МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА УПРАВЛІННЯ ІМ.В.ЧОРНОВОЛА
Юридичний факультет
Кафедра спеціальних юридичних дисциплін
Сімейне право
Методичні вказівки до виконання контрольних робіт
студентами заочної форми навчання
базового напрямку 6.060100 “Правознавство”
Львів – 2008
УДК _____
Сімейне право. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт студентами заочної форми навчання базового напрямку 6.060100 “Правознавство” / - Львів – 2008.
Завданням методичних вказівок до виконання контрольних робіт студентами заочної форми навчання з курсу “Сімейне право” є засвоєння ними знань про поняття та види сімейних правовідносин, історію становлення сімейного права як самостійної галузі права, про укладення шлюбу, його припинення, недійсність шлюбу, майнові та особисті немайнові відносини подружжя, особливості режиму майна подружжя , а також про правове регулювання правовідносин батьків та дітей, влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування.
Укладач:
Затверджено до друку на засіданні кафедри спеціальних юридичних дисциплін ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Рекомендовано_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Рецензенти:
Написання контрольної роботи – одна з форм самостійного опрацювання матеріалу курсу студентом. Вона сприяє поглибленню знань із курсу “Сімейне право” і виробленню навичок практичного їх застосування.
Завдання для виконання контрольної роботи додається до даних методичних вказівок і доводиться до відома студентів на сесії, що передує сесії, на якій відбувається захист роботи. Вибір варіанта здійснюється за порядковим номером студента у журналі академічної групи.
Виконання контрольної роботи
Роботу над завданням слід розпочинати із загального ознайомлення з тематикою: ознайомитися з відповідними нормами законодавства, розділами підручника, посібника, конспекта лекцій. Після цього самостійно підібрати літературу, нормативно-правові акти, інші джерела до завдання роботи і опрацювати їх.
На початку роботи подається перше питання варіанту та формулюється відповідь. Після виконання першого завдання подається друге запитання, у відповідності з яким формулюється відповідь і т. д.. При вирішенні задачі студент повинен не лише подати власний варіант вирішення казусу, але й обгрунтувати відповідь нормами чинного матеріального та процесуального законодавства.
Викладення питань слід здійснювати в логічній послідовності. При цьому студент повинен використати не лише матеріали підручників з курсу “Сімейне право”, але й чинні нормативно-правові акти, спеціальну літературу та інші джерела.
На титульній сторінці роботи необхідно вказати: назву інституту, факультету, варіант завдання, прізвище, ім”я, по батькові, групу, курс, форму навчання студента, а також посаду, прізвище та ініціали керівника, рік і місце написання роботи.
В кінці контрольної роботи наводиться список використаних джерел, складений у такій послідовності:
- нормативно-правові акти;
спеціальна література, яка подається в алфавітному порядку.
Якщо робота визнана незадовільною, вона повертається, а після виконання її повторно – подається разом із зауваженнями керівника.
Контрольна робота студентом повинна бути здана до початку сесії.
Варіант 1
Умови укладення шлюбу.
2. Випишіть підстави зміни розміру аліментів.
3. Вирішіть задачу.
19-річна Юліанова та 16-річний Андріїв подали до суду заяву про надання їм права на шлюб у зв'язку з вагітністю Юліанової. Батьки Андріїва як його піклувальники надіслали суду свої заперечення щодо цього.
Проаналізуйте ситуацію.
Варіант 2
Державна реєстрація шлюбу.
Наведіть відмінності та спільні риси правового статусу патронатного вихователя і опікуна (піклувальника), батьків-вихователів, прийомних батьків, усиновлювачів.
3. Вирішіть задачу.
Соловій та Романів зареєстрували шлюб. Через деякий час Соловій дізнався, що дружина має двох дітей від попереднього шлюбу. Соловій звернувся до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним за підставою відсутності його вільної згоди укладення шлюбу з Романів.
Проаналізуйте ситуацію.
