МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Львівський державний інститут новітніх технологій та управління
ім. В. Чорновола
Юридичний факультет
Кафедра “Спеціальних юридичних дисциплін”
“ЗАТВЕРДЖУЮ”
Голова науково–методичної ради
юридичного факультету
__________________ Ярмол Л.В.
“_____” _____________ 2007 р.
Робоча навчальна програма
Дисципліни
“Підприємницьке право ”
Для студентів базового напряму 0502 „Менеджмент”
спеціальності “ 6.050.200 ”
Вид роботи
Денна форма
Заочна форма
Семестр 3
Семестр 4
Всього
Семестр 3
Семестр 4
Всього
– лекційні заняття, год.
16
16
32
4
4
8
– лабораторні заняття, год.
-
-
-
-
-
-
– практичні заняття, год.
16
16
32
4
4
8
Всього аудиторних год.
32
32
64
8
8
16
Самостійна робота, год.
22
22
44
Загальний обсяг, год.
54
54
108
Модульний контроль, год.
+
+
2
-
-
-
КП / КР, шт.
-
-
-
-
1
1
Контрольні роботи, шт.
1
1
2
1
1
2
Розроблення графічних робіт, шт.
-
-
-
-
-
-
Екзамени
-
+
1
-
+
1
Заліки
+
-
1
+
-
1
2007 р.
Робоча навчальна програма складена згідно освітньо-професійної програми ГСВО напряму 0502 „Менеджмент”
Робочу навчальну програму склав ________________ ас. кафедри спеціальних юридичних дисциплін Зубрицька О.Ю.
„___________” _____________________ 2007 р.
Робоча навчальна програма обговорена та схвалена на об’єднаному засіданні кафедр загальних та спеціальних юридичних дисциплін
Протокол № ___________ від «_________» ____________________ 2007р.
Завідуючий кафедрою спеціальних юридичних дисциплін __________________________ проф. Рабінович П.М.
Робоча навчальна програма розглянута та погоджена на засіданні кафедри менеджменту
Протокол № _________від «__________» ______________________ 2007р.
Завідуючий кафедрою _____________ доц.Теребух А.А.
Робоча навчальна програма обговорена та схвалена на засіданні методичної комісії базового напряму „Право”.
Протокол № _________ від «___________» __________________ 2007 р.
1. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ, ЇЇ МІСЦЕ В НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
Мета викладання дисципліни
Предметом вивчення «Підприємницького права» є правові, товарно-грошові (майнові) та управлінські відносини між суб'єктами господарювання, що виникають у сфері комерційної діяльності.
Основною метою викладання дисципліни «Підприємницьке право» є:
формування у майбутніх менеджерів сукупності знань із правового регулювання майнових та управлінських відносин між суб'єктами господарювання сфери комерційної діяльності.
підготовка кадрів, здатних синтезувати економічні і правові знання по всьому циклу необхідних у практичній діяльності дисциплін;
підвищення рівня правової підготовки фахівців економічного профілю;
Завдання вивчення дисципліни
В результаті вивчення дисципліни фахівець повинен знати:
основні принципи та інститути підприємницького права;
найважливіші категорії та систему підприємницького законодавства;
основні тенденції розвитку, вдосконалення та застосування підприємницького законодавства.
Підготовлений фахівець повинен вміти:
– працювати з нормативно-правовими актами, що регулюють підприємницьку діяльність;
– вирішувати конкретні правові ситуації на базі національного та міжнародного законодавства, які виникають у підприємницькій діяльності.
1.3. Перелік дисциплін, засвоєння яких необхідне для вивчення курсу "Підприємницьке право":
№ п/п
Назва дисципліни
Назва розділів та тем
1.
Правознавство
Теорія права і держави. Правове регулювання господарської діяльності.
2.
Основи економічної теорії
Загальні засади економічного розвитку: форми організації суспільного виробництва; суть і структура господарського механізму; економічні відносини власності. Мікроекономіка: підприємство та підприємництво; капітал, виробничі фонди підприємства та їх оборот. Макроекономіка: фінансова і банківська системи; економічна система конкурентного типу та її еволюція. Світове господарство: міжнародні валютні відносини.
2. ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
2.1. Лекції – 32 год.
№ п/п
Назва розділів, тем та їх зміст
Кількість год.
3 семестр
16
1 модуль
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Тема І. Поняття, структура та джерела підприємницького права
Визначення підприємницького права, його ціннісні орієнтири. Предмет підприємницького прана, його основні категорії та інститути. Правові відносини, що регулюються підприємницьким правом. Товарно-грошові (майнові) та управлінські відносини.
