МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ
НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА УПРАВЛІННЯ
ім. В. ЧОРНОВОЛА
ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
Кафедра спеціальних юридичних дисциплін
Зубрицька О.Ю.
ГОСПОДАРСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО
Методичні вказівки до семінарських занять та самостійної роботи
для студентів базового напряму 0501 “Економіка і підприємництво”
спеціальності 6.050100 “Маркетинг”
денної форми навчання
Львів-2007УДК 346 (075.8)
ББК 67.404 я73
Господарське законодавство. Методичні вказівки до семінарських занять та самостійної роботи для студентів базового напряму 0501 «Економіка і підприємництво» / Зубрицька О.Ю. – Львів: ЛДІНТУ ім. В. Чорновола, 2007. – с.82.
Пропоновані методичні вказівки підготовлено відповідно до програми та навчального плану (робочого) з курсу «Господарське законодавство», розробленого на основі вимог ГСВО МОН.
Навчальне видання призначено для студентів денної форми навчання, які навчаються за спеціальністю «Маркетинг» та опановують господарське законодавство. Метою підготовки та впорядкування даного випуску є допомога у підготовці семінарських занять та самостійної роботи, а також полегшення процесу вивчення курсу «Господарське законодавство» в цілому.
Містить завдання та методичні вказівки до семінарських занять та самостійної роботи, список рекомендованої літератури та законодавства. Може бути використаний студентами заочної форми навчання, що самостійно вивчають дану дисципліну.
Укладач: ас. каф. спец. юр. дисциплін Зубрицька О.Ю.
Затверджено до друку на засіданні кафедри загальних юридичних дисциплін (протокол N від 2007 р.).
Рекомендовано науково-методичною радою факультету як навчальне видання для студентів факультету (протокол N від 2007 р.).
Рецензенти:
Василів С.С. ст. викладач ЛДІНТУ ім. В.Чорновола
Рабинович С.П. к.ю.н., доц. каф. Цивільного права і процесу Львівського юридичного інституту МВС України
Відповідальний за випуск зав. лабораторією інформаційно-законодавчого забезпечення Бломнік Е.А.
Розповсюдження та тиражування без офіційного дозволу ЛДІНТУ ім.В.Чорновола забороняється
© О.Ю. Зубрицька
© ЛДІНТУ ім.В.ЧорноволаЗМІСТ
Стор.
І. ПЕРЕДМОВА. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ПО ТЕМАХ КУРСУ . . . . . . 7
ІІ. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ТА ЗАВДАННЯ ДО СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
2.1. Методичні вказівки до семінарських занять . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
2.2. Завдання до семінарських занять
Семінарське заняття № 1 ……………………………… 11
Семінарське заняття № 2 ……………………………… 14
Семінарське заняття № 3 ……………………………… 19
Семінарське заняття № 4 ……………………………… 24
Семінарське заняття № 5 ……………………………… 29
Семінарське заняття № 6 ……………………………… 34
Семінарське заняття № 7 ……………………………… 41
Семінарське заняття № 8 ……………………………… 46
ІІІ. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ТА ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
3.1. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів . . . . . . . . 50
3.2. Завдання до самостійної роботи
Самостійна робота № 1 …………………………….. 53
Самостійна робота № 2 …………………………….. 54
Самостійна робота № 3 …………………………….. 55
Самостійна робота № 4 …………………………….. 57
Самостійна робота № 5 …………………………….. 59
Самостійна робота № 6 …………………………….. 61
Самостійна робота № 7 …………………………….. 62
Самостійна робота № 8 …………………………….. 64
ІV. СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 66І. ПЕРЕДМОВА
Запровадження в економіку України ринкових форм господарювання з одночасним забезпеченням державою соціальної орієнтації економіки України, ефективного державного регулювання господарської діяльності суб’єктів господарювання різних форм власності, підприємництва у формі єдиної державної регуляторної політики у цій сфері, інтеграція нашої країни до світової економічної системи зумовлюють зростання ролі правового забезпечення в окремих галузях народного господарства на основі Господарського та Цивільного кодексів України, інших нормативно-правових актів господарського законодавства.
Ці чинники вимагають докорінного поліпшення викладання студентам економічних спеціальностей вищих навчальних закладів спеціальної навчальної дисципліни «Господарське законодавство України», ґрунтовного засвоєння ними норм господарського законодавства, що є передумовою підготовки висококваліфікованих спеціалістів на всіх напрямах економічного розвитку та державного будівництва, здатних на належному професійному рівні вирішувати правові питання господарської діяльності та управління нею.
