МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра «Телекомунікації»
Лабораторна робота №10
ACCESS. СТВОРЕННЯ БАЗИ ДАНИХ У ВИГЛЯДІ РЕЛЯЦІЙНИХ ТАБЛИЦЬ
Виконав:
ст.гр. ТК - 11
Перевірив:
Львів 2010
Мета: Вміти створювати структуру таблиці, модифікувати її, вводити дані в таблицю.
Теоретичні відомості
База даних (БД) – це значна кількість однорідних, даних з конкретної предметної галузі, які зберігаються на комп’ютерних носіях. БД створюють, якщо є потреба регулярно опрацьовувати великі обсяги однорідної інформації: списки абітурієнтів чи студентів з їхніми оцінками, анкетні дані співробітників деякого закладу чи фірми, розклади руху різних видів транспорту, пропозиції товарів на ринку чи облік матеріалів на складах тощо.
Робота з БД складається з таких етапів: створення структури БД; введення даних;
редагування структури і даних; відшукання інформації в БД; оформлення звітів.
База даних Access – це файл з розширенням mdm, який містить дані у вигляді однієї чи декількох таблиць. окрім таблиць, у файлі БД можуть бути такі об’єкти: форми, запити, макроси, модулі, які розглядатимемо далі.
Розглянемо структуру таблиці . Таблиця складається з рядків і стовпців. Рядки називаються записами.
Запис містить інформацію про один елемент бази даних: одну людину, книжку, продукцію, рейс тощо. Він складається з полів.
Поле – це мінімальна (але найважливіша) порція інформації в записі, над якою визначені операції введення, виведення, перетворення тощо. Поле має ім’я, значення, характеризується типом і низкою властивостей.
Структура таблиці – це структура запису, тобто сукупність назв полів, їхніх типів та властивостей. Структуру визначає користувач під час аналізу конкретної задачі.
Розглянемо, як створити базу даних, що складатиметься з однієї чи декількох таблиць. Для цього після запуску програми Access треба виконати таку послідовність команд:
У вікні Access увімкнути першу радіо кнопку Нова (Blank) база даних – ОК – Вибрати потрібну папку і надати назву файлові – Створити – В отриманому головному вікні бази даних активізувати закладку Таблиці – Створити.
Якщо з програмою вже працювали раніше, то послідовність команд інша: Файл – Створити БД – На закладці Загальні вибрати піктограму Нова база даних – ОК т. д... – Створити.
Є декілька способів створення таблиць: режим таблиці; конструктор таблиці; майстер таблиці; імпорт таблиці.
У режимі конструктора користувач задає:
назви полів методом введення назв;
тип даних методом вибору типу з запропонованого списку;
описи полів, які є необов’язковими;
властивості полів (лише у разі потреби) методом заповнення таблиці властивостей.
У найпростіших БД достатньо задати назви полів і зазначити їхні типи, оскільки основні властивості фіксуються автоматично згідно принципу замовчування.
Структуру будь-коли можна модифікувати. У раніше створену структуру нове поле вставляють командою Вставити – Рядки. Виокремлене поле вилучають командою Редагувати – Вилучити рядки. Можна змінити порядок розташування полів, перетягуючи їхні назви вниз и вгору.
Після створення структури вікно конструктора треба закрити зі збереженням таблиці у файлі на диску з деякою назвою: Оцінки, Телефони тощо.
Щоб ввести дані в таблицю, її потрібно відкрити в режимі таблиці з головного вікна бази даних: Закладка Таблиці – Виберіть назву – Відкрити.
Дані в таблицю вводять звичайно з клавіатури (або через буфер обміну). Зовнішньо таблиця подібна до електронної. Ширину стовпців і висоту змінюють методом перетягування розмежувальних ліній.
Для прискореного введення у поля даних, що є елементами деякого стандартного списку, наприклад, списку посад, назв міст тощо, у конструкторі таблиць для відповідного поля у типі даних потрібно увімкнути майстра підстановки і створити (ввести) список даних. Цим списком можна користуватися у режимі введення даних у таблицю.
Стовпці можна ховати чи показувати командою Формат – Заховати стовпець/Показати Стовпець.
Щоб деякі стовпці не зміщувались під час перегляду широкої таблиці, їх фіксують на екрані командою Формат – Зафіксувати чи вивільняють – Формат – Вивільнити всі стовпці.
Хід роботи:
Запустіть програму для опрацювання бази даних Access.
Створіть нову базу даних з іменем файлу – вашим прізвищем: Прізвище 1
Діалогове вікно Access – Нова база даних – ОК – Виберіть свою папку і дайте файлові назву – Створити.
Розгляньте головне вікно БД. Які закладки є в ньому? Активізуйте закладку Таблиці і виконайте команду Створити.
