Затверджую
ТВП начальника кафедри інженерних загороджень
майор Р.А.Миколайчук
“____” ___________________ 2005р.
Методична розробка
з дисциплін ”Інженерні загородження”
по спеціальності „Інженерно-саперна”
Тема №5 “Установлення і фіксація мінних полів”
Заняття №3 “Фіксація й пошук МП з використанням приладу ПФМ”
Автор: підполковник Бамбуляк М.П.
Розглянуто на засіданні кафедри (предметно-методичної комісії)
Протокол № від 2005 р.
м. Кам’янець – Подільський
2005 р.
Методична розробка
для проведення занять з інженерних загороджень
Тема №5 “Установлення і фіксація мінних полів”
Заняття №3 “Фіксація й пошук МП з використанням приладу ПФМ”
Навчальна та виховна мета:
Навчити навчаємих проводити прив’язку мінного поля за допомогою приладу ПФМ і відшукувати мінне поле по наявному формуляру.
Дати практику навчаємим у виконанні обов’язків старших розрахунків при заповненні картки фіксації мінного поля, складенні формуляра МП, а також обов’язків командира відділення при відшуканні мінного поля по формуляру.
Прививати навчаємим почуття відповідальності при виконанні задачі по прив’язці МП.
Час: 6 годин.
Місце проведення: навчальний центр.
Вид заняття: практичне заняття
Матеріальне забезпечення
Прилади фіксації мінних полів ПФМ 8 к-тів.
Віхи 12 шт.
Кілки 8 шт.
Бланки «картка фіксації МП» 8 шт.
Бланки формуляру загороджень 30 шт.
Міношукачі ІМП 2 шт.
Щуп в зборі 2 шт.
Прапорці для позначення мін 2 к-та
Круг артилерійський з лінійкою 30 шт.
Мірні стрічки (сажні) 2 шт.
Формуляр МП 2 шт.
Таблиця синусів 15 шт.
Прапорці червоні великі 4 шт.
Прапорці малі 4 шт.
Рекомендована література :
Засоби для підривних робіт і знешкодженню боєприпасів.
Керівництво по влаштуванню і подоланню загороджень.
Послідовний перелік навчальних питань і приблизний розрахунок часу
І. Основна частина. – 40 хв.
ІІ. Основна частина. - 180 хв.
Підготовка приладу ПФМ до роботи вночі, зняття відліку. – 30 хв.
Практична робота по прив’язці МП приладом ПФМ з заповненням картки фіксації МП. – 80 хв.
Складання формуляра МП за даними розвідки. - 50 хв.
Пошук МП по формуляру. - 30 хв.
ІІІ. Заключна частина. - 40 хв.
Організаційно-методичні вказівки
Напередодні заняття навчаємі повторюють порядок підготовки приладу ПФМ до роботи, порядок вимірювання азимутів і горизонтальних кутів. Викладач проводить інструктаж навчаємих по порядку проведення заняття і по роботі з приладом ПФМ, призначає старших розрахунків і командирів відділень, які складають план-конспекти під керівництвом викладача.
Заняття проводиться на 3-х навчальних площадках двома викладачами. Взвод розбивається на 8 розрахунків, які відпрацьовують питання на двох ділянках:
Площадка №1 – підготовка приладу ПФМ до роботи вночі, зняття відліку.
Площадка №2 – практична робота по прив’язці МП приладом ПФМ з заповненням картки фіксації МП. Складання формуляру МП за даними розвідки.
Площадка №3 – пошук МП по формуляру.
В ході практичного заняття викладачі добиваються чіткого і правильного виконання прийомів кожним номером розрахунку, слідкують за тим, щоб на протязі практичних дій по фіксації кожен навчаємий готував прилад до роботи, виміряв азимут і горизонтальні кути, заносив покази приладу в картку фіксації МП.
Після проведення вимірів навчаємі під керівництвом викладачів визначають відстань від точок бази А і В до точок контуру МП і до орієнтирів і оформлюють формуляри МП.
Хід заняття :
Навчальні питання і час.
Навчальні питання (дії викладача )
Короткий зміст ( дії навчаємих )
І. Вступна частина. – 40 хв.
Керівник заняття приймає доповідь від командиру взводу про готовність взводу до занять. Перевіряє наявність о/с, екіпіровку, зовнішній вигляд і ставить задачу на здійснення маршу. По прибуттю до складу навчально-матеріальної бази, розбиває взвод на 8 розрахунків, призначає старших розрахунків і наказує їм отримати матеріальну базу викладача.
