МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Львівський державний інститут інформаційних технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола
Кафедра загальних юридичних дисциплін
Кольбенко Л.М.
ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО
Методичні вказівки до виконання контрольних робіт студентами базового напрямку 0601 «Право».
Львів 2008
УДК
Екологічне право України. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт студентами базового напрямку 0601 «Право»./Укладач:Кольбенко Л.М.- Львів ЛДІНТУ
ім. В. Чорновола,2008.-46с.
Методичні вказівки до виконання контрольних робіт з дисципліни “Екологічне право” призначені для допомоги студентам денної та заочної форми навчання, які при вивченні дисципліни виконують контрольну роботу.
Укладач: ст. викл.Кольбенко Л.М.
Затверджено до друку на засіданні кафедри загальних юридичних дисциплін
(Протокол N від 2008р.)
Рекомендовано навчально-методичною радою юридичного факультету як навчальне видання (протокол засідання N від 2008р.)
Рецензети:
ст.викладач Максимович С.М.
(Львівський державний інститут новітніх технологій та управління)
асистент Малярчук І.О
(Львівський державний інститут новітніх технологій та управління)
Відповідальний за випуск:
завідувач лабараторії інформаційно-законодавчого забезпечення
Бломнік Е.А.
Зміст
Зміст навчальної дисципліни
Програма курсу
Висновок контрольних робіт
Варіанти контрольних робіт
Список літератури
Зміст навчальної дисципліни
Екологічне право - відносно молода галузь права. Тільки в кінці 50-х - початку 60-х років почались серйозні правові дослідження в галузі правової охорони природи. Виникнення законодавства про охорону довкілля - це природна реакція суспільства на забруднення природи, її деградацію. Зараз людство досягло такого рівня розвитку, коли практично будь-яка дія людини спричинює вплив на навколишнє природне середовище. Тому головне завдання екологічного права — сприяти вирішенню проблем охорони довкілля.
Екологічне право регулює широке коло суспільних відносин, які виникають в процесі взаємодії природи і суспільства, і служить забезпеченню найбільш ефективного, раціонального використання природних ресурсів і охорони навколишнього природного середовища як умови життєдіяльності людини.
Екологічне право України на сучасному етапі характеризується становленням нових важливих і перспективних інститутів. Основними з яких є інститути екологічних прав громадян, екологічної експертизи, економічного механізму І охорони природи, надзвичайних екологічних ситуацій, екологічної безпеки і ін.
Основним джерелом цієї галузі виступає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища". На його базі розроблені Водний кодекс, Лісовий кодекс, Кодекс про надра, Закони "Про охорону атмосферного повітря", "Про тваринний світ", "Про природно-заповідний фонд України", "Про екологічну експертизу" та ряд інших законів і підзаконних актів.
Застосування екологічного законодавства в умовах екологічної та економічної кризи, переходу до ринкової економіки є дуже складним завданням і одним з основних, відповідальних напрямків роботи правоохоронних органів. Без кваліфікованих спеціалістів в галузі охорони довкілля нам навряд чи справитись з екологічними проблемами. Підготовка юристів-екологів повинна стати одним з пріоритетних напрямів у природоохоронній діяльності держави на сучасному етапі.
Важливо, щоб випускники вищих юридичних закладів володіли необхідними знаннями у галузі правової охорони довкілля в рамках сучасного екологічного права.
Курс "Екологічного права" спрямований на формування у студентів еколого-правового світогляду, еколого-правового мислення, закріплення необхідних юридичних знань з метою вирішення конкретних питань практичної діяльності щодо захисту екологічних прав людини, забезпечення екологічного правопорядку.
В результаті вивчення дисципліни студенти повинні знати:
• проблемні питання теорії, практики та законотворчості в сфері екологічних
відносин;
діюче екологічне законодавство;
основні поняття і елементи правового механізму охорони довкілля;
правовий режим охорони і раціонального використання окремих природних обєктів;
• юридичні засоби захисту і забезпечення прав і інтересів громадян в галузі охорони навколишнього природнього середовища.
Вміти:
порівнювати і аналізувати норми екологічного законодавства;
тлумачити і застосовувати чинне екологічне законодавство;
узагальнювати еколого-правову практику та робити відповідні висновки;
•давати юридичну кваліфікацію відносинам, що пов'язані з використанням і охороною довкілля.ПРОГРАМА КУРСУ
Загальна частина,
ТЕМА 1. Предмет, метод, принципи і система екологічного права.
Загальна характеристика екологічних проблем в світі і Україні. Причини еколопчної кризи. Екологічна політика України. Напрямки діяльності держави в галузі охорони довкілля. Концепції охорони навколишнього природного середовища.
Форми взаємодії суспільства і природи, їх розвиток і закріплення в праві. Основні напрямки охорони довкілля.
Основні поняття курсу: "охорона природи", "раціональне використання природних ресурсів", "захист і відновлення довкілля", "екологічна безпека".
