МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Львівський державний інститут новітніх технологій та управління ім. В. Чорновола
Факультет юридичний
«ЗАТВЕРДЖУЮ»
Голова методичної комісії базового напряму 0601
«Право»
“06” вересня 2007р.
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
дисципліни “Кримінальний процес ”
для базового напряму “Право”
Вид роботи
Денна форм
Заочна форма
Семестр
V
Семестр VІ
Всього
Семестр V
Семестр VІ
Всього
- лекційні заняття, год.
32
20
52
4
4
8
- лабораторні заняття, год.
-
-
-
-
-
-
-практичні занняття, год.
32
40
72
6
6
12
Всього аудиторних год.
64
60
124
10
10
20
Самостійна робота, год.
61
65
126
98
98
196
Загальний обсяг, год.
125
125
250
108
108
216
Модульний контроль
-
-
-
-
-
-
КП/КР,шт
-
1
1
-
1
1
Контрольні (модульні) роботи, шт..
1
1
2
1
1
2
Розроблення графічних робіт, шт.
-
-
-
-
-
-
Екзамени
-
+
1
-
+
1
Заліки
+
-
1
+
-
1
Львів – 2007
Робоча навчальна програма складена згідно освітньо-професійної програми ГСВО напряму 0601 «Право»
Робочу навчальну програму склав Похилюк М.М.
«30» 08 2007р.
Робоча навчальна програма обговорена та схвалена на засіданні кафедри спеціальних юридичних дисциплін»_______________________________________________________________
Протокол № 1 від «06»09 2007р.
Завідувач кафедри
спеціальних юридичних дисциплін Рабінович П.М.
Робочу навчальна програма обговорена та схвалена на засіданні медичної комісії базового напряму 0601 «Право»
Протокол № 1 від «06»09 2007р.
МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ.
1.1. МЕТА ВИКЛАДЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ.
Метою викладення дисципліни “Кримінальний процес України” є засвоєння студентами теорії кримінального процесу, норм кримінально-процесуального права, які регулюють діяльність, спрямовану на охорону прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб, шляхом повного і швидкого розкриття злочинів та викриття винних у їх вчиненні осіб і притягнення їх до кримінальної відповідальності та покарання.
1.2. ЗАВДАННЯ ТА ПОРЯДОК ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ .
У результаті вивчення цієї дисципліни студенти повинні засвоїти теорію кримінального процесу, знати кримінально-процесуальне законодавство; поняття та види субєктів кримінального процесу, їх процесуальне положення; докази і процес доказування в кримінальному процесі; стадії кримінального процесу, їх характеристика.
Завданням цієї дисципліни також є набуття студентами практичних навичок, застосування окремих знань, з кримінального процесу до реальних життєвих ситуацій.
1.3. ПЕРЕЛІК ДИСЦИПЛІН, ЗНАННЯ ЯКИХ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ДАНОГО ПРЕДМЕТУ.
№
п/п
Найменування дисципліни
Назва розділів
1.
Теорія держави і права
2.
Кримінальне право України
Загальна частина
3.
Судові та правоохоронні органи України
Суд, прокуратура, міліція
2. ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ.
2.1. ЗМІСТ ПРОГРАМИ ЗА ТЕМАМИ
ТЕМА №1 Поняття, завдання і система кримінального процесу України.
Поняття, завдання і значення кримінального процесу України.
Система (стадії) кримінального процесу України. Кримінально-процесуальні відносини. Кримінально-процесуальна форма. Кримінально-процесуальні акти. Кримінально-процесуальні функції і гарантії. Наука кримінального процесу : предмет, система і завдання.
ТЕМА №2 Кримінально-процесуальне законодавство України.
Загальна характеристика джерел кримінально- процесуального права.
Чинний кримінально- процесуальний кодекс України та його структура.
Кримінально-процесуальна норма, її види та структура. Застосування кримінально-процесуального закону за аналогією. Чинність кримінально-процесуального закону в просторі, часі та щодо кола осіб. Інші закони України, які регулюють питання кримінального судочинства. Роз`яснення Пленуму Верховного Суду України та їх значення для кримінально-процесуальної діяльності. Вказівки Генерального прокурора України з питань кримінально-процесуальної діяльності.
ТЕМА №3Принципи кримінального процесу України.
Поняття і значення принципів кримінального процесу. Система і класифікація принципів. Загальна характеристика окремих принципів:
Принцип законності та принцип рівності перед законом та судом. Принцип національної мови судочинства. Повага до гідності особи, невтручання в її особисте життя та право на свободу та особисту недоторканість. Недоторканість житла. Презумпція невинності. Принцип з`ясування істини та принцип забезпечення підозрюваному, обвинуваченому, підсудному права на захист. Свобода від самовикриття, викриття членів сім`ї та близьких родичів та таємниця листування, телефонних розмов та телеграфної кореспонденції.
Здійснення правосуддя виключно судом та участь народу у здійсненні правосуддя. Змагальність судового розгляду та забезпечення апеляційного та касаційного оскарження судових рішень. Вільна оцінка доказів та безпосередність дослідження доказів.
