МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ”ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Контрольна робота
з дисципліни:
”Облік в галузях народного господарства”
Теоретичні питання
5. Документальне оформлення, синтетичний та аналітичний облік руху основних засобів у підрядних будівельних організаціях.
Будівельні підприємства у своїй діяльності переважно мають справу з великою кількістю основних засобів. Частина з них бере участь у процесі будівництва, інші безпосередньо не використовуються при здійсненні будівельно-монтажних робіт.
Для забезпечення ефективного використання основних засобів будівельні підприємства повинні здійснювати облік та контроль за наявністю, надходженням, рухом та вибуттям основних засобів. З цією метою кожна господарська операція, пов’язана з надходженням (введенням в експлуатацію), рухом або вибуттям основних засобів, оформляється відповідним документом.
Облік капітальних інвестицій на придбання або виготовлення основних засобів із використанням рахунку 15 “Капітальні інвестиції”, по дебету якого відображаються витрати (за економічними елементами) на виготовлення (спорудження) основних засобів господарським способом або їх придбання за грошові кошти у постачальників. При виготовленні (спорудженні) підрядниками по дебету рахунку 15 “Капітальні інвестиції” відображається вартість виконаних робіт згідно з актами приймання форми №КБ-2в в кореспонденції з кредитом рахунку 63 “Розрахунки з постачальниками і підрядчиками”. Введення основних засобів в експлуатацію відображається записом по Дт рахунку 10 “Основні засоби” та Кт рахунку 15 “Капітальні інвестиції”.
При вибутті основних засобів під час їх ліквідації у зв’язку із закінченням строку корисного використання або вимушеною заміною, накопичена на рахунку 13 “Знос необоротних активів” сума зносу списується по дебету цього рахунку в кореспонденції з кредитом рахунку 10 “Основні засоби”. Залишкова вартість списується по Дт субрахунка 976 “Списання необоротних активів” та Кт рахунка 10 “Основні засоби”. По дебету рахунка 976 “Списання необоротних активів” в кореспонденції з рахунками витрат або розрахунків відображаються інші витрати, пов’язані із ліквідацією основних засобів. Оприбуткування матеріалів, які залишилися від ліквідованого об’єкта основних засобів здійснюється записом по Дт рахунка 20 “Виробничі запаси” та Кт рахунка 746 “Дохід від іншої звичайної діяльності”.
Приймання завершених робіт з добудови та дообладнання об’єкта і здійснених в порядку капітальних інвестицій оформляють актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів (ф.№ОЗ-2). Внутрішнє переміщення основних засобів з одного підрозділу виробництва (відділу, цеху) на інший. А також їх передачу зі складу в експлуатацію оформляють накладною на внутрішнє переміщення основних засобів, зміст і форма яких залежить від виду основних засобів. Аналітичний облік основних засобів ведеться в інвентарних картках форми №ОЗ-6.
На орендовані основні засоби в бухгалтерії орендаря інвентарних карток не відкривають. Для аналітичного обліку основних засобів, що надійшли на умовах оренди, використовують копії інвентарних карток орендодавця.
Аналітичний облік інвентарних об’єктів основних засобів на будівельних підприємствах ведеться із застосуванням наступних типових форм первинного обліку:
ОЗ-1 “Акт приймання-передачі основних засобів”;
ОЗ-2 “Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів”;
ОЗ-3 “Акт на списання основних засобів”;
ОЗ-4 “Акт на списання автотранспортних засобів”;
ОЗ-6 “Інвентарна картка обліку основних засобів”;
ОЗ-7 “Опис інвентарних карток з обліку основних засобів”;
ОЗ-9 “Інвентарний список основних засобів (за місцем їх знаходження, експлуатації)”.
Поряд із зазначеними формами на будівельному підприємстві можуть також використовуватись інші типові форми первинного обліку, а саме: ОЗ-5 “Акт про установку, пуск та демонтаж будівельної машини”, ОЗ-8 “Картка обліку руху основних засобів”, ОЗ-15 “Розрахунок амортизації основних засобів (для будівельної організації)”.
Усі вище названі форми первинного обліку не є специфічними для будівництва. Вони затверджені Наказом Мінстату (Держкомстату) України від 29.12.1995р. №352 “Про затвердження типових форм первинного обліку” і використовуються підприємствами різних галузей народного господарства України.
Синтетичний облік основних засобів ведеться на однойменному рахунку 10. Жодної специфіки їх обліку підрядні будівельні підприємства не мають.
