МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА УПРАВЛІННЯ ІМ. В. ЧОРНОВОЛА
Юридичний факультет
Кафедра спеціальних юридичних дисциплін
Данилюк В.О.
Кримінально - правовий захист
життя і здоров’я
Методичні вказівки до виконання контрольних робіт
студентами заочної форми навчання
базового напрямку 6.060100 “Правознавство”
Львів – 2007
УДК 343(477)(075)
ББК-67.9(4УКР) 308я73
Кримінально - правовий захист життя і здоров’я. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт студентами заочної форми навчання базового напрямку 6.060100 “Правознавство” / Данилюк В.О. – Львів: ЛДІНТУ ім. В.Чорновола – 2007.
Написання контрольної роботи – одна з форм самостійного опрацювання матеріалу курсу студентом. Вона сприяє поглибленню знань із курсу “Кримінально - правовий захист життя і здоров’я” і виробленню навичок практичного їх застосування.
Завдання для виконання контрольної роботи додається до даних методичних вказівок і доводиться до відома студентів на сесії, що передує сесії, на якій відбувається захист роботи. Вибір варіанта здійснюється за порядковим номером студента у журналі академічної групи.
Виконання контрольної роботи
Роботу над завданням слід розпочинати із загального ознайомлення з тематикою: ознайомитися з відповідними нормами законодавства, розділами підручника, посібника, конспекту лекцій. Після цього самостійно підібрати літературу, нормативно-правові акти, інші джерела до завдання роботи і опрацювати їх.
На початку роботи подається перше питання варіанту та формулюється відповідь. Після виконання першого завдання подається друге запитання, у відповідності з яким формулюється відповідь і т. д.. При вирішенні задачі студент повинен не лише подати власний варіант вирішення казусу, але й обґрунтувати відповідь нормами чинного законодавства.
Викладення питань слід здійснювати в логічній послідовності. При цьому студент повинен використати не лише матеріали підручників з курсу “Кримінально - правовий захист життя і здоров’я”, але й чинні нормативно-правові акти, спеціальну літературу та інші джерела.
На титульній сторінці роботи необхідно вказати: назву інституту, факультету, варіант завдання, прізвище, ім’я, по батькові, групу, курс, форму навчання студента, а також посаду, прізвище та ініціали керівника, рік і місце написання роботи.
В кінці контрольної роботи наводиться список використаних джерел, складений у такій послідовності:
- нормативно-правові акти;
спеціальна література, яка подається в алфавітному порядку.
Якщо робота визнана незадовільною, вона повертається, а після виконання її повторно – подається разом із зауваженнями керівника.
Контрольна робота студентом повинна бути здана до початку сесії.
Варіант 1
Загальна характеристика злочинів проти життя і здоров’я особи.
Злочини, які становлять небезпеку для життя і здоров'я особи у сфері медичного обслуговування
Задача .
Вулицею їхала вантажівка, навантажена негашеним вапном. Троє підлітків: Євген, Ростислав та Дем'ян, які каталися на ковзанах, причепилися до машини, щоб покататися. Вантажник Гнат, який їхав в кузові, взяв лопатою вапно і кинув його в підлітків. Внаслідок цього Євген отримав опік обличчя та втратив зір на одне око; Ростислав - ушкодження шкіри на шиї та на руках, від чого лікувався 23 дні, а Дем'ян від аналогічних опіків лікувався 6 днів.
Варіант 2
Конституційно - правовий статус особи.
Зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби
Задача
На шосе поблизу концерну "Хлорвініл" працівники ДАЇ побачили автомобіль "Москвич - 2140", який мав дуже низьку посадку і їхав без номерних знаків. Підозрюючи крадіжку майна з концерну, інспектор Леонід спробував зупинити автомобіль, але шофер не зупинився, а спрямував машину на міліціонера, ледь не збивши його. Тоді інспектор ДАЇ Кирило, який знаходився поруч з Леонідом, застосував табельну вогнепальну зброю, поранивши шофера в живіт та пошкодивши нирку. Рикошетом другої кулі був поранений у плечовий суглоб громадянин Михайло, який сидів на задньому сидінні "Москвича". Шофер лікувався в стаціонарному відділенні 30 днів, а Михайло 40 днів.