ТЕМА №4 Суб`єкти кримінально-процесуальної діяльності.
Поняття та класифікація суб`єктів кримінального процесу. Державні органи і службові особи, які ведуть кримінальний процес, їх процесуальний статус. Функції суду в сфері кримінального процесу. Форми здійснення правосуддя в кримінальних справах. Процесуальний статус судді в кримінальному процесі.
Процесуальний статус народного засідателя. Функції прокурора в кримінальному процесі і його процесуальний статус. Завдання слідчого і його повноваження. Повноваження начальник слідчого відділу. Процесуальні повноваження органу дізнання та особи, яка проводить дізнання.
Учасники кримінального процесу, які мають свій власний інтерес у ньому. Їх процесуальний статус. Участь захисника у кримінальному процесі. Процесуальні обов`язки і права захисника. Суб`єкти, які виконують допоміжну роль в кримінальному процесі. Представники громадських організацій і трудових колективів в кримінальному процесі, їх процесуальний статус. Підстави, які виключають участь у кримінальному процесі судді, прокурора, слідчого, особи, яка проводить дізнання.
Підстави, які виключають участь у кримінальному процесі захисника, перекладача, експерта, спеціаліста, секретаря судового засідання і представників учасників процесу.
Забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному процесі.
ТЕМА №5 Докази (загальні положення), мета, предмет, межі доказування у кримінальному процесі.
Встановлення об`єктивної істини – мета доказування у кримінальному процесі. Поняття і зміст істини, що підлягає доказуванню. Поняття предмету доказування в кримінальній справі, його структура. Межі доказування. Поняття доказу у кримінальному процесі. Джерела доказів. Допустимість та належність доказів. Класифікація доказів. Характеристика їх окремих джерел. Показання свідків. Показання потерпілого. Показання підозрюваного. Показання обвинуваченого. Речові докази. Висновок експерта. Протоколи слідчих і судових дій. Інші документи.
Правила користування непрямими доказами.
ТЕМА №6 Запобіжні заходи.
Поняття і види запобіжних заходів. Підстави і мета застосування запобіжних заходів. Порядок обрання, зміни і скасування запобіжного заходу. Взяття під варту як запобіжний захід. Процесуальні гарантії законності його застосування. Строки тримання під вартою та порядок їх продовження. Застава. Затримання особи, як тимчасовий запобіжний захід. Заходи піклування про неповнолітніх дітей заарештованого та по охороні його майна. Нагляд прокурора за законністю застосування запобіжних заходів.
ТЕМА №7 Порушення кримінальної справи.
Поняття, завдання і значення стадії порушення кримінальної справи.
Приводи і підстави до порушення кримінальної справи. Органи та посадові особи, які мають право порушити кримінальну справу. Обставини, що виключають порушення кримінальної справи. Процесуальний порядок порушення чи відмови у порушенні кримінальної справи. Процесуальні гарантії захисту прав і законних інтересів особи в стадії порушення кримінальної справи.
ТЕМА №8 Загальні умови досудового слідства кримінальних справ.
Суть, завдання і значення попереднього розслідування кримінальних справ.
Форми попереднього розслідування. Підслідність кримінальних справ.
Особливості реалізації принципів кримінального процесу в стадії попереднього розслідування. Взаємодія слідчого з органами дізнання.
Строки дізнання і попереднього слідства. Суб`єкти процесуальної діяльності, які приймають участь в стадії досудового слідства. Їх визнання і залучення.
Груповий метод досудового слідства. Використання науково-технічних засобів при розкритті і розслідуванні злочинів. Процесуальні документи, що приймаються в стадії досудового слідства. Оскарження дій слідчого і особи, яка проводить дізнання. Нагляд прокурора за дотримання законів при проведенні досудового слідства.
ТЕМА №9 Поняття і види слідчих дій.
Поняття слідчих дій. Види слідчих дій за кримінально-процесуальним законом України. Правові підстави, мета і порядок проведення окремих видів слідчих дій. Допит свідка. Допит потерпілого. Особливості допиту неповнолітнього свідка. Очна ставка. Пред`явлення осіб і предметів для впізнання. Обшук, його мета і види. Підстави та порядок проведення. Виїмка, її види, підстави та порядок проведення. Огляд, його мета, види і порядок проведення. Освідування, його мета, види і порядок проведення. Відтворення обстановки та обставин події. Підстави та порядок призначення експертизи. Заходи процесуального примусу, які можуть застосовуватись при проведенні окремих слідчих дій.
Дії слідчого, спрямовані на забезпечення цивільного позову і можливої конфіскації майна. Процесуальне оформлення результатів слідчих дій.
ТЕМА №10 Пред`явлення обвинувачення і допит обвинуваченого.
Поняття і значення притягнення особи як обвинуваченого у вчиненні злочину. Підстави і процесуальний порядок притягнення особи як обвинуваченого. Відмінність між обвинуваченим і підозрюваним. Постанова про притягнення особи як обвинуваченого. Її структура, зміст та процесуальне значення. Процесуальні права обвинуваченого на досудовому слідстві. Процесуальний порядок пред`явлення обвинувачення. Зміна і доповнення обвинувачення. Засоби процесуального примусу, які можуть бути застосовані до обвинуваченого. Участь захисника під час пред`явлення обвинувечення.