Методологічні основи правового регулювання підприємницької діяльності. Основні ознаки, що характеризують галузевий метод регулювання. Система підприємницького права.
Підприємницьке право як комплексна галузь. Співвідношення підприємницького права з іншими галузями права. Функції підприємницького права, що визначають його нормативну характеристику. Соціальна цінність підприємницького права як ефективного регулятора ринкових відносин.
Джерела підприємницького права. Юридична сила нормативних актів. Роль актів узагальнення судової практики та судових прецедентів.
2
Тема 2. Поняття та види підприємницької діяльності
Поняття підприємницької діяльності, її ознаки та принципи. Види підприємницької діяльності. Підприємницька діяльність, що потребує спеціального дозволу (загальні положення). Обмеження у здійсненні підприємницької діяльності.
Поняття суб'єкта підприємницької діяльності. Види та правовий статус підприємців (загальні положення). Підприємницька діяльність без створення юридичної особи. Правова регламентація заборон щодо провадження громадянами підприємницької діяльності. Підприємницька діяльність юридичних осіб.
2
Тема 3. Суб'єкти підприємницької діяльності. Окремі види
Суб'єкти підприємницької діяльності без створення юридичної особи (громадяни-підприємці).
Суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи. Підприємства: поняття та види відповідно до законодавства України. Статут підприємства. Спеціальна праводієздатність підприємства. Філії та представництва підприємств. Дочірні підприємства, їх правовий статус. Об'єднання підприємств, їх види та правовий статус.
Господарські товариства: поняття та види відповідно до законодавства України. Права та обов'язки засновників і учасників господарських товариств. Функції статутного фонду. Особливості створення та функціонування господарських товариств різних видів.
Інші організаційно-правові форми суб’єктів підприємницької діяльності, їх правовий статус за законодавством України.
Поняття та правовий статус суб'єктів малого підприємництва в Україні.
4
Тема 4. Організація підприємницької діяльності
Нормативні акти, що регулюють порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності. Порядок і особливості державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи. Особливості реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб. Оформлення документів, необхідних для державної реєстрації. Отримання дозволів на початок роботи.
Підстави та порядок перереєстрації суб'єктів підприємницької діяльності.
Установчі документи юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності. Функції статутного фонду. Особливості установчих документів підприємств і господарських товариств.
Ліцензування господарської діяльності. Патентування підприємницької діяльності.
3
Тема 5. Припинення підприємницької діяльності
Підстави та наслідки скасування державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності. Реорганізація юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності. Форми реорганізації. Ліквідація юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, порядок її здійснення. Черговість задоволення претензій кредиторів.
Банкрутство суб'єктів підприємницької діяльності: поняття, суб'єкти. Провадження у справах про банкрутство. Порядок виявлення кредиторів. Порядок проведення санації. Наслідки визнання боржника банкрутом.
3
Тема 6. Правовий режим майна суб'єктів підприємницької
діяльності
Майно як об'єкт підприємницької діяльності. Склад майна підприємця. Об'єкти майнових прав суб'єктів підприємницької діяльності. Правовий режим речей. Правовий режим грошей. Правовий режим цінних паперів. Об'єкти права інтелектуальної власності суб'єктів підприємницької діяльності (загальні положення).
2
4 семестр
16
2 модуль
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Тема 7. Договірне право. Загальні положення
Поняття договору у підприємницькій діяльності. Укладання, зміна і розірвання договорів. Підстави та наслідки визнання договорів недійсними і неукладеними. Попередній договір.
Виконання договірних зобов'язань. Способи забезпечення виконання договірних зобов'язань. Відповідальність за порушення договірних зобов'язань. Припинення договірних зобов'язань.
2
Тема 8. Договори про передачу майна у власність
Договір купівлі-продажу, його види. Договір роздрібної купівлі-продажу. Порядок заняття торговельною діяльністю і правила обслуговування населення.
Відповідальність суб'єктів підприємництва за порушення правил торговельної діяльності і торговельного обслуговування покупців.
Особливості оптової торгівлі. Поняття та значення товарних бірж. Порядок їх створення та функціонування. Учасники біржової торгівлі. Порядок встановлення правил біржової торгівлі. Види біржових угод.
Договір міни. Бартерний договір: поняття та особливості. Договір безоплатної передачі (дарування). Договір поставки. Договір контрактації.
2
Тема 9. Договори про передачу майна в користування
Поняття та зміст договору майнового найму. Види договорів майнового найму.
Договір безоплатного користування майном. Договір оренди. Особливості оренди державного і комунального майна. Договір лізингу. Концесійний договір.
