МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ
ТА УПРАВЛІННЯ ІМЕНІ В. ЧОРНОВОЛА
ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
КАФЕДРА СПЕЦІАЛЬНИХ ЮРИДИЧНИХ ДИСЦИПЛІН
Долинська М.С.
ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО
Програма курсу та методичні вказівки
для виконання контрольних робіт
студентами базового напрямку: 6.060100 “ Правознавство”
заочної форми навчання
УДК 51
Земельне право . Програма курсу та методичні вказівки для виконання контрольних робіт студентами заочної форми навчання базового напрямку: 6.060100 “ Правознавство”/-Львів-2007
Завданням наведених рекомендацій для написання роботи з курсу “Земельне право” для студентів юридичного факультету є засвоєння студентами знань про джерела права, сприяння глибокому засвоєнню основного нормативно- правового матеріалу з курсу, навчитися використовавати їх при вирішенні конкретних правових питань, навчити застосовувати теоретичні положення на практиці, ролі земельного права в системі права України, прав та обов”язків суб”єків землевикористання.
Автор:
К.ю.н, доцент – Долинська М.С.
Затверджено до друку на засідання кафедри спеціальних юридичних дисциплін___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Рекомендовано_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Рецензенти:
Написання контрольної роботи - одна з форм самостійного опрацювання матеріалу курсу студентом. Вона сприяє поглибленню знань із курсу «Земельного права» і виробленню навичок практичного їх застосування.
Завдання для виконання контрольної роботи додається до даних методичних вказівок і доводиться до відома студентів на сесії, що передує сесії, на якій відбувається захист роботи. Вибір варіанта здійснюється за порядковим номером студента у списку академічної групи.
1.ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ.
Роботу над завданням слід розпочинати із загального ознайомлення із тематикою: ознайомитися з відповідними нормами законодавства, розділами піручника, посібника, конспекту лекцій. Після цього самостійно підібрати літературу, нормативно - правові акти та інші джерела до завдання роботи і опрацювати їх.
На початку роботи подається перше питання варіанту та формулюється відповідь. Після виконання першого завдання подається друге запитання, у відповідності з яким формулюється відповідь і т.д.
Викладенсня питань слід здійснювати в логічній послідовності. При цьому студент повине використати не лише матеріали підручників з курсу «Земельне право», але й чинні нормативно - правові акти, спеціальну літературу та інші джерела.
На титульній сторінці роботи необхідно вказати: назву інституту, факультету, варіант завдання, прізвище, ім’я, по-батькові, групу , курс, форму навчання студента, а також посаду, прізвище та ініціали керівника, рік і місце написання роботи.
В кінці контрольної роботи наводиться список використаних джерел, складений у такій послідовності :
- нормативно - правові акти ;
- спеціальна література, яка подається в алфавітному порядку.
Якщо робота визнана незадовільною, вона повертається із зауваженнями керівника, а після виконання її повторно - подається разом із зауваженнями керівника.
Контрольна робота студентом повинна бути здана до початку сесії.
2.ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
2.1. ЗМІСТ ПРОГРАМИ ЗА ТЕМАМИ
ТЕМА № 1 Предмет, система, метод, принципи земельного права України.
Поняття і предмет земельного права. Система земельного права. Методи земельного права. Принципи земельного права. Наука земельного права.
ТЕМА № 2 Земельні правовідносини. Джерела земельного права України
Поняття та види земельних правовідносин. Суб”єкти, об”єкти та зміст земельних правовідносин. Підстави виникнення, зміни та припинення земельних правовідносин. Поняття і класифікація джерел земельного права. Закони як джерело земельного права. Підзаконні акти як джерела земельного права.
ТЕМА № 3 Право власності на землю. Правове регулювання приватизації та паювання земель.
Форми права власності на землю. Суб”єкти та об”єкти права власності на землю. Підстави та порядок виникнення права власності на землю. Права та обов”язки власників земельних ділянок. Поняття та принципи права землекористування. Порядок приватизації земель. Суб”єкти, об”єкти та форми приватизації земель. Паювання земель
ТЕМА № 4 Право постійного користування землею та право оренди землі. Гарантії та обмеження прав на землю
Суб”єкти та об”єкти права постійного землекористування. Виникнення та припинення права постійного землекористування. Права та обов”язки землекористувачів. Поняття та юридичні ознаки оренди землі. Правове регулювання земель сільськогосподарського призначення. Оренда земельної ділянки.
ТЕМА № 5 Правове використання земель сільськогосподарського призначення. Охорона земель.
