МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ''ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА''
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
Курсова робота
з курсу “Маркетинг”
на тему:
„Оптимізація маркетингової діяльності організації”
(Варіант 13)
Виконав:
ст.гр. МЕ-23
Прийняла:
Львів 2008
Зміст
Вступ
Розділ 1. Аналіз ринку
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів
пробного маркетингу
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною та попитом
4.2. Розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримає
максимальний прибуток
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару
Розділ 6. Планування кампанії по просуванню товару
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Людина завжди бажала кращого, прагнула досконалості. В погоні за цією досконалістю, заради покращення умов існування, людина опанувала книгодрукування, авіацію, створила такі необхідні усім речі, як, наприклад, електрична лампочка.
Cучасні технології не стоять на місці, а постійно розвиваються. Майже все населення світу намагається не відставати від розвитку технологій. Тому з появою USB- флеш пам”ятi попит на них постійно зростає. Оскільки рівень дохідності серед населення є різний, а флешки в магазинах розраховані на населення з рiзними рівнями дохідності і всі вони іноземних виробників, то чому ж би не виробляти флешки на Україні. Вартість зарубіжних флешків на ринку в основному визначає ім’я, престиж фірми виробника. Наприклад: навіщо простому споживачу давати лишніх 50-150грн. за те, що флешка відомої фірми виробника (”Kingston”,“My flash”,“Toshiba”, “Transcend” та ін.) Людям потрібена флешка для якісного зберігання iнформацiï, а не просто прикраса. Звичайно є і такі люди, які готові купити товар за 200-300грн. Про таких теж не слід забувати. Отже, причин виникнення ідеї про виробництво флешок є чимало:
(поточний попит споживачів, буде помітно збільшуватися, оскільки наша економіка рухається до світової,а за кордоном молоді люди вже не можуть уявити своє життя без флешки. Зараз ми також э свiдками того,що сучасна молодь Украïни зацікавлена у придбаннi флешок.
( “Треба намагатися виробляти те, що можна продати, а не продавати те, що можна виробити”, так стверджує народна бізнесова мудрість. Ми будемо старатися продати більше флешок за нижчої ціни ніж у наших конкурентів;
(зараз вже ХХІ століття. Людство не стоїть на місці. Збільшується потреба у зручності зберiгання iнформацiï.Зараз ми не можемо уявити собі бiзнес- ледi, з великою папкою документiв, зручнiше використовувати компактнi флешки.
Оскільки фірма “ Qnex ” тільки збирається вийти на ринок, то для неї важливо у своїй діяльності використовувати всі відомі економічній науці маркетингові заходи для забезпечення власної ефективної діяльності, тим паче, що у неї є всі необхідні для цього умови: наявність достатньої кількості фінансових коштів, зручність розташування, підтримка місцевих органів влади. Товар який буде виготовлятися належить до товарів довгострокового використання, товарів попереднього вибору (споживачі співставляють ціну та якість товарів різних виробників і вже потім вибирають який товар придбати.)
Розділ 1. Аналіз ринку.
Кожного дня ми стикаэмося з певним обсягом новоï iнформацiï.Будучи директором фiрми чи простим студентом нам потрiбно обробляти певнi данi, зручнiше з ними прцювати в електронному виглядi.
Проведені маркетингові дослідження стверджують, що потреба в флешах зростає. Споживачі хочуть бачити маленьку компактну флешку з великим вмiстом пам’ятi та найкращим зовнішнім виглядом.
Саме тому наша фірма „Qnex ” має на меті заповнити ринок високоякісними флешками вітчизняного виробництва.
Для ширшої класифікації незадоволеної потреби було використано матрицю класифікації індивідуальних потреб, на основі чого було зроблено такі висновки:
1. За ієрархією потреб. Цю потребу можна віднести до соціальних, а саме до потреби у самовираженні. Споживачі використовують Мр3-плеєри для прослуховування саме тої музики яка їм подобається, а уподобання та смаки різні та індивідуальні для кожного покупця.
2. Фактори, які впливають на формування цієї потреби. До таких факторів належать національні (різні народи мають різні національні уподобання та смаки), вікові та соціально-групові, фінансові (не кожен покупець може дозволити собі дорогий предмет задоволення своїх інтересів та музичних смаків).
3. За часовими параметрам. Цю потребу можна віднести до поточної і
до перспективної, бо потреба у плеєрах є і буде. Без нього у сучасному світі важко уявити молодь, що цікавиться музикою.
