МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Львівський державний інститут новітніх технологій та управлінняім. В'ячеслава Чорновола
Юридичний факультет
Кафедра "спеціальних юридичних дисциплін"
"ЗАТВЕРДЖУЮ"
Голова методичної комісії базового напряму
0601 „Право"
____________________Ярмол Л.В.
„____” ________________2007 р.
Робоча навчальна програма
Дисципліни
"Державне будівництво та місцеве самоврядування"
Для студентів базового напряму 0601 "'Право"
Вид роботи
Денна форма
Заочна форма
Семестр7
Всього
Семестр7
Всього
- лекційні заняття, год.
16-
16
8
8
-лабораторні заняття, год.
-
-
-
- практичні заняття, год.
32
32
2
2
Всього аудиторних год.
48
48
10
10
Самостійна робота, год.
52
52
90
90
Загальний обсяг, год.
100
100
100
100
Модульний контроль, год.
-
-
-
КП / КР, шт.
-
-
-
Контрольні роботи, шт.
2
2
1
1
Розроблення графічних робіт, шт.
-
-
-
-
Екзамени
+
1
+-
1
Заліки
-
-
-
-
2007
Робоча навчальна програма складена згідно освітньо–професійної програми
ГСВО напряму .0601 “Право».
Робочу навчальну програму склала старший викладач Яцишин Н.М.
“ «30» серпня 2007 р.
Робоча навчальна програма обговорена та схвалена на засіданні кафедри “Спеціальних юридичних дисциплін”.
Протокол № 1 від “31” серпня 2007 р.
Завідувач кафедри __________________ П.М.Рабінович
Робоча навчальна програма обговорена та схвалена на засіданні методичної комісії базового напряму.
Протокол № 1 від “06” вересня 2007 р.
І. МЕТА І ЗАВДАННЯ КУРСУ.
1.1. Мета вивчення курсу.
Курс "Державне будівництво та місцеве самоврядування читається протягом сьомого семестру на четвертому курсі денної форми навчання юридичного факультету. Навчальний план передбачає на денній формі навчання аудиторні заняття у формі лекцій, практичних та лабораторних занять, а також самостійну роботу студентів.
Після проголошення незалежності України і прийняття чинної Конституції розпочалися радикальні процеси демократизації суспільства І держави. В цих умовах особливого значення набуває вивчення курсу " Державне будівництво та місцеве самоврядування", що входять складовою частиною в підготовку правознавців. Програма курсу розрахована на вивчення, зокрема, основних положень права, процесуальних засад формування державних органів, органів самоврядування і обрання посадових осіб; процесуальних основ організаційної діяльності органів законодавчої і виконавчої влади та місцевого самоврядування і процесуальні питання правотворчої і нормотворчої діяльності; процесуальні питання реалізації основних прав, свобод і обов'язків громадян України.
Метою курсу "Державне будівництво та місцеве самоврядування" є поглиблення знань студентів, щодо тематики курсу; набуття необхідних для юриста навиків і вмінь орієнтуватися в законодавстві та правильно застосовувати його на практиці.
1.2. Завдання та порядок вивчення курсу.
В результаті вивчення курсу "Державне будівництво та місцеве самоврядування" студенти повинні знати:
основні положення теорії конституційно-процесуального права, процесу державотворення, правотворчої і нормотворчої діяльності; відповідальності в державно-процесуальному праві;
процесуальні засади формування державних органів, органів місцевого самоврядування і обрання посадових осіб, процесуальні основи організаційної діяльності органів законодавчої і виконавчої влади та місцевого самоврядування; процедурні питання реалізації основних прав, свобод і обов'язків громадян України; процедурні питання конституційної юстиції; інстанційного порядку розгляду конституційно-правових справ; процедури розгляду конституційно-правових справ в Конституційному суді; провадження в справах, які виникають із конституційно-правових відносин.
усвідомлювати практичне значення існування конституційно-процесуальних відносин;
ознайомлюватися з порядком виникнення, зміни і припинення конституційно-процесуальних правовідносин.
В результаті вивчення курсу "Державне будівництво та місцеве самоврядування" студенти повинні вміти:
ознайомлюватися з основними нормами законодавства, що стосується тематики курсу;
орієнтуватися в системі такого законодавства та знаходити потрібну для даного конкретного випадку норму;
тлумачити і правильно застосовувати норми законодавства;
складати процесуальні документи.
В Програмі передбачено перелік законодавчих та нормативно-правових актів, наукова, навчально-методична література. Проте необхідно зазначити, що список нормативних актів повинен систематично доповнюватися нормативними актами органів законодавчої і виконавчої влади України.
1.3. Перелік дисциплін, знання яких необхідні для вивчення даного предмету.