Варіант 3
Зміст конституційного права на життя людини та громадянина
Злочини, пов'язані з поширенням венеричних хвороб та захворюванням на СНІД
Задача
Василь протягом кількох років ухилявся від сплати аліментів на свою малолітню дочку: неодноразово міняв місце проживання, надіслав своїй колишній дружині листа від імені сторонньої особи про те, що ніби-то він трагічно загинув. Коли в черговий раз місце перебування його було встановлене і з нього знову почали стягувати аліменти та заборгованість по них, Василь вирішив позбутися колишньої дружини та дочки. З цією метою він підпиляв тяги рульового управління та важелів підвіски легкового автомобіля, що належав його колишній дружині, розраховуючи, що на великій швидкості або ж на крутому повороті деталі поламаються, станеться автокатастрофа, й дружина та дочка загинуть. Однак, аварія сталася на невеликій швидкості, машина з'їхала в кювет і зупинилася. Дружина поламала руку і лікувалася 23 дні, а в дочки стався субарахноїдальний крововилив, який був підтверджений люмбальною пункцією, без відповідної клінічної симптоматики, в лікарні вона перебувала 47 днів.
Варіант 4.
Система злочинів проти життя і здоров’я особи
Зараження вірусом імунодефіциту. Поняття вірус імунодефіциту людини
Задача
Подружжя Іван та Оксана окремо один від одного розпивали спиртні напої, внаслідок чого він перебував у стані сп'яніння середнього, а вона - тяжкого ступеня. Увечері між ними виникла сварка з побутових причин, яка переросла в бійку. І при цьому Іван заподіяв Оксані синці м'яких тканин обличчя, крововиливи у склеру обох очей, забиті рани слизової оболонки губ, перелом кісток носа, синці обох плечей і передпліччя. Крім того, щоб потерпіла не втекла, він зірвав з неї одяг. Оксана, рятуючись від побоїв, вибігла на балкон і намагаючись перелізти на сусідній балкон, зірвалася, впала на землю з висоти п'ятого поверху й в результаті падіння одержала відкриту черепно-мозкову травму, забиття мозку з крововиливами в його шлуночки й під оболонки. Від одержаних травм померла на місці події.
Варіант 5
Кримінально-правові гарантії права людини на життя і здоров'я
Неналежне виконання професійних обов'язків, що спричинило зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби
Задача
В день свята Івана Купала робітники тресту "Хімметалургбуд" Григорій і Василь кожен на своєму робочому місці в робочий час розпивали принесений з дому самогон. Під час обідньої перерий Василь разом із своїми товаришами стояв у черзі до буфету. Григорій, який прийшов пізніше, намагався пройти без черги. Василь обурився і зробив Григорію зауваження. У відповідь на це, Григорій, який був у стані сильного сп'яніння, ударив кілька раз в лице Василя та його товариша, що стояв поряд. В буфеті зчинилася бійка, під час якої Григорій перевернув кілька столів та розбив вітрину. Врешті його заспокоїли і вивели з буфету.
Після обідньої перерви, коли Василь повернувся на своє робоче місце, Григорій прийшов до нього з метою помсти і став його бити кулаками в груди, в живіт. Тоді Василь, обороняючись схопив молоток і вдарив ним по голові Григорія. В результаті удару Григорію був заподіяний відкритий перелом склепіння черепа.
Варіант 6
Поняття та види злочинів проти життя і здоров'я особи.
За зараження якими хворобами передбачена відповідальність в спеціальних нормах КК України
Задача
Вантажний автомобіль під управлінням Любомира вночі, у безлюдному місці занесло на слизькому мосту, й він упав у воду. Шоферу вдалося вилізти з кабіни. Хоча під час аварії він поламав ногу, але вибрався з крижаної води на берег. Любомир проповз до найближчого села кілька кілометрів. В крайній хаті постукав у двері та попоросив допомоги. Господар Антип, побачивши незнайомого знесиленого чоловіка, в хату його не впустив, допомоги не надав, а порадив звернутися до дільничного інспектора міліції, який жив на сусідній вулиці. Любомир доповз до наступної хати, втратив свідомість і пролежав на морозі до ринку, поки його не побачили перші перехожі. Фельдшер Людмила, яку викликали до потерпілого, допомоги на місці не надала, хоча мала можливість і зобов'язана була це зробити, а звеліла везти Любомира в районну лікарню за 70 км. Внаслідок тривалого перебування на морозі й несвоєчасної допомоги Любомир захворів запаленням легенів, у поламаній нозі розвинулася газова гангрена, тому ногу довилося ампутувати вище коліна.
