Лекція
Основні елементи статусного рядка головного вікна ACAD
1. Координати курсора
У лівому кінці статусного рядка (в індикаторі координат) відображаються координати курсора (наприклад, так ) в одному із трьох режимів:
статичному (static) – координати змінюються після вказання точки;
динамічному (dynamic) – координати змінюються після переміщення курсора;
за допомогою віддалі та кута (distance and angle) - координати змінюються після переміщення курсора. Цей режим є доступним тільки при рисуванні відрізків або інших об’єктів, для яких треба вказати не менше двох точок.
Ці режими перемикаються натисненням клавіші F6.
2. Кнопки - перемикачі режимів рисування та відображення
рисунка на моніторі
Крім індикатора координат, у статусному рядку знаходяться кнопки-перемикачі SNAP, GRID, ORTHO, POLAR, OSNAP, OTRACK, DYN, LWT, MODEL/PAPER, що задають режими рисування та відображення рисунка на моніторі.
SNAP (F9) – вмикає режим покрокової прив’язки курсора до вузлів; при увімкнутому режимі курсор переміщається стрибкоподібно, з певним кроком, по вузлах уявної сітки точок;
GRID (F7) – відображає сітку допоміжних точок;
ORTHO (F8) – вмикає режим ортогонального рисування (у напрямках, що паралельні до осей поточної системи координат користувача – найчастіше ці напрямки є вертикальними або горизонтальними). Починаючи з версії Автокад 2006 при рисуванні з допомогою мишки при натисненій клавіші Shift режим ORTHO тимчасово перемикається на протилежний.
.
POLAR (F10) Hint кнопки такий: Polar tracking – вмикає режим рисування ліній від останньої раніше введеної точки під наперед заданими кутами (режим полярного відстежування - Polar tracking ). Кнопки ORTHO та POLAR є взаємно виключними і не можуть бути одночасно у натисненому стані.
OSNAP (F3) – вмикає вибрані режими об’єктної прив’язки (точної прив’язки до характерних точок існуючих об’єктів рисунка).
OTRACK (F11) – вмикає режим відстежування напрямків від деякої точки, що вказана користувачем з використанням об’єктної прив’язки. Для відстежування слід трохи затримати курсор над цією точкою (“познайомити” курсор з точкою).
DUCS (F6 або Ctrl+D) – дозволяє динамічне (автоматичне) розміщення та орієнтацію системи координат користувача при переміщенні курсора через грані, сегменти ламаних або поліліній при виконанні таких команд як 3dmove та 3drotate для тривимірного редагування.
Realigning the UCS
You can press CTRL+D to turn on the dynamic UCS to realign the grip tool as you move the pointer over faces, line segments, and polyline segments. The grip tool orients the workplane depending on which edge of the face the pointer crosses.
Pressing CTRL+D again to turn off dynamic UCS before placing the grip tool reverts the grip tool’s orientation to match the static UCS.
DYN (F12) – вмикає режим динамічного відображення і введення даних (Dynamic Input) в зоні рисунка, близько до графічного курсору. При цьому дані постійно оновлюються при переміщенні курсора. У такому режимі увага користувача постійно зосереджена в зоні рисунка (без перемикання уваги в зону командного рядка).
Коли виконується (є активною) команда, то забезпечується місце (поле) для введення даних корстувачем з клавіатури.
Після набирання (з клавіатури) значення в полі введення (in an input field) та натиснення (клавіші) TAB, the field then displays a lock icon, and the cursor is constrained by the value that you entered. Після того можна вводити значення для наступного поля введення (input field). Натомість alternatively, якщо набрати значання і натиснути ENTER, то друге поле введення (input field) ігнорується і значення інтерпретується як direct distance entry.
Дії, що очікуться (the actions required) для завершення команд або для використання ручок (grips) є подібними до них (to those) для командного рядка. Різницею є те, що увага (проектанта) може постійно зосереджуватися близько курсора.
Dynamic Input is not designed to replace the command window. Ви можете сховати (hide) командне вікно (the command window), доби розширити область рисунка на екрані, але you will need to display it for some operations. Press F2 to hide and display command prompts and error messages as needed. Alternatively, you can undock the command window and use Auto-hide to roll open or roll up the window.
Клацніть Dyn у статусному рядку для вмикання і вимикання Dynamic Input. Ви можете тимчасово вимкнути його (Dynamic Input) утримуючи натисненою (by holding down) клавішу F12. Dynamic Input має три компоненти: pointer input, dimensional input, and dynamic prompts. Клацніть ПКМ на кнопці Dyn і виберіть (click) рядок Settings для керування (control) тим, що відображається з кожним компонентом, коли ввімкнено Dynamic Input.
Pointer Input
Коли ввімкнено pointer input і команда є активною, позиція перехрестя (crosshairs) відображається як координати в tooltip близько курсора. Ви можете ввести значення координат в tooltip замість введення у командному рядку.