Розвиток екологічного права як галузі права. Проблеми диференціації і інтеграції природоохоронних норм. Поняття екологічного права. Предмет і метод правового регулювання. Поєднання адміністративного і цивільно-правового методу у регулюванні екологічних відносин. Система екологічного права. Принципи екологічного права. Особливості галузевих принципів екологічного права. Співвідношення земельного і екологічного права. Співвідношення екологічного права і інших галузей права.
Тема 2.Джерела екологічного права
Поняття джерел екологічного права та їх види.
Конституційні засади охорони довкілля.
Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" як інтегроване джерело екологічного права. Закони України в системі джерел екологічного права. Галузеві кодифіковані акти, як джерела екологічного права. Місце підзаконних нормативно-правових актів у регулюванні еколого-правових відносин.
Міжнародно-правові норми в системі джерел екологічного права.
Юридична природа роз'яснень вищих судових інстанцій щодо застосування екологічного законодавства.
Розвиток екологічного законодавства. Проблеми кодифікації екологічного законодавства.
ТЕМА 3.Екологічні права та обов'язки громадян.
Поняття та види екологічних прав. Екологічні права в системі прав людини і громадянина. Особливості екологічних прав.
Право громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Проблеми визначення критеріїв безпечності стану довкілля. Право громадян на відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю і майну громадян, внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище. Право громадян на одержання екологічної інформації.
Право громадян на об'єднання в громадські природоохоронні формування. Правовий статус цих формувань.
Право громадян на участь в прийнятті рішень, пов'язаних з впливом на довкілля.
Форми такої участі. Гарантії забезпечення екологічних прав. Правові форми захисту екологічних прав. Особливості судового захисту екологічних прав громадян. Екологічні обов'язки громадян України.
ТЕМА 4.Право власності на природні об'єкти.
Поняття і особливості права власності на об'єкти природи. Об'єктивне і суб'єктивне право власності на природні об'єкти. Юридична конструкція права власності народу України.
Конституційні засади інституту власності на природні ресурси. Регулювання власності на окремі природні ресурси галузевими нормативними актами.
Форми власності на природні ресурси. Особливості приватної і колективної власності на природні ресурси.
Суб'єкти права власності на природні ресурси. Види об'єктів права власності. Підстави виникнення, припинення і зміни права власності на природні ресурси. Зміст відносин власності на природні ресурси.
ТЕМА 5.Право природокористування.
Поняття права природокористування. Принципи природокористування. Об'єктивне і суб'єктивне право природокористування.
Види права природокористування. Ознаки загального і спеціального природокористування. Особливості права орендного природокористування.
Суб'єкти і об'єкти права природокористування. Підстави виникнення і зміни права природокористування. Підстави припинення права природокористування.
Зміст відносин природокористування. Загальні і спеціальні права та обов'язки користувачів природних ресурсів.
ТЕМА 6.Правові засади управління в галузі охорони довкілля.
Поняття управління в галузі охорони довкілля. Види управління в галузі охорони природи.
Історія державного управління охороною природи. Зміст і принципи державного управління. Система органів управління охороною довкілля. Органи загальної і спеціальної компетенції. Повноваження органів загальної компетенції в галузі охорони навколишнього природного середовища. Спеціально уповноважені органи державного управління охороною навколишнього природного середовища. Комплексні, галузеві і функціональні органи управління. Правовий статус Міністерства екології та природних ресурсів України.
Місцеве самоврядування та громадянське управління в галузі охорони довкілля.
Функції управління в галузі охорони навколишнього природного середовища. Види функцій.
Розробка екологічних планів і програм. Моніторинг навколишнього природного середовища. Облік в галузі охорони довкілля. Ведення кадастрів природних ресурсів. Стандартизація і нормування. Поняття, зміст, значення екологічних нормативів. Види нормативів. Екологічний контроль. Поняття, мета, види та методи здійснення екологічного контролю. Суб'єкти державного екологічного контролю.
Участь громадськості в управлінні охороною довкілля. Правове регулювання і особливості здійснення громадського екологічного контролю.
ТЕМА 7Правове регулювання проведення екологічної експертизи.
Поняття екологічної експертизи. Мета екологічної експертизи. Законодавство в галузі екологічної експертизи. Об'єкти і суб'єкти екологічної експертизи. Принципи екологічної експертизи. Громадська екологічна експертиза. Особливості ії здійснення. Наукова, міжнародна і інші види екологічних експертиз.
Порядок проведення державної екологічної експертизи. Висновок державної екологічної експертизи і його юридична сила.
ТЕМА 8.Юридична відповідальність в галузі охорони навколишнього природного середовища.
Поняття, види і функції юридичної відповідальності в галузі екології.
Поняття екологічного правопорушення. Структура екологічного правопорушення. Особливості суб'єкти об'єкта суб'єкта і об'єктивної сторони складу екологічного правопорушення. Види екологічних правопорушень. Причини екологічних правопорушень.
