Міністерство освіти і науки України
Львівський національний університет імені Івана Франка
Юридичний факультет
Кафедра цивільного права і процесу
ПРОГРАМА КУРСУ ТА
ПРАКТИКУМ
З СІМЕЙНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
для студентів юридичного факультету
Львів 2006
С.М. Лепех
Програма курсу та практикум з сімейного права України. Навчально-методичний посібник для студентів юридичного факультету – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. – 2006.
Схвалено кафедрою цивільного права і процесу юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.
Протокол № 5 від ” 8 ” листопада 2005р.
Авторські права застережені
ВСТУП
Програма курсу та практикум є навчально-методичним посібником, підготовленим із врахуванням положень сімейного законодавства України, для проведення лекційних, практичних занять зі студентами юридичних вузів та факультетів, а також самостійної роботи студентів в процесі вивчення курсу «Сімейне право».
Практичні заняття проводяться зі студентами по більшості тем, висвітлених на лекціях, і мають на меті розвиток у студентів навиків застосування положень законодавства для вирішення сімейно-правових спорів, вміння проводити ґрунтовний юридичний аналіз конкретних життєвих ситуацій, які виникають в сім’ї, а також вміння складати проекти сімейно-правових договорів, окремих звернень громадян до державних органів. При підготовці задач використані матеріали опублікованої та місцевої судової практики по розгляду сімейно-правових спорів, а також матеріали практичної діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану, місцевих держадміністрацій, органів державної виконавчої служби. Прізвища учасників та деякі обставини судових справ змінені. Для належної підготовки до практичного заняття студент повинен, крім засвоєння лекційного матеріалу, опрацювати положення рекомендованих нормативних актів, відповідні розділи підручників та спеціальної літератури у відповідності з планом до кожної теми. Розв’язок задач та підготовка завдань повинні бути письмовими із посиланням на відповідні законодавчі положення.
ПРОГРАМА КУРСУ
РОЗДІЛ І
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Тема 1. Сім’я. Загальні засади правового регулювання сімейних відносин
Поняття та функції сім’ї як природного та ос톆††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††пені споріднення. Правове значення свояцтва.
Строки в сімейному праві. Застосування позовної давності до сімейно-правових спорів.
Здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов’язків. Захист сімейних прав та інтересів.
Основні принципи сімейного права України.
Тема 2. Сімейне законодавство України
Історія становлення сімейного законодавства України. Особливості розвитку сімейного права Лівобережної та Правобережної України в дорадянський період. Загальна характеристика Кодексу законів про акти громадянського стану, про сім’ю та опіку УРСР 1919 року та Кодексу про сім’ю, опіку, шлюб та акти громадянського стану УРСР 1926 року. Роль Постанови ЦВК та РНК СРСР від 27.06.1936 року та Указу Президії Верховної Ради СРСР від 08.07.1944 року для розвитку правового регулювання сімейних відносин. Основи законодавства СРСР та союзних республік про шлюб та сім’ю 1968 року та Кодекс про шлюб та сім’ю УРСР 1969 року як один з важливих етапів становлення сімейного законодавства України.
Роль Конституції України 1996 року для наступного вдосконалення сімейного законодавства. Сімейний кодекс України 2002 року - основний регулятор сімейних відносин: загальний огляд, новели законодавчих підходів до вирішення дискусійних питань. Місце Цивільного кодексу України та інших нормативних актів в структурі правового регулювання сімейних відносин.
Переваги та межі договірного регулювання сімейних відносин, новели законодавчого підходу до вирішення цього питання. Роль звичаїв для оптимізації механізму регулювання сімейних відносин.
Соціальні регулятори сімейних відносин. Традиції, положення канонічного права, моральні засади суспільства.
РОЗДІЛ ІІ
ПРАВОВІДНОСИНИ ПОДРУЖЖЯ
Тема 3. Шлюб
Поняття та ознаки шлюбу. Конкубінат: історія та сучасність.
Умови укладення шлюбу. Право на шлюб. Шлюбний вік. Добровільність шлюбу. Свобода шлюбу та її межі. Перешкоди до укладення шлюбу.
Державна реєстрація шлюбу, її правове значення. Заява про реєстрацію шлюбу. Заручини, правові наслідки відмови від шлюбу. Час, місце та порядок реєстрації шлюбу.
Тема 4. Недійсність шлюбу
Презумпція правозгідності шлюбу. Поняття та правова природа недійсності шлюбу.
Підстави недійсності шлюбу. Абсолютна та відносна недійсність шлюбу. Санація (конвалідація) недійсного шлюбу.
Порядок анулювання актового запису про шлюб та визнання шлюбу недійсним. Особи, які мають право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним. Момент, з якого шлюб є недійсним.
Правові наслідки недійсності шлюбу та їх види.
Визнання шлюбу неукладеним.