4. За принципом задоволення. Ця потреба задовольняється одним товаром, що складається з МР3-плеєра, зарядного пристрою, навушників та USB кабеля.
5. За ступенем принципового задоволення.Ця потреба задоволена не повністю для одних верств населення, та повністю задоволена для інших.
6. За масовістю розповсюдження. Ця потреба розповсюджена як географічно так і соціально всюди, але в меншій чи в більшій мірі.
7. По еластичності. Цей товар є еластичним.
8. За суспільною думкою. Цю потребу відносять до соціально-позитивної. Більшість українців мають позитивне відношення до такого товару, оскільки люблять слухати музику.
9. За глибиною проникнення у суспільну свідомість. Ця потреба є усвідомлена частково, особливо молодим поколінням.
10. За ступенем поточної необхідності. Відноситься до нормального ступеня. Тобто, не існує ажіотажу на даний товар, але попит є достатньо вираженим.
11. За причиною виникнення. Ця потреба належить до привитих модою, розвитком НТП та іншими (в основному іноземними) споживачами.
12. За специфікою задоволення. Ця потреба є сегментованою, лише певний сегмент ринку буде задоволений цією продукцією.
13. За характером бар'єрів задоволення потреб. Ця потреба є соціально обумовленою. Доходи покупців диференційовані, тому не кожен може дозволити собі зробити дорогу покупку.
Необхідно виділити певну місію діяльності нашого підприємства, а саме: задоволення творчих (музичних) потреб (прослуховування музичних треків) вітчизняних споживачів за допомогою високоякісних та доступних МР3-плеєрів. Керівництво фірми також ставить перед собою низку цілей, серед яких необхідно виділити такі першочергові:
закупівля високоякісних комплектуючих;
наймання на роботу висококваліфікованого персоналу;
удосконалення технології виробництва;
налагодження зв’язків з оптовими і роздрібними посередниками;
створення філіалів в регіонах з дешевою робочою силою;
Макросередовище нашої фірми складають:
- демографічні чинники (демографічні аспекти): важливим для нашого підприємства є розподіл населення за віком; також важливе місце має національна структура ринку і дохід споживача;
- економічний аспект: із зростанням доходів зростає попит на продукцію, що має більшу вартість;
- природне середовище: зростання вартості енергії, надзвичайні непередбачувані техногенні та природні катастрофи мають вплив на виробництво та діяльність підприємства;
- політичне середовище: непередбачувані політичні події (революції, позачергові вибори), що призводять до інфляції, зміни цін на товари та послуги і доходів споживачів вносять свої зміни у фінансове становище підприємства та виробництво;
- культурне оточення: необхідно врахувати традиції, звички, спосіб життя, професію наших споживачів, а також їх культурні вподобання. Із зростанням культурного рівня зростає прагнення споживачів стати більш цивілізованішими, вони починають орієнтуватися на закордонні нації.
Мікросередовище фірми „Qnex ” включає в себе:
- постачальники комплектуючих продають свої послуги за низькими цінами і працюють надійно, надаючи нам деякі деталі в кредит. До комплектуючих відносимо плати, мікросхеми, пластмасові та металевi оболонки.
- до споживачів можна віднести посередників, які закуповують товар для продажу в торгових точках. В загальному товар розрахований на споживачів з рiзним рівнем доходу.
- на ринку є велика кількість конкурентів таких як “ Kingston ”, “ Toshiba ”, „ Transcend ” та інші. Товари цих іноземних фірм є досить популярні в нашій країні, якість практично задовольняє покупців, але ціни дещо зависокі для середньостатистичного покупця-українця. Тому було вирішено створити українське підприємство, яке б займалося виготовленням та реалізацією вітчизняних флешок.
- контактні аудиторії засобів інформації: ТРК «ЕРА», за допомогою якої ми привертаємо увагу громадськості до діяльності підприємства.
- внутрішні контактні аудиторії: складаються з власних робітників, менеджерів, членів ради директорів, керівників та іншого персоналу, що також потребують уваги до себе. Загалом атмосфера між працівниками сприятлива для продуктивної діяльності підприємства на ринку.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів.
Сегментування ринку.
Ми провели маркетингове дослідження за допомогою анкетування. Це було зроблено для того, щоб зрозуміти потреби та смаки споживачів фірми, вивчити наших конкурентів та ін.