ТЕМА №11 Зупинення досудового слідства та його закінчення шляхом складання обвинувального висновку та закриття кримінальної справи.
Поняття зупинення досудового слідства в кримінальній справі. Постанова про зупинення досудового слідства. Процесуальний порядок відновлення досудового слідства. Закриття кримінальної справи як одна з форм закінчення досудового слідства. Підстави для закриття кримінальної справи. Умови, за яких досудове слідство в справі можна вважати закінченим складанням обвинувального висновку. Процесуальне значення та порядок ознайомлення учасників процесу з матеріалами справи. Поняття та значення обвинувального висновку. Структура обвинувального висновку. Додатки до обвинувального висновку. Рішення та дії прокурора в справі з обвинувальним висновком.
ТЕМА №12 Попередній розгляд справи суддею.
Поняття та види підсудності. Передача справи від одного суду до іншого.
Направлення справи за підсудністю та недопустимість суперечок між судами про підсудність. Питання, які з`ясовуються суддею при попередньому розгляді справи. Розгляд клопотань і заяв. Вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до розгляду справи в судовому засіданні, та інші підготовчі дії до нього. Рішення, які приймаються суддею в цій стадії. Процесуальні документи, які приймаються в цій стадії. Їх форма та можливість оскарження і принесення на них окремого подання прокурора.
ТЕМА №13 Загальні умови судового розгляду кримінальних справ.
Суть і завдання стадії судового розгляду. Законний склад суду та його керівна роль. Процесуальний статус головуючого, суддів і народних засідателів. Розгяд справи розширеною колегією суддів. Реалізація загальнопроцесуальних та особливих для стадії судового розгляду принципів кримінального процесу. Учасники судового розгляду та їх процесуальне становище в цій стадії. Межі судового розгляду та умови зміни обвинувачення в суді, порушення кримінальних справ за новим обвинуваченням та щодо нової особи. Підстави та порядок відкладення та зупинення кримінальної справи. Направлення справи на додаткове розслідування. Закриття справи в судовому засіданні. Процесуальні правила ведення протоколу судового засідання та порядок розгляду зауважень на нього.
ТЕМА №14 Судовий розгляд кримінальної справи.
Основні частини судового розгляду і їх значення. Підготовча частина судового розгляду. ЇЇ завдання. Судове слідство та його завдання. Процесуальний порядок проведення судового слідства. Дослідження доказів. Закінчення і відновлення судового слідства. Судові дебати: предмет, порядок, значення. Останнє слово підсудного.
ТЕМА №15 Вирок суду.
Поняття та процесуальне значення вироку суду. Види вироків. Складові частини вироку та їх зміст. Таємниця наради суддів під час постановлення вироку. Питання, що вирішуються судом під час постановлення вироку. Порядок їх вирішення. Окрема думка судді. Проголошення вироку та роз`яснення його змісту. Піклування суду про особисті та майнові інтереси засудженого або виправданого.
ТЕМА №16 Апеляційне провадження.
Поняття апеляційного провадження. Особи, які мають право подати апеляцію. Процесуальний порядок подачі апеляції. Строки апеляційного оскарження. Суди, які розглядають справи в апеляційному порядку. Розгляд справи за апеляцією. Вирішення питань, пов`язаних з підготовкою справи до апеляційного розгляду. Строки розгляду справи в апеляційному суді. Розгляд справи в суді апеляційної інстанції. Результати розгляду справи в апеляційному суді. Підстави для скасування або зміни вироку. Скасування вироку з поверненням справи прокурору, на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд. Зміст ухвали апеляційного суду. Вирок апеляційного суду. Складання ухвали, постанови, вироку, оголошення ухвали(постанови) і проголошення вироку апеляційного суду. Звернення до виконання ухвали, вироку, постанови апеляційного суду.
ТЕМА №17 Виконання вироку, ухвали і постанови суду.
Суть і значення стадії виконання вироку, ухвали і постанови суду. Набрання вироком законної сили і порядок звернення його до виконання. Питання, які вирішуються судом у стадії виконання вироку. Питання, які виникають у процесі звернення вироку до виконання. Питання, які виникають і вирішуються судом у процесі фактичного виконання вироку. Питання, які вирішуються судом після відбуття засудженим покарання. Порядок вирішення судом питань, пов`язаних з виконанням вироку.
ТЕМА №18 Касаційне провадження.
Судові рішення, які можуть бути перевірені в касаційному порядку. Особи, які мають право на касаційне оскарження або внесення касаційного подання. Суди, які розглядають справи в касаційному порядку. Строки касаційного оскарження і внесення касаційного подання. Порядок касаційного оскарження і внесення касаційного подання. Рух справи в касаційній інстанції. Доповнення, зміна і відкликання касаційних скарг і подання. Розгляд справи касаційним судом. Межі розгляду. Результат розгляду справи касаційним судом. Підстави для скасування або зміни вироку, ухвали чи постанови. Ухвала касаційного суду. Звернення ухвали до виконання.