Варіант 7
Поняття і види злочинів проти життя
Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником, або відмова цих осіб в поданні медичної допомоги
Задача
Подружжя Євгена та Ірини пиячили у себе вдома із подружжям Петра та Зіновії. Для того, щоб Петро не перешкодив Євгену здійснити статевий акт із Зіновією, Євген навмисно споїв Петра, який швидко заснув. Скориставшись цією обставиною, а також тим, що дружина Євгена пішла на кухню, Євген накинувся на Зіновію, намагаючись зірвати з неї одяг і затягти в спальню. Зіновія почала відбиватись і підняла крик. На цей крик із кухні прибігла Ірина і вирвала Зіновію із рук свого чоловіка. Після чого подружжя Євген та Ірина пішли в спальню вияснити між собою відносини. Між ними виникла сварка. Євген кинувся на дружину, став бити її кулаками в живіт, душити, погрожувати вбивством. Ірина схопила кортик, який трапився їй під руку і вдарила ним чоловіка в живіт, При цьому вона, за власними словами, була у напівсвідомому стані і опам'яталася лише тоді, коли поранений чоловік почав осідати на підлогу. Вона негайно викликала швидку допомогу.
Лікар бригади швидкої допомоги, яка прибула на виклик, Омелько, побачивши, що йому власними силами потерпілого до машини не донести, незважаючи на те, що в машині швидкої допомоги був шофер, який міг йому допомогти, дав розпорядження чекати приходу міліції. В результаті Євген, стікаючи кров'ю, годину пролежав на підлозі власної квартири. Коли він був доставлений в лікарню, то черговий хірург Данило лише поверхово оглянув потерпілого, навіть не поставивши діагноз. Операцію, якої негайно потребував потерпілий, він розпочав через чотири години після доставки останнього в лікарню. Операція була проведена неякісно і невдовзі іншим хірургом була зроблена повторна операція. Та вона вже не врятувала Євгена. Через 20 годин після отримання поранення через несвоєчасну і неякісну медичну допомогу він помер у лікарні.
Варіант 8
Кримінально-правовий захист життя особи
Неналежне виконання професійних обов'язків медичним працівником.
Задача
Під час сварки паяний Панченко побив свою дружину, яка була на 7-му місяці вагітності, нанісши кілька ударів у груди і живіт. Потерпілу було доставлено в лікарню, де вона народила мертву дитину. Варіант: У потерпілої було перервано 3-місячну вагітність, про яку Панченко не знав.
Варіант 9
Життя як об'єкт кримінально-правової охорони. Момент початку та припинення життя
Розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби
Задача
Шкільна медсестра Ганна та дитячий лікар Орися робили профілактичні щеплення АКДС учням другого класу. При цьому вони користувалися скляним шприцом, в якому для кожної дитини міняли лише голки. Таким чином вони зробили щеплення 70-ти учням двох паралельних других класів. Серед учнів цих класів виявилася дитина - носій ВІЛ. Через те, що щеплення усіх дітей робилося одним шприцом, а при цьому кров у мінімальній кількості завжди потрапляє у шприц, 14 дітей були заражені ВІЛ-інфекцією.
Варіант 10
Дайте поняття "вбивство" та вкажіть його ознаки.
Зараження венеричною хворобою. Поняття венерична хвороба
Задача
Підчас спільного відпочинку Іван непристойно висловлювався на адресу дружини Назара, в присутності Назара обіймав її, пропонував залишити його наодинці з нею, щоб він міг вступити з нею в статевий зв'язок, відмовлявся на вимогу Назара покинути будинок. Назар, перебуваючи в стані сильного нервового збудження, з мисливської рушниці застрелив Івана. Потім кинув рушницю, був блідий, у нього тремтіли руки, плакав, кричав, що покінчить життя самогубством. Потім Назар поклав труп до багажника автомобіля, що належав потерпілому і став на великій швидкості їздити вулицями міста, в результаті чого автомобіль перекинувся.
Варіант 11
Коли вбивство є закінченим злочином?
Незаконне проведення аборту
Задача
Михайло, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, став чіплятися до Шури, яка знаходилася на фермі і доїла корів. Хапав за груди, тягнув за волосся, а потім повалив на землю. Коли його відтягли від неї, вона була дуже збуджена діями Михайла, її трясло. Тут же вона схопила сапу і вдарила нею Михайла по голові, полишила доїти корів і пішла додому. Михайлові було заподіяно перелом склепіння черепа з проникненням у черепну порожнину з пошкодженням головного мозку, від яких він невдовзі помер
Варіант 12
Види умисного вбивства.
