ЗАТВЕРДЖУЮ
Начальник Кафедри № 4
Полковник
В.Г. Григор’єв
“____”______________2002р.
Методична розробка
з дисципліни: ”Інженерні загородження”
Тема №4: ”Протидесантні міни Збройних Сил України”
Заняття №2 “Якорні протидесантні міни ”
Автор: Підполковник Бамбуляк М.П.
Розглянуто на засіданні кафедри.
(предметно-методичної комісії)
Протокол № ___ від_________2002 p.
м. Кам’янець-Подільський
2002 рік
Методична розробка
для проведення занять з студентами ПДАТА за програмою підготовки офіцерів запасу зі спеціальності понтонно-мостова, інженерне маскування, інженерної фортифікації
Тема №4: ”Протидесантні міни Збройних Сил України”
Заняття №2 “Якорні протидесантні міни ”
НАВЧАЛЬНІ ЦІЛІ:
Вивчити призначення, ТТХ, устрій, принцип дії, підготовка, установлення й знешкодження мін ПДМ-3Я, ЯРМ. Заходи безпеки.
Виховувати в навчаємих сміливість та впевненість у роботі з мінами та підривниками.
Ч А С : - 2 години
ВИД ЗАНЯТТЯ: - групове заняття.
МІСЦЕ: - кабінет інженерних загороджень.
Рекомендована література:
“Инженерные боеприпасы”. Кн. 3 стр. 158 – 178, 178 –184.
Матеріальне забезпечення:
Навчальний міни:
ЯРМ . . . . . . . . . . 2 шт;
ПДМ-3Я . . . . . . . . . . 1 к-т
Ключі до підривників.
Плакати та схеми підривників та мін за темою.
Графопроектор “Литер –2250”
Слайди за темою.
Перелік навчальних питань та методика
їх відпрацювання
Оголошення теми та мети заняття - 10 хв.
Призначення, класифікація , застосування протидесантних мін. – 5 хв.
Призначення, ТТХ, устрій, принцип дії, підготовка до установлення, установлення та знешкодження мін СРМ, ПДМ-3Я. Заходи безпеки. – 70 хв.
Підведення підсумків заняття. -5 хв.
Особливості організації та методика проведення заняття
Заняття відпрацьовується викладачем у кабінеті інженерних загороджень на передчасно підготовлених місцях. Напередодні заняття керівник заняття складає заявку на необхідну матеріальну базу і дає її начальнику кабінету, який підготовлює за даною темою зразки учбових мін та підривників.
Заняття викладач починає з перевірки виконання завдання, що було задано на самостійну підготовку і засвоєння попереднього заняття методом літучки.
Під час викладання матеріалу теми, викладач використовує зразки учбових мін, виставлених на столі, плакатів, схем і класну дошку.
При викладені матеріалу заняття викладач використовує плакати та схеми, основні положення дає під запис.
Навчальні питання та методика їх відпрацювання
Оголошення теми та мети заняття - 10 хв.
Заняття викладач начинає з перевірки особового складу, доведення теми, мети заняття, перевіряє виконання задачі на самостійну підготовку та проводить письмове опитування по пройденому занятті.
Призначення, ТТХ, устрій, принцип дії, підготовка до установлення, установлення та знешкодження мін ЯРМ, ПДМ-3Я, заходи безпеки. – 70 хв.
Якірна річкова міна ЯРМ
Якірну річкову міну ЯРМ призначено для мінування рік, озер і водосховищ.
Основні тактико-технічні характеристики
Тип . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Якірна, контактна
Маса . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13 кг
Маса ВР (тротил) . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 кг
Висота . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 510 мм
Діаметр . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 275 мм
Підривник . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ВРМ
Зусилля спрацювання (при навантаженні
до хрестовини) . . . . . . . . . . . . . . . . . 0,6 - 0,9 кгс
Глибина встановлення . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 - 12 м
Заглиблення міни (відстань від поверхні
води до хрестовини) . . . . . . . . . . . . . . . 0,1 - 0,3 м
Спосіб установлення . . . . . . . . . . . . . . . З плавзасобів
Вибухостійкість від сусідньої міни . . . . . . . . Не менше 12 м
Міна втримується якорем при швидкості
течії . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . До 1 м/с
Устрій
Міна ЯРМ складається з:
корпусу із зарядом ВР;
підривника ВРМ - 2 з хрестовиною;
якоря з механізмом автоматичного встановлення на задане заглиблення.
Корпус металевий, зварний, у нижній частині всередині його приварено конус, заповнений зарядом ВР. Вільний об'єм усередині корпусу служить камерою плавучості. Зверху на корпусі є вічко під підривник. При зберіганні й транспортуванні вічко закрито пробкою. У нижній частині корпусу є горловина для залиття ВР, закрита заглушкою з вушком для закріплення кінця мінрепа (троса), що з'єднує корпус міни з якорем. До горловини прикріплено дві стійки, що служать для з'єднання корпусу міни з якорем у транспортному положенні.
Якір служить для автоматичного встановлення міни на задане заглиблення й утримання її на місці встановлення. Якір виконано у формі циліндра з дном і перегородкою зверху, на яку в транспортному положенні спирається корпус міни. Зовні на якорі закріплено ручку для перенесення міни. Усередині якоря до дна прикріплено стійки, між якими закріплено на осі барабан з намотаним на ньому мінрепом (сталевим тросом), що має довжину 12 м. Верхній кінець мінрепа проходить через отвір у перегородці та з допомогою вертлюга прикріплено до корпусу міни. На щоках барабана є по два фігурних вирізи, у які входить підпружинений стопор. До дна якоря зверху прикріплено додатковий вантаж у вигляді кільця.