№ п/п
Найменування дисципліни
Переліки розділів
1.
Теорія держави та права
Правотворчий процес. Тлумачення правових норм. Виборчий процес. Права і свободи громадян. Юридична відповідальність.
2.
Конституційне право України
Поняття, предмет і система Конституційного права. Організація діяльності органів законодавчої влади та місцевого самоврядування. Основні права, свободи і обов'язки громадян України.
3.
Історія держави та права України
Становлення самостійної Української держави. Сучасний період.
4.
Адміністративне право
Організація діяльності органів виконавчої влади. Правотворчість органів виконавчої влади.
5.
Фінансове право
Бюджетний процес.
6.
Житлове право
Право на житло і його реалізація.
7.
Трудове право
Право на працю і його реалізація, право на страйк.
II. Зміст курсу.
Зміст програми за темами
Тема 1. Державне будівництво і місцеве самоврядування як категорія державознавства, наука і навчальна дисципліна
Поняття державного будівництва і місцевого самоврядування. Основні навпрямки здійснення державного будівництва і місцевого самоврядування в Україні. Поняття, предмет і система науки державного будівництва і місцевого самоврядування. Історичний розвиток науки державного будівництва і місцевого самоврядування. Методологічні основи та джерела науки державного будівництва і місцевого самоврядування. Поняття, система навчальної дисципліни «Державне будівництво І місцеве самоврядування в Україні» та її значення для підготовки юристів.
Тема 2. Поняття, елементи та основа організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні
Загальна характеристика елементів організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні. Системно-структурна організація органів державної влади і місцевого самоврядування в Україні. Поняття, правове регулювання та співвідношення функцій і компетенції органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. Поняття І система форм та методів діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Поняття основ організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим І місцевого самоврядування в Україні. Територіальна основа системи органів місцевої влади, органів влади Автономної Республіки Крим І місцевого самоврядування в Україні. Правова основа організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні. Матеріальна і фінансова основи організації та діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні.
Тема 3. Організація роботи Верховної Ради України, органів та посадових осіб Верховної Ради України. Організація роботи народних депутатів України
Основи організації та діяльності Верховної Ради України. Організаційна будова та функції Верховної Ради України. Форми роботи Верховної Ради України. Порядок підготовки і проведення сесій Верховної Ради України. Методи роботи Верховної Ради України. Організація прийняття актів Верховної Ради України. Організація роботи Голови Верховної Ради України та його заступників. Система, будова та порядок утворення комітетів Верховної Ради України. Функції та компетенція, форми і методи роботи комітетів Верховної Ради України. Організація роботи тимчасових комісій Верховної Ради України. Структура, функції та організація роботи апарату Верховної Ради України. Організація роботи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Організація роботи народних депутатів України. Організація роботи народних депутатів України у Верховній Раді України та у виборчому окрузі.
Тема 4. Організація роботи Президента України
Основи організації і діяльності Президента України. Організація підготовки і проведення виборів Президента України. Функції Президента України. Форми і методи діяльності Президента України. Організація прийняття та виконання актів Президента України. Структура, функції, організація роботи апарату Президента України.
Тема 5. Організацій роботи Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій в Україні.
Основи організації і діяльності Кабінету Міністрів України. Порядок утворення і будова Кабінету Міністрів України. Функції Кабінету Міністрів України. Форми і методи діяльності Кабінету Міністрів України. Організація прийняття та виконання актів Кабінету Міністрів України. Організація роботи робочих органів Кабінету Міністрів України. Структура, функції та організація роботи апарату Кабінету Міністрів України. Основи організації і діяльності центральних органів виконавчої влади. Система, функції та порядок утворення центральних органів виконавчої влади. Організаційна будова центральних органів виконавчої влади. Організація роботи урядових органів державного управління. Форми і методи діяльності центральних органів виконавчої влади. Основи організації і діяльності місцевих державних адміністрацій. Система, порядок утворення й будова місцевих державних адміністрацій. Функції та компетенція місцевих державних адміністрацій. Голова місцевої державної адміністрації та його заступники, їх повноваження й організація роботи. Форми і методи діяльності місцевих державних адміністрацій. Відділи, управління та інші органи місцевої державної адміністрації, її апарат, організація їх роботи.
Тема 6. Організація роботи Верховної Ради та органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим
Основи організації та діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організація підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організаційна будова та функції Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організація роботи органів і посадових осіб Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Організація роботи депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Форми і методи діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Апарат Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Порядок утворення і будова Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Функції Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Форми і методи діяльності Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Організація роботи апарату Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Організація діяльності Інших органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.