Форми відповідальності за екологічні правопорушення. Кримінальна відповідальність, адміністративна відповідальність, дисциплінарна відповідальність за екологічні правопорушення.
Механізм відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю. Специфіка визначення збитків, заподіяних природнім об'єктам. Застосування такс і методик при визначенні розміру шкоди, заподіяної об'єктам природи.
Особлива частина.
ТЕМА 9.Правовий режим охорони і раціонального використання земель.
Земля як об'єкт правової охорони. Співвідношення понять "земля" і "грунт". Категорії земель.
Земельне законодавство України.
Власність на землю. Підстави надання земель у приватну власність. Право землекористування. Права та обов'язки власників земель та землекористувачів.
Особливості управління в галузі використання, відновлення та охорони земель. Функції управління в галузі використання і охорони земель.
Пріоритет земель сільськогосподарського призначення.
Зміст поняття "охорона земель". Правові заходи охорони земель. Відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам і втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва. Вирішення земельних спорів. Юридична відповідальність за порушення земельного законодавства.
ТЕМА 10.Правовий режим охорони і раціонального використання вод.
Води як об'єкт правової охорони. Склад водного фонду України. Види водних об'єктів. Власність на води.
Право водокористування. Суб'єкти права водокористування. Види водокористування. Загальне і спеціальне водокористування. Первинне і вторинне водокористування. Спільне і відособлене водокористування. Особливості водних орендних відносин. Підстави виникнення і припинення права водокористування.
Управління в галузі використання та охорони вод. Розподіл і перерозподіл вод. Контроль за додержанням законодавства в галузі охорони і раціонального використання вод.
Екологічні нормативи в галузі охорони і використання вод.
Правові заходи охорони вод від забруднення, засмічення і виснаження. Юридична відповідальність за порушення водного законодавства.
ТЕМА 11.Правовий режим охорони і раціонального використання надр.
Надра як об'єкт правової охорони. Поняття "надра" і "корисні копалини". Власність на надра. Державний фонд надр.
Право користування надрами. Його види. Суб'єкти, об'єкти та зміст права надрокористування. Правове регулювання геологічного вивчення надр. Видобування корисних копалин. Правове забезпечення використання надр, не пов'язане з їх видобуванням.
Порядок надання надр у користування. Гірничий відвід. Особливості видобування корисних копалин місцевого значення і торфу.
Управління в галузі використання та охорони надр. Правові форми контролю за додержанням законодавства в галузі з охорони і використання надр. Геологічний контроль та гірничий нагляд.
Правові заходи по охороні надр. Юридична відповідальність за порушення законодавства про надра.
ТЕМА 12.Правовий режим охорони і раціонального використання лісів.
Ліс як об'єкт правової охорони. Властивості лісів. Власність на ліси. Лісовий фонд України.
Поділ лісів на групи. Правовий режим окремих груп лісів.
Право лісокористування. Види лісокористування. Правове регулювання заготівлі деревини, живиці, другорядних лісових матеріалів. Право побічного лісокористування. Загальне і спеціальне лісокористування. Права і обов'язки лісокористувачів. Підстави виникнення права лісокористування. Лісовий квиток і лісорубочний ордер.
Управління в галузі охорони і використання лісів. Функції управління. Розподіл і перерозподіл лісів. Контроль за використанням та охороною лісів.
Правові заходи охорони лісів. Юридична відповідальність за порушення лісового законодавства. Особливості таксової відповідальності за лісопорушення.
ТЕМА 13.Правовий режим охорони атмосферного повітря.
Атмосферне повітря як об'єкт правової охорони. Особливості атмосферного повітря.
Правові заходи охорони атмосферного повітря. Стандартизація і нормування в галузі охорони атмосферного повітря.
Система організаційно-правових заходів охорони атмосферного повітря в процесі реалізації різних видів діяльності.
Державний контроль за охороною атмосферного повітря. Система органів державного контролю. Компетенція органів державного контролю за охороною атмосферного повітря.
Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.
ТЕМА 14.Правовий режим охорони і раціонального використання тваринного світу.
Тваринний світ як об'єкт правової охорони. Об'єкти тваринного світу. Власність на тваринний світ.
Поняття і види користування тваринним світом. Загальне і спеціальне користування тваринним світом. Правове регулювання мисливства. Закон України "Про мисливське господарство та полювання". Правове регулювання рибальства. Правові засади добування диких тварин з метою утримання і розведення у неволі чи напіввільних умовах. Інші види використання тваринного світу. Порядок здійснення користування тваринним світом.
Управління в галузі використання і охорони тваринного світу. Контроль за використанням і охороною тваринного світу. Правові заходи охорони тваринного світу.
Юридична відповідальність за порушення законодавства про тваринний світ. Такси як форма відшкодування шкоди, заподіяної об'єктам тваринного світу.
