МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА УПРАВЛІННЯ ІМ.В.ЧОРНОВОЛА
Юридичний факультет
Кафедра “Спеціальних юридичних дисциплін ”
“ЗАТВЕРДЖУЮ”
Голова методичної комісії базового напряму
0601 „Право ”
______________ Ярмол Л.В.
“_____”_____________ 2007 р.
Робоча навчальна програма
Дисципліни
“ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕС”
Для студентів базового напряму 6.060100 „Правознавство”
Вид роботи
Денна форма
Заочна форма
Семестр 5
Семестр 6
Всього
Семестр 6
Семестр 7
Всього
– лекційні заняття, год.
32
36
68
6
6
– лабораторні заняття, год.
– практичні заняття, год.
16
18
34
2
2
4
Всього аудиторних год.
48
54
102
2
8
10
Самостійна робота, год.
60
54
114
91
83
171
Загальний обсяг, год.
108
108
216
216
Модульний контроль, год.
КП / КР, шт.
Контрольні роботи, шт.
1
1
2
1
1
Розроблення графічних робіт,шт.
Екзамени
6
7
Заліки
5д
6д
2007Робоча навчальна програма складена згідно освітньо-професійної програми ГСВО напряму 6.060100 „Правознавство”.
Робочу навчальну програму склав старший викладач кафедри спеціальних юридичних дисциплін Василів С.С
З0 серпня 2007 р.
Робоча навчальна програма обговорена та схвалена на засіданні кафедри спеціальних юридичних дисциплін
Протокол № 1 від _______________ 2007 року.
Робоча навчальна програма обговорена та схвалена на засіданні методичної комісії базового напряму.
Протокол № __від _______________ 2007 року.
1. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ, її МІСЦЕ В НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
Мета викладання дисципліни – отримання студентом знань у галузі засобів захисту порушених прав громадян в порядку цивільного судочинства, способи захисту прав на окремих стадіях здійснення цивільного судочинства, а саме на стадії порушення та розгляду справи в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження, перегляду справи у зв’язку з ново виявленими та винятковими обставинами, стадії виконання судових рішень.
Завданням даної дисципліни є формування у студентів знань про: форми та засоби захисту порушених прав громадян в порядку цивільного судочинства, способи захисту прав на окремих стадіях здійснення цивільного судочинства, а саме на стадії порушення та розгляду справи в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження, перегляду справи у зв’язку з ново виявленими та винятковими обставинами, стадії виконання судових рішень.
В результаті вивчення дисципліни фахівець повинен знати: основні способи захисту прав на окремих стадіях здійснення цивільного судочинства на стадії порушення та розгляду справи в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження, перегляду справи у зв’язку з ново виявленими та винятковими обставинами, стадії виконання судових рішень.
Підготовлений фахівець повинен вміти: обирати форму та засоби захисту порушеного права, визначати підвідомчість справи, складати процесуальні документи, а саме – позовні заяви, заяви та скарги в справах провадження по справах, що виникають з адміністративних правовідносин, та справах окремого провадження.
2. ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
2.1. Зміст програми за темами курсу.
ТЕМА 1. ПОНЯТТЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА.
Роль правосуддя по цивільних справах в реалізації концепції правової держави і конституційного права на судовий захист. Судова система та її структура. Характеристика цивільно-процесуального права як галузі українського права.
Предмет і метод цивільно-процесуального права. Норми цивільно-процесуального права. Їх система. Види цивільного судочинства. Джерела цивільного процесуального права. Дія норм цивільного процесуального права в часі і просторі.
ТЕМА 2. ПРИНЦИПИ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА
Поняття принципів в цивільному процесі і їх значення. Система принципів цивільно-процесуального права. Проблеми класифікації.
Загально-правові принципи. Міжгалузеві принципи. Галузеві принципи: а) принцип диспозитивності; б) принцип змагальності; в) принцип рівноправності сторін. Принципи інституту судового розгляду. а) принцип усності; б) безпосередності судового розгляду.
ТЕМА 3. ЦИВІЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА ЇХ СУБ'ЄКТИ.
Поняття цивільних процесуальних відносин. Підстави виникнення цивільних процесуальних правовідносин. Суб'єкти цивільних процесуальних правовідносин:
а) суд; б) особи, які беруть участь у справі; в) інші учасники процесуальних правовідносин.
Цивільно-процесуальна правоздатність і дієздатність
ТЕМА 4. СТОРОНИ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
Поняття сторони в цивільному процесі. Процесуальні права і обов'язки сторін. Процесуальна співучасть. Поняття неналежної сторони. Умови і порядок заміни неналежної сторони. Процесуальне правонаступництво. Поняття і види.
тема 5. ТРЕТІ ОСОБИ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
Поняття третіх осіб і їх види. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог.
тема 6. УЧАСТЬУ ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ ПРОКУРОРА, ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОСІБ, ЯКИМ ЗА ЗАКОНОМ НАДАНО ПРАВО ЗАХИЩАТИ ПРАВА І СВОБОДИ ІНШИХ ОСІБ.