Це опитування потрібне для більш точного усвідомлення правильності створення та існування фірми. Із усіх опитуваних респондентів, зводячи отримані результати слід виділити лише групу з середнім та високим доходом. Анкета, яку ми запропонували, матиме наступний вигляд.
Вам запропоновано взяти участь у опитуванні яке проводить
фірма „ Qnex ”
Фірма по випуску USB- флеш пам’ять „ Qnex ” проводить опитування споживачів, щодо визначення чинників, які б вплинули на збільшення обсягів збуту даного товару. Просимо уважно ознайомитися з запитаннями в анкеті та вказати обраний Вами варіант відповіді.
В будь якому випадку ми вдячні Вам за співпрацю з нами!
1. Яким фірмам-виробникам флешок Ви віддаєте перевагу?
“ Kingston ”
“ Toshiba ”
„ Transcend ”
„ My flash ”
Ваш варіант _______________
2. Вкажіть, будь ласка, ціну, яка є найбільш прийнятна для Вас при купівлі флешки.
до 50 грн.
50 –100грн.
100- 150грн.
більше 150грн.
3.Вкажіть місце (точку продажу), де Ви купує те комп’ютерну техніку (в т.ч. флешки).
В фірмових магазинах комп’ютерноï техніки
В супермаркетах електроніки
На ринках
В Інтернет-магазинах
Ваш варіант___________________________
4. Чи впливає ціна на ваш вибір?
так
не повністю
ні
5. Яких, на Ваш погляд, слід вжити заходів, щоб активізувати продаж флешок вітчизняного виробництва?
Розширити асортимент
Посилити рекламу
Знизити ціни
Поліпшити вивчення попиту на цей товар
Збільшити спектр додаткових послуг
Ваш варіант______________________________
6. Чи важливо для Вас який вигляд буде мати запропонована Вам флешка?
зовсім не важливо
швидше не важливо, ніж так
і важливо, і не важливо
швидше важливо, ніж ні
дуже важливо
7. Оцініть за п’ятибальною шкалою вплив характеристик упакування на прийняття рішення про покупку:
1
2
3
4
5
Колір
Форма
Матеріал
8. Яке слово спадає Вам на думку, коли Ви чуєте:
Флешка___________________
Iнформацiя________________________
„ Qnex ” ____________________
9. Чи звертаєтеся Ви за допомогою до продавців-консультантів при купівлі комп’ютерноï техніки (в т.ч флешки)?
Так
Деколи
Ні
10. Яке Ваше ставлення до акцій у магазинах комп’ютерноï техніки (знижки, бонуси, розпродажі і т.д.)?
Позитивне
Нейтральне
Негативне
11. Стать опитуваного.
чоловіча
жіноча
12. Ваша вікова категорія.
до 18 років
18-30 років
30-50 років
більше 50 років
13. Вкажіть, будь ласка, Ваш середньомісячний дохід.
до1000 грн.
1000-2000 грн.
2000-4000 грн.
4000 грн. і більше.
Провівши анкетування, одержавши певні результати, ми проводимо обробку отриманої інформації та здійснюємо аналіз відповідей.
Відповідно будуть наведені діаграми по кожному з питань, зроблено висновки та висунуто певні пропозиції щодо інформації, яку ми отримали, та подальшого її застосування.
1. Яким фірмам-виробникам флешок Ви віддаєте перевагу?
Більшість респондентів віддають перевагу фірми „ Transcend ”, оскільки їхня ціна досить низька, а якість задовольняє практично всіх. 25% вибрали “ Kingston ” , 20% „ Toshiba ”, „ My flash ”- 10 %, та 15 % віддають перевагу іншим виробникам. Тому, можемо вважати, що наша фірма у майбутньому буде мати попит у споживачiв, адже 15% опитуваних вибрали представникiв iнших фiрм.
2. Вкажіть, будь ласка, ціну, яка є найбільш прийнятна для Вас при купівлі флешок.
55 % респондентів відповіли, що найбільш прийнятною ціною для них є такий інтервал як 50-100грн. тому наша фірма буде зважати на ці дані, і буде старатися встановлювати саме такі ціни, які задовольнять потреби споживачів.
3.Вкажіть місце (точку продажу), де Ви купуєте комп’ютерну техніку (в т.ч. флешки).
Більшість опитаних здійснюють покупки в фірмових магазинах та спеціалізованих супермаркетах. Тому і ми будемо співпрацювати саме з такими точками продажу, і відкриємо власний фірмовий магазин, що дозволить нам краще контролювати діяльність фірми та продаж товару.