У заглибленні на дні якоря знизу вміщено вантаж масою 2 кг, що має форму кільця. На вантажі є підпружинена поворотна скоба, яка при встановленні міни повертається перпендикулярно площині вантажу й збільшує зчеплення вантажу з дном водоймища. Вантаж сполучений тросом зі штоком стопора. Вільна довжина троса визначає заглиблення міни на 0,1 - 0,3 м. Для регулювання заглиблення частину троса закріплено на вантажі чотирма гвинтами. При послідовному вигвинчуванні кожного гвинта в порядку номерів, вільна довжина троса збільшується на 10 см і відповідно збільшується заглиблення. Якщо вивернути всі чотири гвинти, то заглиблення міни становитиме 0,5 - 0,7 м. При встановленні міни у водоймищах з мулким дном для забезпечення заглиблення міни на 0,1 - 0,3 м необхідно вигвинтити гвинт № 1. У транспортному положенні міни вантаж утримується у виїмці дна днищем і донною чекою. Донна чека проходить у отвори в закраїнах якоря й нижніх кінцях стійок, закріплених верхніми кінцями в горловині корпусу міни, і через проріз гвинта, угвинченого у втулку днища. Гвинт упирається в шток стопора. Цим забезпечуються в транспортному положенні з'єднання корпусу міни з якорем і фіксація стопора барабана у верхньому положенні.
Підривник річкової міни ВРМ механічний з цукровим запобіжником. Він складається з корпусу, втулки, ударника, бойової пружини, ковпачка, пружини ковпачка, тяги, двох кульок, що втримують ударник у зведеному положенні, голівки з опорною шайбою, цукрового запобіжника (шашка з отвором), кришки і запобіжної чеки 6 у вигляді вилки з кільцем. Втулка в корпусі підривника й тяга в голівці закріплено за допомогою гвинтів. Зверху підривник при зберіганні закритий гумовим ковпачком. Знизу в корпусі підривника закріплено стакан з детонатором (тетрил, 27 гр.) і капсулем-детонатором М-1.
Підривник надходить у війська з металевим вкладишем, установленим на місце цукрового запобіжника. На корпусі підривника є зовнішнє різьблення для вгвинчення у вічко міни, гнізда для радіусного ключа та отвір, закритий пробкою. Розбирати підривник забороняється. Дозволяється тільки заміна металевого вкладиша на цукровий запобіжник.
Хрестовина служить для передачі зусилля від плавзасобу на підривник. Стійка хрестовини надівається на голівку підривника й фіксується пружинною защіпкою.
Принцип дії
Перед скиненням міни у воду висмикують запобіжну чеку з підривника й донну чеку з якоря. При скиненні міни у воду від якоря відділяється днище, вантаж випадає з виїмки дна якоря й, повисаючи на тросі (положення I), відтягає стопор, який виходить із зачеплення зі щоками барабана. Барабан отримує можливість вільно обертатися. Мінреп змотується з барабана, а якір занурюється у воду (положення II); корпус міни при цьому плаває на поверхні води. Коли вантаж досягає дна водоймища (положення III), натягнення вантажного троса меншає, стопор під дією пружини входить у фігурні вирізи на щоках барабана й змотування мінрепа припиняється. Якір, продовжуючи занурюватися до дна водоймища, захоплює під воду корпус міни на заглиблення, задане довжиною троса (положення IV).
Після занурення підривника міни у воду, розчиняється цукровий запобіжник і міна переходить у бойове положення. (Час розчинення цукрового запобіжника від 10 хв. при температурі води +20° С до 40 хв. при температурі води близько 0° С.)
При впливі плавзасобу на хрестовину голівка підривника нахиляється й тягне за собою тягу з ковпачком угору. Ковпачок, стискаючи пружину ковпачка, підіймається вгору й тягне за собою ударник доти, поки кульки вийдуть із втулки. Кульки викочуються, ударник звільняється й під дією бойової пружини наколює капсуль-детонатор М-1, викликаючи його вибух. Від капсуля-детонатора вибухає детонатор підривника, а від нього - заряд ВР міни.
Підготовка до встановлення
Підготовка мін до встановлення провадиться на березі водоймища або на плавзасобі.
Для підготовки необхідно:
- вигвинтити пробку з вічка для підривника;
- зняти з підривника гумовий ковпачок і перевірити наявність запобіжної чеки;
- згвинтити кришку з корпусу підривника, зняти верхню картонну прокладку й вийняти металевий вкладиш;
- установити на місце металевого вкладиша цукровий запобіжник, покласти на нього вийняту картонну прокладку, нагвинтити кришку й надіти гумовий ковпачок;
- угвинтити підривник у вічко міни за допомогою ключа до упору.
Установлення
Установлення мін провадиться з плавзасобів (ПТС, човнів і інш.), обладнаних найпростішим пристосуванням.
Для встановлення необхідно:
- зняти з підривника гумовий ковпачок і встановити на голівку підривника хрестовину так, щоби защіпка ввійшла в кільцеву виточку на голівці (хрестовина не повинна зніматися при підйомі її вгору);
- видалити запобіжну чеку з підривника;
- видалити донну чеку з якоря, підвівши міну з одного боку й притримуючи рукою днище;
- притримуючи днище, узяти міну обома руками й опустити її у воду якорем униз, з нахилом на кут не більше 30° від вертикалі.
При встановленні мін не можна допускати перекидання їх на бік, випадання днища й вантажу (кільця) до опускання міни у воду.