Тема 7. Організація місцевого самоврядування в Україні. Організація роботи представницьких органів і посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад, виконавчих органів місцевих рад
Поняття і система місцевого самоврядування в України. Територіальна громада - первинний суб'єкт місцевого самоврядування. Принципи місцевого самоврядування в Україні. Функції місцевого самоврядування в Україні. Основи місцевого самоврядування. Гарантії місцевого самоврядування в України. Система і будова місцевих рад. Функції та компетенція місцевих рад. Форми та методи діяльності місцевих рад. Організація роботи постійних І тимчасових комісій місцевих рад. Апарат місцевої ради і організація його роботи. Служба в органах місцевого самоврядування. Організація роботи сільського, селищного, міського голови, секретаря ради, голови обласної, районної ради та його заступників. Організація роботи органів самоорганізації населення. Організація підготовки і проведення виборів депутатів місцевих рад. Організація роботи депутатів місцевих рад у радах. Організація роботи депутатів місцевих рад у радах, у виборчих округах. Депутатські запити, звернення, запитання, порядок їх внесення і розгляду. Гарантії діяльності депутатів місцевих рад. Порядок формування і будова виконавчих комітетів місцевих рад. Форми і методи роботи виконавчих комітетів місцевих рад. Організація роботи апарату виконавчих комітетів. Система, будова, порядок утворення та форми роботи відділів, управлінь, комісій та інших виконавчих органів рад. Функції та компетенція виконавчих органів місцевих рад.
Тема 8. Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з об'єднаннями громадян, судовими, правоохоронними органами та органами юстиції
Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з об'єднаннями громадян. Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з судовими органами та органами юстиції. Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з органами прокуратури, Служби безпеки України та органами внутрішніх справ.
2.1. ЛЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ.
№
Тема та короткий зміст
Лекції
1.
ТЕМА 1. Державне будівництво і місцеве самоврядування як категорія державознавства та наука.
2
2.
ТЕМА 2. Поняття, елементи та основи організації і діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні.
2
3.
ТЕМА 3. Організація роботи Верховної Ради України, органів та посадових осіб Верховної Ради України, народних депутатів України.
2
4.
ТЕМА 4. Організація роботи Президента України..
2
5.
ТЕМА 5. Організація роботи Кабінету Міністрів У країни. Організація роботи центральних та місцевих органів виконавчої влади.
2
6.
ТЕМА 6. Організація роботи Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.
2
7.
ТЕМА 7. Організація місцевого самоврядування в У країн і. Організація роботи представницьких органів і посадових осіб, виконавчих органів та депутатів місцевих Рад.
2
8.
ТЕМА 8 Відносини органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування з об’єднаннями громадян, судовими, правоохоронними органами та органами юстиції.
2
ВСЬОГО:
16
2.2. СЕМІНАРСЬКІ ЗАНЯТТЯ.
№
Тема та короткий зміст
Семінари
1.
ТЕМА 1. Поняття, предмет та система науки державного будівництва та місцевого самоврядування в Україні.
4
2.
ТЕМА 2. Елементи та основи організації і діяльності органів державної влади, органів влади автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування в Україні.
4
3.
ТЕМА 3. Організація роботи Верховної Ради України.
2
4.
ТЕМА 4. Організація роботи органів, посадових осіб Верховної Ради України, народних депутатів України..
2
5.
ТЕМА 5. Організація роботи Президента України.
4
6.
ТЕМА 6. Організація роботи Кабінету Міністрів України.
2
7.
ТЕМА 7.0рганізація роботи центральних та місцевих органів державної виконавчої влади.
2
8.
ТЕМА 8 Організація роботи органів влади Автономної Республіки Крим.
4
9.
ТЕМА 9. Організація місцевого самоврядування в Україні.
2
10.
ТЕМА 10. Організація роботи представницьких органів і посадових осіб місцевого самоврядування.
2
11.
ТЕМА 11 Організація роботи виконавчих органів та депутатів місцевих рад.
2
12.
ТЕМА 12. Відносини органів державної влади, органів влади АРК і органів місцевого самоврядування з об єднаннями громадян, судовими, правоохоронними органами, органами юстиції.
2
ВСЬОГО:
32
2.3.Самостійна робота.
Самостійне заняття № 1
Державотворчий та демократичний процес в Україні.
2 год.
1. Державотворчий процес в Україні. Автономна Республіка Крим в Україні.
2. Припинення діяльності СРСР та проголошення незалежних суверенних держав.
3. Прийняття Декларації про державний суверенітет України.
4. Діяльність органів України та реалізація положень Декларації про державний суверенітет України.
5. Формування державності в Україні.
6. Демократичний процес: становлення та стадії розвитку. Подолання деструктивних напрямків.
7. Реалізація владної волі народу. Створення демократичних атрибутів та інструментів в Україні.
8. Способи та механізм реалізації волі та Інтересів народу. Проблеми пошуку і вдосконалення механізму демократичного процесу.