ТЕМА 15.Правовий режим природно-заповідного фонду.
Поняття і склад природно-заповідного фонду. Законодавство про природно-заповідний фонд.
Форми права власності на території та об'єкти природно-заповідного фонду. Правові форми та види використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Правовий режим природних і біосферних заповідників. Обмеження прав користувачів на їх територіях. Зонування територій заповідників. Правовий режим національних парків. Особливості природокористування на їх території. Правовий режим заказників. Правовий режим пам'яток природи. Правовий режим інших об'єктів природно-заповідного фонду.
Управління в галузі охорони і використання природно-заповідного фонду. Створення об'єктів природно-заповідного фонду. Контроль за додержанням правового режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Юридична відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд.
ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
Контрольна робота здається на кафедру за 10 днів до початку заліково-екзаменаційної сесії. Контрольна робота являє собою систематичний, чіткий і вичерпний виклад певної проблеми курсу. Якість роботи оцінюється за її змістом, по вмінню аналізувати матеріал, робити висновки, за оформленням, а не за кількістю сторінок. Виклад повинен бути чітким, конкретним, охоплювати тільки ті питання, що стосуються теми, органічно з нею пов’язані.
Обсяг контрольної роботи не повинен перевищувати 12-15 сторінок учнівського зошита. На титульній сторінці слід вказати назву інституту, кафедри, вид роботи, предмет, номер групи, прізвище та ініціали студента. Роботу слід відповідно оформити писати акуратно, чітким почерком, грамотно. Цитуючи різних авторів, роблячи витяги з джерел, текстів законодавчих актів, наводячи різні дані, цифри, факти—слід завжди у такому випадку робити внизу сторінки посилання (зноску) на відповідне літературне джерело. У зносі вказується прізвище та ініціали автора, назва книги ( тією мовою, якою вона видана), місце і рік видання, сторінка.
В кінці роботи наводиться список використаних джерел та літератури. У список включаються тільки праці, дійсно використані студентом в процесі роботи. Словоскорочення у тексті не допускаються.
Нижче подаються варіанти контрольних робіт. При написанні можна використовувати як навчальну літературу, рекомендовану у цих методичних вказівках, так і знаходити та використовувати ще й інші джерела, книги, підручники тощо.
ВАРІАНТИ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
Варіант 1.
Води, як об’єкт використання і охорони. Поняття та склад державного водного фонду.
Атмосферне повітря, як об’єкт правової охорони.
Види екологічних правопорушень та відповідальність за них.
Варіант 2.
Передача земельних ділянок у власність і надання у користування.
Об’єкти права власності на природні ресурси.
Поняття, види користування тваринним світом.
Варіант 3.
1. Поняття, склад та загальна характеристика правового режиму природо-заповідного фонду.
2. Поняття та види екологічних прав громадян України.
3. Міжнародні організації в галузі охорони навколишнього середовища.
Варіант 4.
Право водокористування та його види.
Організайно-правові форми участі громадян в охороні навколишнього природного середовища.
Правовий режим природних та біосферних заповідників.
Варіант 5.
1. Зміст права власності на природні ресурси.
2. Поняття і предмет міжнародного права навколишнього природного середовища.
3. Правова охорона вод від забруднення, засмічення, виснаження.
Варіант 6.
1. Правова охорона земель.
2. Дисциплінарна відповідальність за екологічні правопорушення.
3.Поняття надр, як об’єкта використання і правової охорони.
Варіант 7.
1. Право водокористування та його види.
2. Концепція розвитку екологічного права України.
3.Основні функції управління в галузі охорони навколишнього середовища:
а) екологічне планування і прогнозування;
б) ведення кадастрів природних ресурсів;
в) екологічна експертиза;
г) контроль і нагляд;
д) маніторинг.
Варіант 8.
Екологічна обстановка в Україні.
Система органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища.
Право власності на води.
Варіант 9.
Повноваження Міністерства охорони навколишнього природного середовища.
Поняття водокористування. Права та обов’язки водокористувачів.
Органи, які здійснюються державне управління в галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр.
Варіант 10.
1. Ліс та об’єкт правової охорони і використання.
2. Право користування надрами та його види.
3. Відповідальність за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.
Варіант 11.
1. Гарантії екологічних прав громадян.
2. Міжнародні організації в галузі охорони навколишнього середовища.
3. Правове регулювання рибальства.
Варіант 12.
1. Загальна характеристика права власності на природні ресурси.
2. Відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.
3. Види використання природних рослинних ресурсів.
Варіант 13.
1. Ознаки безпечного навколишнього природного середовища.
2. Адміністративна відповідальність за екологічні правопорушення.
3. Правові заходи, що забезпечують охорону надр.
Варіант 14.
1. Види екологічних правопорушень та відповідальність за них.
2. Правовий режим національних природних парків.
3. Екологічні права громадян України.
Варіант 15.