За замовчуванням для другої та наступних точок використовуються відносні полярні координати (відносні прямокутні (Cartesian) для HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.r.003.RECTANG.htm" RECTANG). There is no need to type the at sign (@). Якщо ви хочете використати абсолютні координати, use the pound sign (#) prefix. Наприклад, для переміщення об’єкта у початок системи координат (to the origin), для the second point prompt, введіть #0,0.
INCLUDEPICTURE "ms-its:D:\\Program%20Files\\AutoCAD%202007\\help\\acad_aug.chm::/Pointer_Input.png" \* MERGEFORMATINET
Використовуйте pointer input settings, щоб змінити формат для координат за замовчуванням (відносні чи абсолютні, полярні чи прямокутні) та управляти (control) тим, коли відображаються pointer input tooltips.
Dimensional Input
Коли ввімкнено dimensional input, the tooltips відображають значення відстані і кута, коли команда запитує (command prompts) другу точку. Значення в dimensional tooltips змінюються при переміщенні курсора. Натисніть клавішу TAB для переходу до значення, яке ви хочете змінити. Dimensional input є доступним для команд HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.a.018.ARC.htm" ARC, HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.c.032.CIRCLE.htm" CIRCLE, HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.e.011.ELLIPSE.htm" ELLIPSE, HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.l.049.LINE.htm" LINE, та HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.p.026.PLINE.htm" PLINE.
INCLUDEPICTURE "ms-its:D:\\Program%20Files\\AutoCAD%202007\\help\\acad_aug.chm::/Dimension_Input.png" \* MERGEFORMATINET
Якщо ви використовуєте «ручки» (grips) для редагування геометрії об’єкта, the dimensional input tooltips можуть відображати (display) наступну інформацію:
Початкову (original) довжину
Довжину, що змінюється (that updates) при переміщенні вами «ручки» (grip)
Зміни у довжині (change in the length)
Кут
Зміни кута при переміщенні вами «ручки» (grip)
Радіус дуги
INCLUDEPICTURE "ms-its:D:\\Program%20Files\\AutoCAD%202007\\help\\acad_aug.chm::/DYN_Input_01.png" \* MERGEFORMATINET
Використовуйте установки (settings) dimensional input для відображення тільки бажаної інформації.
Коли ви використовуєте “ручки” для рорзтгування об’ектів або коли ви створюєте нові об’єкти, dimensional input відображає тільки кути, що не більші за 180 градусів. Отже, кут 270 градусів відображається як 90 градусів незалежно (regardless) від значення системної змінної HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.ab.008.A.ANGDIR.htm" ANGDIR (задається (set) у діалоговому вікні Drawing Units). Кути, що вказані при створенні нових об'єктів залежать від розташування курсора, щоб визначити позитивний напрям кута.
Dynamic Prompts
Коли ввімкнено dynamic prompts, то підказки відображаються в a tooltip близько курсора. Ви можете ввести (enter) a відповідь в tooltip замість сомандного рядка. Натисни клавішу DOWN ARROW для перегляду і вибору опцій. Натисни клавішу UP ARROW для відображення recent input.
INCLUDEPICTURE "ms-its:D:\\Program%20Files\\AutoCAD%202007\\help\\acad_aug.chm::/Dynamic_Prompts.png" \* MERGEFORMATINET
Note Щоби використати HYPERLINK "ms-its:ACAD_ACR.chm::/ACR.p.017.PASTECLIP.htm" PASTECLIP в dynamic prompt tooltip, набери (type) будь-який символ (a letter), і потім backspace щоби знищити цей символ, перед тим, як paste the entry. В іншому разі, the entry вставляється (pasted ) в рисунок як текст.
LWT – вмикає відображення товщини лінії на екрані (не впливає на товщину ліній при друкуванні креслень).
MODEL/PAPER – пермикає роботу між просторами моделі та паперу. Тут скажемо лише те, що проекти створюють зазвичай у просторі моделі (model space), а потім створюють форматку, макет (layout) для друку й друкують рисунки в просторі паперу (paper space). Детальніше про роботу на закладках layout див. “ HYPERLINK \l "РоботаНаЗакладкахLayout" Робота на закладках Layout”.
Кнопка (Clean [kli:n] Screen – чисте вікно) приховує все у вікні Автокада за виключенням області рисунка (drawing area), рядка меню (menu bar), статусного та командного рядка. Для перемикання між поточним інтерфейсом користувача та the clean screen треба натиснути CTRL+0 (нуль) або скористатися меню View Clean Screen. Режим Clean Screen є і в ACAD 2005.
У графічному полі розміщені:
перехрестя курсору (crosshairs cursor) та приціл вибору (aperture) у графічній зоні;
знак системи координат користувача (user coordinate system icon або, скорочено, UCS icon);
Із графічним полем пов’язані:
смуги для прокручування (scrollbars) зображення рисунка;
закладки (tabs) для моделі (model tab) та макетів (“форматів”) (layouts tab) для підготовки креслення до друку на аркушах паперу, а також кнопки для керування відображенням цих закладок при їхній великій кількості.