МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ
НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА УПРАВЛІННЯ
ім. В. ЧОРНОВОЛА
Юридичний факультет
Кафедра спеціальних юридичних дисциплін
Зубрицька О.Ю.
ПІДПРИЄМНИЦЬКЕ ПРАВО
Методичні вказівки до виконання контрольних робіт студентами заочної форми навчання базового напряму 0502 “Менеджмент”
ЛЬВІВ - 2008
УДК 346 (075.8)
ББК 67.404 я73
Підприємницьке право. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт студентами заочної форми навчання базового напрямку 0502 «Менеджмент» / Укладач Зубрицька О.Ю. , - Львів: ЛДІНТУ, 2007. - 41с.
Пропоновані методичні вказівки підготовлено відповідно до програми та навчального плану (робочого) з курсу «Підприємницьке право», розробленого на основі вимог ГСВО МОН. Навчальне видання призначено для студентів заочної форм навчання, які навчаються за спеціальністю «Менеджмент» та опановують основи правового регулювання підприємницької діяльності.
Метою підготовки та впорядкування даного випуску є полегшення процесу виконання, правильного оформлення контрольних робіт студентами заочної форм навчання та допомога у підготовці до заліку та у вивченні курсу «Підприємницьке право» в цілому.
Однак слід враховувати, що за допомогою пропонованих методичних рекомендацій неможливо детально відобразити чинну систему нормативних актів, яка перебуває у постійному розвитку, тому студенти й самі повинні стежити за розвитком і оновленням законодавства, що регулює підприємницьку діяльність в Україні; слідкувати за новими виданнями, періодикою.
Затверджено до друку на засіданні кафедри загальних юридичних дисциплін (протокол N від 2008 р.).
Рекомендовано до друку науково-методичною радою факультету як навчальне видання для студентів факультету економіки та менеджменту (протокол N від 2008 р.).
Рецензенти:
Василів С.С. ст. викладач ЛДІНТУ ім. В.Чорновола
Рабинович С.П. к.ю.н., доц. каф. Цивільного права і процесу Львівського юридичного інституту МВС України
Відповідальний за випуск зав. лабораторією інформаційно-законодавчого забезпечення Бломнік Е.А.
Розповсюдження та тиражування без офіційного дозволу ЛДІНТУ ім.В.Чорновола забороняється
© О.Ю. Зубрицька
© ЛДІНТУ ім.В.Чорновола
ЗМІСТ
Стор.
І. ПЕРЕДМОВА. РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ПО ТЕМАХ КУРСУ
…………………………………………………………………….
ІІ. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ …………………………………………………………………...
ІІІ. ВАРІАНТИ ЗАВДАНЬ ДЛЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
…………………………………………………………………...
ІV. ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ НА ІСПИТ……………………………
V. СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ …………..
І. ПЕРЕДМОВА
Запровадження в економіку України ринкових форм господарювання з одночасним забезпеченням державою соціальної орієнтації економіки України, ефективного державного регулювання підприємницької діяльності та інтеграція нашої країни до світової економічної системи зумовлюють зростання ролі правового забезпечення в окремих галузях народного господарства на основі Господарського та Цивільного кодексів України, інших нормативно-правових актів господарського законодавства.
На сьогодні в Україні створена досить міцна та ефективна законодавча база, спрямована на врегулювання відносин у сфері підприємницької діяльності, яка постійно вдосконалюється. Але недостатня обізнаність підприємців з чинним законодавством досить часто призводить до вчинення зловживань з боку державних чиновників як на етапі реєстрації, так і в процесі діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, що в свою чергу, негативно впливає на розвиток такої діяльності. Крім того, зустрічаються непоодинокі випадки, коли суб’єкти підприємницької діяльності з метою отримання максимальних прибутків в короткі строки або інших власних вигод, порушують права та законні інтереси інших підприємців. З метою правового захисту від можливих зловживань з боку ін. осіб на підприємствах можуть створюватись юридичні служби чи залучаються фахівці-юристи, які здійснюють правовий супровід діяльності підприємства. Проте представники малого бізнесу, особливо фізичні особи-підприємці, не завжди фінансово спроможні на таке і їм здебільшого доводиться всі питання, в т.ч. і правового характеру, вирішувати самотужки.
Ці чинники вимагають докорінного поліпшення викладання студентам економічних спеціальностей вищих навчальних закладів спеціальної навчальної дисципліни «Підприємницьке право», ґрунтовного засвоєння ними норм чинного законодавства, що є передумовою підготовки висококваліфікованих спеціалістів на всіх напрямах економічного розвитку та державного будівництва, здатних на належному професійному рівні вирішувати правові питання підприємницької діяльності та управління нею.
«Підприємницьке право» є однією з непрофілюючих професійно - орієнтованих навчальних дисциплін, яка викладається на факультеті економіки та менеджменту ЗІІТУ імені В.Чорновола для студентів, що навчаються за спеціальністю «Менеджмент». Предметом вивчення даної навчальної дисципліни є законодавство, яке регулює відносини щодо організації, здійснення та припинення підприємницької діяльності. Засвоєння студентами правових основ господарювання є необхідною умовою формування кваліфікованих спеціалістів у будь - якій сфері суспільного життя. Досягнення цього завдання повинно бути забезпечено у процесі вивчення студентами навчального матеріалу, передбаченого програмою курсу, що є логічним продовженням курсу «Правознавство» і базується на засадах міждисциплінарності, комплексності, універсальності та цільової підготовки студентів.