Самостійне заняття № 2
Виборчий процес.
2 год.
1. Визнання виборів такими, що не відбулися або недійсними,
2. Гласність при підготовці і проведенні виборів.
3. Фінансове і матеріально-технічне забезпечення виборів.
Самостійне заняття № З
Порядок виборів Президента України.
3 год.
1. Організація роботи по збиранню підписів на підтримку Президента.
2. Формування Ініціативних груп та груп підтримки.
3. Процедура перевірки відповідності оформлення підписних листів вимогам Закону.
4. Визначення довірених осіб кандидатів у Президенти України.
5. Вирішення спірних питань щодо відповідності підписних листів.
6. Забезпечення гарантій діяльності кандидатів у Президенти України.Передвиборча програма кандидата у Президенти України.
7. Організація і порядок підбиття підсумків голосування.
8. Встановлення і опублікування результатів виборів, повторне голосування, повторні вибори.
Самостійне заняття № 4
Організація виборів народних депутатів України.
З год.
1. Порядок призначення довірених осіб та агітаторів.
2. Порядок користування засобами масової інформації.
3. Передвиборча програма кандидатів в депутати, шляхи її реалізації.
4. Ведення передвиборчої агітації, порядок вирішення спорів щодо передвиборчої агітації. Організація І проведення голосування.
5. Опублікування підсумків виборів.
6. Організація повторного голосування і проведення повторних виборів, порядок виборів депутатів замість вибулих.
Самостійне заняття № 5
Вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.
2 год.
1. Оскарження рішень і дій виборчих комісій.
2. Формування списків виборців. Порядок висування кандидатів.
3. Особливі вимоги до кандидата на посаду голови Ради. Реєстрація кандидатів, скасування рішення про реєстрацію.
4. Довірена особа кандидата, її заміна.
5. Порядок висування і реєстрація кандидата замість вибулого.
6. Порядок реалізації гарантій діяльності кандидатів.
7. Організація і проведення передвиборчої агітації.
8.Передвиборна програма. Обмеження у проведенні передвиборчої агітації.
9. Порядок голосування і встановлення результатів виборів.
Самостійне заняття № 6
Процесуальні основи організаційної діяльності органів законодавчої і виконавчої влади та місцевого самоврядування.
10 год.
Процесуально-процедурні питання здіснення прямого народовладдя в Україні.
1. Організація і проведення референдумів (народних голосувань).
2. Прийняття рішення референдумом.
3. Порядок скликання і проведення загальних зборів(сходів) громадян за місцем проживання.
4. Організація роботи органів самоорганізації населення.
Процесуальні основи роботи Верховної Ради України.
1. Порядок роботи ВР України.
2. Формування робочих органів сесії. Розгляд питань
3. Обрання голови ВР України, заступників. Утворення комісій, комітетів, робочих комісій, груп.
4. Сесії ВР України.
5. Організація роботи Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Розгляд і прийняття рішень Верховною Радою за спеціальними процедурами.
1. Прийняття Державного бюджету України і контроль за його виконанням.
2. Розглянуті затвердження найважливіших загальнодержавних програм економічного, соціального і національно-культурного розвитку України і звітів та інформацій про їх виконання.
3. Розгляд питань про воєнний та надзвичайний стан. Застосування процедури імпічменту.
4. Дача згоди на притягнення депутата до відповідальності.
5. Процедури зумовлені рішенням Конституційного Суду України.
6. Порядок дострокового припинення повноважень народного депутата України.
Організація роботи постійних комісій Рад.
1. Функціонування постійних комісій рад.
2. Організаційні форми І методи діяльності постійних комісій Рад.
3. Засідання постійної комісії.
4. Прийняття висновків, рішень і рекомендацій постійної комісії Ради. Перегляд рекомендацій постійних комісій.
5. Процедура виступів на сесіях з доповідями і співдоповідями.
6. Розробка проектів рішень Ради та висновків з цих питань.
7. Форма і методи перевірки виконання рішень Ради, контролю в межах повноважень Ради додержання законодавства України.
Організація роботи народного депутата і депутата Ради.
1. Розгляд пропозицій, заяв і скарг громадян.
2. Порядок розгляду пропозицій і зауважень внесених народним депутатом.
3. Питання організації роботи народного депутата у виборчому окрузі.
4. Порядок ведення колективних форм депутатської діяльності: депутатські групи, фракції, клуби.
5. Проведення звіту депутата.
6. Питання організації роботи депутата у виборчому окрузі.
7. Використання депутатом засобів масової інформації та технічних засобів.
Організаційна діяльність Президента України.
1. Діяльність управлінських і консультативних структур при ПрезидентіУкраїни.
2. Адміністрація Президента України.