2
Тема 10. Договори про виконання робіт та надання послуг
Поняття та види договорів про виконання робіт та надання послуг. Договір підряду. Договір підряду на капітальне будівництво.
Транспортні договори. Система та види перевезення вантажів, їх правове регулювання. Поняття і види договору перевезення вантажів. Підстави припинення договору перевезення вантажів. Відповідальність за порушення умов договору перевезення. Комерційні акти та порядок їх складання. Інші транспортні договори. Договір перевезення пасажирів і багажу. Договір транспортної експедиції.
Договір страхування. Правове регулювання страхової діяльності у підприємництві. Види договору страхування. Права й обов'язки сторін за договором страхування.
Правове регулювання розрахункових та кредитних відносин у підприємницькій діяльності. Договір позики та кредитний договір. Розрахункові відносини. Договір банківського рахунка. Депозитний договір. Договір доручення. Договір комісії. Договір консигнації. Договір схову.
2
Тема 11. Зобов'язання про сумісну діяльність. Договори про створення юридичної особи
Договори про сумісну діяльність. Склад майна і порядок здійснення внесків учасниками сумісної діяльності.
Установчий договір про створення юридичної особи. Права й обов'язки сторін за установчим договором.
2
Тема 12. Право промислової власності
Поняття промислової власності. Законодавство України про захист прав промислової власності. Правова охорона винаходів, корисних моделей та промислових зразків. Охорона прав на знаки для товарів та послуг. Фірмове найменування. Ліцензійні договори та договори на передачу права власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок, знаки для товарів та послуг. Охорона інших об'єктів промислової власності. Раціоналізаторські пропозиції. Сорти рослин. Зазначення походження товару. Топографії інтегральних мікросхем.
2
Тема 13. Антимонопольне регулювання підприємницької діяльності. Захист від недобросовісної конкуренції
Правові засади розвитку конкуренції і демонополізації у сфері підприємництва. Державний контроль за дотриманням антимонопольного законодавства.
Поняття та прояви монопольної діяльності. Методика визначення монопольною стану. Неправомірні угоди між підприємцями. Дискримінація підприємців органами державної влади та управління. Відповідальність за порушення антимонопольного законодавства. Поняття недобросовісної конкуренції, її прояви на ринку. Відповідальність за недобросовісну конкуренцію.
2
Тема 14. Захист прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності
Способи і механізми захисту прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності. Цивільний, кримінальний, адміністративний і нотаріальний захист прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності.
Розгляд господарських спорів судами загальної юрисдикції. Розгляд господарських спорів господарськими судами. Підвідомчість господарських спорів і компетенція господарських судів щодо їхнього вирішення. Порядок розгляду спорів господарськими судами. Виконання рішень господарського суду. Розгляд господарських спорів третейськими судами.
2
Практичні заняття – 32 год.
№ п/п
Назва розділів, тем та їх зміст
Кількість год.
3 семестр
16
1 модуль
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
1.
Тема І. Поняття, структура та джерела підприємницького права
Визначення підприємницького права, його ціннісні орієнтири. Предмет підприємницького прана, його основні категорії та інститути. Правові відносини, що регулюються підприємницьким правом. Товарно-грошові (майнові) та управлінські відносини.
Методологічні основи правового регулювання підприємницької діяльності. Основні ознаки, що характеризують галузевий метод регулювання. Система підприємницького права.
Підприємницьке право як комплексна галузь. Співвідношення підприємницького права з іншими галузями права. Функції підприємницького права, що визначають його нормативну характеристику. Соціальна цінність підприємницького права як ефективного регулятора ринкових відносин.
Джерела підприємницького права. Юридична сила нормативних актів. Роль актів узагальнення судової практики та судових прецедентів.
2
2.
Тема 2. Поняття та види підприємницької діяльності
Поняття підприємницької діяльності, її ознаки та принципи. Види підприємницької діяльності. Підприємницька діяльність, що потребує спеціального дозволу (загальні положення). Обмеження у здійсненні підприємницької діяльності.
Поняття суб'єкта підприємницької діяльності. Види та правовий статус підприємців (загальні положення). Підприємницька діяльність без створення юридичної особи. Правова регламентація заборон щодо провадження громадянами підприємницької діяльності. Підприємницька діяльність юридичних осіб.
2
3.
Тема 3. Суб'єкти підприємницької діяльності. Окремі види
Суб'єкти підприємницької діяльності без створення юридичної особи (громадяни-підприємці).
Суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи. Підприємства: поняття та види відповідно до законодавства України. Статут підприємства. Спеціальна праводієздатність підприємства. Філії та представництва підприємств. Дочірні підприємства, їх правовий статус. Об'єднання підприємств, їх види та правовий статус.
Господарські товариства: поняття та види відповідно до законодавства України. Права та обов'язки засновників і учасників господарських товариств. Функції статутного фонду. Особливості створення та функціонування господарських товариств річних видів,
Інші організаційно-правові форми суб’єктів підприємницької діяльності, правовий статус за законодавством України.
Поняття та правовий статус суб'єктів малого підприємництва в Україні.
4
4.
Тема 4. Організація підприємницької діяльності
Нормативні акти, що регулюють порядок державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності. Порядок і особливості державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи. Особливості реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності – юридичних осіб. Оформлення документів, необхідних для державної реєстрації. Отримання дозволів на початок роботи.
Підстави та порядок перереєстрації суб’єктів підприємницької діяльності.
Установчі документи юридичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності. Функції статутного фонду. Особливості установчих документів підприємств і господарських товариств.
Ліцензування господарської діяльності. Патентування підприємницької діяльності.
3
5.
Тема 5. Припинення підприємницької діяльності
Підстави та наслідки скасування державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності. Реорганізація юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності. Форми реорганізації. Ліквідація юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, порядок її здійснення. Черговість задоволення претензій кредиторів.
Банкрутство суб'єктів підприємницької діяльності: поняття, суб'єкти. Провадження у справах про банкрутство. Порядок виявлення кредиторів. Порядок проведення санації. Наслідки визнання боржника банкрутом.
3
6.
Тема 6. Правовий режим майна суб'єктів підприємницької
діяльності
Майно як об'єкт підприємницької діяльності. Склад майна підприємця. Об'єкти майнових прав суб'єктів підприємницької діяльності. Правовий режим речей. Правовий режим грошей. Правовий режим цінних паперів. Об'єкти права інтелектуальної власності суб'єктів підприємницької діяльності (загальні положення).
2
4 семестр
16
2 модуль
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
7.
Тема 7. Договірне право. Загальні положення
Поняття договору у підприємницькій діяльності. Укладання, зміна і розірвання договорів. Підстави та наслідки визнання договорів недійсними і неукладеними. Попередній договір.
Виконання договірних зобов'язань. Способи забезпечення виконання договірних зобов'язань. Відповідальність за порушення договірних зобов'язань. Припинення договірних зобов'язань.
2
8.
Тема 8. Договори про передачу майна у власність
Договір купівлі-продажу, його види. Договір роздрібної купівлі-продажу. Порядок заняття торговельною діяльністю і правила обслуговування населення.
Відповідальність суб’єктів підприємництва за порушення правил торговельної діяльності і торговельного обслуговування покупців.
Особливості оптової торгівлі. Поняття та значення товарних бірж. Порядок їх створення та функціонування. Учасники біржової торгівлі. Порядок встановлення правил біржової торгівлі. Види біржових угод.
Договір міни. Бартерний договір: поняття та особливості. Договір безоплатної передачі (дарування). Договір поставки. Договір контрактації.
2
9.
Тема 9. Договори про передачу майна в користування
Поняття та зміст договору майнового найму. Види договорів майнового найму.
Договір безоплатного користування майном. Договір оренди. Особливості оренди державного і комунального майна. Договір лізингу. Концесійний договір.
2
10.
Тема 10. Договори про виконання робіт та надання послуг
Поняття та види договорів про виконання робіт та надання послуг. Договір підряду. Договір підряду на капітальне будівництво.
Транспортні договори. Система та види перевезення вантажів, їх правове регулювання. Поняття і види договору перевезення вантажів. Підстави припинення договору перевезення вантажів. Відповідальність за порушення умов договору перевезення. Комерційні акти та порядок їх складання. Інші транспортні договори. Договір перевезення пасажирів і багажу. Договір транспортної експедиції.
Договір страхування. Правове регулювання страхової діяльності у підприємництві. Види договору страхування. Права й обов'язки сторін за договором страхування.
Правове регулювання розрахункових та кредитних відносин у підприємницькій діяльності. Договір позики та кредитний договір. Розрахункові відносини. Договір банківського рахунка. Депозитний договір. Договір доручення. Договір комісії. Договір консигнації. Договір схову.
2
11.
Тема 11. Зобов'язання про сумісну діяльність. Договори про створення юридичної особи
Договори про сумісну діяльність. Склад майна і порядок здійснення внесків учасниками сумісної діяльності.
Установчий договір про створення юридичної особи. Права й обов'язки сторін за установчим договором.
