Однофункціональні базиси. Методи синтезу комбінаційних схем у цих базисах.
Перш ніж перейти до прикладів синтезу композиційних логічних схем розглянемо способи використання універсальності вентилів І-НЕ і ІЛІ-НЕ. Властивість універсальності вентиля ІЛІ-НЕ(NOR):
Властивість універсальності вентиля І-НЕ(NAND):
Схеми з одним виходом і декількома входами відносяться до найбільш простих схем. Основна складність при синтезі цих схем полягає в тому, щоб знайти вираз для вихідної функції в заданому базисі.Розглянемо деякі прості приклади переходу від логічних рівнянь до логічних ланцюгів, тобто приклади синтезу простих логічних ланцюгів. Зокрема, розглянемо перехід від представлення функції в НДФ (ДНФ) до її реалізації на елементах І-НЕ і ІЛІ-НЕ. НДФ має вигляд: F = ABD + ABD + C.
Розглянемо реалізацію цього рівняння за допомогою елементів І-НЕ. У загальному випадку на елементах І-НЕ НДФ функція реалізується за допомогою двох ступенів логіки. На першому ступені виходять інверсні значення логічних творів і однобуквених членів. На другому ступені виконуються операції І-НЕ, тобто НЕ-ІЛІ, над одержаними інверсіями. Дійсно, за допомогою застосування подвійного заперечення можна привести задану функцію до вигляду:
F = ABD + ABD + C = ABD ABD C
Схема, відповідна даному рівнянню, приведена нижче.
У приведеній схемі для елементів першого і другого ступеня застосовані різні, але еквівалентні умовні позначення. При реалізації НДФ функції за допомогою елементів І-НЕ такий прийом дозволяє вести проектування схем, користуючись операціями І, АБО і НЕ.
По рассмотреним раніше правилам з вищенаведеної карти Карно, може бути знайдена мінімальна НКФ заданій функції:
F = (C +D)(A +B +C)(A + B +C)
Звідси, узявши подвійне заперечення і застосувавши теорему Де Моргана, одержимо
EMBED Equation.3
На елементах І-НЕ КНФ функції реалізується за допомогою трьох ступенів (відповідна схема приведена нижче). На першому ступені за допомогою операції І-НЕ над інверсними значеннями змінних, що входять в КНФ, утворюються логічні суми. На другому ступені виконується операція І-НЕ над логічними сумами і однобуквеними членами (якщо вони є), тим самим утворюється інверсне значення функції. На третьому ступені виконується інверсія і виходить шукана функція.
При мінімізації логічних функцій для логічних схем, які передбачається будувати на базі елементів І-НЕ або ІЛІ-НЕ, необхідно окрім власне мінімізації прагнути також до того, щоб структурна формула була представлена у вигляді комбінації з елементів І-НЕ або ІЛІ-НЕ. Тоді перехід від структурної формули до функціональної схеми не буде складним. У будь-якому випадку при побудові логічної схеми в базисі І-НЕ на основі логічної функції, представленої в МНДФ, необхідно скрізь замість елементів І і АБО ставити елемент І-НЕ. При побудові логічної схеми в базисі ІЛІ-НЕ на основі логічної функції, представленої в МНКФ, необхідно скрізь замість елементів І і АБО ставити елемент ІЛІ-НЕ. Проте треба врахувати, що є точка зору, по якій вважається, що найбільш зручним для вирішення синтезу схем цифрових автоматів є базис І, АБО, НЕ. Тепер розглянемо способи формування схеми, що реалізовує функцію підсумовування по модулю 2 (функція f6), в різних базисах. Логічна функція f6, як відомо, в аналітичному вигляді представляється у вигляді: F = AB +AB, і має наступну таблицю істинності:
У базисі І, АБО, НЕ схема, що реалізовує функцію f6, має вигляд:
M2
F
A
B
В базисе ИЛИ-НЕ:
F = AB + AB = A +B +A + B = A +B +A + B
В базисе И-НЕ:
F = AB + AB = AB AB