Властивості об’єктів ACAD
1. Загальна характеристика властивостей об’єктів ACAD.
Властивостями об’єктів є, наприклад, їхній колір, тип ліній тощо. Слід розрізняти дві стадії: набування властивостей об’єктами ACAD та редагування властивостей.
а) набування властивостей об’єктами ACAD
Об’єкти набувають певних властивостей на стадії їхнього створення (рисування). У кожен момент часу в ACAD є відомими так звані поточні значення деяких властивостей. Вони відображаються у віконечках панелей інструментів Properties та Layers тоді, коли жоден з об’єктів не вибрано.
Панель інструментів Properties:
Color Linetype Lineweight Plot Style
Панель інструментів Layers:
.
б) редагування властивостей об’єктів ACAD
Всі властивості вибраних вже існуючих графічних об’єктів ACAD відображаються у вікні Properties (Властивості). Деякі з властивостей таких об’єктів відображаються також на панелях інструментів Properties та Layers. Вікно Properties можна викликати, натискаючи комбінацію клавіш Ctrl+1, вибираючи одноіменний рядок з контекстного меню в зоні рисунка при наявності вибраних об’єктів, або двічі швидко клацаючи мишкою на одному з вибраних об’єктів. У цьому ж вікні можна змінювати властивості вибраних об’єктів.
2. Основні властивості об’єктів ACAD.
Є 8 вісім основних властивостей, спільних для графічних об’єктів. Інші властивості об’єктів залежать від типу об’єкта.
Розглянемо ці властивості:
I) Layer (Шар). Шар – це іменований об’єкт ACAD, який організовує графічні дані аналогічно до рисунка на прозорих накладених целофанових плівках.
Є два основних елементи інтерфейсу, що забезпечують роботу з шарами:
а) панель інструментів Layers;
б) вікно “Менеджер властивостей шарів” (Layer Properties Manager), яке викликається вибором рядка Layer… з меню Format.
Назва шару, на якому розміщено вибраний об’єкт, відображається у вікні Properties (Властивості), а у випадаючому списку панелі інструментів Layers відображаються також властивості шарів . Список відображає всі шари з поточного рисунка (див. LAYER).
В рисунку завжди є шар з іменем “0” (нуль), його не можна видалити. Він використовується зазвичай для створення блоків зі спеціальними властивостями.
“Менеджер властивостей шарів”, дозволяє створювати нові шари, видаляти з рисунка невикористовувані існуючі шари, змінювати властивості шарів тощо.
Це вікно для простору моделі має вигляд:
Якщо менеджер Layer Properties відкрито у просторі паперу (з закладки layout), то відображаються чотири нових колонки: VP Color; VP Linetype; VP Lineweight; VP Plot Style (VP – viewport – видовий екран). Ці колонки використовуються для задавання властивостей поточного видового екрану, що перекривають властивості шару.
Для кожного шару в менеджері шарів можна задавати такі властивості шарів:
Status – означає, що один із шарів може бути поточним. На поточному шарі (відзначеному у вікні менеджера шарів зеленою галочою) розміщаються нові об’єкти рисунка.
Name – ім’я шару – рядок букв і цифр.
Наступні дві властивості є подібними: On(Off) і Freeze. Вони керують видимістю об’єктів, що розміщені на тому, чи іншому шарі.
On – шар може бути ввімкненим () або вимкненим (). Об’єкти на вимкнених шарах зберігаються в базі даних рисунка, але не відображаються на екрані і не виводяться на папір (все відбувається так, ніби вийняли декілька прозорих аркушів плівки і поклали їх окремо, у недоступному для огляду місці). Якщо вимкнути поточний шар, то всі нові примітиви не будуть відображатися до тих пір, поки даний шар не буде ввімкнено.
Freeze (заморожування) – шар може бути розмороженим () та замороженим (). Об’єкти розмороженого шару введуть себе аналогічно до ввімкненого шару. Не можна заморозити поточний шар. Заморожування шарів використовується для пришвидшення виконання деяких команд ACAD, які вимагають регенерації рисунка.
Регенерація рисунка полягає у обчисленні двовимірних віконних координат характерних точок рисунка на основі тривимірних координат Автокада у поточній зоні регенерації. На екрані відображається вся поточна зона регенерації або її частина. Для забезпечення можливості відображення на екрані частини рисунка, що знаходиться поза зоною регенерації, треба виконати регенерацію. Для цього можна використати рядки Regen (команда REGEN) та Regen All (команда REGENALL) з меню View.
Lock (відповідає рисунок висячого замка) – шар може бути відкритим - не захищеним від змін () і закритим - захищеним від змін (). Жоден об’єкт на захищеному від змін шарі не може бути змінений. До таких об’єктів можна “прив’язуватися” та виконувати інші операції, що не змінюють цих об’єктів.
Color – описує колір за замовчуванням об’єктів на даному шарі.