2
12.
Тема 12. Право промислової власності
Поняття промислової власності. Законодавство України про захист прав промислової власності. Правова охорона винаходів, корисних моделей та промислових зразків. Охорона прав на знаки для товарів та послуг. Фірмове найменування. Ліцензійні договори та договори па передачу права власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок, знаки для товарів та послуг. Охорона інших об'єктів промислової власності. Раціоналізаторські пропозиції. Сорти рослий. Зазначення походження товару. Топографії інтегральних мікросхем.
2
13.
Тема 13. Антимонопольне регулювання підприємницької діяльності. Захист від недобросовісної конкуренції
Правові засади розвитку конкуренції і демонополізації у сфері підприємництва. Державний контроль за дотриманням антимонопольного законодавства.
Поняття та прояви монопольної діяльності. Методика визначення монопольною стану. Неправомірні угоди між підприємцями. Дискримінація підприємців органами державної влади та управління. Відповідальність за порушення антимонопольного законодавства. Поняття недобросовісної конкуренції, її прояви на ринку. Відповідальність за недобросовісну конкуренцію.
2
14.
Тема 14. Захист прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності
Способи і механізми захисту прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності. Цивільний, кримінальний, адміністративний і нотаріальний захист прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності.
Розгляд господарських спорів судами загальної юрисдикції. Розгляд господарських спорів господарськими судами. Підвідомчість господарських спорів і компетенція господарських судів щодо їхнього вирішення. Порядок розгляду спорів господарськими судами. Виконання рішень господарського суду. Розгляд господарських спорів третейськими судами.
2
Самостійна робота – 44 год.
№ п/п
Зміст роботи
Кількість год.
3 семестр
Самостійна робота № 1. Завдання:
1. Дайте обґрунтовану відповідь на питання, чи можна вважати підприємницькою таку діяльність:
а) громадянин будує сусіду гараж за винагороду;
б) громадянин купив акції акціонерного товариства з метою одержання дивідендів;
в) некомерційне підприємство продає надлишки майна, що знаходиться у нього на балансі.
2. Назвіть закони та підзаконні нормативні акти України, в яких є норми, що регулюють підприємницьку діяльність, класифікуйте їх.
3. Дайте відповідь на питання щодо державної реєстрації суб’єктів підприємництва:
а) чи може бути зареєстрований підприємець за місцем його діяльності?
б) чи можлива відмова суб’єкту підприємницької діяльності у державній реєстрації за мотивом недоцільності створення юридичної особи?
в) чи потрібний для реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності протокол установчих зборів та письмове підтвердження юридичної адреси?
г) чи необхідний для реєстрації статут?
д) які способи захисту вправі обрати підприємець при необґрунтованій відмові у реєстрації або порушенні термінів реєстрації?
е) чи підлягають державній реєстрації філії, представництва, дочірні підприємства?
4. Чи можна займатися підприємницькою діяльністю:
а) без державної реєстрації;
б) без ліцензування;
г) без патентування.
5. Які умови здійснення підприємницької діяльності підприємства, що має намір почати виробництво тютюнових виробів?
6. Дайте відповідь на питання:
а) чи мають право здійснювати підприємницьку діяльність особи, які не досягли 18 років?
б) які види суб’єктів підприємництва вам відомі?
в) назвіть суб’єкти підприємництва, для яких необхідний статут і суб’єкти, для яких необхідний засновницький договір.
7. До юридичної фірми звернувся громадянин з проханням порекомендувати йому організаційно–правову форму підприємницької діяльності, яка б відповідала наступним вимогам:
а) виключна відповідальність організації за власними зобов’язаннями лише майном, що належить їй на праві власності;
б) відсутність в учасників такої організації додаткової відповідальності за зобов’язаннями організації, якщо вони повністю сплатили свої частки (паї);
в) обмежений рух учасників в такій організації (обмеження можливості відступлення частки (паю) третій особі);
г) необов’язковість трудової участі в такій організації.
Яку організаційно–правову форму підприємницької діяльності ви порекомендували б і чому? Дайте відповідь.
8. Громадянин Л. здійснює безпосередню, систематичну, на власний ризик діяльність по наданню посередницьких послуг з метою отримання прибутку.
Обґрунтуйте, посилаючись на відповідні положення чинного законодавства України, відповідь на питання:
а) чи є Л. суб’єктом підприємницької діяльності?
б) за яких умов фізична особа набуває статусу суб’єкта підприємництва?
