Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра маркетингу і логістики
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни “Інфраструктура товарного ринку”
на тему: “ Маркетингова діяльність торгових посередників на ринку канцелярських товарів”
Зміст
Вступ
1.Аналіз ринку канцелярських товарів
2.Особливості посередницької діяльності на ринку
3.Маркетингові рішення посередників на ринку
4.Визначення ефективності діяльності торговельних посередників
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
В даній курсовій роботі розглядаємо посередницьку діяльність, оскільки посередники є необхідним елементом існування розвинутих ринкових відносин. Використання посередників підвищує оперативність збуту товарів, що сприяє збільшенню прибутків за рахунок пришвидшення обороту грошових і матеріальних ресурсів, оскільки вони знаходяться ближче до покупців і оперативніше реагують на зміну ринкової кон′юктури.
Слід зазначити, що в даний час ринок канцелярських товарів є дуже перспективним для виходу на міжнародні ринки. Оскільки почалося вдосконалення цих товарів, впровадження новітніх технологій, та дотримання міжнародних стандартів. Також деякі великі фірми вже займаються експортом саме цієї продукції.
Тому у даній курсовій роботі я хотіла б розглянути саме ринок канцелярських товарів.
У першому розділі розглядаю коротку опис даного ринку, а саме: його кон′юктуру, попит, пропозицію, тенденції розвитку, комерційну діяльність, діяльність фірм конкурентів та споживачів.
В другому розділі визначаю особливості посередницької діяльності на ринку канцелярських товарів та посередника, який найкраще тут працюватиме.
У третьому розділі описую рішення, вибраного посередника стосовно: цільового ринку, асортименту товару, ціноутворення, розповсюдження товару та стосовно просування даного товару.
У четвертому розділі визначаю ефективність діяльності торговельного посередника у Харківській області та оптимальне місце розміщення гуртового складу в цьому регіоні.
Провівши певні розрахунки та дослідження пропоную відповідні висновки та рекомендації.
1.Аналіз ринку канцелярських товарів
Перш за все слід зазначити, що до канцелярських товарів відносять: паперово-білові вироби (зошити, блокноти, записні книжки, календарі і таке інше), також ручки, олівці, різноманітні папки ,обкладинки для книжок та зошитів та інше. Їх асортимент дуже великий. Також їх можна класифікувати на товари для учнів, студентів, працівників та великих фірм. А зараз конкретніше про даний ринок та його товари.
Канцелярські товари – не лише необхідні вироби для повсякденної роботи кожного офісу, а й один із дієвих засобів створення іміджу успішної та розвиненої компанії. В цілому ж, стан ринку канцтоварів у деякій мірі свідчить про загальний рівень розвитку вітчизняних компаній. Проте офіційні підрахунки щодо ситуації у галузі канцелярського бізнесу в Україні не проводились. Та й як підрахувати ту масу фірм, які мало не щодня з′являються на ринку, аби спробувати себе у цій багатообіцяючій справі.
Специфікою канцелярського бізнесу є надзвичайно велика кількість назв товарів, яка з кожним роком зростає. Канцелярський бізнес починається з банальної скріпки до шредера. Близько 30-40 відсотків продажу канцелярії займає паперово-білова продукція, яку «канцелярники» виділяють в окрему категорію. За папково-файловою продукцією, яку використовують для зберігання різних видів паперу чи документів, - близько 20 відсотків від загальної реалізації. Решту 40-50 відсотків розділили між собою понад 10 тисяч назв різноманітних видів канцелярських товарів.
Зазвичай, фірми, що займаються обслуговуванням офісів, йдуть кількома шляхами: обирають 500-700 популярних позицій і пропонують клієнтам те, що можуть. Або намагаються знайти будь-який товар, що знадобився клієнтові, якщо не на власному складі, то на складах оптовиків. Деякі компанії розширюють асортимент товарів до 10 тисяч, проте охопити неосяжне однаково не вдається. Відмова від постачання товарів, яких немає у прайсах чи каталогах, призводить до втрати 30-40 відсотків замовлень.