Поняття, склад земель сільськогосподарського призначення. Пріоритет земель сільськогосподарського призначення в системі інших категорій земель. Суб’єкти сільськогосподарського землекористування. Форми власності на землі сільськогосподарського призначення. Користування землями сільськогосподарського призначення. Права та обов’язки суб’єктів землевикористання. Припинення права користування земельними ділянками.
ТЕМА № 6 Правовий режим земель житлової та громадської забудови. Правове регулювання використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення.
Поняття та склад земель житлової та громадської забудови. Порядок використання земель житлової та громадської забудови. Особливості права власності на землю та права землекористування земель житлової та громадської забудови. Поняття, склад та використання земель природно заповідного призначення. Землі іншого природоохоронного призначення та їх використання. Землі оздоровчого призначення та їх використання. Поняття, склад та використання земель рекреаційного призначення.
ТЕМА № 7 Правий режим земель лісогосподарського призначення та земель водного фонду. Відповідальність за порушення земельного законодавства.
Поняття, склад та загальна характеристика земель лісогосподарського призначення. Правові форми використання земель лісогосподарського призначення. Загальна характеристика земель водного фонду. Правові форми використання земель водного фонду. Обмеження права користування землями водного фонду. Загальна характеристика відповідальності за порушення земельного законодавства. Земельне правопорушення як підстава юридичної відповідальності. Види юридичної відповідальності за земельні правопорушення.
ТЕМА № 8 . Правове регулювання ринкового обігу земельних ділянок.
Юридична природа ринкового обігу земельних ділянок. Правочини із земельними ділянками. Поняття, зміст та субєкти управління у галузі використання та охорони земель. Землеустрій. Державний земельний кадастр. Поняття і зміст правової охорони земель. Суб»єкти та об»єкти правової охорони земель. Особливості правова охорона земель грунтів.
Варіант 1
1.Поняття і предмет земельного права.
2.Поняття, склад земель сільськогосподарського призначення. Пріоритет земель сільськогосподарського призначення в системі інших категорій земель.
Варіант 2
1.Система земельного права.
2.Суб’єкти сільськогосподарського землекористування.
Варіант 3
1.Методи земельного права.
2.Форми власності на землі сільськогосподарського призначення.
Варіант 4
1.Принципи земельного права.
2.Користування землями сільськогосподарського призначення.
Варіант 5
1.Наука земельного права.
2.Поняття та склад земель житлової та громадської забудови.
Варіант 6
1.Поняття та види земельних правовідносин.
2.Порядок використання земель житлової та громадської забудови.
Варіант 7
1.Суб”єкти, об”єкти та зміст земельних правовідносин.
2.Особливості права власності та права землекористування землями житлової та громадської забудови.
Варіант 8
1.Підстави виникнення, зміни та припинення земельних правовідносин.
2.Поняття, склад та використання земель природно заповідного призначення.
Варіант 9
1.Поняття і класифікація джерел земельного права.
2.Землі іншого природоохоронного призначення та їх використання.
Варіант 10
1.Закони як джерело земельного права.
2.Землі оздоровчого призначення та їх використання.
Варіант 11
1.Підзаконні акти як джерела земельного права.
2.Поняття, склад та використання земель рекреаційного призначення.
Варіант 12
1.Форми права власності на землю.
2.Поняття, склад та загальна характеристика земель лісогосподарського призначення.
Варіант 13
1.Суб”єкти та об”єкти права власності на землю.
2.Правові форми використання земель лісогосподарського призначення.
Варіант 14
1.Підстави та порядок виникнення права власності на землю.
2.Загальна характеристика земель водного фонду.
Варіант 15
1.Права та обов”язки власників земельних ділянок
2.Правові форми використання земель водного фонду.
Варіант 16
1.Поняття та принципи права землекористування.
2.Загальна характеристика відповідальності за порушення земельного законодавства.
Варіант 17
1.Порядок приватизації земель.
2.Види юридичної відповідальності за земельні правопорушення.
Варіант 18
1.Суб”єкти, об”єкти та форми приватизації земель.
2.Юридична природа ринкового обігу земельних ділянок.
Варіант 19
1.Паювання земель.
2.Правочини із земельними ділянками.
Варіант 20
1.Суб”єкти та об”єкти права постійного землекористування.
2.Поняття, зміст та субєкти управління у галузі використання та охорони земель.
Варіант 21
1.Виникнення та припинення права постійного землекористування.
2.Землеустрій.
Варіант 22
1.Права та обов”язки землекористувачів.
2.Державний земельний кадастр.
Варіант 23
1.Поняття та юридичні ознаки оренди землі.
2.Поняття, зміст та особливості правової охорони земель.