1. Правові форми відшкодування шкоди, заподіяної природному середовищі.
2. Право користування земельними ділянками.
3. Атмосферне повітря як об’єкт правової охорони і використання.
Варіант 16.
1. Гарантії екологічних прав громадян та форми їх захисту.
2. Права і обов’язки користувачів надр.
3. Право водокористування та його види.
Варіант 17.
1. Поняття спеціального водокористування. Підстави для його здійснення.
2. Екологічні права громадян України.
3. Контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища.
Варіант 18.
1. Підстави для припинення права спеціального водокористування.
2. Форми власності на природні ресурси. Суб’єкти права власності.
3. Тваринний світ, як об’єкт правової охорони і використання.
Варіант 19.
1. Поняття та види джерел екологічного права.
2. Обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища.
3. Право користування територіями та об’єктами природно-заповідного фонду.
Варіант 20.
1. Економічний механізм забезпечення охорони навколишнього роиродного середовища.
2. Принципи екологічного права.
3. Правова охорона рослинного світу. Заходи щодо відтворення, підвищення продуктивності, охорони та захисту лісів.
Варіант 21.
1. Органи державного управління природокористування та охороною довкілля спеціальної компетенції.
2. Правова класифікація видів права землекористування.
3. Правове регулювання рибальства і рибного господарства.
Варіант 22.
1. Право громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля.
2. Підстави та порядок виникнення права власності на природні ресурси.
3. Право спеціального використання лісових ресурсів.
Варіант 23.
1. Поняття, мета та види екологчної експертизи.
2. Правове забезпечення раціонального використання земель.
3. Особливості природокористування в охоронних зонах природно-заповідного фонду.
Варіант 24.
1. Підстави та порядок припинення права власності на природні ресурси.
2. Види права водокористування.
3. Правове регулювання стандартизації і нормування в галузі охорони атмосферного повітря.
Варіант 25.
1. Участь громадськості в управлінні природокористуванням і охороні довкілля.
2. Підстави і порядок виникнення права природокористування.
3. Особливості охорони природно-заповідного фонду.
ЛІТЕРАТУРА
Андрейцев B.I. Екологічне право.-К.:Вентурі, 1996. .
Андрейцев В.І. Екологічне право України. Особлива частина. За ред. В.І.Андрейцева К.: Істина, 2001.
Андрейцев В.І. Право екологічної безпеки: Навч. та наук.-практ. посібник. - К.:Знання-ПресД002. - 332с.
Андрейцев В.И. Правовое обеспечение экологической экспертизы проектов. - К.:Будівельник, 1990.
Баб"як ОС. та ін. Екологічне право України. -К.Атіка, 2000.
Екологічне право України./ за ред.В.К.Попова та А.П.Гетьмана. - Х:Право,2001.Ерофеев Б.В. Экологическое право России. - Москва: Юриспруденция, 2000.
Малишко МІ. Екологічне право України. -К.: Дім "Юр. книги", 2001.
Экологическое право Украины: Курс лекций /под ред. Каракаша И.И. - К.: Латсар,2001
Екологічне право України (загальна частина). Навчальний посібник/ Попов В.К.,Гетьман, П., Чуйков В.П. та ін. - Х.,1996.
Екологічне законодавство України у двох книгах /за ред. Погрібного О.О. - Одеса:Латсар,2001.
Екологічне право України (загальна частина). Навчальний посібник/ Попов В.К.,
Шульга М.В., Размстаєв С.В. та ін. - X., 1995. 12)Малышева Н.Р. Гармонизация экологического законодательства в Европе. - К.,
19%
Кравченко С.М. Социально-психологические аспекты правовой охраны
окружающей среды. - Львов: Вища школа, 1988. 14)Гетьман А.П. Процесуальні форми і відносини в екологічному праві. X.: Основа,
1994.
Беженарь Б., Бердников В. Аграрное, земельное и экологическое право Украины. -
X., 2001.
Бобылев А.И., Балашенко С.А. Вопросы общей теории экологического права. Минск, 1991. 17) Вовк Ю. А. Советское природоресурсовое право и правовая охрана окружающей
среды. Общая часть. -Х.:Вища школа, 1986. 18)Колбасов О.С. Экология: политика-право. Правовая охрана природы в СССР.-
М.:Наука,_1976.
Петров ВВ. Экологическое право России. - Москва: БЕК, 1995. 20)Правовая охрана окружающей среды. - М.: Наука, 1985. 21)Право природопользования в СССР. - М.: Наука, 1990. 22)Государственно-правовое управление качеством окружающей среды. - К.:
Наукова думка, 1983.
Яковлев В.Н. Экологическое право. - Кишинев : Штинца, 1988.
Советское природоресурсовое право. Особенная часть. - Х.:Вшца школа, 1987.Шемчушенко ЮС. Правовые проблемы экологии. -К.: Наук. Думка, 1989.Басай В.Д. Відшкодування шкода, заподіяної екологічними правопорушеннями.