ТЕМА №19 Виключне провадження.
Підстави для перегляду судових рішень в порядку виключного провадження. Поняття нововиявлених обставин. Строки перегляду судових рішень в порядку виключного провадження. Особи, які мають право поставити питання про перегляд судового рішення в порядку виключного провадження. Дії прокурора по відновленню справи в зв`язку з нововиявленими обставинами. Порушення питання про перегляд судового рішення в порядку виключного провадження. Порядок розгляду справ в порядку виключного провадження.
ТЕМА №20 Особливості провадження в справах про злочини неповнолітніх.
Необхідність особливостей провадження в справах про злочини неповнолітніх. Предмет доказування в справах про злочини неповнолітніх. Особливості провадження досудового слідства в справах про злочини неповнолітніх. Захист інтересів неповнолітнього підозрюваного і обвинуваченого. Віддання неповнолітнього обвинуваченого до суду та особливості розгляду його справи в суді першої інстанції. Порядок застосування до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру. Участь громадськості в розгляді справ про злочини неповнолітніх.
ТЕМА №21 Застосування примусових заходів медичного характеру.
Підстави для застосування примусових заходів медичного характеру. Порядок провадження попереднього слідства в справах про суспільно-небезпечні діяння неосудних осіб. Участь захисника в справах про застосування примусових заходів медичного характеру. Особливості досудового слідства у справах неосудних осіб і осіб, які захворіли на душевну хворобу після вчинення злочину. Підготовчі дії до судового розгляду в таких справах. Особливості судового розгляду справ неосудних осіб і осіб, які захворіли на душевну хворобу після вчинення злочину.
Види рішень суду в таких справах, їх оскарження і внесення на них подань прокурором. Порядок оскарження рішення суду. Скасування або зміна примусових заходів медичного характеру та наслідки цих дій.
ТЕМА №22 Протокольна форма досудової підготовки матеріалів.
Уніфікація і диференціація кримінального закону. Суть і значення протокольної форми досудової підготовки матеріалів. Строки і порядок досудової підготовки матеріалів в протокольній формі. Зміст протоколу про вчинене правопорушення та додатки до нього. Повноваження начальника органу дізнання та прокурора при затвердженні і санкціонуванні протоколу. Досудове слідство в справах з протокольною формою досудової підготовки матеріалів. Провадження кримінальних справ з протокольною формою в суді.2.2. Розподіл навчального часу по темах курсу
№ п/п
Тема заняття
Кількість годин
Всього
Лекції
Семінари
1.
Поняття, завдання і система кримінального процесу України.
4
2
2
2.
Кримінально-процесуальне законодавство України.
4
2
2
3.
Принципи кримінального процесу України.
8
4
4
4.
Суб`єкти кримінально-процесуальної діяльності.
8
4
4
5.
Докази. Покази осіб, як докази в кримінальному процесі України.
8
4
4
6
Заходи процесуального примусу.
4
2
2
7
Порушення кримінальної справи.
4
2
2
8
Загальні умови досудового слідства кримінальних справ.
4
2
2
9
Поняття і види слідчих дій.
8
4
4
10
Пред`явлення обвинувачення і допит обвинуваченого.
8
4
4
11
Зупинення досудового слідства та його закінчення шляхом складання обвинувального висновку та закриття кримінальної справи.
8
4
4
12
Попередній розгляд справи суддею.
4
2
2
13
Загальні умови судового розгляду кримінальних справ.
4
2
2
14
Судовий розгляд кримінальної справи.
8
4
4
15
Вирок суду.
4
2
2
16
Апеляційне провадження.
8
4
4
17
Виконання вироку, ухвали і постанови суду.
4
2
2
18
Касаційне провадження.
8
4
4
19
Виключне провадження.
4
2
2
20
Особливості провадження в справах про злочини неповнолітніх.
4
2
2
21
Застосування примусових заходів медичного характеру.
4
2
2
22
Протокольна форма досудової підготовки матеріалів.
4
2
2
ВСЬОГО:
124
62
62
2.3. КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН.
№ п/п
Календ. Термін Сем./ тиж
Теми занять
Кількість годин
Вид занять
1
5/1
Поняття, завдання і система кримінального процесу України.
2
Лекція
2
5/1
Кримінально-процесуальне законодавство України.
2
Лекція
3
5/2
Принципи кримінального процесу України.
2
Лекція
4
5/2
Поняття, завдання і система кримінального процесу України.
2
Семінар
5
5/3
Принципи кримінального процесу України.
2
Лекція
6
5/3
Кримінально-процесуальне законодавство України.
2
Семінар
7
5/4
Субєкти кримінально- процесуальної діяльності
2
Лекція
8
5/4
Принципи кримінального процесу України.
2
Семінар
9
5/5
Суб’єкти кримінального процесу України.
2
Лекція
10
5/5
Принципи кримінального процесу України.
2
Семінар
11
5/6
Докази, мета, предмет, межі доказування у кримінальному процесі.