Залишення особи в небезпеці
Задача
Неповнолітні Галина, Ірина, Тарас 1 Микола пізно увечері повертались до себе додому із танців з сусіднього села. По дорозі вони зупинили вантажну машину і сіли в закритий її кузов. В кабіні машини знаходилися раніше судимі за умисне вбивство Богдан і Кирило. Останні почали казати, що зараз вони всю компанію завезуть в ліс, де хлопців зв'яжуть, а з дівчатами «позабавляться». На неодноразові вимоги машину вони не зупинили. На великім швидкості проїхали село, в якому мала вийти компанія підлітків. З і раси звернули на ґрунтову дорогу, яка вела до лісу. Тоді Тарас і Микола відкрили двері кузова і разом з дівчатами почали вискакувати із машини, яка мчала на великій швидкості. В результаті Галина потрапила під задні колеса вантажного автомобіля і померла одразу ж. Тарас падаючи вдарився головою об землю і одержав відкритий перелом основи черепа, забій головного мозку третього ступеня із здавленням головного мозку. Пролежавши тиждень у комі, він помер у лікарні. У Ірини від падіння зламалися друге і трете праві ребра, одне з яких проникло у плевральну порожнину. В результаті вона лікувалася 34 дні.
Микола при падінні одержав відкритий перелом правої руки у передпліччі, який пізніше лікував 23 дні.
Варіант 13
Аналіз основного складу умисного вбивства
Ненадання допомоги особі, яка перебуває у небезпечному для життя стані
Задача
Олексій працюючи тренером з плавання у спортивній школі, на порушення правил техніки безпеки не відгородив глибоку частину басейну від мілкої. Крім того під час занять групи початківців він не дивився за дітьми, а читав газету. Внаслідок цього малолітній Олександр, допущений до занять у групі початківців без медичного огляду, потонув у глибокій частині басейну
Варіант 14
Характеристика умисного вбивства при обтяжуючих обставинах
Неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей
Задача
Перебуваючи у стані сп'яніння Дмитро з ревнощів став бити свою дружину, погрожуючи скинути з балкона другого поверху, вимагав, щоб вона сама стрибнула звідти. Коли Дмитро заявив, що візьме ніж, потерпіла, не витримавши напруження, стрибнула з балкона. В результаті падіння у неї стався розрив селезінки і сильна кровотеча. Наданням своєчасної медичної допомоги потерпіла була врятована
Варіант 15
Умисне вбивство при пом'якшуючих обставинах.
Незаконна лікувальна діяльність
Задача
Гольцев, звільнившись з місць позбавлення волі., де він відбував покарання за замах на вбивство із хуліганських спонукань, зійшовся з Пайовою. Вони обоє зловживали спиртними напоями, сварилися, при цьому Гольцев неодноразово погрожував Пайовій вбивством. Під час чергової сварки Гольцев збив Панову на підлогу і наніс їй ногою, взутою у черевик, удар в груди в ділянку серця, спричинивши тупу травму грудної клітини з розривом лівого шлуночка серця. Від одержаного ушкодження Пайова померла на місці
Варіант 16
Умисне вбивство вчинене у стані фізіологічного афекту
Ненадання допомоги хворому медичним працівником
Задача
Проходячи повз п'яного Снітка, Протас хотів допомогти йому піднятись і відправити його додому. Коли він підняв Снітка,, той нецензурно вилаявся і намагався його вдарити. У відповідь на це обурений Протас ударив Снітка, який при падінні головою ударився об асфальт і від одержаних при цьому тілесних ушкоджень помер.
Варіант 17
Вбивство матір'ю своєї новонародженої дитини. Поняття новонароджена дитина
Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником
Задача
Мирний увечері сидів у приміщенні кочегарки. Туди зайшов п'яний Тихоненко, який ображав Мирного, погрожував і замахнувся на нього. Захищаючись і не бажаючи заподіяти тілесні ушкодження Тихоненку, Мирний обхопив його руками. Обидва вони упали на цементну підлогу. Тихоненко виявився під Мирним. У Тихоненка , внаслідок цього, було поламане ребро.
Варіант 18
Вбивство через необережність Кваліфікуючі ознаки злочину
Порушення прав пацієнта
Задача .
Вулицею їхала вантажівка, навантажена негашеним вапном. Троє підлітків: Євген, Ростислав та Дем'ян, які каталися на ковзанах, причепилися до машини, щоб покататися. Вантажник Гнат, який їхав в кузові, взяв лопатою вапно і кинув його в підлітків. Внаслідок цього Євген отримав опік обличчя та втратив зір на одне око; Ростислав - ушкодження шкіри на шиї та на руках, від чого лікувався 23 дні, а Дем'ян від аналогічних опіків лікувався 6 днів.