Аналітичний облік основних засобів будівельних підприємств в умовах використання “Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку”, що затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2000р. №356 здійснюється у Журналі 4, який призначений для узагальнення інформації про наявність та рух основних засобів (за кредитом рахунків 10,11,12,13,14,15,18,19,35). Аналітичний облік основних засобів ведеться за кожним об’єктом окремо з розподілом на власні та отримані на умовах фінансової оренди, виробничі та невиробничі об’єкти основних засобів у картках обліку. Записи у Журналі 4 здійснюються на підставі первинних та зведених облікових документів (акта приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів, акта списання, розрахунку амортизації тощо). У графах 3,4 і 5 розділу І цього Журналу відображається вибуття основних засобів внаслідок їх продажу, безоплатної передачі, неможливості отримання підприємством надалі економічних вигод від їх використання або невідповідності критеріям визнання активом, а також сума уцінки, яка відображається за кредитом відповідних рахунків бухгалтерського обліку основних засобів. У графі 6 розділу І Журналу відображаються сума нарахованої амортизації та сума збільшення зносу необоротних активів внаслідок їх дооцінки та зменшення їх корисності. У графі 7 відображається вартість негативного гудвілу, що виник внаслідок придбання або об’єднання підприємств.
15. Облік витрат підрядних будівельних організацій.
Бухгалтерський облік витрат будівельної організації повинен забезпечувати формування повної та достовірної інформації для правильного визначення собівартості робіт, а також витрат періоду, понесених під час виконання усіх видів робіт підрядною будівельною організацією.
Процес організації бухгалтерського обліку витрат підрядної будівельної організації передбачає:
єдиний підхід до відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій;
розробку облікової номенклатури об’єктів калькулювання;
застосування типових форм первинних документів.
До витрат за будівельним контрактом згідно П(с)БО 18 включаються витрати за період від дати укладення будівельного контракту до дати завершення цього контракту. До витрат за будівельним контрактом також включаються витрати, яких зазнав підрядник при укладенні будівельного контракту, якщо існує імовірність його підписання і достовірної оцінки цих витрат. Витрати, зазнані при укладенні будівельного контракту, який не підписано до дати балансу, визнаються витратами звітного періоду без включення до витрат за цим будівельним контрактом у наступних звітних періодах.
Облік витрат на виконання робіт підрядною будівельною організацією залежно від видів об’єктів обліку може бути організований за замовленнями або за методом накопичення витрат за певний період часу із застосуванням елементів нормативного методу обліку і контролю за економним і раціональним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.
Синтетичний облік витрат на виконання будівельно-монтажних робіт здійснюється на субрахунках 233 “Виробництво будівельно-монтажних робіт, виконаних власними силами” та 234 “Виробництво будівельно-монтажних робіт, виконаних силами субпідрядників” рахунку 23 “Виробництво”.
Синтетичний облік загально виробничих витрат ведеться на однойменному рахунку 91, а витрат періоду – на рахунках 92-99.
Аналітичний облік.
Основним методом обліку витрат у підрядних будівельних організаціях є облік за замовленнями. У цьому разі на кожний об’єкт будівництва (вид робіт) відповідно до умов підрядного договору відкривається допоміжна відомість аналітичного обліку витрат (картка замовлення), у якій облік витрат ведеться у розрізі статей витрат. Облік витрат на замовлення ведеться наростаючим підсумком до закінчення його виконання.
Аналогічно здійснюється аналітичний облік загально виробничих витрат (рахунок 91) і витрат періоду (за рахунками 92,93,94 тощо). Для цього відкриваються допоміжні відомості аналітичного обліку загально виробничих витрат і допоміжні відомості обліку витрат періоду, в яких облік здійснюється також у розрізі статей витрат.
Зведений облік витрат за контрактом та витрат періоду підрядної будівельної організацій здійснюється у журналі 5 (або 5а у випадку використання у системі обліку підприємства рахунків класу 8), у якому об’єднані аналітичний та синтетичний облік витрат. У цьому журналі прямі та загально виробничі витрати групуються відповідно до визначених об’єктів калькулювання. Витрати періоду формуються окремо у розрізі їх видів. Підсумкові обороти журналу 5 (5а) у розрізі рахунків за кредитовою ознакою переносяться до головної книги.
Тестові запитання
Тест 1:
5. Замовник – це юридична або фізична особа, яка володіє правами на земельну ділянку під забудову в результаті купівлі ділянки або за умовами договору довготривалої оренди.
а) так б) ні
Тест 2:
5. Тимчасові споруди, пристосування і пристрої належить до:
а) необоротних активів;
б) оборотних активів;
в) малоцінних та швидкозношуваних предметів;
г) коштів в розрахунках.