Знешкодження
Міни ЯРМ, установлені у воду, знешкоджувати забороняється. При необхідності їх знищують вибухами зарядів ВР масою не менше 3 кг у воді поблизу встановлених мін (на відстані 5 - 8 м) або траленням із дотриманням заходів безпеки.
Дозволяється розспоряджувати міни, підготовлені до встановлення, якщо їх не встановлювали у воду.
Для розспорядження міни необхідно:
- уставити запобіжну чеку в підривник;
- відтягнувши защіпку, зняти з підривника хрестовину;
- вигвинтити підривник із міни;
- установити в підривник замість цукрового запобіжника металевий вкладиш;
- надіти на підривник гумовий ковпачок;
- установити донну чеку в якір міни й угвинтити пробку у вічко міни.
При повторному спорядженні мін цукрові шашки, що їх раніше встановлювали в підривник, застосовувати забороняється.
Протидесантна якірна міна ПДМ-ЗЯ
Основні тактико-технічні характеристики
Тип. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Якірна, контактна
Маса. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 175 кг
Маса ВР (тротил). . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 кг
Довжина. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 900 мм
Ширина. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 650 мм
Висота. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 730 мм
Зусилля спрацювання контактного замикача . . . . . . . 12 - 16 кгс
Міна допускає встановлення у водоймищах глибиною. . . . 1 - 10м
Заглиблення міни (від поверхні води
до контактних замикачів) . . . . . . . . . . . . . . . 0,3 - 1,1 м
Спосіб установлення. . . . . . . . . . . . . . . . З плавзасобів
Вибухостійкість від сусідньої міни. . . . . . . . Не менше 15 м Штормостійкість . . . . . . . . . . . . . . . . . . До 6 балів
Час, необхідний для збирання й спорядження
міни розрахунком із трьох осіб. . . . . . . . . . . . . . 8 хв.
Склад комплекту
Корпус міни із зарядом ВР. . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Контактні замикачі. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 шт.
Батарея БАТ-ЗЯ. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Цукрова рвушка. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Запобіжний прилад (ЗП) . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Осушувач. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Якір (плита якоря зі щитом). . . . . . . . . . . . . . . . 1 компл.
В’юшка з мінрепом, штерт - вантаж з чекою
та дві стропки з талрепами. . . . . . . . . . . . . . . . . 1 компл.
Цукрові шашки
№ 1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
№ 2 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
№ 3 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Монтажний інструмент. . . . . . . . . . . . . . 1 компл. на 50 мін
Електродетонатор ЕДП- р. . . . . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Електрохімічний підривник ЕХП-7 . . . . . . . . . . . . . 1 шт.
Устрій
Міна ПДМ-ЗЯ складається з корпусу, спорядженого зарядом ВР, трьох контактних замикачів, електродетонатора ЕДП-р, джерела струму, цукрової рвушки, запобіжного приладу, осушувача, самоліквідатора - підривника ЕХП-7 з електроконтактною пробкою і якоря.
Корпус має форму кулі діаметром 500 мм, звареної з двох півкуль. У верхній півкулі є чотири вічка. Центральне вічко призначене для встановлення запобіжного приладу. Через це вічко при спорядженні міни в корпус установлюють електродетонатор, джерело струму, самоліквідатор і осушувач. При зберіганні вічко закривають кришкою, піджатою різьбовим кільцем. Інші три вічка служать для вгвинчення в них контактних замикачів і при зберіганні закриваються пробками.
На верхній півкулі приварено дві скоби для перенесення корпусу й кріплення його до якоря стропками при транспортуванні зібраної міни.
На нижній півкулі є вічко для залиття заряду ВР, закрите пробкою, а зовні приварено скобу для закріплення верхнього кінця мінрепа.
Сферична перегородка утворить камеру для заряду ВР. У центрі перегородки є стакан з додатковим детонатором і різьбовим запальним гніздом для електродетонатора ЕДП-р. На перегородці приварено скоби із зажимами для закріплення самоліквідатора (підривника ЕХП-7), штирь для нагвинчування осушувача. Коробка служить для розміщення джерела струму. На коробці закріплено додатковий зажим для приєднання проводів від батареї, замикачів і ЕХП-7 (по одному проводу). Простір усередині корпусу над перегородкою служить камерою плавучості.
Контактний замикач складається з корпусу й закріпленої в ньому порожнистої стійки, у якій змонтовано контактний пристрій. Корпус має різьблення й восьмигранний фланець під ключ для вгвинчення у вічко корпусу міни. Для герметизації служить шкіряна прокладка. На верхній частині корпусу є кільцева проточка, у яку входить запобіжна чека. З допомогою запобіжної чеки на корпусі кріпиться запобіжний ковпак з пружиною. На ковпаку з боків для запобіжної чекі є два прорізи. На нижній частині ковпака зовні є виступ, на який при збиранні міни вкладають стропку цукрової рвушки, що втримує ковпак на замикачі після видалення запобіжної чеки.
Контактний пристрій складається з нерухомого і підпружиненого рухомого 6 контактних стаканів, замикання яких відбувається під час нахилу зовнішнього штиря замикача під впливом плавзасобу що наїхав на нього. У цьому випадку деформується свинцева втулка, повертається внутрішній стрижень і зміщає рухомий стакан до замикання його зі стінкою нерухомого. Пружина забезпечує надійність замикання. Від пружини й нерухомого стакану через нижній торець замикача виведено два проводи, за допомогою яких замикачі включаються в электровибуховий ланцюг міни. Один із проводів забарвлено в червоний колір.