Варіант 3
Підстави недійсності шлюбу.
2. Скориставшись типовими договорами, складіть власний проект договору про створення прийомної сім'ї та передачу дітей на виховання. Як Ви вважаєте, чи повинні самі діти бути сторонами цього договору?
3. Вирішіть задачу.
Ноткін пред'явив позов до Красицької про розірвання шлюбу, в якому вказував, що шлюб вони уклали 15 травня 2004 року, а в червні того ж року вони припинили шлюбні відносини через ненормальні відносини з відповідачкою і втручання в сімейне життя її матері.
Посилаючись на неможливість продовження шлюбних відносин, позивач просив шлюб розірвати.
Красицька пред'явила зустрічний позов про визнання шлюбу недійсним, обгрунтовуючи його тим, що у Ноткіна не було наміру створювати з нею сім'ю, бо вже в червні 2004 року він припинив з нею шлюбні відносини, задовольнившись пропискою у неприватизованій квартирі у м. Києві та вселенням у квартиру.
Вирішіть спір.
Варіант 4
1. Визнання шлюбу недійсним.
2. Випишіть підстави виникнення різних видів зобов'язань по утриманню (аліментних зобов'язань).
3. Вирішіть задачу.
15.07.2004 року районним судом було постановлено рішення про розірвання шлюбу між Короленко та Москвіною. В органах РАЦСу Короленко та Москвіна розірвання шлюбу не реєстрували. 15.09.2004 року Короленко помер.
Чи буде М. спадкувати після нього як його дружина?
Яке юридичне значення має рішення суду про розірвання шлюбу і реєстрація розірвання шлюбу в органах РАЦСу?
Варіант 5
Поняття та підстави припинення шлюбу.
З'ясуйте, які питання, не врегульовані в Сімейному кодексі України щодо відносин патронату , можна вирішити на практиці, скориставшись аналогією закону та аналогією права. Випишіть їх письмово.
3. Вирішіть задачу.
Л. Звернулась до К. З позовом про стягнення аліментів на сина иМ., оскільки К., хоча й не перебував у шлюбі з Л. Та за спільною з нею заявою записаний батьком М., а коштів на утримання не дає.
К. пред'явив зустрічний позов про оспорювання батьківства і зазначив, що на момент подання спільної заяви з Л. Про добровільне визнання батьківства він не вважав себе батьком М., але зробив це на прохання Л. за грошову винагороду.
Л. в суді стверджувала, що К. дійсно є батьком її сина і визнав батьківство добровільно.
За висновком біологічної експертизи батьківство К. не заперечувалось.
Суд задовольнив позов про оспорювання батьківства, керуючись тим, що Л. не змогла в суді підтвердити батьківства К.
Проаналізуйте правильність застосування судом норм матеріального права.
Варіант 6
Розірвання шлюбу в судовому порядку.
2. Складіть проекти договорів, які подружжя має подати до суду разом зі спільною заявою про розірвання шлюбу.
3. Вирішіть задачу.
На весіллі Софія та Костянтин одержали як подарунки 40 000 гривень. За ці гроші була придбана на ім'я дружини квартира.
Через рік відносини між подружжям змінилися, у зв'язку з чим чоловік зажадав розподілу майна на рівні частини.
Батько Софії стверджував, що 2000 дол. США він подарував особисто дочці, а не їм обом, тому частка дочки має бути більшою.
Вирішіть спір.
Варіант 7
Розірвання шлюбу в адміністративному порядку.
2. Порівняйте терміни «сім'я», «родина», «шлюб», «свояцтво».
3. Вирішіть задачу.
За рішенням суду для подружжя Христенко було встановлено режим окремого проживання. Христенко переїхав проживати до Крилової, яка через рік народила дитину. Христенко визнав батьківство.
