Міністерство освіти та науки України
Національний університет "Львівська політехніка"
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни:
“Економіка та управління
підприємством”
Виконала:
ст.гр. ПБА-5
Герасим І.П.
Прийняв:
Мельник В.М.
Львів –2009
Зміст
Мета проекту. Інвестиційний задум та наміри.
Опис підприємства і галузі.
Маркетингове дослідження.
Технологічна схема і опис основних виробничих процесів.
Організаційний план.
Інвестиційний план.
Виробничі витрати.
Фінансовий план.
Мета проекту. Інвестиційний задум та наміри
Даний проект розроблений з метою будівництва цеху по випуску вібропресованої бруківки: одношарової товщиною 8см та двошарової товщиною 6см потужністю виробництва 50 тис. м² і 50 тис. м² в рік відповідно. Дана бруківка має високі фізико-механічні та споживчі показники, тому проект можна вважати економічно ефективним.
Передінвестиційний період тривав 3 місяці і включав:
підписання установчих документів;
ліцензування продукції;
сертифікація продукції;
складання бізнес-плану;
укладання договору з підрядниками на монтажні та пуско-наладжувальні роботи;
домовленості щодо постачання матеріалів;
договір про інвестиційне кредитування;
договір про постачання обладнання.
Інвестування здійснюється в декілька етапів. Першим етапом є введення підприємства в експлуатацію. Потім здійснюється безпосереднє інвестування на закупівлю необхідного обладнання та його монтаж. Наступним етапом є закупівля і транспортування матеріалів. Інвестування у виробництво вібропресованої бруківки здійснюється власником-інвестором.
Дане підприємство розміщене в м.Львів. Виробництво бруківки орієнтується на ринок міста та області. Приміщення для здійснення виробничого процесу планується брати в оренду. Придбання нового обладнання здійснюється за власні кошти. Майбутнє підприємство буде розташоване поблизу автомобільних, що полегшить доставку сировинних матеріалів і збуту готової продукції.
Опис підприємства і галузі
Сьогодні відомі дві технології виробництва бруківки, а саме:
вібропрасування жорстких сумішей з низьким В/Ц;
вібролиття з використанням пластифікуючи добавок.
Між ними на ринку розгорнулася конкурентна боротьба. В результаті тротуарна плитка, виготовлена методом вібролиття, практично втратила свої позиції і, перш за все, у великих містах. Вона не відповідає багатьом вимогам, які існують сьогодні до цього виду продукції.
Бруківка, виготовлена методом вібропрасування, має ряд переваг. Однією з них є висока технологічність процесу виробництва бруківки. Вібрування бетонної суміші у формі здійснюється під тиском на вібропресі. Цей метод є високопродуктивний та допускає високу ступінь автоматизації. Технологія вібропресованого виготовлення бруківки забезпечує підвищену стійкість бруківки до впливу кліматичних факторів та збільшує її міцність.
Бетон, що використовують при вібропрасуванні, має низьке водо цементне відношення, що зменшує витрату цементу і забезпечує високу міцність (М400-500) та морозостійкість (F250-300). Для підвищення вологостійкості та витривалості до перепадів температур до складу бетонної суміші вводять пластифікуючі та гідрофобізуючі добавки, а тонкі волокна з поліпропілену, поліаміду або скла роблять бруківку довговічною.
Важливу роль у виробництві бруківки відіграють кольорові пігменти. Проте вони повинні відповідати певним вимогам: стійкість до лужної сфери затверділого бетону, протистояння атмосферним впливам та сонячному світлу. Вібропресована бруківка зберігає насиченість кольору впродовж всього терміну служби (більше 25 років).
Бруківка, що виготовлятиметься на нашому підприємстві методом вібропрасування, характеризується наступними показниками: висока міцність і однорідність структури, високоякісна фактура лицьової поверхні, висока морозостійкість, екологічність, низький коефіцієнт водопоглинання та стирання лицьової поверхні.
Маркетингове дослідження
Провівши відповідні маркетингові дослідження, було з’ясовано, що економічна ефективність проекту по випуску вібропресованої бруківки забезпечена. Адже бруківка має широкий діапазон застосування, а саме: мощення міських пішохідних тротуарів і автомобільних доріг, смуг розгону та гальмування транспорту (зупинок), складів, що значно розширює ринок збуту. Також враховуючи незадовільний стан більшості доріг та тротуарів у м.Львові та області, можна зробити висновок, що ринок ще довго не буде заповнений.