Варіант 19
За наявності яких умов певні дії утворюють склади злочинів доведення до самогубства та погроза вбивством
Незаконне проведення дослідів над людиною
Задача
На шосе поблизу концерну "Хлорвініл" працівники ДАЇ побачили автомобіль "Москвич - 2140", який мав дуже низьку посадку і їхав без номерних знаків. Підозрюючи крадіжку майна з концерну, інспектор Леонід спробував зупинити автомобіль, але шофер не зупинився, а спрямував машину на міліціонера, ледь не збивши його. Тоді інспектор ДАЇ Кирило, який знаходився поруч з Леонідом, застосував табельну вогнепальну зброю, поранивши шофера в живіт та пошкодивши нирку. Рикошетом другої кулі був поранений у плечовий суглоб громадянин Михайло, який сидів на задньому сидінні "Москвича". Шофер лікувався в стаціонарному відділенні 30 днів, а Михайло 40 днів.
Варіант 20
Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини
Характерна особливість злочину за ст.126 Побої і мордування. Кваліфікуючі види
Задача
Подружжя Іван та Оксана окремо один від одного розпивали спиртні напої, внаслідок чого він перебував у стані сп'яніння середнього, а вона - тяжкого ступеня. Увечері між ними виникла сварка з побутових причин, яка переросла в бійку. І при цьому Іван заподіяв Оксані синці м'яких тканин обличчя, крововиливи у склеру обох очей, забиті рани слизової оболонки губ, перелом кісток носа, синці обох плечей і передпліччя. Крім того, щоб потерпіла не втекла, він зірвав з неї одяг. Оксана, рятуючись від побоїв, вибігла на балкон і намагаючись перелізти на сусідній балкон, зірвалася, впала на землю з висоти п'ятого поверху й в результаті падіння одержала відкриту черепно-мозкову травму, забиття мозку з крововиливами в його шлуночки й під оболонки. Від одержаних травм померла на місці події.
Варіант 21
Поняття та види злочинів проти здоров'я Катування . Чим відрізняється катування від інших злочинів проти здоров’я
Насильницьке донорство
Задача
Під час сварки паяний Панченко побив свою дружину, яка була на 7-му місяці вагітності, нанісши кілька ударів у груди і живіт. Потерпілу було доставлено в лікарню, де вона народила мертву дитину. Варіант: У потерпілої було перервано 3-місячну вагітність, про яку Панченко не знав.
Варіант 22
Загальна характеристика злочинів проти здоров'я.
Незаконне розголошення лікарської таємниці
Задача
Шкільна медсестра Ганна та дитячий лікар Орися робили профілактичні щеплення АКДС учням другого класу. При цьому вони користувалися скляним шприцом, в якому для кожної дитини міняли лише голки. Таким чином вони зробили щеплення 70-ти учням двох паралельних других класів. Серед учнів цих класів виявилася дитина - носій ВІЛ. Через те, що щеплення усіх дітей робилося одним шприцом, а при цьому кров у мінімальній кількості завжди потрапляє у шприц, 14 дітей були заражені ВІЛ-інфекцією.
Варіант 23
Здоров'я людини як безпосередній об'єкт посягання. Поняття здоров'я.
Потерпілими від яких злочинів проти особи є діти чи малолітні?
Задача
Підчас спільного відпочинку Іван непристойно висловлювався на адресу дружини Назара, в присутності Назара обіймав її, пропонував залишити його наодинці з нею, щоб він міг вступити з нею в статевий зв'язок, відмовлявся на вимогу Назара покинути будинок. Назар, перебуваючи в стані сильного нервового збудження, з мисливської рушниці застрелив Івана. Потім кинув рушницю, був блідий, у нього тремтіли руки, плакав, кричав, що покінчить життя самогубством. Потім Назар поклав труп до багажника автомобіля, що належав потерпілому і став на великій швидкості їздити вулицями міста, в результаті чого автомобіль перекинувся.
Варіант 24
Поняття тілесного ушкодження. Його види та ознаки
Характеристика умисного вбивства при обтяжуючих обставинах
Задача
Михайло, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, став чіплятися до Шури, яка знаходилася на фермі і доїла корів. Хапав за груди, тягнув за волосся, а потім повалив на землю. Коли його відтягли від неї, вона була дуже збуджена діями Михайла, її трясло. Тут же вона схопила сапу і вдарила нею Михайла по голові, полишила доїти корів і пішла додому. Михайлові було заподіяно перелом склепіння черепа з проникненням у черепну порожнину з пошкодженням головного мозку, від яких він невдовзі помер
Варіант 25
Види та ознаки тілесного ушкодження
Залишення особи в небезпеці
Задача
Неповнолітні Галина, Ірина, Тарас 1 Микола пізно увечері повертались до себе додому із танців з сусіднього села. По дорозі вони зупинили вантажну машину і сіли в закритий її кузов. В кабіні машини знаходилися раніше судимі за умисне вбивство Богдан і Кирило. Останні почали казати, що зараз вони всю компанію завезуть в ліс, де хлопців зв'яжуть, а з дівчатами «позабавляться». На неодноразові вимоги машину вони не зупинили. На великім швидкості проїхали село, в якому мала вийти компанія підлітків. З і раси звернули на ґрунтову дорогу, яка вела до лісу. Тоді Тарас і Микола відкрили двері кузова і разом з дівчатами почали вискакувати із машини, яка мчала на великій швидкості. В результаті Галина потрапила під задні колеса вантажного автомобіля і померла одразу ж. Тарас падаючи вдарився головою об землю і одержав відкритий перелом основи черепа, забій головного мозку третього ступеня із здавленням головного мозку. Пролежавши тиждень у комі, він помер у лікарні. У Ірини від падіння зламалися друге і трете праві ребра, одне з яких проникло у плевральну порожнину. В результаті вона лікувалася 34 дні.
