрібна інформація про діяльність організації для прийняття правильних рішень [2].
Складові річної фінансової звітності: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал. Термін подання фінансової звітності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Квартальна звітність складається тільки з балансу і звіту про фінансові результати.
Якісні характеристики фінансової звітності:
1. Зрозумілість - доступність для розуміння користувачів, які мають достатні знання у сфері бухгалтерського обліку.
Щоб бути зрозумілою користувачам, фінансова звітність має містити відомості про: організацію; дату звітності й звітний період; валюту звітності та одиниці її виміру; консолідацію фінансових звітів; припинення (ліквідацію) окремих видів діяльності; виявлені помилки минулих років і пов'язані з ними коригування; переоцінку статей фінансових звітів.
2. Доречність - прогнозування результатів діяльності, виправлення помилок у господарській діяльності. Фінансова звітність має містити тільки доречну інформацію, що дає змогу впливати на прийняття рішень, оцінку минулих і майбутніх подій.
3. Надійність - у інформації, представленій у звітності, не повинно бути суттєвих помилок і викривлень. Надійність забезпечують правдиве подання операцій і подій та перевага сутності над формою.
4. Нейтральність, тобто відображення інформації без мети здійснення впливу на рішення для досягнення бажаного результату.
5. Обачливість (обережність під час розрахунків) - повнота (без пропусків)[6,c.189].
Обов'язкові реквізити звітності: дата, на яку приведені основні показники діяльності страхової організації; охоплюваний період; валюта. Усі звіти підписуються керівником і головним бухгалтером.
Метою фінансової звітності є уявлення інформації про фінансове положення (бухгалтерський баланс), фінансові результати (звіт про прибутки і збитки) і зміни у фінансовому положенні (звіт про рух грошових коштів, звіт про рух капіталу) компанії. Прозорість фінансової звітності досягається за допомогою повного розкриття і достовірного представлення корисної інформації, необхідної широкому колу користувачів при прийнятті ними економічних рішень.
Отже, фінансова звітність дозволяє отримати уявлення про фінансове положення страхової компанії і результати її діяльності [5,c.234].
Методика аналізування фінансового стану страховика за показниками,
що застосовуються в межах програми „Відкрите страхування”
Програма "Відкрите страхування" передбачає добровільне розкриття інформації про діяльність страховиків додатково до визначеної законодавством інформації, що підлягає обов'язковому оприлюдненню.
За бажанням страховика на офіційній сторінці Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України в мережі Інтернет розміщується посилання на адресу офіційного сайту страховика, де розміщено інформацію про його діяльність відповідно до методичних рекомендацій, із зазначенням, в якому обсязі вона розкрита (в повному обсязі або частково), а також застереженням про те, що за недостовірність інформації щодо показників діяльності, що розкриваються на офіційному сайті, відповідальність несе страховик згідно з чинним законодавством.
Рекомендується розміщувати на офіційному сайті страховика таку інформацію:
1) загальні відомості про страховика;
2) оприлюднену згідно з вимогами законодавства фінансову звітність страховика разом з аудиторським висновком;
3) річний звіт страховика;
4) показники діяльності страховика, що визначаються на підставі звітних даних, що подаються до Держфінпослуг;
5) інформація про ринкову поведінку страховика у його взаємовідносинах із споживачами страхових послуг.
Ступінь розкриття інформації встановлюється страховиком самостійно. При розміщенні вказаної інформації страховик зазначає, в якому обсязі вона розкрита (в повному обсязі або частково).
У разі часткового розкриття страховиком інформації, що розміщується на його сайті, зазначається, яка інформація згідно структури її подання не розкрита або розкрита частково.