Тема 5. Припинення шлюбу. Режим окремого проживання подружжя
Поняття та підстави припинення шлюбу. Смерть, оголошення одного з подружжя померлим, розірвання шлюбу.
Розірвання шлюбу в судовому порядку. Спільна заява подружжя, яке має дітей. Пред’явлення позову про розірвання шлюбу. Підстави та суб’єкти звернення з позовом до суду. Заходи щодо примирення подружжя.
Розірвання шлюбу в адміністративному порядку. Спільна заява подружжя, яке не має дітей. Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя. Порядок прийняття, розгляду заяви та винесення постанови органом реєстрації актів цивільного стану.
Визнання розірвання шлюбу фіктивним.
Момент припинення шлюбу. Правове значення реєстрації розірвання шлюбу.
Поновлення шлюбу після його розірвання.
Правові наслідки припинення шлюбу особистого немайнового та майнового характеру.
Інститут сепарації (окремого проживання подружжя). Відмінності сепарації від розірвання шлюбу. Підстави, порядок встановлення та припинення сепарації. Правові наслідки встановлення режиму окремого проживання подружжя.
Тема 6. Особисті немайнові правовідносини подружжя
Поняття та ознаки особистих немайнових прав подружжя.
Види особистих немайнових прав подружжя. Право на материнство. Право на батьківство. Право на повагу до своєї індивідуальності. Право подружжя на фізичний та духовний розвиток. Право на подружнє прізвище. Право подружжя на особисту свободу. Обов’язок турбуватися про сім’ю.
Тема 7. Правовий режим майна подружжя
Поняття правового режиму майна. Законний та договірний правові режими майна подружжя.
Особиста приватна власність подружжя. Підстави набуття. Особливості реалізації права власності на особисте майно подружжям.
Спільна сумісна власність подружжя. Презумпція спільності майна. Особливості правового режиму окремих об’єктів. Визначення моменту виникнення права спільної власності подружжя на майно, набуте в шлюбі.
Здійснення подружжям права спільної сумісної власності. Укладення подружжям договорів між собою, а також з іншими особами щодо спільного майна.
Поділ майна подружжя. Способи, порядок поділу та визначення розмірів часток кожного з них.
Борги подружжя. Особливості звернення стягнення на майно, що є у спільній власності подружжя.
Правовий режим майна чоловіка та жінки, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою.
Тема 8. Шлюбний договір
Поняття та правова природа шлюбного договору. Переваги договірного регулювання правовідносин між подружжям щодо майна.
Сторони, порядок укладення та форма шлюбного договору. Початок його дії.
Зміст шлюбного договору. Умови щодо правового режиму майна подружжя та щодо утримання одним із подружжя іншого. Строк його дії.
Підстави, порядок та правові наслідки зміни умов, розірвання, недійсності шлюбного договору.
Тема 9. Зобов’язання подружжя по утриманню
Поняття, особливості та види зобов’язань по утриманню. Співвідношення понять „аліменти” та „утримання”.
Загальні та спеціальні підстави виникнення зобов’язань подружжя по утриманню. Способи надання утримання.
Добровільний та примусовий порядок надання утримання. Розмір аліментів та види доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів.
Припинення зобов’язань подружжя по утриманню. Позбавлення або обмеження строком права на утримання.
Договори подружжя про надання утримання, про припинення зобов’язань по утриманню.
Зобов’язання по утриманню жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, але проживають однією сім’єю.
РОЗДІЛ ІІІ
ПРАВОВІДНОСИНИ БАТЬКІВ ТА ДІТЕЙ
Тема 8. Визначення походження дітей
Походження як підстава виникнення правовідносин між батьками та дітьми. Правила реєстрації народження дитини.
Визначення походження дитини від батьків, які перебувають у шлюбі між собою. Презумпції батьківства та материнства.
Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою. Добровільне визнання батьківства. Підстави, суб’єкти та порядок судового визнання батьківства.
Встановлення факту батьківства (материнства).
Оспорювання запису про батьківство (материнство). Суб’єкти права на оспорювання батьківства (материнства). Особливості судового розгляду справ про оспорювання батьківства (материнства). Спір про батьківство (материнство). Позовна давність.
Тема 9. Особисті немайнові правовідносини батьків та дітей
Поняття та ознаки особистих немайнових прав батьків. Принцип рівності прав та обов’язків батьків щодо дітей, а дітей щодо батьків.
Обов’язок батьків забрати дитину з полового будинку.
Право дитини на ім’я. Порядок визначення та зміни прізвища, імені та по батькові дитини.
Права та обов’язки батьків щодо виховання дітей, захисту їх прав та інтересів. Право батьків на відібрання дитини від інших осіб. Здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов’язків. Особливості реалізації прав та виконання обов’язків неповнолітніми батьками.
