МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТНОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА УПРАВЛІННЯ ІМ. В. ЧОРНОВОЛА
Юридичний факультет
Кафедра спеціальних юридичних дисциплін
Яцишин Н.М.
Адміністративне право України
Програма курсу та методичні вказівки до виконання контрольних робіт
Студентами базового напряму 0601 «ПРАВО» заочної форми навчання
Лівів - 2006
УДК 67.9(4УКР)
Адміністративне право України. .Програма курсу та методичні вказівки до виконання контрольних робіт студентами базового напряму 0601 «Право» заочної форми навчання. / Яцишин Н.М. / Львів: Львівський державний інститут новітніх технологій та управління ім. В.Чорновола. 2006.
Пропоновані методичні вказівки підготовлено відповідно до робочої навчальної програми «Адміністративне право України».
Методичні рекомендації призначені для студентів заочної форми навчання, які навчаються за спеціальністю «Адміністративне право України». Завданням наведених методичних вказівок є засвоєння студентами знань про джерела галузі Адміністративного права України, сприяти глибокому засвоєнню змісту ряду нормативно-правових актів з курсу, навчити використовувати їх зміст при вирішенні конкретних правових питань.
У методичних рекомендаціях подано програму курсу, рекомендації щодо написання контрольних робіт студентами заочної форми навчання, варіанти контрольних робіт ,перелік літератури до курсу.
Укладач:
Ст. викладач кафедри спеціальних юридичних дисциплін Яцишин Н.М.
Затверджено до друку на засіданні кафедри спеціальних юридичних дисциплін (протокол № 6 від 13.04.2006 р.) .
Рекомендовано науково-методичною радою юридичного факультету як навчальне видання ( протокол засідання № 6 від 27.04.2006 р.) .
Рецензенти :
Кравчук Володимир Миколайович
(Львівський національний університет МВС України)
Кандидат юридичних наук, професор
Мінаєв Олександр Іванович
(Львівський державний інститут новітніх технологій та управління ім. В.Чорновола)
Кандидат юридичних наук, доцент
Відповідальний за випуск
Зав. лабораторією ІЗЗ Бломнік Е.А.
2. Зміст дисципліни
2.1. Зміст програми за темами.
Розділ 1.
Державне управління і виконавча влада.
ТЕМА 1. Державне управління як об’єкт адміністративного регулювання.
Управління як функція суспільної праці. Походження і значення поняття «управління». Зміст процесу управління. Мета управління як об’єкту адміністративно-правового регулювання. Умови збереження режиму функціонування систем. Поняття «організація», її мета. Об’єкти управління. Види управління, їх характеристика. Державне управління – процес реалізації державної виконавчої влади. Сутність державного управління та його співвідношення з виконавчою владою. Функції державного управління, завдання, мета, принципи. Види державної діяльності. Суб’єкти владних повноважень. Зміст та стадії державного управління.
Розділ 2.
Адміністративне право як галузь права.
ТЕМА 2. Предмет і метод адміністративного права.
Адміністративне право як галузь права. Соціальне призначення адміністративного права. Адміністративне право – регулятор адміністративно – управлінських відносин Предмет адміністративного права. Зміст та значення адміністративно – правового методу. Структура адміністративного права. Понятійний апарат адміністративного права. Функції адміністративного права. Джерела адміністративного права. Взаємодія адміністративного права з іншими галузями права. Історичний процес розвитку сучасного адміністративного права. Адміністративне право як галузь права, як галузь законодавства, як учбова дисципліна, як галузь наукових знань.
Розвиток науки адміністративного права. Роль адміністративного права в сучасній правовій системі. Реформа адміністративного права.
ТЕМА 3. Адміністративно – правові норми. .
Поняття адміністративно-правової норми. Призначення адміністративно-правових норм у сучасних відносинах. Специфічні особливості адміністративно-правових норм. Функціональне призначення адміністративно-правових норм. Структура адміністративно-правової норми. Критерії поділу та види адміністративно-правових норм. Реалізація матеріальних та процесуальних норм. Масштаби застосування адміністративно-правових норм. Вимоги щодо застосування адміністративно-правових норм.
ТЕМА 4. Адміністративно – правові відносини.
Адміністративно – правові відносини як різновид немайнових юридичних відносин. Сутність адміністративно – правових відносин. Адміністративно – правові та суспільні відносини. Поняття, структура, властивості, види , механізм регулювання адміністративно – правових відносин. Адміністративно – правові відносини та адміністративно – правові норми. Адміністративно – правові відносини та юридичні факти. Класифікація юридичних фактів. Особливості адміністративно – правових відносин.
Розділ 3.
Суб’єкти адміністративного права.
ТЕМА 5. Органи державної виконавчої влади – суб’єктиадміністративного права.
Поняття органу державного управління. Органи виконавчої влади як частина державно – управлінського апарату. Місце в системі політичної організації. Класифікація державних органів. Ознаки органу державної виконавчої влади. Критерії класифікації органів державної виконавчої влади.
