Міністерство освіти і науки України
Національний університет "Львівська політехніка"
EMBED Word.Picture.6
“ Введення в СУБД Access”
Методичні вказівки до лабораторного заняття з дисципліни
«Бази даних в інформаційно-комп’ютерних технологіях»
для студентів базового напрямку 6.091 “Електронні апарати”
Затверджено на засіданні кафедри ЕЗІКТ
Протокол № 2 від 16 вересня 2005 р.
Львів 2005
“ Введення в СУБД Access ”. Методичні вказівки до лабораторного заняття з дисципліни "Бази даних в ІКТ” для студентів напрямку 6.091. “Електронні апарати” / Укл. Л.К.Гліненко.-Львів; Вид-во Нац. ун-ту "Львівська політехика" , 2001. - 16 с.
Укладач: Л.К.Гліненко, канд. техн. наук, доц.
Відповідальний за випуск – Г.В.Юрчик , канд. техн. наук, доц.
Рецензенти: О.М.Воблий, канд. техн. наук, доц.
Р.О.Корж, канд. техн. наук, доц.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3 Введення в СУБД Access
1. Вступ
Перша частина циклу лабораторних робіт до курсу "Бази даних" присвячена вивченню основних принципів роботи із СУБД Access.
Для виконання цього циклу придатне операційне середовище Windows 95/98/ME чи Windows NT/2000/ХР.
Метою лабораторної роботи № 1 є:
Знайомство з інтерфейсом СУБД Access
Створення бази даних (БД) за допомогою Майстра БД.
У лабораторній роботі № 1 усі студенти виконують ту саму послідовність дій.
2. Порядок виконання лабораторних робіт
2.1. Підготовка до виконання
Тому що перше заняття є ознайомчим, попередньої підготовки до роботи не потрібно. Достатньо ознайомитись з загальними способами створення баз даних в Access.
2.1.1. Способи створення БД у СУБД Access
Програма Access 2000 дає змогу створювати бази даних двома способами:
самостійно поступово створюючи об'єкти бази і встановлюючи зв'язки між ними у відповідності до користувацької моделі;
створювати базу даних за зразком типової бази даних, взірці (шаблони) яких для окремих категорій баз наведені в Access.
В другому випадку створення бази даних бере на себе спеціальна програма – Майстер створення бази даних. На основі вибраного зразка бази даних (шаблону) Майстер створює файл, у якому знаходитимуться уже створені об'єкти (структури порожніх таблиць, форм та звітів. Основна перевага цього способу – практично нульові вимоги до проектувальника, головний недолік – можливість побудови БД недосвідченим користувачем без розуміння способу побудови і, як наслідок, отримання не тихвластивостей БД, які потрібно. Щоправда, цей недолік можна легко усунити подальшим коригуванням БД.
Майстер через діалогові вікна дозволяє уточнити перелік полів таблиць майбутньої бази даних, що міститимуть в подальшому відповідну інформацію. Користувач не впливає на налаштування властивостей об'єктів бази даних, а вибирає, і то в певних межах, лише їх зовнішній вигляд, форму представлення тощо. По завершенню проектування у файловій системі з'явиться файл нової бази даних з порожніми таблицями, формами, звітами і готовою головною формою (Switchboard), з якої користувач може почати процес наповнення БД.
2.1.2. Шаблони Access 2000
Можливості застосування Майстра створення бази даних обмежуються набором шаблонів, перелік і стисла характеристика яких наведена у таблиці 1.
2.1.3. Вибір шаблону
Вибір шаблону та оцінку придатності конкретного шаблона чи Майстра створення бази даних взагалі можна проводити кількома способами:
обрати близький за предметною галуззю шаблон та почати будувати БД. Вже за переліком відомостей, таблиць і полів можна визначити, чи влаштовує нас, хоча б в першому наближенні, цей шаблон;
побудувати БД і вивчити схему даних, яка являє собою модель ER-діаграми у табличному представленні. Цю схему даних слід порівняти з користувацькою моделлю проектованої БД. Якщо збіжність моделі даних з БД шаблону і потрібної БД висока, то є сенс скористатися шаблону, а в подальшому відкоректувати БД, додати нові об'єкти тощо. При цьому слід мати на увазі, що Access 2000 дозволяє досить легко перейменовувати об'єкти БД та їх елементи, що спрощує процес адаптації БД, побудованої за шаблоном, до вимог
2.2. Виконання завдання.