Спори батьків щодо виховання дітей, визначення місця проживання дітей. Порядок вирішення спорів та прийняття рішення органами опіки та піклування, судами. Врахування думки дітей.
Підстави, порядок та правові наслідки позбавлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав.
Підстави, порядок та правові наслідки відібрання дітей без позбавлення батьківських прав.
Тема 10. Майнові правовідносини батьків та дітей
Правовідносини батьків та дітей з приводу майна. Роздільне та спільне майно батьків та дітей. Особливості управління майном дітей. Використання доходу від майна дітей.
Підстави виникнення зобов’язань по утриманню батьками дітей та повнолітніх непрацездатних синів, дочок. Способи надання утримання. Обставини, які враховуються при визначенні розміру аліментів. Зміна розміру аліментів.
Підстави виникнення зобов’язань по утриманню повнолітніми синами, дочками батьків. Визначення розміру аліментів на батьків. Звільнення сина, дочки від обов’язку утримувати матір, батька.
Заборгованість за аліментами. Порядок визначення, звільнення від сплати заборгованості. Відповідальність за прострочення сплати аліментів.
РОЗДІЛ ІУ
ВЛАШТУВАННЯ ДІТЕЙ, ПОЗБАВЛЕНИХ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ
Тема 11. Усиновлення
Поняття, сутність, функції усиновлення.
Суб’єкти усиновлення. Усиновлювачі. Особи, які не можуть бути усиновлювачами. Переважне право на усиновлення дитини. Особи, які можуть бути усиновлені. Особливості усиновлення повнолітніх осіб. Суб’єкти надання згоди на усиновлення.
Порядок усиновлення. Особливості судового розгляду справ про усиновлення. Таємниця усиновлення і її забезпечення. Підстави і порядок зміни імені, по батькові, прізвища, дати та місця народження усиновленої дитини.
Правові наслідки усиновлення. „Повне” та „неповне” усиновлення.
Підстави, порядок та правові наслідки визнання усиновлення недійсним. Момент, з якого усиновлення вважається недійсним.
Підстави, порядок та правові наслідки скасування усиновлення. Момент припинення усиновлення.
Тема 12. Опіка та піклування
Поняття, правова сутність та мета встановлення опіки та піклування. Співвідношення правового регулювання відносин опіки (піклування) нормами сімейного та цивільного законодавства.
Функції органів опіки та піклування. Розмежування компетенції органів опіки та піклування і опікунської ради.
Порядок встановлення опіки (піклування). Органи, уповноважені приймати рішення про встановлення опіки (піклування), призначення опікуна (піклувальника).
Суб’єкти відносин опіки (піклування). Діти, над якими встановлюється опіка (піклування). Особи, які можуть бути опікунами (піклувальниками) дітей, їх правовий статус.
Підстави, порядок та правові наслідки звільнення опікунів (піклувальників) від виконання своїх обов’язків.
Припинення опіки (піклування).
Тема 13. Патронат
Підстава встановлення патронату як особливої форми влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування. Поняття та ††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††ого вихователя і опікуна (піклувальника), батьків-вихователів, прийомних батьків, усиновлювачів. Дитина як третя особа, на користь якої укладається договір патронату.
Зміст патронату. Послуги по вихованню дитини як предмет договору. Плата за надання послуг патронатним вихователем. Інші умови договору патронату.
Підстави, порядок та правові наслідки зміни, припинення договору патронату, визнання його недійсним.
Тема 14. Інші форми влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування
Прийомна сім’я: поняття, підстава виникнення. Особливості створення. Рішення про утворення прийомної сім’ї. Договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання до прийомної сім’ї: поняття, правова природа, форма, сторони, зміст.
Правовий статус прийомних дітей. Особи, які можуть бути прийомними батьками, їх правовий статус. Роль органу опіки та піклування у функціонуванні прийомних сімей.
Дитячий будинок сімейного типу: поняття, відмінності від інших форм влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування. Договір про створення дитячого будинку сімейного типу. Підстави, порядок та правові наслідки припинення діяльності дитячого будинку сімейного типу.
Фактичне виховання. Особливості правового статусу вітчима (мачухи). Проблеми законодавчого регулювання цих відносин.
РОЗДІЛ УПРАВОВІДНОСИНИ ІНШИХ ЧЛЕНІВ СІМ’Ї ТА РОДИЧІВ
Тема 15. Особисті немайнові права та обов’язки інших членів сім’ї та родичів
Загальна характеристика особистих немайнових прав та обов’язків сімейного характеру між дідом (бабою) та внуками, між братами і сестрами, мачухою (вітчимом) і пасинком (падчерицею).
Тема 16. Зобов’язання по утриманню інших членів сім’ї та родичів
Підстави виникнення права на утримання дитини від „інших осіб” та умови його реалізації.
Підстави виникнення права на утримання повнолітніх від „інших осіб”. Порядок реалізації такого права. Застосування аналогії закону.