Простежується тенденція до того, що постачальники канцтоварів перекваліфіковуються у служби з обслуговування офісів, перетягуючи на себе інші сегменти ринку. Це можуть бути офісні меблі, світильники та господарчі товари. Дуже тісно переплітається ринок канцтоварів із комп′ютерною технікою та аксесуарами, тим більше, що на них зберігається висока рентабельність. Килимки для мишок, копі-холдери, підставки, лотки, бокси для зберігання СD чи дискет, СD-маркери та інші комп′ютерні товари – все це дає значну частку заробітку канцелярським компаніям. За собою «канцелярники» залишають і обладнання для презентацій: фліп-чарти, пробкові дошки та ін. Рентабельними вважають також дорогі сувенірні товари, ціни на які ще остаточно не встановились.
Звісно, такий асортимент продукції потребує кваліфікованого персоналу, який зможе пояснити, порадити, переконати. Таких менеджерів у канцелярських компаніях не вистачає. Для того, щоб навчити такого фахівця, потрібно більш ніж півроку, а в процесі роботи через некваліфікований персонал компанія може втратити не одного клієнта.
Шкільні канцтовари виділяють в окремий сегмент ринку. З офісною продукцією вони перетинаються у невеликій кількості позицій – олівці, ручки, ластики та інше. Вітчизняний виробник вже повністю забезпечує ринок зошитами та щоденниками, однак наситити ринок іншими товарами українське виробництво, за прогнозами, зможе не скоро. Як і в офісних товарах, тут переважну частину продукції забезпечують азіатські виробники.
Канцтовари для школи характерні яскраво вираженою сезоннісю. За рахунок масованого продажу в серпні, вересні та жовтні, а також невеликому сплеску в другому півріччі, постачальники шкільних канцтоварів живуть цілий рік. Частка шкільних канцтоварів складає близько 40 відсотків від загальної кількості. Проте, якщо попит на офісні товари щороку зростає, то на шкільні тримається на стабільному рівні.
Основним каналом збуту шкільних канцтоварів залишаються базари, хоча дедалі більше зростає роль магазинів та супермаркетів. Оскільки продаж шкільних канцтоварів здебільшого пасивний, значна увага приділяється рекламі та «розкручуванню» брендів.
Розвиток ринку офісних канцелярських товарів в Україні припав на перші роки незалежності. На той час світовий ринок оперував близько 5-7 тисячами назв канцелярських товарів, а в Україні було представлено менше 500 і до того ж на більшість товарів існував дефіцит. Тому імпорт канцтоварів вважався справою перспективною і прибутковою. Водночас імпортери й продавці зіткнулися з тим, що споживачі часто не розуміли, для чого потрібні деякі товари, та чи потрібні взагалі.
Частка української продукції на ринку канцтоварів становить сьогодні лише 5 відсотків. Водночас вже можна говорити про те, що деякі групи вітчизняних товарів витісняють китайські. Це насамперед стосується громіздких канцтоварів, які досить затратні при транспортуванні.
Непоганого рівня в Україні досягли у виготовленні пластикових виробів: піддонів, компю′терних аксесуарів, пластикових куточків, пакет-файлів та папок. Понад 50 виробників спеціалізуються на паперовій продукції, а саме різноманітних блокнотах, книгах обліку, щоденниках та ін. На якісний рівень вийшли виробники товарів зі шкіри та шкірозамінників-сумок, папок, портфелів. Поступово ці товари ввозити з-за кордону стає невигідно.
Більшість підприємств, які працювали ще за старих радянських часів, не поставили своє виробництво на сучасний рівень і через це відстають, а ті, що створені нещодавно, - не такі багаті, щоб організовувати велике виробництво. Тому великих вітчизняних гравців серед виробників у нас поки-що не так багато: «Бібльос», «Арніка», «В.І.Ф.», «Рампа» тощо. Українські товари займають середню ланку між китайськими та європейськими товарами, як за ціною, так і за якістю. Проте деякі торговельні марки, наприклад «В.І.Ф.», мають тенденцію до переходу в більш дорогий сегмент.