Президент України – глава держави і його повноваження у сфері виконавчої влади. Постійний представник Президента України у Кабінеті Міністрів України. Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.
Органи виконавчої влади та їх місце в системі суб’єктів адміністративного права.
Кабінет Міністрів України – вищий орган виконавчої влади.: структура, компетенція, функції, порядок діяльності. Постійні і тимчасові робочі органи. Урядові комітети.
Центральні органи виконавчої влади загальної, галузевої та функціональної компетенції.
Система центральних органів виконавчої влади: міністерства, відомства і департаменти та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Місцеві органи виконавчої влади : порядок утворення, функції, компетенція.
Спеціальні органи виконавчої влади.
ТЕМА 6. Державні службовці як суб’єкти адміністративного права.
Законодавство України про державну службу.
Види державної служби залежно від органів державної влади.
Поняття та принципи державної служби. Державний службовець: поняття, особливості. Види державних службовців . Посада як первинна структурна одиниця державного органу та його апарату. Посадова особа. Посади державних службовців. Вимоги, що пред’являються до державних службовців. Умови поступлення на державну службу. Організаційно-правові форми заміщення посад .Проходження державної служби. Правовий статус державних службовців: права, обов’язки, гарантії діяльності. Юридична відповідальність державних службовців, її види. Особливість дисциплінарної відповідальності. Особливості підстав адміністративної відповідальності. Відповідальність за шкоду, заподіяну службовою особою у галузі виконавчо-розпорядчої діяльності.
ТЕМА 7. Недержавні організації – суб’єкти адміністративного права.
Поняття об єднань громадян. Правові основи об єднання громадян в політичні партії та громадські організації. Види об єднань громадян. Відмінні ознаки об єднань громадян і державних органів, аспекти їх співробітництва. Підстави і порядок легалізації об єднань громадян. Формування правосуб’єктності об єднань громадян. Юридичний статус, права і обов’язки об єднань громадян. Суб’єкти права володіння – статутні органи управління об єднань громадян. Відповідальність за порушення законодавства. Заходи адміністративного регулювання і впливу та припинення діяльності об єднань громадян..
ТЕМА 8 Громадяни як суб’єкти адміністративного права.
Юридичний статус громадянина у його стосунках з органамивиконавчої влади.
Поняття і структура адміністративно-правового статусу громадян. Адміністративна право- та дієздатність громадян. Права і обов’язки громадянина як суб’єкта адміністративно – правових відносин, їх соціально – економічне визначення і політико-правовий статус. Адміністративна правоздатність як основа адміністративної дієздатності. Права громадян України у сфері державного управління. Гарантії дотримання прав, свобод та інтересів громадян. Обов’язки громадян як суб’єктів адміністративного права. Види обов’язків громадян як суб’єктів адміністративно-правових відносин. Обов’язки громадян в політичних і економічних відносинах з державою. Особливості адміністративно-правового статусу іноземців та осіб без громадянства на території України. Обсяг прав і обов’язків іноземних громадян. Права і обов’язки іноземців у сфері виконавчої влади. Обмеження, які стосуються іноземця чи особи без громадянства за адміністративною правосуб’єктністю. Адміністративно – правовий статус іноземних громадян як дипломатичних осіб.
Розділ 3.
Форми та методи управлінської діяльності.
ТЕМА 9. Форми управлінської діяльності.
Поняття форми управлінської діяльності. Форма діяльності як зовнішнє вираження конкретних однорідних дій державного органу. Форма та її співвідношення з функцією управління. Форма – вираження змісту управлінської діяльності. Правові та неправові форми управлінської діяльності. Особливості правових форм державного управління. Види та адміністративно – правова характеристика форм державного управління.
Видання нормативних актів управління(застосування норм права, видання індивідуальних актів управління, актів застосування норм права, адміністративне розпорядництво).
Адміністративний договір як одна із правових форм управлінської діяльності.
Здійснення реєстраційних та інших юридично значущих дій.
Провадження організаційних дій.
Виконання матеріально-технічних операцій..
ТЕМА 10.Методи управлінської діяльності
Поняття методу, його значення. Співвідношення методу з формою управлінської діяльності.
Специфіка управлінських систем. Адміністративний та економічний методи. Адміністративний метод та його специфіка, функції та ознаки. Економічний метод, основні ознаки. Індикативне планування, державне регулювання, грошово-кредитна та фінансова політика, захист та заохочення конкуренції, ціноутворення, податкова система та економічне стимулювання.
Соціально-психологічні методи державного управління : соціальне прогнозування, соціальне планування, моральне стимулювання, створення сприятливого психологічного клімату.
Правові методи : субординація і координація, переконання, заохочення і примус.
Переконання як пріоритетний метод здійснення державного управління. Види переконання.
Адміністративний примус. Характерні ознаки адміністративного примусу. Види заходів адміністративного примусу. Заходи адміністративного запобігання. Заходи адміністративного припинення. Адміністративні стягнення як заходи адміністративного примусу. Види стягнень : Адміністративні стягнення, дисциплінарні стягнення, стягнення, що накладаються в адміністративному порядку на юридичних осіб.