15. Документом на підставі якого здійснюється відпуск матеріалів у будівництво, є:
а) прибутковий ордер;
б) накладна;
в) платіжне доручення;
г) видатковий ордер.
25. Передача готових об’єктів капітального будівництва замовником оформляється:
а) рахунком;
б) актом приймання робіт;
в) акт приймання-передачі робіт;
г) накладною.
Тест 3:
5. Підрядник, який відповідає перед замовником за виконання всього комплексу робіт, передбачених замовленням, передачу їх замовнику і забезпечує координацію діяльності інших підрядників, є генеральним підрядником.
Тест 4:
5. Пояснити, які особливості, притаманні будівництву, зумовлюють необхідність використання нестандартних облікових процедур.
Основні будівельні матеріали обліковують на рахунку 201”Сировина і матеріали”, а на 205 „Будівельні матеріали” відображають рух будматеріалів, які належать до монтажу, та інших матеріальних цінностей, необхідних для виконання будівельно-монтажних робіт. Існує особливість у поділі витрат на ті, що включаються у собівартість(безпосередньо пов’язані з виконанням контракту, загальновиробничі витрати), і ті, що відносяться на витрати періоду(адміністративні витрати, витрати на збут, фінансові витрати, втрати від участі в капіталі).
15. Пояснити, як класифікуються запаси підрядних будівельних організацій.
Всі запаси на будівельних підприємствах поділяються на наступні групи:
будівельні матеріали (які безпосередньо використовуються в процесі виконання будівельних і монтажних робіт);
конструкції та деталі (завезені на будівельний майданчик готові до встановлення будівельні конструкції та деталі);
обладнання до встановлення (яке може бути введене в дію тільки після збирання його частині прикріплення до несучих конструкцій будівель);
малоцінні та швидкозношувані предмети (предмети строком служби менше одного року незалежно від їх вартості, а також спецодяг , взуття та інші цінності);
інші матеріали (цінності, які сприяють здійсненню будівельно-монтажних робіт і складають матеріальну основу споруджуваних будівель і споруд).
Завдання1
Журнал реєстрації господарських операцій
складу №1 за період з 1 по 30 вересня.
№
оп
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума
Дт
Кт
1.
2 вересня від Самбірського деревообробного заводу надійшло 94 м2 віконних блоків
- оприбутковано блоки на склад за обліковою ціною 94*140
- відображено різницю між обліковою та закупівельною цінами 14100-13160
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 14100:5
- відображено вартість транспортних послуг
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ за трансп. послуги 890:5
201.1
201.5
641
201.4
641
631
631
631
631
631
13160
940
2820
890
178
2.
3 вересня на об’єкт №1 відпущено164 м2 плитки мармурової за обліковою ціною на суму 5740 грн. та матеріалів різних на суму 2048 грн.
201.3
201.1
7788
3.
5 вересня на об’єкт № 2 відпущено 64 м2 плитки мармурової за обліковою ціною на суму 2240 грн., 140 м2 віконних блоків за обліковою ціною на суму 20160 грн., матеріалів різних на суму 3586 грн.
201.3
201.1
25986
4.
8 вересня від Сколівського лісгоспу надійшло матеріалів різних на суму 9600 грн.
- оприбутковано матеріали різні на склад
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 9600:5
- відображено вартість транспортних послуг
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ за трансп. послуги 675:5
201.1
641
201.4
641
631
631
631
631
9600
1920
675
135
5.
10 вересня від Львівського керамічного заводу надійшло 193 м2 плитки мармурової
- оприбутковано плитку мармурову на склад за обліковою ціною 193*35
- відображено різницю між обліковою та закупівельною цінами 7720-6755
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 7720:5
201.1
201.5
641
631
631
631
6755
965
1544
6.
13 вересня від Сколівського лісгоспу надійшло матеріалів різних на суму 8525 грн.
- оприбутковано матеріали різні на склад
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 8525:5
- відображено вартість транспортних послуг
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ за трансп. послуги 855:5
201.1
641
201.4
641
631
631
631
631
8525
1705
855
171
7.
19 вересня на об’єкт № 1 відпущено 59 м2 плитки мармурової за обліковою ціною на суму 2065 грн. та матеріалів різних на суму 4789 грн.
201.2
201.1
6845
8.
26 вересня на об’єкт № 2 відпущено 49 м2 віконних блоків за обліковою ціною на суму 6860 грн. та матеріалів різних на суму 1358 грн.
201.3
201.1
8218
9.
29 вересня з об’єкта № 1 повернено на склад матеріалів різних на суму 975 грн.