Сьогодні «канцелярники» з гордістю зазначають, що на сьогодні вже не залишилося жодної поширеної в Європі торговельної марки, яка не завозились би в Україну. Проте вони досі змушені боротися з українським менталітетом, через який наші співвітчизники купують канцелярські товари за залишковим принципом. Серед споживачів дорогої канцелярської продукції переважають представництва іноземних компаній та великі фірми, які на канцелярію для одного працівника витрачають близько 10 доларів на місяць. Тоді як деякі вітчизняні компанії уперто продовжують користуватися картонними папками на зав′язках, які викликають подив у європейських користувачів вже тим, що десь у світі ще існують.
Попит на офісні канцелярські товари щороку зростає приблизно на 10-20 відсотків. Якщо кілька років тому приріст ринку відбувався за рахунок розширення номенклатури товарів, то сьогодні – за рахунок збільшення частки азіатських товарів, менш якісних та менш довговічних. Сьогодні товари азіатського походження займають близько 70 відсотків від загального обсягу канцтоварів, що, порівняно з іншими країнами, дуже багато. Водночас оператори відзначають зниження попиту на дешевшу продукцію та зростання попиту на фірмові товари.
Зростає вимогливість клієнтів до обслуговування офісів. Якщо кілька років тому для успішного бізнесу було достатньо запропонувати фірмі залишки, що є на складі, а каталоги продукції пропонували лише декілька фірм, то сьогодні клієнтам не завжди вистачає 3-5-тисячного асортименту канцтоварів та каталогу, і фірмам доводиться пропонувати товар, який здатний замінити потрібний, або розшукувати у колег необхідний товар. Крім того, фірми пропонують цілий комплекс додаткових послуг – проведення презентацій товарів у офісі, безкоштовну доставку, сувенірну продукцію, нанесення логотипів на канцтовари, тощо.
Загалом же рентабельність бізнесу поступово падає, і на це є декілька причин :
1.Через зростання євро відносно долара ціна європейських товарів
підвищилась у середньому на 15-30 відсотків, що дало серйозну цінову
перевагу товарам азіатських виробників.
2.Якщо раніше оператори на ринку канцелярії намагалися не знижувати
рентабельність бізнесу, а змагатися на рівні сервісу, то протягом
останнього року конкуренція перейшла в іншу площину – цінову. Одні
компанії докоряють за це «дрібноті», що згодна працювати за 10-20-
відсотковими націнками, інші звинувачують оптовиків, які відкривають
власні сервісні служби з невеликими, як для канцелярського бізнесу,
відсотками (30-40 при загальноприйнятих 50-70). Періодично
«канцелярники» вилучають окремі позиції зі списку «рентабельних» а на
таких товарах, як папки-реєстратори, пакет-файли, ручки, олівці та іншій
типовій продукції, взагалі дуже важко щось заробити.
3.Незважаючи на те, що фірми намагаються утримувати приблизно однакові
ціни на товари, коли йдеться про великі замовлення, на значні знижки
погоджується більшість як великих, так і дрібних компаній. Втрачати свій
шматок хліба через «зайву порядність» не хочеться нікому.
На думку операторів, ринок канцтоварів охоплено ще не повністю, однак увійти на нього досить складно. Ті, хто все ж з′являються, можуть трохи потіснити конкурентів новими, дешевшими, торговельними марками. Для того, щоб фірма стала помітною і змогла реально впливати на ринок, потрібні інвестиції близько мільйона доларів США. Саме тому за останні кілька років не виникають нові великі фірми. Дрібні приватні підприємства, з капіталом від кількох тисяч гривень і до кількох десятків тисяч доларів, сьогодні масово виходять на ринок, незважаючи на те, що в цьому секторі конкуренція значно жорсткіша. Підприємства, які працюють без власного складу, на думку деяких операторів, приречені на провал, а ті, що все ж спромоглися на невеликий склад, стикаються з величезною кількістю проблем, які часто не в змозі вирішити. Закріплюються в основному ті компанії, що з самого початку мають більш-менш визначену клієнтуру та орієнтуються у потребах клієнтів.