2.2.1. Створення бази даних за допомогою Майстра ствовення баз даних
2.2.1.1. Виконання завдання у програмі Microsoft Access 97
Запустити на виконання додаток Microsoft Access (Пуск->Програми->Microsoft Access чи будь-яким іншим способом). Вибрати режим роботи Запуск майстра (Запуск мастера), клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_OK.gif". У вікні Створення (Создание) за обраної вкладки Бази даних (Базы данных) відображується галерея шаблонів для створення БД, що застосовуються у різних прикладних галузях: Адресна книга (Адресная книга), Бібліотека (Адресная книга), Винний льох (Винный погреб), Головна книга (Главная книга), Замовлення на роботи (Заказы на работы), Каталог відеозаписів (Каталог видеозаписей), Контакти (Контакты), Особисте майно (Личное имущество), Заходи (Мероприятия), Музична колекція (Музыкальная коллекция), Основні фонди (Основные фонды), Прийом замовлень (Прием заказов), проекти (проекты), Витрати (Расходы), Ресурси (Ресурсы), Рецепти (Рецепты), Збір коштів (Сбор средств), Склад (Склад), Студенти і заняття (студенты и занятия), Тренування (Тренировки), Учасники (Участники), Фотоальбоми (Фотоальбомы).
Вибрати шаблон Бібліотека, клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_OK.gif".
У діалоговому вікні Файл нової бази даних (Файл новой базы данных) , що з'явиться на екрані, слід вибрати диск і папку, у яких буде зберігатися створювана БД. У розділі Ім'я файлу (Имя файла ) для створюваної БД буде запропоноване ім'я файлу Библиотека.mdb. Змінити його на Бібліотека.mdb, виконати клацання по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_create.gif".
Через невеликий проміжок часу з'явиться вікно Створення баз даних (Создание баз данных), у якому буде зазначено, які відомості буде містити створювана БД. Зокрема, БД “Бібліотека” міститиме:
Відомості про книги
Відомості про авторів
Цитати
Для продовження клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif".
Наступне вікно, що з'явиться на екрані, міститиме у левій частини імена (назви) таблиць, що будуть створені, а у правій частині - перелік обов'язкових і необов'язкових полів для обраної таблиці. У цьому ж вікні необхідно включити параметр Да, включить образцы данных (Так, увімкнути зразки даних), потім клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif".
У наступному вікні обрати різновид оформлення екрана, тобто як буде виглядати екран, переглянувши всі пропоновані варіанти заставок для фону, потім клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif". INCLUDEPICTURE \d \z "b_next.gif".
У наступному вікні обрати різновид оформлення звіту. Для цього переглянути варіанти та обрати той, котрий Вам сподобається.
У наступному вікні ввести назву бази чи даних скористатися запропонованим - "Бібліотека" ("Библиотека".). Якщо необхідно використовувати малюнок для оформлення звітів, включіть параметр Так (Да ) у розділі Додати малюнок в усі звіти? (Добавить рисунок во все отчеты?). При цьому стане активною кнопка INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_pic.gif", що дає змогу одержати доступ до дисків і папок для вибору потрібного для вставки малюнка. Потім клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif", а в наступному вікні по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_ready.gif".
Для створення всіх об'єктів бази даних буде потрібно трохи часу. Після завершення процесу створення БД на екрані з'явиться кнопкова форма для роботи з БД "Бібліотека".
Клацнути мишею по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_enter.gif"форми "Библиотека". Відкриється форма Автори (Авторы) (рис.1.) з інформацією про авторів, а також форму, що містить інформацію про автора. У нижньому лівому куті вікна розташовані кнопки, використовувані для переміщення по записах у таблиці: до першого запису в таблиці, до попереднього запису в таблиці, до наступного запису в таблиці, до останнього запису в таблиці, у текстовому вікні цифрою вказується номер поточної запису.