Процес викладання дисципліни спрямований на підготовку кадрів, здатних синтезувати економічні і правові знання по всьому циклу необхідних у практичній діяльності дисциплін та підвищити рівень правової підготовки фахівців економічного профілю.
Мета викладання дисципліни
Предметом вивчення «Підприємницького права» є правові, товарно-грошові (майнові) та управлінські відносини між суб'єктами господарювання, що виникають у сфері комерційної діяльності.
Основною метою викладання дисципліни «Підприємницьке право» є:
формування у майбутніх менеджерів сукупності знань із правового регулювання майнових та управлінських відносин між суб'єктами господарювання сфери комерційної діяльності.
підготовка кадрів, здатних синтезувати економічні і правові знання по всьому циклу необхідних у практичній діяльності дисциплін;
підвищення рівня правової підготовки фахівців економічного профілю;
Завдання вивчення дисципліни
В результаті вивчення дисципліни фахівець повинен знати:
основні принципи та інститути підприємницького права;
найважливіші категорії та систему підприємницького законодавства;
основні тенденції розвитку, вдосконалення та застосування підприємницького законодавства.
Підготовлений фахівець повинен вміти:
– працювати з нормативно-правовими актами, що регулюють підприємницьку діяльність;
– вирішувати конкретні правові ситуації на базі національного та міжнародного законодавства, які виникають у підприємницькій діяльності.
Перелік дисциплін, засвоєння яких необхідне для вивчення курсу "Підприємницьке право":
№ п/п
Назва дисципліни
Назва розділів та тем
1.
Правознавство
Теорія права і держави. Правове регулювання господарської діяльності.
2.
Основи економічної теорії
Загальні засади економічного розвитку: форми організації суспільного виробництва; суть і структура господарського механізму; економічні відносини власності. Мікроекономіка: підприємство та підприємництво; капітал, виробничі фонди підприємства та їх оборот. Макроекономіка: фінансова і банківська системи; економічна система конкурентного типу та її еволюція. Світове господарство: міжнародні валютні відносини.
ІІ. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Написання контрольної роботи - одна з форм самостійного опрацювання матеріалу курсу студентом. Вона сприяє поглибленню знань навчальної дисципліни «Підприємницьке право» і виробленню навичок практичного їх застосування.
Метою контрольної роботи є перевірка засвоєння студентами матеріалу курсу «Підприємницьке право» та вміння застосовувати набуті теоретичні знання під час вирішення практичних завдань.
Під час написання контрольної роботи студенти повинні продемонструвати вміння самостійно аналізувати матеріал, аргументовано відповідати на основні питання з обраної теми, використовуючи відповідні нормативні акти.
Контрольна робота виконується за одним із варіантів (на вибір), які наводяться нижче, але з таким розрахунком, щоб один і той же варіант не повторювався (у межах однієї академічної групи).
Контрольна робота складається з двох частин: теоретичної та практичної.
Приступаючи до виконання як теоретичного так і практичного завдання, студенти повинні:
визначити, до якої теми курсу «Підприємницьке право» вона належить;
опрацювати відповідний розділ підручника, навчального посібника чи теми конспекту лекцій;
самостійно (на основі вже отриманої та проаналізованої інформації) підібрати спеціальну літературу (монографії, необхідні статті з періодичних видань, необхідні нормативно – правові акти, міжнародні документи та ін. джерела до завдання роботи);
опрацювати підібрану самостійно літературу;
зробити самостійний аналіз теоретичного питання за складеним планом з посиланням на відповідну літературу і нормативні акти;
при вирішенні практичного завдання обов’язковим є посилання на відповідні статті чинного законодавства.
Механічне списування підручника, навчального посібника, монографії чи матеріалу з періодичних видань не допускається, так само, як і плагіат за допомогою мережі Інтернет. Відповіді на питання плану повинні бути повними, обґрунтованими та проаналізованими.
Цифрові дані, таблиці, зразки документів та інший матеріал, який стосується аналізованого питання контрольної роботи (за наявності), бажано подати у додатках до контрольної роботи.
Загальний обсяг контрольної роботи – 24 аркуші учнівського (шкільного) зошиту, або 10 сторінок формату А – 4 з використанням шрифту набору Time New Roman розміром 14 pt текстового редактора Word, міжрядковий інтервал 1 (одиничний). При цьому допускається (у виключних випадках) недотримання вимоги щодо обсягу за умови, що в роботі завдання виконані і представлені у повному об’ємі.
Титульний аркуш роботи рекомендується оформити за вимогами, затвердженими на момент написання контрольної роботи як типові (по встановленій формі). На титульній сторінці роботи необхідно вказати: назву інституту, факультету, варіант завдання, прізвище, ім’я, по батькові, групу, курс, форму навчання студента, а також посаду, прізвище та ініціали керівника роботи, рік і місце її виконання.