Джерело струму - батарея БАТ-ЗЯ з двох елементів ЭРМТ, сполучених послідовно, має загальне напругу 3 В. Батарея взята в картонну коробку, залита церезином і вміщена в гумовий футляр.
Цукрова рвушка служить для втримання запобіжних ковпаків контактних замикачів у спорядженій міні й автоматичного звільнення ковпаків після встановлення міни. Вона складається з замка, що автоматично розкривається й двох стропок, з’єднаних зажимом. У закритому стані замок утримується запобіжною чекою й цукровою шашкою. При збиранні міни стропки цукрової рвушки накладають на виступи запобіжних ковпаків. При відкритому відкидному крюкові обирають слабину стропок, після чого їх затискають зажимом. Відкидний крюк закривають, при цьому відбувається додаткове натягнення стропок. Кінець крюка заводиться в зачеплення з собачкою, під яку встановлюється запобіжна чека. У коробку замка встановлюється цукрова шашка.
Запобіжний прилад служить для створення розриву в електричному ланцюгу міни з метою забезпечення безпеки поводження з нею при спорядженні й установленні та автоматичного замикання електричного ланцюга міни після її встановлення. Він складається з корпусу, у якому змонтовано контактний пристрій, що складається з рухомого підпружиненого штока з контактними ресорками, денця з чотирма контактами і контактними зажимами, цукровика, цукрового запобіжника (цукрова шашка № 2 з отвором) і запобіжної чекі 6. Шток утримується запобіжною чекою і цукровою шашкою. Після встановлення цукрової шашки шток закріпляють у верхньому положенні гайкою. Цукровик закривають кришкою з отворами для доступу води. Отвори закрито жерстяною стрічкою, припаяною до кришки. У воді шашка розчиняється, унаслідок чого після встановлення міни шток під дією пружини переміщається й ресорками замикає контакти, переводячи міну в бойове положення. Контактні зажими в запобіжному приладі забарвлено в різні кольори (білий, червоний, зелений і синій). На денці знизу є стрілки - покажчики з написами, які проводи підключаються до контактних зажимів. Кінці проводів на контактних зажимах закріпляють зажимними гвинтами й контргайками.
Осушувач служить для поглинання вологи з повітря всередині корпусу міни. Він являє собою металеву коробку, закриту кришкою з отворами. Усередині коробки вміщено марлевий мішечок з окислом кальцію. По осі коробки проходить втулка, що має різьблення для кріплення на різьбовому штирі всередині корпусу міни. На верхньому кінці втулки є кільцева проточка для скріпки, що втримує кришку.
Самоліквідатор - електрохімічний підривник ЕХП-7 з електроконтактною пробкою. Призначений для підривання міни або переведення її в безпечне положення по закінченні заданого терміну вповільнення.
Якір призначено для автоматичного встановлення міни на задане заглиблення й утримання її на місці встановлення. Він виконаний у вигляді двовісного візка, який служить для переміщення міни в процесі збирання й установлення. Якір складається з основи й в’юшки з мінрепом .
Основа якоря являє собою плиту з відкидним щитом. Щит у транспортному положенні кріпиться до в’юшки стропкою з цукровим роз’єднувачем. Щит упирається у в’юшку упорами. Стропка натягається за допомогою барашкової гайки. Для кращого зчеплення якоря з ґрунтом на плиті й щиті є зачепи і перо. Щит автоматично відкидається після розчинення цукрової шашки в роз’єднувачі й фіксується у відкинутому положенні стопором, який, входячи в зазор між плитою та щитом, не дає щиту підійматися вгору. Осі з роликами кріпляться до плити гвинтами. Осі додатково з’єднані між собою й з плитою стропками зі скобами на кінцях.
На плиті є дві дерев'яні або пластмасові подушки, на які спирається корпус міни та чотири скоби. Скоби використовують для закріплення корпусу на якорі стропками з талрепами та при транспортуванні (вантаженні) зібраної міни. На плиті є рейкові захвати для закріплення міни на мінній рейковій колії. Захвати мають гвинти й пружини. При послабленні гвинтів міна може прокочуватися по рейковій колії без зняття захватів.
В’юшку з мінрепом закріплено на плиті основи болтами. Вона має раму, у які на осі закріплено барабан з мінрепом, що намотується на нього. Одна зі щок барабана має прорізи для клямки. Один кінець осі барабана має квадратний перетин. На нього надівають рукоятку при намотуванні мінрепа й регулюванні гальма. Другий кінець осі має різьблення, на яке нагвинчують гайку, що підтискає лапчасту пружину. Піджимаючи гайкою пружину регулюють гальмове зусилля барабана. Гайку після регулювання гальмового зусилля фіксують контргайкою. На стійці на осі закріплено клямку для стопорення барабана після розмотування мінрепа на необхідну довжину. Кінець клямки з’єднано з пружиною, що віджимає клямку вгору. Для втримання клямки в нижньому положенні при намотуванні мінрепа й регулюванні гальма служить затримувач, який утримується в одному з двох крайніх положень (підведеним під клямку або виведеним) пружиною. Затримувач виводиться з-під клямки пальцем, який установлено на зубчастій щоці барабана, при його повороті на певний кут.
Для фіксації клямки у верхньому положенні після входу її у виріз на щоці барабана й стопорення його служить підпружинений фіксатор. Коли клямка втримується затримувачем у нижньому положенні, фіксатор упирається в клямку збоку. При виході затримувача з-під клямки вона підіймається. Фіксатор під дією пружини входить під клямку знизу й не дозволяє їй вийти зі зчеплення зі щокою барабана.