Організація роботи виконавчих органів місцевого самоврядування
1. Організація діяльності виконавчого органу по забезпеченню відповідних актів його відділів і управлінь, інших підпорядкованих йому органів, а також підприємств, організацій і установ, які належать до комунальної власності чинному законодавству, рішенням ради і власних рішень.
2. Діяльність виконавчого органу по забезпеченню вирішення питань, що належать до відання Ради.
3. Реалізація повноважень, делегованих виконавчому органу, державою.
Самостійне заняття № 7
Процесуальні питання правотворчої і нормотворчої діяльності
10 год.
Правотворчий процес в Україні.
1. Правотворча діяльність Президента України.
2. Форми правотворчої діяльності виконавчо-розпорядчих органів, органів місцевого самоврядування.
3. Участь органів територіальної самоорганізації громадян в правотворчій роботі.
4. Концепція законопроекту: поняття та її складові частини, формування її цілей, підготовка і схвалення .порядок внесення змін в концепцію.
5. Процедура використання юридичної техніки і правил термінології в процесі правотворчості.
Процесуальні форми правотворчості здійснювані безпосередньо народом
1. Підготовка і процедура всенародних та інших масових обговорень.
2. Порядок призначення референдумів.
3. Процедура голосування і визначення підсумків референдуму.
4. Опублікування, введення в дію, зміна або відміна законів, інших рішень, що їх прийнято референдумом.
5. Проведення референдуму по внесенню змін і доповнень до положень Конституції України.
6. Референдум як форма правотворчості проектів законів та інших правових актів. Дорадче опитування громадян України.
7. Опитування громадської думки.
Конституційний процес.
1. Розробка проекту Конституції: утворення комісії, робочих груп, організація їх роботи.
2. Підготовка і внесення конституційного законопроекту. Розгляд і процедура обговорення проекту.
3. Конституційний договір у механізмі конституційного процесу в Україні.
4. Прийняття і схвалення Конституції України. Обнародування і введення вдію.
5. Тлумачення Конституції України. Процедура внесення змін і доповнень до Конституції України.
Законодавчий процес.
1. Розробка проектів законів.
2. Підготовка альтернативних проектів законів.
3. Фінансово-економічне обґрунтування проектів законів України.
4. Внесення і відкликання законодавчих пропозицій, законопроектів, поправок, їх розгляд в комісіях ВР України.
5. Розгляд законопроектів у читанні.
6. Прийняття, опублікування і введення в дію законів.
7. Внесення змін і доповнень. Скасування законів. Тлумачення їх.
8. Прийняття постанов та інших актів Верховною Радою України, її органами і посадовими особами.
Правотворча робота Президента України.
1. Процедура використання права відкладного вето і повернення закону для повторного розгляду.
2. Робота Президента по опублікуванню, обнародуванню законодавчих актів.
3. Порядок скасування Президентом України актів Кабінету Міністрів України, актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади України, органів виконавчої влади Автономної республіки Крим в разі їх невідповідності Конституції і законам України.
4. Види указів і розпоряджень.
Правотворчість органів державної виконавчої влади.
1. Порядок внесення проектів рішень до Кабінету Міністрів.
2. Опрацювання проектів рішень Кабінету міністрів в апараті Кабінету Міністрів України, організація їх виконання.
3. Видання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України у межах своєї компетенції актів.
4. Прийняття актів виконавчим органом місцевого самоврядування.
Самостійне заняття № 8
Державно-процесуальний аспект реалізації правового статусу громадянина України.
З год.
1. Прийняття і виконання рішень з питань громадянства України.
2. Порядок виїзду і в'їзду в Україну.
3. Надання статусу біженця, притулку іноземцям.
4. Процес реалізації конституційних прав і свобод громадян України.
5. Прийняття рішень по реалізацію основних прав і свобод громадян України.
6. Організація виконання рішень про реалізацію конституційних прав і свобод.
Самостійне заняття № 9
Порядок реалізації конституційних прав і свобод в окремих галузях державного і суспільного життя.
3 год.
1. Забезпечення рівноправності громадян.
2. Звернення як засіб захисту прав, свобод і законних інтересів громадян України.
3. Правове регулювання порядку звернення громадян України.
4. Порядок розгляду пропозицій, заяв і скарг громадян України, правове положення громадянина в процесі розгляду його звернення.
Самостійне заняття № 10
Конституційна відповідальність
2 год.
1. Процедура розгляду питань про конституційну відповідальність та порядок її застосування.
2. Особливість розгляду питань пор дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.
3. Відповідальність за порушення Конституції України та законів України.
4. Відповідальність за порушення законодавства про референдум.
5. Державно-правова відповідальність за порушення виборчого законодавства.