Через 11 років спільного проживання Христенко та Крилової сталась дорожньо-транспортна пригода. Внаслідок цього Крилова свтала інвалідом I групи. Христенко переїхав проживати до своїх батьків і матеріально не підтримував Крилову та дитину. Крилова звернулась до нього із позовом про стягнення аліментів на себе та на їх дитину.
Варіант 8
Сепарація (окреме проживання подружжя): підстави, порядок встановлення та припинення. Відмінності сепарації від розірвання шлюбу.
2. Дайте визначення поняття та охарактеризуйте особливості аліментного зобов'язання. Поясніть співвідношення понять «утримання» та «аліменти» за Сімейним кодексом України 2002 року.
3. Вирішіть задачу.
У 2005 році Байкова, 1955 р.н., звернулась з позовом до колишнього чоловіка Байкова, 1949 р.н., про стягнення аліментів на її утримання. В шлюбі вони прожили більше 25 років. Байкова пояснила, що через хворобу вона змушена часто лікуватися, її доходів на проживання не вистачає, а її колишній чоловік має щомісячну зарплату 1000 гривень. Байков проти позову заперечував і вважав, що Байкова має на меті утримувати за ці виплати Рябкова, з яким вона уже три роки проживапє у фактичних шлюбних відносинах.
Вирішіть спір.
Варіант 9
Особисті немайнові права подружжя : поняття, ознаки, види.
2. Скориставшись типовими договорами, складіть власний проект договору про створення прийомної сім'ї та передачу дітей на виховання. Як Ви вважаєте, чи повинні самі діти бути сторонами цього договору?
3. Вирішіть задачу.
До органу реєстрації актів цивільного стану звернулась із проханням зареєструвати народження сина Григорова. Працівники органу РАЦСу пояснили їй, що батьком дитини буде зареєстровано її колишнього чоловіка, оскільки дитина народилася через 6 місяців після набрання законної сили рішенням суду про розірвання шлюбу. Григорова категорично заперечувала, стверджувала, що батьком дитини є інший чоловік, який того ж дня звернувся до органу РАЦСу із заявою про добровільне визнання батьківства. Колишній чоловік Григорової теж написав заяву про те, що не вважає себе батьком цієї дитини. Працівник органу РАЦСу відмовився прийняти заяви від обох чоловіків і пояснив, що може зареєструвати батьком дитини лише колишнього чоловіка Григорової.
Григорова звернулась за порадою до адвоката, вважаючи, що її права та права її дитини порушені.
Прокоментуйте ситуацію.
Варіант 10
Шлюбний договір : поняття, правова природа, порядок укладення, умови та строк дії.
2. З'ясуйте, які питання, не врегульовані в Сімейному кодексі України щодо відносин патронату , можна вирішити на практиці, скориставшись аналогією закону та аналогією права. Випишіть їх письмово.
3. Вирішіть задачу.
Відділ освіти Н-ї районної адміністрації звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав Сорейко щодо її малолітнього сина Василя. В судовому засіданні було з'ясовано, що Сорейко залучає дитину до жебракування, зловживає спиртними напоями, створює в помешканні антисанітарні умови. За місяць до судового розгляду Сорейко зверталась до відділу освіти з письмовим проханням помістити дитину в будинок дитини. Однак, з'явившись на слухання справи, вона пояснила, що матеріальні труднощі є тимчасовими, а спиртні нопої вживає іноді через переживання у зв'язку зі смертю чоловіка, проти позову заперечувала.
Дитину в судове засідання не викликали.
Яке рішення має прийняти суд? Чи є обов'язковою участь прокурора по такій категорії справ?
Варіант 11
1. Зобовязання по утриманню: поняття, особобливості та види.
2.Складіть таблицю порівнянь щодо підстав, порядку встановлення і підстав та порядку розірвання шлюбу, правових наслідків встановлення сепарації та розірвання шлюбу, а також підстав, порядку та наслідків припинення сепарації і поновлення розірваного шлюбу.
3. Вирішіть задачу.