Переважна більшість виробників бетонної бруківки відзначають, що попит на тротуарну плитку за останній рік виріс орієнтовно на 10-15%. Також помічена підвищена увага приватного споживача. Минулого року його частка на ринку становила близько 50%.
Виділяють три основні категорії споживачів на ринку бруківки: будівельні організації, що купують бруківку для виконання робіт на замовлення державних властей; будівельні організації, що купують бруківку для власних потреб або для виконання робіт на замовлення; приватні і юридичні особи, що купують бруківку для власних потреб.
Щодо відпускних цін на основні види бруківки за останні декілька років істотно не змінилися і знаходяться в межах 30-45грн. за 1м² бруківки залежно від технології виробництва (пресована дорожча литої на 5-8%), товщини і кольору.
Проте, не дивлячись на всю збалансованість українського ринку бруківки, не слід забувати про реальну конкуренцію між виробниками. За даними фахівців, основна боротьба ведеться між представниками різних технологій виробництва бруківки: вібролиття і вібропресування. У цій боротьбі застосовують як цінові, так і нецінові методи. Основними ціновими методами є використання різних систем знижок (сезонні, накопичувальні та ін.).До нецінових відносять: підвищення якості власної продукції, надання супутніх послуг, проведення ретельно розробленої рекламної кампанії і т. д.
Технологічна схема і опис виробничих процесів
Технологія виготовлення вібропресованої бруківки включає в себе наступні етапи:
Приймання та складування матеріалів;
Приготування бетонної суміші;
Формування виробів;
Попередня витримка;
Набирання міцності в камері дозрівання;
Пакування та складування готової продукції.
Перший пост приймання та складування матеріалів розрахований в часі на 5 днів. Після цього виконують переміщення матеріалів за допомогою скіпового транспортера до місця приготування бетонної суміші, а саме змішування усіх складових: щебінь, пісок, цемент, вода та пігменти. Останню операцію виконує бетономішалка відповідної продуктивності. Потім стрічковий транспортер переміщає приготовану суміш на пост формування виробів, де готовою бетонною сумішшю заповнюють форми та ущільнюють за допомогою двох пресів півавтоматів і одного преса автомат. Далі сформовані вироби поступають на попередню витримку, де зберігаються на стелажах протягом одної доби. Після цього бруківку витримують у камері дозрівання 3 доби до набирання нею необхідної міцності при 100% вологості і температурі повітря не нижчій 20°С. Потім її пакують, складаючи “лицем” до “спини” на піддони та зав’язуючи пакувальною лентою. Зверху покривають поліетиленовою стрейч-плівкою і за допомогою автонавантажувача переміщають на склад готової продукції
Обсяги виробництва бруківки за зміну:
Прес півавтомат – продуктивність 4м²/год (2 преса)
Прес автомат – продуктивність 12м²/год (1 прес)
Площа бруківки, виготовленої за 1 год:
Площа бруківки, виготовленої за 1 зміну:
,
з яких 40м² - виготовлення 2-шарової
бруківки товщиною 6см;
156м² - виготовлення одношарової
бруківки товщиною 8см.
Площа бруківки, виготовленої за 3 зміни:
,
з яких 40м² - виготовлення 2-шарової
бруківки товщиною 6см;
156м² - виготовлення одношарової
бруківки товщиною 8см.
Об’єм бруківки, виготовленої за 1 зміну:
, з них: верхній шар – ;
нижній шар – ;
Кількість сировини, необхідної на 5 днів:
2-шарова бруківка, t=6см:
Верхній шар: цемент: т
(фракція 0-5) щебвідсів: т
пісок: т
вода: т
Нижній шар: цемент: т
(фракція 5-10) щебвідсів: т
пісок: т
вода: т
Загальна потреба на 5 днів:
цемент: т;
пісок: т;
щебвідсів (фракція 0-5): т;
щебвідсів (фракція 5-10): т;
вода: т.