Варіант 24
1.Договір оренди земельної ділянки
2.Суб»єкти та об»єкти правової охорони земель.
Варіант 25
1.Поняття і предмет земельного права.
2.Поняття, склад земель сільськогосподарського призначення. Пріоритет земель сільськогосподарського призначення в системі інших категорій земель.
Варіант 26
1.Принципи земельного права.
2. Користування землями сільськогосподарського призначення
Варіант 27
1.Методи земельного права.
2.Форми власності на землі сільськогосподарського призначення.
Варіант 28
1.Система земельного права.
2.Суб’єкти сільськогосподарського землекористування.
Варіант 29
1.Наука земельного права.
2.Поняття та склад земель житлової та громадської забудови.
Варіант 30
1.Поняття та види земельних правовідносин.
2.Порядок використання земель житлової та громадської забудови.
3. НАВЧАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА ДО КУРСУ
3.1. НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ
Конституція України. – К., 1996 - 64с.
Кодекси України
Земельний кодекс України. 25.10.2001, №2768-ІІІ.
Водний кодекс України. 6.06.1995, № 213/95-ВР.
Кодекс України про надра 27.07.1994, №132/94-ВР.
Кодекс України про адміністративні правопорушення 07.12.1984.
Кримінальний кодекс України. 5 .04. 2001, № 2341-III
Лісовий кодекс України. 21.011994, №3852 ХІІ.
Цивільний кодекс України. 16.01.2003, № 435-ІУ.
Господарський кодекс України. 10.01 2003, № 463-ІУ.
Закони України
Про автомобільний транспорт: Закон України від 05.04.2001р. №2344-ІІІ.
Про використання земель оборони: Закон України від 27. 11. 2003р. № 1345-ІУ.
Про державний контроль за використанням та охороною земель: Закон України від 19.06.2003р. № 963-ІУ.
Про залізничний транспорт: Закон України від 11.07.1996р.
№ 273/96-ВР.
Про заставу: Закон України від 02.10.1992р. № 2654-ХІІ.
Про землеустрій: Закон України від 22. 05. 2003р. № 858-ІУ.
Про іпотеку: Закон України від 05.06. 2003р. № 898-ІУ.
Про кооперацію: Закон України від 10. 07. 2003р. № 1087-ІУ.
Про курорти: Закон України від 05.10.2000р. № 2026-III.
Про меліорацію земель: Закон України від 14.01.2000р. № 1389-XIV.
Про місцеві державні адміністрації: Закон України від 9.04.1999р.
№ 586-ХІУ.
Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21.05.1997р. №280/97-ВР.
Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку: Закон України від 29.11.2001р. № 2866-III.
Про оренду землі: Закон України від 6.10.1998р. №161-ХІУ. Нова редакція від 2.10.2003р. №1211-IV
Про основи містобудування: Закон України від 16. 11. 1992р.
№ 2780-ХІІ.
Про особисте селянське господарство: Закон України від 15.05.2003р. № 742-ІУ.
Про охорону земель: Закон України від 19.06.2003р. № 962-ІУ.
Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України від 25.06.1991р. №1264-ХІІ.
Про оцінку земель: Закон України від 11.12.2003р. № 1378-ІУ.
Про плату за землю: Закон України від 3.07.1992р. №2535-ХІІ із змінами і доповненнями станом на 19.09.1996р.
Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв): Закон України від 05.06.2003р. № 899-ІУ.
Про природно-заповідний фонд України: Закон України від 16.06.1992р. № 2456-ХІІ.
Про статус гірських населених пунктів в Україні: Закон України від 15.02.1995р. №56/95-ВР.
Про транспорт: Закон України від 10. 11. 1994р. №232/94-ВР.
Про трубопровідний транспорт: Закон України від 15.05. 1996р. №192/96-ВР.
Про фермерське господарство: Закон України від 19.06.2003р. № 973-ІУ.
Постанови Кабінету Міністрів України
Положення про моніторинг земель: Постанова Кабінету Міністрів України від 20.08.1993 р. № 661.
Про затвердження Положення про технічний паспорт земельної ділянки, яка виставляється на земельні торги: Постанова Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 р. № 648.
Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб: Постанова Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. № 502.
Про затвердження Типового договору оренди землі: Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220.
Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою: Постанова Кабінету Міністрів України від 2.04.2002р. № 449.
Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай): Постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 р. N 801.
Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам: Постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284.
Про реалізацію Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”: Постанова Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521.
Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню: Постанова Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1279.
Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель: Постанова Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. №1279.
Інші нормативні акти
Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі (станом на 02.07.2003). Держкомзем України. Наказ № 43 від 04.05.1999.
Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення технічного паспорта земельної ділянки, яка виставляється на земельні торги. Держкомзем України. Наказ № 114 від 10.07.2002.
Про затвердження форми Типового договору оренди земельної частки (паю)/Держкомзем України. Наказ № 5 від 17.01.2000р.
Про невідкладні заходи щодо реформування аграрного сектору економіки: Указ Президента України від 3.12.1999 р. №1529.
Про порядок консервації земель/Держкомзем України. Наказ № 175 від 17.10.2002р.
3.2. ПІДРУЧНИКИ, ПОСІБНИКИ
Земельне право України // За ред. М.В. Шульги, - К.: Юрінком Інтер, 2004р.
Аграрное, земельное, екологическое право Украины : учебное пособие. - Харьков 2000 р.
Земельне право України // За ред. О.О.Погрібного, І.І.Каракаша.- Київ, Істина, 2003 р.
Земельное право: Учеб. пособие. / Под. ред. А.А.Погребного, И.И. Каракаша. - Киев, Истина. 2002.
Земельний кодекс України : Наук.-практ. Коментар / За ред.В.І. Демчика- К.: Видавничий дім „Ін Юре”, 2003.
Аграрное, земельное и зкологическое право Украины: Учебное пособие./ Под ред. А.А. Погребного. - Харьков, 2001.
Каракаш И.И. Право собственности на землю и право землепользования в Украине. - Киев, Истина. 2004.
Екологічне і земельне право України : Практикум для студентів юрид. вузів і фак.-К: Юрінком Інтер, 1998.
Носік В.В. Право власності на землю Українського народу.-Юрінком Інтер, 2006.
Землі сільськогосподарського призначення: права громадян України. Науково-практичний посібник / За ред. Н.І. Титової. Львів: ПАІС, 2005.
Гайдуцький П., Онищенко О. Земельні відносини: проблеми і деякі шляхи їх вирішення. Економіка АПК. 1994р. №1.
Возняк Р.П. Бочуляк Я.Я. Земельне право: Збірник задач - Львів ЛДАУ, 2003.–93с.
Земельно-правовий процес приватизації земельних ділянок в містах: Навч.-метод. пос. Д.І Гнаткович., А.Я Сохнич., Ю.Д Солярчук., Т.І. Звозда– Львів: ЛДАУ, 1997.- 90с.
Законодавство України про землю. – К.: Юрінком Інтер, 2002.-353 с.
Земельне право. “Академічний курс”: Підручник / За ред. В.І.Семчика і П.Ф.Кулинича. – К.: Видавничий дім “Ін Юре”, 2001. - 242с.
Земельне право України: Підручник / За ред. О.О.Погрібного, І.І. Каракаша – Істина, 2003. – 448 с.
Земельний кодекс України: Коментар. – Х.: ТОВ “Одіссей”, 2004. - 604 с.
Земельні відносини в Україні: Законодавчі акти і нормативні документи. /Держкомзем України. - К.: Урожай, 1998.-816с.
Ковтун М.Г. Земельне право. –К.: Юмана, 2001. – 208с.
Титова Н. Фермерство в Україні: основні правові засади. Питання та відповіді. – Львів, 1998. –181 с.
Федорович В. Правові основи створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні. – Львів, 1998. – 144с.
3.3. СПЕЦІАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА
1.Будзилович І., Юрченко А. Закон прийнятий. Проблеми, пов"язані з ним, залишаються ( деякі нотатки до Закону України "Про оренду землі" )// Право України,- 1999 р. №6.
2..Ільницька Н. Про поняття, структуру та особливості правового регулювання земель сільськогосподарського призначення// Вісник ЛНУ ім. І. Франка .- серія юридична. - випуск 35.- Львів, 2000 р.
3.Титова Н.І. Новий земельний кодекс України : позитивні та негативні аспекти //Право України. - 2002 р. - №4.
4.Шульга М.В. Нові підходи до розуміння права власності на землю // Право-ва держава України : проблеми , перспективи розвитку. - Харків.- 1995 р
5.Долинська М.С. Правове становище фермерських господарств в Україні.// Л.- Каменяр, 1999.
6.Долинська М.С. Порядок створення , землекористування та діяльність фермерських господаоств: навчально-практичний посібник.- Львів: Л.Ю.І. 2005.
7.Долинська М.С. Фермерські господарства України : землекористування, порядок створення, діяльність та припинення діяльності .- Х.: страйд ,2005.
8. Долинська М.С. Земельні відносини у нотаріальному процесі / Довідник нотаріуса ; 4 за 2006 рік .- Київ, Істина, 2006 р.