ТЕМА 11. Юридичні акти управління.
Поняття та зміст правових актів державного управління. Акти управління як єдиний спосіб створення і застосування правових норм у процесі управлінської діяльності. Акти управління як форма державного управління, документ, волевиявлення, припис, дія. Два джерела особливостей актів управління : правове та управлінське. Властивості правових актів державного управління.
Критерії класифікації та види правових актів державного управління. Нормативні та ненормативні (індивідуальні) акти державного управління.
Порядок підготовки, прийняття, опублікування, набрання чинності та дія актів державного управління.
Вимоги, що ставляться до актів державного управління. Наслідки недотримання вказаних вимог. Презумпція законності прийнятих актів управління.
ТЕМА 12. Адміністративно – деліктне право.
Адміністративне правопорушення. Поняття адміністративного правопорушення, його матеріальний зміст та юридична природа. Конкретність адміністративного правопорушення.
Ознаки адміністративного проступку. Ступінь суспільної небезпеки адміністративних правопорушень Адміністративні проступки як суспільно шкідливі, антигромадські явища. Відмінність адміністративного правопорушення від злочину та дисциплінарного проступку. Основні ознаки, за якими здійснюється розмежування адміністративних правопорушень і злочинів. Відмінності між адміністративним правопорушенням та дисциплінарним проступком.
Склад адміністративного правопорушення як абстрактний опис діяння (події, факту, явища), що являє собою фіксацію в законі характерних ознак проступку, як сукупність об активних і суб’єктивних ознак. Постійні і перемінні ознаки складу правопорушення. Загальні, родові або видові та конкретні ознаки складу правопорушення.
Види складів адміністративних правопорушень. Основні і кваліфіковані склади, матеріальні і формальні склади, особисті і службові склади, однозначні й альтернативні склади, описові і банкетні склади.
Структура складу адміністративного правопорушення. Об’єкт адміністративного проступку – загальний, родовий, видовий, безпосередній.
Об активна сторона адміністративного правопорушення. Правопорушення просте і складне, з двома діями, складається з альтернативних дій, збірний проступок. Ознаки об активної сторони.
Суб’єкт адміністративного правопорушення. Загальні, спеціальні та особливі ознаки суб’єкта.
Суб’єктивна сторона адміністративного правопорушення. Вина, форми вини. Умисел і необережність. Самовпевненість та недбалість як форми необережної вини.
Адміністративна відповідальність : поняття та підстави. Ознаки адміністративної відповідальності.
Адміністративні стягнення, їх види та їх характеристика.
ТЕМА 13. Адміністративно – процесуальне право.
Поняття та сутність адміністративного процесу. Ознаки адміністративного процесу, його спільні та відмінні риси з іншими видами юридичного процесу : кримінальним, цивільним, господарським. Адміністративне провадження. Адміністративно-процесуальні норми та адміністративно-процесуальні відносини.
Принципи адміністративного процесу : законність, охорона інтересів держави і особи, публічність, самостійність і незалежність у прийнятті рішень, об активна істина, гласність, рівність учасників адміністративного процесу перед законом, швидкість та економічність, відповідальність посадових осіб.
Суб’єкти (учасники) адміністративного процесу.
Структура адміністративного процесу. Адміністративне провадження як первинний компонент структури адміністративного процесу. Види адміністративних проваджень. Нормотворчі, установчі та право застосовні провадження. Види право застосовних проваджень.
Стадії адміністративних проваджень.
Адміністративна юрисдикція. Сутність поняття адміністративної юрисдикції. Види адміністративної юрисдикції : адміністративно-регулятивна, адміністративно-судочинна та адміністративно-деліктна юрисдикція.
Адміністративна юстиція : становлення та розвиток в Україні. Кодекс адміністративного судочинства України.
Суб’єкти адміністративно-деліктної юрисдикції, їх специфічні особливості. Критерії класифікації та види суб’єктів адміністративно-деліктної юрисдикції.
Особливості адміністративної юрисдикції органів внутрішніх справ.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення. Загальна характеристика провадження, види провадження. Учасники провадження. Принципи провадження.
Стадії провадження у справах про адміністративні правопорушення : порушення справи, адміністративне розслідування, розгляд справи, перегляд постанови, виконання постанови.
Інші види проваджень.
ТЕМА 14. Законність та дисципліна в сфері виконавчої влади.
Режим законності та дисципліни в діяльності органів виконавчої влади. Законність як режим відповідності суспільних відносин законам і підзаконним нормативно-правовим актам держави.
Дисципліна як режим свідомого підпорядкування та суворого дотримання правил поведінки, узгодженість в діях, передовсім державних службовців. Сутність та мета законності та дисципліни в управлінні.
Поняття та система способів забезпечення законності. Гарантії законності : загальні умови забезпечення режиму законності та спеціальні засоби забезпечення режиму законності.
Контроль та його види. Державний та громадський контроль. Державний контроль з боку органів державної влади та місцевого самоврядування.
