МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №2
з курсу „Основи менеджменту”
на тему:
„Оцінка внутрішнього і зовнішнього середовища організації як етап стратегічного планування”
Варіант №2
Виконав:
ст. гр. ЕК-111
Керівник:
Львів-2006
Мета роботи
Вивчення механізму впливу чинників внутрішнього і зовнішнього середовища; дослідження їх впливу на діяльність організації в умовах вибраної стратегії; оцінка стану організації.
Зміст роботи
Оцінка впливу факторів внутрішнього середовища організації.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії.
Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії.
Обгрунтування вибору стратегії розвитку підприємства.
Теоретичні відомості
Організація – група людей, діяльність яких свідомо, керовано або спонтанно координується для досягнення певної мети.
Організації поділяються:
за способом та метою утворення:
формальні – це групи працівників, діяльність яких свідомо планується, організовується, мотивується, контролюється для досягнення мети;
неформальні – це організації, що виникають і функціонують спонтанно;
за кількістю цілей:
прості – організації, що мають одну ціль;
складні – організації, що ставлять перед собою комплекс взаємозв’язаних цілей;
за величиною:
крупні – організації, в яких працюють тисячі працівників;
середні – організації, в яких працюють сотні працівників;
малі – організації, в яких працюють десятки працівників.
за юридичним статусом:
юридичні – організації, які мають офіційне визнання, атрибути державної реєстрації, рахунок в банку, форму підприємництва тощо;
неюридичні – усі інші організації;
за формами підприємництва:
господарські товариства;
банки;
страхові компанії;
інвестиційні фонди тощо.
Організація є системою, тобто сукупністю взаємопов’язаних, взаємодіючих елементів, які складають цілісне утворення, що має властивості, відмінні від властивостей складових елементів.
Система організації складається з двох підсистем: керуючої та керованої. Основне призначення керуючої системи полягає у розробці способів впливу і їх трансформації в управлінські рішення. Вона складається з апарату управління, засобів та технології управління, адміністративних приміщень, засобів комунікації тощо. Ключовим структурним елементом керуючої системи є апарат управління, який включає усіх управлінців (менеджерів) даної організації. У склад керованої системи входять виконавці (робітники, операційними, оператори та ін.), а також необхідні їм для здійснення виробничо-господарської діяльності технічні, організаційні та комунікаційні засоби, приміщення тощо. У результаті у керованій системі виготовляється продукція (товари, послуги тощо).
Група – це дві і більше осіб, які взаємодіють одна з одною таким чином, що кожна особа здійснює вплив на конкретних людей і одночасно перебуває під впливом конкретних людей.
Формальні групи створюються за бажанням керівника у результаті вертикального та горизонтального поділів праці з метою виконання певних завдань і досягнення конкретних цілей. Виділяють три типи формальних груп:
групи керівників (командні групи): президент компанії і віце-президенти, начальник цеху та його заступники тощо;
цільові виробничі (господарські) групи: групи технологів, дизайнерів, конструкторів, фінансистів, економістів тощо;
комітети, які у свою чергу поділяються на спеціальні (комітет з усунення браку на виробництві, комітет зі скорочення працівників, ліквідаційна комісія) та постійні (ревізійна комісія, науково-технічна рада, рада директорів та інші).
Фактори впливу на організацію – це рушійні сили, які впливають на виробничо-господарську діяльність організації і забезпечують певний рівень отриманих результатів. Їх можна класифікувати за двома ознаками:
рівень впливу (макрорівень, мікрорівень);
середовище впливу (внутрішні, зовнішні).
Послідовність виконання лабораторної роботи
Викладач перевіряє готовність студентів до виконання роботи, коротко пояснює механізм впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища організації (прямої та непрямої дії) та особисті формування стратегії для підприємства різних галузей.
Студенти ознайомлюються з характеристикою одного із вітчизняних підприємств, його станом і діяльністю (див. п. 2.5).