«Господарське законодавство» є однією з непрофілюючих професійно орієнтованих навчальних дисциплін, яка викладається на економічному факультеті ЗІІТУ імені В.Чорновола для студентів, що навчаються за спеціальністю «Менеджмент». Предметом вивчення даної навчальної дисципліни є господарське законодавство, яке регулює відносини щодо організації, здійснення та припинення господарської діяльності. Засвоєння студентами правових основ господарювання є необхідною умовою формування кваліфікованих спеціалістів у будь – якій сфері суспільного життя. Досягнення цього завдання повинно бути забезпечено у процесі вивчення студентами навчального матеріалу, передбаченого програмою курсу, що є логічним продовженням курсу «Правознавство» і базується на засадах міждисциплінарності, комплексності, універсальності та цільової підготовки студентів.
Процес викладання дисципліни спрямований на підготовку кадрів, здатних синтезувати економічні і правові знання по всьому циклу необхідних у практичній діяльності дисциплін та підвищити рівень правової підготовки фахівців економічного профілю.
Навчальна дисципліна складається із 15 тем, вивчення яких повинно сприяти формуванню у студентів адекватних уявлень про реальне господарське життя в умовах переходу України до розвинених ринкових відносин, допомогти глибокому засвоєнню ними системи правового регулювання господарської (у тому числі підприємницької) діяльності.
Вивчення предмета починається з опанування загальними поняттями та категоріями, з поступовим логічним переходом до спеціальних питань, основних інститутів господарського права і господарського законодавства.
Опрацювання навчального курсу господарського законодавства передбачає проведення теоретичних (лекційних) і семінарських (практичних), самостійну та індивідуальну роботу студентів, тестові завдання для поточного контролю знань, написання контрольних аудиторних та контрольних самостійних робіт.
Кожна з цих форм виконує окрему, властиву їй функцію, доцільність і налагодженість якої доведена педагогічною наукою і практикою викладання. В пропонованому навчальному виданні мітяться завдання та методичні рекомендації до семінарських занять, а також до самостійної роботи, яка сприятиме інтенсивності практичного навчання студентів, оптимізації навчального процесу, під час якої вони поновлюють і поглиблюють набуті знання, розвивають навички правового аналізу, юридичне мислення, виробляють здібності для практичної роботи у різноманітних секторах господарської діяльності сучасного ринкового господарства.
Глибоке оволодіння матеріалом курсу Господарське законодавство України забезпечить ознайомлення з рекомендованими нормативно-правовими актами господарського законодавства, підручниками та навчальними посібниками, спеціальною (додатковою) літературою.
Наслідком діалектичного поєднання різноманітних форм сприйняття студентами навчальної інформації і буде осягнення кінцевої мети викладання курсу – успішне вивчення ними навчальної дисципліни «Господарське законодавство України».
Навчальне видання буде корисне також і студентам заочної форми навчання, які самостійно вивчають дану навчальну дисципліну.
Мета викладання дисципліни:
- сформувати у студентів систему правових знань в галузі господарського права і господарського законодавства;
- надання знань щодо господарських правовідносин, правового статусу суб’єктів господарювання, порядку оформлення господарських договорів, правових основ зовнішньоекономічної діяльності та захисту прав та законних інтересів суб’єктів господарських правовідносин;
- набуття студентами досвіду роботи з господарсько-правовими документами;
- дати практичні навички застосування господарського законодавства при здійсненні господарської діяльності.
Завдання вивчення дисципліни:
- вивчення системи господарського права України та чинного господарського законодавства;
- сформувати у студентів уміння орієнтуватися у системі нормативно-правових актів – джерел господарського права;
- набуття навичок практичного застосування норм господарського права України під час вирішення конкретних економічних ситуацій;
- прищепити студентам навички аналізувати й узагальнювати вивчений матеріал, постійно поновлювати і оновлювати знання у галузі господарського законодавства.
У результаті вивчення курсу студенти повинні знати:
- систему господарського права та господарського законодавства, їх структурні підрозділи;
- тенденції формування та проблеми вдосконалення господарського законодавства;
- основні інститути господарського права;
- методику організації та здійснення господарської діяльності, управління нею.
уміти:
- самостійно аналізувати законодавчі та підзаконні нормативно – правові акти в сфері господарського права;
- застосовувати норми господарського права в обраній ділянці діяльності;
- вирішувати конкретні економічні та правові ситуації, що виникають при здійсненні підприємницької та іншої господарської діяльності;
- грамотно складати і оформляти документи юридичного характеру, обумовлені специфікою обраної практичної роботи;
- здійснювати аналітичну роботу, самостійно працювати з навчальною і спеціальною літературою.
РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ПО ТЕМАХ КУРСУ
№ п/п
Теми курсу
Лекції
Семінари
Самостійна робота
Всього
1
Загальна характеристика господарського права. Господарські правовідносини. Господарське законодавство.