Ів.-Франківськ, 1995.
Дубовик О.Л., Жалинский А.Э. Причины экологических преступлений. - М.:
Наука, 1988. 28) Эффективность юридической ответственности в охране окружающей среды. -М.:
Наука, 1985.
Колбасов О.С. Международно-правовая охрана окружающей среды. - М: Международные отношения, 1983.
Кравченко СМ., Костицький В.В. Правова охорона тваринного світу. - Львів:Вища школа, 1992.
Бринчук М.М. Правовая охрана атмосферного воздуха. - М.: Юрид. лит., 1985.Голиченко А.К. Экологический контроль: теория, практика правового
регулирования. - М.: Изд-во МГУ, 1991.
Лебединський Ю.П. Управління природокористуванням. К.: Урожай, 1987. )Кябби М.Э. Эффективность управления природопользованием. М.: Знание, 1988.
Каверин A.M. Правовая охрана вод от загрязнения. -М.: Юрид. лит., 1977. Кукурудза С.І. Гідрологічні проблеми суходолу. - Львів: Світ-1999.
Башмаков Г.С. Право пользования недрами в СССР.-М.: Наука, 1974.
Крассов О.И. Право лесопользования в СССР. - М.: Наука. - 1974.Колбасов О.С. Правовая охрана окружающей среды в сельском хозяйстве. М. 1989.
Круглое В.В. Организационно- правовые вопросы охраны окружающей среды в промышленности. - Свердловск, 1989.
Яремчук І.Г. Економіка природокористування. Навч. посібник. К.: Просвіта, 2000.
Пономаренко П.И, Моссур П.М. Экономика и охрана водных ресурсов Украины. -
Днепропетровск: Наука и образование, 1997.
Дубовик О.Л. Механизм действия права в охране окружающей среды. М. : Наука, 1984.
Приходько М.М. Екологія і оптимізація природокористування. Ів.-Франківськ, 1996.
Соціально-екологічні і економіко-правові аспекти розвитку заповідної справи в Україні: тези доповідей з науково-практичного семінару 17-19.03.1992. - Рахів. - 1992.
Бабосов ЕМ. Катастрофы: социологический анализ. - Минск: Наука и техника, 1995.
Яншин АЛ. Уроки экологических просчетов. - М.: Мысль, 1991.
Игнатьева И.А. Цели и задачи экологического законодательства России. //Государство и право. - 2002- №7.
Костицький В.В. Екологічне право України: деякі проблеми теорії та кодифікації.//Право України. - 1998.-№1.
Костицький В.В. Екологічна криза і складові її подолання.//Право України. -1998.-№4.
Матвійчук В. Відмежування майнових цінностей від природних багатств //
Актуальні проблеми економіки. - 2001 - №7-8. 52)Кобецька Н.Р. Правове регулювання одержання громадянами екологічної
інформації//Право України.. - 1996. - №12.
Кравченко С Захист екологічних прав громадян в Україні та США: порівняльнийаналіз. - Право України. - 1995. - № 5-6.
Кравченко С, Андрусевич П. Розвиток екологічних прав людини у міжнародномуправі// Право України. - 2002. - № 2.
Кобецька Н.Р. Поняття і зміст екологічних прав громадян України // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. - збірник наук. Статей. - 1997. - Вин. 1.
Орлов П. Правові аспекти природокористування і охорони навколишнього
13
природного середовища в Україні// Предпринимательство, хозяйство и право. -
1998.- №3.
Носік В. Право власності на землю суб'єктів підприємництва// Законодавчі і
нормативні акти з банківської діяльності.-1999- №9.
Носік В. Захист права власності на землю юридичних осіб в суді.// Вісник ВАС
України.-1999.-№2.
Бакай А. К вопросу о понятии экологического прогнозирования.//
Предпринимательство, хозяйство и право. - 2000- № 8.
Ларионов Т.А. Общественный экологический контроль // Государство и право. -1996.- №2.
Костицький В. В. Організаційно-правовий механізм регулювання в галузі охорони
довкілля. -К.: ЗАТ"Ніч-ЛАВА", 1997.
Кудас С нагляд за додержанням екологічного законодавства органами місцевого
самоврядування.//Право України,- 2001.- №1.
Чуйков В. Еколого-правові вимоги в економіці природокористуванням // Право
України.-1994.-№№11-12.
Гогун О. Розвиток водного законодавства ЄС і України: проблеми і перспективи//
Підприємництво, господарство і право. - 2001.-№10.
Гордеев В. Использование водных объектов на условиях оренда.//Підприємництво, господарство і право. - 2001 .-№12.
Гордеев В. Об имущественной ответственности за нарушение водногозаконодательства..//Підприємництво, господарство і право. - 2001.-№2.