У 2001 році Городенко звернулась до відділу освіти з проханням влаштувати її річну доньку до будинку дитини у зв'язку із тяжким матеріальним становищем строком на два роки. Батько дитини помер. Мати час від часу навідувала доньку, але через півроку поїхала працювати за кордон. Коли вона повернулась у 2003 році, їй повідомили, що її доньку усиновили ще наприкінці 2002 року, оскільки адміністрація будинку дитини дала на це згоду. Відділ освіти за місцем знаходження будинку дитини підготував висновок про доцільність усиновлення дитиним і можливість бути усиновлювачами подружжя Лаврів. Після усиновлення дитина переїхала на проживання до усиновлювачів в іншу область. Щодо місця проживання дитини на даний час в суді та будинку дитини Городенко не повідомили, пояснивши, що діє таємниця усиновлення.
Городенко звернулась за порадою до адвоката. Проаналізуйте ситуацію.
Варіант 12
Правові режими майна подружжя.
2. Випишіть приклади актів сімейного законодавства і розташуйте їх за юридичною силою.
3. Вирішіть задачу.
Після автокатастрофи у дружини Возного стався стійкий психічний розлад. У подружжя Возних було двоє дітей. За позовом Возного шлюб було розірвано, про місце проживання дітей у рішення суду не йшлося. Возний за кілька місяців зареєстрував інший шлюб і обидвох доньок забрав до себе. Колишня дружина Возного, інвалід I групи, переїхала на проживання до своїх батьків і за кілька місяців одну з доньок забрала. Батько сплачував аліменти на цю дитину і часто приїжджав до неї. Оскільки дитиною фактично опікувалась бабця, то баба звернулась до органу спіки та піклування про призначення її опікуном дитини. Коли батько дізнався про те, що бабця призначена опікуном дитини, звернувся до суду про оскарження такого рішенняі органу опіки та піклування.
Вирішіть спір.
Варіант 13
Особиста приватна власність подружжя.
2. Розкрийте моральні засади суспільства, яким не повинні суперечити підстави створення сім'ї.
3. Вирішіть задачу.
Старцева звернулась до суду зі скаргою на рішення органу опіки та піклування про звільнення її від виконання обов'язків опікуна.У судовому засідання було встановлено, що Старцева була призначена опікуном свого онука Сергія після смерті його батьків. Психічний розвиток Сергія відстає від вікових норм, він має незадовільні оцінки з більшості предметів. Орган опіки та піклування зробив спробу помістити дитину в дитячий будинок, звідки він утік. Старцева зверталась до органу опіки та піклування з проханням надати їй згоду нак відчуження квартири, єдиним власником якої є Сергій. Зі слів Старцевої, вона хотіла придбати будинок в селі через поганий стан здоров'я онука. Від виконання обов'язків опікуна її звільнили, як пояснив представник органу опіки та піклування, за використання статусу опікуна в корисних цілях.
Вирішіть спір.
Варіант 14
Спільна сумісна влавність подружжя.
2. Складіть таблицю порівнянь щодо підстав, порядку та правових наслідків недійсності та розірвання шлюбу.
3. Вирішіть задачу.
Ноткін пред'явив позов до Красицької про розірвання шлюбу, в якому вказував, що шлюб вони уклали 15 травня 2004 року, а в червні того ж року вони припинили шлюбні відносини через ненормальні відносини з відповідачкою і втручання в сімейне життя її матері.
Посилаючись на неможливість продовження шлюбних відносин, позивач просив шлюб розірвати.
Красицька пред'явила зустрічний позов про визнання шлюбу недійсним, обгрунтовуючи його тим, що у Ноткіна не було наміру створювати з нею сім'ю, бо вже в червні 2004 року він припинив з нею шлюбні відносини, задовольнившись пропискою у неприватизованій квартирі у м. Києві та вселенням у квартиру.
Вирішіть спір.
Варіант 15
Здійснення подружжям права спільної сумісної власності.