Вичають характеристику підприємства, студенти оцінюють кожен з факторів внутрішнього середовища і заповнюють табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Оцінка та аналіз факторів внутрішнього середовища
№ з/п
Назви факторів
Характеристика факторів
Оцінки факторів, бали
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Цілі
Конкретний кінцевий стан або очікуваний результат діяльності організації (групи). Розрізняють за тривалістю та змістом. Існує чимало різновидів цілей залежно від характеру організації.
2
Структура
Взаємовідносини рівнів управління та видів робіт, які виконують служби або підрозділи, планування виробничих та адміністративних приміщень, розміщення транспортних шляхів, інформаційні потоки тощо. Поєднується горизонтальний і вертикальний поділ праці в організації. Можна виділити високу і плоску структуру управління організаціями.
3
Завдання
Види робіт, які необхідно виконати певним способом та в обумовлений термін. Це робота з предметами праці, знаряддями праці, інфомацією, людьми тощо.
4
Технологія
Спосіб перетворення вхідних елементів (матеріалів, сировини тощо) у вихідні (продукт, виріб) шляхом виконання операцій. Британська дослідниця Джоан Вудворд поділила технології на три групи:
технологій дрібносерійного та індивідуального (одиничного) виробництва;
технології масового або велико серійного виробництва;
технології безперервного виробництва.
В Україні існують індивідуальні, дрібносерійні, серійні, велико серійні, масові та масово-потокові технології.
5
Працівники
Найважливіший внутрішній ситуаційний фактор організації. Його роль визначається здібностями, кваліфікацією, обдарованістю, освітою, потребами, сприйняттям корпоративного духу, знаннями (фаховість), поведінкою, ставленням до праці, позицією, розумінням цінностей, оточенням (склад групи, до якої входять), наявністю якостей лідера тощо.
6
Ресурси
Термін походить від фр. resources – допоміжний засіб від лат. resurgo – підіймаюсь, виникаю, поновлююсь знову. Це природні, сировинні, матеріальні, фінансові та інші цінності, які можуть бути використані в разі потреби для створення товарів, надання послуг, одержання певних результатів. Основними ресурсами для забезпечення виробничо-господарської діяльності є такі:
трудові (робоча сила);
матеріальні (сировина, матеріали, комплектування тощо);
фінансові (власні кошти, кредити, інвестиції та ін.);
інформаційні (результати маркетингових досліджень, замовлення, запит, оферти, повідомлення тощо);
енергетичні (паливо, мастила та інші) тощо.
На підставі характеристики підприємства та вибраної стратегії альтернативи розвитку студенти оцінюють вплив кожного з факторів зовнішнього середовища організації прямої дії, заповнюючи табл. 2.2.
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища прямої дії визначається за формулою:
Rпд=ХּQпд (2.1)
Де Х – оцінка впливу фактора на організацію, бали;
Qпд – значимість (вага) фактора для організації.
Таблиця 2.2
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії
№ з/п
Назва факторів
Характеристика взаємного впливу факторів на організацію
Оцінка впливу факторів, бали, Х
Значимість (вага) факторів для організації, Qпд
Вплив факторів, Rпд
1
2
3
4
5
6
1
Споживачі
Будь-яка організація у ринкових умовах орієнтується у своїй діяльності на забезпечення потреб споживачів. Тобто організації займаються виробництвом таких товарів та послуг, на які з боку споживачів існують незадоволені потреби.
1
2
3
4
5
6
2
Постачальники
Постачальники забезпечують організацію необхідними вхідним елементами (ресурсами). При цьому несвоєчасні поставки, недотримання вимог постачальниками знижує ефективність діяльності організації.
3
Конкуренти
Заохочують організацію постійно вдосконалювати свою виробничо-господарську діяльність з метою досягнення необхідного рівня конкурентно спроможності .