4. Чи впливає ціна на ваш вибір?
65 % опитаних стверджує, що ціна впливає на їхній вибір. 25 % - не повністю зважають на ціну, 10 % - їхній статус та з/п дозволяють особам не звертати увагу на таку дрібницю, як ціна.
5. Яких, на Ваш погляд, слід вжити заходів, щоб активізувати продаж Мр3-плеєрів вітчизняного виробництва?
Споживачі вважають, що найдоцільнішим буде посилення реклами.
6. Чи важливо для Вас який вигляд буде мати запропонований Вам Мр3-плеєр?
Для більшості опитаних зовнішній вигляд є важливим.
7. Оцініть за п’ятибальною шкалою вплив характеристик упакування на прийняття рішення про покупку:
1
2
3
4
5
Колір
*
+
Форма
*
+
Матеріал
*
+
Для покупців важливими є колір (4 бали), форма (3 бали), матеріал, з якого виготовлена упаковка (5 балів). На даний момент ми можемо запропонувати наступну конфігурацію цих показників (3, 2, 4 бали відповідно для кольору, форми, матеріалу).
9. Чи звертаєтеся Ви за допомогою до продавців-консультантів при купівлі побутової техніки (в т.ч. Мр3-плеєрів)?
Опитування показало, що для покупця є досить вагомою порада консультанта у магазинах. Будемо мати це на увазі.
10. Яке Ваше ставлення до акцій у магазинах побутової техніки (знижки, бонуси, розпродажі і т.д.)?
Досить важливо проводити різні акції, оскільки більшість опитаних ставляться до таких заходів позитивно. Зокрема, керівництвом фірми було вирішено розробити систему знижок для посередників нашої фірми.
11. Стать опитуваного.
Кількість опитаних жінок дорівнює кількості опитаних чоловіків. Тобто, потенційними покупцями Мр3-плеєрів є як жінки, так і чоловіки.
12. Ваша вікова категорія.
Основними споживачами послуги є особи віком від 18 до 30 років. Вони і будуть складати основний сегмент нашої торгівлі.
13. Вкажіть, будь ласка, Ваш середньомісячний дохід.
Оскільки нашими потенційними покупцями є молодь, зрозуміло, що доходи за місяць будуть не значними. Відповідно, ми будемо орієнтуватися на покупців з середнім на нижче середнього рівнями доходу. 30 % опитаних мають дохід до 1000 грн.; 30 % - 1000-2000 грн.; 20% - 2000-4000 грн.; 20 % - більше ніж 4000 грн.
Провівши ґрунтовний аналіз опитування, управлінцями фірми було вирішено здійснити сегментацію ринку, вибрати цільові сегменти для продажу нашого товару. Фірма „Carol” вирішила застосовувати цільовий маркетинг при виході на ринок. Тобто буде задовольнятися потреба певного сегмента через спеціалізований комплекс маркетингу, який буде спрямований саме на цю вузьку специфічну групу споживачів. Отже, проведемо сегментацію за віком, за дизайном товару та за доходом споживача.
вік
> 50
30-50
18-30
До 18
дохід
< 1000 1000-2000 2000-4000 >4000
Рис.1. Сегментування ринку за позиціями вік – дохід
На основі анкетування, було вирішено, що потенційними покупцями Мр3-плеєрів є молодь, тобто особи, віковий інтервал, яких до 18 років та 18-30 років. А дохідна частина не має аж надто великого значення для нас, оскільки наші ціни доступні для більшості. Тому покупцями можуть бути люди з різним рівнем доходу.
Рівень якості та надійності
100балів
80балів
60 бали
< 1000 1000-2000 2000-4000 >4000
дохід
Рис.2. Сегментування ринку за позиціями якість та надійність продукту-дохід
Ціни на наш товар диференційовані, як і доходи наших потенційних покупців. Тому зрозуміле співвідношення: чим вищий дохід покупця – тим більше він готовий заплатити за Мр3-плеєр – чим вища ціна на плеєр, тим вищі показники його якості та надійності.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
І-ий рівень.
(товар за задумом)
ІІ-ий рівень.
(товар у реальному виконанні)
ІІІ-ий рівень.
(товар з підкріпленням)
Рис.3. Трирівнева модель розроблення товару
1-ий рівень (товар за задумом).