Громадські організації, трудові колективи, органи самоорганізації населення, збори громадян за місцем проживання, громадяни як суб’єкти громадського контролю.
Адміністративний нагляд, його співвідношення з контролем.. Види адміністративного нагляду.
Органи внутрішніх справ як суб’єкти адміністративного нагляду. Загальний та спеціальний нагляд міліції.
Загальний нагляд прокуратури. Форми реагування прокурора на встановлені у процесі нагляду порушення.
Звернення громадян як один із способів забезпечення законності в діяльності органів виконавчої влади. Види звернень громадян. Провадження за зверненнями громадян.
ТЕМА 15. Адміністративно-правове регулювання у сфері економіки.
Економіка як об’єкт адміністративно-правового регулювання. Економіка – складна полі структурна система. Промисловість, енергетичний комплекс, агропромисловий комплекс, будівельний комплекс, транспорт і дорожнє господарство, зв’язок, торговельний комплекс, житлове господарство, побутове обслуговування населення, сфера використання і охорони природних ресурсів як найбільші складові економічної системи України.
Суб’єкти адміністративно-правового регулювання у сфері економіки : Президент України, Кабінет Міністрів України, профільні міністерства, комітети, спеціально створені центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування.
Основні напрями державного регулювання економіки : демонополізація економіки, утворення вільних економічних зон, створення промислово-фінансових груп, залучення інвестицій, роздержавлення власності (приватизація).
ТЕМА 16. Управління адміністративно-політичною сферою.
Управління обороною. Правовий статус Міністерства оборони України.
Управління громадським порядком та громадською безпекою. Рада національної безпеки та оборони України як координаційний орган з питань національної безпеки і оборони при Президентові України. Правовий статус Служби безпеки України .Повноваження органів служби безпеки України.
Державний кордон України та його охорона. Режим державного кордону. Адміністрація державної прикордонної служби України
Зміст та особливості державного управління у сфері закордонних справ .Правовий статус Міністерства закордонних справ України та його органів за кордоном. Дипломатичне представництво України. Адміністративно-правове регулювання в їзду в Україну та виїзду з України.
Зміст і особливості державного управління у сфері юстиції. Правовий статус Міністерства юстиції України та його територіальних органів. Державна виконавча служба. Реєстрація актів цивільного стану. Організація нотаріальної служби. Органи юстиції та адвокатура.
Державне управління у сфері внутрішніх справ. Сутність та особливості управління внутрішніми справами. Міліція. Правовий статус Міністерства внутрішніх справ України та його територіальних органів. Повноваження органів внутрішніх справ та їх посадових осіб. Структура органів внутрішніх справ. Служба в органах внутрішніх справ.
ТЕМА 17. Управління соціально-культурною сферою.
Поняття і зміст державного управління у сфері освіти. Правовий статус Міністерства освіти і науки України. Система органів виконавчої влади, які здійснюють управління у сфері освіти. Види і правовий статус освітньо-виховних закладів. Порядок здійснення освітньо-виховної діяльності.
Поняття і зміст державного управління у сфері охорони здоров я. Правовий статус Міністерства охорони здоров я України. Система органів виконавчої влади, які здійснюють управління у сфері охорони здоров я. Види і правовий статус закладів охорони здоров я. Порядок надання медичної допомоги. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд.
Державне управління у сфері культури. Правовий статус Міністерства культури і туризму України. Система органів виконавчої влади, які здійснюють управління у сфері культури. Види і правовий статус підприємств, закладів культури і професійних творчих спілок. Правовий статус творчого працівника культури.
Написання контрольної роботи – одна з форм самостійного опрацювання матеріалу курсу студентом. Вона сприяє поглибленню знань із курсу «Адміністративне право України» і виробленню навичок практичного їх застосування.
Завдання для виконання контрольної роботи додається до даних методичних вказівок і доводиться до відома студентів на сесії, що передує сесії, на якій відбувається захист роботи. Вибір варіанта здійснюється за порядковим номером студента в списку академічної групи.
Виконання контрольної роботи.
Роботу над завданням слід розпочинати із загального ознайомлення із тематикою: ознайомитися з відповідними нормами законодавства, розділами підручника, посібника, конспекту лекцій. Після цього самостійно підібрати літературу, нормативно – правові акти та інші джерела до завдання роботи і опрацювати їх.
На початку роботи подається перше питання варіанту та формулюється відповідь. Після виконання першого завдання подається друге запитання, у відповідності з яким формулюється відповідь і т.д. При вирішенні задачі студент повинен подати не лише власний варіант вирішення казусу, але й обґрунтувати відповідь нормами чинного законодавства.
Викладення питань слід здійснювати в логічній послідовності. При цьому студент повинен використати не лише матеріали підручників з курсу «Адміністративне право України», але й чинні нормативно – правові акти, спеціальну літературу та інші джерела.
На титульній сторінці роботи необхідно вказати : назву інституту, факультету, варіант завдання, прізвище, ім. я, по батькові, групу, курс, форму навчання студента, а також посаду, прізвище та ініціали керівника, рік і місце написання роботи.