До роботи слід обов'язково додати список фактично використаної автором літератури відповідно до встановлених вимог, які пред'являються до оформлення літератури:
міжнародні документи (за наявністю);
нормативно-правові акти (подаються за юридичною силою);
підручники, посібники (подаються в алфавітному порядку).
спеціальна (додаткова) література (подається в алфавітному порядку).
У кінці роботи необхідно поставити дату і підпис.
У випадку виявлення явних колізій законодавства чи неоднозначного тлумачення авторами теоретичних питань, допускається можливість консультування з керівником роботи, керівником курсу (навчальної дисципліни).
Контрольна робота, яка не відповідає поставленим вимогам, а також роботи, що дублюються в межах однієї академічної групи повертається для повторного виконання з обов’язковими зауваженнями керівника (в письмовій формі).
Контрольні роботи студенти повинні подати в деканат в установлений строк, в т.ч. і ті, що виконані повторно.
РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ПО ТЕМАХ КУРСУ
№ п/п
Теми курсу
Лекції
Семінари
Самостійна робота
Всього
1 модуль ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
1
Тема І. Поняття, структура та джерела підприємницького права
2
2
11
19
2
Тема 2. Поняття та види підприємницької діяльності
2
2
3
Тема 3. Суб'єкти підприємницької діяльності. Окремі види
4
4
11
25
4
Тема 4. Організація підприємницької діяльності
3
3
5
Тема 5. Припинення підприємницької діяльності
3
3
6
6
Тема 6. Правовий режим майна суб'єктів підприємницької діяльності
2
2
4
2 модуль ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
7
Тема 7. Договірне право. Загальні положення
2
2
4
8
Тема 8. Договори про передачу майна у власність
2
2
4
8
9
Тема 9. Договори про передачу майна в користування
2
2
4
8
10
Тема 10. Договори про виконання робіт та надання послуг
2
2
3
7
11
Тема 11. Зобов'язання про сумісну діяльність. Договори про створення юридичної особи
2
2
4
12
Тема 12. Право промислової власності
2
2
4
13
Тема 13. Антимонопольне регулювання підприємницької діяльності. Захист від недобросовісної конкуренції
2
2
4
14
Тема 14. Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів підприємницької діяльності
8
8
15
Тема 15. Захист прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності
2
2
3
7
ВСЬОГО
32
32
44
108
ІІІ. ВАРІАНТИ ЗАВДАНЬ ДЛЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
з дисципліни «ПІДПРИЄМНИЦЬКЕ ПРАВО»
для студентів заочної форми навчання.
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
ВАРІАНТ 1.
Поняття, структура та джерела підприємницького права.
Філії та представництва суб’єктів підприємництва: порівняльна характеристика.
Правові засади обмеження монополізму в економіці України.
ВАРІАНТ 2.
Поняття та види підприємницької діяльності.
Відповідальність суб'єктів підприємництва за порушення правил торговельної діяльності і торговельного обслуговування покупців.
Гарантійні зобов’язання сторін договору у підприємництві.
ВАРІАНТ 3.
Суб'єкти підприємницької діяльності: загальна характеристика.
Правовий статус дочірніх підприємств.
Правові засади банківської діяльності та кредитно-розрахункових відносин.
ВАРІАНТ 4.
Скасування державної реєстрації суб’єктів підприємництва.
Договір комерційної концесії (франчайзингу) за законодавством України.
Адміністративно-правовий захист суб’єктів підприємницької діяльності.
ВАРІАНТ 5.
Припинення підприємницької діяльності: умови та порядок.
Нотаріальний захист прав суб’єктів підприємництва.
Права споживачів та їх захист за законодавством України.
ВАРІАНТ 6.
Правовий режим майна суб'єктів підприємницької діяльності
Конкурентні (нетрадиційні) способи укладення підприємницьких договорів.
Правове регулювання захисту економічної конкуренції.
ВАРІАНТ 7.
Командитні товариства як суб’єкти підприємництва.
Попередній договір та протокол про наміри: поняття, зміст, порядок укладення.
Господарсько-правова відповідальність суб’єктів підприємницької діяльності.
ВАРІАНТ 8.
Правовий статус господарських товариств за законодавством України.
Договірне право: поняття та предмет регулювання. Загальні положення.
Особливості оптової торгівлі.
ВАРІАНТ 9.
Співвідношення підприємницького права з іншими галузями права.
Порядок заняття торговельною діяльністю і правила обслуговування населення.
Судовий захист прав підприємців.
ВАРІАНТ 10.
Принципи підприємницької діяльності та їх законодавче закріплення.
Поняття та функції договірного регулювання відносин у підприємництві.
Кримінальна відповідальність у сфері підприємницької діяльності.
ВАРІАНТ 11.
Фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності (громадяни – підприємці).
Договори про передачу майна у власність: поняття та види.
Поняття, характеристика та види готівкових та безготівкових розрахунків.
ВАРІАНТ 12.
Підприємства як суб’єкти підприємницької діяльності: загальна характеристика та класифікація.
Договори про передачу майна в користування: поняття, види.