2. Які переваги та недоліки щодо вибору форми влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, на Вашу думку, випливають із можливості договірного визначення засад таких відносин?
3. Вирішіть задачу.
До суду звернувся із заявою адвокат Тараненко від імені Райкова про усиновлення Райкових двох дітей першого шлюбу його дружини Райкової. До заяви була долучена письмова заява дітей, в якій було вказано: «Ми згодні , щоб Райков Н.Н. Був нашим батьком», а також позитивна характеристика з місця праці Райкова, довідка про присвоєння йому ідентифікаційного номеру, довідка про розмір заробітної плати Райкової С.К.
Чи достатніми і належними є подані документи для розгляду справи та прийняття судом рішення про усиновлення дітей? Чи обов'язковим за таких обставин є висновок органу опіки та піклування про доцільність усиновлення?
Варіант 16
Поділ майна подружжя.
2. Випишіть приклади актів сімейного законодавства і розташуйте їх за юридичною силою.
3. Вирішіть задачу.
Подружжя Грачів розірвали шлюб, їх 5-річний син Андрій залишився проживати з матір'ю. Батько після розлучення із сином не спілкувався, не навідував, матеріально не підтримував. Через рік Грачова зареєструвала шлюб із Назаровим. Назаров усиновив хлопчика. Ще через два роки Грачова посварилась із Назаровим і , не розірвавши з ним шлюб, повернулась до свого колишнього чоловіка Грачова. Натомість до Назарова звернулась із позовом про стягнення аліментів на утримання сина Андрія. Назаров подав зустрічний позов про визнання усиновлення недійсним, оскільки Грачов не давав згоду на усиновлення дитини.
Суд задоволив позов Грачової і відмовив Назарову, посилаючись на статтю 219 Сімейного кодексу України.
Проаналізуйте ситуацію.
Варіант 17
Правовий режим майна чоловіка та жінки, які проживають однією сімєю, але не перебувають у шлюбі між собою.
2. Наведіть відмінності та спільні риси правового статусу патронатного вихователя і опікуна (піклувальника), батьків-вихователів, прийомних батьків, усиновлювачів.
3. Вирішіть задачу.
Матейко звернулась до суду з позовом про виключення запису про батька дитини і про встановлення факту батьківства іншої особи, посилаючись на те, що батьком її доньки Каті є не її чоловік, а Порізний, з яким вона вже кілька років підтримувала фактичні шлюбні відносини, перебуваючи також в шлюбі з Матейко. Порізний помер і тепер Матейко хоче встановити факт батьківства Порізного для призначення доньці пенсії у зв'язку із втратою годувальника.
Вирішіть спір.
Варіант 18
Встановлення факту батьківства (материнства).
2. Випишіть підстави зміни розміру аліментів.
3. Вирішіть задачу.
Під час сварки батьків 3-річна Мар'янка стояла за дверима кімнати. Її батько Савченко, перебуваючи у нетверезому стані, погрожував дружині рушницею і вистрелив у двері. Савченко засудили за вбивство своєї доньки з необережності. Його дружина звернулась до суду з позовом про позбавлення чоловіка батьківських прав щодо їхньої старшої 7-річної доньки Наталі, керуючись пунктом 6 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України.
Вирішіть спір.
Варіант 19
1. Визначення походження дитини.
2.Наведіть відмінності та спільні риси правового статусу патронатного вихователя і опікуна (піклувальника), батьків-вихователів, прийомних батьків, усиновлювачів.
3. Вирішіть задачу.
Максиму та його батькам на праві спільної сумісної власності належала квартира. У 2002 році, коли хлопцеві виповнилось 12 років, квартира була відчужена. Від імені Максима договір підписала його мати зі згоди органу опіки та піклування. У 2003 році за отримані кошти батьки хлопця придбали іншу квартиру, однак, сина в договорі як нового співвласника не вказали, однак, зареєстрували його місце проживання за новою адресою.