Микола при падінні одержав відкритий перелом правої руки у передпліччі, який пізніше лікував 23 дні.
Варіант 26
Ознаки умисного тяжкого тілесного ушкодження. Його кваліфікуючі види.
Види умисного вбивства.
Задача
Олексій працюючи тренером з плавання у спортивній школі, на порушення правил техніки безпеки не відгородив глибоку частину басейну від мілкої. Крім того під час занять групи початківців він не дивився за дітьми, а читав газету. Внаслідок цього малолітній Олександр, допущений до занять у групі початківців без медичного огляду, потонув у глибокій частині басейну
Варіант 27
Ступінь тяжкості тілесного ушкодження
В чому полягає суспільна небезпечність погрози вбивства
Задача
Перебуваючи у стані сп'яніння Дмитро з ревнощів став бити свою дружину, погрожуючи скинути з балкона другого поверху, вимагав, щоб вона сама стрибнула звідти. Коли Дмитро заявив, що візьме ніж, потерпіла, не витримавши напруження, стрибнула з балкона. В результаті падіння у неї стався розрив селезінки і сильна кровотеча. Наданням своєчасної медичної допомоги потерпіла була врятована
Варіант 28
Ознаки умисного середньої тяжкості тілесного ушкодження. Його кваліфікуючі види
Поняття і види злочинів проти життя
Задача
Гольцев, звільнившись з місць позбавлення волі., де він відбував покарання за замах на вбивство із хуліганських спонукань, зійшовся з Пайовою. Вони обоє зловживали спиртними напоями, сварилися, при цьому Гольцев неодноразово погрожував Пайовій вбивством. Під час чергової сварки Гольцев збив Панову на підлогу і наніс їй ногою, взутою у черевик, удар в груди в ділянку серця, спричинивши тупу травму грудної клітини з розривом лівого шлуночка серця. Від одержаного ушкодження Пайова померла на місці
Варіант 29
Умисне легке тілесне ушкодження. Його кваліфікуючі види
Неналежне виконання професійних обов'язків, що спричинило зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби
Задача
Проходячи повз п'яного Снітка, Протас хотів допомогти йому піднятись і відправити його додому. Коли він підняв Снітка,, той нецензурно вилаявся і намагався його вдарити. У відповідь на це обурений Протас ударив Снітка, який при падінні головою ударився об асфальт і від одержаних при цьому тілесних ушкоджень помер.
Варіант 30
В яких випадках заподіяння легких тілесних ушкоджень не тягне кримінальної відповідальності? Ознаки умисного легкого тілесного ушкодження.
Умисне вбивство при пом'якшуючих обставинах
Задача
Мирний увечері сидів у приміщенні кочегарки. Туди зайшов п'яний Тихоненко, який ображав Мирного, погрожував і замахнувся на нього. Захищаючись і не бажаючи заподіяти тілесні ушкодження Тихоненку, Мирний обхопив його руками. Обидва вони упали на цементну підлогу. Тихоненко виявився під Мирним. У Тихоненка , внаслідок цього, було поламане ребро.
Список рекомендованої літератури
Нормативно-правові акти.
Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – К.: ІВА, 1996.
Кримінальний кодекс України від 05 квітня 2001 року N 2341-III з наст. змін і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Кримінально-процесуальний кодекс України від 28.12.60 р. з наст. змін. і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини: Закон України від 16 липня 1999 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Основи законодавства України про охорону здоров'я: Закон України від 19 листопада 1992р. //http://zakon.rada.gov.ua
Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення: Закон України від 24 лютого 1994 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Про лікарські засоби: Закон України від 4 квітня 1996 р. //http://zakon.rada.gov.ua
Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх: Закон України від 24 січня 1995 р. з наступними змінами і доп. //http://zakon.rada.gov.ua
Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення: Закон України від 12 грудня 1991 р. //http://zakon.rada.gov.ua .