Одношарова бруківка, t=8см:
цемент: т
(фракція 5-10) щебвідсів: т
пісок: т
вода: т
Загальна потреба на 5 днів:
цемент: т;
пісок: т;
щебвідсів (фракція 0-5): т;
щебвідсів (фракція 5-10): т;
вода: т.
Пост №1
Приймання та складування матеріалів:
На пості №1 здійснюється вивантаження сировинних матеріалів на спеціально передбачених ділянках – щебінь та пісок, цемент – у бункера.
Величини площ, необхідних для складування сировини становлять:
- цемент: 2 бункери по 15т місткістю і площею по 4м². Загальна площа S=8м².
- щебвідсів: (0-5) S=4м² (при висоті насипу 1,5м)
(5-10) S=50м² (при висоті насипу 1,5м).
- пісок: S=20м².
Загальна площа під складування становить 82м².
Пост №2
Приготування бетонної суміші
Попередньо зважені матеріали, подані в змішувач, перемішуються у відповідності з заданою програмою. В програму роботи змішувача для кожного замісу закладається тривалість перемішування. Перемішана готова суміш подається на преси.
Цикл перемішування бетонної суміші верхнього шару становить 15хв, а нижнього шару – 10хв. Отже, за годину виконується відповідно 4 і 6 замісів. Змішування триватиме 7год. Відповідно необхідна продуктивність верхнього і нижнього шару становить:
і .
Тому приймаємо для верхнього шару змішувач продуктивністю 0,3м³:
0,3*4*7*0,84=7,06 м³/зміну
Для нижнього шару приймаємо змішувач продуктивністю 0,5м³:
0,5*6*7*0,84=17,64 м³/зміну.
Приймаємо для приготування суміші по 1 мішалці продуктивністю 0,3 м³ і 0,5м³.
Площа становить 15м².
Пост №3
Формування виробів
Приготованою бетонною сумішшю заповнюють форми та ущільнюють її за допомогою одного півавтоматичного і двох автоматичних пресів. Завантаження суміші в бункер здійснюється за допомогою стрічкового транспортера.
Площа виробничого цеху становить 30м².
Пост №4
Попередня витримка
Спресовану бруківку місткістю по 10 шт. в одній палеті відносять на склад попередньої витримки, де їх розміщують на спеціальних стелажах. Період дозрівання триває 1 добу.
За 1 зміну виготовляється 196 м² бруківки, для розміщення якої нам потрібно стелажів:
Необхідна площа під склад з врахуванням місця для доступу –
Пост №5
Дозрівання виробів
На склад дозрівання виробів бруківкц переносять зі складу попередньої витримки на
3 доби.
Потрібна площа під склад – 50 м², оскільки за зміни виготовляється 196 м² бруківки.
Пост №6
Пакування та складання готової продукції
Пакування бруківки здійснюють на піддонах, складаючи її “лицем” до “спини”, та зв’язують пакувальною лентою, а також для забезпечення подальшого твердіння та збереження товарного вигляду її покривають поліетиленовою стрейч-плівкою.
Склад готової продукції розміщений назовні під навісом площею 150 м². Переміщення бруківки до складу здійснюється за допомогою автонавантажувача.
Приймаємо площу цеху рівною 240м².
Організаційний план
1. Приміщення і розташування
Дане підприємство, що буде розташоване у м.Львів, загальною площею 270 м², включає в себе такі приміщення:
склад сировинної продукції – F=82 м²,
виробничий цех - F=30 м²,
склад попередньої витримки - F=58,8 м²,
склад дозрівання - F=50 м²,
адміністративно-побутові приміщення - F=45 м².
Склад готової продукції розміщуємо назовні приміщення - F=150 м².
2. Організація виробництва
2.1. Персонал
Підприємство розраховане на круглорічне виробництво бруківки, що відбувається в 1 зміну. Виходячи з технологічних потреб, кількість робітників та обслуговуючого персоналу буде становити 21 осіб.
Нарахування на ФОП в місяць
Таблиця 1.1
Назва фонду
Ставка, %
Пенсійний фонд
33,2
Фонд соціального страхування
2,9
Фонд зайнятості
1,3
Фонд страхування від нещасних випадків
2,75
Разом
40,15
Персонал підприємства і фонд оплати праці
Таблиця 1.2.
Посада
Кількість
Заробітна плата
Нарахування, (40,15%)
Фонд оплати праці, грн.