Підстави і мета участі в цивільному процесі прокурора, органів державного управління. Підстави та форми участі прокурора та органів державного управління у цивільному процесі. Їх процесуальні права і обов'язки. Участь для дачі висновку органів державного управління, їх процесуальні права і обов'язки.
тема 7. ПРЕДСТАВНИЦТВО В СУДІ.
Поняття судового представництва. Підстави і види представництва. Повноваження представника в суді. Особи, які не можуть бути представниками.
ТЕМА 8. ПРОЦЕСУАЛЬНІ СТРОКИ.
Поняття процесуальних строків і їх значення. Види процесуальних строків. Порядок вирахування процесуальних строків. Продовження та поновлення процесуальних строків.
тема 9. ПІДВІДОМЧІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
Поняття і види підвідомчості. Підвідомчість цивільних справ суду, Загальні правила. Підвідомчість суду позовних справ. Підвідомчість суду справ наказного провадження. Підвідомчість суду справ окремого провадження.
ТЕМА 10. ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
Поняття підсудності, її відмінність від підвідомчості. Види підсудності. Порядок передачі справи в інший суд. Наслідки недотримання правил про підсудність.
ТЕМА 11. СУДОВІ ВИТРАТИ.
Поняття і види судових витрат у цивільному процесі. Судовий збір. Витрати, пов'язані з розглядом справи. Звільнення від судових витрат.
Судові штрафи.
ТЕМА 12. ДОКАЗУВАННЯ І ДОКАЗИ.
Поняття і мета судового доказування. Поняття судових доказів. Поняття предмета доказування. Розподіл обов'язків при доказуванні. Класифікація доказів. Неналежність і допустимість доказів. Види засобів доказування. Забезпечення доказів.
ТЕМА 13. ПОЗОВ.
Поняття і суть позовного провадження Поняття позову. Елементи позову. Види позовів. Право на позов. З'єднання і роз'єднання позовів Захист відповідача проти позову. Порядок забезпечення позову.
ТЕМА 14.ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ.
Порядок пред'явлення позову. Позовна заява і її реквізити. Наслідки недотримання реквізитів позовної заяви. Прийняття позовної заяви. Правові наслідки порушення цивільної справи.
ТЕМА 15. ПІДГОТОВКА СПРАВИ ДО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ.
Підготовка справи до судового розгляду і її значення. Процесуальні дії судді та осіб, які беруть участь у справі. Призначення справи до розгляду. Виклик до суду.
ТЕМА 16. СУДОВИЙ РОЗГЛЯД.
Поняття і значення судового розгляду. Складові частини судового розгляду. Фіксування цивільного процесу. Припинення і відкладення розгляду цивільної справи. Закінчення провадження у справі без винесення рішення: а) залишення заяви без розгляду; б) закриття провадження в справі.
ТЕМА 17. РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
Поняття і види рішень суду першої інстанції. Поняття судового рішення, його суть та зміст. Вимоги, які пред'являються до судових рішень. Законна сила судового рішення. Ухвали суду першої інстанції.
ТЕМА 18. НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Поняття та особливості наказного провадження. Розгляд справи у порядку наказного провадження. Судовий наказ.
ТЕМА 19. ОКРЕМЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Поняття та значення окремого провадження. Загальні правила розгляду та вирішення справ окремого провадження. Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи. Надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності.Визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою. Усиновлення. Встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі. Передача безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Визнання спадщини відумерлою. Надання психіатричної допомоги у примусовому порядку. Обов'язкова госпіталізація до протитуберкульозного закладу. Розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
ТЕМА 20. АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Суть і завдання інституту апеляційного провадження. Суб'єкти апеляційного оскарження. Строки та порядок апеляційного провадження. Об'єкти оскарження. Підготовка справи до апеляційного провадження та призначення до слухання.
Порядок розгляду справ апеляційної інстанції. Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції. Права та обов'язки суб'єктів апеляційного провадження під час розгляду справи. Повноваження суду апеляційної інстанції: а) відхилення апеляційної скарги; б) підстави для скасування рішення суду і передачу на новий розгляд; в) підстави для скасування рішення і закриття провадження по справі або залишення заяви без розгляду; г) підстави для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.
Постанови суду апеляційної інстанції та порядок їх ухвалення. Порядок апеляційного оскарження ухвал суду першої інстанції.
Тема 21. КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Суть і значення касаційного перегляду постанов судді першої та апеляційної інстанції. Суб'єкти та об'єкти касаційного оскарження, касаційне подання.
Строки та порядок касаційного оскарження, касаційне подання. Процесуальні засоби звернення до суду касаційної інстанції. Зміст касаційних звернень. Приєднання до касаційної скарги.
Суди касаційної інстанції, що уповноважені переглядати справи у порядку касації
Порядок розгляду справи судом касаційної інстанції. Межі розгляду справи. Права та обов'язки осіб, які беруть участь в касаційному провадженні. Повноваження суду касаційної інстанції. Зміст та порядок постановлення ухвали суду касаційної інстанції.