Великим представником цього ринку є фірма «Бібльос». Відкрите акціонерне товариство «Львівська фабрика паперово-білових виробів «Бібльос»» утворене на базі державного підприємства «Фабрика паперово-білових виробів», шляхом корпоратизації та подальшої приватизації. Підприємство розміщене на трьох територіях, де знаходяться виробничі цехи та інші приміщення. Дві території (по вул.Японській,7 та С.Бандери,77)- це центральна частина м.Львова, третя територія (вул.Конюшинна,10)- це окраїна міста. Фабрика спеціалізована на виробництві поліграфічної та паперово- білової продукції, основними видами якої є: зошити шкільні та загальні; різноманітні записні книжки і блокноти; альбоми і зошити для малювання; календарі перекладні, настінні, плакатні; щотижневики прості і датовані; папки вітальні і ділові; обкладинки для документів, підручників та зошитів. Здійснюються друкарські, штемпельно-граверні послуги та торгівельна діяльність. Основні види виробів—зошити та шкільний асортимент носять сезонний характер, тобто найбільшим попитом вони користуються в період підготовки до шкільного сезону. Спеціально створений відділ замовлень надає послуги клієнтам по виготовленню індивідуальних замовлень, які потребують високого рівня майстерності, кваліфікації та художньої витонченості. Це такі вироби, як каталоги, буклети, ділові комплекти щотижневиків, рекламні пакети, індивідуальні вітальні папки та сувої, інші індивідуальні замовлення.
У зв′язку із збільшенням конкуренції, а також із збільшенням її імпортом, особливо в західні регіони керівництво підприємства розробило чітку, реальну для впровадження у виробництво стратегію по збільшенню обсягів випуску продукції, розширенню асортименту, покращення якості і зниження собівартості виробів шляхом придбання високо продуктивного устаткування та привабливих імпортних матеріалів. З цією метою фабрика використовує довгострокові та короткострокові позики банків для проведення технічного переозброєння виробництва. В даний час заповнення ринку товарами ВАТ «Бібльос», особливо по кольоровому друку та тароупаковці, незавершене. Поступово вирішуються питання якості багатоколірного друку, а також механізації робіт по виготовленню тароупаковки. Також в завершення слід сказати, що фінансовий стан підприємства дозволяє забезпечити безперервне функціонування виробництва.
2.Особливості посередницької діяльності на ринку
Посередництво-це інфраструктурна діяльність у вигляді сукупності послуг контрагентам постачання з метою забезпечення об′єктивно необхідного і ефективного руху товарів з пунктів їх безпосереднього виробництва в пункти споживання.
Посередники-це особи і фірми, що сприяють обігу товарів і послуг на внутрішньому і зовнішньому ринку. Вони сприяють здійсненню угод купівлі-продажу постачання підряду розвинених орендних і лізингових операцій, забезпечення виробничо-збутової кооперації, наданню страхових, транспортних, туристичних, побутових і інших послуг.
Типи посередників і їх специфіка:
фірми, що здійснюють товарорух;
агентства маркетингових послуг;
агентства фінансових посередників;
торгові посередники
Торгові посередники діляться на:
гуртових;
роздрібних.
Гуртових можна розділити на:
гуртові купці;
брокери і агенти;
гуртові відділення і контори виробників;
спеціалізовані гуртовики.
Гуртові купці-це посередники, які набувають право власності на товар, це незалежні комерційні підприємства, які працюють від свого імені. У різних сферах виробництва їх називають по-різному: гуртові фірми, гуртові дистриб′ютори, диллери.
Гуртові купці бувають двох видів:
з повним циклом обслуговування надає широкий перелік
послуг(збереження товарних запасів, кредитування, забезпечення
доставки товарів, надання сприяння в обласне управління);
з обмеженим циклом надають своїм клієнтам обмежений набір послуг.