Товар за задумом відображає потребу в якісних музичних програвачах, які б задовольняли естетичні та індивідуальні запити споживачів, приносячи їм насолоду та певну релаксацію після тяжкого робочого дня, або під час нього.
2-ий рівень (товар у реальному виконанні).
На цьому рівні товар сприймається як реально створений виріб із конкретними властивостями та характеристиками.
Для нашого товару використовується 3 види упаковок:
внутрішня - поліетилен, що захищає продукт від пошкоджень при контакті;
зовнішня – картонна упаковка, що є основною упаковкою нашого товару, захищає від пошкоджень (механічних, термічних та ін.), а також містить інформацію про розміри, термін придатності та ін. Також додається вкладка-інструкція щодо правильного та ефективного використання придбаного продукту;
транспортна – ящики картонні, що призначені для транспортування та зберігання продукції.
Висока якість товару – головна характеристика нашої продукції. Для перевірки якості здійснюється контроль. Продукція нашої фірми допущена до продажу, пройшла низку перевірок та тестувань, де проявила себе на досить високому рівні. Під час перевірок жодна тварина чи людина не зазнала ані фізичних ані психічних травм.
Зовнішнє оформлення і товарна марка
3-ий рівень (товар з підкріпленням).
Серед додаткових вигод наша фірма на даному етапі свого життєвого циклу може запропонувати своїм клієнтам наступні послуги:
Гарантія
Гарантується висока якість виготовленої продукції. Відбувається оформлення гарантійних талонів, термін дії яких узгоджений між магазином та фірмою виробником.
Післяпродажне і допродажне обслуговування
Послуга включає в себе поради щодо властивостей та особливостей продукту і доцільності та правильності експлуатації Мр3-плеєрів.
Знижки та бонуси
Розроблено систему знижок для посередників нашої фірми. Тобто, існує можливість 2%, 5%, 10% знижки, в залежності від терміну співпраці посередника з фірмою-виробником.
Необхідною умовою ефективного виробництва є проведення позиціонування. Тобто, ми чітко визначимо, чим саме наш продукт буде відрізнятися від конкурентів.
Для чіткості та розуміння результати порівняння подаємо у вигляді схеми позиціонування товару.
Рис.4. Порівняння виробників за показником якості та надійності
Рис.5. Порівняння виробників за показником дизайну
Одержавши результати позиціонування товару за такими показниками як якість-надійність та дизайн, можемо зробити наступні висновки: ціна нашої фірми нижча ніж у Samsung, і вища ніж у LG, IXtone, SONY. Зате за всіма порівнюваними показниками ми посідаємо найвищі місця. Хоча за показником „якість” фірма LG має нижчу ціну і такий же як і у нас показник якості. Конкуренція на ринку чимала, тому нам необхідно активно реагувати на будь-які побажання наших споживачів, для того, щоб не втрачати клієнтуру, адже конкуренти не сплять!
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу.
Ціноутворення є важливим елементом комплексу маркетингу, оскільки ефективна цінова політика має значний вплив на діяльність підприємства у майбутньому і це єдиний елемент маркетингу, який може дозволити фірмі не лише покрити власні витрати на виробництво продукції, а й отримати дохід. Цінова політика повинна сприяти оптимізації обсягів виробництва і збуту і забезпечувати утримання власної ринкової частки.
4.1. Визначення взаємозв(язку між ціною і попитом
Провівши деякі пробні маркетингові дослідження ринку, метою яких було визначеня впливу ціни послуг на обсяг їх реалізації, фірма одержала такі експериментальні дані (таблиця 1).
Для визначення ціни послуг використаємо метод ціноутворення, що орієнтований на попит з врахуванням впливу інших методичних підходів, оскільки вони взаємопов’язані. Використання обраної методики передбачає, що попит може бути визначений із значною точністю.
Таблиця 1.
Дані для розрахунку рівняння регресії
№ п/п
Ц
n
Ц*n
Ц2
n2
1
364
453
164892
132496
205209
2
350
567
198450
122500
321489
3
342
645
220590
116964
416025
4
327
804
262908
106929
646416
5
315
745
234675
99225
555025
6
308
926
285208
94864
857476
7
303
1078
326634
91809
1162084
8
287
1205
345835
82369
1452025
9
256
1157
296192
65536
1338649
10
233
1359
316647
54289
1846881
11
227
1435
325745
51529
2059225
12
220
1600
352000
48400
2560000
сума
3532
11974
3329776
1066910
13420504
Згідно теорії проведення регресійно-кореляційного аналізу рівняння регресії матиме вигляд :
N = b0 + b1*Ц
N – теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні.