ТЕМА 22. ПРОВАДЖЕННЯ У ЗВ'ЯЗКУ 3 ВИНЯТКОВИМИ ТА НОВОВИЯВЛЕНИМИ ОБСТАВИНАМИ.
Загальна характеристика перегляду судових постанов у зв'язку з винятковими обставинами. Підстави перегляду постанов у зв'язку з винятковими та нововиявленими обставинами. Порядок перегляду судових постанов у зв'язку з нововиявленими обставинами. Повноваження суду.
ТЕМА 23. ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Загальна характеристика виконавчого провадження. Учасники виконавчого провадження: а) органи виконання; б) особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, в) особи, які залучаються до виконання. Підстави виконання і виконавчі документи. Виконавча давність.
Загальні правила виконавчого провадження. Звернення стягнення на майно громадян. Звернення стягнення на заробітну, інші види доходів боржника. Поворот виконання скасованих рішень.
2. РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ПО ТЕМАХ КУРСУ
№
Тема та короткий зміст
К-сть годин всього
Лекції
Прак-тичні
Самостійна робота
ТЕМА 1. ПОНЯТТЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА.
4
2
2
ТЕМА 2. ПРИНЦИПИ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА
4
2
2
ТЕМА 3. ЦИВІЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА ЇХ СУБ'ЄКТИ.
4
2
2
ТЕМА 4. СТОРОНИ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
4
2
2
тема 5. ТРЕТІ ОСОБИ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
4
2
2
тема 6УЧАСТЬ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ ОРГАНІВ ТА ОСІБ, ЯКИМ ЗАКОНОМ НАДАНО ПРАВО ЗАХИЩАТИ ПРАВА, СВОБОДИ ТА ІНТЕРЕСИ ІНШИХ ОСІБ.
18
4
2
12
тема 7. ПРЕДСТАВНИЦТВО В СУДІ.
4
2
2
ТЕМА 8. ПРОЦЕСУАЛЬНІ СТРОКИ.
3
2
1
тема 9. ПІДВІДОМЧІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
15
4
1
10
ТЕМА 10. ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
3
2
1
ТЕМА 11. СУДОВІ ВИТРАТИ. СУДОВІ ШТРАФИ.
3
2
1
ТЕМА 12. ДОКАЗУВАННЯ І ДОКАЗИ.
14
4
2
8
ТЕМА 13. ПОЗОВ.
18
4
2
12
ТЕМА14.ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ.
4
2
2
ТЕМА 15. ПІДГОТОВКА СПРАВИ ДО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ.
4
2
2
ТЕМА 16. СУДОВИЙ РОЗГЛЯД.
18
4
2
12
ТЕМА 17. РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
18
4
2
12
ТЕМА 18. НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
3
2
1
ТЕМА 19. ОКРЕМЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
16
6
2
10
ТЕМА 20. АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
13
6
1
8
Тема 21. КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
9
4
1
6
ТЕМА 22. ПРОВАДЖЕННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З ВИНЯТКОВИМИ ТА НОВОВИЯВЛЕНИМИ ОБСТАВИНАМИ.
15
2
1
12
ТЕМА 23. ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
14
2
12
2.1. Лекції- 68 год.
№ п/п
Назва розділів, тем та їх зміст
Кількість год.
.
ТЕМА 1. ПОНЯТТЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА.
1. Роль правосуддя по цивільних справах в реалізації концепції правової держави і конституційного права на судовий захист.
2. Судова система та її структура.
3. Характеристика цивільно-процесуального права як галузі українського права
4. Предмет і метод цивільно-процесуального права.
5. Норми цивільно-процесуального права. Їх система.
6. Види цивільного судочинства.
7. Джерела цивільного процесуального права.
8. Дія норм цивільного процесуального права в часі і просторі.
2
ТЕМА 2. ПРИНЦИПИ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА
Поняття принципів в цивільному процесі і їх значення.
Система принципів цивільно-процесуального права.
Проблеми класифікації.
Загально-правові принципи.
Міжгалузеві принципи.
Галузеві принципи:
а) принцип диспозитивності;
б) принцип змагальності;
в) принцип рівноправності сторін.
7. Принципи інституту судового розгляду.
а) принцип усності;
б) безпосередності судового розгляду.
2
ТЕМА 3. ЦИВІЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА ЇХ СУБ'ЄКТИ.
1. Поняття цивільних процесуальних відносин.
2. Підстави виникнення цивільних процесуальних правовідносин.
3. Суб'єкти цивільних процесуальних правовідносин:
а) суд; б) особи, які беруть участь у справі; в) інші учасники процесуальних правовідносин.
4. Цивільно-процесуальна правоздатність і дієздатність
2
ТЕМА 4. СТОРОНИ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
1. Поняття сторони в цивільному процесі.
2. Процесуальні права і обов'язки сторін.
3. Процесуальна співучасть.
4. Поняття неналежної сторони. Умови і порядок заміни неналежної сторони.
5. Процесуальне правонаступництво. Поняття і види.