Брокери і агенти не беруть на себе права власності на товар і виконують лише обмежене число функцій. Їх основна функція: сприяння купівлі-продажу. І за свої послуги вони одержують комісійну винагороду.
Гуртові відділення і контори виробників – це складові частини виробників, які підлягають їх жорсткому контролю при управлінні товарними запасами, збуті і стимулюванні.
До спеціалізовані гуртовиків відносяться:
гуртовики-скупники;
гуртові нафто- бази;
гуртовики- аукціоністи.
Гуртовики-скупники найчастіше скуповують продукцію у сільськогосподарських виробників, збирають її у великі партії і перепродують підприємствам харчової промисловості, хлібозаводам, пекарням, іншим організаціям.
Гуртові нафто- бази продають і доставляють нафто-продукти авто-заправочним станціям і іншим підприємствам роздрібної торгівлі.
Гуртовики-аукціоністи займаються організацією аукціонної торгівлі, пов′язаної із продажем сільськогосподарської продукції.
Критерії вибору посередника
При виборі посередника рекомендується:
-- переконатися, що вибраний посередник не є одночасно посередником
конкуруючого підприємства
-- при інших рівних умовах доцільно надати перевагу спеціалізованому
посереднику, оскільки він має більший досвід з продажу даного товару
--надати перевагу більш відомій фірмі, яка має більш високу репутацію на
ринку
--вияснити джерела фінансування посередника і зокрема його кредиторів
--визначити ступінь облаштування матеріально-технічної бази посередника
(офіс, склади, ремонтні майстерні, демонстраційні зали, учбові центри),
рівень кваліфікації працівників
--укладати пробні короткотермінові угоди про посередництво
--відвідати особисто на місці фірму посередника, щоб впевнитись в її
солідності і компетентності
--розширити число посередницьких організацій, оскільки при їх обмеженій
кількості підвищується залежність від них і ступінь ризику
--приймати до уваги місце знаходження посередника, кількість магазинів,
глибину географічного проникнення, спеціалізацію, номенклатуру товарів,
загальну концепцію маркетингу і програму посередника
Вибір посередника
Розглянувши види посередників та критерії їх вибору слід сказати, що для даного ринку найбільше буде підходити дистриб′ютор, оскільки він працює з однією фірмою та займається гуртовою торгівлею.
Прикладом посередницької діяльності на даному ринку є господарюючий об′єкт ТзОВ «Торговий дім «Писар»», в статутному капіталі якого частка ВАТ «Бібльос» перевищує 51%. Завдання цього об′єкту – виключно торгові операції, мета – розвиток торгівлі готовою продукцією та супутніми товарами. Вся продукція реалізується на договірних зобов′язаннях, а також через мережу власних торгових магазинів і кіосків у м.Львові по вул.С.Бандери,77, по вул.Японській,7,пл.Соборній,6, а також в м.Калуші, Новояворівську, Бориславі. Відкрите також офіційне представництво у м.Києві. ТзОВ «Торговий дім «Писар»» будує свою роботу з клієнтами шляхом укладання дистриб′юторських угод, і в кожному регіоні є представники, які беруть на себе певні обсяги реалізації. Серед них основними клієнтами є: «Стімпекс» (Одеса), «ІТАП» (Запоріжжя), «Рік» та «Імпорт офіс» (Київ), «Ренат» (Луганськ), «Денді» (Львів)та інші. Серед клієнтів ТзОВ «Торгового дому «Писар»» є такі відомі фірми, як «Рендом», «Діварос», «Укоопполмторг» (Київ), ВАТ «Київський ЦУМ», «Корвет» (Хмельницький), «Рушничок НЕО» (Ужгород) та інші. Біля 35% від загального обсягу продукції реалізується у м.Львові та західних областях України.