В кінці контрольної роботи наводиться список використаних джерел, складений у такій послідовності :
- нормативно – правові акти ;
- спеціальна література, яка подається в алфавітному порядку.
Якщо робота визнана незадовільною, вона повертається, а після виконання її повторно – подається разом із зауваженнями керівника.
Контрольна робота студентом повинна бути здана до початку сесії.
ВАРІАНТ №1
Державне управління - процес реалізації державної виконавчої влади.
Адміністративно - правові норми.
3.Процес розгляду справи про адміністративні правопорушення, його особливості.
ВАРІАНТ №2
1. Зміст та стадії державного управління .
2.Форми управлінської діяльності.
3.Адміністративно - процесуальні відносини.
ВАРІАНТ №3
Адміністративне право - регулятор адміністративно-правових відносин.
Адміністративно - правовий статус іноземних громадян.
Адміністративне правопорушення : поняття, склад.
ВАРІАНТ №4
Предмет та метод правового регулювання галузі адміністративного права.
Відповідальність державних службовців.
Управління освітою в Україні.
ВАРІАНТ №5
Основні напрями реформування адміністративного права.
Об єднання громадян як суб’єкти адміністративно-правових відносин
Загальна характеристика адміністративної відповідальності..
ВАРІАНТ №6
Державне управління : завдання , мета , функції..
Органи виконавчої влади - суб’єкти адміністративного права.
Адміністративний договір як одна з форм державного управління.
ВАРІАНТ №7
Адміністративно - правова норма : поняття, структура, класифікація.
Державна служба : поняття , принципи.
Адміністративні стягнення.
ВАРІАНТ №8
Роль і значення адміністративного права на сучасному етапі.
Посада державного службовця.
Органи адміністративної юрисдикції.
ВАРІАНТ №9
Наука адміністративного права України
Вимоги, що пред’являються до державних службовців.
Управління в сфері громадського порядку і безпеки.
ВАРІАНТ №10
Громадяни як суб’єкти адміністративного права.
Контроль як спосіб забезпечення законності в державному управлінні.
Принципи проваджень в адміністративному процесі.
ВАРІАНТ №11
Місцеві органи державної виконавчої влади - суб’єкти адміністративного права.
Юридичні акти управління : поняття , види.
3. Дозвільне провадження.
ВАРІАНТ №12
Організаційно - правові способи заміщення посад державних службовців
Нагляд як спосіб забезпечення законності в державному управлінні.
Процедури, які становлять адміністративні провадження.
ВАРІАНТ №13
Адміністративна праводієздатність громадян.
Центральні органи державної виконавчої влади.
Управління юстицією.
ВАРІАНТ №14
Адміністративний процес : поняття, ознаки.
Переконання та примус - основні методи державного управління.
Управління в сфері охорони здоров я.
ВАРІАНТ №15
Економічний та адміністративний методи державного управління.
Поняття адміністративного правопорушення : ознаки, склад.
Провадження за зверненнями громадян.
ВАРІАНТ №16
Джерела адміністративного права України.
Правовий статус державних службовців.
Заходи адміністративного примусу.
ВАРІАНТ №17
Акти органів виконавчої влади
Державне управління у сфері культури.
Організаційно - правові проблеми запровадження в Україні адміністративної юстиції.
ВАРІАНТ №18
Обов’язки громадян в економічних та політичних відносинах з державою.
Поняття , види та принципи професійної служби.
Суб’єкти та об’єкти правопорушення.
ВАРІАНТ №19
Адміністративне право в системі національного права України.
Адміністративна правосуб’єктність недержавних організацій.
Законодавство про адміністративну відповідальність.
ВАРІАНТ №20
Адміністративно - правові відносини як різновид немайнових правовідносин.
Затримання як вид адміністративного примусу.
Підвідомчість справ про адміністративні правовідносини.
ВАРІАНТ №21
Адміністративно - правовий статус іноземців як суб’єктів управлінських відносин.
Економічний та адміністративний метод державного управління.
Виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.
ВАРІАНТ №22
Неправові форми державного управління.
Проходження державної служби.
Адміністративна відповідальність неповнолітніх.
ВАРІАНТ №23
Державне управління : поняття, зміст, стадії.
Адміністративний нагляд, його співвідношення з контролем.
Стадії провадження у справах про адміністративні правопорушення.
ВАРІАНТ №24
Реалізація матеріальних та процесуальних норм адміністративного права.
Вимоги, що ставляться до актів управління.
Рішення по справі про адміністративне правопорушення.
ВАРІАНТ №25
Державний контроль у сфері виконавчої влади : поняття, види.
Реєстраційне провадження.
Адміністративні комісії : порядок утворення, правовий статус , компетенція.
ВАРІАНТ №26
Співвідношення державного управління і виконавчої влади.
Адміністративно - правові відносини та юридичні факти.
Роль і значення переконання, форми адміністративного переконання.