2
Лекція
12
5/6
Суб’єкти кримінального процесу України.
2
Семінар
13
5/7
Докази, мета, предмет, межі доказування у кримінальному процесі.
2
Лекція
14
5/7
Суб’єкти кримінального процесу України
2
Семінар
15
5/8
Застосування примусових заходів медичного характеру
2
Лекція
16
5/8
Докази, мета, предмет, межі доказування у кримінальному процесі.
2
Семінар
17
5/9
Порушення кримінальної справи.
2
Лекція
18
5/9
Докази, мета, предмет, межі доказування у кримінальному процесі.
2
Семінар
19
5/10
Загальні умови судового розгляду кримінальних справ.
2
Лекція
20
5/10
Застосування примусових заходів медичного характеру
2
Семінар
21
5/11
Поняття і види слідчих дій
2
Лекція
22
5/11
Порушення кримінальної справи
2
Семінар
23
5/11
Поняття і види слідчих дій
2
Лекція
24
5/12
Загальні умови судового розгляду кримінальних справ.
2
Семінар
25
5/12
Пред’явлення обвинувачення і допит обвинуваченого
2
Лекція
26
5/13
Загальні умови судового розгляду кримінальних справ.
2
Семінар
27
5/13
Пред’явлення обвинувачення і допит обвинуваченого
2
Лекція
28
5/14
Поняття і види слідчих дій
2
Семінар
29
5/14
Зупинення досудового слідства та його закінчення шляхом складання обвинувального висновку та закриття кримінальної справи
2
Лекція
30
5/15
Поняття і види слідчих дій
2
Семінар
31
5/15
Зупинення досудового слідства та його закінчення
2
Лекція
32
5/16
Пред’явлення обвинувачення і допит обвинуваченого
2
Семінар
33
6/1
Попередній розгляд справи суддею
2
Лекція
34
6/1
Пред’явлення обвинувачення і допит обвинуваченого
2
Семінар
35
6/2
Загальні умови судового розгляду
2
Лекція
36
6/2
Зупинення досудового слідства та його закінчення
2
Семінар
37
6/3
Судовий розгляд кримінальної справи.
2
Лекція
38
6/3
Судовий розгляд кримінальної справи.
2
Семінар
39
6/4
Судовий розгляд кримінальної справи.
2
Лекція
40
6/4
Попередній розгляд справи суддею
2
Семінар
41
6/5
Вирок суду.
2
Лекція
42
6/5
Загальні умови судового розгляду.
2
Семінар
43
6/6
Протокольна форма досудової підготовки матеріалів.
2
Лекція
44
6/6
Судовий розгляд
2
Семінар
45
6/7
Апеляційне провадження
2
Лекція
46
6/7
Судовий розгляд
2
Семінар
47
6/8
Виконання вироку, ухвал постанов суду
2
Лекція
48
6/8
Вирок суду
2
Семінар
49
6/9
Касаційне провадження.
2
Лекція
50
6/9
Апеляційне провадження
2
Семінар
51
6/10
Касаційне проавдження
2
Лекція
52
6/10
Апеляційне провадження
2
Лекція
53
6/11
Виключне провадження
2
Семінар
54
6/11
Виконання вироку, ухвал постанов суду
2
Лекція
55
6/12
Особливості провадження в справах про злочини неповнолітніх.
2
Семінар
56
6/12
Касаційне провадження
2
Лекція
57
6/13
Застосування примусових заходів медичного характеру
2
Семінар
58
6/13
Касаційне провадження
2
Лекція
59
6/14
Протокольна форма досудової підготовки матеріалів.
2
Семінар
60
6/14
Виключне провадженння
2
Лекція
61
6/15
Застосування примусових заходів медичного характеру
2
Семінар
62
6/15
Протокольна форма досудової підготовки матеріалів.
2
Лекція
2.4. Лекційні заняття
№ п/п
Тема заняття
Кількість годин
1
ТЕМА №1 Поняття, завдання і система кримінального процесу України.
Поняття, завдання і значення кримінального процесу України.
Система (стадії) кримінального процесу України. Кримінально-процесуальні відносини. Кримінально-процесуальна форма. Кримінально-процесуальні акти. Кримінально-процесуальні функції і гарантії. Наука кримінального процесу : предмет, система і завдання.
2
2
ТЕМА №2 Кримінально-процесуальне законодавство України.
Загальна характеристика джерел кримінально- процесуального права.
Чинний кримінально- процесуальний кодекс України та його структура.
Кримінально-процесуальна норма, її види та структура. Застосування кримінально-процесуального закону за аналогією. Чинність кримінально-процесуального закону в просторі, часі та щодо кола осіб. Інші закони України, які регулюють питання кримінального судочинства. Роз`яснення Пленуму Верховного Суду України та їх значення для кримінально-процесуальної діяльності. Вказівки Генерального прокурора України з питань кримінально-процесуальної діяльності.
2
3
ТЕМА №3 Принципи кримінального процесу України.