2
тема 5. ТРЕТІ ОСОБИ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
1. Поняття третіх осіб і їх види.
2. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги.
3. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог.
2
тема 6. УЧАСТЬУ ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ ПРОКУРОРА,ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОСІБ, ЯКИМ ЗА ЗАКОНОМ НАДАНО ПРАВО ЗАХИЩАТИ ПРАВА І СВОБОДИ ІНШИХ ОСІБ.
1. Підстави і мета участі в цивільному процесі прокурора, органів державного управління.
2. Підстави та форми участі прокурора та органів державного управління у цивільному процесі. Їх процесуальні права і обов'язки.
3. Участь для дачі висновку органів державного управління, їх процесуальні права
і обов'язки.
4. Відмінність органів державного управління, профспілок, підприємств, організацій і окремих громадян, які захищають права інших осіб від інших
учасників процесу.
4
тема 7. ПРЕДСТАВНИЦТВО В СУДІ.
Поняття судового представництва.
Підстави і види представництва.
Повноваження представника в суді.
Особи, які не можуть бути представниками.
2
ТЕМА 8. ПРОЦЕСУАЛЬНІ СТРОКИ.
Поняття процесуальних строків і їх значення.
Види процесуальних строків.
Порядок вирахування процесуальних строків.
Продовження та поновлення процесуальних строків.
2
тема 9. ПІДВІДОМЧІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
Поняття і види підвідомчості.
Підвідомчість цивільних справ суду, Загальні правила.
Підвідомчість суду позовних справ;
Підвідомчість суду справ, які виникають із адміністративно-правових відносин.
Підвідомчість суду справ окремого провадження.
4
ТЕМА 10. ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
Поняття підсудності, її відмінність від підвідомчості.
Види підсудності.
Порядок передачі справи в інший суд.
Наслідки недотримання правил про підсудність.
2
ТЕМА 11. СУДОВІ ВИТРАТИ. СУДОВІ ШТРАФИ.
1. Поняття і види судових витрат у цивільному процесі.
2. Судовий збір.
3. Витрати, пов'язані з розглядом справи.
4. Звільнення від судових витрат.
5. Судові штрафи.
2
ТЕМА 12. ДОКАЗУВАННЯ І ДОКАЗИ.
Поняття і мета судового доказування. Поняття судових доказів.
Поняття предмета доказування. Розподіл обов'язків при доказуванні.
Класифікація доказів.
Неналежність і допустимість доказів.
Види засобів доказування.
Забезпечення доказів
4
ТЕМА 13. ПОЗОВ.
1. Поняття і суть позовного провадження
2. Поняття позову. Елементи позову.
3. Види позовів. Право на позов.
4. З'єднання і роз'єднання позовів
5. Захист відповідача проти позову.
6. Порядок забезпечення позову.
4
ТЕМА14.ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ.
Порядок пред'явлення позову.
Позовна заява і її реквізити.
Наслідки недотримання реквізитів позовної заяви.
Прийняття позовної заяви.
Правові наслідки порушення цивільної справи.
2
ТЕМА 15. ПІДГОТОВКА СПРАВИ ДО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ.
1. Підготовка справи до судового розгляду і її значення.
2. Процесуальні дії судді та осіб, які беруть участь у справі.
3. Призначення справи до розгляду.
4. Виклик до суду.
2
ТЕМА 16. СУДОВИЙ РОЗГЛЯД.
Поняття і значення судового розгляду.
Складові частини судового розгляду.
Фіксування цивільного процесу.
Припинення і відкладення розгляду цивільної справи,
Закінчення провадження у справі без винесення рішення:
а) залишення заяви без розгляду;
б) закриття провадження в справі.
4
ТЕМА 17. РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
Поняття і види рішень суду першої інстанції.
Поняття судового рішення, його суть та зміст.
Вимоги, які пред'являються до судових рішень.
Законна сила судового рішення.
Ухвали суду першої інстанції.
4
ТЕМА 18. НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Поняття та особливості наказного провадження.
Розгляд справи у порядку наказного провадження.
Судовий наказ.
2
ТЕМА 19. ОКРЕМЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Поняття та значення окремого провадження.
Загальні правила розгляду та вирішення справ окремого провадження.
Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності.
Визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Усиновлення.
Встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі.
Передача безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Визнання спадщини відумерлою.
Надання психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Обов'язкова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.
Розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
6
ТЕМА 20. АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
1. Суть і завдання інституту апеляційного провадження.
2. Суб'єкти апеляційного оскарження.
3. Строки та порядок апеляційного провадження.
4. Об'єкти оскарження.
5. Підготовка справи до апеляційного провадження та призначення до слухання.
6. Порядок розгляду справ апеляційної інстанції. Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції.
7. Права та обов'язки суб'єктів апеляційного провадження під час розгляду справи.
8. Повноваження суду апеляційної інстанції:
а) відхилення апеляційної скарги;
б) підстави для скасування рішення суду і передачу на новий розгляд;
в) підстави для скасування рішення і закриття провадження по справі або залишення заяви без розгляду;
г) підстави для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.