Після перегляду закрити вікно форми.
Аналогічно познайомитися з іншими пунктами.
У лівому нижньому куті екрана буде розташована згорнуте до розмірів піктограми вікно самої бази даних. Відновити розмір вікна, клацнувши по відповідній кнопці. Вибрати вкладку Таблиці (Таблицы). Вибрати першу таблицю зі списку таблиць.
Клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_open.gif". Інформація буде представлена в режимі Таблиці. У верхньому рядку як заголовки стовпців представлені імена полів. Кожний наступний рядок являє собою запис у таблиці. Закрити вікно.
Клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_open.gif". У вікні буде представлена структура обраної таблиці. У верхній частині вікна конструктора представлені імена полів і типи даних, у розділі Властивості поля (Свойства поля) - властивості обраного поля. Ліворуч від імені першого поля розташований символ ключ, що позначає, що дане поле є ключовим.
Завершивши знайомство зі структурою таблиці, закрити вікно конструктора. Згорнути вікно бази даних.
Ознайомитися з піктограмами на стандартній панелі інструментів.
Закрити БД, клацнувши по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_quit.gif".
Закінчити роботу з додатком Access, закривши його вікно.
2.2.1.2. Виконання завдання у програмі Microsoft Access 2000
Цей процес буде дещо відмінним у випадку Microsoft Access 2000 чи 2002.
При запуску Microsoft Access 2000 відкривається діалогове вікно, у якому пропонується створити нову базу даних чи відкрити існуючу (рис. 2). Виберіть у цьому діалоговому вікні перемикач Майстри, сторінки і проекти баз даних (Мастера, страницы и проекты баз данных), а потім натисніть кнопку .
Якщо база даних уже була відкрита чи якщо було закрито діалогове вікно, виведене при запуску Microsoft Access, натисніть кнопку Створити на панелі інструментів.
Двічі клацніть значок придатного шаблону бази даних у вкладці Бази даних (рис. 3).
Виберіть шаблон Замовлення на роботи («Заказы на работы») та двічі клацніть по ньому
У діалоговому вікні Файл нової бази даних (Файл новой базы данных), що з'явиться на екрані, слід вибрати диск і папку, у яких буде зберігатися створювана БД. У розділі Ім'я файлу (Имя файла ) для створюваної БД буде запропоноване ім'я файлу Заказы на работы.mdb. Змінити його на Замовлення на роботи .mdb, виконати клацання по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_create.gif".
Можна вказати й довільне ім'я і каталог для створюваної бази даних.Щоб почати створення нової бази даних, натисніть кнопку Створити.( Создать) .
Через невеликий проміжок часу з'явиться вікно Створення баз даних (Создание баз данных), у якому буде зазначено, які відомості буде містити створювана БД. Зокрема, БД “Замовлення на роботи ” міститиме:
Відомості про клієнтів
Відомості про роботи
Відомості про ресурси
Відомості про обладнання, в тому числі потрібне
Відомості про оплату робіт
Відомості про співробітників
Для продовження клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif".
Наступне вікно, що з'явиться на екрані, міститиме у левій частини імена (назви) таблиць, що будуть створені, а у правій частині - перелік обов'язкових і необов'язкових полів для обраної таблиці.
Рисунок 3. Діалогове вікно вибору шаблонів і полів таблиць Майстра шаблонів
Для отримання потрібної бази слід встановити прапорець Создать дополнительные поля для таблиці Сведения о сотрудниках для полів Имя электронной почты та Название отдела; а для таблиці Сведения о клиентах – для поля заметки. Потім слід клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif".
У наступному вікні (рис. 4) обрати різновид оформлення екрана, тобто як буде виглядати екран, переглянувши всі пропоновані варіанти заставок для фону, потім клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif". INCLUDEPICTURE \d \z "b_next.gif"
Рисунок 4. Діалогове вікно стильового оформлення форм Майстра шаблонів
У наступному вікні обрати різновид оформлення звіту. Для цього переглянути варіанти та обрати той, котрий Вам сподобається (рис. 5).