Керівник заняття оголошує тему і цілі заняття та нагадує заходи безпеки.
Навчаємі у двошеренговому строю усувають вказані недоліки і під керівництвом викладача здійснюють марш в район занять. Під час маршу по командам викладача здійснюють біг і прискорене пересування. На складі старші розрахунків отримують матеріальну частину у другого викладача і взвод слідує на навчальні ділянки.
Взвод вишу кований у дві шеренги, уважно слухають.
ІІ Основна частина. - 180 хв.
1. Підготовка приладу ПФМ до роботи вночі, зняття відліку. – 30 хв.
Керівник заняття вказує місця занять для кожного розрахунку і наказує розвести по місцям занять. Викладачі, кожен зі своїми розрахунками, починають відпрацювання навчального питання по розділенням. Відпрацювавши порядок підготовки приладу ПФМ до роботи викладач дає ввідні на визначення азимутів та горизонтальних кутів на орієнтири. Потім підрозділам подає команди на приведення приладу в похідне положення. Перед цим усі номера розрахунків повинні практично виміряти азимут на орієнтир та горизонтальний кут.
Старші розрахунків розводять розрахунки по місцям занять. Кожен розрахунок по командам викладача підготовлює прилад до роботи :
Встановлює триногу
Виймає із футляру бусоль і закріплює її по рівню на тринозі
Виймає ЕОН і надягає її на монокуляр бусолі, закріпляє її
Виймає з футляру високовольтний блок живлення
Надягає діафрагму на оправу об’єктива ЕОН
Вмикає систему підсвітки і тумблер блоку живлення
Відфокусовує окуляр приладу
Підбирає найкращий режим підсвітки перехрестя
Надягає на оправу об’єктиву ЕОН перископ і закріплює його
Орієнтує бусоль по магнітній стрілці
Виймає з футляру ІЧ ліхтарі і стійки і готує їх до роботи. Знімають розрахунки азимутів і горизонтальних кутів на орієнтири. Потім за командами викладачів розрахунки приводять прилади в похідне положення
Завести важіль орієнтира до відмови вправо і закріпити магнітну стрілку бусолі гальмівним гвинтом
встановити на бусолі нулеві відрахунки
натиснути на важіль защемлення лампи підсвітки перекриття і зняти її з ЕОН
скласти елементи приладу у відповідні футляри
від’єднати ІЧ ліхтарі від стійок і скласти разом зі стійками у футляр
від’єднати високовольтний блок від акумулятора і закріпити втулку заглушкою
провести зовнішній огляд елементів комплекту, перевірити їх наявність і елементи кріплення.
2. Практична робота по прив’язці МП приладом ПФМ з заповненням картки фіксації МП. – 80 хв.
Керівник заняття розповідає про найбільш характерні випадки фіксації мінного поля з допомогою приладу, звертаючи увагу на ті, які будуть відроблятися розрахунками. Ставить задачу на фіксацію МП, вказуючи контур МП і орієнтири. Викладачі контролюють вірність вибору бази кожним розрахунком, її розбивку і підготовку приладу ПФМ до роботи. Слідкують, щоб кожен навчаємий самостійно виміряв азимутиі горизонтальні кути на точки контуру МП і орієнтири і дані вимірів заніс в картку фіксації мінного поля. Після визначення азимутів з точок «А» і «В» бази дає команду привести прилади в похідне положення. Контролює дії курсантів і при необхідності надає їм допомогу.
Всі розрахунки вибирають і визначають базу. Потім готують прилади ПФМ до роботи у точці «А» бази, беруть азимут бази і заносять його в картку фіксації. Після чого знімають азимути і горизонтальні кути на точки контуру мінного поля і орієнтиру. Одержані дані заносять в картку МП. Після чого переносять прилад ПФМ в точку «В» бази і роблять замір азимутів і горизонтальних кутів з точки «В», записуючи їх в картку фіксації мінного поля.
3. Складання формуляра МП за даними розвідки - 50 хв.
Керівник дає команду відділенням зосередитись в польовому класі. Наказує визначити відстань за даними фіксації аналітичним методом. Контролює дії курсантів і при необхідності надає допомогу. Після визначення відстаней дає команду на складання формуляра МП.
Навчаємі під командою командирів відділень слідують у польовий клас. Визначають відстань аналітичним методом. Після визначення відстані, використовуючи артилерійський круг і лінійку, викреслюючи схему прив’язки мінного поля, визначають азимути і протяжність контурів МП на зворотній стороні карточки фіксації. Потім заповнюють формуляр і викреслюють в ньому схему прив’язки.