9. Постанови суду апеляційної інстанції та порядок їх ухвалення.
10. Порядок апеляційного оскарження ухвал суду першої інстанції.
6
Тема 21. КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
1. Суть і значення касаційного перегляду постанов судді першої та апеляційної інстанції.
2. Суб'єкти та об'єкти касаційного оскарження, касаційне подання.
3. Строки та порядок касаційного оскарження, касаційне подання.
4. Процесуальні засоби звернення до суду касаційної інстанції. Зміст касаційних звернень.
5. Приєднання до касаційної скарги.
6. Суди касаційної інстанції, що уповноважені переглядати справи у порядку касації
7. Порядок розгляду справи судом касаційної інстанції. Межі розгляду справи.
8. Права та обов'язки осіб, які беруть участь в касаційному провадженні.
9. Повноваження суду касаційної інстанції
10 Зміст та порядок постановлення ухвали суду касаційної інстанції.
4
1. Загальна характеристика перегляду судових постанов у зв'язку з
винятковими обставинами.
2. Підстави перегляду постанов у зв'язку з винятковими та нововиявленими обставинами.
З. Порядок перегляду судових постанов у зв'язку з нововиявленими обставинами.
4. Повноваження суду.
2
ТЕМА 23. ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Загальна характеристика виконавчого провадження.
Учасники виконавчого провадження:
а) органи виконання;
б) особи, які беруть участь у виконавчому провадженні,
в) особи, які залучаються до виконання.
3.Підстави виконання і виконавчі документи.
4.Виконавча давність.
5.Загальні правила виконавчого провадження.
6.Звернення стягнення на майно громадян.
7.Звернення стягнення на заробітну, інші види доходів боржника.
8.Поворот виконання скасованих рішень.
2
2.2. Практичні заняття - 34 год.
№ п/п
Назва розділів, тем та їх зміст
Кількість год.
.
ТЕМА 1. ПОНЯТТЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА.
1. Роль правосуддя по цивільних справах в реалізації концепції правової держави і конституційного права на судовий захист.
2. Судова система та її структура.
3. Характеристика цивільно-процесуального права як галузі українського права
4. Предмет і метод цивільно-процесуального права.
5. Норми цивільно-процесуального права. Їх система.
6. Види цивільного судочинства.
7. Джерела цивільного процесуального права.
8. Дія норм цивільного процесуального права в часі і просторі.
2
ТЕМА 2. ПРИНЦИПИ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА
Поняття принципів в цивільному процесі і їх значення.
Система принципів цивільно-процесуального права.
Проблеми класифікації.
Загально-правові принципи.
Міжгалузеві принципи.
Галузеві принципи:
а) принцип диспозитивності;
б) принцип змагальності;
в) принцип рівноправності сторін.
7. Принципи інституту судового розгляду.
а) принцип усності;
б) безпосередності судового розгляду.
2
ТЕМА 3. ЦИВІЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА ЇХ СУБ'ЄКТИ.
1. Поняття цивільних процесуальних відносин.
2. Підстави виникнення цивільних процесуальних правовідносин.
3. Суб'єкти цивільних процесуальних правовідносин:
а) суд; б) особи, які беруть участь у справі; в) інші учасники процесуальних правовідносин.
4. Цивільно-процесуальна правоздатність і дієздатність
2
ТЕМА 4. СТОРОНИ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
1. Поняття сторони в цивільному процесі.
2. Процесуальні права і обов'язки сторін.
3. Процесуальна співучасть.
4. Поняття неналежної сторони. Умови і порядок заміни неналежної сторони.
5. Процесуальне правонаступництво. Поняття і види.
2
тема 5. ТРЕТІ ОСОБИ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.
1. Поняття третіх осіб і їх види.
2. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги.
3. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог.
2
тема 6. УЧАСТЬУ ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ ПРОКУРОРА,ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОСІБ, ЯКИМ ЗА ЗАКОНОМ НАДАНО ПРАВО ЗАХИЩАТИ ПРАВА І СВОБОДИ ІНШИХ ОСІБ.
1. Підстави і мета участі в цивільному процесі прокурора, органів державного управління.
2. Підстави та форми участі прокурора та органів державного управління у цивільному процесі. Їх процесуальні права і обов'язки.
3. Участь для дачі висновку органів державного управління, їх процесуальні права
і обов'язки.
4. Відмінність органів державного управління, профспілок, підприємств, організацій і окремих громадян, які захищають права інших осіб від інших
учасників процесу.
2
тема 7. ПРЕДСТАВНИЦТВО В СУДІ.
Поняття судового представництва.
Підстави і види представництва.
Повноваження представника в суді.
Особи, які не можуть бути представниками.
2
ТЕМА 8. ПРОЦЕСУАЛЬНІ СТРОКИ.
Поняття процесуальних строків і їх значення.
Види процесуальних строків.
Порядок вирахування процесуальних строків.
Продовження та поновлення процесуальних строків.
1
тема 9. ПІДВІДОМЧІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
Поняття і види підвідомчості.