Самостійне заняття № 11
Підомчість та підсудність конституційно-правових справ.
4 год.
1. Поняття і види підвідомчості.
2. Органи захисту конституційних прав і законних інтересів громадян і організацій.
3. Підвідомчість конституційно-правових справ.
4. Порядок діяльності Конституційного Суду України.
5. Поняття підсудності державно-правової справи та відмінність від підвідомчості.
Самостійне заняття № 12
Розгляд державно-правих справ про порушення конституційно-правових норм в інстанційному порядку
4год.
1. Підстави для розгляду державно-правової справи.
2. Розгляд справ про порушення конституційно-правової норми.
3. Постанова по справі про порушення конституційно-правової норми.
4. Оскарження І опротестування постанови по справі про порушення конституційно-правової норми.
5. Виконання постанови по справі про порушення конституційно-правової норми про накладення стягнень.
Самостійне заняття № 13
Провадження та процедура розгляду державно-правових справ в Конституційному суді України .
4 год.
1. Визначення питань, які підлягають розгляду на засіданні.
2. Призначення судді -доповідача. Підготовка проекту постанови.
3. Відкриття засідання конституційного Суду України. Розгляд справ по суті. Виступ судді-доповідача.
4. Пояснення сторін. Вислуховування показів свідків, експертів. Оголошення документів.
5. Виступи офіційних осіб. Рішення Конституційного суду України: підсумкове рішення, постанова, заключення, вимога.
6. Прийняття рішення Конституційним судом України.
7. Особлива думка судді конституційного суду України.
8. Вступ в силу рішення Конституційного Суду України.
9. Тлумачення рішення Конституційного Суду .
10. Перегляд рішення Конституційного Суду.
11. Розгляд справ про конституційність міжнародних договорів і нормативних актів.
12. Розгляд справ про конституційність правозастосувальної практики.
13. Види підсумкових рішень про конституційність правозастосувальної практики.
14. Поширення рішення Конституційного суду на інші справи.
15. Дача висновків Конституційним Судом.
16. Звернення про дачу висновку Конституційним судом України.
17. Відклик звернення про дачу висновку Конституційним Судом України.
18. Відмова в розгляді звернення(запиту). Повернення запиту.
3.НАВЧАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА ДО КУРСУ.
3.1. НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ.
Конституція України. Прийнята на п ятій сесії Верховної Ради України28 червня 1996 р. - К., 1996.
Конституція Автономної Республіки Крим від 21 жовтня 1998 р. та затверджена Законом України від 23 грудня 1998 р.- К., 1999
Бюджетний кодекс України. 2001 р. // ВВРУ – 2001 - №37-38
Земельний кодекс України. 2001 р. // Офіційний вісник України – 2001 №46
Кодекс законів про працю України. – К., Юрінком Інтер, 2002
Закон України « Про власність» від 7 лютого 1991 р. // ВВРУ – 1991 - №20
Закон України « Про громадянство України» від 18 січня 2001 р. // ВВРУ – 2001 - №6
Закон України « Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 р. // ВВРУ – 1999 - №20-21
Закон України « Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 р. // ВВРУ – 1996 - №47
Закон України « Про Рахункову палату» від 11 липня 1996 р. // ВВРУ – 1996 - №43
Закон України « Про об єднання громадян» від 16 червня 1992 р. // ВВРУ – 2001 - №44
Закон України « Про політичні партії в Україні» від 5 квітня 2001 р.// ВВРУ – 2001 - №41
Закон України « Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 // Урядовий кур єр - 2002 – 2 серпня.
Закон України « Про комітети Верховної Ради України» від 4 квітня 1995 р. // ВВРУ – 1995 - №19
Закон України « Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» від 22 грудня 1997 р. // ВВРУ – 1998 - №20
Закон України « Про молодіжні та дитячі громадські організації « від 1 грудня 1998 р. // Офіційний вісник України – 1998 - №51
Закон України « Про джерела фінансування органів державної влади» від 30 червня 1999 р. // Офіційний вісник України – 1999 - №31
Закон України « Про регламент Верховної Ради України « від 16 березня 2006 р. // ВВРУ – 2006 - №22-23
Закон України « Про вибори народних депутатів України» від 25 березня 2004 р.// ВВРУ – 2004 - № 25
Закон України « Про статус народного депутата України» від 17 листопада 1992 р. \ в ред..Закону від 22 березня 2001 р. з наст. Змінами\ // ВВРУ – 1994 - №34; - 1994 - №40; - 1995 - №35; - 1997 - №35.
Закон України « Про визначення порядку обчислення скликань Верховної Ради України.» від 1 лютого 2000 р. // ВВРУ – 2000 - №18
Закон України « Про вибори Президента України» від 25 березня 2004 р. // ВВРУ – 2004 - №26
Закон України « Про Раду національної безпеки і оборони України» від 5 березня 1998 р. // Голос України – 1998 – 3 квітня.