ВАРІАНТ №27
Понятійний апарат адміністративного права.
Структура адміністративного процесу.
Загальна характеристика видів державного примусу.
ВАРІАНТ №28
Структура адміністративного права.
Відповідальність державних службовців.
Оскарження і опротестування постанов по справах про адміністративні правопорушення.
ВАРІАНТ №29
Соціальне призначення адміністративного права.
Принципи адміністративного процесу.
Поняття і зміст державного управління у сфері юстиції.
ВАРІАНТ №30
Функції адміністративного права.
Режим законності та дисципліни в діяльності органів виконавчої влади.
Склад адміністративного правопорушення.
3.НАВЧАЛЬНО – МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ.
3.1. Нормативний матеріал.
Конституція України. Прийнята на п ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р.
Бюджетний кодекс України. /Відомості Верховної Ради України - 2001 - №37-38
Земельний кодекс України / Офіційний вісник України – 2001 - №217-218
Кодекс законів про працю. – К., Юрінком Інтер 2004.
Кодекс України про адміністративні правопорушення К., Юрінком Інтер ,2005.
Кодекс адміністративного судочинства України. К., Юрінком Інтер , 2005.
Кодекс України про надра . /Відомості Верховної Ради України – 1994 - №36.
Кримінальний кодекс України, / Відомості ВРУ – 2001 - № 25-26.
Кримінально-процесуальний кодекс України. К., Юрінком Інтер, 2002.
Митний кодекс України. / Відомості ВРУ – 2002 - №38-39.
Повітряний кодекс України. / Відомості ВРУ – 1993 - №25.
Цивільний кодекс України. К., Юрінком Інтер, 2004.
Цивільно – процесуальний кодекс України. К., Юрінком Інтер, 2004.
Основи законодавства України про культуру. Закон України від 14 лютого 1992 р. /Відомості ВРУ – 1992 - №21.
Основи законодавства України про охорону здоров я .Закон України від 19.11.1992 р. / Відомості ВРУ – 1993 - №4.
Про місцеві державні адміністрації. Закон України від 9.04.1999 р. / Відомості ВРУ – 1999 - №21.
Про місцеве самоврядування в Україні. Закон України від 21.05.1997 р. / Відомості ВРУ – 1997 - №24.
Про власність . Закон України від 7.02.1991 р. / Відомості ВРУ – 1991 -№20.
Про громадянство України. Закон України від 18.01.2001 р.
Про державну службу. Закон України від 16.12.1993 р. / Відомості ВРУ – 1994 - №52.
Про державну податкову службу в Україні. Закон України від 24.12.1993 р. / Відомості ВРУ – 1994 №15. – 1995 - №1,30.
Про державну виконавчу службу. Закон України від 24.03.1998 р. / Відомості ВРУ – 1998 - №36-37.
Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні. Закон України від 26.01.1993 р. / Відомості ВРУ – 1993 - №13.
Про дипломатичну службу України. Закон України від 20.09.2001 р. / Відомості ВРУ – 2002 - №5.
Про оборону України. Закон України від 6.112.1991р. / Відомості ВРУ – 1992 - №9.( зі змінами і доповненнями від 20.10.1994; 17.10.1995 р.; 21.10.1997 р.; 5.10.2000 р.)
Про Збройні Сили України. Закон України від 6.12.1991 р. / Відомості ВРУ – 1992 - №9.
Про Раду національної безпеки і оборони України. Закон України від 5.03.1998 р.
Про державну прикордонну службу України. Закон України від 3.04.2003 р. / Офіційний вісник України. – 2003 - №17.
Про розвідувальні органи України. Закон України від 22.03.2001 р./ Офіційний вісник України – 2001 - №15.
Про основи національної безпеки України. Закон України від 19.06.2003 р. / Офіційний вісник України – 2003 - №29.
Про Цивільну оборону України. Закон України від 3.02.1993 р. / Відомості ВРУ – 1993 - №14.
Про Державний кордон України. Закон України від 4.11.1991 р. / Відомості ВРУ – 1992 - №2.
Про Службу Безпеки України. Закон України від 25.03.1992 р. / Відомості ВРУ – 1992 - №27.
Про міліцію. Закон України від 20.12.1990 р. / Відомості ВРУ – 1991 - №4.
Про Національний банк України. Закон України. Закон України від 20.05.1999 р. Відомості ВРУ – 1999 - №29.
Про Рахункову палату. Закон України від 11.07.1996 р. / Відомості ВРУ – 1996 - №43.
Про об єднання громадян. Закон України від 16.06.1992 р. ( із змінами і доповненнями від 11.07.2001 р.)/ Відомості ВРУ – 2001 -№44..
Про захист економічної конкуренції. Закон України від 11.01.2001 р. / Відомості ВРУ – 2001 - №12.
Про політичні партії в Україні. Закон України від 5.04.2001 р. / Відомості ВРУ – 2001 - №42.
Про судоустрій. Закон України від 7.02.2002 р. / Офіційний вісник України – 2002 - №10.