Захист прав третейськими судами. Міжнародний комерційний арбітраж.
ВАРІАНТ 13.
Поняття та ознаки ліцензування підприємницької діяльності.
Договори про виконання робіт та надання послуг: поняття, види.
Правова охорона винаходів та корисних моделей.
ВАРІАНТ 14.
Зобов'язання про сумісну діяльність. Договори про створення юридичної особи.
Об'єкти права інтелектуальної власності суб'єктів підприємницької діяльності (загальні положення).
Захист прав суб’єктів підприємницької діяльності судами загальної юрисдикції.
ВАРІАНТ 15.
Випадки заборони займатись підприємницькою діяльністю фізичним особам.
Право промислової власності.
Правове регулювання захисту прав споживачів.
ВАРІАНТ 16.
Підприємницька діяльність, що потребує спеціального дозволу (загальні положення).
Антимонопольне регулювання підприємницької діяльності. Захист від недобросовісної конкуренції за законодавством України.
Наслідки визнання боржника банкрутом.
ВАРІАНТ 17.
Правові відносини, що регулюються підприємницьким правом.
Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів підприємницької діяльності.
Захист прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності.
ВАРІАНТ 18.
Джерела підприємницького права. Юридична сила нормативних актів.
Банкрутство суб'єктів підприємницької діяльності: поняття, суб'єкти.
Грошові зобов’язання у підприємницькій діяльності.
ВАРІАНТ 19.
Обмеження у здійсненні підприємницької діяльності.
Зміна і розірвання договору у сфері підприємництва.
Відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів.
ВАРІАНТ 20.
Правовий статус товариств з обмеженою та з додатковою відповідальністю.
Способи забезпечення виконання підприємницьких договорів.
Правова охорона знаків для товарів та послуг.
ВАРІАНТ 21.
Підприємницька діяльність без створення юридичної особи.
Поняття договору у підприємницькій діяльності. Укладання, зміна і розірвання договорів.
Відповідальність суб'єктів підприємництва за порушення правил торговельної діяльності і торговельного обслуговування покупців.
ВАРІАНТ 22.
Об'єднання підприємств, їх види та правовий статус.
Підстави та наслідки визнання договорів недійсними і неукладеними.
Поняття та зміст договору майнового найму. Види договорів майнового найму.
ВАРІАНТ 23.
Господарські товариства: поняття та види відповідно до законодавства України.
Виконання договірних зобов'язань. Способи забезпечення виконання договірних зобов'язань.
Договір оренди. Особливості оренди державного і комунального майна.
ВАРІАНТ 24.
Права та обов'язки засновників і учасників господарських товариств.
Транспортні договори: поняття, види та загальна характеристика.
Відповідальність за порушення договірних зобов'язань.
ВАРІАНТ 25.
Підстави та порядок перереєстрації суб'єктів підприємницької діяльності.
Припинення договірних зобов'язань.
Правове регулювання страхової діяльності у підприємництві. Види договору страхування.
ВАРІАНТ 26.
Установчі документи юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Договори позики, кредиту та банківського вкладу.
Правові засади розвитку конкуренції і демонополізації у сфері підприємництва.
ВАРІАНТ 27.
Реорганізація юридичної особи - суб’єкта підприємницької діяльності. Форми реорганізації.
Поняття та зміст договору банківського рахунка.
Поняття недобросовісної конкуренції, її прояви на ринку.
ВАРІАНТ 28.
Ліквідація юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, порядок її здійснення.
Джерела та порядок формування статутного фонду господарського товариства.
Способи і механізми захисту прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності.
ВАРІАНТ 29.
Державне унітарне підприємство: поняття та правовий статус.
Порядок ліцензування господарської діяльності.
Розгляд господарських спорів господарськими судами. Підвідомчість господарських спорів і компетенція господарських судів щодо їхнього вирішення.
ВАРІАНТ 30.
Підприємства споживчої кооперації: правовий статус за законодавством України.
Патентування підприємницької діяльності.
Порядок розгляду спорів господарськими судами. Виконання рішень господарського суду.
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
ВАРІАНТ 1.
Виконання договірних зобов’язань між суб’єктами підприємництва.
Захист прав та інтересів суб’єктів підприємницької діяльності.
Задача . ТзОВ “Імперія” уклало договір купівлі-продажу житлового будинку, який належав на праві приватної власності громадянину К. Угоду було зареєстровано на універсальній товарній біржі “Універсум”.
Через декілька днів після реєстрації, К. змінив своє рішення щодо продажу будинку і звернувся до суду із заявою про визнання договору купівлі-продажу між ним та ТзОВ “Імперія” недійсним на підставі ст. 47 ЦК України як такого, що укладений без дотримання нотаріальної форми.
В якій формі укладаються біржові угоди?
Яким чином вирішити спір.
ВАРІАНТ 2.
Поняття та види підприємств. Підприємство з іноземною інвестицією.
Зовнішньоекономічні договори у підприємницькій діяльності.