На верхній частині рами болтами закріплено гумову втулку, що служить для спрямування мінрепа й запобігання його перетиранню, і дерев'яна або пластмасова подушка, у яку впирається корпус міни.
Мінреп - капроновий канат діаметром 15 мм, довжиною 10 м, намотаний на барабан. Один кінець мінрепа закріплено на барабані. Інший кінець мінрепа зароблено клиновим зажимом, до якого болтом кріпиться скоба, що служить для приєднання цього кінця мінрепа до скоби, привареної на корпусі міни знизу. На мінрепі нанесено дві червоні позначки, за якими встановлюється вільна довжина мінрепа в залежності від глибини водоймища на місці встановлення міни.
Цукровий роз'єднувач закріплено на рамі в’юшки. До нього кріпиться петля стропки, що втримує відкидний щит. Роз'єднувач складається з корпусу з кришкою, підпружиненого штока з чекою, цукрової шашки №3 і поворотного спускового гачка. Петля на кінці стропки надівається на один кінець спускового гачка. Другий кінець гачка впирається в шток, який у піджатому положенні втримується чекою й цукровою шашкою та перешкоджає повороту гачка. У кришці є отвори для доступу води, які закрито припаяною до кришки металевою пластинкою з кільцем.
Штерт - вантаж служить для відтягання клямки вниз під час розмотування мінрепа з барабана при зануренні якоря до моменту досягнення вантажем дна водоймища. Штерт - вантаж при збиранні міни закріпляють на відкидному щиті якоря на кронштейні чекою, що встановлюється в отвір. Ґруз масою 7 кг з’єднано з клямкою сталевим штертом (тросом) довжиною 1,5 м. Для з'єднання штерта з клямкою служить скоба з гвинтом, а на клямці є отвір. Частину тросу намотано на вантаж. Вільна довжина троса визначає заглиблення міни й регулюється встановленням сережки на той або інший виток. Сережку після встановлення закріплюють угвинченням чеки. Довжина кожного витка 0,2 м. Витки вільної частини троса втримуються на вантажі двома пластинчастими пружинами. На заводі сережку встановлюють на третьому витку, що відповідає заглибленню 0,5 м.
Монтажний інструмент призначено для збирання міни. Перелік інструментів указано в переліку на внутрішній стороні кришки ящика.
Принцип дії
Перед скиненням міни у воду висмикують запобіжні чекі з трьох контактних замикачів, запобіжного приладу, цукрової рвушки, роз’єднувача й чека штерт - вантажу, а також зривають металеву стрічку, що закриває отвори в кришці цукровика на запобіжному приладі, і пластинку на кришці роз’єднувача. Міну зіштовхують у воду. При падінні міни у воду штерт-вантаж занурюється, випереджаючи якір, розмотує штерт на вільну довжину (до сережки) й відтягає клямку вниз, звільняючи барабан (положення 1). Корпус міни, маючи позитивну плавучість, відділяється від якоря й спливає на поверхню води, а якір занурюється вниз. Мінреп при цьому розмотується з барабана (положення II). Коли штерт-вантаж досягне дна водоймища (положення III), натягнення штерта припиняється. Клямка під дією пружини підіймається вгору й застопорює барабан. Розмотування
мінрепа припиняється, і якір, занурюючись, топить корпус міни на задане заглиблення (положення IV). За 10-20 хв. після скинення міни у воду розчиняються цукрові шашки в цукровій рвушці й роз’єднувачі відкидного щита. Замок цукрової рвушки розкривається, і вона скидається. Звільнені запобіжні ковпаки 3 контактних замикачів під дією пружин скидаються, а щит 6 відкидається в горизонтальне положення (положення V).
За 15-30 хв. розчиняється цукрова шашка в запобіжному приладі. Шток переміщається під дією пружини й ресорками замикає контакти електровибухового ланцюга - міна переходить у бойове положення.
При впливі плавзасобу на штирь будь-якого з замикачів відбувається замикання електровибухового ланцюга, що викликає вибух електродетонатора й заряду ВР міни.
Якщо в електричний ланцюг міни включено підривник ЕХП-7, то після закінчення заданого терміну в залежності від схеми включення підривник ЕХП-7 замикає електровибуховий ланцюг, викликаючи вибух міни, або закорочує джерело струму, унаслідок чого воно розряджається й міна стає безпечної.
Підготовка до встановлення
Міни ПДМ-ЗЯ надходять у війська комплектно в розібраному (по вузлах) вигляді. При підготовці міни до встановлення провадяться її збирання й спорядження розрахунком з трьох осіб.
Для збирання міни необхідно:
1. Перевірити справність клямки, затримувача й фіксатора;
- відтягнути фіксатор і опустити клямку в нижнє положення;
- повернути затримувач і підвести його під клямку;
- надіти рукоятку на квадратний кінець осі барабана й повернути барабан проти годинникової стрілки до упору пальця в затримувач;
- зняти рукоятку й, повільно змотуючи мінреп з барабана, переконатися, що він обертається без затримок і надійно виводить затримувач пальцем на щоці барабана з-під клямки, а клямка після цього застопорює барабан і закривають фіксатором у верхньому положенні;
- відтягнути фіксатор, опустити клямку й, утримуючи її рукою, потягнути за мінреп до повороту барабана на один оберт, при цьому переконатися, що затримувач не заважає обертанню барабана.