Про прокуратуру. Закон України від 5.11.1991 р. / Відомості ВРУ – 1991 - №33.
Про інформацію. Закон України від 2.10.1992 р. / Відомості ВРУ – 1992 - №48.
Про адвокатуру . Закон України від 19.12.1992 р. / Відомості ВРУ – 1993 - № 13.
Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі. Закон України від 1.12.1994 р. // Відомості ВРУ – 1994 - №52.
Про Антимонопольний комітет України. Закон України від 26.11.1993 р. // Відомості ВРУ – 1993 - №50.
Про біженців. Закон України від 21.06.2001 р. // Відомості ВРУ – 2001 - №
Про банки і банківську діяльність. Закон України від 7.12.2000 р. // Відомості ВРУ – 2001 - №5-6.
Про боротьбу з корупцією. Закон України від 5.10.1995 р. // Відомості ВРУ – 1995 - №34.
Про вищу освіту. Закон України від 17.01.2002 р. // Офіційний вісник України. – 2002 - №8.
Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб. Закон України від 4.03.1998 р. // Відомості ВРУ - 1998 - №35.
Про державну підтримку засобів масової інформації і соціального захисту журналістів. Закон України від 23.09.1997 р. // Відомості ВРУ – 1997 - №50.
Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення. Закон України від 24.02.1994 р. // Відомості ВРУ – 1994 - №27.
Про залізничний транспорт. Закон України від 4.07.1996 р. // Відомості ВРУ – 1996 №40.
Про зв язок. Закон України від 16.05.1995 р. // Відомості ВРУ – 1995 - №20.
Про ліцензування певних видів господарської діяльності. Закон України від 1.06.2000р. // Відомості ВРУ – 2000 - №36.
Про національну раду України з питань телебачення і радіомовлення. Закон України від 23.09.1997 р. // Відомості ВРУ – 1997 - №48.
Про органи самоорганізації населення. Закон України від 11.07.2001 р.
Про освіту. Закон України від 23.05.1991 р. // Відомості ВРУ – 1991 - №34.
Про охорону культурної спадщини. Закон України від 8.06.2000 р. // Відомості ВРУ – 2000 - №39.
Про порядок виїзду з України і в їзду в Україну громадян України. Закон України від 21.01.1994 р. // Відомості ВРУ – 1994 - №16.
Про правовий статус іноземців. Закон України від 4.02.1994 р. ( зі змінами і доповненнями від 26.09.2002 р.)
Про нотаріат. Закон України від 2.04.1993 р. // Відомості ВРУ – 1993 - №39.
Про професійно-технічну освіту. Закон України від 10.02.1998 р. // Відомості ВРУ – 1998 - №32.
Про свободу совісті та релігійні організації. Закон України від 23.04.1991 р. // Відомості ВРУ – 1991 - №25.
Про систему оподаткування. Закон України від 25.06.1991 р. // Відомості ВРУ – 1991 -№39.
Про органи реєстрації актів громадянського стану. Закон України від 24.12.1993 р. // Відомості ВРУ – 1993 -№14.
Про молодіжні та дитячі громадські організації. Закон України від 1.12.1998 р. // Офіційний вісник – 1998 №51.
Про виконавче провадження. Закон України від 21.04.1999 р. // Відомості ВРУ – 1999 - №24.
Про джерела фінансування органів державної влади. Закон України від 30.06.1999 р. // Офіційний вісник – 1999 - №31.
Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності. Закон України від 15.09.1999 р. // Відомості ВРУ – 1999 - №45.
Про державні нагороди України . Закон України від 16.03.2000 р. // Офіційний вісник України – 2000 - №15.
Про правовий режим надзвичайного стану. Закон України від 16.03.2000 р.// Відомості ВРУ -2000 - №23.
Про правовий режим воєнного стану. Закон України від 6.04.2000 р. // Відомості ВРУ – 2000 - №28.
Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону. Закон України від 22.06.2000 р. // Офіційний вісник – 2000 - №30.
Про службу в органах місцевого самоврядування. Закон України від 7.06.2001 р. // Офіційний вісник – 2001 - №26
Про імміграцію Закон України від 7.06.2001 р. // Офіційний вісник України – 2002 - №27.
Положення про Міністерство внутрішніх справ України. Затв. Указом Президента України від 17.10.2000 р. // Офіційний вісник України – 2000 - №42.
Положення про Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. Затв Указом Президента України від 23.10.2000 р. // Офіційний вісник України – 2000 - №43.
Положення про Міністерство закордонних справ України. Затв. Указом Президента України від 3.04.1999 р. // Офіційний вісник України – 1999 -№14.
Положення про Міністерство оборони України . Затв. Указом Президента України від 21.08.1997 р. // Офіційний вісник України – 1998 - №35.
Положення про Міністерство освіти і науки України. Затв. Указом Президента України від 7.06.2000 р. // Офіційний вісник України – 2000 - № 23.
Положення про Міністерство промислової політики України. Затв. Указом Президента України від 21.09.2001 р. // офіційний вісник України - 2001-№39.