У 2004 році відділ освіти за місцем розташування нової квартири звернувся до суду з позовом до батьків Максима про визнання частково недійсним договору купівлі-продажу як такого, що порушує права дитини.
Вирішіть спір і з'ясуйте правові наслідки.
Варіант 20
Оспорювання запису про батьківство (материнство).
Які переваги та недоліки щодо вибору форми влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, на Вашу думку, випливають із можливості договірного визначення засад таких відносин?
3. Вирішіть задачу.
Через півроку після укладення шлюбу Матвіїв звернулась до суду з позовом про розірвання шлюбу із Матвіївим та стягнення аліментів на її користь на підставі пункту 4 статті 76 Сімейного кодексу. Матвіїв звернувся до РАЦСу із заявою про анулювання актового запису про його шлюб із Матвієвою, оскільки на момент реєстрації шлюбу він уже перебував в зареєстрованому шлюбі з Романовою.
Вирішіть спір.
Варіант 21
Правовідносини батьків та дітей з приводу майна.
2. Випишіть підстави зміни розміру аліментів.
3. Вирішіть задачу.
Пенсіонер Леонов звернувся з позовом до колишньої дружини Леонової про стягнення аліментів, посилаючись на те, що в період шлюбу він став непрацездатним, йому встановлена II група інвалідності. Леонова проти позову заперечувала, пояснивши, що має на утриманні доньку- ученицю ПТУ, малолітню онуку, а її колишній чоловік Леонов в шлюбі поводився негідно, часто зловживаючи спиртними напоями і зчиняючи бійки. Ці пояснення Леонової були підтвердження письмовими заявами свідків.
Вирішіть спір.
Варіант 22
Визначення розміру аліментів.
2. Випишіть приклади актів сімейного законодавства і розташуйте їх за юридичною силою.
3. Вирішіть задачу.
За заявою Федоріва йому було виділено земельну ділянку для спорудження будинку. На наступний рік він зареєстрував шлюб з Власенко. Будівництво велося 10 років. В 2004 році будинок був прийнятий до експлуатації. Власником будинку було записано лише Федоріва.
В 2004 р. за договором купівлі-продажу було придбано автомобіль, власником якого також було зареєстровано лише Федоріва.
Прокоментуйте ці ситуації.
Варіант 23
Усиновлення: поняття, сутність, функції та субєкти.
2. Випишіть підстави виникнення різних видів зобов'язань по утриманню (аліментних зобов'язань).
3. Вирішіть задачу.
Подружжя Карпових розірвало шлюб у 1993 році, однак, продовжувало проживати спільно, вести спільне господарство, у 1994 році у них народилася донька. У 2001 році Карпова звернулася до суду з позовом до Карпова про поділ квартири, набутої в 1992 році, а також земельної ділянки, придбаної теж з чоловіком у 2000 році.
Суд відмовив в задоволенні вимоги про поділ майна, мотивуючи тим, що з моменту винесення рішення суду про розірвання шлюбу минуло більше трьох років. Чи обгрунтоване рішення суду?
Вирішіть спір.
Варіант 24
Порядок усиновлення.
2. Наведіть відмінності та спільні риси правового статусу патронатного вихователя і опікуна (піклувальника), батьків-вихователів, прийомних батьків, усиновлювачів.
3. Вирішіть задачу.
Андріїв у 2004 році звернувся з позовом до Андрієвої про розірвання шлюбу і поділ набутого за час шлюбу майна, зокрема, автомобіля ВАЗ- 21063. Андрієва вважала, що ця машина не повинна включатися до складу спільного майна подружжя як подарована їй особисто, оскільки була виділена їй на роботі як передовику виробництва у 1992 році за пільговою ціною, що складала на той час одну четверту її реальної вартості.
Андріїв у суді пояснив, що кошти на оплату пільгової вартості автомобіля позичав у банку на своє ім'я і борг виплачувався ним. Андрієва запропонувала виплатити чоловікові половину сплаченої у 1992 році суми. Водійські права були лише у Андріїва.