201.1
201.2
975
Завдання 2
Журнал реєстрації господарських операцій
складу №2 за період з 1 по 30 вересня.
№
оп
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума
Дт
Кт
10.
3 вересня зі складу №1 надійшло 164 м2 плитки мармурової за обліковою ціною на суму 5740 грн. та матеріалів різних на суму 2048 грн.
201.2
201.1
7788
11.
11 вересня від Миколаївського цементного заводу надійшло 20 т цементу М400
- оприбутковано цементу М400 на склад за обліковою ціною 145*20
- відображено різницю між обліковою та закупівельною цінами 3000-2900
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 3000:5
- відображено вартість транспортних послуг
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ за трансп. послуги 1120:5
201.2
201.5
641
201.4
641
631
631
631
631
631
2900
100
600
1120
224
12.
19 вересня зі складу № 1 надійшло 59 м2 плитки мармурової за обліковою ціною на суму 2065 грн. та матеріалів різних на суму 4789 грн.
201.2
201.1
6845
13.
22 вересня від Золочівського цегельного заводу надійшло 102 тис. шт. цегли
- оприбутковано цеглу на склад за обліковою ціною 102*180
- відображено різницю між обліковою та закупівельною цінами 17850-18360
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 17850:5
- відображено вартість транспортних послуг
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ за трансп. послуги 6120:5
201.2
201.5
641
201.4
641
631
631
631
631
631
18360
- 510
3570
6120
1224
14.
29 вересня на центральний склад повернено матеріалів різних на суму 975 грн.
201.1
201.2
975
15.
30 вересня згідно з актом на виконання будівельних робіт списано будматеріали:
- цегла 146 тис. шт. на суму 26280 грн.
- цемент М-400 25 т на суму 3625 грн.
- плитка мармурова 229 м2 на суму 8015 грн.
- матеріали різні на суму 9858 грн.
231
201.2
47778
Завдання 3
Журнал реєстрації господарських операцій
складу №3 за період з 1 по 30 вересня.
№
оп
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума
Дт
Кт
16.
5 вересня зі складу №1 надійшло 64 м2 плитки мармурової за обліковою ціною на суму 2240 грн., 140 м2 віконних блоків за обліковою ціною на суму 20160 грн., матеріалів різних на суму 3586 грн.
201.3
201.1
25986
17.
10 вересня від Золочівського цегельного заводу надійшло 54 тис. шт. цегли
- оприбутковано цеглу на склад за обліковою ціною 54*180
- відображено різницю між обліковою та закупівельною цінами 9990-9720
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 9990:5
- відображено вартість транспортних послуг
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ за трансп. послуги 3060:5
201.3
201.5
641
201.4
641
631
631
631
631
631
9720
270
1998
3060
612
18.
23 вересня від Сколівського лісгоспу надійшло матеріалів різних на суму 7950 грн.
- оприбутковано матеріали різні
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ по оприбуткованих ТМЦ 7950:5
- відображено вартість транспортних послуг
- відображено суму податкового кредиту по ПДВ за трансп. послуги 780:5
201.3
641
201.4
641
631
631
631
631
7950
1590
780
156
19.
26 вересня зі складу № 1 надійшло 49 м2 віконних блоків за обліковою ціною на суму 6860 грн. та матеріалів різних на суму 1358 грн.
201.3
201.1
8218
20.
30 вересня згідно з актом на виконання будівельних робіт списано будматеріали:
- цегла 152 тис. шт. на суму 27360 грн.
- цемент М-400 23 т на суму 3335 грн.
- плитка мармурова 64 м2 на суму 2240 грн.
- віконні блоки 112 м2 на суму 15680 грн.
- матеріали різні на суму 5632 грн.
232
201.3
54247
Завдання 4
Журнал реєстрації господарських операцій
№
оп
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума
Дт
Кт
21.
На основі реєстру товарно-транспортних накладних нараховано до сплати автотранспортному підприємству:
- за навантажування і розвантажування будматеріалів
- відображено податковий кредит по ПДВ
- за обслуговування будівельних майданчиків
- відображено податковий кредит по ПДВ
201.6
641
91
641
631
631
631
631
1851
370,2
1126
225,2
22.
За даними зведеної відомості нарахована заробітна плата працівникам будівельно-монтажного управління:
- працівникам апарату управління
- загальновиробничим робітникам
- працівникам об’єкта № 1
- працівникам об’єкта № 2
92
91
231
232
661
661
661
661
2146
1236
14782
8786
23.