Linetype – описує тип лінії об’єктів на шарі. Тип лінії Continuous в рисунку є завжди.
Lineweight – описує товщину ліній об’єктів на шарі. У списку одне із значень товщини позначене словом Default. Це значення дорівнює 0.25 мм (або 0.01 дюйма). Значення Default можна змінити, використовуючи системну змінну LWDEFAULT.
Plot Style – стиль друкування. Ця властивість була введена, починаючи з ACAD 2000. Вона керує зовнішнім виглядом об’єктів креслення на папері. З допомогою стилів друкування можна надати об’єктам при виведенні на друк такі властивості товщини (ширини), кольору або типу лінії, що відрізняються від властивостей, які надані їм у кресленні.
Plot (друк)– визначає, коли вибрані шари повинні друкуватися () чи не друкуватися (). Якщо вимкнути друк шару, то об’єкти на цьому шарі все одно відображаються на екрані. Шари, які вимкнено чи заморожено не друкуються незалежно від стану властивості Plot.
New VP Freeze – Заморожує вибрані шари в нових видових екранах при роботі з форматками (layout). Наприклад, заморожування шару DIMENSIONS у всіх нових видових екранах обмежує показ на екранірозмірів на цих шарах в будь-яких новостворюваних видових екранах на форматах, але не має ефекту для шару DIMENSIONS в існуючих видових екранах. Якщо ви пізніше створюєте видовий екран, який очікує розмірів, ви можете перекрити установки за замовчуванням, змінюючи поточні установки видового екрану.
Description – довільний текст - пояснюючий опис шару.
II) Color (Колір). Ця властивість описує колір об’єктів на екрані та при друкуванні.
Всі нові об’єкти створюються з використанням поточного кольору, який відображається у віконечку списку кольорів Color панелі інструментів з назвою Properties. Для задавання поточного кольору треба вибрати один із рядків цього списку.
У цьому списку відображаються:
сім стандартних кольорів (Red 1 - червоний, Yellow 2 - жовтий, Green 3 - зелений, Cyan 4 - блакитний, Blue 5 - синій, Magenta 6 - малиновий, White 7 – чорний або білий (точніше, чорний колір на білому та на будь-якому іншому (крім чорного) фоні екрану, або білий колір на чорному фоні екрану; при друкуванні завжди передається як чорний колір));
два спеціальних кольори ByLayer, ByBlock; якщо поточним кольором є колір ByLayer, то об’єкти створюються з кольором, наданим поточному шару; якщо поточний колір задано як ByBlock, то об’єкти створюються з кольором 7 (White - білий або чорний); якщо такі об’єкти створити на шарі «0» і потім об’єднати їх у блок і вставити цей блок в рисунок, то об’єкти з кольором ByBlock у блоці набувають поточного кольору.
рядок Select Color..., вибір якого викликає діалогове вікно для вибору кольору Select Color.
III) Linetype (тип лінії). Вказує тип лінії об’єкта.
Всі нові об’єкти створюються з використанням поточного типу ліній, який відображається у віконечку списку типів ліній Linetype Control панелі інструментів Properties. Для задавання поточного типу ліній треба вибрати один із рядків цього списку.
У цьому списку відображаються:
а) тип лінії CONTINUOUS (неперервна лінія) – цей тип присутній завжди;
б) два спеціальних типи ліній ByLayer, ByBlock. Якщо поточним є тип лінії ByLayer, то новий об’єкт матиме тип лінії, що наданий шару, на якому рисується цей об’єкт. Якщо поточний тип лінії задано як ByBlock, то нові об’єкти рисуються з типом лінії CONTINUOUS, до утворення з них блоку. Кожного разу, при вставлянні цього блоку, об'єкти успадковують тип лінії блоку?.
в) рядок Other… (Інший…), після вибору якого появляється вікно Linetype Manager (Менеджер типів ліній), у якому можна завантажити в рисунок (зробити доступними в рисунку) різноманітні типи ліній, використовуючи кнопку Load… (зауважимо, що це вікно можна також викликати з меню Format ( Linetype…).
г) всі типи ліній, що завантажені у поточний рисунок з допомогою менеджера типів ліній (див. LINETYPE).
IV) Linetype Scale (масштаб типу лінії). Задає масштабний множник типу лінії для даного об’єкта (див. LTSCALE). Чим менший цей множник, тим менша в лінії довжина штрихів та пропусків між ними.
V) Lineweight (товщина лінії). Задає товщину лінії об’єкта. Список показує всі товщини ліній доступні у поточному рисунку (див. LWEIGHT).
VI) Hyperlink (гіперпосилання). Приєднує гіперпосилання (hyperlink) до графічного об’єкта. Посилання може вказувати на сторінку в інтернеті, адресу електронної пошти або існуючий файл на диску.
VII) Thickness (висота). Задає поточну 3D висоту плоского об’єкта.
VIII) Plot Style (стиль друку).