Яке рішення має винести суд?
Варіант 25
Опіка та піклування: поняття, правова сутність, мета встановлення.
2. Випишіть приклади актів сімейного законодавства і розташуйте їх за юридичною силою.
3. Вирішіть задачу.
Соловій та Романів зареєстрували шлюб. Через деякий час Соловій дізнався, що дружина має двох дітей від попереднього шлюбу. Соловій звернувся до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним за підставою відсутності його вільної згоди укладення шлюбу з Романів.
Проаналізуйте ситуацію.
Варіант 26
Патронат як форма влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування.
2. Які переваги та недоліки щодо вибору форми влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, на Вашу думку, випливають із можливості договірного визначення засад таких відносин?
3. Вирішіть задачу.
Зареєструвавши шлюб, через деякий час Костюк з'ясувала, що до реєстрації шлюбу її чоловік спільно проживав з іншою жінкою, має з нею спільних малолітніх дітей. Вона звернулася до органу РАЦСу із заявою про аналювання актового запису про її шлюб з Костюком.
Які дії має вчинити орган РАЦСу?
Варіант 27
Прийомна сімя: поняття, підстави виникнення.
2. Випишіть підстави виникнення різних видів зобов'язань по утриманню (аліментних зобов'язань).
3. Вирішіть задачу.
15.07.2004 року районним судом було постановлено рішення про розірвання шлюбу між Короленко та Москвіною. В органах РАЦСу Короленко та Москвіна розірвання шлюбу не реєстрували. 15.09.2004 року Короленко помер.
Чи буде М. спадкувати після нього як його дружина?
Яке юридичне значення має рішення суду про розірвання шлюбу і реєстрація розірвання шлюбу в органах РАЦСу?
Варіант 28
Дитячий будинок сімейного типу: поняття, відмінність від інших форм влаштування дітей, позбавлених батьківської опіки.
2. Назвіть особливості реалізації неповнолітніми батьками своїх батьківських обов'язків, посилаючись на норми Сімейного кодексу України.
3. Вирішіть задачу.
Ноткін пред'явив позов до Красицької про розірвання шлюбу, в якому вказував, що шлюб вони уклали 15 травня 2004 року, а в червні того ж року вони припинили шлюбні відносини через ненормальні відносини з відповідачкою і втручання в сімейне життя її матері.
Посилаючись на неможливість продовження шлюбних відносин, позивач просив шлюб розірвати.
Красицька пред'явила зустрічний позов про визнання шлюбу недійсним, обгрунтовуючи його тим, що у Ноткіна не було наміру створювати з нею сім'ю, бо вже в червні 2004 року він припинив з нею шлюбні відносини, задовольнившись пропискою у неприватизованій квартирі у м. Києві та вселенням у квартиру.
Вирішіть спір.
Варіант 29
Борги подружжя, особливості звернення стягнення на майно, що є у спільній власності подружжя.
2. Які переваги та недоліки щодо вибору форми влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, на Вашу думку, випливають із можливості договірного визначення засад таких відносин?
3. Вирішіть задачу.
Зареєструвавши шлюб, через деякий час Костюк з'ясувала, що до реєстрації шлюбу її чоловік спільно проживав з іншою жінкою, має з нею спільних малолітніх дітей. Вона звернулася до органу РАЦСу із заявою про аналювання актового запису про її шлюб з Костюком.
Які дії має вчинити орган РАЦСу?
Варіант 30
Джерела сімейного права.
2. Назвіть особливості реалізації неповнолітніми батьками своїх батьківських обов'язків, посилаючись на норми Сімейного кодексу України.
3. Вирішіть задачу.
Соловій та Романів зареєстрували шлюб. Через деякий час Соловій дізнався, що дружина має двох дітей від попереднього шлюбу. Соловій звернувся до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним за підставою відсутності його вільної згоди укладення шлюбу з Романів.
Проаналізуйте ситуацію.