Про судову практику в справах про злочини проти життя та здоров'я особи: постанова Пленуму Верховного Суду України від 7 лютого 2003 р. №2. //http://zakon.rada.gov.ua .
Правила судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 1995 р. №6. http://zakon.rada.gov.ua .
Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення Закон України від 24.02.94. //http://zakon.rada.gov.ua .
Про захист населення від інфекційних хвороб Закон України від 06.04.2000. //http://zakon.rada.gov.ua .
Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз Закон України від 05.07.2001. //http://zakon.rada.gov.ua .
Про охорону дитинства Закон України від 26.04.2001. //http://zakon.rada.gov.ua .
Перелік особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носіння збудників цих хвороб. Затверджений Наказом МОЗ №133 від 19.07.95. //http://zakon.rada.gov.ua .
Про донорство крові та її компонентів Закон України від 23.06.95. //http://zakon.rada.gov.ua .
Перелік і нормативи застосування засобів індивідуального захисту працівників закладів охорони здоров'я, що проводять діагностичні дослідження на ВІЛ-інфекцію, надають медичну допомогу ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД, а також контактують з кров'ю та іншими біологічними матеріалами від ВІЛ-інфікованих осіб. Затверджені постановою КМ №2026 від 18.12.98. //http://zakon.rada.gov.ua .
Наказ МОЗ „Про забезпечення безпеки та якості донорської крові, її компонентів та виготовлення з них препаратів" №353 від 10.12.98. //http://zakon.rada.gov.ua .
Інструкція про умови і правила провадження підприємницької діяльності з переробки і зберігання донорської крові та її компонентів, реалізації їх і виготовлення з них препаратів та контроль за їх дотриманням. Затверджена Наказом ЛП, МОЗ №44/118 від 11.05.99. http://zakon.rada.gov.ua .
Інструкція щодо заповнення звіту про ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД. Затверджена наказом Мінстату України №340 від 18.11.96. http://zakon.rada.gov.ua .
Порядок медико-санітарного забезпечення осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах та виправно-трудових установах Державного департаменту України з питань виконання покарань. http://zakon.rada.gov.ua .
Порядок забезпечення конфіденційності інформації про ВІЛ-інфікованих. Затверджені наказом ДДПВП та МОЗ №3/6 від 18.01.2000. http://zakon.rada.gov.ua .
Наказ МОЗ „Про подальше вдосконалення атестації лікарів" №168 від 21.11.91. http://zakon.rada.gov.ua .
Перелік вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатись медичною і фармацевтичною діяльністю. Затверджений Наказом МОЗ №195 від 25.11.92. http://zakon.rada.gov.ua .
Наказ МОЗ „Про порядок допуску до медичної і фармацевтичної діяльності в Україні громадян, які пройшли медичну або фармацевтичну підготовку в навчальних закладах іноземних країн" від 19.08.94. http://zakon.rada.gov.ua .
Положення про організацію роботи цілителя, який здійснює медичну діяльність в галузі народної медицини та нетрадиційної. Затверджене Наказом МОЗ №36 від 11.02.98. http://zakon.rada.gov.ua .
Правила виписування рецептів на лікарські засоби та вироби медичного призначення. Затверджені Наказом МОЗ №117 ВІД 30.06.94. http://zakon.rada.gov.ua .
Перелік захворювань з приводу яких рекомендується лікуватися в умовах стаціонару з денним перебуванням хворих. Затверджене Наказом МОЗ №146 від 08.08.95. http://zakon.rada.gov.ua .
Положення про клінічні лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я. Затверджене Наказом МОЗ №174 від 05.06.97. http://zakon.rada.gov.ua .
Інструкція про проведення клінічних випробувань лікарських засобів експертизи матеріалів клінічних випробувань. Типове положення про комісію з питань етики. Затверджені наказом МОЗ №281 від 01.11.2000. http://zakon.rada.gov.ua .
Резолюція ВООЗ \УНА 42.5 від 10.05.1989 Про заборону купівлі і продажу органів людини. http://zakon.rada.gov.ua .
Інструкція щодо констатації смерті людини на підставі смерті мозку. Затверджена наказом МОЗ №226 25.09.2000. http://zakon.rada.gov.ua .
Інструкція щодо вилучення органів людини в донора-трупа. Затверджена наказом МОЗ №226 25.09.2000. http://zakon.rada.gov.ua .
Перелік органів людини, дозволених до вилучення у донора-трупа. Затверджена наказом МОЗ №226 25.09.2000. http://zakon.rada.gov.ua .
Інструкція щодо вилучення анатомічних утворень, тканин, їх компонентів та фрагментів у донора-трупа. Затверджена наказом МОЗ №226 25.09.2000. http://zakon.rada.gov.ua .