2. Перевірити регулювання гальма барабана, для чого:
- відтягнути фіксатор, опустити клямку в нижнє положення, утримуючи її, надіти рукоятку на квадратний кінець осі й поворотом поставити рукоятку в горизонтальне положення;
- надіти на рукоятку вантаж масою 2 кг, при цьому барабан не повинен провертатися; якщо вантаж провертає барабан, необхідно підтягнути гайку гальмів, послабивши заздалегідь контргайку;
- надіти на рукоятку додатковий вантаж масою 0,5 кг, при цьому барабан повинен провернутися; перевірку здійснюють при чотирьох різних положеннях барабана через кожну 1/4 оберту; якщо барабан не провертається, гайку гальмів послаблюють; регулювання вважається правильним, якщо барабан провертається в трьох або у всіх чотирьох положеннях при легкому постукуванні пальцем по вантажу;
- після закінчення регулювання затягнути контргайку й, утримуючи клямку в нижньому положенні, обертанням рукоятки за годинниковою стрілкою намотувати мінреп на барабан рівними витками доти, доки до направляючої гумової втулки (до її верхнього обрізу) дійде перша (верхня) від клиновидного замка червона позначка на мінрепі;
- підвести затримувач під клямку.
3. Установити й закріпити в’юшку з мінрепом на плиті якоря в наступному порядку:
- зняти з плити відкидний щит, згвинтити гайки з болтів для закріплення в’юшки й вийняти болти;
- поставити в’юшку на плиту подушкою в бік подушок на плиті й сумістити отвори в рамі в’юшки з отворами на плиті;
закріпити в’юшку на плиті болтами; болти вставляють знизу плити, гайки затягують ключем.
4. З'єднати відкидний щит з плитою, для чого:
- згвинтити гайки й вийняти болти;
- приставити щит пером униз до плити й, сумістивши петлі, вставити болти з внутрішньої сторони в отвори петель;
- надіти на болти пружинні шайби, нагвинтити на болти вручну гайки й підтягнути їх торцевими ключами повністю;
- підвести й опустити щит і переконатися, що він вільно обертається на болтах;
- підняти щит у вертикальне положення, послабити барашкову гайку на гвинті стропки та вийняти чеку в цукровому роз’єднувачі;
- завести петлю стропки під спусковий гачок роз’єднувача, відвести шток, стиснувши пружину, і вставити чеку на місце;
- загвинтити барашкову гайку на гвинті стропки так, щоби стропка була туго натягнена;
- надіти штерт - вантаж на кронштейн на щиті й закріпити його чекою;
- розмотати кінець штерта, залишивши на вантажі 6 витків;
- просмикнути петлю штерта в отвір у плиті знизу й приєднати петлю штерта до клямки (скоба заводиться в петлю, а гвинт встановлюється в отвори в скобі та клямці й загвинчується викруткою).
5. Установити штерт - вантаж на задане заглиблення, для чого:
- вигвинтити чеку, переставити сережку на потрібний виток;
- загвинтити чеку на своє місце.
Задане заглиблення міни забезпечують перестановкою сережки:
- на 2-й виток - 0,3 м;
- на 4-й виток - 0,7 м;
- на 5-й виток - 0,9 м;
- на 6-й виток - 1,1 м.
6. З'єднати корпус міни з якорем у наступній послідовності:
- установити корпус міни на подушки плити якоря в похилому положенні нижньою скобою в бік в’юшки;
- приєднати кінець мінрепа з клиновим зажимом до нижньої скоби корпусу міни, для чого вийняти шплінт з отвору болта, згвинтити з болта гайку та вийняти болт із проушин з'єднувальної скоби, завести з'єднувальну скобу в скобу корпусу міни, вставити клиновий зажим між проушинами скоби й, сумістивши отвори, вставити болт у проушини скоби, нагвинтити гайку, вставити шплінт у отвір у болті й розвести викруткою кінці шплінта;
- закріпити корпус міни на якорі двома стропками з талрепами, для чого від'єднати стропки від талрепів, зачепити крюк стропки за задню скобу на плиті якоря, просмикнути кінець стропки з петлею в скобу на верхній частині корпусу міни, зачепити крюк талрепа з внутрішньої сторони за передню скобу на плиті якоря; надіти петлю стропки на відкидний крюк талрепа, повернути крюк до упору кінця крюка у велику ланку, надіти на кінець крюка малу ланку, вставити чеку в отвір у кінці крюка; у тому ж порядку поставити другу стрілку з талрепом; після встановлення обох стропок обертанням муфт талрепів рівномірно туго натягнути обидві стропки, корпус міни без перекосу повинен спиратися на всі три подушки.
7. Установити вільну довжину мінрепа відповідно до глибини водоймища на місці встановлення міни. При глибині водоймища 2,5 - 4 м над верхнім обрізом гумової втулки повинна бути перша червона позначка на мінрепі, рахуючи від клинового зажиму, а при глибині водоймища 4-10 - друга позначка. Палець на щоці барабана в обох випадках повинен бути розташований на відстані 3/4 - 1 оберту барабана від затримувача (при обертанні барабана за годинниковою стрілкою).
8. Зібрати контактні замикачі, для чого:
- надіти на замикач пружину й запобіжний ковпак;
- натиснути на ковпак до упору його нижнього обріза в буртик корпуса замикача й установити чеку в прорізі ковпака з боку, протилежного виступу на ковпаку.
9. Підготувати електрохімічний підривник ЕХП-7 на заданий термін уповільнення.
10. Перевірити всі гнізда, у які встановлюють цукрові шашки. При наявності вологи або змазки видалити їх протиранням гнізд чистим дрантям.