При розкритті показників діяльності на офіційному сайті страховика розміщуються такі дані:
1. Активи, статутний капітал, обсяг сформованих страхових резервів:
Обсяг активів по балансу;
Сплачений статутний капітал;
Обсяг сформованих страхових резервів:
2. Показники діяльності зі страхування життя:
Зібрані страхові премії зі страхування життя;
Частка страхових премій, належна перестраховикам;
Страхові виплати:
Рівень виплат:
Кількість договорів страхування, за якими не виконано страхові зобов’язання у визначений договором страхування термін на кінець звітного періоду;
Кількість договорів страхування, укладених протягом звітного періоду;
Кількість страхових випадків, за якими протягом звітного періоду прийнято рішення про здійснення страхових виплат;
3. Показники діяльності з видів добровільного страхування:
Зібрані страхові премії з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя:
Частка страхових премій, належна перестраховикам, з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя:
Страхові виплати (відшкодування) з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя;
Рівень виплат з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя;
Кількість договорів страхування, за якими не виконано страхові зобов’язання у визначений договором страхування термін на кінець звітного періоду з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя;
Кількість договорів страхування, укладених протягом звітного періоду з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя;
Кількість страхових випадків, за якими протягом звітного періоду прийнято рішення про здійснення страхових виплат (відшкодувань) з видів добровільного страхування, інших, ніж страхування життя;
4. Показники діяльності з видів обов’язкового страхування:
Зібрані страхові премії з видів обов’язкового страхування:
Частка страхових премій, належна перестраховикам, з видів обов’язкового страхування:
Страхові виплати (відшкодування) з видів обов’язкового страхування;
Рівень виплат з видів обов’язкового страхування;
Кількість договорів страхування, за якими не виконано страхові зобов’язання у визначений договором страхування термін на кінець звітного періоду з видів обов’язкового страхування;
Кількість договорів страхування, укладених протягом звітного періоду з видів обов’язкового страхування;
Кількість страхових випадків, за якими протягом звітного періоду прийнято рішення про здійснення страхових виплат (відшкодувань) з видів обов’язкового страхування.
Страховики, що розкривають показники діяльності, повідомляють про це Держфінпослуг та надають разом з повідомленням інформацію про показники своєї діяльності [4].
Проаналізувати ліквідність, ділову активність, платоспроможність та рентабельність страхової організації коефіцієнтним методом
Аналізування ліквідності, ділової активності, платоспроможності та рентабельності, страхової організації коефіцієнтним методом, буде здійснено на прикладі ВАТ “СК “Укргазпромполіс”, баланс та звіт про фінансові результати якої, відображено у додатку А та додатку Б, відповідно.
Показники ліквідності:
Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття)
К1 = (Грошові кошти + Грошові еквіваленти + Дебітори (непротермінові та реальні) + Запаси + Витрати) / Короткотермінова заборгованість = Усього за розділом “Оборотні активи” / Усього за розділом “Поточні зобов'язання”
К1 = 35148/3711=9,47
Нормативне значення 1,0-2,0.
Цей коефіцієнт показує достатність ресурсів страхової організації, які можуть бути використані для погашення поточних зобов'язань, а також скільки оборотних активів припадає на кожну грошову одиницю короткострокових зобов'язань. Отже, можна зробити висновок що СК “Укргазпромполіс” достатньо забезпечена ресурсами для погашення зобов’язань, за рахунок перевищення розрахункового значення над нормативним.
Коефіцієнт швидкої ліквідності (покриття)
К2 = (Грошові кошти + Грошові еквіваленти + Дебітори (непротермінові та реальні) + Поточні фінансові інаестиції) / Короткотермінова заборг. = (Усього за розділом “Оборотні активи” - виробничі запаси - незавер. виробництво - готова продукція-товари) / Усього за розділом “Поточні зобов'язання”
К2 = (35148-42)/3711=9,46
Нормативне значення 0,7-0,8.
Цей коефіцієнт відображає платіжні можливості страхової організації щодо сплати поточних зобов'язань за умови своєчасних розрахунків з дебіторами. СК “Укргазпромполіс” вчасно погашає дебіторську заборгованість.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
КЗ = (Грошові кошти + Грошові еквіваленти + Короткотермінові фінансові вкладення) / Короткотермінові зобов'язання
КЗ = (19569+7558)/3711=7,31
Нормативне значення 0,25-0,5.
Результат даного показника свідчить що СК “Укргазпромполіс” здатна негайно сплатити боргові зобов’язання.
Чистий оборотний капітал
К4 = Оборотні активи - Поточні зобов'язання
К4 = 35148-3711=31437
Нормативне значення >0.