Барышников А. Лицензирование использования и охраны водных объектов.//Закон.-2001.-№5
Аполлонов А., Страунинг Э. Водные объекты в гражданском обороте// Закон. - 2001.-№5
Орлов Н. Проблемы совершенствования правовой базы по охране и использованию водных ресурсов Украины //Підприємництво, господарство і право.-1998.-№ 6.
Норов В.Н. Боротьба із забрудненням водних ресурсів - одне з найважливіших завдань органів внутрішніх справ.// Вісник Запорізького юрид. інституту. - 1998-№2.
Плотникова О. Комплексність використання надр як основний принцип надровогозаконодавства. //ПравоУкраїни. -2000-№4.
Плотникова О. Про зміст деяких визначень, які використовуються в надровомузаконодавстві/Право України. - 1999- №6.
Сурілова О. Актуальні питання екологічної відповідальності за порушення законодавства про використання і охорону надр/Право України. - 2001.- №5.
Шем'яков О. Правова охорона надр: поняття і проблеми/Паво України. - 2002-№2.
Чуйков В. Еколого-правові вимоги в економіці природокористування.// Право Украши.-1994.-№11-12.
Костицький В.В. Плата за природокористування (економіко-правові питання)//Праю України. - 1997.- №8.
Костицький В. Правові питання плати за забруднення навколишнього природного середовища.//Право України. -1997- №12.
Костицький В. Екологічне страхування//Право України.-1998- №11.
Паламарчук В., Мішеній Є. Про економіко-правову відповідальність в управлінніприродокористуванням та охороною навколишнього природногосередовища/Право України.-1998.-№6.
Даучуль В. Поняття та особливості екологічного страхування в Україні//Право України-1999- №4.
Кузнецова С. Розвиток правових форм фінансування загального процесу
"Довкілля для Європи"// Право України.-2000.- №4. 82) Решетник Л. Екологічне страхування як одна з форм відшкодування шкоди,
заподіяної порушенням права громадян на безпечне довкілля.// Право України. -2002.- №6. 83)Турлова Ю. Критерії визначення поняття "збір за забруднення навколишнього природного середовища7/Право України-2002.- №2.
Моткин ГА. Экономико-правовые основы страхования риска загрязнения окружающей среды.//Государство и право. -1994.- №6.
Руснак Т. Екологічне страхування: зарубіжний досвід та можливості законодавчого регулювання в Україні//Право України. -2001 - Х°7.
Васильєв С. Доказывание и доказательства в делах о возмещении вреда здоровью граждан причиненным неблагоприятным воздействием природной среды.//Предпринимательство, хозяйство и право. - 2ООО.-№11.
Гримайло В. Поняття екологічного злочину// Юридичний вісник України. - 2002.29.12.-4.01.-№52.
Котелевець А. Особливості правозастосовчої діяльності органів прокуратури всфері екології. .11 Право України.-1998.- №11.
Крупка Ю. Щодо цивільно-правової відповідальності за ядерну шкоду // Право
України.-1995.-№1.
Куян І. Проблеми кваліфікації екологічних правопорушень.// Право України,- 1999.0*8.
Петров ВВ. Окружающая среда и здоровье человека (три формы возмещения
вреда здоровью). // Вестник Московского университета. -1994,- №1.
Решетник Л. Деякі питання відшкодування моральної шкоди, заподіяноїпорушенням екологічних прав громадян.// Право України.-2001.- №9.
Решетник Л. Екологічне страхування як одна з форм відшкодування шкоди,заподіяної порушенням права громадян на безпечне довкілля.// Право України-2002.- №6.
Тихий П. Дика фауна як об'єкт екологічних правовідносин/ Право України. -1999. - №2.
Мельник П. Кримінально-правова відповідальність за незаконну порубку лісу//Право України. - 2001. - № 6.
Улінець О. Лісам Буковини - зеленіти// Вісник прокуратури. - 2001, № 1.
Титова Н. Земля як об'єкт правового регулювання.// Право України. -1998 - №4.Ільїна О. Міжнародні документи про охорону атмосферного повітря (озонового шаруУПраво України.-1997,- №11.
Кравцов С. Стандартизація і нормування в галузі охорони атмосферного повітря /Право України-1999- №4.
Січна Л. Право користування атмосферним повітрям.//Право України-1999-№11.
Гаврилюк М. Регулювання земельних відносин у межах прокурорськогонагляду// Вісник прокуратури. - 2001. - №4.
Гетьман В.І. Платні рекреаційні послуги установ природно-заповідного фонду України: законодавчі норми та економічні можливості.//Українськийгеографічний журнал. - 2ОО2.-№1.
Бакай І. Конституційні засади забезпечення екологічної безпеки в сільськомугосподарстві//Право України. - 1997. - № 12.
Бобкова А. Про поняття природних рекреаційних ресурсів// Право України. -2000.-№5.
Ткаченко О. Право користування природними ресурсами рекреаційних зон.//Право України. -1999.-№5.