Підвідомчість цивільних справ суду, Загальні правила.
Підвідомчість суду позовних справ;
Підвідомчість суду справ, які виникають із адміністративно-правових відносин.
Підвідомчість суду справ окремого провадження.
1
ТЕМА 10. ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
Поняття підсудності, її відмінність від підвідомчості.
Види підсудності.
Порядок передачі справи в інший суд.
Наслідки недотримання правил про підсудність.
1
ТЕМА 11. СУДОВІ ВИТРАТИ. СУДОВІ ШТРАФИ.
1. Поняття і види судових витрат у цивільному процесі.
2. Судовий збір.
3. Витрати, пов'язані з розглядом справи.
4. Звільнення від судових витрат.
5. Судові штрафи.
1
ТЕМА 12. ДОКАЗУВАННЯ І ДОКАЗИ.
Поняття і мета судового доказування. Поняття судових доказів.
Поняття предмета доказування. Розподіл обов'язків при доказуванні.
Класифікація доказів.
Неналежність і допустимість доказів.
Види засобів доказування.
Забезпечення доказів
2
ТЕМА 13. ПОЗОВ.
1. Поняття і суть позовного провадження
2. Поняття позову. Елементи позову.
3. Види позовів. Право на позов.
4. З'єднання і роз'єднання позовів
5. Захист відповідача проти позову.
6. Порядок забезпечення позову.
2
ТЕМА14.ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ.
Порядок пред'явлення позову.
Позовна заява і її реквізити.
Наслідки недотримання реквізитів позовної заяви.
Прийняття позовної заяви.
Правові наслідки порушення цивільної справи.
2
ТЕМА 15. ПІДГОТОВКА СПРАВИ ДО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ.
1. Підготовка справи до судового розгляду і її значення.
2. Процесуальні дії судді та осіб, які беруть участь у справі.
3. Призначення справи до розгляду.
4. Виклик до суду.
2
ТЕМА 16. СУДОВИЙ РОЗГЛЯД.
Поняття і значення судового розгляду.
Складові частини судового розгляду.
Фіксування цивільного процесу.
Припинення і відкладення розгляду цивільної справи,
Закінчення провадження у справі без винесення рішення:
а) залишення заяви без розгляду;
б) закриття провадження в справі.
2
ТЕМА 17. РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
Поняття і види рішень суду першої інстанції.
Поняття судового рішення, його суть та зміст.
Вимоги, які пред'являються до судових рішень.
Законна сила судового рішення.
Ухвали суду першої інстанції.
2
ТЕМА 18. НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Поняття та особливості наказного провадження.
Розгляд справи у порядку наказного провадження.
Судовий наказ.
1
ТЕМА 19. ОКРЕМЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Поняття та значення окремого провадження.
Загальні правила розгляду та вирішення справ окремого провадження.
Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності.
Визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Усиновлення.
Встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі.
Передача безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Визнання спадщини відумерлою.
Надання психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Обов'язкова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.
Розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
2
ТЕМА 20. АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
1. Суть і завдання інституту апеляційного провадження.
2. Суб'єкти апеляційного оскарження.
3. Строки та порядок апеляційного провадження.
4. Об'єкти оскарження.
5. Підготовка справи до апеляційного провадження та призначення до слухання.
6. Порядок розгляду справ апеляційної інстанції. Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції.
7. Права та обов'язки суб'єктів апеляційного провадження під час розгляду справи.
8. Повноваження суду апеляційної інстанції:
а) відхилення апеляційної скарги;
б) підстави для скасування рішення суду і передачу на новий розгляд;
в) підстави для скасування рішення і закриття провадження по справі або залишення заяви без розгляду;
г) підстави для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.
9. Постанови суду апеляційної інстанції та порядок їх ухвалення.
10. Порядок апеляційного оскарження ухвал суду першої інстанції.
1
Тема 21. КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
1. Суть і значення касаційного перегляду постанов судді першої та апеляційної інстанції.
2. Суб'єкти та об'єкти касаційного оскарження, касаційне подання.
3. Строки та порядок касаційного оскарження, касаційне подання.
4. Процесуальні засоби звернення до суду касаційної інстанції. Зміст касаційних звернень.
5. Приєднання до касаційної скарги.
6. Суди касаційної інстанції, що уповноважені переглядати справи у порядку касації
7. Порядок розгляду справи судом касаційної інстанції. Межі розгляду справи.
8. Права та обов'язки осіб, які беруть участь в касаційному провадженні.
9. Повноваження суду касаційної інстанції
10 Зміст та порядок постановлення ухвали суду касаційної інстанції.
1
1. Загальна характеристика перегляду судових постанов у зв'язку з
винятковими обставинами.
2. Підстави перегляду постанов у зв'язку з винятковими та нововиявленими обставинами.
З. Порядок перегляду судових постанов у зв'язку з нововиявленими обставинами.
4. Повноваження суду.
1
ТЕМА 23. ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Загальна характеристика виконавчого провадження.
Учасники виконавчого провадження:
а) органи виконання;
б) особи, які беруть участь у виконавчому провадженні,
в) особи, які залучаються до виконання.