2
2
4
2
Підприємництво як спосіб здійснення господарської діяльності.
2
2
4
3
Правове становище підприємств.
2
2
4
4
Правовий статус господарських товариств.
4
2
6
5
Правове становище некомерційних суб’єктів господарського права.
2
10
12
6
Правове регулювання відносин власності в Україні.
2
5
7
7
Господарсько-договірні зобов’язання. Господарсько-правова відповідальність.
2
2
4
8
Правове регулювання банкрутства.
2
10
12
9
Правовий захист прав та законних інтересів суб’єктів господарювання.
2
2
4
10
Правові засади обмеження монополізму в економіці України.
2
5
7
11
Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
2
5
7
12
Правові основи банківської діяльності та кредитно-розрахункових відносин.
2
2
5
9
13
Правові основи біржової діяльності в Україні.
2
4
6
14
Правові основи безпеки господарської діяльності.
2
5
7
15
Правові основи забезпечення якості продукції та захисту прав споживачів.
2
2
4
ВСЬОГО
32
16
49
97
ІІ. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ТА ЗАВДАННЯ ДО СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
2.1. Методичні вказівки до семінарських занять
Семінарське заняття - одна з форм аудиторного опрацювання студентами матеріалу курсу та навчальної дисципліни «Господарське законодавство», при якій викладач організовує дискусію навколо попередньо визначених тем, до котрих студенти готують тези виступів.
Семінарські заняття доповнюють і поглиблюють теми лекційного курсу, сприяють поглибленню знань студентів, набуттю навичок публічних виступів перед аудиторією, умінню формулювати і відстоювати свою позицію тощо, а також навичок практичного застосування обговорюваного на семінарському занятті матеріалу.
Перелік тем семінарських занять визначається робочою навчальною програмою дисципліни. Для підготовки до семінарського заняття студентові пропонується тема, план семінару , завдання, задачі, контрольні питання та відповідна література зі списку рекомендованої літератури, поданої наприкінці даного навчального видання.
Готуючись до семінару, студент вчиться аргументувати і змістовно викладати свої думки. При підготовці до семінарського заняття студент спершу повинен ознайомитись з конспектом лекції по темі семінарського заняття, опрацювати відповідні розділи підручників та посібників та проаналізувати чинне законодавство України до кожної з тем.
Для поглибленого засвоєння питань теми студент може опрацювати . спеціальну літературу запропоновану в плані семінарського заняття. Після цього студент повинен коротко законспектувати основні тези опрацьованої літератури та цитати, які він планує використати у виступі чи дискусії протягом семінарського заняття.
За результатами підготовки до семінарського заняття студент повинен бути готовим зробити виступ по питаннях запропонованих до обговорення на семінарському занятті та брати активну участь в обговорені даних питань.
Для успішного виступу студенту рекомендується скласти план виступу, підготувати тези виступу, та законспектувати цитати зі спеціальної літератури, які він планує використати під час виступу.
Також студентам необхідно підготувати відповіді на контрольні запитання та письмово розв’язати контрольні завдання.
Виступаючи на семінарі, студент повинен чітко і лаконічно висловлювати свої думки, не відхиляючись від обговорюваної теми. При цьому він може користуватися своїм семінарським конспектом, однак не замінювати усний виступ його зачитуванням. Заслуховуються доповнення усіх бажаючих студентів. Спірні і дискусійні питання вирішуються під керівництвом викладача у процесі детального обговорення на семінарі.
На кожному семінарському занятті викладач оцінює підготовлені виступи, активність студентів у дискусії, уміння формулювати і відстоювати свою позицію тощо. Наприкінці семінару викладач коротко формулює основні положення розглядуваної теми, оцінює виступи студентів та робить узагальнюючий висновок. На основі цього висновку студенти вносять у свої записи відповідні доповнення та уточнення.
На семінарських заняттях ведеться облік поточної успішності студентів.
Отримані студентом оцінки за кожне семінарське заняття вносяться у журнал обліку поточної успішності студентів та враховуються при виставленні підсумкової оцінки з навчальної дисципліни „Господарське законодавство".
Пропущений семінар, а також незадовільну оцінку, отриману на відповідному семінарському занятті, студент повинен відпрацювати упродовж тижня шляхом написання реферату з відповідями на усі питання даної теми та його захисту. Невиконання вказаних вимог щодо відпрацювання семінарських занять є підставою для неатестації студента.
2.2. Завдання до семінарських занять (16 год.)
Семінарське заняття № 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА. ГОСПОДАРСЬКІ ПРАВОВІДНОСИНИ. ГОСПОДАРСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО.
(2 год.)
План.
1. Господарське право: загальна характеристика.
а) поняття господарського права, предмет та метод правового регулювання;
б) господарське право як навчальна дисципліна;
в) господарське право як галузь правової науки.