9. Орган реєстрації відмовив у державній реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю АртСервіс з таких міркувань:
1) сторінки статуту ТзОВ не пронумеровано;
2) договір оренди квартири між фізичними особами – власником квартири та засновниками ТзОВ не затверджено печаткою комунального підприємства по утриманню житлового господарства;
3) у реєстраційній картці не вказано ідентифікаційного номера одного з засновників;
4) у реєстраційній картці виконавчим органом названо директора, а в статуті – дирекцію;
5) не подано довідки про резервування назви ТзОВ.
Чи правильно вчинив орган реєстрації? Які з цих пунктів можуть служити підставою для відмови у державній реєстрації?
11
Самостійна робота № 2: Тема: Господарські товариства.
Ознайомившись зі змістом Закону України «Про господарські товариства»
1. Дайте обґрунтовану відповідь на питання як співвідносяться між собою засновницький договір і статут.
2. Загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю Рембуд прийняли більшістю в 60% голосів рішення про виключення громадянина Петраша зі складу учасників товариства за розголошення конфіденційної інформації та рішень зборів. Петраш звернувся до місцевого суду з вимогою визнати таке рішення загальних зборів незаконним. Проте суд в позові відмовив, мотивуючи це тим, що згідно зі статутом товариства з обмеженою відповідальністю учасники товариства зобов’язані не розголошувати конфіденційну інформацію, а також тим, що загальні збори є вищим органом управління і мають право приймати рішення з будь-яких питань.
Дайте юридичну характеристику ситуації. Чи правильно вирішив питання суд?
3. Власник приватного підприємства «Корунд» вирішив реорганізувати його у відкрите акціонерне товариство.
Сформулюйте відповідь на наступні питання:
а) які переваги й недоліки реалізації такого рішення?
б) за яких умов приватне підприємство може бути реорганізоване у ВАТ?
в) що потрібно вчинити власнику для здійснення реорганізації?
4. До директора державного підприємства звернулося двоє підприємців з пропозицією спільно (за участю державного підприємства) створити товариство з обмеженою відповідальністю, яке б забезпечувало реалізацію продукції цього підприємства.
Обґрунтуйте відповідь на наступні питання:
а) чи вправі директор прийняти позитивне рішення?
б) чим відрізняються обсяги повноважень державного і приватного підприємства?
5. Учасник товариства з додатковою відповідальністю «Приватбудсервіс» підприємство «Фортуна» , частка якого у статутному фонді товариства становила 30% , у серпні 2006 року заявило про свій вихід з товариства і звернулося до товариства з вимогою про сплату належної йому (підприємству) частки і відповідної суми прибутку за результатами діяльності товариства в першій половині 2006 року.
Аргументуйте з посиланням на чинне законодавство відповідь на питання:
а) чи правомірні вимоги підприємства Фортуна ?
б) який порядок розрахунків при виході із товариства з додатковою відповідальністю?
Порівняйте правове становище учасників товариства з додатковою відповідальністю і учасників товариства з обмеженою відповідальністю.
6. Командитне товариство, що складається із двох учасників з повною відповідальністю (їх частки у статутному фонді становлять 20 і 30% ) і п’ятьох вкладників, кожний з яких має частку у розмірі 10% статутного фонду, у встановленому законом порядку визнане банкрутом. При цьому виявилося, що борги товариства на 600000 грн. перевищують його майнову масу.
Сформулюйте відповідь на питання:
а) які права та обов’язки несуть учасники командитного товариства?
б) які існують підстави припинення діяльності командитного товариства?
Визначіть розмір і порядок притягнення до майнової відповідальності учасників цього товариства за борги останнього.
11
4 семестр
Самостійна робота № 3 Тема: Договори про передачу майна у власність
Які загальні вимоги щодо укладення, змісту та форми договору купівлі-продажу? В якому нормативно-правовому акті вони закріплені?
Складіть проект договору купівлі-продажу :
рухомого майна;
нерухомого майна;
товарів у розстрочку.
4
Самостійна робота № 4 Тема: Договори про передачу майна в користування
Складіть проект договору оренди будинку, споруди.
Складіть проект договору оренди землі.
Складіть проект договору оренди майна з правом викупу.
Складіть проект договору оренди офісу малого підприємства.
4
Самостійна робота № 5 Тема: Договори про виконання робіт та надання послуг
Складіть проект договору підряду.
Складіть проект договору про надання туристичних послуг.
Складіть проект договору про страхування фінансової відповідальності Перевізника.
3
Самостійна робота № 6 Тема: Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів підприємницької діяльності
Загальні положення про зовнішньоекономічну діяльність у сфері підприємництва.
Зовнішньоекономічні договори (контракти).