11. Підготувати запобіжний прилад, для чого:
- висмикнути запобіжну чеку й натисненням штока, що виступає через денце, перевірити рухливість штока (шток повинен переміщатися без затримок), натиснути на кінець штока й установити на місце запобіжну чеку;
- відгвинтити контргайки всіх чотирьох гвинтів контактних зажимів до упору в голівки гвинтів, а самі гвинти вигвинтити так, щоби отвори для проводів у зажимах були вільними.
12. Перевірити придатність джерела струму (батареї) за терміном придатності, зачистити кінці проводів джерела струму на довжині 20-25 мм і, перегнувши їх, прибрати в гумові трубки.
Для спорядження міни необхідно:
1. Відкрити отвір у центральному вічку:
- вигвинтити нажимне кільце;
- витягнути заглушку й картонне коло;
- перевірити справність гумового кільця та правильність його положення у виточці вічка.
2. Вигвинтити пробки з вічок для контактних замикачів.
3. Установити в корпус міни джерело струму та осушувач:
- відкрити поперечну планку коробки для джерела струму, для чого натиснути на відігнений кінець планки в напрямі коробки й, вивівши планку з зачеплення з гачком, повернути її вниз;
- вставити джерело струму в коробку проводами вгору й закрити поперечну планку;
- нагвинтити осушувач повністю на різьбовий штир на перегородці всередині корпусу міни.
4. Установити в міну підривник ЕХП-7 (якщо цього вимагає завдання):
- відвернути барашкові гайки зажимів і відкинути їх;
- установити ЕХП-7 у скоби й закріпити його зажимами. Чеку з ЕХП-7 вилучають перед установленням запобіжного приладу в горловину.
5. Угвинтити в корпус міни контактні замикачі й підтягнути ключем, а запобіжні ковпаки розвернути так, щоби виступи на ковпаках для стропки цукрової рвушки були спрямовані в бік від центрального вічка, а запобіжні чекі - до центрального вічка.
6. Змонтувати електричний ланцюг міни відповідно до завдання. Монтаж електричного ланцюга міни може здійснюватись у трьох варіантах:
- без підривника ЕХП-7;
- з підривником ЕХП-7, включеним «На вибух»;
- з підривником ЕХП-7, включеним «На безпеку». Для монтажу електричного ланцюга міни без підривника ЕХП-7 необхідно:
- вивести назовні через центральне вічко кінці проводів від контактних замикачів і батареї;
- звільнити й вийняти додатковий зажим, закріплений на коробці для джерела струму, і зняти з нього гумову трубку;
- скрутити разом зачищені кінці проводів - по одному від кожного контактного замикача (не червоного кольору) і один від батареї;
- просмикнути скрутку в гумову трубку, вставити скручений кінець у отвір додаткового зажиму, загвинтити повністю зажимний гвинт і закріпити його контргайкою;
- насунути на зажим гумову трубку так, щоби вона закривала оголені проводи скрутки й зажим із зажимним гвинтом;
- поставити додатковий зажим із приєднаними проводами в гніздо на коробці для джерела струму й закріпити зажим гвинтом;
- поставити запобіжний прилад на корпус міни контактними зажимами вгору;
- скрутити разом зачищені кінці червоних проводів від контактних замикачів;
- просмикнути скрутку в гумову трубку, вставити скручені кінці в отвір червоного зажиму на запобіжному приладі, закріпити зажимним гвинтом і контргайкою й насунути гумову трубку на зажим;
- зачищений кінець другого проводу від батареї просмикнути через гумову трубку й підключити до білого контактного зажиму, як це описане вище.
Монтаж електричного ланцюга міни з установленням ЕХП-7 відбувається в тому ж порядку.
При включенні ЕХП-7 «На вибух» проводи від електроконтактної пробки ЕХП-7 скручують по одному разом із проводами від контактних замикачів і приєднують відповідно до додаткового й червоного зажимів.
При включенні ЕХП-7 «На безпеку» один провід від ЕХП-7 скручують з трьома проводами від контактних замикачів, що не мають червоного кольору, і приєднують до додаткового зажиму. Другий провід від ЕХП-7 скручують разом з другим проводом від батареї й приєднують до білого зажиму.
7. За допомогою омметра М-57 перевірити справність електричного ланцюга міни:
- видалити запобіжну чеку з запобіжного приладу;
- перевірити відсутність замикання на корпус запобіжного приладу: один провід від омметра притиснути до корпусу запобіжного приладу, а другим почергово торкнутися всіх чотирьох контактних зажимів; стрілка омметра не повинна відхилятися;
- перевірити справність контактних замикачів: один провід омметра притиснути до білого зажиму, а другий - до червоного; стрілка омметра не повинна відхилятися;
- перевірити надійність замикання контактів батарея - запал: один провід омметра притиснути до білого зажиму, а другий до синього; стрілка омметра повинна відхилитися до нуля;
- перевірити надійність замикання контактів замикачі - запал: один провід омметра притиснути до червоного зажиму, а другий - до зеленого; стрілка омметра повинна відхилитися до нуля;
- звести шток і встановити запобіжну чеку в запобіжний прилад;
- перевірити надійність розриву ланцюга контактів батарея - запал: один провід омметра притиснути до білого контакту, а другий до синього; стрілка омметра не повинна відхилятися;
- перевірити надійність розриву контактів замикачі - запал: один провід омметра притиснути до червоного зажиму, а другий - до зеленого; стрілка омметра не повинна відхилятися.