3.Підстави виконання і виконавчі документи.
4.Виконавча давність.
5.Загальні правила виконавчого провадження.
6.Звернення стягнення на майно громадян.
7.Звернення стягнення на заробітну, інші види доходів боржника.
8.Поворот виконання скасованих рішень.
2.3. Самостійна робота – 114 год.
№ п/п
Зміст роботи
Кількість
год.
1.
тема 6. УЧАСТЬУ ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ ПРОКУРОРА,ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОСІБ, ЯКИМ ЗА ЗАКОНОМ НАДАНО ПРАВО ЗАХИЩАТИ ПРАВА І СВОБОДИ ІНШИХ ОСІБ.
1. Підстави і мета участі в цивільному процесі прокурора, органів державного управління.
2. Підстави та форми участі прокурора та органів державного управління у цивільному процесі. Їх процесуальні права і обов'язки.
3. Участь для дачі висновку органів державного управління, їх процесуальні права
і обов'язки.
4. Відмінність органів державного управління, профспілок, підприємств, організацій і окремих громадян, які захищають права інших осіб від інших
учасників процесу.
12
2.
тема 9. ПІДВІДОМЧІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ.
Поняття і види підвідомчості.
Підвідомчість цивільних справ суду, Загальні правила.
Підвідомчість суду позовних справ;
Підвідомчість суду справ, які виникають із адміністративно-правових відносин.
Підвідомчість суду справ окремого провадження.
10
ТЕМА 12. ДОКАЗУВАННЯ І ДОКАЗИ.
Поняття і мета судового доказування. Поняття судових доказів.
Поняття предмета доказування. Розподіл обов'язків при доказуванні.
Класифікація доказів.
Неналежність і допустимість доказів.
Види засобів доказування.
Забезпечення доказів
8
ТЕМА 13. ПОЗОВ.
1. Поняття і суть позовного провадження
2. Поняття позову. Елементи позову.
3. Види позовів. Право на позов.
4. З'єднання і роз'єднання позовів
5. Захист відповідача проти позову.
6. Порядок забезпечення позову.
12
ТЕМА 16. СУДОВИЙ РОЗГЛЯД.
Поняття і значення судового розгляду.
Складові частини судового розгляду.
Фіксування цивільного процесу.
Припинення і відкладення розгляду цивільної справи,
Закінчення провадження у справі без винесення рішення:
а) залишення заяви без розгляду;
б) закриття провадження в справі.
12
ТЕМА 17. РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
Поняття і види рішень суду першої інстанції.
Поняття судового рішення, його суть та зміст.
Вимоги, які пред'являються до судових рішень.
Законна сила судового рішення.
Ухвали суду першої інстанції.
12
ТЕМА 19. ОКРЕМЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Поняття та значення окремого провадження.
Загальні правила розгляду та вирішення справ окремого провадження.
Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності.
Визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Усиновлення.
Встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі.
Передача безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Визнання спадщини відумерлою.
Надання психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Обов'язкова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.
Розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
10
ТЕМА 20. АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
1. Суть і завдання інституту апеляційного провадження.
2. Суб'єкти апеляційного оскарження.
3. Строки та порядок апеляційного провадження.
4. Об'єкти оскарження.
5. Підготовка справи до апеляційного провадження та призначення до слухання.
6. Порядок розгляду справ апеляційної інстанції. Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції.
7. Права та обов'язки суб'єктів апеляційного провадження під час розгляду справи.
8. Повноваження суду апеляційної інстанції:
а) відхилення апеляційної скарги;
б) підстави для скасування рішення суду і передачу на новий розгляд;
в) підстави для скасування рішення і закриття провадження по справі або залишення заяви без розгляду;
г) підстави для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.
9. Постанови суду апеляційної інстанції та порядок їх ухвалення.
10. Порядок апеляційного оскарження ухвал суду першої інстанції.
8
Тема 21. КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
1. Суть і значення касаційного перегляду постанов судді першої та апеляційної інстанції.
2. Суб'єкти та об'єкти касаційного оскарження, касаційне подання.
3. Строки та порядок касаційного оскарження, касаційне подання.
4. Процесуальні засоби звернення до суду касаційної інстанції. Зміст касаційних звернень.
5. Приєднання до касаційної скарги.
6. Суди касаційної інстанції, що уповноважені переглядати справи у порядку касації
7. Порядок розгляду справи судом касаційної інстанції. Межі розгляду справи.
8. Права та обов'язки осіб, які беруть участь в касаційному провадженні.
9. Повноваження суду касаційної інстанції
10 Зміст та порядок постановлення ухвали суду касаційної інстанції.
6
ТЕМА 22. ПРОВАДЖЕННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З ВИНЯТКОВИМИ ТА НОВОВИЯВЛЕНИМИ ОБСТАВИНАМИ.
1. Загальна характеристика перегляду судових постанов у зв'язку з
винятковими обставинами.
2. Підстави перегляду постанов у зв'язку з винятковими та нововиявленими обставинами.