Валютне регулювання і валютний контроль.
Особливості вирішення зовнішньоекономічних спорів. Міжнародний комерційний арбітраж.
8
Самостійна робота № 7 Тема: Захист прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності
Ознайомившись зі змістом Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 24 лютого 1994 року № 4002-ХІІ та додатками до нього, дайте відповідь на питання:
Окресліть сферу дії цього закону.
Що являє собою Міжнародний комерційний арбітражний суд та Морська арбітражна комісія?
Які спори можуть передаватись до міжнародного комерційного арбітражу?
Що таке арбітражна угода?
Який порядок арбітражного провадження?
Порядок визнання та виконання арбітражних рішень.
3
Перелік індивідуальних домашніх завдань:
Підготувати пакет документів для проведення державної реєстрації фізичної особи - суб’єкта підприємницької діяльності;
Підготувати пакет документів для проведення державної реєстрації юридичної особи (організаційно-правова форма – на вибір);
Скласти проект Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю;
Скласти проект договору комерційної концесії (франчайзингу);
Охарактеризувати особливості укладення трудового договору з найманим працівниками фізичною особою - підприємцем;
Особливості використання праці громадян у сфері підприємництва шляхом укладення цивільно-правових договорів;
Правові засади справляння податків з юридичних осіб;
Особливості оподаткування доходів фізичних осіб;
Спрощена система оподаткування: переваги та недоліки;
Процедура оскарження постанов про накладення штрафних санкцій.
Затверджено на комісії по плануванню самостійної роботи студентів методичної ради інституту.
“_____” _____________ 2007 р.
____________ ________________________
2.4. Проведення модульних контролів і семестрових екзаменів
Розподіл балів модульних контролів (МК).
Модульний контроль
Максимальна оцінка в балах оцінювання модульних контролів (МК)
Поточний контроль (ПК)
Разом балів (ПК)
[20 – 40 балів]
Письмова модульна контрольна робота (МК)
Модульна оцінка ПМО (ПК+МК)
Лабораторні заняття
Практичні (семінарські заняття)
РГР,РР,РФ, самостійна робота
Контрольна робота аудиторна
3 семестр
1-й МК
-
20
20
-
40
60
100
4 семестр
2-й МК
-
20
20
-
40
60
100
3. НАВЧАЛЬНО МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ
3.1. Нормативно-правові акти :
Конституція України: від 28 червня 1996 року // http://zakon.rada.gov.ua
Господарський кодекс України: від 16 січня 2003 року // http://zakon.rada.gov.ua
Цивільний кодекс України: від 16 січня 2003 року // http://zakon.rada.gov.ua
Кодекс України Про адміністративні правопорушення: від 7 грудня 1984 року (зі змінами і доповненнями) // http://zakon.rada.gov.ua
Кримінальний кодекс України: від 5 квітня 2001 року // http://zakon.rada.gov.ua
Господарський процесуальний кодекс України: від 6 листопада 1991 року // http://zakon.rada.gov.ua
Цивільний процесуальний кодекс України: від 18 березня 2004 року // http://zakon.rada.gov.ua.
Кодекс адміністративного судочинства України: від 6 липня 2005 року // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про економічну самостійність України: від 3 серпня 1990р. // http://zakon.rada.gov.ua.
Закон України Про ціни і ціноутворення: від 3 грудня 1990р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про власність: від 7 лютого 1991р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про зовнішньоекономічну діяльність: від 16 квітня 1991р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про захист споживчого ринку України : від 25 червня 1991р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про господарські товариства: від 19 вересня 1991р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про споживчу кооперацію: від 10 квітня 1992р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про Антимонопольний комітет України: від 26 листопада 1993р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про захист прав споживачів: від 15 грудня 1993р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про патентування деяких видів підприємницької діяльності: від 23 березня 1996р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про промислово-фінансові групи в Україні: від 21 листопада 1996р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про захист від недобросовісної конкуренції: від 7 червня 1996р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про благодійництво та благодійні організації: від 16 вересня 1997р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про фінансовий лізинг : від 16 грудня 1997р. (в редакції від 11 грудня 2003р.) // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про місцеві державні адміністрації: від 9 квітня 1999р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про виконавче провадження: від 21 квітня 1999р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про Національний банк України: від 20 травня 1999р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України: від 16 липня 1999р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про концесії: від 16 липня 1999р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: від 30 червня 1999р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про природні монополії: від 20 квітня 2000р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про ліцензування певних видів господарської діяльності: від 1 червня 2000р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про охорону прав на винаходи і корисні моделі: від 15 грудня 1993р. (в редакції від 1 червня 2000р.) // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про підтримку малого підприємництва: від 19 жовтня 2000р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про банки і банківську діяльність: від 7 грудня 2000р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні: від 21 грудня 2000р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про захист економічної конкуренції: від 11 січня 2001р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про платіжні системи та переказ грошей в Україні: від 5 квітня 2001р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг: від 12 липня 2001р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про кредитні спілки: від 20 грудня 2001р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про судоустрій України: від 7 лютого 2002р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про особисте селянське господарство: від 15 травня 2003р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців: від 15 травня 2003р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про електронні документи та електронний документообіг: від 22 травня 2003р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про електронний цифровий підпис: від 22 травня 2003р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про податок з доходів фізичних осіб: від 22 травня 2003р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про іпотеку: від 5 червня 2003р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про кооперацію: від 10 липня 2003р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу: від 18 березня 2004р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про третейські суди: від 11 травня 2004р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про міжнародні договори України: від 29 червня 2004р. // http://zakon.rada.gov.ua
Закон України Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень: від 1 липня 2004р. // ВВР. - 2004. - №51. - Ст. 553.