Для обчислення b0 і b1 розв’яжемо систему рівнянь:
(n = m*b0 + b1*(Ц;
((Ц*n) = b0*(Ц + b1*(Ц2;
11974 = 12*b0 + 3532*b1
3329776 = 3532*b0 + 1066910*b1
В результаті одержали, що b1 = -7,12; а b0 =3093,5;
Отже, рівняння регресії матиме вигляд:
N = 3093,5 – 7,12*Ц;
Використовуючи дані таблиці1 і загальний вигляд рівняння регресії, обчислимо значення N і занесемо результати обчислення до таблиці 2.
n = 11974/12 = 997,8
Таблиця 2.
Дані для розрахунку рівняння регресії
№п/п
Ц
n
Ni
Ni – n
(Ni - n)2
1
364
453
501,82
-495,98
245996,2
2
350
567
601,5
-396,3
157053,7
3
342
645
658,46
-339,34
115151,6
4
327
804
765,26
-232,54
54074,85
5
315
745
850,7
-147,1
21638,41
6
308
926
900,54
-97,26
9459,508
7
303
1078
936,14
-61,66
3801,956
8
287
1205
1050,06
52,26
2731,108
9
256
1157
1270,78
272,98
74518,08
10
233
1359
1434,54
436,74
190741,8
11
227
1435
1477,26
479,46
229881,9
12
220
1600
1527,1
529,3
280158,5
сума
3532
11974
11974,16
---
1385208
Якщо зобразити кожну пару спостережень у системі координат, де величина попиту відкладається по осі у, а ціна – на осі х, то отримаємо кореляційне поле точок. Відповідно зобразимо і графічний вигляд рівняння регресії.
Рис.6. Кореляційне поле точок та лінія регресії
Визначимо щільність зв’язку між цими величинами за допомогою коефіцієнта детермінації:
(N2 = (((Ni - n)2)/m = 1385208/12 = 115434;
(n2 = ( ni2/m - (( ni /m)2 =13420504/12 – (11974/12)2 = 122704;
R2 = (N2/(n2 = 115434/122704 = 0,94; R = 0,97.
Оскільки, R2 = 0,94, тобто входить у проміжок (0,6;1), то зв'язок між ціною і попитом щільний.
4.2. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток
Визначення оптимальної ціни невід’ємне від понять постійних і змінних витрат фірми, які їй необхідно покрити за рахунок прибутку.
До постійних витрат даної фірми належать витрати на закупівлю необхідних приладів, матеріалів, заробітна плата управлінських служб, амортизаційні відрахування тощо.
До змінних витрат можна віднести заробітну плату службового персоналу, витрати на закупівлю комплектуючих матеріалів, та деякі інші, ціна яких не є відносно постійною.
Згідно практичних розрахунків працівників даної фірми постійні витрати підприємства за 1 рік на виробництво і збут продукції становлять F = 33750 грн., а змінні на одиницю продукції V = 157 грн.
Математична модель цієї задачі має вигляд:
П=[Ц*N-(F+V*N)] max
де П – прибуток, який отримає фірма від реалізації продукції за досліджуваний період;
F - постійні витрати фірми на виробництво і збут продукції за даний період;
V - змінні витрати на одиницю продукції.
Максимізувати функцію прибутку можна з використанням першої похідної прибутку по ціні (dП/dЦ).
Оскільки N=b0+b1*Ц , то
П=Ц*N-(F+V*N)=N*(Ц-V)-F=(b0+b1*Ц)*(Ц-V)-F=(b0-b1*V)*Ц+b1*Ц²b0*V-F
=(b0-b1*V)+2b1*Ц=0
Звідси оптимальна ціна на товар фірми (Цопт) становить:
Цопт = (b0-b1*V)/-2b1
Цопт = (3093,5- (-7,12)*157)/ -2*(-7,12) = 295,7 грн.
Знаходимо обсяг реалізації (Nопт):
Nопт = b0+b1*Цопт
Nопт = 3093,5+(-7,12)*295,7 = 988,116=988 штук;
Пмах = 295,7*988,116 – (33750+157*988,116) = 103301,7 грн.;
Собівартість одиниці продукції:
S=V+F/Nопт
S = 157 + (33750/988,116) = 191,16 грн.;
Для чіткості розуміння залежності собівартості товару від обсягу збуту наведемо графічне зображення цієї залежності.