Закон України « Про Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим» від 2 березня 2000 р. // ВВРУ – 2000 - №24
Закон України « Про державну контрольно-ревізійну службу» від 26 січня 1993 р. // ВВРУ – 1993 - №13
Закон України « Про Антимонопольний Комітет України» від 26 листопада 1993 р. // ВВРУ – 1993 - №50
Закон України « Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим» від 12 лютого 1998 р. // ВВРУ – 1998 - №16
Закон України « Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 р. //ВВРУ- 1991 - №33; - 1993 - №22; - №50.
Закон України « Про Службу Безпеки України» від 25 березня 1992 р // ВВРУ - 1992 - №27
30..Закон України « Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. //ВВРУ - 1997 - №24
31.Закон України "» Про столицю України – місто-герой Київ» від 15 січня 1999 р. //ВВРУ - 1999 - №8
32.Закон України « Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. // ВВРУ – 1994 - №52
33..Закон України « Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 р..// Урядовий кур єр – 2002 – 2 серпня
34.Закон України « Про органи самоорганізації населення» від 7 червня 2001 р // ВВРУ – 2001 - №32
. 35. Закон України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» від 23 вересня 1997 р. // ВВРУ – 1997 - №38
36.Закон України « Про службу в органах місцевого самоврядування.» від 7 червня 2001 р. // Офіційний вісник України – 2001 - №26
37.Закон України « Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим , місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 6 квітня 2004 р // ВВРУ – 2004 - №26
38. Закон України « Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування» від 15 липня 1997 р. // ВВРУ – 1997 - №31
39. Закон України « Про всеукраїнський та місцевий референдуми» від 3 липня 1991 р. // ВВРУ – 1991 - №27
4о Закон України « Про передачу об єктів права державної та комунальної власності» від 3 березня 1998 р. // ВВРУ – 1998 - №16
41. Закон України « Про оренду державного та комунального майна» від 14 березня 1995 р // ВВРУ – 1995 - №18
42..Закон України « Про державно-правовий експеримент розвитку місцевого самоврядування в м.Ірпені, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське Київської області» від 5 квітня 2001 р. // ВВРУ – 2001 - №19
43..Постанова Верховної Ради України « Про погоджувальну раду депутатських фракцій» від 14 травня 1998 р // ВВРУ – 1998 - №21
.44. Постанова Верховної Ради України « Про структуру апарату Верховної Ради України» від 20 квітня 2000 р. // ВВРУ – 2000 - №37
45.. Постанова Верховної Ради України « Про газету Верховної Ради України «Голос України» від 2 червня 1999 р. // ВВРУ – 1999 - №42
45. Постанова Верховної Ради України « Про затвердження Положення про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні.2 від 17 грудня 1993 р. //ВВРУ – 1994 - №6
46. Указ Президента України « Про затвердження Положення про Секретаріат Президента України» від 27 січня 2005 р.
47. Указ Президента України «Про затвердження Положення про порядок підготовки і внесення актів Президента України» від 20 серпня 1993 р.
48. Указ Президента України « Про склад Кабінету Міністрів України» / із змінами/ від 15 грудня 1999 р.
49. Указ Президента України « Про затвердження Положення про Державну податкову адміністрацію» від 13 липня 2000 р.
50.Тимчасовий регламент Кабінету Міністрів України, затв. Постановою КМУвід5 червня 2000 р.
51.Постанова КМУ « Про урядові комітети» від 13 вересня 2001 р.
Постанова КМУ « Питання Секретаріату Кабінету Міністрів України» від 24 січня 2000
МІЖНАРОДНО-ПРАВОВІ АКТИ.
52.Європейська хартія про місцеве самоврядування. Прийнята Радою Європи 15 жовтня 1985 р.
53. .Всесвітня декларація місцевого самоврядування. Прийнята ХХУІІ
Конгресом Міжнародної Спілки місцевої влади 26 вересня 1985 р.
54.Європейська типова конвенція про основні принципи транскордонного
Співробітництва між територіальними общинами та органами влади.
Прийнята державами-членами РЄ в 1980 р.
55.Європейська декларація прав міст. Прийнята Постійною Конференцією місцевих і регіональних органів вади Європи.18 березня 1992 р.
56.Хартія Конгресу місцевих і регіональних влад Європи. Ухвалена Комітетом Міністрів 14 січня 1994 р.
57.Європейська Хартія міст. Прийнята в м.Страсбург 17-19 березня 1992 р.
Європейська хартія урбанізму. Прийнята Постійною конференцією місцевої і регіональної влади РЄ в 1993 р.
59. Європейська хартія про участь молоді в муніципальному і регіональному житті . Прийнята РЄ в 1994 р.
60.Європейська декларація міських прав. Прийнята Конгресом місцевих і регіональних влад Європи ( КМРВЄ ) в 1992 р.
61.Європейська хартія про регіональне самоврядування. Прийнята КМРВЄ в 1999 р.
62.Європейська конвенція про ландшафти. Прийнята КМРВЄ в 2000 р.
3.2 ПІДРУЧНИКИ, ПОСІБНИКИ
Батанов О.В. Конституційні засади місцевого самоврядування в Україні \ Проблеми реалізації Конституції\ України \ Монографія.-К.; Інститут держави і права ім.В.М.Корецького НАН України, 2003.
Батанов О.В. Конституційно-правовий статус територіальних громад в Україні: Монографія.- К.; Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре»,2003
Біленчук П.Д., Кравченко В.В,Підмогильний В.М. Місцеве самоврядування в Україні (муніципальне право) Навчальний посібник.- К., Атіка, 2000.
Гнилорибов В.В., Тихонов В.М. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні. Навчальний посібник. – Луганськ: вид-во СНУ ім.В.Даля, 2004
Журавський.С., Серьогін В.О.,Ярмиш О.Н. Державне будівництво та місцеве самоврядування в Україні. Підручник.-К., 2003.
68. Кампо В.М. Місцеве самоврядування в Україні – К., Ін Юре1997
69. Колодій А.М., Олійник А.Ю. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: Підручник. Юрінком Інтер, 2003
70. Муніципальне право України / В.Ф.Погорілко, О.Ф.Фрицький, М.О.Баймуратов та ін./ К., Юрінком Інтер, 2006
Пережняк Б.А. Муніципальне право як наука і навчальна дисципліна Муніципальне право України: Підручник / За ред.. В.Ф.Погорілка, . О.Ф.Фрицького. – К.: Юрінком Інтер, 2001.\\
Судовий захист прав та інтересів місцевого самоврядування в Україні. Навч.-практ. Посібник. / Ю.Р.Вавринюк, М.М.Клепацький, В.В.Кравченко , Н.В.Кравченко, М.В.Пітцик, Л.Є.Подобед. – К., 2002
Державне будівництво та місцеве самоврядування в У країні.\ За ред. С.Г.Серьогіної \ Підручник.- Х.: «Право» 2005.
Колодій А.М.,Олійник А.Ю. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: Підручник / За ред..Я.Ю.Кондратьєва.-К.: Юрінком Інтер,2003.
Свирский Б.И. Государственное строительство и местное самоуправлениев Украине: Учебное пособие.- Х.: Эспада, 2001.
Чукаева В.А. Государственное строительство и самоуправление Украины.: Учебное пособие.- Днепропетровск: Наука и образование,199
СПЕЦІАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА
.Журавський В.С. Становлення та розвиток українського парламентаризму \ теоретичні та організаційно-правові проблеми / - К., Парламентське видавництво, 2002.
Барабаш Ю.Г.Контрольна функція вищого представницького органу України. \ Вісник прокуратури \ 2003
Майданник О. Організаційно-правові форми здійснення парламентського контролю в Україні. \ Право України - 2003, № 7.
Марцеляк О. Інститут омбудсмана : теорія і практика. Монографія. – Х: 2004
Сироїд О., Яшина Ю. Діяльність Президента України в сфері указотворчості та законодавчого процесу. К., « Реферат», 2004.
Михеєнко Р. Виконавча влада і конституційні статуси Президента України та Кабінету Міністрів України. \ Право України .-2000- № 8.
Заєць А. Організація виконавчої влади на місцях і місцевого самоврядування в Україні на основі нової Конституції України. \ Український правовий часопис.- 1998-№1
Абасов Г. Конституційно-правовий статус Верховної Ради Автономної Республіки Крим: актуальні проблеми теорії \ Часопис Київського університету права.-2003-№4.
Тацій В.Я., Тодика Ю.М. Становлення правової державності в Україні в аспекті конституціоналізму \ Конституційно-правові засади становлення української державності.- Х., Право, 2003.
Погорілко В.Ф. Конституційні засади державної влади в Україні \ Органи державної влади України \ За ред.. Погорілка В.Ф. К.: 2002.
Регламент парламенту: призначення, функції і тлумачення його положень. – К., 2003. \Вісник Програми сприяння парламенту України\.
Батанов О.В.Муніципальне право – наука про муніципальну владу (( новий погляд на предмет дослідження ) \\ Часопис Київського університету права. – 2005 –
Кампо В. Демократизація статусу депутатів місцевих рад. – К.: Ін-т громадян. сусп-ва, 2001.
Корнієнко М.І. Муніципальне право України. Концептуальні та...