Всього
Адміністративна группа
Директор
1
2700
1084.05
3784.05
3784.05
Начальник цеху
1
2000
803.00
2803.00
2803
Бухгалтер
1
2100
843.15
2943.15
2943.15
Виробнича група
Бригадир, 6 розряд
1
1754
704.23
2458.23
2458.231
Робітник, 2 розряд
3
1200
481.80
1681.80
5045.4
Робітник, 3 розряд
5
1380
554.07
1934.07
9670.35
Робітник, 4 розряд
3
1530
614.30
2144.30
6432.885
Водій автонавантаж.
1
1250
501.88
1751.88
1751.875
Обслуговуюча група
Сторож
2
700
281.05
981.05
1962.1
Електромеханік
1
870
349.31
1219.31
1219.305
Прибиральник
1
550
220.83
770.83
770.825
Водій
1
1150
461.73
1611.73
1611.725
Разом
21
17184
6899.38
24083.38
40452.90
Закупівельна вартість обладнання і витрати на їх монтаж
Таблиця 1.3.
Назва обладнання
Кількість,шт.
Вартість обладнання,грн.
Вартість монтажу,грн
Загальна вартість,грн.
Виробниче обладнання
Бетономішалка, V=0,3м³
1
2000
200
2200
Бетономішалка, V=0,5м³
1
2600
260
2860
Прес півавтомат
2
25000
2500
27500
Прес автомат
1
200000
19000
219000
Автонавантажувач
1
65000
-
65000
Скіповий навантажувач
1
25000
500
25500
Стрічковий конвеєр
1
2000
500
2500
Стелажі
98
9800
-
9800
Бункер для цементу (15т)
1
30000
3000
33000
Вантажний автомоб. “Газель”
1
50000
-
50000
Загальна вартість
411400
25960
437360
Офісне обладнання
Комп’ютер
2
5000
100
5100
Принтер/сканер/копір
1
1200
-
1200
Офісні меблі
-
4000
500
4500
Меблі
-
3500
500
4000
Телефонний апарат
1
50
-
50
Загальна вартість
13750
1100
14850
Загальна вартість
452210
Інвестиційний план
Інвестиції – це види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти підприємницької діяльності з метою отримання прибутку.
Таблиця 2
Найменування витрат
Вартість витрат, грн.
Витрати попереднього періоду
Бізнес-план
5000
Ліцензування і сертифікація
10000
Основні фонди
Група №2
Транспорт
50000
Група №3
Виробниче обладнання
437360
Група №4
ЕОМ та допоміжне обладнання
6350
Меблі
8500
Оборотні фонди
Заробітна плата
40452.9
Сировина
122391.68
Сума
786210.1
Джерела фінансування – власні кошти
Виробничі витрати
Спочатку підраховуємо амортизацію на 6 років. Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 1.01.2003 є чотири групи основних фондів. Підприємство володіє основними фондами усіх груп.
Група №1: будівлі і споруди та передавальні пристрої, вартість капітального поліпшення землі – 2%;
Група №2: автомобільний транспорт, побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти, інше офісне обладнання, устаткування та приладдя до них – 10%;
Група №3: будь-які інші основні фонди, не включені до груп 1,2,4 – 6%;
Група №4: ЕОМ, інші машини для автоматичного оброблення інформації, їх програмне забезпечення, пов’язані з ним засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, телефони, мікрофони, рації, вартість яких перевищує вартість малоцінних товарів (предметів), меблі – 15%.
Розрахунок амортизаційних відрахувань
Таблиця 3.1.
Найменування витрат
Початкова вартість, грн.
2009
2010
2011
2012
2013
2014
Сума амортизаційних відрахувань, грн
Основні фонди
Група №2
Транспорт
50000
32805.00
21523.36
14121.48
9265.10
6078.83
3988.32
17195.00
11281.64
7401.88
4856.38
3186.27
2090.51
46011.68
Група №3
Виробниче обладнання
437360
341468.37
266601.07
208148.51
162511.73
126880.86
99062.10
95891.63
74867.30
58452.56
45636.78
35630.87
27818.76
338297.90
Група №4
ЕОМ та допоміжне обладнання
6350
3314.74
1730.31
903.23
471.49
246.12
128.48
3035.26
1584.43
827.08
431.74
225.37
117.64
6221.52
Меблі
8500
4437.05
2316.17
1209.06
631.14
329.46
171.98
4062.95
2120.88
1107.11
577.92
301.68
157.48
8328.02
Розрахунок витрати сировини:
Для виробництва двошарової і одношарової бруківки товщиною 6см і 8см відповідно використовують таку сировину: щебінь (фракція 0-5 і 5-10), пісок, цемент, вода, витрати яких за певні періоди наведені в наступній таблиці:
Потреба в сировині та готовій продукції
Таблиця 3.2.