Рис.7. Залежність собівартості товару від обсягу збуту
Для прийняття ефективних рішень важливе значення має визначення цінової еластичності попиту. Цінова еластичність попиту визначає чутливість споживачів до змін у цінах з точки обсягу товарів, що вони купують.
Епц = |(N1-Nm)*(Ц1+Цm)/(N1+Nm)*(Ц1-Цm)|
Епц = |(501,82-1527,1)*(364+220)/(501,82+1527,1)*(364-220)| = 2,05;
Отже, попит є еластичний. Це означає, що будь-яке коливання ціни на товар спричиняє значні коливання обсягу продажу товару. Еластичність рівна 2,71 і це означає , що при зміні ціни на 1% – обсяги збуту зміняться на 2,71%.
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару
Канали розподілу – це сукупність фірм чи окремих осіб, які виконують посередницькі функції щодо подачі інформації до потенційних клієнтів.
При виборі каналу розподілу і визначенні його довжини і ширини належить урахувати такі основні фактори: споживачі, товар, цілі і ресурси фірми, конкуренти
У своїй діяльності фабрика використовує маркетингову політику розподілення, основними завданнями якої є: побудова ефективної системи розподілу продукції, вибір посередників, організація переміщення товару в напрямку до споживача. Підприємство використовує однорівневий канал розподілу, тобто здійснює продаж Мр3-плеєрів за допомогою певних посередників. Фірмою було вирішено, що посередниками будуть відомі та великі магазини і супермаркети електротехніки та побутової техніки (Технолюкс, Ельдорадо, та ін.).
Структура каналів розподілення має такий вигляд:
Рис.8. Канал розподілу товару
Така система розподілення товару має свої недоліки та переваги. До недоліків можемо віднести те, що виробник не буде мати прямого контролю над процесом продажу товару. Але в свою чергу існує перевага в тому, що немає потреби в будівництві та оренді магазинів. Проблемами перевезення, розташування та продажу займаються обрані посередники.
Важливу роль в системі збуту відіграють такі функції, як: транспортування товару, підтримка товарних запасів, пакування, складування та зберігання товару, обробка замовлень.
Керівництво фірми „Carol” усвідомлює також і необхідність створення власної мережі фірмових магазинів, які б займалися продажем саме продукції нашого виробництва. Це дало б змогу нам краще контролювати ринок, споживачів, ціни на наш товар та ін. але для створення власних магазинів необхідні чималі кошти. Наразі ми починаюча компанія, тому власна мережа магазинів – це перспектива на майбутнє.
Загальновідомо, що обсяг реалізації продукції фірми є динамічним показником і внаслідок впливу різних факторів може змінюватись. Тому доцільно провести аналіз беззбитковості і знайти точку критичного збуту, при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати.
Наведемо графічну інтерпретацію аналізу беззбитковості.
Знаходжу критичне значення обсягу реалізації:
Ц*Nкр=Nкр*V+F; Nкр=F/(Ц-V); Nкр = 33750/(295,7-157) = 243,33=244 шт.;
Розділ 6. Планування кампанії по просуванню товару
Фірмі необхідно вдосконалити свою комунікаційну політику, основними цілями якої є формування попиту та стимулювання збуту. Підпорядкованими цілями є:
Інформування споживачів про товар;
Стимулювання купівлі товарів
Мотивація споживачів;
Формування позитивного іміджу;
Основними адресатами комунікаційної політики є:
Споживачі;
Посередники;
Постачальники;
Контактні аудиторії;
Основними засобами комунікацій, які використовує фірма, є реклама, public relations, стимулювання збуту, персональний продаж.
Підприємство обрало стратегію проштовхування, яка полягає у тому, що комунікаційні зусилля спрямовані на проштовхування товару, тобто на посередників, які далі проштовхують продукцію у напрямі до кінцевого споживача. Тому, відповідно, всі зусилля щодо популяризації нашого товару будуть концентруватися на посередниках.
Для цього відбулося розроблення системи знижок для посередників. Тобто, для постійних наших партнерів діють двовідсоткові, п’ятивідсоткові та десятивідсоткові знижки, в залежності від тривалості їх співпраці з нами. Це означає, що чим довше посередник співпрацює з нами, тим більший процент його знижки.
Планується запровадження прогресивних знижок, що залежатимуть від кількості замовленого товару. Тобто, чим більший об’єм замовлення – тим більша знижка.