Положення про Міністерство юстиції України. Затв .Указом Президента України від 30.12.1997 р. // Офіційний вісник України – 1998 - №2.
Про Державну судову адміністрацію України. Указ Президента України від 29.08.2002 р.// Офіційний вісник – 2002 - №36.
Положення про Міністерство охорони здоров я України. Затв. Указом Президента України від 24.07.2000 р. // Офіційний вісник України. – 2000 - №30.
Положення про Раду з питань збереження національної культурної спадщини. Затв. Указом Президента України від 27.10.1997р. // Урядовий кур єр – 1997 – 13 листопада
Про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів виконавчої влади. Указ Президента України від 3.10.1992 р. // Голос України – 1992 – 8 жовтня.
Положення про Державну податкову адміністрацію. Затв. Указом Президента України від 13.07.2000 р.
Про заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян на звернення. Указ Президента України від 19.03.1997 р.
Положення про Державну митну службу України. Затв .Указом Президента України від 24.08.2000 р. // Офіційний вісник України – 2000 №35.
Положення про головне управління державної служби України. Затв. Указом Президента України від 2.10.1999 р. // Офіційний вісник – 1999- №40.
Положення про Головне контрольно-ревізійне управління України. Затв. Указом Президента України від 28.11. 2000 р. // Офіційний вісник України – 2000 - №48.
Положення про Державний департамент у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб. Затв. Постановою КМУ від 14.06.2002р.
Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Затв. Постановою КМУ від 28.12.1992 р.
Положення про порядок легалізації об єднань громадян. Затв. Постановою КМУ від 26.02.1993 р.
Положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців. Затв. Постановою КМУ від 4 10.1995 р.
Правила перетинання державного кордону громадянами України. Затв .Постановою КМУ від 27.01.1995 р.
Про документи про освіту. Постанова КМУ від 19.04.1999 р.
Тимчасовий регламент Кабінету Міністрів України. Затв. Постановою КМУ від 5.06.2000 р.
Про урядові комітети . Постанова КМУ від 17.02.2000 р. // офіційний вісник України – 2000 - №34.
Положення про дозвільну систему. Затв. Постановою КМУ від 12.10.1992 р.
Про систему органів юстиції. Постанова КМУ від 30.04.1998 р.
Типовий статут громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, описів зразків бланка посвідчення і нарукавної пов’язки члена такого формування. Затв. Постановою КМУ від 20.12.2000 р. // Офіційний вісник – 2000 - №52.
Порядок скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, занесених до державного реєстру. Затв. Наказом Міністерства юстиції України від 31.07.2000 р. // Офіційний вісник – 2000 -№31.
Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. Затв. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.02.2001 р. // Офіційний вісник – 2001 - №13.
Загальні правила поведінки державних службовців. Затв. Наказом Головного управління державної служби України 23.10.2000 р. // Офіційний вісник України – 2000 - №45.
3.2. Література до курсу.
Адміністративне право України. / Підручник для юрид. вузів і фак. / Ю.П.Битяк, В.В.Богуцький, В.М.Гаращук та ін. / За ред.. Ю.П.Битяка. Харків, Право, 2001.
Адміністративне право України. Підручник / За заг.ред. С.В.Ківалова . – Одеса: Юридична література, 2003.
Адміністративна діяльність. Частина особлива. Підручник. За заг. Ред.. проф.. О.М.Бандурки. Харків, 2000.
Колпаков В.К., Кузьменко О.В. Адміністративне право України. Підручник К., Юрінком Інтер, 2003.
Гладун З.С. Адміністративне право України. Академічний курс. «Карт-бланш», 2004.
Битяк Ю.П. Адміністративне право. Конспект лекцій. – Х., Університет внутрішніх справ,1997.
Битяк Ю.П., Зуй В.В. Адміністративне право України. – Харків, НЮА України, 1997.
Голосніченко І.П. Адміністративне право України ( основні категорії і поняття). – К.: МАУП, 1998.
Державне управління. / за ред..А.Ф.Мельник/ К., Знання-Прес, 2003.
Дубенко С. Державна служба в Україні. Навчальний посібник, - К.: 1998.
Кампо В.М., НижникН.Р., Шльоер Б.П. Становлення нового адміністративного права України. Науково-популярний нарис. К., Видавничий дім « Юридична книга», 2000.
Комзюк А.Т. Адміністративна відповідальність в Україні. Навч. посібник. – Харків, Університет внутрішніх справ, 1998.
Мартьянов І.В., Ткач Г.Й. «Адміністративне право України» ( альбом схем). – Львів: Львівський національний університет ім. І.Франка, 2000.
Перепелюк В.Г. Адміністративний процес. Навчальний посібник. _ К., 2003.
Виконавча влада і адміністративне право. / за заг ред..В.Б.Авер Янова. – К., Видавничий дім «Ін Юре», 2002.
Колі ушко І.Б. Виконавча влада та проблеми адміністративної реформи в Україні. К., 2002.
Лук янець ...