НОРМАТИВНІ АКТИ:
Конституція України 1996 року
Загальна декларація прав людини 1948 року
Конвенція ООН про права дитини 1989 року
Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок
Конвенція ООН про захист основних прав людини і основних свобод 1959 року
Міжнародний пакт про громадянські та політичні права 1966 року
Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права 1966 року
Хартія прав сім’ї 1983 року
Сімейний кодекс України 2002 року
Цивільний кодекс України 2003 року
Цивільний процесуальний кодекс України 2004 року
Закон України від 26.04.2001 року «Про охорону дитинства»// Відомості Верховної Ради України. – 2001. - № 30
Закон України від 08.09.2005 року «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків»// Офіційний Вісник України. – 2005. - № 40.
Закон України від 13.01.2005 року «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»// Відомості Верховної Ради України. – 2005. - № 6.
Закон України від 02.06.2005 року «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей»// Відомості Верховної Ради України. – 2005. - № 26.
Закон України від 24.12.1993 року «Про органи реєстрації актів громадянського стану»// Відомості Верховної Ради України. – 1994. - № 14.
Закон України від 23.05.1991 року «Про освіту»// Відомості Верховної Ради України. – 1991. - № 20.
Закон України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»// Відомості Верховної Ради України. – 2004. - №15.
Закон України від 02.09.1993 року «Про нотаріат»// Відомості Верховної Ради України. – 1993. - № 39.
Закон України від 15.11.2001 року «Про попередження насильства в сім’ї»// Відомості Верховної Ради України. – 2002. - № 10.
Декларація про загальні засади державної політики України стосовно сім’ї та жінок, затверджена постановою Верховної Ради України від 05.03.1999 року
Концепція державної сімейної політики, затверджена постановою Верховної Ради України від 17.09.1999 року
Порядок здійснення добровільного медичного обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 року// Офіційний Вісник України. – 2002. - № 47.
Положення про дитячий будинок сімейного типу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 року// Офіційний Вісник України. – 2002. - № 18.
Положення про прийомну сім’ю, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 року// Офіційний Вісник України. – 2002. - № 18.
Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року// Право України. – 1994. - № 7-8.
Порядок стягнення аліментів на дитину (дітей) у разі виїзду одного з батьків для постійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про подання правової допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 року// Офіційний Вісник України. – 2002. - № 34.
Тимчасовий порядок реєстрації фізичних осіб за місцем проживання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року// Офіційний Вісник України. – 2003. - № 3.
Положення про порядок розгляду клопотань про переміну громадянами України прізвищ, імен, по батькові, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.1993 року// Урядовий кур’єр, 10.06.1993 року
Декрет Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року „Про державне мито”// Вісник господарського судочинства. – 2004. - № 3.
Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення, анулювання актових записів цивільного стану, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року// Офіційний Вісник України. – 2002. - № 40.
Правила реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2003 року// Офіційний Вісник України. – 2003. - № 48.
Правила опіки та піклування, затверджені наказом Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 року// Офіційний Вісник України. – 1999. - № 26.
Умови та порядок штучного запліднення та імплантації ембріона (ембріонів) та методів їх проведення, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.02.1997 року// Офіційний Вісник України. – 1997. - № 10.
Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 року// Офіційний Вісник України. – 2004. - № 10.
СУДОВА ПРАКТИКА:
1. Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї»)
2. Застосування судами сімейного законодавства України// Вісник Верховного Суду України. – 2003. - № 1.
3. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення”
4. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року „Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану”
5. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 04.10.1991 року „Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок”
6. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 28.06.1991 року „Про практику розгляду судами справ, пов’язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів”
7. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 18.09.1987 року „Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи”
8. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року „Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності”
ЛІТЕРАТУРА:
Антокольская М.В. Лекции по семейному праву. – М., 1995
Антошкіна В. Договірне регулювання відносин з надання утримання між подружжям (колишнім подружжям)// Право України. – 2004. - №11
Ариванюк Т. До питання про укладення угод за участю подружжя// Право України. – 2001. - № 9
Афанасьєва Л.В. Аліментні зобов’язання інших членів сім’ї та родичів// Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – 2002. - № 1.
Афанасьєва Л.В. Аліментні зобов’язання свояків, фактичних вихованців та вихованців// Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Х., 2002. - № 17
Афанасьєва Л.В. Проблеми законодавчого визначення оптимального розміру аліментів на неповнолітніх дітей// Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – 2001. - № 1.
Белов В.А. Гражданское право: Общая часть: Учебник. – М., 2002.