2. Господарська діяльність України.
а) поняття господарської діяльності;
б) ознаки господарської діяльності;
в) види господарської діяльності;
г) принципи здійснення господарської діяльності .
3. Загальна характеристика господарських правовідносин.
а) поняття, ознаки та види господарських правовідносин;
б) відмежування господарських відносин від інших видів правовідносин.
4. Господарське законодавство.
а) поняття, ознаки та особливості господарського законодавства;
б) система господарського законодавства;
в) питання вдосконалення господарського законодавства.
Контрольні питання:
Які ознаки господарської діяльності?
В результаті яких суспільних процесів виникла потреба в господарській діяльності?
Чим відрізняється господарська діяльність від трудової?
Як класифікується господарська діяльність? Які застосовуються при цьому критерії класифікації?
Які основні відмінності підприємництва від некомерційної господарської діяльності?
У чому полягає роль держави у сфері економіки?
За допомогою яких правових форм, методів та із застосуванням яких засобів забезпечується вплив держави на економічну сферу?
Які види господарських правовідносин Ви знаєте?
За допомогою яких методів регулюються відносини у сфері господарювання?
У чому полягає відмінність між поняттям господарського права - як правової науки, як галузі права, як навчальної дисципліни?
Яке місце посідає Господарський кодекс України в системі господарського законодавства? Яке його співвідношення з Цивільним кодексом та спеціальними законами?
Ваша точка зору щодо основних проблем господарського законодавства.У чому виявляється специфіка господарсько-правових норм?
Чим зумовлена необхідність вдосконалення господарського законодавства? Назвіть основні напрями вдосконалення господарського законодавства.
Яку роль відіграє судова практика в системі господарського законодавства (правового регулювання господарських відносин)?
Література:
( 4.1.: 1, 6, 9, 11, 14, 17, 27, 30, 32, 35, 41, 52, 60, 64, 66, 67, 74, 75;
4.2.: 1, 3, 5 – 13, 19 – 24, 26 – 28, 33, 35 – 38, 41, 43;
4.3.: 1, 15, 26, 34 )Семінарське заняття № 2. ПІДПРИЄМНИЦТВО ЯК СПОСІБ ЗДІЙСНЕННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
(2 год.)
План.
1. Сутність підприємницької (комерційної) діяльності, її зміст та особливості.
а) суб’єкти підприємницької діяльності (підприємці);
б) принципи підприємницької діяльності;
в) організаційні форми підприємництва.
2. Організація підприємницької діяльності.
а) свобода підприємницької діяльності;
б) гарантії прав підприємців;
в) обмеження у здійсненні підприємницької діяльності;
г) право найму працівників і соціальні гарантії щодо використання їх праці;
д) відповідальність суб’єктів підприємництва;
3. Державна реєстрація суб’єктів підприємницької діяльності.
а) порядок проведення державної реєстрації суб’єктів підприємництва;
б) ліцензування та патентування підприємництва;
в) скасування державної реєстрації суб’єктів підприємництва.
4. Порядок припинення діяльності суб’єктів підприємництва.
Завдання:
1. Дайте обґрунтовану відповідь на питання, чи можна вважати підприємницькою таку діяльність:
а) громадянин будує сусіду гараж за винагороду;
б) громадянин купив акції акціонерного товариства з метою одержання дивідендів;
в) некомерційне підприємство продає надлишки майна, що знаходиться у нього на балансі.
2. Назвіть закони та підзаконні нормативні акти України, в яких є норми, що регулюють підприємницьку діяльність, класифікуйте їх.
3. Дайте відповідь на питання щодо державної реєстрації суб’єктів підприємництва;
а) чи може бути зареєстрований підприємець за місцем його діяльності?
б) чи можлива відмова суб’єкту підприємницької діяльності у державній реєстрації за мотивом недоцільності створення юридичної особи?
в) чи потрібний для реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності протокол установчих зборів та письмове підтвердження юридичної адреси?
г) чи необхідний для реєстрації статут?
д) які способи захисту вправі обрати підприємець при необґрунтованій відмові у реєстрації або порушенні термінів реєстрації?
е) чи підлягають державній реєстрації філії, представництва, дочірні підприємства?
4. Чи можна займатися підприємницькою діяльністю:
а) без державної реєстрації;
б) без ліцензування;
г) без патентування.
5. Які умови здійснення підприємницької діяльності підприємства, що має намір почати виробництво тютюнових виробів?
6. Дайте відповідь на питання:
а) чи мають право здійснювати підприємницьку діяльність особи, які не досягли 18 років?
б) які види суб’єктів підприємництва вам відомі?
в) назвіть суб’єкти підприємництва, для яких необхідний статут і суб’єкти, для яких необхідний засновницький договір.