Задача . На ринку послуг з проявки кольорової фотоплівки у м.Вінниці діяло 8 юридичних осіб і 2 приватні підприємці. З 1.05.99 р. всі вказані суб’єкти господарювання одночасно підняли ціну за надання послуги з проявки кольорової фотоплівки з 1грн.80к. до 2.грн.50к. Причому, в разі придбання фотоплівки споживачами у цих суб’єктів господарювання, її проявка здійснювалась безкоштовно.
Під час перевірки господарської діяльності ТзОВ “Спалах”, яке входило до складу юридичних осіб, що надавали послуги з проявки кольорової фотоплівки у м.Вінниці, уповноважені службовці відповідного територіального відділу Антимонопольного комітету України виявили документ, який було підписано представниками усіх 10 суб’єктів господарювання, що надавали згадані послуги. У цьому документі було передбачено домовленість про збільшення ціни за проявку кольорової фотоплівки з 1.05.99 р. та надання даної послуги безкоштовно в разі придбання фотоплівки у цих 10 суб’єктів господарювання. Представник ТзОВ “Спалах” пояснив, що даний документ не має юридичного значення, оскільки чинне цивільне законодавство України не передбачає такого виду угод.
За результатами перевірки розпорядженням Голови Вінницького територіального відділу Антимонопольного комітету України на всіх 10 суб’єктів господарювання було накладено фінансові стягнення за порушення антимонопольного законодавства. Чи правомірні дії Голови територіального відділення?
ВАРІАНТ 3.
Загальні умови створення суб’єктів підприємництва.
Неустойка: поняття, форми, види, розмір.
Задача . Відповідно до ст.7 Закону “Про господарські товариства” зміни, які сталися в установчих документах підлягають державній реєстрації. Товариство зобов’язане повідомити реєстраційний орган про зміни у п’ятиденний строк.
Які правові наслідки пропуску вказаного строку? Чи має право орган державної реєстрації відмовити в реєстрації змін до установчих документів, якщо вони подані з порушенням п’ятиденного строку?
ВАРІАНТ 4.
Організація розрахунків між суб’єктами підприємництва.
Поняття інвестиційної діяльності. Основні форми здійснення іноземних інвестицій в Україні.
Задача. Укладаючи договори на реалізацію лікеро-горілчаних виробів концерн “Волиньспирт” обумовлював обов’язкове придбання у нього мінімальної партії мінеральної води (500 пляшок), яка почала впроваджуватися у виробництво. Необхідність включення до договорів на реалізацію спиртних напоїв даної умови пояснювалася бажанням концерну зайняти своє місце на ринку мінеральних вод.
Виявивши зниження попиту на їхню продукцію, інші виробники мінеральної води звернулися до територіального відділення Антимонопольного комітету України з вимогою припинити таку практику з боку концерну “Волиньспирт”.
Голова територіального відділення наклав своєю постановою штраф на концерн “Волиньспирт” в розмірі 5% його виручки від вартості реалізованої мінеральної води, вбачаючи ознаки зловживання монопольним становищем. Дайте правовий аналіз ситуації.
ВАРІАНТ 5.
Поняття, зміст та принципи підприємницької діяльності.
Зовнішньоекономічний контракт: поняття, форма, зміст.
Задача. В серпні 1995 року громадянин Т. придбав в універмазі за зниженою ціною телевізор 1988 року випуску, який не був у використанні і не мав встановленого терміну придатності. На початку 1999 року під час чергового включення телевізор вибухнув, внаслідок чого було пошкоджено особисте майно Т. на суму 2 тис. грн. З ініціативи потерпілого було проведено технічну експертизу телевізора, яка встановили наявність конструктивних недоліків товару.
Т. звернувся до виробника телевізора з вимогою відшкодувати заподіяну йому шкоду. Виробник дав відповідь заявнику в якій відмовив йому у відшкодуванні.
Дайте правовий аналіз ситуації.
ВАРІАНТ 6.
Поняття, види та порядок встановлення цін суб’єктами підприємництва.
Організаційно - правові питання запобігання банкрутства.
Задача. Приватний підприємець К. та ТзОВ “Світ-л” уклали договір поставки 100 шт. світильників, в якому містилося посилання на відповідний національний стандарт України. Однією з вимог цього стандарту передбачалося використання складника лише певної моделі. На момент укладення договору ТзОВ " Світ-л " уже мало в наявності складники іншої моделі. Довідавшись про те, що стандарти застосовуються на добровільних засадах ТзОВ “ Світ-л ” виготовило і поставило обумовлену кількість світильників з використанням тих складників, які у них були в наявності.
Виявивши невідповідність поставленої продукції вимогам національного стандарту, приватний підприємець К. відмовився прийняти і оплатити її.
Вирішіть спір. В яких випадках застосування стандартів чи їх окремих положень стає обов’язковим?
ВАРІАНТ 7.
Умови здійснення підприємництва за законодавством України.
Антимонопольні органи України та їх компетенція.
Задача. Управління комунального господарства за договором оренди передало ТзОВ “Веселка” нежитлове приміщення під склад для зберігання товарів строком на 3 роки. Договір укладено 1 червня 1995 року.
Актами обстеження (5 лютого 1996 року та 21 квітня 1997 року) зафіксовано фактичне невикористання приміщення за призначенням.