Бикова О.Ю. Інститут заручин за Сімейним кодексом України// Молодь у юридичній науці. – Хм., 2003
Бічук Л. Здійснення неповнолітніми своїх майнових прав та обов’язків// Вісник Академії правових наук України. - № 21
Босанац Милан. Внебрачная семья. – М., 1981
Васильєв С. Припинення шлюбу: історико-правовий аспект// Право України. – 1998. - № 2
Васильківська І. Сімейне вих††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††ії ембріона дитини жінці із генетичного матеріалу подружжя// Проблеми державотворення і захисту прав людини. Матеріали ІХ регіональної науково-практичної конференції. – Л., 2003
Ватрас В.А. До питання про поняття сімейних правовідносин// Молодь у юридичній науці. – Хм., 2003
Гаспарян А.С., Атрохова Е.С. Брачный контракт. Гарантия семейного счастья. – Ростов н/ Д.: «Феникс», 2004. – 288с.
Гурська Т. Охорона здоров’я і репродуктивні права жінок (цивільно-правовий аспект)// підприємництво, господарство і право. – 2003. - № 2
Гусак П. Моральні та правові аспекти допоміжних репродуктивних технологій. – У зб.: На межі життя і смерті// Вісник Інституту родини і подружнього життя Львівської Богословської Академії. Л., 2001. - № 2
Данилин В.И. Ответственность по советскому семейному праву. – Уфа, 1980
Дзера О. Деякі проблеми врегулювання відносин власності подружжя в новому Сімейному кодексі України// Юридична Україна. – 2003. - № 1
Дністрянський С. Цивільне право. Ч. 1. – В., 1919
Євко В.Ю. Охорона дітей, позбавлених батьківського піклування: історичний аспект// Право України. – 2001. - № 8
Євко В.Ю. Порядок створення дитячого будинку сімейного типу// Тези наукових доповідей до конференції, присвяченої світлій пам’яті проф.. О.А. Пушкіна. – Х., 2001
Євко В.Ю. Право дитини жити та виховуватися у родині// Вісник Університету внутрішніх справ. – 2000. – Спецвипуск
Євко В.Ю. Правова природа дитячого будинку сімейного типу// Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. Спецвипуск.
Євко В.Ю. Правові форми родинного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування// Вісник Університету внутрішніх справ. – 1999. – Вип. 6
Жилинкова И.В. Брачный контракт. Монография. – Х.: «Ксилон», 1995. – 172с.
Жилинкова И.В. Право собственности супругов. Монография. – Х.: «Ксилон», 1997. – 236с.
Жилинкова И.В. Правовой режим имущества членов семьи. Монография. – Х.: «Ксилон», 2000. – 398с.
Жилінкова І.В. Імперативне і диспозитивне регулювання майнових відносин в сім’ї// Вісник Академії правових наук України. – 2000. - № 1(20).
Жилінкова І.В. Інститут заручин: далеке минуле і найближче майбутнє// Вісник Академії правових наук України. - № 27
Жилінкова І.В. Концепція шлюбного договору за новим Сімейним кодексом України// Вісник Академії правових наук України. - № 30
Жилінкова І.В. Поняття сім’ї в праві// Вісник університету внутрішніх справ. – 2000. - № 10
Жилінкова І.В. Розвиток інституту шлюбного договору// Вісник Академії правових наук України. - № 28
Жилінкова І.В. Сімейне право: галузевий суверенітет чи де суверенізація ?// Вісник Академії правових наук України. - № 26
Зілковська Л.М. Правове регулювання усиновлення в Україні. Автореферат дис. канд. юрид. наук. – К., 2002
Кидалова А. Право дітей знати своїх батьків// Право України. – 1998. - № 3
Кидалова А. Обов’язки та права батьків щодо виховання та розвитку дитини: окремі проблеми// Право України. – 2004. - № 3
Колісниченко З. Узгодження законодавства України з вимогами Конвенції ООН про права дитини – вимога часу// Право України. – 1997. - № 6
Короткова Л. Чи потрібен інститут патронату?// Радянське право. – 1989. - № 4
Короткова Л., Віхров О. Сімейне право України (історичний огляд)// Право України. – 1994. - № 11-12
Короткова Л.. Віхров О. Таємниця фіктивних розлучень// Право України. – 1996. - № 9
Короткова Л.. Віхров О. Шляхи правового захисту сім’ї державою// Право України. – 1997. - № 1
Короткова Л.. Віхров О. Щодо визначення правового статусу вітчима (мачухи)// Право України. – 1995. - № 5-6
Короткова Л. Необходимо универсальное понятие семьи// Правоведение. – 1980. - № 1
Красицька Л. Визначення походження дітей за новим сімейним законодавством України// Проблеми державотворення і захисту прав людини. Матеріали ІХ регіональної науково-практичної конференції. – Л., 2003
Кузмичова Л.О., Жилінкова І.В. Особисті права та обов’язки батьків та дітей: Учб. посіб. – К.: УМКВО, 1991. – 56с.