Ткаченко О. Про становлення права лікувально-рекреаційного природокористування.// Вісник АПН України. -2002.-№1.
Ткаченко О. Про поняття курортно-оздоровчих та рекреаційних зон в екологічному законодавстві.// Вісник АПН України. -1998.-№1(12).
Даниленко О.В. Стимулирование охраны природы в народном хозяйстве:организационно-правовые проблемы. - М : Наука, 1989.
Орлов М. Правове забезпечення реалізації екологічних інтересів - основаналежної охорони довкілля і розвитку економіки України.// Право України. -2001 .-№1.
Проблемы охраны окружающей среды в СНД/ Материалы международно-практической конференции// Государство и право. - 1995.-№8.
Балюк Г. До визначення системи ядерного права України.// Право України. -2000,-Кйб.
Балюк Г. Правові аспекти понять ядерної та радіаційної безпеки.// ПравоУкраїни. -1999-№12.
Балюк Г. Ядерне право України: стан і перспективи розвитку (правові аспекти радіоекології). -К.: КНУ, 19%.
Барбашова Н. Забезпечення екологічної безпеки при використанні у господарській діяльності ядерної енергії/Право України,-1998.- №6.
Барбашова Н.О. правовом обеспечении экологической безопасности Про охорону навколишнього природного середовища : ЗУ від 25. 06. 1991 р. знаступними змінами та доповненнями.
Про Положення про Державний комітет лісового господарства України: Указ Президента України від 14.08. 2000 р.
Про Положення про Державний комітет України по земельних ресурсах: Указ Президента України від 14. 08. 2000 р.
Про основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля,використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки: постановаВРУ від5.03.1998.
Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережіУкраїни на 2000-2015 роки: Закон України від 21.09.2000.
Указ Президента України "Про Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України" від 10.02.2004р. №176/2004 //
16
//Урядовий кур'єр. - 2004.-18 лютого. - с.2-5.
Указ Президента України "Про Положення про Державний комітет природнихресурсів України" від 10.02.2004р. №177/2004 //Урядовий кур'єр. - 2004,- 18лютого. - с.5-9.
Указ Президента України "Про внесення змін до указів Президента України"від О6.03.20О4р. №317/2004 // Екологічний вісник. - 2004. - березеиь-квітень. - с.18.
Положення про участь громадськості у прийнятті рішень у сфері охоронидовкілля, затв. наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 18.12.2003р. №168.
Положення про порядок надання екологічної інформації, затв. наказомМіністерства екології та природних ресурсів України 18.12.2003р. № 169.
133) Водний Кодекс України від 06.06.1995 із змінами від 21.09.2000,7.12.2000, 12.12.2001.
Про Положення про Державний комітет України по водному господарству: УПУкраїни від 14.07.2000 із змінами від 26.04.2002.
Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами: постанова КМУ від 25.03. 1999.
Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодуваннязбитків,заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону іраціональне використання водних ресурсів: наказ Мінекобезпеки від 18.05.95,зареєстровано в Мінюсті України від 01.06.95 із наступними змінами.
Про питну воду та питне водопостачання: ЗУ від 10.01.2002.
Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації: наказ Держкомводгоспу від 29.12.2001, зареєстровано в Мінюсті України від 18.01.2002.
Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодуваннязбитків, заподіяних внаслідок забруднення із суден, кораблів та інших плавучихзасобів територіальних та внутрішніх морських вод України: постанова КМУ від03.07.1995 із наступними змінами.
Про затвердження Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальневодокористування: постанова КМУ від 13.03.2002.
Про затвердження Переліку річок та водойм, що віднесені до водних об'єктівмісцевого значення: наказ Держкомводгоспу від 03.06.1997, зареєстровано вМінюсті України від 06.01.1998.
Про затвердження Порядку відшкодування збитків, завданихводокористувачам припиненням права або зміною умов спеціальноговодокористування: постанова КМУ від 14.08.1996 із наступними змінами.
Про Положення про Державний комітет України по водному господарству:Указ Президента України від 14.07.2000 р.
Питання Державного комітету України з нагляду за охороною праці: УказПрезидента України від 16.01.2003. 13.
Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чиприпинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разіпорушення ними законодавства про охорону навколишнього природногосередовища: Постанова ВРУ від 29. 10. 1992
Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію: ПостановаКМУ увід 7. 11.2001р.
141) Про затвердження Положення про Державну систему моніторингу довкілля: Постанова КМУ від 30. 03. 1998 р. із змінами від 24. 09. 1999 p., 16. 05. 2001 p.
17
Про затвердження Положення про порядок розроблення екологічнихпрограм: Постанова КМУ від 31. 12. 1993р.
Про затвердження Положення про Державне управління екології та природнихресурсів в областях, містах Києві та Севастополі: наказ Мінекоресурсів Українивід 11. 08. 2000 p., зареєстрованого в Мінюсті України від 13.09. 2000 р.
Про державну службу заповідної справи: п...