Поняття і значення принципів кримінального процесу. Система і класифікація принципів. Загальна характеристика окремих принципів:
Принцип законності та принцип рівності перед законом та судом. Принцип національної мови судочинства. Повага до гідності особи, невтручання в її особисте життя та право на свободу та особисту недоторканість. Недоторканість житла. Презумпція невинності. Принцип з`ясування істини та принцип забезпечення підозрюваному, обвинуваченому, підсудному права на захист. Свобода від самовикриття, викриття членів сім`ї та близьких родичів та таємниця листування, телефонних розмов та телеграфної кореспонденції.
Здійснення правосуддя виключно судом та участь народу у здійсненні правосуддя. Змагальність судового розгляду та забезпечення апеляційного та касаційного оскарження судових рішень. Вільна оцінка доказів та безпосередність дослідження доказів.
4
4
ТЕМА №4 Суб`єкти кримінально-процесуальної діяльності.
Поняття та класифікація суб`єктів кримінального процесу. Державні органи і службові особи, які ведуть кримінальний процес, їх процесуальний статус. Функції суду в сфері кримінального процесу. Форми здійснення правосуддя в кримінальних справах. Процесуальний статус судді в кримінальному процесі.
Процесуальний статус народного засідателя. Функції прокурора в кримінальному процесі і його процесуальний статус. Завдання слідчого і його повноваження. Повноваження начальник слідчого відділу. Процесуальні повноваження органу дізнання та особи, яка проводить дізнання.
Учасники кримінального процесу, які мають свій власний інтерес у ньому. Їх процесуальний статус. Участь захисника у кримінальному процесі. Процесуальні обов`язки і права захисника. Суб`єкти, які виконують допоміжну роль в кримінальному процесі. Представники громадських організацій і трудових колективів в кримінальному процесі, їх процесуальний статус. Підстави, які виключають участь у кримінальному процесі судді, прокурора, слідчого, особи, яка проводить дізнання.
Підстави, які виключають участь у кримінальному процесі захисника, перекладача, експерта, спеціаліста, секретаря судового засідання і представників учасників процесу.
Забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному процесі.
4
5
ТЕМА №5 Докази (загальні положення), мета, предмет, межі доказування у кримінальному процесі.
Встановлення об`єктивної істини – мета доказування у кримінальному процесі. Поняття і зміст істини, що підлягає доказуванню. Поняття предмету доказування в кримінальній справі, його структура. Межі доказування. Поняття доказу у кримінальному процесі. Джерела доказів. Допустимість та належність доказів. Класифікація доказів. Характеристика їх окремих джерел. Показання свідків. Показання потерпілого. Показання підозрюваного. Показання обвинуваченого. Речові докази. Висновок експерта. Протоколи слідчих і судових дій. Інші документи.
Правила користування непрямими доказами.
4
6
ТЕМА №6 Запобіжні заходи.
Поняття і види запобіжних заходів. Підстави і мета застосування запобіжних заходів. Порядок обрання, зміни і скасування запобіжного заходу. Взяття під варту як запобіжний захід. Процесуальні гарантії законності його застосування. Строки тримання під вартою та порядок їх продовження. Застава. Затримання особи, як тимчасовий запобіжний захід. Заходи піклування про неповнолітніх дітей заарештованого та по охороні його майна. Нагляд прокурора за законністю застосування запобіжних заходів.
2
7
ТЕМА №7 Порушення кримінальної справи.
Поняття, завдання і значення стадії порушення кримінальної справи.
Приводи і підстави до порушення кримінальної справи. Органи та посадові особи, які мають право порушити кримінальну справу. Обставини, що виключають порушення кримінальної справи. Процесуальний порядок порушення чи відмови у порушенні кримінальної справи. Процесуальні гарантії захисту прав і законних інтересів особи в стадії порушення кримінальної справи.
2
8
ТЕМА №8 Загальні умови досудового слідства кримінальних справ.
Суть, завдання і значення попереднього розслідування кримінальних справ.
Форми попереднього розслідування. Підслідність кримінальних справ.
Особливості реалізації принципів кримінального процесу в стадії попереднього розслідування. Взаємодія слідчого з органами дізнання.
Строки дізнання і попереднього слідства. Суб`єкти процесуальної діяльності, які приймають участь в стадії досудового слідства. Їх визнання і залучення.
Груповий метод досудового слідства. Використання науково-технічних засобів при розкритті і розслідуванні злочинів. Процесуальні документи, що приймаються в стадії досудового слідства. Оскарження дій слідчого і особи, яка проводить дізнання. Нагляд прокурора за дотримання законів при проведенні досудового слідства.
2
9
10
ТЕМА №9 Поняття і види слідчих дій.
Поняття слідчих дій. Види слідчих дій за кримінально-процесуальним законом України. Правові підстави, мета і порядок проведення окремих видів слідчих дій. Допит свідка. Допит потерпілого. Особливості допиту неповнолітнього свідка. Очна ставка. Пред`явлення осіб і предметів для впізнання. Обшук, його мета і види. Підстави та порядок проведення. Виїмка, її види, підстави та порядок проведення. Огляд, його мета, види і порядок проведення. Освідування, його мета, види і порядок проведення. Відтворення обстановки та обставин події. Підстави та порядок призначення експертизи. Заходи процесуального примусу, які можуть застосовуватись при проведенні окремих слідчих дій.