Левківський Б.К. Деякі аспекти законодавчого регулювання сімейних відносин у новому Сімейному кодексі України// Молодь у юридичній науці. – Хм., 2003
Лепех С.М. Договір патронату за Сімейним кодексом України 2002 року// Нотар. – 2005. - № 3-4.
Лепех С.М. Інститут сепарації: проблеми застосування// Право України. – 2003. - № 3
Лепех С.М. Переваги та недоліки договірного регулювання майнових відносин за Сімейним кодексом України 2002 року// Матеріали конференції «Треті осінні юридичні читання». – Хм., 2004
Лепех С.М. Підстави, порядок та правові наслідки відмови від договору// Проблеми державотворення і захисту прав людини. Матеріали ХІ регіональної науково-практичної конференції. – Л., 2005.
Лепех С.М. Прийомна сім’я як форма влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування// Вісник Львівського національного університету. – 2005. - № 41.
Маслов В.Ф. Имущественные отношения в семье. – Х., 1974
Матвеев Г.К. Советское семейное право. – М., 1985
Мельник Є.Ф. Правове становище дітей-сиріт при живих батьках// Радянське право. – 1989. - № 1
Миронова Г. Моральні засади Сімейного кодексу України// Право України. – 2004. - № 4
Москалюк В.Ю. Дитячий будинок сімейного типу як форма улаштування дітей, позбавлених батьківського піклування (цивільно-правовий аспект). Автореферат дис. канд. юрид. наук. – Х.., 2003
Науково-практичний коментар Сімейного кодексу України/ За ред. Ю.С. Червоного. – К.: Істина, 2003. – 464с.
Нечаева А.М. Семейное право: проблемы и перспективы развития// Государство и право. – 1999. - № 3
Нечаева А.М. Семья и закон. – М., 1980
Нечаева А.М. Споры о детях. – М., 1989
Нечаева А.М. Семья как самостоятельный объект правовой охраны// Государство и право. – 1996. - № 12
Нечаева А.М. Правонарушения в сфере личных семейных отношений. – М., 1991
Олійник О. Розвиток шлюбно-сімейного права в Київській Русі// Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2002. – Спецвипуск.
Оридорога М.Т. Брачное правоотношение. – К., 1971
Павлова Л. Реалізація природного права на шлюб, сім’ю, материнство та батьківство// Право України. – 2004. - № 11
Пергамент А.И. Алиментные обязательства. – М., 1951
Пігач Я.М. Основні положення і значення Сімейного кодексу України 1919 року// На шляху до правової держави: тези доповідей і повідомлень науково-практичної конференції 7-8 лютого 1991р. ІІ випуск Л., 1991.
Пігач Я.М. Сімейно-шлюбне законодавство на Україні після революції// Радянське право. – 1990. - № 7
Покровский И.А. Основные проблемы гражданского права. – М.: «Статут», 2001. – 354с.
Примак В. Підстави й умови виникнення аліментних зобов’язань за новим Сімейним кодексом України// Юридична Україна. – 2003. - № 1
Реліч В. Деякі аспекти усиновлення українських дітей громадянами США// Право України. – 2004. - № 5
Ромовская З.В. Защита в советском семейном праве. – Л., 1985
Ромовська З.В. Аліментні зобов’язання. – Л., 1973
Ромовська З.В. Права та обов’язки батьків і дітей. – Л., 1975
Ромовська З.В. Сімейне право – перспективи розвитку// Основні напрями реформи цивільного права в Україні. Зб. статей та матеріалів. – К., 1997
Ромовська З.В. Сімейний кодекс України: науково-практичний коментар. – К., 2003
Ромовська З.В. Сімейний кодекс України: погляд у майбутнє// Право України. – 2001. - № 2
Рясенцев В.А. Советское семейное право. – М., 1982
Савченко Л.А. Особисті права та обов’язки батьків і дітей за сімейним законодавством України. Автореферат дис. канд. юрид. наук. – К., 1997
Савченко Л.А. Права і обов’язки батьків по вихованню дітей// Право України. – 1997. - № 5
Сапейко Л.В. Визначення розміру аліментів на неповнолітніх дітей за новим Сімейним кодексом України// Проблеми законності. – 2003. - №63
Сапейко Л.В. Загальна характеристика аліментного зобов’язання батьків щодо неповнолітніх дітей// Вісник національного університету внутрішніх справ. – 2001. – Спецвипуск.
Сапейко Л.В. Право на аліменти повнолітніх непрацездатних дітей// Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. - № 18.
Сеник С.В. Право дітей на аліменти// Нотар. – 2004. – № 2
Сиротенко С.Є. Щодо компенсації моральної шкоди за Сімейним кодексом України// Проблеми законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Х., 2003. – Вип. 63
Сібільов М.М. До питання про договірні засади регулювання сімейних відносин// Проблеми законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Х., 2003. – Вип. 63
Сімейне право України: Підручник/ За ред. Гопанчука В.С. – К.: Істина, 2002. – 304с.