Назва сировини і матеріалів
Одиниці виміру
Потреба за
годину
зміну
добу
місяць
рік
Цемент
т
0.73
5.87
5.87
117.40
1408.80
Щебінь (0-5)
т
0.13
1.04
1.04
20.80
249.60
Щебінь (5-10)
т
2.16
17.28
17.28
345.60
4147.20
Пісок
т
0.98
7.80
7.80
156.00
1872.00
Вода
м³
0.20
1.58
1.58
31.60
379.20
Готова продукція
м³
15.2
15.2
Для визначення витрат на придбання сировини за певні періоди необхідно визначити витрати матеріалів для виготовлення 1м³ готової продукції.
Витрати сировини на 1м³ готової суміші
(2-шарова бруківка, t=6см)
Таблиця 3.3.
Назва сировини і матеріалів
Одиниці виміру
Витрата на 1м³
Ціна без ПДВ, грн.
Загальна вартість матеріалів, грн.
Цемент
т
0.88
520.00
457.60
Щебінь (0-5)
т
1.30
108.00
140.40
Щебінь (5-10)
т
1.20
100.00
120.00
Пісок
т
0.86
38.40
33.02
Вода
м³
0.26
3.00
0.78
Разом
-
-
-
751.80
Витрати сировини на 1м³ готової суміші
(одношарова бруківка, t=8см)
Таблиця 3.4.
Назва сировини і матеріалів
Одиниці виміру
Витрата на 1м³
Ціна без ПДВ, грн.
Загальна вартість матеріалів, грн.
Цемент
т
0.38
520.00
197.60
Щебінь (5-10)
т
1.20
100.00
120.00
Пісок
т
0.50
38.40
19.20
Вода
м³
0.11
3.00
0.33
Разом
-
-
-
337.13
Витрати на матеріали:
На 1 зміну - (2-шарова бруківка)
- (одношарова бруківка)
На місяць - (2-шарова бруківка)
- (одношарова бруківка)
На рік - (2-шарова бруківка)
- (одношарова бруківка)
Витрати на енергію:
Тариф на 1кВт рівний 0,4грн/кВт. Витрати електроенергії в адміністративних цілях:
на місяць –
на рік – .
Розрахунок витрат електроенергії на експлуатацію
виробничого обладнання
Таблиця 3.5.
Виробниче обладнання
Кількість
Споживча потужність, кВт/год
Кількість годин роботи
Витрати на експлуатацію (за зміну), грн.
Скіповий навантажувач
1
0.5
7
1.4
Бетономішалка, V=0,3м³
1
0.55
7
1.54
Бетономішалка, V=0,5м³
1
0.85
7
2.38
Прес півавтомат
1
1
7
2.8
Прес автомат
2
1.5
7
8.4
Сума
16.52
Витрати:
на місяць –
на рік –
Витрати палива:
Вартість 1 літра – 5грн
Розрахунок витрат палива транспортом
Таблиця 3.6.