Рисунок 5. Діалогове вікно стильового оформлення звітів Майстра шаблонів
У наступному вікні ввести назву бази чи даних скористатися запропонованим – Замовлення на роботи ("Заказы на работу".). Якщо необхідно використовувати малюнок для оформлення звітів, включіть параметр Так (Да ) у розділі Додати малюнок в усі звіти? (Добавить рисунок во все отчеты?) (рис. 6). При цьому стане активною кнопка INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_pic.gif", що дає змогу одержати доступ до дисків і папок для вибору потрібного для вставки малюнка.
Рис. 6. Діалогове вікно Майстра шаблонів, що задає заголовок бази даних і файл логотипа звітів
Потім клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_next.gif", а в наступному вікні вибрати опцію Запустити базу даних та клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_ready.gif".
Для створення всіх об'єктів бази даних буде потрібно трохи часу. Після завершення процесу створення БД на екрані з'явиться кнопкова форма для роботи з БД "Замовлення на роботи ".
Клацнути мишею по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_enter.gif"форми "Сведения о клиентах ". Відкриється форма Сведения о клиентах з інформацією про клієнтів, а також , а також про замовлення у них роботи, і кнопки доступу до форм Оплата робіт та Рахунок-фактура. Клацніть по кнопках і виконайте дії, необхідні для відкриття форм. У нижньому лівому куті вікна розташовані кнопки, використовувані для переміщення по записах у таблиці: до першого запису в таблиці, до попереднього запису в таблиці, до наступного запису в таблиці, до останнього запису в таблиці, у текстовому вікні цифрою вказується номер поточної запису.
Після перегляду закрити вікно форми.
Аналогічно познайомитися з іншими пунктами.
У лівому нижньому куті екрана буде розташована згорнуте до розмірів піктограми вікно самої бази даних. Відновити розмір вікна, клацнувши по відповідній кнопці. Вибрати вкладку Таблиці (Таблицы). Вибрати першу таблицю зі списку таблиць.
Клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_open.gif". Інформація буде представлена в режимі Таблиці. У верхньому рядку як заголовки стовпців представлені імена полів. Кожний наступний рядок являє собою запис у таблиці. Закрити вікно.
Клацнути по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_open.gif". У вікні буде представлена структура обраної таблиці. У верхній частині вікна конструктора представлені імена полів і типи даних, у розділі Властивості поля (Свойства поля ) - властивості обраного поля. Ліворуч від імені першого поля розташований символ ключ, що позначає, що дане поле є ключовим.
Завершивши знайомство зі структурою таблиці, закрити вікно конструктора. Згорнути вікно бази даних.
Ознайомитися з піктограмами на стандартній панелі інструментів.
Закрити БД, клацнувши по кнопці INCLUDEPICTURE \d \z "Базы данных_ Лабораторные работы1_files/b_quit.gif".
Закінчити роботу з додатком Access, закривши його вікно.
2.2.2. Створення користувацької моделі БД «Замовлення на роботи»
Відкрити створену БД «Заказы на работы».
Відкрити схему даних БД. Для цього клацнути по кнопці Схема даних панелі інструментів Microsoft Access (рис. 7). Модель БД можна також відкрити з Vicrosoft Visio, Меню Database, команда Reverse Engineer.
Рисунок 7
На основі отриманої схеми даних, запитів та форм БД відтворити користувацьку модель
2.2.3. Адаптація програм, створених Майстром, до вимог користувача
При застосуванні БД, створених майстром, виникає кілька проблем їх адаптації до вимог користувача.
По-перше, можуть існувати специфічні вимоги користувача або відмінності у моделі даних, не враховані шаблоном. Очевидно, що цей недолік усувається коригування та створенням нових об'єктів бази, в першу чергу запитів і форм, зміною окремих елементів, накладанням обмежень на здійснення окремих транзакцій тощо. Це може бути ітераційний і тривалий процес, виконання якого вимагає врахування наслідків змін, що вносяться у БД, тестування БД тощо. Ця робота вимагає певної кваліфікації у галузі проектування БД, як мінімум, засвоєння практично всього матеріалу даного курсу.