Наявність та розмір чистого оборотного капіталу свідчать про спроможність страхової організації сплачувати свої поточні зобов'язання та розширювати подальшу діяльність.
Після підрахунку показників ліквідності можна зробити висновок, що спостерігається значне перевищення розрахункових значень над нормативними. Це свідчить про те, що СК “Укргазпромполіс” неповністю використовує свій потенціал та здатна розширювати свою діяльність.
Показники платоспроможності:
Коефіцієнт фінансової незалежності
К5 = Власний капітал / Страхові резерви
К5 = 70624/7838=9,01
Нормативне значення >0.
Цей показник свідчить про фінансову стійкість СК “Укргазпромполіс” та можливість виконати свої зовнішні зобов'язання за рахунок використання власних активів, його незалежність від позикових джерел.
Коефіцієнт автономії (платоспроможності)
К6 = Власний капітал / Валюта балансу
К6 = 70624/81890=0,86
Нормативне значення 0,25-0,5.
Цей показник показує частку власного капіталу в загальній сумі засобів авансованих у її діяльність, і для СК “Укргазпромполіс” вона складає 86% .
Коефіцієнт структури капіталу (фінансування)
К7 = Залучений капітал / Власний капітал
К7 = 3711/70624=0,05
Нормативне значення 0,5-1,0.
Даний коефіцієнт характеризує залежність страхової організації від залучених засобів. Чим менше значення цього показника тим більше забезпечена страхова організація власними коштами. Оскільки значення є досить малим, значить СК “Укргазпромполіс” достатньо забезпечена власними засобами.
Коефіцієнт, забезпеченості власними оборотними засобами
К8 = Чистий оборотний капітал / Оборотні активи
К8 = (35148-3711)/35148=0,89
Нормативне значення >0,5.
Цей коефіцієнт показує забезпеченість страхової організації власними оборотними засобами. Отже, СК “Укргазпромполіс” забезпечена власними оборотними засобами на 89%.
Коефіцієнт маневреності власного капіталу
К9 = Чистий оборотний капітал / Власний капітал
К9 = (35148-3711)/70624=0,45
Нормативне значення >0.
Результат даного показника свідчить що 45% власного капіталу використовується страховою компанією для фінансування поточної діяльності.
Аналіз ділової активності:
Коефіцієнт оборотності активів
К10 = Чиста виручка від реалізації продукції (робіт, послуг) / Середньорічна валюта балансу
К10 = 4094/((78886+81890)/2)=0,05
Цей коефіцієнт характеризує ефективність використання страховою організацією усіх наявних ресурсів незалежно від джерел їх залучення. Отже СК “Укргазпромполіс” використовує наявні ресурси з ефективністю 5%.
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості
К11 = Чиста виручка від реалізації продукції (робіт, послуг) / Середньорічна дебіторська заборгованість
К11 = 4094/((7363+1637+7374+12+555+1+1+18+37)/2)=0,48
Цей коефіцієнт показує швидкість обороту дебіторської заборгованості страхової компанії за аналізований період, розширення або зниження комерційного кредиту, що надається страховою компанією.
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості
К12 = Чиста виручка від реалізації продукції (робіт, послуг) / Середньорічна кредиторська заборгованість
К12 = 4094/((3500+3500+3+71+6+57+102+3)/2)=1,13
Він показує швидкість оборотності кредиторської заборгованості страхової компанії за аналізований період, розширення або зниження комерційного кредиту, що надається страховій компанії.
Коефіцієнт оборотності матеріальних запасів
К13 = Собівартість реалізованої продукції / Середньорічна вартість матеріальних запасів
К13 = 2301/((13+42)/2)=83,67
Цей коефіцієнт характеризує швидкість реалізації товарно-матеріальних запасів страхової організації.
Коефіцієнт оборотності основних засобів
К14 = Чиста виручка від реалізації продукції (робіт, послуг) / Середньорічна вартість основних засобів
К14 = 4094/((4328+4460)/2)=0,93
Він показує ефективність використання основних засобів, а це означає, що СК “Укргазпромполіс” використовує основні засоби з ефективністю 93%.
Коефіцієнт використання активів
К15 = Прибуток / Валюта балансу
К15 = 131/81890=0,0016
Цей показник характеризує, наскільки ефективно страхова компанія проводить свою інвестиційну політику. Ефективність використання активів СК “Укргазпромполіс” 0,16%.
Коефіцієнт використання власних коштів (капіталу)
К16 = Прибуток / Власний капітал
К16 = 131/70624=0,0019
Цей показник показує “віддачу” власного капіталу страховика і дає зрозуміти, скільки гривень прибутку дає кожна гривня власних коштів страховика. ефективність використання власних коштів страхової компанії. У СК “Укргазпромполіс” власний капітал (кошти) використовуються з досить низькою ефективністю 0,19%.
Аналіз рентабельності:
Коефіцієнт рентабельності активів
К17 = Чистий прибуток/Середньо річна вартість активів
К17 = 131/((78886+81890)/2)=0,0016
Нормативне значення >0,2.
Коефіцієнт характеризує ефективність використання активів. Чим більше значення показника, тим ефективніше використовуються активи. У СК “Укргазпромполіс” рентабельність активів нижча норми.
Коефіцієнт рентабельності власного капіталу
К18 = Чистий прибуток/Середньорічна вартість власного капіталу
К18 = 131/((70493+70624)/2)=0,0019
Нормативне значення >0,2.
Цей коефіцієнт характеризує ефективність вкладення коштів до страхової
компанії.
Коефіцієнт рентабельності діяльності
К19 = Чистий прибуток/ Чиста виручка від реалізації продукції (робіт, послуг)
К19 = 131/4094=0,03
Нормативне значення >0,2.
Цей показник характеризує ефективність господарської діяльності страхової організації.
Розрахункове значення коефіцієнта рентабельності активів та коефіцієнта рентабельності власного капіталу є меншим від нормативного, що пов’язано з значним зменшенням чистого прибутку СК “Укргазпромполіс” порівняно з попереднім періодом. Також меншим є значення показника рентабельності діяльності страхової компанії, що свідчить про те, що СК “Укргазпромполіс” у 2008 році проводила неефективну господарську діяльність.
Список використаної літератури:
Гаманкова О. О. Облік і аудит у страхових організаціях: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2006. — 184 с.
ЗУ „Про страхування” вiд 07.03.1996 № 85/96-ВР
Лень В. С. Облік і аудит у страхових організаціях. Начальний посібник. – Київ, 2009. – 406 с.
Розпорядження Держфінпослуг „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розкриття інформації про діяльність страховиків” від 13.03.2007 №8000
Страхування: Підручник / Керівник авт. колективу і наук, ред. С. С. Осадець. - Вид. 2-ге, перероб. і доп. - К.: КНЕУ, 2002. - 599 с.
Шелехов К. В., Бігдаш В. Д. Страхування: Навчальний посібник. – К.: МАУП, 2001. – 424 с.
Додаток А
БAЛAНС ВАТ “СК “УКРГАЗПРОМПОЛІС” за 2008 р.