4. Пошук МП по формуляру. - 30 хв.
Керівник заняття у ролі командира взводу ставить взводу задачу на відшукання трьох мінних полів. Дає команду командирам відділень прийняти рішення і доповісти його. Після затвердження рішення керівник заняття наказує командирам відділень поставити задачу відділенням на відшукання МП по наявним формулярам, які він вручає кожному командиру відділення і припустити до дій. Викладач контролює дії командирів відділень.
Взвод в двошеренговому строю з’ясовує задачу по відшуканню мінних полів. Командири відділень доповідають рішення на відшукання мінного поля і ставлять задачі відділенням. (Варіанти рішення і постановки задачі командирам відділень, додатки 1 і 2). Після постановки задачі відділенням, відділення приступають до виконання задачі по відшуканню мінних полів.
ІІІ. Заключна частина. - 40 хв.
Керівник дає команду обслужити матеріальну частину, укласти прилади ПФМ і здати все навчальне майно на склад. Наказує командиру взводу вишукувати взвод і провести розбір заняття :
командири відділень підводять підсумки дій кожного номеру розрахунку, оцінюють їх дії;
викладач проводить розбір дій командирів відділень і курсантів з об’явою їм індивідуальних оцінок. Дає завдання на самопідготовку.
Керівник наказує командиру взводу перевірити екіпіровку взводу і після його доповіді дає команду на здійснення маршу в розміщення.
Навчаємі обслуговують матеріальну частину і під керівництвом командирів відділень здають її на склад. Курсанти в двошеренговому строю слухають розбір заняття командирами відділень і керівником заняття, записують завдання на самопідготовку :
До оформити формуляр мінного поля на самопідготовці і здати до 18.00.
Заступнику командира взводу одержати в години самопідготовки завдання на виконання взводом контрольної домашньої роботи.
Під командою командира взводу і контролем викладача взвод прямує в розміщення.
Доцент кафедри інженерних загороджень
підполковник М.П.Бамбуляк
ДОДАТОК №1
СХЕМА ОРГАНІЗАЦІЇ ЗАНЯТТЯ
Склад тих, що навчається –взвод Склад тих, що навчається –взвод Склад тих, що навчається -взвод
Прилади ПФМ – 8 к-тів 1. Прилади ПФМ - 8 к-тів 1. Прилади ПФМ - 2 к-та
Віхи - 8 к-тів 2. Віхи - 8 к-тів 2. Віхи - 4 шт. на від.
3. Бланки карток 3. Міношукачі -2шт. на від.
фіксації МП - 8 шт. 4. Сажень (мірна стрічка) –2 шт. на від.
4. Планшети - 8 шт. 5. Заповнені формуляри -2 шт.
6. Прапорці для позначення мін –2 к-та
ДОДАТОК №2
Заходи безпеки при відшуку мінних полів
Командир підрозділу перед початком виконання задачі по відшуканню мінних полів повинен провірити знання особовим складом застосуванню засобів, порядок їх використання і необхідність мір обережності.
Для відшукання мінних полів необхідно назначатися найбільш підготовленні солдати, які твердо знають свої засоби розвідки.
В час відшукання мінних полів повинні додержуватися суворої дисципліни, організованості і встановленого порядку.
При знешкодженні міни не допускається скупчення людей.
При знешкодженні міни з пошкодженими або деформованими корпусами і підривниками - забороняється. Не можна переміщати з місця установки міни, встановлені в не вилучене положення.
Суворо забороняється вставляти щуп або вдаряти ним по виявленому предмету. В процесі пошуку кут нахилу його до поверхні землі повинен бути в межах 20-25(.
ДОДАТОК №3
РОЗРАХУНОК ПРИЩЕПЛЕННЯ НАВЧАЄМИМ КОМАНДИРСЬКИХ І МЕТОДИЧНИХ НАВИКІВ
№ п.п
Навчальні питання, що відпрацьовуються
Кількість призначень
Оціночні показники
Командир відділення
Старший розрахунку
Всього
1.
Фіксація мінного поля розрахунками з використанням приладу ПФМ
-
8
8
Оцінка старшим розрахунку виставляється за :
чіткість та ясність поставлення задачі;
правильність підготовки мат. частини;
правильну організацію виконання задачі;
правильність зняття та запис відліків;
збір та укладання матеріальної частини;
розбір дій підлеглих.
2.
Пошук мінного поля по формуляру з використанням приладу ПФМ.
1
2
3