Сімейне право України: Підручник/ Л.М. Баранова, В.І. Борисова, І.В. Жилінкова та ін.; За заг. ред. В.І. Борисової та І.В. Жилінкової. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 264с.
Ульяненко О.О. Порядок і умови укладення шлюбного договору (контракту)// Підприємництво, господарство і право. – 2003. - № 4
Ульяненко О.О. Шлюбний контракт на межі двох кодексів// Вісник Національної академії внутрішніх справ. – 2003. - № 1.
Фурса С. Шлюбний контракт в нотаріальному процесі// Право України. – 2002. - № 5
Фурса С., Драгневич Л. Поняття сім’ї, родини і фактичних шлюбних відносин// Юридична Україна. – 2003. - № 1
Чиквашвил膆††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††зб. – Х., 2003. – Вип. 63
Юзікова Н. Діти потребують захисту// Право України. – 1998. - № 6
Явор О.А. Функції шлюбного контракту в сімейному праві України. Автореферат дис. канд. юрид. наук. – К., 1996
100.Чумаченко Г. Сімейний кодекс України – інтеграція до системи загальнолюдських цінностей// Юридичний журнал. – 2003. - № 8.
ПРАКТИКУМ
З СІМЕЙНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
для студентів юридичного факультету
Тема 1. Сім’я. Загальні засади правового регулювання сімейних відносин
Поняття та функції сім’ї.
Конститутивні ознаки «сім’ї» за рішенням Конституційного Суду України №5-рп/99 від 03.06.1999 р. /про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї»/.
Підстави створення сім’ї за ст. 3 Сімейного кодексу України.
Право особи на сім’ю.
Регулятори сімейних відносин /закон, договір, звичаї, мораль, релігійні канони/. Можливість договірного регулювання сімейних відносин, а також про застосування звичаїв. Втілення моральних засад суспільства у нормах Сімейного кодексу України.
Сімейні відносини як предмет правового регулювання.
Співвідношення понять “сімейні відносини” та “сімейні правовідносини”.
Особливості сімейних правовідносин.
4. Підстави виникнення, зміни та припинення сімейних правовідносин. Акти цивільного стану.
5. Суб’єкти сімейних правовідносин. Особливості право- та дієздатності.
Відносини родинності та свояцтва та їх правове значення.
НОРМАТИВНІ АКТИ:
Конституція України 1996 року
Загальна декларація прав людини 1948 року
Міжнародний пакт про громадянські та політичні права 1966 року
Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права 1966 року
Хартія прав сім’ї 1983 року
Сімейний кодекс України 2002 року
Цивільний кодекс України 2003 року
Цивільний процесуальний кодекс України 2004 року
Декларація про загальні засади державної політики України стосовно сім’ї та жінок, затверджена постановою Верховної Ради України від 05.03.1999 року
Концепція державної сімейної політики, затверджена постановою Верховної Ради України від 17.09.1999 року
Правила реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2003 року// Офіційний Вісник України. – 2003. - № 48.
СУДОВА ПРАКТИКА:
1. Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї»)
2. Застосування судами сімейного законодавства України// Вісник Верховного Суду України. – 2003. - № 1.
ЛІТЕРАТУРА:
Босанац Милан. Внебрачная семья. – М., 1981
Ватрас В.А. До питання про поняття сімейних правовідносин// Молодь у юридичній науці. – Хм., 2003
Жилінкова І.В. Поняття сім’ї в праві// Вісник університету внутрішніх справ. – 2000. - № 10
Жилінкова І.В. Сімейне право: галузевий суверенітет чи де суверенізація ?// Вісник Академії правових наук України. - № 26
Короткова Л., Віхров О. Сімейне право України (історичний огляд)// Право України. – 1994. - № 11-12
Короткова Л.. Віхров О. Шляхи правового захисту сім’ї державою// Право України. – 1997. - № 1
Короткова Л. Необходимо универсальное понятие семьи// правоведение. – 1980. - № 1
Левківський Б.К. Деякі аспекти законодавчого регулювання сімейних відносин у новому Сімейному кодексі України// Молодь у юридичній науці. – Хм., 2003
Лозова Г.О. Поняття сім’ї та шлюбу в новому Сімейному кодексі України// Зб-к тез міжнародної науково-практичної конференції «Четверті осінні юридичні читання». – Хм., 2005.
Миронова Г. Моральні засади Сімейного кодексу України// Право України. – 2004. - № 4
Науково-практичний коментар Сімейного кодексу України/ За ред. Ю.С. Червоного. – К.: Істина, 2003. – 464с.
Нечаева А.М. Семейное право: проблемы и перспективы развития// Государство и право. – 1999. - № 3
Нечаева А.М. Семья как самостоятельный объект правовой охраны// Государство и право. – 1996. - № 12
Олійник О. Розвиток шлюбно-сімейного права в Київській Русі// Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2002. – Спецвипуск.