Орендодавець заявив відповідну претензію про розірвання договору, а оскільки відповіді на неї не надійшло, звернувся до господарського суду.
Відповідач в судовому засіданні пояснив, що орендна плата сплачується ним вчасно і в погодженому розмірі. Як докази представлені акти звірок взаємних розрахунків по орендній платі між ТзОВ “Веселка” та ЖЕК №115. Надане приміщення ним тимчасово не використовується, але всі умови договору чітко витримані.
Вирішіть спір.
Які підстави розірвання договору оренди?
ВАРІАНТ 8.
Правове регулювання ліцензування підприємницької діяльності.
Особливості оподаткування фізичних осіб - підприємців.
Задача. Між сталеплавильним комбінатом і ВАТ “Вторчормет” було укладено договір на поставку брухту кольорових металів на 2 роки. Поставка мала здійснюватися партіями по 250 тон щомісячно. Протягом першого року дії договору поставка здійснювалася в обумовлених розмірах. Наступного року ВАТ протягом січня-березня не змогло поставити брухту, а в травні поставило 720 тон брухту.
Сталеплавильний комбінат пред’явив претензію про сплату неустойки за недопоставку в обумовлений договором строк.
Чи підлягає поповненню недопоставка в наступному періоді в межах строку дії договору?
Проаналізуйте ситуацію.
ВАРІАНТ 9.
Реорганізація підприємців: способи та порядок.
Виконання та припинення господарських зобов’язань.
Задача. Між приватним підприємством “Зоря” і цегельним заводом 25 жовтня 2005 року було укладено договір купівлі-продажу 20 тис. цеглин. Згідно із умовами договору ПП 26 жовтня 2005 року провело передоплату, а 30 жовтня 2005 року представник ПП з’явився за цеглою на власному транспорті. Проте ні 30 жовтня, ні в наступні 3 дні представник ПП не зміг одержати цеглу. Представник заводу пояснив, що цегла не може бути відвантажена через аварію в системі електропостачання.
ПП купило потрібну йому цеглу у іншого виробника і 5 листопада 2005 року повідомило цегельний завод про відмову від договору. Одночасно ПП зажадало повернення суми передоплати, відшкодування збитків за експлуатацію і простій автотранспорту, сплати неустойки. Чи вправі покупець відмовитися від договору купівлі-продажу в односторонньому порядку?
Чи правомірні вимоги покупця щодо повернення заплачених сум?
Дайте правовий аналіз ситуації та вирішіть її.
ВАРІАНТ 10.
Утворення підприємства. Установчі документи підприємств.
Відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів.
Задача. Товариство з обмеженою відповідальністю “Іван” засноване двома учасниками, кожен з яких має частку у розмірі 50%. Як вирішуються питання діяльності товариства, якщо думки учасників розійшлися?
ВАРІАНТ 11.
Державна реєстрація підприємств. Ограни державної реєстрації.
Склад майна суб’єктів підприємництва. Самостійний баланс.
Задача. Іваненко вирішив вийти з товариства з обмеженою відповідальністю і звернувся з відповідною заявою. Інші учасники товариства відмовили у задоволенні заяви з таких причин: 1) Іваненко ще не сплатив внесок повністю; 2) він не повернув позику, яку товариство йому видало на придбання квартири; 3) Іваненко був ініціатором створення товариства, а тому не має морального права покидати товариство.
Проаналізуйте аргументи учасників товариства. Чи вправі товариство заборонити вихід з товариства? Чи може бути обмежено право на вихід з товариства?
ВАРІАНТ 12.
Юридичні підстави припинення діяльності підприємства.
Форми захисту прав підприємців.
Задача. Аґроторгова селянська спілка “Галичина” і Львівський молокозавод № 1 прийняли рішення про створення холдингової компанії у процесі корпоратизації. Однак адвокат С., який здійснював правове обслуговування селянської спілки пояснив, що названі суб’єкти не мають права виступати засновниками холдингової компанії.
Чи обґрунтовані пояснення адвоката? Які передбачені чинним законодавством обмеження на створення та діяльність холдингової компанії?
ВАРІАНТ 13.
Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю.
Види договорів у підприємництві.
Задача. Акціонер Т. передав свої повноваження акціонеру Г. на право участі та голосування на загальних зборах, зазначивши про це в письмовій заяві, яку скерував голові зборів, про що останній поінформував загальні збори акціонерів. Акціонер П. висловив заперечення щодо підтвердження повноважень Г. на представництво інтересів Т., посилаючись на порушення чинного законодавства.
Чи мало місце в даному випадку порушення чинного законодавства? Дайте мотивовану відповідь.
ВАРІАНТ 14.
Види господарських товариств та їх загальна характеристика відповідно до закону.
Правові основи здійснення банківської діяльності в Україні. Поняття та види банків.
Задача. Під час ліквідації повного товариства «Бурило і Осташ» виявилося, що його активів не вистачає для розрахунку з усіма кредиторами. Загальна сума боргу становить 50 000 гривень. Осташ відмовляється сплатити половину боргу оскільки: 1) він не здійснював безпосередню діяльність товариства; 2) його частка в статутному фонді складає лише 20%.