З. Порядок перегляду судових постанов у зв'язку з нововиявленими обставинами.
4. Повноваження суду.
12
ТЕМА 23. ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Загальна характеристика виконавчого провадження.
Учасники виконавчого провадження:
а) органи виконання;
б) особи, які беруть участь у виконавчому провадженні,
в) особи, які залучаються до виконання.
3.Підстави виконання і виконавчі документи.
4.Виконавча давність.
5.Загальні правила виконавчого провадження.
6.Звернення стягнення на майно громадян.
7.Звернення стягнення на заробітну, інші види доходів боржника.
8.Поворот виконання скасованих рішень.
12
Перелік питань на іспит.
Судова система та її структура.
Поняття позову. Елементи позову.
Суб'єкти апеляційного оскарження.
Предмет і метод цивільно-процесуального права.
Види позовів. Право на позов.
Строки та порядок апеляційного провадження.
Джерела цивільного процесуального права..
З'єднання і роз'єднання позовів
Підготовка справи до апеляційного провадження та призначення до слухання.
Поняття принципів в цивільному процесі і їх значення.
Захист відповідача проти позову.
Порядок розгляду справ апеляційної інстанції. Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Загально-правові принципи.
Порядок забезпечення позову.
Повноваження суду апеляційної інстанції:
Галузеві принципи: принцип диспозитивності; принцип змагальності; принцип рівноправності сторін.
Позовна заява і її реквізити.
Відхилення апеляційної скарги;
Принципи інституту судового розгляду: принцип усності; безпосередності судового розгляду.
Порядок пред'явлення позову.
Підстави для скасування рішення суду і передачу на новий розгляд;
Суб'єкти цивільних процесуальних правовідносин:
Позовна заява і її реквізити.
Підстави для скасування рішення і закриття провадження по справі або залишення заяви без розгляду;
Цивільно-процесуальна правоздатність і дієздатність
Правові наслідки порушення цивільної справи.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.
Процесуальна співучасть.
Підготовка справи до судового розгляду і її значення.
Постанови суду апеляційної інстанції та порядок їх ухвалення.
Поняття неналежної сторони. Умови і порядок заміни неналежної сторони.
Процесуальні дії судді та осіб, які беруть участь у справі.
Порядок апеляційного оскарження ухвал суду першої інстанції.
Процесуальне правонаступництво. Поняття і види.
Призначення справи до розгляду. Виклик до суду.
Підготовка справи до апеляційного провадження та призначення до слухання.
Поняття третіх осіб і їх види.
Поняття і значення судового розгляду.
Підготовка справи до апеляційного провадження та призначення до слухання.
Складові частини судового розгляду.
Зупинення і відкладення розгляду цивільної справи,
Суб'єкти та об'єкти касаційного оскарження, касаційне подання.
Треті особи, які заявляють самостійні вимоги.
Закінчення провадження у справі без винесення рішення:
Строки та порядок касаційного оскарження, касаційне подання.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог.
Залишення заяви без розгляду;
Процесуальні засоби звернення до суду касаційної інстанції. Зміст касаційних звернень.
Особливості участі третіх осіб у трудових спорах.
Поняття судового рішення, його суть та зміст.
Порядок розгляду справи судом касаційної інстанції. Межі розгляду справи.
Підстави і мета участі в цивільному процесі прокурора, органів державного управління.
Поняття і види постанов суду першої інстанції.
Повноваження суду касаційної інстанції
Підстави та форми участі прокурора та органів державного управління у цивільному процесі. Їх процесуальні права і обов'язки.
Поняття судового рішення, його суть та зміст.
Зміст та порядок постановлення ухвали суду касаційної інстанції.
Поняття судового представництва.Підстави і види представництва.
Вимоги, які пред'являються до судових рішень.
Загальна характеристика перегляду судових постанов у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Повноваження представника в суді. Особи, які не можуть бути представниками.
Законна сила судового рішення.
Підстави перегляду постанов у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Поняття процесуальних строків і їх значення.Види процесуальних строків.
Ухвали суду першої інстанції.
Порядок перегляду судових постанов у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Поняття і види підвідомчості.
Зупинення і відкладення розгляду цивільної справи,
Підстави виконання і виконавчі документи.
Поняття підсудності, її відмінність від підвідомчості.
Закінчення провадження у справі без винесення рішення:
Звернення стягнення на майно громадян.
Види підсудності.
Залишення заяви без розгляду;
Звернення стягнення на заробітну, інші види доходів боржника.
3. НАВЧАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА ДО КУРСУ
(по темах курсу)
ТЕМИ 1-2:
ПОНЯТТЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА. принципи ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА УКРАЇНИ.
3.1. Нормативно- правові акти та судова практика
1. Загальна декларація прав людини проголошена Організацією Об'єднаних Націй 10 грудня 1948 року // Права людини Міжнародні договори України декларації документи / Упорядник Ю К Качуренко -К Наукова думка, 1992 -С 18-24
2. Міжнародний пакт про громадянські і політичні права прийнятий Генераль...