7. До юридичної фірми звернувся громадянин з проханням порекомендувати йому організаційно–правову форму підприємницької діяльності, яка б відповідала наступним вимогам:
а) виключна відповідальність організації за власними зобов’язаннями лише майном, що належить їй на праві власності;
б) відсутність в учасників такої організації додаткової відповідальності за зобов’язаннями організації, якщо вони повністю сплатили свої частки (паї);
в) обмежений рух учасників в такій організації (обмеження можливості відступлення частки (паю) третій особі);
г) необов’язковість трудової участі в такій організації.
Яку організаційно–правову форму підприємницької діяльності ви порекомендували б і чому? Дайте відповідь.
8. Громадянин Л. здійснює безпосередню, систематичну, на власний ризик діяльність по наданню посередницьких послуг з метою отримання прибутку.
Обґрунтуйте, посилаючись на відповідні положення чинного законодавства України, відповідь на питання:
а) чи є Л. суб’єктом підприємницької діяльності?
б) за яких умов фізична особа набуває статусу суб’єкта підприємництва?
9. Орган реєстрації відмовив у державній реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю АртСервіс з таких міркувань:
1) сторінки статуту ТзОВ не пронумеровано;
2) договір оренди квартири між фізичними особами – власником квартири та засновниками ТзОВ не затверджено печаткою комунального підприємства по утриманню житлового господарства;
3) у реєстраційній картці не вказано ідентифікаційного номера одного з засновників;
4) у реєстраційній картці виконавчим органом названо директора, а в статуті – дирекцію;
5) не подано довідки про резервування назви ТзОВ.
Чи правильно вчинив орган реєстрації? Які з цих пунктів можуть служити підставою для відмови у державній реєстрації?
Контрольні питання:
1. Визначте ознаки підприємницької діяльності.
2. Назвіть і охарактеризуйте принципи підприємницької діяльності.
3. Які норми закону забезпечують свободу підприємницької діяльності?
4. Які обмеження встановлені законом щодо заборони займатись певними видами підприємництва?
5. Який порядок державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності?
6. Що таке ліцензування і патентування підприємництва? У якому порядку вони здійснюються?
7. Назвіть приклади уповноважувальних, зобов’язувальних та заборонних норм у підприємницькому праві.
У якому порядку припиняється діяльність суб’єктів підприємництва?
Література:
( 4.1: 1, 2, 9, 11, 14, 15, 17, 18, 30, 32, 34, 41, 46, 52, 64, 67, 68;
4.2.: 1, 2, 5 -13, 18 – 20, 24, 26 – 28, ;
4.3.: 32 )Семінарське заняття № 3. ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ПІДПРИЄМСТВ.
(2 год.)
План.
1. Правовий статус підприємств.
а) організаційно–правові форми, види і категорії підприємств;
б) структура підприємства;
в) управління підприємством;
г) особливості господарської діяльності окремих видів підприємств;
д) припинення діяльності підприємства.
2. Правовий статус структурних підрозділів підприємств.
а) правовий статус виробничих структурних підрозділів;
б) правовий статус функціональних структурних підрозділів апарату управління.
3. Правовий статус господарських об’єднань (об’єднань підприємств).
а) поняття господарського об’єднання (об’єднання підприємств);
б) види об’єднань підприємств;
в) організаційно-правові форми об’єднання підприємств;
г) управління об’єднанням підприємств;
д) майнові відносини в об’єднанні підприємств;
е) особливості правового статусу промислово-фінансових груп, інших форм об’єднання інтересів підприємств.
Завдання:
1. У державного підприємства виникла необхідність створити допоміжні виробництва. Його директор і головний інженер вважали, що це можна зробити лише шляхом створення малих підприємств, закріпивши за ними частину майна державного підприємства на праві користування. Начальник юридичного відділу категорично заперечував проти цього, пропонуючи надати цим виробництвам статус відокремлених підрозділів підприємства з наданням їм права укладати від імені підприємства договори на реалізацію виробленої продукції і матеріально-технічне забезпечення цих виробництв.
Розв’яжіть цей спір, посилаючись на норми чинного законодавства, і дайте відповідь на наступні питання:
а) які права має державне підприємство щодо використання закріпленого за ним державного майна?
б) які питання мають погоджуватися державним підприємством з органом, до сфери управління якого воно входить?
2. Підприємство Оріон з метою розширення своєї виробничо-господарської діяльності прийняло рішення про створення філії, а також свого представництва в даному регіоні, затвердивши положення про них, в яких зазначило, що названі підрозділи наділяються правами юридичних осіб.
Дайте відповідь, чи відповідає рішення підприємства чинному законодавству?