3.Маркетингові рішення посередників на ринку
Для успішного функціонування торговельного підприємства було прийнято ряд маркетингових рішень:
а) Рішення відносно цільового ринку
Споживачами на даному ринку є досить велика група людей: від школяра до великої фірми. Основними видами продукції є: зошити шкільні та загальні; різноманітні записні книжки і блокноти; альбоми і зошити для малювання; календарі перекладні, настінні, плакатні; щотижневики прості і датовані; папки вітальні і ділові; обкладинки для документів, підручників та зошитів. Оскільки основним видом виробів є зошити та шкільний асортимент, тому основними споживачами будуть учні та їхні батьки, а також студенти. Тобто, основними споживачами є молоді люди з низьким та середнім рівнем доходів.
б) Рішення, пов′язані з асортиментом товарів
Оскільки основними споживачами є учні та студенти, як було зазначено вище, то основними товарами будуть саме: шкільне приладдя, зошити, блокноти, записні книжки та інше. Яке буде мати спеціальне кольорове оформлення, для молодших споживачів, а також дотримання всіх міжнародних норм.
в) Рішення про ціноутворення
Слід відзначити, що на ринку канцелярських товарів конкуренція є досить велика, тому і ціни повинні бути не дуже високими, але й в одночас такими, щоб забезпечити отримання прибутку. Також ціни на шкільний асортимент можна знижувати в період підготовки до шкільного сезону, оскільки попит на товари і так досить високий, а зниження цін приведе до ще більшого ажіотажу. Розглянувши, прайс-лист ТзОВ «Торгового дому «Писар»» можна зазначити, що на різні товари роздрібна і гуртова ціна відрізняються. Приклад: на альбоми та зошити для малювання, щоденники, папки для креслення, блокноти, візитниці та записні книжки вона суттєво змінюється; а на зошити для нот, обкладинки, папки для зошитів, зошити учнівські ця різниця незначна. Ціни встановлюються за методом витрати плюс торгова націнка, яка неповинна бути занадто висока, оскільки товар не витримає конкуренції, яка є дуже жорсткою.
г) Рішення, пов′язані із розповсюдженням товарів
Як було вказано вище торговим посередником на даному ринку є дистриб′ютор.
Основними функціями посередників є:
-- вивчення кон′юнктури товарних і регіональних ринків;
--надання торгових послуг, тобто продаж товарів безпосередньо кінцевим
споживачам;
--забезпечення інформації про ринок;
--підтримка в просуванні товарів і стимулюванні збуту;
--відбір, стандартизація і розфасування товару;
--зберігання товарів на складах;
--доставка товарів до місць продажу;
--розподіл ризиків;
--фінансування виробників;
--полегшення купівлі.
Залучення посередників дає продавцеві і покупцям товарів такі переваги:
--посередники, діючи в певному секторі ризику і спеціалізуючись на певному
наборі товарів і послуг швидше, ніж самі виробники можуть знайти
споживачів певної продукції, прискорюючи тим самим оборотність
виробничого і торгового капіталу;
--постійно знаходячись в ринковому середовищі, вивчаючи динаміку попиту
і пропозиції посередники можуть завчасно зорієнтувати виробників в якому
напрямку їм належить розвивати виробництво;
--посередники викладаючи в сферу обігу власний капітал фактично
авансують виробників, створюючи їм умови для збільшення прибутку за
рахунок економічної оборотності виробничого капіталу;
--посередники не рідко приймають на себе фінансові гарантії виконання
платіжних і інших зобов′язань сторін, підвищуючи таким чином надійність
товаро- обміну;
--за бажанням продавців, покупців і інших учасників ринку посередники
можуть сприяти організації транспортування товарів, їх розмитнення і
страхування;
--посередники підвищують конкурентоспроможність товару, скорочуючи
терміни постачання товарів шляхом їх продажу із створених складів запасу
продукції;
--посередники сприяють підвищенню ефективності реклами товару, яку вони
здійснюють із врахуванням національних і інших особливостей ринку;
--спеціалізуючись на роботі з певним набором товарів посередники здатні за
рахунок значних обсягів товарообігу зменшити витрати обігу на одиницю
продукції.