По-друге, може виникати проблема встановлення чи обмеження прав доступу до створюваної БД. Це завдання успішно розв'язується окремими нескладними операціями, яким буде присвячена окрема лабораторна робота.
І, нарешті, слід зауважити, що всі шаблони є або англо, або російськомовними, що ускладнює їх застосування при створенні баз даних для україномовного користувача. У Microsoft Access 97 виникала проблема: перейменування об'єктів призводило до того, що пов'язані з ними об'єкти, зокрема, запити, переставали працювати. У Microsoft Access 2000 ця проблема вирішена: він автоматично усуває всі побічні ефекти, які виникають при перейменуванні об'єктів бази даних (форм, звітів, таблиць, запитів, полів у таблицях та елементів управління). Кожний об'єкт БД Microsoft Access 2000 має внутрішній унікальний ідентифікатор, а саме ім'я об'єкту застосовується як псевдонім. В разі перейменування об'єктів замінюється псевдонім об'єкту і змінюються всі посилання на нього з інших об'єктів БД. Наприклад, якщо запит Счета посилається на таблицю Заказы, стовпець НазваПолучателя, то при перейменуванні запиту (Рахунки), таблиці (Замовлення) або її поля (НазваОдержувача) посилання на таблицю у запиті буде автоматично виправлене.
При цьому перейменування об'єктів доцільно проводити в наступному порядку:
перейменувати таблиці та інші об'єкти, які виводяться у меню таблиць, форм тощо. Для цього достатньо відмітити курсором потрібний об'єкт на розкритій вкладці групи об'єктів і клацнути правою кнопкою миші, потім вибрати в контекстному меню команду Переименовать (Rename), рис. 5.
перейменування елементів та їх підписів слід починати з таблиць, оскільки саме на них носилаються інші об'єкти. Для перейменування елементів таблиць слід відкрити кожну таблицю в режимі конструктора, клацнувши по клавіші конструктор при виділеній таблиці (рис. 5). При цьому таблиця відкриється в режимі конструктора. Перейменування елементу проводиться в переліку полів, графа Имя поля, а підписів полів – у полі Подпись вкладки Свойства. При цьому слід мати на увазі, що в ряді випадків користувач бачитиме лише підписи, тому їх перйменуванням і можна обмежитись (рис. 6).
перейменування підписів у формах проводиться також при відкритті форми у режимі Конструктора. При цьому у формах вручну перейменовуються також лише підписи, елементи перейменовуються автоматично, внаслідок перейменування елементів таблиць Для зміни назви підпису слід виділити його курсором і клацнути лівою кнопкою миші. Відкриється контекстне меню, в якому слід виконати команду Свойства (рис. 7). Відкриється діалогове вікно Свойства (меню закриється, а не лишиться відкритим, як це показано на рис. 7). В ньому слід вибрати вкладку і замінити текст у полі Подпись.
Завдання. Проведіть перейменування елементів БД «Заказы на работы» (таблиць, полів, їх підписів, форм та їх елементів) у відповідності до варіанту індивідуального завдання.
3. Звіт до лабораторної роботи
Звіт до лабораторної роботи повинен містити:
Тему роботи
Короткий опис послідовності виконання завдання.
Вигляд екрану з переробленими об'єктами БД “Замовлення на роботу”
У методичних указівках до окремих лабораторних робіт приведені приклади виконання лабораторних робіт, що можуть так само бути і прикладами формування звітів. Дозволяється в звітах робити опис менш детальними, ніж це зроблено в прикладах.
4. Литература
Джонс Э., Саттон Д. Office 97 Библия пользователя. - К.-М.:"Диалектика", 1997.
Харитонова И., Михеева В.Microsoft Access 2000. Наиболее полное руководство. - К: Изд.группа BHV, 2001.
Пасько В. Access 97 (Русифицированная версия) - К: Изд.группа BHV, 1998.
Чаповська Р., Жмуркевич А. Робота з базами даних Microsoft Access 2000. – К.: ЦУЛ. – 2003.
Навчальне видання
Методичні вказівки