3. Громадянин Мороз має намір створити приватне підприємство і зареєструвати його як юридичну особу - суб’єкта підприємницької діяльності, про що подав до органу державної реєстрації копії установчих документів у двох примірниках, реєстраційну картку встановленого зразка і документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію. Після закінчення тридцятиденного строку з дня подання відповідних документів орган державної реєстрації повідомив Мороза про відмову у реєстрації підприємства, пояснивши своє рішення тим, що продукція, для виробництва якої передбачалось створення підприємства, не користується достатнім попитом, а також враховуючи те, що в даній області вже діє аналогічне підприємство.
Проаналізуйте умови приведеної ситуації і дайте з посиланням на законодавство відповідь на питання:
а) чи всі необхідні документи були подані громадянином Морозом для державної реєстрації підприємства?
б) чи правомірною була відмова у державній реєстрації?
в) якщо в діях органу державної реєстрації мають місце порушення чинного законодавства, то які саме?
4. Чотири промислові підприємства колективної власності, які відчували брак грошових коштів на виробництво нової продукції, разом з комерційним банком створили концерн. Відповідно до статуту концерну, затвердженого усіма учасниками, фінансування учасників здійснює банк, представнику якого належить 60% голосів у зборах учасників об’єднання та виконавчому органі останнього. Статутом також було передбачено право банку накладати вето на вихід учасників з концерну.
Дайте відповідь на питання:
а)чи правомірна ця умова статуту?
б) до якого виду об’єднань належить зазначений концерн?
в) чим відрізняються добровільні господарські об’єднання від державних?
5. Промислові підприємства (видобувні, обробні, по виробництву комплектуючих і верстатобудівні), які забезпечували всі стадії виробництва складного устаткування, страхова компанія і акціонерний банк виступили ініціаторами створення промислово-фінансової групи, уклавши між собою Генеральну угоду щодо виробництва кінцевої продукції. За цією угодою обов’язки головного підприємства, що має діяти від імені ПФГ, покладалися на акціонерний банк. Ініціатори створення ПФГ звернулися до Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України з відповідним обґрунтуванням створення ПФГ і очікували рішення.
Сформулюйте з посиланням на чинне законодавство відповідь на наступні питання:
а) чи досить названих дій ініціаторів для створення ПФГ?
б) яким умовам має відповідати ПФГ?
в) в якому порядку вона створюється?
г) який учасник ПФГ і в якому порядку може бути визнаний її головним підприємством?
д) які основні відмінності ПФГ від господарських об’єднань?
6. Приватне підприємство Зоря з метою поглиблення своєї спеціалізації створило іншу юридичну особу та передало їй частку закріпленого за ним майна.
До якого виду юридичних осіб може належати ця новостворена юридична особа? Яка її організаційно-правова форма можлива?
Контрольні питання:
1. Які види підприємств існують в Україні?
2. У чому полягають відмінності між організаційно–правовими формами, видами і категоріями підприємств?
3. Охарактеризуйте кожний вид підприємств та наведіть приклади відомих вам підприємств різних форм власності.
4. Розкрийте зміст установчих документів підприємства.
5. Які норми повинен визначати статут підприємства?
6. Чи підлягають державній реєстрації філії, представництва, дочірні підприємства?
7. В яких випадках можливе припинення діяльності підприємства?
8. Які види господарських об’єднань функціонують в Україні? Наведіть приклади.
9. Охарактеризуйте відомі вам види об’єднань підприємств.
Література:
( 4.1: 1 – 3, 15, 18, 19, 30, 55, 61, 74 - 76 ;
4.2.: 6, 8, 11 – 15, 22, 40;
4.3.: 9, 30, 35, 36. )Семінарське заняття № 4. ПРАВОВИЙ СТАТУС ГОСПОДАРСЬКИХ ТОВАРИСТВ.
(2 год.)
План.
Правовий статус господарських товариств.
а) поняття та характерні риси господарських товариств;
б) класифікація господарських товариств;
Форми господарських товариств.
а) акціонерне товариство;
б) товариство з обмеженою відповідальністю;
в) товариство з додатковою відповідальністю;
г) повне товариство;
д) командитне товариство.
Установчі документи господарського товариства.
а) поняття та види установчих документів господарських товариств;
б) відомості, які повинні містити установчі документи господарських товариств.
Майно та майнові права у господарському товаристві.
а) власність господарського товариства;
б) вклади учасників та засновників господарського товариства;
в) фонди господарського товариства.
Права і обов'язки учасників господарського товариства.
а) права, які мають учасники господарського товариства згідно з законодавством;
б) обов’язки учасників господарського товариства.
Управління господарським товариством.
а) посадові особи товариства;
б) органи господарського товариства.
Припинення діяльності господарського товариства.