Дії слідчого, спрямовані на забезпечення цивільного позову і можливої конфіскації майна. Процесуальне оформлення результатів слідчих дій.
4
10
ТЕМА №10 Пред`явлення обвинувачення і допит обвинуваченого.
Поняття і значення притягнення особи як обвинуваченого у вчиненні злочину. Підстави і процесуальний порядок притягнення особи як обвинуваченого. Відмінність між обвинуваченим і підозрюваним. Постанова про притягнення особи як обвинуваченого. Її структура, зміст та процесуальне значення. Процесуальні права обвинуваченого на досудовому слідстві. Процесуальний порядок пред`явлення обвинувачення. Зміна і доповнення обвинувачення. Засоби процесуального примусу, які можуть бути застосовані до обвинуваченого. Участь захисника під час пред`явлення обвинувечення.
4
11
ТЕМА №11 Зупинення досудового слідства та його закінчення шляхом складання обвинувального висновку та закриття кримінальної справи.
Поняття зупинення досудового слідства в кримінальній справі. Постанова про зупинення досудового слідства. Процесуальний порядок відновлення досудового слідства. Закриття кримінальної справи як одна з форм закінчення досудового слідства. Підстави для закриття кримінальної справи. Умови, за яких досудове слідство в справі можна вважати закінченим складанням обвинувального висновку. Процесуальне значення та порядок ознайомлення учасників процесу з матеріалами справи. Поняття та значення обвинувального висновку. Структура обвинувального висновку. Додатки до обвинувального висновку. Рішення та дії прокурора в справі з обвинувальним висновком.
4
12
ТЕМА №12 Попередній розгляд справи суддею.
Поняття та види підсудності. Передача справи від одного суду до іншого.
Направлення справи за підсудністю та недопустимість суперечок між судами про підсудність. Питання, які з`ясовуються суддею при попередньому розгляді справи. Розгляд клопотань і заяв. Вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до розгляду справи в судовому засіданні, та інші підготовчі дії до нього. Рішення, які приймаються суддею в цій стадії. Процесуальні документи, які приймаються в цій стадії. Їх форма та можливість оскарження і принесення на них окремого подання прокурора.
2
13
ТЕМА №13 Загальні умови судового розгляду кримінальних справ.
Суть і завдання стадії судового розгляду. Законний склад суду та його керівна роль. Процесуальний статус головуючого, суддів і народних засідателів. Розгяд справи розширеною колегією суддів. Реалізація загальнопроцесуальних та особливих для стадії судового розгляду принципів кримінального процесу. Учасники судового розгляду та їх процесуальне становище в цій стадії. Межі судового розгляду та умови зміни обвинувачення в суді, порушення кримінальних справ за новим обвинуваченням та щодо нової особи. Підстави та порядок відкладення та зупинення кримінальної справи. Направлення справи на додаткове розслідування. Закриття справи в судовому засіданні. Процесуальні правила ведення протоколу судового засідання та порядок розгляду зауважень на нього.
2
14
ТЕМА №14 Судовий розгляд кримінальної справи.
Основні частини судового розгляду і їх значення. Підготовча частина судового розгляду. ЇЇ завдання. Судове слідство та його завдання. Процесуальний порядок проведення судового слідства. Дослідження доказів. Закінчення і відновлення судового слідства. Судові дебати: предмет, порядок, значення. Останнє слово підсудного.
4
15
ТЕМА №15 Вирок суду.
Поняття та процесуальне значення вироку суду. Види вироків. Складові частини вироку та їх зміст. Таємниця наради суддів під час постановлення вироку. Питання, що вирішуються судом під час постановлення вироку. Порядок їх вирішення. Окрема думка судді. Проголошення вироку та роз`яснення його змісту. Піклування суду про особисті та майнові інтереси засудженого або виправданого.
2
16
ТЕМА №16 Апеляційне провадження.
Поняття апеляційного провадження. Особи, які мають право подати апеляцію. Процесуальний порядок подачі апеляції. Строки апеляційного оскарження. Суди, які розглядають справи в апеляційному порядку. Розгляд справи за апеляцією. Вирішення питань, пов`язаних з підготовкою справи до апеляційного розгляду. Строки розгляду справи в апеляційному суді. Розгляд справи в суді апеляційної інстанції. Результати розгляду справи в апеляційному суді. Підстави для скасування або зміни вироку. Скасування вироку з поверненням справи прокурору, на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд. Зміст ухвали апеляційного суду. Вирок апеляційного суду. Складання ухвали, постанови, вироку, оголошення ухвали(постанови) і проголошення вироку апеляційного суду. Звернення до виконання ухвали, вироку, постанови апеляційного суду.
4
17
ТЕМА №17 Виконання вироку, ухвали і постанови суду.