Форма № 1
Актив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
I. Необоротні активи
Нематеріальні активи:
залишкова вартість
010
211
193
первісна вартість
011
277
291
накопичена амортизація
012
(66)
(93)
Незавершене будівництво
020
0
0
Основні засоби:
залишкова вартість
030
2624
2530
первісна вартість
031
4328
4460
знос
032
(1704)
(1930)
Довгострокові фінансові інвестиції:
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств
040
15423
15423
інші фінансові інвестиції
045
26076
27859
Довгострокова дебіторська заборгованість
050
733
732
Відстрочені податкові активи
060
0
0
Інші необоротні активи
070
0
0
Усього за розділом I
080
45067
46737
II. Оборотні активи
Запаси:
виробничі запаси
100
13
42
тварини на вирощуванніта відгодівлі
110
0
0
незавершене виробництво
120
0
0
готова продукція
130
0
0
товари
140
0
0
Векселі одержані
150
0
0
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:
чиста реалізаційна вартість
160
7363
7374
первісна вартість
161
7363
7374
резерв сумнівних боргів
162
(0)
(0)
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
з бюджетом
170
0
12
за виданими авансами
180
1
1
з нарахованих доходів
190
18
37
із внутрішніх розрахунків
200
0
0
Інша поточна дебіторська заборгованість
210
1637
555
Поточні фінансові інвестиції
220
0
0
Грошові кошти та їх еквіваленти:
в національній валюті
230
20253
19569
в іноземній валюті
240
4507
7558
Інші оборотні активи
250
0
0
Усього за розділом II
260
33802
35148
III. Витрати майбутніх періодів
270
17
5
Баланс
280
78886
81890
Пасив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
I. Власний капітал
Статутний капітал
300
25000
25000
Пайовий капітал
310
0
0
Додатковий вкладений капітал
320
0
0
Інший додатковий капітал
330
0
0
Резервний капітал
340
37485
39738
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
350
8008
5886
Неоплачений капітал
360
(0)
(0)
Вилучений капітал
370
(0)
(0)
Усього за розділом I
380
70493
70624
Частка меншості
385
0
0
II. Забезпечення наступних витрат і платежів
Забезпечення виплат персоналу
400
10
10
Інші забезпечення
410
0
0
Вписуваний рядок - сума страхових резервів
415
6014
7838
Вписуваний рядок - сума часток перестраховиків у страхових резервах
416
1266
293
Цільове фінансування
420
0
0
Усього за розділом II
430
4758
7555
III. Довгострокові зобов'язання
Довгострокові кредити банків
440
0
0
Інші довгострокові фінансові зобов'язання
450
0
0
Відстрочені податкові зобов'язання
460
0
0
Інші довгострокові зобов'язання
470
0
0
Усього за розділом III
480
0
0
IV. Поточні зобов'язання
Короткострокові кредити банків
500
0
0
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями
510
0
0
Векселі видані
520
3500
3500
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
530
0
3
Поточні зобов'язання за розрахунками:
з одержаних авансів
540
71
6
з бюджетом
550
57
102
з позабюджетних платежів
560
0
0
зі страхування
570
0
0
з оплати праці
580
0
3
з учасниками
590
0
0
із внутрішніх розрахунків
600
0
0
Інші поточні зобов'язання
610
7
97
Усього за розділом IV
620
3635
3711
V. Доходи майбутніх періодів
630
0
0
Баланс
640
78886
81890
Додаток Б
ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ВАТ “СК “УКРГАЗПРОМПОЛІС ”
за 2008 р.
Форма №2
Стаття
Код рядка
За звітний період
За попередній період
1
2
3
4
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
010
4094
2946
Податок на додану вартість
015
(0)
(0)
Акцизний збір
020
(0)
(0)
025
(0)
(0)
Інші вирахування з доходу
030
(0)
(0)
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
035
4094
2946
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
040
(2301)
(1584)
Валовий:
прибуток
050
1793
1362
збиток
055
(0)
(0)
Інші операційні доходи
060
708
2152
Адміністративні витрати
070
(2800)
(866)
Витрати на збут
080
(728)
(170)
Інші операційні витрати
090
(2699)
(3506)
Фінансові результати від операційної діяльності:
прибуток
100
0
0
збиток
105
(3726)
(1028)
Доход від участі в капіталі
110
0
0
Інші фінансові доходи
120
3588
3622
Інші доходи
130
2767
8918
Фінансові витрати
140
(0)
(0)
Втрати від участі в капіталі
150
(0)
(0)
Інші витрати
160
(1441)
(8435)
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування:
прибуток
170
1188
3077
збиток
175
(0)
(0)
Податок на прибуток від звичайної діяльності
180
(1055)
(823)
Дохід з податку на прибуток від звичайної діяльності
185
0
0
Фінансові результати від звичайної діяльності:
прибуток
190
133
2254
збиток
195
0
0
Надзвичайні:
доходи
200
4
0
витрати
205
(4)
0
Податки з надзвичайного прибутку
210
(2)
(0)
Чистий:
прибуток
220
131
2254
збиток
225
(0)
(0)