а) ліквідація господарського товариства;
б) реорганізація господарського товариства: поняття та способи.
Завдання:
1. Дайте обґрунтовану відповідь на питання, як співвідносяться між собою засновницький договір і статут.
2. Загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю Рембуд прийняли більшістю в 60% голосів рішення про виключення громадянина Петраша зі складу учасників товариства за розголошення конфіденційної інформації та рішень зборів. Петраш звернувся до місцевого суду з вимогою визнати таке рішення загальних зборів незаконним. Проте суд в позові відмовив, мотивуючи це тим, що згідно зі статутом товариства з обмеженою відповідальністю учасники товариства зобов’язані не розголошувати конфіденційну інформацію, а також тим, що загальні збори є вищим органом управління і мають право приймати рішення з будь-яких питань.
Дайте юридичну характеристику ситуації. Чи правильно вирішив питання суд?
3. Власник приватного підприємства «Корунд» вирішив реорганізувати його у відкрите акціонерне товариство.
Сформулюйте відповідь на наступні питання:
а) які переваги й недоліки реалізації такого рішення?
б) за яких умов приватне підприємство може бути реорганізоване у ВАТ?
в) що потрібно вчинити власнику для здійснення реорганізації?
4. До директора державного підприємства звернулося двоє підприємців з пропозицією спільно (за участю державного підприємства) створити товариство з обмеженою відповідальністю, яке б забезпечувало реалізацію продукції цього підприємства.
Обґрунтуйте відповідь на наступні питання:
а) чи вправі директор прийняти позитивне рішення?
б) чим відрізняються обсяги повноважень державного і приватного підприємства?
5. Учасник товариства з додатковою відповідальністю «Приватбудсервіс» підприємство «Фортуна» , частка якого у статутному фонді товариства становила 30% , у серпні 2006 року заявило про свій вихід з товариства і звернулося до товариства з вимогою про сплату належної йому (підприємству) частки і відповідної суми прибутку за результатами діяльності товариства в першій половині 2006 року.
Аргументуйте з посиланням на чинне законодавство відповідь на питання:
а) чи правомірні вимоги підприємства Фортуна ?
б) який порядок розрахунків при виході із товариства з додатковою відповідальністю?
Порівняйте правове становище учасників товариства з додатковою відповідальністю і учасників товариства з обмеженою відповідальністю.
6. Командитне товариство, що складається із двох учасників з повною відповідальністю (їх частки у статутному фонді становлять 20 і 30% ) і п’ятьох вкладників, кожний з яких має частку у розмірі 10% статутного фонду, у встановленому законом порядку визнане банкрутом. При цьому виявилося, що борги товариства на 600000 грн. перевищують його майнову масу.
Сформулюйте відповідь на питання:
а) які права та обов’язки несуть учасники командитного товариства?
б) які існують підстави припинення діяльності командитного товариства?
Визначіть розмір і порядок притягнення до майнової відповідальності учасників цього товариства за борги останнього.
Контрольні питання:
1. Що таке господарське товариство? Чим господарське товариство відрізняється від підприємства і господарського об єднання?
2. Які ви знаєте види господарських товариств?
3. Який порядок створення господарських товариств?
4. Що таке статутний фонд господарського товариства, який його розмір і призначення?
5. Розкрийте функції органів управління господарськими товариствами.
6. Який порядок припинення діяльності господарських товариств?
7. Проаналізуйте діяльність оточуючих вас людей та визначте, хто з них може бути віднесений до підприємців.
8. Назвіть відомі вам суб’єкти господарювання, які здійснюють некомерційну господарську діяльність.
9. У чому полягають особливості правового становища суб’єктів некомерційної господарської діяльності?
Література:
( 4.1: 1 – 3, 14, 18, 30, 52;
4.2.: 10, 12, 39, 41, 43;
4.3.: 6, 7 – 9, 11 – 15, 29, 30, 35 – 37, 42, 44, 47 – 51, 53. )
Семінарське заняття № 5. ГОСПОДАРСЬКО - ДОГОВІРНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ. ГОСПОДАРСЬКО - ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.
(2 год.)
План.
1. Загальна характеристика господарських зобов’язань і господарських договорів.
а) підстави виникнення та види господарських зобов’язань;
б) господарські договори, їх функції та класифікація;
в) істотні умови господарського договору;
г) порядок укладення, зміни та розірвання господарських договорів;
д) виконання господарських договорів;
е) способи забезпечення належного виконання господарських договорів.
2. Відповідальність в господарських правовідносинах.
а) поняття відповідальності у господарському праві, її ознаки;
б) функції господарсько-правової відповідальності;
в) господарсько-правові санкції;
г) підстави господарсько-правової відповідальності;
д) досудовий порядок реалізації господарсько-правової відповідальності.