Перелік анатомічних утворень, тканин їх компонентів та фрагментів і фекальних матеріалів дозволених до вилучення у донора-трупа і мертвого плоду людини. Затверджена наказом МОЗ №226 25.09.2000. http://zakon.rada.gov.ua .
Підручники і посібники.
Авдеев М.И. Курс судебной медицины. - М., 1959.-486с
Авдеев М.И. Определение степени тяжести телесных повреждений //Соц. законность -1975.- №7
Александров Ю.В. Советский уголовный закон на страже здоровья человека. - К., 1977. -45с.
Аниянц М.К. Ответственность за преступления против жизни. - М., 1964. -212с.
Бажанов М.И., Сташиса В.В., Тація В.Я. Кримінальне право України. Особлива частина: Підручник. – Київ-Харків, Юрінком Інтер, 2002.
Баулін Ю. Особа - під охороною кримінального закону // Вісник Академії правових наук України. - 1997. - №2. - С185.
Бородин СВ. Квалификация преступлений против жизни. - М., 1977., -239с.
Борисов В.И., Куц В.Н. Преступления против жизни и здоровья: вопросы кваліфікации. - Харьков: КОНСУМ.- 1995.
Бородин С.В. Преступления против жизни. Москва: Юрист.- 1999
Гориславський К. Гарантії права людини на самозахист життя і здоров'я. Право України №12 2001.-с. 35
Громов А.П. Курс лекций по судебной медицине. - М., 1970.
Домбровська О. Зміст конституційного права на життя людини та громадянина. Право України №5. -2002. -с.37.
Демидов Ю.А. Человек - объект уголовно правовой охраны. //Сов. Государство и право. - 1972. - №2.
Загородников Н.И. Преступления против жизни по советскому уголовному праву. - М., 1961.
Загородников Н.И. Преступления против здоровья. - М., 1969.
Иванов В.Н. Уголовно-правовая охрана прав граждан. - М., 1967.
Коржанський М. Кримінально-правова охорона особи: вади і помилки. //Юридичний вісник України.-1995.-№ 12.
Кримінальне право України, Особлива частина. Підручник за ред проф. П.С. Матишевського, С.С.Яценка, Доц. П.П.Андрушка. - Київ:Юрінком Інтер.- 1999.
Кримінальне право України. Особлива частина. Підручник за редакцією проф. П.С. Матишевського, С.С. Яценка, доц. П.П. Андрушка. – Київ: Юрінком Інтер. – 1999.
Кримінальне право України. Посібник. За ред. В.М.Богуновського.- К., 1995.
Кримінальне право України. Частина особлива. За ред. Бажанова М.І., Сташис В.В. – К., 2002р.
Кримінальне право України: Хрестоматія. .- Я., 2000.
Кузнецов А.В. Уголовное право и личность. - М., 1977.
Литвин О.П. Злочини проти життя: Навчальний посібник- К.: Європ. У-ту, 2002
Лихолоб О.В. Мотивація при вчиненні вбивства з користі // Вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2002. - Вип. 3. - С 50 - 55.
Навроцький В.О. Кримінальне право України. Особлива частина. Курс лекцій.: Київ: Знання. - 2000.
Навроцький В.О. Наступність кримінального законодавства України (порівняльний аналіз КК України 1960 р. та 2001 р.)
Навроцький В.О. Проблеми кваліфікації злочинів.- Л., 2001.
Навроцький В.О.Кримінальне право України. Особлива частина. Конспект лекцій, - Л., 2000.
Науково-практичний коментар КК України: За ред. Мельника М.І., Хавронюка М.І. – К.: «Каннон», 2001.
Науково-практичний коментар кримінального кодексу України від 5 квітня 2001р. – Київ: Каннон. – 2006р.
Селецький С.І. Кримінальне право України. Особлива частина: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 504с.
Сердюков И.Г. Чем вреден и опасен аборт. — М., 1954. - 304с.
Сташис В.В., Бажанов М.И. Преступления против личности. - Харьков, 1981.
Сташис В.В., Бажанов М.И. Уголовно-правовая охрана личности. - Харьков, -1978.
Судебная практика. Убийства, изнасилования и другие преступления против личности. - К., 1993.
Шаргородский М.Д. Ответственность за преступления против личности. - Л., 1953.
Шаргородский М.Д. Преступления против жизни и здоровья. - М., 1948.
Шульга А.О. Щодо визначення поняття вбивства на замовлення //Держава і право/ Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України, Спілка юристів України. -К.: „Юридична книга". -2000.- Вип.5.- С.332-337.