Чи обґрунтовані пояснення Осташа?
В чому особливості відповідальності повного товариства?
Який порядок притягнення до відповідальності засновників товариства?
ВАРІАНТ 15.
Право на підприємництво: зміст та правова природа.
Поняття, види та правовий статус акціонерних товариств.
Задача. Спільне підприємство “Система” пред’явило позов до командитного товариства “Консалтингової групи “Кучеренко, Дмитрук і партнери” про стягнення збитків у розмірі 400000 гривень, завданих внаслідок неналежного обслуговування. Позов задоволено повністю, але у товариства відсутнє майно, достатнє для сплати боргу. З метою запобігання розголошенню цієї інформації та збереження репутації було вирішено змінити назву товариства на “Консультаційний центр бізнесу і фінансів”. Частки Кучеренка і Дмитрука рівні, а частки п’яти вкладників дорівнюють максимально допустимому за законом розміру.
Який розмір часток Кучеренка і Дмитрука?
В чому полягають особливості відповідальності командитного товариства?
Чи може це товариство змінити назву у запропонованому варіанті?
ВАРІАНТ 16.
Фізичні особи, які не можуть займатися підприємництвом.
Товариства з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) та товариства з додатковою відповідальністю (ТзДВ).
Задача. У 1996 році працівниками магазину було створено товариство з обмеженою відповідальністю “Продукти”. Кожен з учасників вніс внесок у розмірі 500 гривень. 01 липня 1999 року учасник товариства Кучер В.А. звернулася з заявою про вихід, в якій вимагає повернути їй внесок – 500 гривень і збитки від інфляції за 1996-1999 (265,5%).
Чи обґрунтовані вимоги Кучер В.А.?
Як визначається розмір частки при її виділенні?
ВАРІАНТ 17.
Командитні та повні товариства.
Правове регулювання банкрутства.
Задача. Учасник товариства з обмеженою відповідальністю “Львів” приватне підприємство “Мрія” має частку у розмірі 50% статутного фонду, який дорівнює мінімальному розміру статутного фонду ТзОВ.
Який розмір частки ПП “Мрія” у гривнях?
Яка мінімальна частина внеску (у гривнях) повинна бути сплачена до реєстрації товариства?
Протягом якого строку частка повинна бути сплачена повністю?
ВАРІАНТ 18.
Припинення підприємців: види та правові наслідки.
Санкції за порушення підприємницького договору.
Задача. Учасник товариства з обмеженою відповідальністю “Галич” Іванчук Р.В. 12.03.2000р. звернувся з заявою про вихід з товариства і проведення з ним розрахунку. Директор товариства відмовив в задоволені заяви у зв’язку з тим, що Іванчук має заборгованість перед товариством.
Чи вправі товариство заборонити учаснику вихід з товариства?
В який строк повинна бути виділена частка учаснику, який виходить з товариства?
Складіть заяву про вихід з товариства.
ВАРІАНТ 19.
Зміна і розірвання договору у сфері підприємництва.
Відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів.
Задача. Студент 3 курсу факультету економіки та менеджметну, який проживає у м.Львові по вул. Науковій (Франківський район м.Львова) звернувся у Личаківську районну адміністрацію з заявою про реєстрацію його як підприємця для здійснення підприємницької діяльності.
Через 10 днів йому було відмовлено у державній реєстрації. У відмові було зазначено, що:
1) у Львові вже працюють підприємці, тому займатися цим видом діяльності вбачається недоцільним;
2) для зайняття таким видом діяльності необхідна вища економічна освіта, якої у заявника немає;
3) така діяльність може здійснюватися лише після отримання ліцензії Міністерства економіки та соціальної політики України;
4) заявник не має власного приміщення, де мала б здійснюватися така діяльність.
Чи є підстави для відмови в державній реєстрації?
ВАРІАНТ 20.
Правовий статус товариств з додатковою відповідальністю.
Способи забезпечення виконання підприємницьких договорів.
Задача. Перебуваючи у відряджені директор ТзОВ “Світанок” загубив портфель з оригіналами установчих документів та печаткою товариства.
В якому порядку здійснюється виготовлення дублікатів установчих документів та печатки?
ВАРІАНТ 21.
Філії та представництва суб’єктів підприємництва: порівняльна характеристика.
Правові засади обмеження монополізму в економіці України.
Задача. Петренко, Іваненко, Сидорчук вирішили створити товариство з обмеженою відповідальністю “Львів-Інвест”. Учасники домовилися про такі внески:
Петренко – 1000 гривень грошима, комп’ютер вартістю 4000 гривень, принтер вартістю 3000 гривень. Іваненко – 1000 гривень грошима, комплект офісних меблів вартістю 5000 гривень; Сидорчук – 1000 акцій ВАТ “Львівнафтопродукт” номінальною вартістю 5,25 грн кожна на суму 5250 гривень, які сторони оцінили за курсовою вартістю на суму 10500 гривень.
Оцінка внесків відбувалася за домовленістю сторін на основі ринкових цін.
ВАРІАНТ 22.
Зміст договору у сфері господарювання.
Гарантійні зобов’язання сторін договору у підприємництві.