Виберіть режим конструктора таблиці.
У вікні Нова таблиця виберіть режим Конструктор – ОК – відкриється вікно конструктора з назвою Таблиця 1.
5. Утворіть структуру бази даних.
Введіть назви полів і задайте їхні типи: Номер (лічильник або числовий), Прізвище (текстовий), Ім’я (текстовий), Мат (числовий), Інф (числовий), Фіз, Літ, + (числовий).
Назви типів вводити не потрібно, клацніть у полі типу і користуйтеся списком типів, а також вертикальним прокручуванням робочого поля вікна конструктора, щоб переглянути всю структуру.
Для поля Мат задайте властивості: умову на значення та повідомлення у разі помилки. Текст повідомлення придумайте самі.
Закрийте вікно конструктора таблиці (але переплутайте з вікном Access) і збережіть структуру таблиці на диску з деякою назвою, наприклад, Оцінки.
Файл – Закрити – Так – Замість назви Таблиця 1 введіть назву Оцінки – ОК. Відмовтеся поки, що від ключового поля (натисніть на кнопку Ні).
Відкрийте створену таблицю для введення даних.
У головному вікні Бд виберіть таблицю Оцінки і натисніть на кнопку Відкрити.
8. Уведіть у таблицю дані (10 хвилин).
Якщо потрібно, зменшіть ширину стовпців. Спробуйте у поле Мат ввести неправильне значення оцінки. Закрийте вікно з повідомленням про помилку і введіть правильне значення оцінки.
9. Заховайте перший стовпець.
10. Поновіть перший стовпець на екрані.
11. Вилучіть другий запис з таблиці.
12. Доповніть таблицю ще двома записами.
Записи додаються в кінці таблиці.
13. Увімкніть панель інструментів Таблиця, якщо вона вимкнена.
Вигляд – Панелі інструментів – Таблиця.
14. Упорядкуйте введені записи за зростанням значень деякого поля.
Виокремте поле, клацнувши на назві, наприклад Прізвище, і натисніть на стандартній панелі на кнопку Впорядкування (Сортування) за зростанням. Зауважимо, що в деяких російськомовних версіях програми впорядкування текстових даних відбувається неправильно.
15. Упорядкуйте записи за спаданням значень поля Мат, а пізніше – за зростанням значень поля Номер.
16. Модифікуйте структуру таблиці.
Перейдіть у режим конструктора структури. Для цього натисніть на кнопку Вигляд або виконайте команду Вигляд – Конструктор. Змініть назву першого поля – напишіть її великими буквами: НОМЕР. Зауважимо, що в dBase - системах зміна назви поля веде до втрати даних, а в цій програмі – ні.
17. Закрийте свою таблицю, зберігаючи дані на диску.
18. У тій же базі даних створіть другу таблицю з назвою Телефони, яка міститиме номери телефонів тих же студентів.
Повторіть дії, описані в пунктах 3-8. Структура таблиці має складатися з таких полів: числового поля НОМЕР і текстових полів Прізвище, Ім’я, Місто, Телефон, Тип тел (зі значеннями: домашній, мобільний, батьків).
У конструкторі для типу поля Тип тел увімкніть майстра підстановки і задайте режим Буде введено фіксований набір значень, натискайте на кнопку Далі і введіть один стовпець з трьох значень: домашній, мобільний, батьків.
Перейдіть у режим таблиці і заповніть таблицю даними. Під час введення даних вручну стежте за відповідністю між номерами і прізвищами студентів у двох таблицях. Щоб не вводити одні і ті ж дані двічі, значення перших трьох полів таблиці Оцінки скопіюйте в буфер обміну і вставте їх у таблицю Телефони.
Дані у таблицю введіть так, щоб записів, що стосуються одного студента, була різна кількість: 1,2 або 3, - залежно від кількості контактних телефонів. Для цього вставте додаткові записи для студентів, які мають декілька контактних телефонів. Поле Тип тел заповнюйте, користуючись створеним списком.
Впорядкуйте таблицю за зростанням значень у полі НОМЕР або Прізвище. Закрийте таблицю зі збереженням на диску.
19. Створіть третю таблицю з назвою Адреси, яка міститиме адреси тих же осіб.
Структура таблиці має складатися з трьох полів: числового НОМЕР і текстових Місто і Вулиця. Заповніть таблицю даними.
20. Закрийте базу даних зі збереженням на диску, а також на дискеті. Закінчіть роботу. Здайте звіти.
Висновок. в результаті виконаної роботи ми навчились створювати структуру таблиці, модифікувати її, вводити дані в таблицю. Розглянули поняття бази даних, поле, запис, а також основні функції програми Access.