8. Підключити електродетонатор ЕДП-р:
- перевірити омметром М-57 справність містка електродетонатора (з дотриманням заходів безпеки згідно з Керівництвом з підривних робіт. Військвидав, 1969);
- зачищені кінці проводів електродетонатора перегнути вдвічі, просмикнути в гумові трубки, приєднати до синього й зеленого зажимів і закріпити їх зажимними гвинтами та контргайками (при зажиманні проводів гвинтами необхідно стежити, щоби проводи були надійно закріплені, але не передушені гвинтами);
- загорнути петлі на кожному проводі ЕДП-р, надіти на зажими загорнені петлі й затягнути їх; насунути гумові трубки на зажими;
- видалити чеку з підривника ЕХП-7;
- угвинтити електродетонатор у запальне гніздо на перегородці в корпусі міни.
9. Установити запобіжний прилад у центральне вічко корпусу міни, для чого заправити всі проводи всередину корпусу міни, перевірити правильність положення гумового кільця у виточці вічка, установити запобіжний прилад на гумове кільце й підтиснути його повністю нажимним кільцем за допомогою ключа.
10. Установити на міну цукрову рвушку:
- покласти на корпус міни замок цукрової рвушки кришкою коробки для цукру назовні крюком угору;
- укласти стропки цукрової рвушки поверх виступів на запобіжних ковпаках і надіти петлю стропки на відкидний крюк;
- завести відкидний крюк за допомогою ключа під собачку й вставити чеку в отвір у замку;
- переконатися, що крюк надійно втримується собачкою, стропки туго натягнуті й не зажимають кінці запобіжних чек контактних замикачів; у випадку якщо стропки короткі й відкидний крюк неможливо завести під собачку або стропки слабко натягаються, перестановкою зажиму на стропках подовжити або вкоротити стропки до необхідного розміру.
Установлення
Установлення мін провадиться з плавзасобів, оснащених зйомним обладнанням.
Міни на плавзасоби закочують по аппарелі вручну або за допомогою лебідки. При затягненні лебідкою міни стропують за дві задні скоби на плиті якоря. На плавзасобі міни встановлюють на рейках і закріпляють рейковими захватами по-похідному.
Установлюють міни дві особи, зіштовхуючи їх за борт плавзасобу по скату.
Для встановлення міни необхідно:
- видалити запобіжні чеки з контактних замикачів;
- розкрити коробки з цукровими шашками за допомогою ключа;
- згвинтити з цукровика запобіжного приладу кришку, згвинтити гайку з верхнього кінця штока, установити в гніздо цукрову шашку № 2 (з отвором), нагвинтити гайку на кінець штока до упору в цукрову шашку, нагвинтити повністю кришку, вилучити запобіжну чеку й зірвати стрічку, що закриває отвори в кришці (для зриву стрічки при необхідності застосовують плоскогубці);
- відвести в сторону кришку коробки на замку цукрової рвушки; вставити в коробку цукрову шашку № 1, закрити кришку коробки й видалити чеку з замка цукрової рвушки;
- згвинтити кришку з цукрового роз’єднувача, вставити в нього цукрову шашку № 3, нагвинтити повністю кришку, видалити чеку з цукрового роз’єднувача й за кільце зірвати пластинку, що закриває отвори в кришці;
- зняти рейкові захвати, відгвинтити гвинти;
- зняти стропки й талрепи, для чого висмикнути чекі з отворів у відкидних крюках талрепів, відкинути малі ланки з кінців крюків, зняти талрепи й стропки, відчепивши їх від скоб на плиті якоря;
- за командою «Міну ставити» один солдат, утримуючи штерт - вантаж однією рукою, видаляє з нього другою рукою чеку, що втримує вантаж на кронштейні, і разом з іншим солдатом зіштовхує міну по скату за борт плавзасобу, відпускаючи в останній момент штерт - вантаж.
Усі чекі й металеві стрічки та пластинки здають командиру для контролю правильності встановлення мін.
Знешкодження
Міни ПДМ-ЗЯ, установлені у воду, знешкоджувати заборонено. При необхідності їх знищують вибухами зарядів ВР.
Дозволяється розспорядження та розбирання міни, підготовленої до скинення у воду, при наявності в запобіжному приладі цукрової шашки (або запобіжної чекі).
Для розспорядження міни необхідно:
- вставити запобіжні чекі в запобіжний прилад, цукрову рвушку, запобіжні ковпаки контактних замикачів і роз'єднувач;
- вигвинтити ключем нажимне кільце з центрального вічка й вийняти з нього запобіжний прилад;
- вигвинтити електродетонатор ЕДП-р із запального гнізда, вийняти його з корпусу міни та від'єднати (відрізати по одному) проводи електродетонатора від зажимів запобіжного приладу;
- вийняти цукрові шашки з запобіжного приладу, цукрової рвушки та роз’єднувача;
- якщо в міну було встановлено підривник ЕХП-7 і чека в нього була видалена, відрізати по одному проводи електроконтактної пробки від зажимів і видалити підривник ЕХП-7 з корпусу міни;
- установити запобіжний прилад у центральне вічко корпусу міни й закріпити його нажимним кільцем.
При необхідності подальше розбирання міни відбувається в порядку, зворотному збиранню.
Розспоряджені й розібрані міни можна знову зібрати й спорядити для встановлення. Цукрові шашки й підривники ЕХП-7 (у яких видаляли чеки) застосовувати повторно заборонено. Їх замінюють новими.
Підведення підсумків заняття. -5 хв.
Викладач нагадує тему і мету заняття та вказує як вони досягнуті. Вказує на які питання необхідно звернути увагу на самостійній підготовці. Відповідає на запитання навчаємих та дає завдання на самостійну підготовку.
Старший викладач кафедри інженерних загороджень
Підполковник М.Бамбуляк