Суть і значення стадії виконання вироку, ухвали і постанови суду. Набрання вироком законної сили і порядок звернення його до виконання. Питання, які вирішуються судом у стадії виконання вироку. Питання, які виникають у процесі звернення вироку до виконання. Питання, які виникають і вирішуються судом у процесі фактичного виконання вироку. Питання, які вирішуються судом після відбуття засудженим покарання. Порядок вирішення судом питань, пов`язаних з виконанням вироку.
2
18
ТЕМА №18 Касаційне провадження.
Судові рішення, які можуть бути перевірені в касаційному порядку. Особи, які мають право на касаційне оскарження або внесення касаційного подання. Суди, які розглядають справи в касаційному порядку. Строки касаційного оскарження і внесення касаційного подання. Порядок касаційного оскарження і внесення касаційного подання. Рух справи в касаційній інстанції. Доповнення, зміна і відкликання касаційних скарг і подання. Розгляд справи касаційним судом. Межі розгляду. Результат розгляду справи касаційним судом. Підстави для скасування або зміни вироку, ухвали чи постанови. Ухвала касаційного суду. Звернення ухвали до виконання.
4
19
ТЕМА №19 Виключне провадження.
Підстави для перегляду судових рішень в порядку виключного провадження. Поняття нововиявлених обставин. Строки перегляду судових рішень в порядку виключного провадження. Особи, які мають право поставити питання про перегляд судового рішення в порядку виключного провадження. Дії прокурора по відновленню справи в зв`язку з нововиявленими обставинами. Порушення питання про перегляд судового рішення в порядку виключного провадження. Порядок розгляду справ в порядку виключного провадження.
2
20
ТЕМА №20 Особливості провадження в справах про злочини неповнолітніх.
Необхідність особливостей провадження в справах про злочини неповнолітніх. Предмет доказування в справах про злочини неповнолітніх. Особливості провадження досудового слідства в справах про злочини неповнолітніх. Захист інтересів неповнолітнього підозрюваного і обвинуваченого. Віддання неповнолітнього обвинуваченого до суду та особливості розгляду його справи в суді першої інстанції. Порядок застосування до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру. Участь громадськості в розгляді справ про злочини неповнолітніх.
2
21
ТЕМА №21 Застосування примусових заходів медичного характеру.
Підстави для застосування примусових заходів медичного характеру. Порядок провадження попереднього слідства в справах про суспільно-небезпечні діяння неосудних осіб. Участь захисника в справах про застосування примусових заходів медичного характеру. Особливості досудового слідства у справах неосудних осіб і осіб, які захворіли на душевну хворобу після вчинення злочину. Підготовчі дії до судового розгляду в таких справах. Особливості судового розгляду справ неосудних осіб і осіб, які захворіли на душевну хворобу після вчинення злочину.
Види рішень суду в таких справах, їх оскарження і внесення на них подань прокурором. Порядок оскарження рішення суду. Скасування або зміна примусових заходів медичного характеру та наслідки цих дій.
2
22
ТЕМА №22 Протокольна форма досудової підготовки матеріалів.
Уніфікація і диференціація кримінального закону. Суть і значення протокольної форми досудової підготовки матеріалів. Строки і порядок досудової підготовки матеріалів в протокольній формі. Зміст протоколу про вчинене правопорушення та додатки до нього. Повноваження начальника органу дізнання та прокурора при затвердженні і санкціонуванні протоколу. Досудове слідство в справах з протокольною формою досудової підготовки матеріалів. Провадження кримінальних справ з протокольною формою в суді.
2
ВСЬОГО
62
2.5. Семінарські заняття
№ п/п
Тема заняття
Кількість годин
1
ТЕМА №1 Поняття, завдання і система кримінального процесу України.
Поняття, завдання і значення кримінального процесу України.
Система (стадії) кримінального процесу України. Кримінально-процесуальні відносини. Кримінально-процесуальна форма. Кримінально-процесуальні акти. Кримінально-процесуальні функції і гарантії. Наука кримінального процесу : предмет, система і завдання.
2
2
ТЕМА №2 Кримінально-процесуальне законодавство України.
Загальна характеристика джерел кримінально- процесуального права.
Чинний кримінально- процесуальний кодекс України та його структура.
Кримінально-процесуальна норма, її види та структура. Застосування кримінально-процесуального закону за аналогією. Чинність кримінально-процесуального закону в просторі, часі та щодо кола осіб. Інші закони України, які регулюють питання кримінального судочинства. Роз`яснення Пленуму Верховного Суду України та їх значення для кримінально-процесуальної діяльності. Вказівки Генерального прокурора України з питань кримінально-процесуальної діяльності.
2
3
ТЕМА №3 Принципи кримінального процесу України.
Поняття і значення принципів кримінального процесу. Система і класифікація принципів. Загальна характеристика окремих принципів:
Принцип законності та принцип рівності перед законом та судом. Принцип національної мови судочинства. Повага до гідності особи, невтручання в її особисте життя та право на свободу та особисту недоторканість. Недоторканість житла. Презумпція невинності. Принцип з`ясування істини та принцип забезпечення підозрюваному, обвинуваченому, підсудному права на захист. Свобода від самовикриття, викриття членів сім`ї та близьких родичів та тає...