Павлова Л. Реалізація природного права на шлюб, сім’ю, материнство та батьківство// Право України. – 2004. - № 11
Пігач Я.М. Основні положення і значення Сімейного кодексу України 1919 року// На шляху до правової держави: тези доповідей і повідомлень науково-практичної конференції 7-8 лютого 1991р. ІІ випуск Л., 1991.
Пігач Я.М. Сімейно-шлюбне законодавство на Україні після революції// Радянське право. – 1990. - № 7
Покровский И.А. Основные проблемы гражданского права. – М.: «Статут», 2001. – 354с.
Ромовська З.В. Сімейне право – перспективи розвитку// Основні напрями реформи цивільного права в Україні. Зб. статей та матеріалів. – К., 1997
Ромовська З.В. Сімейний кодекс України: науково-практичний коментар. – К., 2003
Ромовська З.В. Сімейний кодекс України: погляд у майбутнє// Право України. – 2001. - № 2
Сиротенко С.Є. Щодо компенсації моральної шкоди за Сімейним кодексом України// Проблеми законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Х., 2003. – Вип. 63
Сібільов М.М. До питання про договірні засади регулювання сімейних відносин// Проблеми законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Х., 2003. – Вип. 63
Сімейне право України: Підручник/ За ред. Гопанчука В.С. – К.: Істина, 2002. – 304с.
Сімейне право України: Підручник/ Л.М. Баранова, В.І. Борисова, І.В. Жилінкова та ін.; За заг. ред. В.І. Борисової та І.В. Жилінкової. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 264с.
Фурса С., Драгневич Л. Поняття сім’ї, родини і фактичних шлюбних відносин// Юридична Україна. – 2003. - № 1
Харитонов Є. Новий Сімейний кодекс України: перехрестя правових традицій// Юридична Україна. – 2003. - № 1
Завдання 1.
З’ясуйте ступінь та лінію споріднення
між батьком та сином;
між двоюрідною тіткою та племінником;
між троюрідним братом та сестрою;
між прадідом та правнуком.
Завдання 2. Назвіть особливості реалізації неповнолітніми батьками своїх батьківських обов’язків, посилаючись на норми Сімейного кодексу України.
Завдання 3. Порівняйте терміни «сім’я», «родина», «шлюб», «свояцтво».
Завдання 4. Випишіть приклади актів сімейного законодавства і розташуйте їх за юридичною силою.
Завдання 5. Розкрийте моральні засади суспільства, яким не повинні суперечити підстави створення сім’ї.
Тема 2. Шлюб. Недійсність шлюбу
1. Поняття та ознаки шлюбу. Конкубінат: історія та сучасність.
2. Умови укладення шлюбу:
1) виникнення права на шлюб;
2) шлюбний вік;
3) добровільність шлюбу. Свобода шлюбу та її межі;
4) перешкоди до укладення шлюбу. Особи, які не можуть перебувати в шлюбі між собою.
3. Державна реєстрація шлюбу, її правове значення. Заява про реєстрацію шлюбу.
4. Заручини, правові наслідки відмови від шлюбу. Час, місце та порядок реєстрації шлюбу.
5. Презумпція правозгідності шлюбу. Поняття та правова природа недійсності шлюбу.
6. Підстави недійсності шлюбу. Абсолютна та відносна недійсність шлюбу. Санація недійсного шлюбу.
7. Порядок анулювання актового запису про шлюб та визнання шлюбу недійсним. Особи, які мають право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним. Момент, з якого шлюб є недійсним.
8. Загальні та особливі правові наслідки недійсності шлюбу та їх види.
9. Визнання шлюбу неукладеним.
НОРМАТИВНІ АКТИ:
Конституція України 1996 року
Загальна декларація прав людини 1948 року
Міжнародний пакт про громадянські та політичні права 1966 року
Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права 1966 року
Хартія прав сім’ї 1983 року
Сімейний кодекс України 2002 року
Цивільний кодекс України 2003 року
Цивільний процесуальний кодекс України 2004 року
Закон України від 24.12.1993 року «Про органи реєстрації актів громадянського стану»// ВВР України. – 1994. - № 14
Порядок здійснення добровільного медичного обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 року// Офіційний Вісник України. – 2002. - № 47
Декрет Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року „Про державне мито”// Вісник господарського судочинства. – 2004. - № 3.
Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення, анулювання актових записів цивільного стану, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року// Офіційний Вісник України. – 2002. - № 40.
Правила реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2003 року// Офіційний Вісник України. – 2003. - № 48.
СУДОВА ПРАКТИКА:
1. Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї»)
2. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення”// Право України. – 1998. - № 10.
ЛІТЕРАТУРА:
Бикова О.Ю. Інститут заручин за Сімей...