Планується здійснювати певні заходи з public relations. Для прикладу, наша фірма може виступати спонсором чи меценатом на молодіжних концертах. Під час цього концерту плакати з нашою символікою будуть розміщені кругом сцени так, щоб максимально велика кількість молоді (наші потенційні покупці) змогла їх побачити. А ведучий свята буде постійно і настирливо повторювати, що „ФІРМА „CAROL” – НАШ НЕЗМІННИЙ ТИТУЛЬНИЙ СПОНСОР. СЛУХАЙТЕ ВАШУ УЛЮБЛЕНУ МУЗИКУ, НЕ ЗАВАЖАЮЧИ ПРИ ЦЬОМУ ОТОЧУЮЧИМ. „CAROL” – МР3-ПЛЕЄР НА ВАШ СМАК”!
При збільшенні фінансування, зможемо розпочати трансляцію реклами на телебаченні, але зараз маємо, те, що маємо. Тому, обмежимося випуском нашого кілька секундного рекламного ролика в Інтернеті.
Висновки
Виходячи з розрахунків, наведених вище, видно, що фірма встановила оптимальну ціну, яка дозволить їй не тільки покрити власні витрати, а й одержати прибуток, що забезпечить ефективну діяльність фірми у майбутньому. Проте на цьому не можна зупинятися, оскільки для досить продуктивної діяльності фірми необхідно постійно модифікувати ціну протягом всього життєвого циклу товарів, або проводити ефективну рекламну кампанію, яка б забезпечила зростання обсягу збуту при незмінній ціні.
В результаті цих заходів зросла популярність фірми “Carol”.Велика частка населення може придбати Мр3-плеєр за помірну ціну, не доплачуючи при цьому за популярну назву виробника. В загальному в даній роботі необхідно було вибрати і обгрунтувати ціну послуг, які надає підприємство, а також описати вплив маркетингових методів на збуту товарів, зокрема в даному випадку це стосується продажу Мр3-плеєрів.
В даному курсовому проекті я дослідив та провів оптимізацію маркетингової діяльності організації на прикладі фірми „Carol”, що займається виготовленням Мр3-плеєрів. Було проведено аналіз ринку, дослідження різноманітності смаків та уподобань клієнтів, сегментування ринку та позиціонування товару. Я розробив певну концепцію товару та визначив його основні характеристики (описав наш товар за трирівневою моделлю розроблення товару). Було проведено розрахунки щодо визначення взаємозв’язку між попитом та ціною, оптимальної ціни на товар (295,7 грн), при якій фірма отримуватиме максимальний прибуток (103301,7 грн.). В останніх розділах проекту приведено приклади формування оптимальних каналів розподілу товару та планування кампанії по просуванню нашого товару (реклама, зв’язки з громадськістю, стимулювання збуту). Увагу приділено детальній розробці системи знижок для посередників.
Попит на продукцію нашої фірми є еластичним і становить 2,05%, тому нам необхідно пильно стежити за тенденціями змін цін на аналогічні товари на ринку, та якомога ретельніше корегувати власні ціни.
Всі ці дані були показані і в графічній формі, що наочно показує співвідношення між деякими величинами. Це значно спрощує сприйняття описаних даних.
Отже, фірма успішно справилась з завданням і встановлення та проведення необхідних маркетингових заходів лише збільшило попит на даний товар і крім того сприятиме покращенню іміджу фірми, та збільшенню максимального прибутку .
Отже, за допомогою цього курсового проекту було проаналізовано вплив ціни на новий товар та на діяльність підприємства вцілому, і проаналізовано структуру формування ціни, а також вплив кожного із чинників.
Список використаної літератури
Войчак А. В. Маркетинговий менеджмент: Підручник. - К.: КНЕУ, 1998.-268с.
Мороз Л.А., Чухрай Н.І. Маркетинг: навч. посібник. - Л.: ДУ “ЛП”, 1999. - 244с.
Скибінський С.В. Маркетинг, підручник, - Львів, 2000.-640с.
Методичні вказівки до виконання курсового проекту „Оптимізація маркетингової діяльності” з курсу „Маркетинг” для студентів всіх форм навчання / Укл.: Мороз Л.А., Крикавський Є.В., Косар Н.С., Кузьо Н.Є., Леонова С.В., Рикованова І.С., Савченко Ю.Т. – Л.: НУ „ЛП”, 2008.