Задача. Загальні збори членів громадської організації “Клуб ринкових реформ” вирішили перетворити громадську організацію у товариство з обмеженою відповідальністю, яке має на меті ті самі цілі і завдання. Орган державної реєстрації відмовив у перереєстрації у зв’язку з тим, що таке не передбачено законодавством. Чи вправі громадська організація перетворитися у господарське товариство?
ВАРІАНТ 23.
Правовий статус дочірніх підприємств.
Правові засади банківської діяльності та кредитно-розрахункових відносин.
Задача . Приватне підприємство “Лоза” отримало кредит по лінії ЄБРР під заставу нерухомого майна, що належить ВАТ “Прогрес”. Оскільки кредит не повернуто, банк звернув стягнення на заставлене майно. ВАТ “Прогрес” пред’явило позов до ПП “Лоза” і його засновника - Лозинського В.М. про відшкодування шкоди.
Лозинський В.М. вважає, що відповідати не повинен, оскільки безпосереднє управління підприємством здійснював директор – Божко І.Я.
Що таке приватне підприємство?
Чи обґрунтовані вимоги ВАТ “Прогрес” і заперечення Лозинського В.М.?
ВАРІАНТ 24.
Скасування державної реєстрації суб’єктів підприємництва.
Договір комерційної концесії (франчайзингу).
Задача . Громадяни В., Я. та А. створили кооператив “Джерело”. Однак, в Золочівській державній адміністрації, куди вони звернулись, їм було відмовлено в реєстрації статуту, оскільки підприємство з такою назвою вже діяло на території Золочівського району.
Дайте правовий аналіз ситуації.
ВАРІАНТ 25.
Нотаріальний захист прав суб’єктів підприємництва.
Права споживачів та їх захист.
Задача . Під час розлучення подружжя Іванцівих, дружина вимагала включення в склад спільного сумісного майна, що підлягає розподілу, усього майна приватного підприємства “Карма”, заснованого її чоловіком під час спільного подружнього життя. Мотивувала вона це тим, що в статутний фонд було внесено 3000 гривень, які в свою чергу були їх спільною сумісною власністю. Чоловік проти цього заперечував, оскільки дружина участі в підприємницькій діяльності не брала, а тому може претендувати лише на половину від внеску в статутний фонд, тобто на 1500 гривень.
Дайте правову оцінку ситуації, що виникла.
ВАРІАНТ 26.
Конкурентні (нетрадиційні) способи укладення підприємницьких договорів.
Правове регулювання захисту економічної конкуренції.
Задача 1. Власник привілейованих акцій, вартість яких складала 12% розміру статутного фонду акціонерного товариства, з’явився на загальні збори акціонерів з наміром взяти участь у голосуванні. Представник виконавчого органу АТ відмовив йому у реєстрації на тій підставі, що статутом АТ не передбачено права власника привілейованих акцій брати участь в його управлінні.
Визначте коло осіб, які мають право брати участь у загальних зборах АТ. В чому полягають особливості привілейованих акцій?
Дайте правовий аналіз ситуації.
ВАРІАНТ 27.
Командитні товариства як суб’єкти підприємництва.
Попередній договір та протокол про наміри: поняття, зміст, порядок укладення.
ВАТ “Нафтопереробний завод” за рахунок чистого прибутку за результатами діяльності у 1998 році надало кредит в сумі 250000 грн. своєму дочірньому підприємству “Нафтовик –1” строком на 6 місяців з розрахунку 38% річних під заставу товарів в обороті.
За результатами перевірки діяльності ВАТ контрольно-ревізійне управління звернулося до господарського суду про визнання кредитного договору недійсним на підставі ст. 49 Цивільного кодексу із стягненням в дохід держави сум, одержаних сторонами за договором.
Дайте правовий аналіз ситуації. Хто може бути сторонами кредитного договору?
Вирішіть спір.
ВАРІАНТ 28.
Правовий статус господарських товариств за законодавством України.
Досудове врегулювання господарських спорів.
Задача. Приватне підприємство “Номер” 12 січня 2000 року уклало договір оренди офісного приміщення за адресою м.Львів, вул.І. Франка, 61. У квітні 2000 року в орган державної реєстрації було подано зміни до установчих документів, пов’язаних із зміною місцезнаходження. Орган державної реєстрації у реєстрації змін відмовив у зв’язку з тим, що вони подані з порушенням встановленого 7-денного строку з дня зміни місцезнаходження. Одночасно орган державної реєстрації звернувся з позовом про скасування державної реєстрації приватного підприємства “Номер”. Чи правомірні дії органу державної реєстрації?
ВАРІАНТ 29.
Загальна характеристика господарських зобов’язань за законодавством України.
Судовий захист прав підприємців.
Задача. Підприємство Оріон з метою розширення своєї виробничо-господарської діяльності прийняло рішення про створення філії, а також свого представництва в даному регіоні, затвердивши положення про них, в яких зазначило, що названі підрозділи наділяються правами юридичних осіб.
Дайте відповідь, чи відповідає рішення підприємства чинному законодавству?
ВАРІАНТ 30.
Поняття та функції договірного регулювання відносин у підприємництві.
Кримінальна відповіда...