Нараховані платежі (відрахування) у фонди соціального захисту ( збір до пенсійного фонду 32%, державне соціальне страхування на випадок безробіття 1,9%, на випадок тимчасової втрати працездатності 2,9%, нещасних випадків на виробництві 2,77% - разом 39,57%):
- працівникам апарату управління
- загальновиробничим робітникам
- працівникам об’єкта № 1
- працівникам об’єкта № 2
92
91
231
232
65
65
65
65
849,17
489,09
5849,24
3476,62
24.
Нараховано знос (амортизація):
- основних засобів контори БМУ
- основних засобів будівельних майданчиків
- основних засобів складських приміщень
- будівельних машин і механізмів
92
91
92
91
131
131
131
131
789
1365
975
682
25.
Нараховано знос переданих в експлуатацію необоротних малоцінних і швидкозношуваних предметів:
- контори БМУ
- будівельних майданчиків
- складських приміщень
92
91
92
132
132
132
152
159
79
26.
Нараховано знос тимчасових нетитульних споруд будівельних майданчиків
91
132
104
27.
На основі акта № 2 розібрана тимчасова нетитульна споруда. Первісна вартість 2054 грн., знос 1569 грн.
- сума зносу тимчасової не титульної споруди, що підлягає ліквідації
- списано залишкову вартість розібраного об’єкта
- оприбутковано отримані матеріали
132
91
209
113
113
746
1569
485
424
28.
Згідно з розрахунком списуються:
- суми відхилень в цінах по матеріалах, які вибули у виробництво по об’єктах (16245,4+1762)/(191484,9+76970)=0,07
-транспортні витрати на будівельні матеріали по об’єктах (3986,7+1851)/268454,9=0,022
-заготівельно-складські витрати на будівельні матеріали по об’єктах (12568+13500)/268454,9=0,097
231
232
231
232
231
232
201.5
201.5
201.4
201.4
201.6
201.6
3344,46
3797,29
4634,47
5261,96
1051,12
1193,43
29.
Згідно з розрахунком розподілу списуються загальновиробничі витрати:
- на об’єкт № 1 77439,29:154201,59=50,2%
- на об’єкт № 2 76762,3:154201,59=49,8%
231
232
91
91
2834,34
2811,75
30.
Списуються витрати періоду:
- витрати на будівництво об’єкту № 1 на собівартість робіт 320291+80273,63
903
231
400564,63
Завдання 5
Журнал реєстрації господарських операцій
№
оп
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума
Дт
Кт
31.
Згідно з актом № 15 від 30 вересня здано в експлуатацію об’єкт №1
675645-98750(вартість робіт першого етапу з ПДВ, за які вже проведена оплата)=576895 - 96149,17(ПДВ)=480745,83грн. (вартість робіт другого етапу)
- відображено зарахування передоплати за другий етап 108000-18000(ПДВ)
- відображено податкове зобов’язання по ПДВ по передоплаті
Виставлено рахунок на 468895 грн. (в т.ч. ПДВ 78149,17 грн.)
- відображено податкове зобов’язання по ПДВ
361
681
641
703
703
361
361
641
480745,83
90000
18000
78149,17
32.
Списано на фінансовий результат:
- дохід від здачі в експлуатацію об’єкта № 1
- дохід від оприбуткованих матеріалів після розібрання нетитульної споруди
- собівартість об’єкта № 1 (витрати на його будівництво)
- адміністративні витрати на фінансовий результат
703
746
791
791
791
791
903
92
480745,83
424
400564,63
4960,17
33.
Нараховано податок на прибуток (480745,83+424-400564,63-4960,17)*0,3
Списано нарахований податок на фінансові результати
981
791
641
981
22693,51
22693,51
34.
Визначено фінансовий результат після оподаткування 75645,03-22693,51
791
441
52951,52
Список використаної літератури:
1. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій. Затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291.
2. Облік в галузях економічної діяльності: автотранспорт і будівництво. Навч.посібн. Н.М.Малюга, Я.В.Лебедзевич, Л.Л.Горецька, Т.В.Давидюк; за ред. проф. Ф.Ф.Бутинця.- Житомир: ЖІТІ, 2000. – 480с.
3. Бухгалтерський облік в Україні. Навч.посібн. Нормативно-практичні матеріали. /За ред. Р.Л.Хом’яка. – Львів: Національний Університет “Львівська Політехніка”, “Інтелект-Захід”, 2001. – 728с.
4. Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні: Навчально-практичний посібник /за ред. С.Ф.Голова. – Дніпропетровськ: ТзОВ „Баланс-Клуб”, 2000. – 768с.