Закон України Про міжнародне приватне право : від 23 червня 2005р. // ВВР.– 2005. - №32. - Ст. 422.
Закон України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності: від 6 вересня 2005р. // ВВР. - 2005. - №48. - Ст. 483.
Закон України Про приєднання України до Конвенції УНІДРУА про міжнародний фінансовий лізинг: від 11 січня 2006р. // Офіційний вісник України. - 2006. - №6. - Ст. 278.
Закон України Про цінні папери та фондовий ринок : від 23 лютого 2006р. // ВВР. - 2006. - №31. - Ст. 268.
Закон України Про холдингові компанії в Україні : від 15 березня 2006р. // Офіційний вісник України. - 2006. - №15. - Ст. 1065.
Декрет Кабінету Міністрів України Про державне мито : від 21 січня 1993р. // http://zakon.rada.gov.ua
Декрет Кабінету Міністрів України Про систему валютного регулювання і валютного контролю : від 19 лютого 1993р. // http://zakon.rada.gov.ua
Указ Президента України: від 11 липня 2001р. Про утворення апеляційних господарських судів та затвердження мережі господарських судів України // Офіційний вісник України. - 2001. - №28. - Ст. 1231.
Указ Президента України: від 12 січня 2002р. Про заходи щодо посилення державного захисту прав споживачів // Офіційний вісник України. - 2002. – №3. - Ст. 81.
Указ Президента України: від 18 листопада 2003р. Про заходи щодо прискорення вступу України до Світової організації торгівлі // Офіційний вісник України. - 2003. - №47. - Ст. 2424.
Указ Президента України: від 20 квітня 2004р. Про фінансову підтримку інноваційної діяльності підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави // Офіційний вісник України. - 2004. - №16. – Ст. 1094.
Указ Президента України: від 30 квітня 2004р. Про створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб // Офіційний вісник України. - 2004. - №18 – Ст. 1280.
Указ Президента України: від 19 липня 2005р. Про заходи поліпшення інвестиційної та інноваційної діяльності в Україні // Офіційний вісник України. - 2005. - №29. - Ст.1704.
Указ Президента України: від 12 травня 2005р. Про лібералізацію підприємницької діяльності та державну підтримку підприємництва // Офіційний вісник України. - 2005. - №49. - Ст.3049.
Указ Президента України: від 30 грудня 2005р. Про утворення Державного агентства України з інвестицій та інновацій // Офіційний вісник України. - 2006. - №1-2. - Ст.17.
Указ Президента України: від 18 липня 2006р. Про заходи щодо посилення захисту прав громадян, які є вкладниками банків, та інших клієнтів банків і забезпечення стабільності у банківській системі // Офіційний вісник України. - 2006. - №29. - Ст.2084.
Постанова Кабінету Міністрів України: від 18 листопада 1999р. № 2103 Про Реєстр суб'єктів підприємницької діяльності // Офіційний вісник України. - 1999. - №46. - Ст.2274.
Постанова Кабінету Міністрів України: від 14 листопада 2000р. - №1698 Про затвердження Переліку органів ліцензування // Офіційний вісник України. - 2000. - №46. - Ст. 1734.
Постанова Кабінету Міністрів України: від 20 листопада 2000р. - № 1719 Про запровадження ліцензії єдиного зразка для певних видів господарської діяльності // Офіційний вісник України. - 2000. - № 47. - Ст.1791.
Постанова Кабінету Міністрів України: від 29 листопада 2000р. № 1755 Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахуван...