ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА УПРАВЛІННЯ ІМ. В. ЧОРНОВОЛА
Юридичний факультет
Кафедра спеціальних юридичних дисциплін
Данилюк В.О.
"Кримінологія"
Методичні вказівки до семінарських занять
для студентів базового напрямку 6.060100 “Правознавство”
Львів – 2007
УДК 67.6я73
Кримінологія. Методичні вказівки до семінарських занять для студентів базового напрямку 6.060100 “Правознавство” / Данилюк В.О. – Львів: ЛДІНТУ ім. В.Чорновола – 2007.
Методичні вказівки до семінарських занять з курсу “Кримінологія” для студентів базового напрямку 6.060100 “Правознавство” містять загальні методичні вказівки для підготовки студентів ІV курсу юридичного факультету ЛДІНТУ ім. В.Чорновола до семінарських занять і їх проведення, а також плани семінарських занять, на яких розглядається 12 тем з даної дисципліни з переліком питань, які охоплюються відповідною темою. До кожної теми семінарського заняття подано список спеціальної (додаткової) літератури з даної теми.. Наприкінці методичних вказівок подано список рекомендованої літератури для підготовки до семінарських занять.
ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ДО СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
Завданням наведених методичних рекомендацій з курсу “ Кримінологія” для студентів юридичного факультету є ознайомлення з основними поняттями, предметом, завданнями, методологією, системою кримінології. Ознайомлення та засвоєння знань про суть, причини та умови злочинності, про можливості та шляхи попередження злочинності. Використання теоретичних знань в процесі вирішення конкретних правових питаннях, ситуаціях
Семінарські заняття доповнюють і поглиблюють теми лекційною курсу. Готуючись до семінару, студент вчиться аргументувати і змістовно викладати свої думки, у процесі семінарського заняття набуває навики публічних виступів, ведення дискусії, виявляє свої знання, наукову позицію та вчиться їх відстоювати, зміцнює впевненість у знаннях, переконаннях, поглядах і уявленнях
Для підготовки до семінарського заняття студентові пропонується тема, план семінару та відповідна література. Окрім рекомендованої літератури, можна використати інші доступні джерела. На основі вивчення рекомендованої літератури студент повинен дати якомога вичерпніші відповіді на всі питання семінарського заняття. Виступаючи на семінарі, студент повинен чітко і лаконічно висловлювати свої думки, не відхиляючись від обговорюваної теми. При цьому він може користуватися своїм семінарським конспектом. Заслуховуються доповнення усіх бажаючих студентів. Спірні і дискусійні питання вирішуються під керівництвом викладача в процесі детального обговорення на семінарі.
Наприкінці семінару викладач коротко формулює основні положення розглядуваної теми, оцінює виступи студентів та робить узагальнюючий висновок. На основі цього висновку студенти вносять у свої записи відповідні доповнення та уточнення.
На семінарських заняттях ведеться облік поточної успішності студентів. ] Пропущений семінар, а також незадовільну оцінку, отриману на відповідному семінарському занятті, студент повинен відпрацювати шляхом написання реферату з відповідями на усі питання даної теми та його захисту. Невиконання вказаних вимог щодо відпрацювання семінарських занять є підставою для неатестації студента та недопущення його до складання підсумкового модульного контролю.
ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
Тема 1. Кримінологія як наука
План
1. Поняття, предмет, завдання і функції кримінології
2. Методологія та методи кримінології.....
3. Місце кримінології у системі інших наук
4. Система кримінології
Література
Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – К.: ІВА, 1996.
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Кримінально – виконавчий кодекс України – від 30 березня 2004 року //http://zakon.rada.gov.ua
Кримінально-процесуальний кодекс України від 28.12.60 р. з наст. змін. і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про участь громадян в охороні громадського порядку| і державного кордону" від 22 червня 2000 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо поліпшення діяльності органів внутрішніх справ та громадських формувань з охорони громадського порядку" від 16 червня 1999 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Гринчак В. М. Кримінологія і сучасність // Науковий вісник 2000. - № 2
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третпьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. К., 1999
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / - К., 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. К
Джужа О. М. Яка кримінологія потрібна сюгодні? // Право України. —2000
Зелінський А. Ф. Перспективи подальшого розвитку кримінології // і України. - 2001. - № 1.
Кравченко Ю. Ф. Міліція України. — К, 1999.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків,2003.
Тема 2. Злочинність та її ознаки
План
1.Поняття злочинності та її види
2.Кількісні та якісні показники злочинності
3.Латентна злочинність
4.Сучасний стан злочинності в Україні
Література
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Кримінально – виконавчий кодекс України – від 30 березня 2004 року //http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо поліпшення діяльності органів внутрішніх справ та громадських формувань з охорони громадського порядку" від 16 червня 1999 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / - К, 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. - К . 2000
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, і Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та воблива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2002.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, М. Гринчак, В. В. Василевич. - К., 2001.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2 х кн..Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;. — К, 1996. — Кн.1: Загальна частина.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін. — К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, П. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2001. Кн І Загальна частина.
Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К., 1997
Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог.-правове дослідження. — К., 2000.
Лихолоб В. Г. Правопорушення: правова і моральна оцінка. — К , 2000
Мельник М. І. Хабарництво: загальна характеристика, проблеми кваліфікації, удосконалення законодавства. — К, 2000.
Мельник М. І. Корупція: сутність, поняття, заходи протидії: Монографія. - К., 2001.
Михайленко П. П. Кримінальне право, кримінальний процес та кримінологія України. — К, 1999.
Тема 3. Детермінація злочинності
План
1.Поняття детермінантів злочинності та їх класифікація
2.Загальні чинники злочинності в Україні
3.Умови, що сприяють існуванню злочинності
Література
1. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Альбом схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи - К, 2000.
2. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2000.
3. Кравченко Ю. Ф. Міліція України. - К, 1999.
4. Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Гімим О. Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
5. Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Заг. і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К. 2002
6. Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, В. М. Гринчак, В. В. Василевич. - К, 2001.
7. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х кн / Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;— К, 1996. — Кн. 1: Загальна частина.
8. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.; — К, 2000. - Кн. 2: Особлива частина.
9. Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, П. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2001. — Кн. 1| Загальна частина.
10. Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К., 1997
11. Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог.- правове дослідження. — К., 2000.
12. Мельник М. І. Корупція: сутність, поняття, заходи протидії: Монографія. - К, 2001.
13. Михайленко П. П. Кримінальне право, кримінальний процес та кримінологія України. — К., 1999.
Тема 4. Особа злочинця
План
1.Поняття особи злочинця та межі її вивчення кримінологією
2.Кримінологічні ознаки та структура особи злочинця
3.Співвідношення соціального і біологічного в особі злочинця
4.Класифікація і типологія злочинців
Література
1. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник /. - К, 2000.
2. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М Джужи. — К., 2000
3. Кравченко Ю. Ф. Міліція України. - К., 1999.
4. Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна,, Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
5. Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2002.
6. Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, М. Гринчак, В. В. Василевич. - К., 2001.
7. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х кн. / В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;. — К, 1996. — Кн. 1: Загальна частина.
8. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х кн. / ), В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.; За заг. ред.М. Джужи. — К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
9. Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, П. П. Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи — К., 2001. — Кн. 1: загальна частина.
10. Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К., 1997.
11. Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог.-правове дослідження. - К., 2000.
Тема 5. Кримінологічні аспекти віктимології та суїцидології.
План
1.Становлення віктимології як самостійного напряму кримінологічних досліджень..
2.Особа жертв злочинів та їх класифікація
3.Процес детермінації суїциду
Література
1. Джужа О. М., Моісеєв Є. М. Попередження провокуючої (віктимної) поведінки потерпілого // Проблеми кримінальної віктимології. — К., 1994.
2. Джужа О. М., Моісеєв Є. М. Проблеми кримінальної віктимології (кримінологічний, психологічний та пенітенціарний аспекти). — К., 1998.
3. Джужа О. М., Моісеєв Є. М. Проблеми потерпілого від злочину. — К, 8.
4. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Альбом (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи;. - К, 2000.
5. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третпьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2000.
6. Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юри-іих спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, '. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
7. Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2002.
8. Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, і В. М. Гринчак, В. В. Василевич. - К, 2001.
9. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.; — К., 1996. — Кн. 1: Загальна частина.
10 Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;— К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
11 Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, II. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2001. Кн. 1 Загальна частина.
12. Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К, 1997
13. Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог дослідження. — К., 2000.
14. Мойсюк О. М. Віктимологічна профілактика порушень правил безпеки дорожнього руху (ст. 215 КК України): Автореф. дис.... канд. юрид. -. К, 1999.
15. Туляков В. О. Віктимологія (соціальні та кримінологічні проблеми) Одеса, 2000.
Тема 6. Профілактика злочинів
План
1.Поняття профілактики злочинів
2.Цілі, завдання, функції та межі профілактики злочинів
3.Система профілактики злочинів
4.Класифікація профілактичних заходів
5.Методи і форми профілактичної діяльності..
Література
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про участь громадян в охороні громадського порядку| і державного кордону" від 22 червня 2000 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо поліпшення діяльності органів внутрішніх справ та громадських формувань з охорони громадського порядку" від 16 червня 1999 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України від 25 грудня 2004 р. "Про комплексну програму профілактики злочинності на 2005—2009 роки".
Джужа О. М., Моісеев Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Альбом схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи, - К, 2000.
Джужа О. М., Моісеев Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2000.
Тема 7. Організована, професійна та рецидивна злочинність
План
1.Поняття і кримінологічна характеристика організованої злочинності
2.Детермінанти організованої злочинності
3.Поняття транснаціональної організованої злочинності
4.Легалізація (відмивання) "брудних" грошей злочинними організаціями
5.Протидія організованій злочинності
6.Поняття і ознаки професійної злочинності
7.Генезис професійної злочинності в Україні
8.Сучасний стан професійної злочинності та заходи боротьби з нею
9.Рецидив злочинів, його структура та різновиди
10.Поняття і кримінологічна характеристика рецидивної злочинності
11.Особа рецидивістів та їх класифікація
12.Боротьба з рецидивною злочинністю
Література
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про організаційно-правові основи боротьби :і організованою злочинністю" від ЗО червня 1993 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про боротьбу з корупцією" від 5 жовтня І995//http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України "Про комплексну програму профілактики злочинності на 2005-2009 роки" від 25 грудня 2004 р.
Конвенція ООН проти транснаціональної організованої злочинності. — Палермо, 2000. //http://zakon.rada.gov.ua
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник /. - К, 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М Джужи. — К., 2000
Кравченко Ю. Ф. Міліція України. - К., 1999.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна,, Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2002.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, М. Гринчак, В. В. Василевич. - К., 2001.
Тема 8. Корупційна та економічна злочинність
План
1.Поняття корупції та корупційних злочинів
2.Кримінологічна характеристика корупційної злочинності й особи корупціонера
3.Детермінанти корупційної злочинності
4.Заходи протидії корупційній злочинності.
5.Історія виникнення та поняття економічної злочинності
6.Кримінологічна класифікація економічних злочинів
7.Кримінологічна характеристика осіб, що вчиняють економічні злочини..
8.Детермінанти економічної злочинності
9.Попередження злочинів у сфері економіки
Література
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про боротьбу з корупцією" від 5 жовтня 1995//http://zakon.rada.gov.ua
Міжнародні правові акти та законодавство окремих країн про корупцію / Упоряд.: М. І. Камлик та інші. — К, 1999.
Конвенція про кримінальну відповідальність за корупцію. Прийнята Радою Європи (м. Страсбург) 4 листопада 1998 р. і відкрита для підписання 27 січня 1999 р.
Конвенція про цивільно-правову відповідальність за корупцію. Прийнята Радою Європи (м. Страсбург) 9 вересня 1999 р. і відкрита для підписання 4 листопада 1999 р.
Про судову практику в справах про хабарництво. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 7 жовтня 1994 р. № 12 // Постанови Пленуму Верховного Суду України (1963—2000): Офіц. вид. / За загал, ред. Е. Бойка. - К, 2000. - Т. 2.
Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 1998 р. № 13 // Постанови Пленуму Верховного Суду України (1963-2000): Офіц. вид. / За загал, ред. В. Ф. Бойка. - К., 10. - Т. 2.
Узагальнення практики розгляду судами адміністративних справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією / " І. Редька, О. С. Панєвін, М. І. Мельник. — К., 1997.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник /. - К, 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М Джужи. — К., 2000
Кравченко Ю. Ф. Міліція України. - К., 1999.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна,, Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2002.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, М. Гринчак, В. В. Василевич. - К., 2001.
Тема 9. Насильницька та пенітенціарна злочинність
План
1.Поняття і види насильницьких злочинів
2.Кримінологічна характеристика насильницької злочинності
3.Детермінанти насильницької злочинності
4.Профілактика насильницьких злочинів
5.Поняття пенітенціарної злочинності та її характеристика
6.Детермінанти пенітенціарної злочинності
7.Кримінологічна характеристика осіб, які вчиняють злочини в місцях позбавлення волі
8.Запобігання злочинам серед ув'язнених у місцях позбавлення волі
Література
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Альбом (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи;. - К, 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третпьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2000.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юри-іих спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, '. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2002.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, і В. М. Гринчак, В. В. Василевич. - К, 2001.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.; — К., 1996. — Кн. 1: Загальна частина.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;— К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, II. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2001. Кн. 1 Загальна частина.
Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К, 1997
Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог дослідження. — К., 2000.
Тема 10. Злочинність неповнолітніх
План
1.Стан і тенденції злочинності неповнолітніх
2.Особливості детермінації злочинної поведінки неповнолітніх
3.Запобігання злочинам неповнолітніх
Література
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх" від 24 січня 1995 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Положення про кримінальну міліцію у справах неповнолітніх. Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 1995 р.. //http://zakon.rada.gov.ua
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Альбом (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи;. - К, 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третпьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2000.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юри-іих спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, '. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2002.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, і В. М. Гринчак, В. В. Василевич. - К, 2001.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.; — К., 1996. — Кн. 1: Загальна частина.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;— К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, II. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2001. Кн. 1 Загальна частина.
Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К, 1997
Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог дослідження. — К., 2000.
Тема 11. Жіноча злочинність
План
1.Особливості рівня та структури злочинів жінок
2.Детермінанти жіночої злочинності
3.Запобігання злочинам, які вчиняються жінками
Література
2. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Альбом (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи;. - К, 2000.
3. Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третпьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2000.
4. Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юри-іих спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, '. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
5. Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2002.
6. Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, і В. М. Гринчак, В. В. Василевич. - К, 2001.
7. Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.; — К., 1996. — Кн. 1: Загальна частина.
8 Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;— К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
9 Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, II. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2001. Кн. 1 Загальна частина.
10. Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К, 1997
11. Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог дослідження. — К., 2000.
Тема 12. Кримінологічні проблеми наркоманії та проституції
План
1.Поняття "фонових" явищ.
2.Кримінологічна характеристика наркоманії
3.Боротьба з наркоманією і наркобізнесом
4.Кримінологічна характеристика проституції та її профілактика
Література
Закон України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні" від 5 лютого 1993 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів" від 15 лютого 1995 р//http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних І засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними" від 15 лютого 1995 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Закон України "Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення" від 12 грудня 1991 //http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України "Про комплексну програму профілактики злочинності на 2005-2009 роки" від 25 грудня 2004 р.
Указ Президента України "Про заходи щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя громадян" від 27 квітня 1999 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія: Альбом (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи;. - К, 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третпьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2000.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юри-іих спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, '. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2002.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, і В. М. Гринчак, В. В. Василевич. - К, 2001.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;— К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, II. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2001.Кн. 1 Загальна частина.
Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К, 1997
Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог дослідження. — К., 2000.
Список рекомендованої літератури
Нормативно - правові акти:
Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – К.: ІВА, 1996.
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Кримінально – виконавчий кодекс України – від 30 березня 2004 року //http://zakon.rada.gov.ua
Кримінально-процесуальний кодекс України від 28.12.60 р. з наст. змін. і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Загальна Декларація прав людини.Прийнята10.12.1948р. //Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи /Упоряд. Ю.К. Качуренко. - 2-е вид. - К: Юрінформ, 1992. - С. 18-24.
Конвенция о зашите прав человека й основних свобод 4 ноября 1950г.//Действующее международное право. В 3-х томах. Составители Ю.М.Колоеов й Є.С.Кривчикова Т.2 - М.: Изд-во Московского независимого института международного права, 1997. ~С. 108-124.
Міжнародний пакт про громадянські і політичні права. Прийнятий 16 грудня 1966 р //Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи /Упоряд. Ю.К. Качуренко. - 2-е вид. - К: Юрінформ, 1992. С.36-58.
"Про організаційно-правові основи боротьби :і організованою злочинністю" Закон України від ЗО червня 1993 р. // http://zakon.rada.gov.ua
"Про боротьбу з корупцією" Закон України від 5 жовтня І995// http://zakon.rada.gov.ua
"Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні" Закон України від 5 лютого 1993 р. // http://zakon.rada.gov.ua
"Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів" Закон України від 15 лютого 1995 р// http://zakon.rada.gov.ua
"Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних І засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними" Закон України від 15 лютого 1995 р. // http://zakon.rada.gov.ua
"Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення" Закон України від 12 грудня 1991 // http://zakon.rada.gov.ua
Постанова Кабінету Міністрів України від 25 вересня 1999 "Про Програму запобігання торгівлі жінками та дітьми" // http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України "Про Комплексну програму профілактики злочинності на 2005— 2009 роки".....// http://zakon.rada.gov.ua
Кодекс поведінки посадових осіб у підтриманні правопорядку Прийнято резолюцією 34/169 Генеральної Асамблеї від 17 грудня 1979 року
Конвенція Ради Європи "Про корупцію у контексті кримінального права" (ЕТ5 173) Страсбург, 27 січня 1999 року
"Про соціальну роботу з дітьми та молоддю": Закон України від 14 жовтня 2003 р. // http://zakon.rada.gov.ua
Правила ООН, що стосуються захисту неповнолітніх, позбавлених волі. Резолюція 40/33 Генеральної Асамблеї від 14.10.1990 р. //Права людини і професійні стандарти для юристів у документах міжнародних організацій. - Амстердам - Київ, 1996.
Цивільний кодекс України - від 16.01.2003р. з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Про органи служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх: Закон України від 24 січня 1995р. із змінами від 11 грудня 1998р., 8 липня 1999р. //Відомості Верховної Ради України. - 1995. - №6. - Ст. 1999.- №4. -Ст. 35.-№36.-Ст. 318.
Про судову практику в справах про бандитизм: постанова Пленуму Верховного Суду України від 7 липня 1995 р. № 9. // Постанови Пленуму Верховного Суду України (1963- 2000 роки).-К: А. С. К., 2000.
Основи законодавства України про охорону здоров'я: Закон України від 19 листопада 1992р. //http://zakon.rada.gov.ua
Про охорону праці: Закон України від 14 жовтня 1992 р. // http://zakon.rada.gov.ua.
Про застосування судами законодавства, що регулює захист честі, гідності і ділової репутації громадян та організацій: постанова Пленуму Верховного Суду України від 28 вересня 1990 р. // Збірник постанов Пленуму Верховного Суду України (1963-1997 роки).- Сімф., 1998.
Про внесення змін та доповнень до законодавчих актів України щодо врегулювання деяких питань, пов'язаних з умовами відбування покарання засудженими: Закон України від 27.07.1994 р. //Відомості Верховної Ради України. - 1994. - №37. - Ст.342.
Про застосування амністії в Україні: Закон України від 01.10.1996 року із змінами від 19.12.1996р., від 18.05.2000р. //Відомості Верховної Ради України. - 1996. - №48. -Ст. 263; 1997. - №9. - Ст. 69; 2000. - №35. - Ст. 281.
Про попереднє ув'язнення: Закон України від 30 червня 1993 р. // //http://zakon.rada.gov.ua
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з утворенням Державного департаменту з питань виконання покарань: Закон України від 11.12.1998 р. //Відомості Верховної Ради України. - 1999. - №4.
Положення про дисциплінарний батальйон у Збройних силах України: затверджено Указом Президента України від 5 квітня 1994 р. № 139/94 //Збірник Указів Президента України. - Вип. 2. - К„ 1994. - С. 40-56.
Положення про Державний департамент України з питань виконання покарань: затверджено Указом Президента України від 31 липня 1998 року №827/98 із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 12 березня 1999 року №248/99, від 12 червня 2000 року №786/2000 //Офіційний вісник України. - 1998. -№31.-Ст. 1162; 1999. -№11.-Ст. 415.
Положення про порядок здійснення помилування: затверджено Указом Президента України від 12 квітня 2000 року №588/2000 із змінами від 20.10.2001 р. №994/2001//Офіційний вісник України. - 2000. -№15. - Ст. 610; 2001. - №43. - Ст. 1922.
Про Комплексну програму профілактики злочинності на 2001-2005 роки: затверджена Указом Президента України від 25.12.2000 р. - №1376
Положення про організацію виконання покарання у вигляді довічного позбавлення волі в установах кримінально-виконавчої системи: затверджено наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 14 квітня 2001 р. №65 із змінами від 14.01.2003 №8 //Офіційний вісник України. - 2001 - "18. - Ст. 1048.
Інструкція про організацію виконання покарання у виді арешту в установах кримінально-виконавчої системи: затверджена наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 31 серпня 2001 року №158 //Офіційний вісник України. - 2001. - №39. - Ст. 111.
Тимчасова інструкція про порядок виконання кримінального покарання у вигляді позбавлення права займатися певною діяльністю: затверджена наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 17 липня 1999 року №91/565 із змінами від 03.01.2002 р. №314 //Офіційний вісник України. - 1999. - №47. -
Порядок взаємодії органів та установ кримінально-виконавчої системи з територіальними органами внутрішніх справ і центрами зайнятості населення з питань підготовки засуджених до звільнення та про надання допомоги в трудовому і побутовому влаштуванні особам, які звільнилися з місць позбавлення волі: затверджено спільним наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства праці та соціальної політики України від 29 червня 2000 року №139/405/150 //Офіційний вісник України. - 2000. - №32. - Ст. 1386.
Інструкція про порядок виконання покарань не пов'язаних з позбавленням волі, та здійснення контролю щодо осіб, засуджених до таких покарань: затверджена Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 3 січня 2002 року №3/4 //Офіційний вісник України. - 2002. - №9. - Ст. 429.
Положення про Комісію з питань розподілу і направлення осіб, засуджених до позбавлення волі, із слідчих ізоляторів (тюрем) до виправно-трудових установ; затверджене наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від ЗО серпня 2001 року №157//Офіційний Вісник України. -2001. -№39.
Інструкція про порядок розподілу і направлення осіб, засуджених до позбавлення волі із слідчих ізоляторів (тюрем) до виправно-трудових установ: затверджена наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від ЗО серпня 2001 року № 157 //Офіційний Вісник України. - 2001. - №39.
Про практику застосування судами законодавства про звільнення від відбуття покарання засуджених, які захворіли на тяжку хворобу: постанова Пленуму Верховного Суду України від 28 вересня 1973 р. із змінами від 4 червня 1993 р., З грудня 1997 р. //Збірник постанов Пленуму Верховного Суду України в кримінальних справах. - Львів, 1998. - С.300-303.
Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м'яким: постанова Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002р. №1 //Вісник Верховного Суду України №3 (31), травень-червень. 2002р.
Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушені правил адміністративного нагляду: постанова Пленуму Верховного Суду України 28 березня 1986р., із змінами від 4 червня 1993р., 26 жовтня 1995р. //Збірник постанов Пленуму Верховного Суду України в кримінальних справах. - Львів, 1998. ' -С. 190-193.
Про судову практику про злочини, пов'язані з порушенням режиму відбування покарання в місцях позбавлення волі: постанова Пленуму Верховного Суду України від 26 березня 1993р. із змінами від 13 січня 1995р., З грудня 1997р. //збірник постанов Пленуму Верховного Суду України в кримінальних справах. - Львів, 1998.-С.68-75.
СПЕЦІАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА
Гринчак В. М. Кримінологія і сучасність // Науковий вісник 2000. - № 2
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третпьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. К ,1999
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Василевич В. В. Кримінологія схем (Загальна і Особлива частини): Навч. посібник / - К., 2000.
Джужа О. М., Моісеєв Є. М., Третьякова Т. А. Стислий словник кримінологічних термінів: Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. К.,2004
Джужа О. М. Яка кримінологія потрібна сюгодні? // Право України. — 2000
Зелінський А. Ф. Перспективи подальшого розвитку кримінології // і України. - 2001. - № 1.
Кравченко Ю. Ф. Міліція України. — К, 1999.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна, Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків,2003.
Кримінологія: Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та особлива частини): Навч. посібник / За заг. ред. О. М. Джужи. — К, 2002.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, М. Гринчак, В. В. Василевич. - К., 2005.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2 х кн..Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін.;. — К, 2000. — Кн.1: Загальна частина.
Кримінологія і профілактика злочинів: Курс лекцій у 2-х мі Ю. В. Александров, А. П. Гаврилишин, О. М. Джужа та ін. — К, 2000. — Кн. 2: Особлива частина.
Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, П. II Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи. — К., 2001. Кн І Загальна частина.
Литвак О. М. Злочинність, її причини та профілактика. — К., 1997
Литвак О. М. Державний вплив на злочинність: Кримінолог.-правове дослідження. — К., 2000.
Лихолоб В. Г. Правопорушення: правова і моральна оцінка. — К , 2000
Мельник М. І. Хабарництво: загальна характеристика, проблеми кваліфікації, удосконалення законодавства. — К, 2000.
Мельник М. І. Корупція: сутність, поняття, заходи протидії: Монографія. - К., 2001.
Михайленко П. П. Кримінальне право, кримінальний процес та кримінологія України. — К, 1999.
Курс кримінології: Підручник: У 2-х кн. / О. М. Джужа, П. П. Михайленко, О. Г. Кулик та ін.; За заг. ред. О. М. Джужи — К., 2001. — Кн. 1: загальна частина.
Мойсюк О. М. Віктимологічна профілактика порушень правил безпеки дорожнього руху (ст. 215 КК України): Автореф. дис.... канд. юрид. -. К, 1999.
Туляков В. О. Віктимологія (соціальні та кримінологічні проблеми) Одеса, 2000.
Кримінологія: Особлива частина: Навч. посібник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / І. М. Даньшин, В. В. Голіна,, Г. Кальман; За ред. І. М. Даньшина. — Харків, 1999.
Кримінологія: Навчальна програма / Уклад.: О. М. Джужа, М. Гринчак, В. В. Василевич. - К., 2001.