Вид транспорту
Кількість
Витрата палива за зміну, л
Вартість палива, грн./день
Автонавантажувач
1
8
40
Автомобіль “Газель”
1
5
25
Сума
65
на місяць –
на рік –
Витрати на послуги зв’язку:
на місяць –
на рік –
Витрати на опалення:
на місяць –
на рік –
Профілактичний ремонт обладнання:
на рік –
на місяць –
Витрата на оренду приміщень:
на рік –
на місяць –
Поточні витрати на виробничу програму за статтями собівартості
Таблиця 4
Кошторис витрат (повна потужність)
№ п/п
Стаття і елемент витрат
За місяць
За рік
Загальновиробничі витрати
1
Сировина і матеріали
228547.20
2742566.40
2
Електроенергія
330.40
3964.80
5
Амортизація
7950.00
95400.00
6
Заробітна плата
25358.74
304304.88
7
Нарахування на з/п
2856.27
34275.24
Загальногосподарські і адміністративні витрати
8
Транспортні витрати
1300.00
15600.00
9
Телефонний зв'язок
80.00
960.00
10
Ремонт обладнання
162.50
1950.00
11
Електроенергія
40.00
480.00
12
Опалення
350.00
4200.00
13
Оренда приміщення
20000.00
240000.00
14
Амортизація
2650.00
31800.00
15
Заробітна плата
10094.16
121129.92
16
Нарахування на з/п
4063.11
48757.32
17
Сума витрат
303782.38
3645388.56
18
Собівартість одиниці продукції
46.50
46.50
Рентабельність
6.75
6.75
Ціна
53.25
53.25
Ціна з ПДВ
63.90
63.90
Фінансовий план Таблиця 5
Найменування діяльності
2009
2010
2011
2012
2013
2014
Рух коштів від операційної діяльності
1
Потужність виробництва
0.5
0.7
1
1
1
1
2
Об’єми реалізації, м²
23520.00
32928.00
47040.00
47040.00
47040.00
47040.00
3
Дохід від реалізації, грн.
1502928.00
2104099.20
3005856.00
3005856.00
3005856.00
3005856.00
4
Чистий дохід, грн.
1202342.40
1683279.36
2404684.80
2404684.80
2404684.80
2404684.80
5
ПДВ, грн
300585.60
420819.84
601171.20
601171.20
601171.20
601171.20
Змінні витрати, грн
6
Матеріали
734350.08
1028090.11
1468700.16
1468700.16
1468700.16
1468700.16
7
Заробітна плата
152152.44
213013.42
304304.88
304304.88
304304.88
304304.88
8
Нарахування на з/п
17137.62
23992.67
34275.24
34275.24
34275.24
34275.24
9
Транспорт і електроенергія
10022.43
14031.40
20044.85
20044.85
20044.85
20044.85
Умовнопостійні витрати, грн
10
Оренда будівлі
240000.00
240000.00
240000.00
240000.00
240000.00
240000.00
11
Телефонний зв'язок
960.00
960.00
960.00
960.00
960.00
960.00
12
Ремонт обладнання
1950.00
1950.00
1950.00
1950.00
1950.00
1950.00
13
Опалення
2100.00
2100.00
2100.00
2100.00
2100.00
2100.00
14
Заробітна плата
121129.92
121129.92
121129.92
121129.92
121129.92
121129.92
15
Нарахування на з/п
48757.32
48757.32
48757.32
48757.32
48757.32
48757.32
16
Сума амортизаційних відрахувань
120084.84
89854.25
67788.63
51502.82
39344.19
30184.39
17
Витрати операційної діяльності
1448644.65
1783879.08
2310011.00
2293725.19
2281566.56
2272406.76
18
Валовий прибуток, грн.
-246302.25
-100599.72
94673.80
110959.61
123118.24
132278.04
19
Податок на прибуток, 25%
-
-
23668.45
27739.9025
30779.56
33069.51
20
Чистий прибуток, грн.
-246302.25
-100599.72
71005.35
83219.71
92338.68
99208.53
21
Фінансовий результат операційної діяльності, грн.
-126217.41
-10745.47
138793.98
134722.53
131682.87
129392.92
22
Кумулятив, грн
-126217.41
-136962.88
1831.10
136553.63
268236.50
397629.42
Фінансовий план проекту
Фінансовий план реалізації проекту включає прогноз доходів і витрат проекту та прогноз надходжень і видатків проекту. Прогноз доходів і витрат розроблено на основі калькуляції ціни одиниці продукції та прогнозів обсягів реалізації, які визначено з врахуванням результатів маркетингового аналізу.
На основі вибраної стратегії виходу на ринок та розширення сфери впливу, а також обґрунтованого рівня цін готової продукції, розроблено прогнози динаміки доходів від операційної діяльності, а враховуючи доходи від операційної діяльності розраховано рух коштів від фінансової діяльності. Отримані показники використано для формування прогнозу надходжень і видатків проекту.
Індекс доходності:
ІД =
Термін окупності:
ТО =