Рис.1 Місце посередника у каналі розподілу
д) Рішення стосовно просування товару
Зважаючи на те, що канцелярські товари є товарами щоденного вжитку практично кожної людини, то особливої реклами вони не потребують. Ці заходи необхідні для подолання конкуренції на ринку. Дуже важливим показником є оформлення товару, тому для канцелярських товарів (особливо це стосується зошитів, блокнотів) характерне яскраве забарвлення, яке привертає увагу. Також слід зазначити, що деякі товари продаються краще інші трохи гірше, тому для покращення збуту всіх товарів запропоновано створювати комплекти для учнів, куди входили б: зошити, щоденник, обкладинки та блокнот. Ці комплекти були б вигідними як для фірми, оскільки відбувається рівномірний збут різних видів продукції, так і для споживача, оскільки, купивши цей набір він економить гроші (ціни на товари в комплекті зробити нижчими, ніж вони є при звичній покупці), а також купивши один набір має всі потрібні речі.
4.Визначення ефективності діяльності торговельних посередників
4.1.Визначення оптимального розміщення гуртового посередника в регіоні
У Харківському регіоні діє 6 роздрібних посередників. Методом визначення центру тяжіння товаропотоку знаходжу орієнтоване місце для розміщення гуртового посередника в обслуговуваному регіоні.
Таблиця 1
Товарооборот та координати роздрібних посередників
№
посередника
Місто
Координати, км
Товарооборот,
шт./міс.
Х
Y
1
Харків
98
161
6000
2
Лозова
105
42
3000
3
Ізюм
175
150,5
4200
4
Куп′янськ
199,5
140
5400
5
Вовчанськ
147
196
7200
6
Первомайський
98
94,5
9000
Координати центру тяжіння товаропотоків (Хопт Yопт), тобто точка в межах якої рекомендується організувати роботу гуртового посередника визначаються за формулами:
6
∑ Т1Y1
1
Yопт = ---------------
6
∑ Т1
1
6
∑ Т1Х1
1
Хопт = --------------- , де
6
∑ Т1
1
Т1 – товарооборот роздрібного посередника; Х, Y – координати роздрібного посередника.
Розрахувавши дані в мене вийшла точка з координатами Хопт=133,8км., Yопт=136,3 км., що на карті відповідає м.Чугуїв, де і буде розміщено склад гуртового посередника. Склад тут розміщувати доцільно, оскільки це місто із населенням 50-100тис., що і є необхідною умовою.
4.2.Визначення прибутковості роздрібного посередника
У Харківському регіоні аналізую прибутковість роздрібного посередника, в якого товарооборот дорівнює 6000шт./міс.
На основі даних, наведених у попередніх розділах, складаю таблицю 2, припустивши, що роздрібний посередник закуповує однаковій кількості всі товарні позиції.
Таблиця 2
Вихідні дані
Показники
Товарна позиція
Альбом для малюв.20а.
Зошит для нот, 12арк.
Обкладинки, для мол.кл.
щоденники
Зошити, 12арк.
блокноти
Зошити, 36арк.
Зошити, 48арк.
Ціна гуртова,грн./шт.
1,82
0,4
0,6
1,86
0,26
0,79
0,84
1,04
Ціна роздрібна, грн./шт.
2,5
0,8
1
2,4
0,6
1,3
1,35
1,46
Обсяг закупівель, шт.
100
100
100
100
100
100
100
100
Обсяг продаж, шт.
30
10
15
23
66
47
32
27
Для оцінки прибутковості роздрібного посередника по кожній асортиментній групі необхідно визначити:
--фактичний час продажу товару (чф);
--загальні витрати (Взаг), які включають витрати на транспортування (Втр), витрати на складування(Вскл), витрати на закупівлю(Взак);
--дохід(Д);
--прибуток(П).
Обчислюючи складські витрати, приймаємо, що вони становлять 20% середньої вартості складського запасу.
Результати розрахунку подаю у таблиці 3.