4
Державні органи влади
До них належать Верховна Рада України, Адміністрація Президента України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Державна податкова адміністрація України, Державна митна служба України, регіональні органи управління тощо. Всі ці структури розробляють формулюють та затверджують засади функціонування організації в державі та контролюють виконання та дотримання необхідних вимог.
5
Інфраструктура
Містить фінансові інституції, транспортні сполучення, зв’язок, консалтингові служби тощо. Впливає на швидкість та якість розрахунків, перевезень, отримання необхідної інформації, що визначає ділові відносини організації.
6
Законодавчі акти
Будь-яка організація в Україні функціонує на засадах базових законодавчих актів, серед яких можна виділити: Закон України „Про підприємства в Україні”, Закон України „Про господарські товариства”, Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” та багато інших.
7
Профспілки, партії, громадські організації
Профспілки на підприємствах здійснюють контроль за дотриманням трудового законодавства, дбають про покращення умов праці та її оплати, охорони здоров’я та відпочинку, розвитку спортивної та художньої самодіяльності. Профспілки укладають із керівництвом підприємства колективний договір, де обумовлюються усі питання, пов’язані з умовами, оплатою та організацією праці тощо. Партії беруть безпосередню участь у законотворчому процесі, результати якого надалі безпосередньо впливають на організацію. Можуть бути (як і профспілки) ініціаторами страйків, опозиційних дій та ін.
8
Системи економічних відносин у державі
Формує умови, правила та принципи функціонування організації. В ринкових умовах підприємство працює за законами попиту, пропозиції, конкуренції тощо.
9
Організації-сусіди
Впливають на організацію, працюючи з нею на одних площах, використовують спільні комунікації, склади, приміщення тощо.
Бальна оцінка впливу конкретного фактора може змінюватись в діапазоні від +5 (дуже сильний позитивний вплив) через 0 (нейтральний вплив) до -5 (дуже сильний негативний вплив). Значимість (вага) фактора для організації (Qпд) визначається за умови, що сума ваг всіх факторів дорівнює одиниці (тоьто Σ Qі=1).
Аналізуючи характеристику підприємства, студенти оцінюють вплив кожного з факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії і заповнюють табл. 2.3, вказуючи через які фактори прямої дії проявляються ці впливи.
Вплив конкретного фактора зовнішнього середовища непрямої дії визначається за формулою:
Rнд=УּQнд,
де У – оцінка впливу фактора на організацію, бали;
Qнд – значимість (вага) фактора для організації.
Бальну оцінку впливу фактора (У) і вагу (значимість) конкретного фактора (Qнд) визначаються аналогічно, як і для факторів зовнішнього середовища прямої дії.
Таблиця 2.3
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії
№ з/п
Назва факторів
Характеристика та механізм впливу факторів на організацію
Оцінка впливу факторів, бали, Y
Значимість (вага) факторів для організації, Qнд
Вплив факторів, Rнд
1
2
3
4
5
6
1
Міжнародні події
Будь-які події політичного, економічного, соціального, військового характеру, що відбуваються у світі і зачіпають більше двох країн світового співтовариства.
2
Міжнародне оточення
Характеризує економічний, політичний, соціальний стан країни з контрагентами, яких співпрацює підприємство.
1
2
3
4
5
6
3
Науково-технічний прогрес
Це процес розвитку науки і техніки, що зумовлює глибокі перетворення в усіх сферах суспільства. Особливістю НТП є високі темпи розвитку науки, скорочення часу впровадження фундаментальних наукових винаходів, створення прогресивних технічних засобів, технологій тощо.
4
Політичні обставини
Це обставини , що склались у процесі формування державного устрою ,проведення реформ ,розвитку суспільства, політичної боротьби тощо.
5
Соціально-культурні обставини
Відображають загальний рівень культури в країні ,стан соціального забезпечення громадян ,доходи на душу населення ,соціальну стабільність ,розвиток мистецтв ,літератури ,науки тощо.
6
Рівень техніки та технології
Демонструє відповідність стану техніки та технології сучасних вимогам:ре