Завдання:
1. Спираючись на набуті знання з господарського законодавства, підготуйте письмово проект договору поставки або іншого господарського договору на ваш вибір. Умови договору можуть бути вказані довільно.
2. Під час підготовки до занять між студентами виникла дискусія відносно процедури укладання договорів про виконання науково-дослідних, дослідно-конструкторських і технологічних робіт. Одні вважали, що порядок їх оформлення повинен відповідати правилам, закріпленим Цивільним кодексом України. Інші стверджували, що так як названі договори є господарськими договорами, то належить керуватися нормами Положення про поставку продукції виробничо-технічного призначення, а також нормами Господарського кодексу України. Яка ваша думка з приводу наведеної дискусії?
3. Вирішіть, керуючись законодавством, спір:
Підприємство «Грант», яке входить до складу господарського товариства Перспектива, уклало з торговельною організацією «Аксона-М» договір на поставку виготовлюваних ним кондиціонерів.
Зі сторони постачальника договір був підписаний директором підприємства «Грант» .
Господарське товариство має намір звернутися в господарський суд з позовом до торговельної організації про розірвання укладеного договору (інший варіант – про визнання договору недійсним) з тих мотивів, що воно не давало повноважень директору підприємства «Грант» на укладення договору.
Дайте відповідь на питання:
а) який порядок участі господарських товариств та їх учасників у господарських правовідносинах?
б) чи правомірні дії директора підприємства «Грант» по укладенню договору?
Визначте сторони у цій справі.
4. Державне підприємство "Нива", яке відповідно до законодавства є виконавцем державного замовлення і має технічні можливості його виконання, необґрунтовано відмовилось від укладання контракту на поставку продукції для державних потреб. Державний замовник звернувся з позовом до господарського суду про стягнення з виконавця передбаченого законом штрафу у розмірі подвійної вартості контракту за необґрунтовану відмову від його виконання.
Дайте мотивовану відповідь на питання:
а) яке рішення має винести господарський суд?
б) чи передбачена законом відповідальність за необґрунтовану відмову від укладання державного контракту?
в) які обсяги та умови настання зазначеної відповідальності?
5. Між закритим акціонерним товариством Амплітуда та державним замовником було укладено контракт на поставку продукції для державних потреб. Акціонерне товариство Амплітуда виконало умови контракту в частині виготовлення продукції і повідомило державного замовника про готовність поставити продукцію. Державний замовник, не вказуючи підстав, відмовився від закупівлі продукції. Товариство реалізувало виготовлену продукцію і після цього заявило претензію державному замовникові про відшкодування завданих збитків, в тому числі неотриманого очікуваного прибутку. У відповіді на претензію державний замовник відмовив в задоволенні претензійних вимог на тій підставі, що акціонерне товариство Амплітуда реалізувало продукцію на свій розсуд і об’єктивно мало можливість знайти такого споживача, який запропонував би ціну на продукцію не нижче тієї, що зафіксована у контракті.
Акціонерне товариство звернулося з позовом до господарського суду про стягнення збитків з державного замовника.
Обґрунтуйте відповідь на наступні питання:
а) яке рішення має постановити господарський суд?
б) які вимоги в наведеному випадку має право заявити закрите акціонерне товариство Амплітуда ?
в) яка відповідальність державного замовника за відмову від закупівлі продукції, визначеної контрактом на її поставку для державних потреб, встановлена законодавством?
6. Дайте відповідь, опираючись на набуті знання з господарського законодавства, які з перерахованих елементів (умов) необхідні для застосування майнової відповідальності у вигляді неустойки (штрафу, пені):
а) факт господарського порушення;
б) протиправність поведінки господарського порушника;
в) причинний зв’язок між протиправною поведінкою порушника і завданими потерпілому збитками;
г) вина господарського порушника.
7. Під час розробки проекту договору на виконання приватним автотранспортним підприємством послуг щодо перевезення устаткування для акціонерного товариства «Саламандра» між представником юридичної служби автотранспортного підприємства і головним бухгалтером цього підприємства виник спір: чи варто передбачати в договорі конкретні види господарсько–правових санкцій за порушення окремих видів договірних зобов’язань, чи досить послатися на застосування норм чинного законодавства з питань відповідальності за порушення цього виду договору.
Дайте відповідь, яка з цих позицій найбільш відповідає інтересам транспортного підприємства і чому?
Контрольні питання:
1. Що становить правову основу господарських договорів?
2. Дайте визначення поняття господарського зобов’язання і господарського договору.
3. Назвіть особливі ознаки господарського договору.
4. Як можна класифікувати господарські договори залежно від юридичної підстави?
5. Назвіть загальні функції договору.
6. Які специфічні функції виконує господарський договір?
7. ...