МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Розрахункова робота
з курсу:
Економічна інформатика
Варіант №15
Лабораторна робота №1
Це набір відомостей, що стосуються до визначеної теми чи задач.традиційно такими темами є:
Бухгалтерський облік
Банківська діяльність
Інвентарний облік
Системи замовлень
Мультимедія
Законодавство та інші.
2. Елементами головного вікна ACCESS є стандартні для Windows об‘єкти:
Рядок заголовка
Рядок
Панелі інструментів
Рядок стану
Вікно бази даних
Таблиця
Запит
Форма
Макрос
Звіт
Модуль
3. Нову базу даних можна створити декількома способами. Нижче описані три з них.
З діалогового вікна, яке з’являється при запуску ACCESS: встановити перемикач в положення Blank Database (Новая база данных). Клацнути по кнопці ОК.
Клацнити по кнопці New Database (Создать базу данных) панелі інструментів. Відкриється вікно з двома вкладками: General ( Общие) та Databases (Базы данных). На вкладці General (Общие) виділити піктограму Blank Database (Новая база данных). Клацнути по кнопці ОК.
З меню File (Файл) вибрати команду New Database (Создать базу данных). Відкриється вікно з двома вкладками: General ( Общие) та Databases (Базы данных). На вкладці General (Общие) виділити піктограму Blank Database (Новая база данных) . Клацнути по кнопці ОК.
У результаті виконання дій будь-яким з перелічених способів відкриється вікно File New Database (Файл новой базы данных). У полі Save in (Папка) слід встановити робочий диск (наприклад, D), відкрити свою папку (наприклад, з назвою групи), внести в поле File Name (Имя файла) назву бази даних Кадри. Клацнути по кнопці Create (Создать), з’явиться вікно нової бази даних .
4. Запит - об’єкт бази даних, за допомогою якого можна виконати вибірку з таблиць на основі заданих критеріїв, модифікувати таблиці, виконати обчислення.
5. Ключове поле - поле, яке однозначно ідентифікує запис.
6.Типи і формати даних ACCESS:
Text (текстовый)
Data/Time (дата/время)
OLE-об'єкт (поле объекта OLE)
Yes/No (логический)
Currency (денежный)
Number (числовой)
7.
8. У вікні бази даних відкрити вкладку Tables (Таблицы), клацнути по кнопці New (Создать). На екрані з’явиться вікно New Table (Новая таблица), в правій частині якого задані способи створення структури таблиці: Datasheet View (Режим таблицы), Design View (Конструктор), Table Wizard (Мастер таблиц), Import Table (Импорт таблиц), Link Table (Связь с таблицами) Вибрати Design View (Конструктор), клацнути по кнопці ОК. З’явиться вікно конструктора таблиць
9. Структура таблиці визначається кількістю полів, їх назвами, порядком розміщення, типом даних та їх довжиною.
10. При виборі типу даних поля вибрати Lookup Wizard…(Мастер подстановок…). Відкриється діалогове вікно створення поля підстановок. Встановити перемикач у позицію I will type in the values that l want (Будет введен фиксированный набор значений), Next (Далее). В наступному вікні залишити кількість стовпчиків -1, ввести в цей стовпчик список значень можливих посад Кожне слово - назву посади слід вводити в окремому рядку стовпчика. Finish (Готово).
11.
12. Ключове поле - поле, яке однозначно ідентифікує запис.
13. При створенні структури таблиці могли бути допущені помилки. До наповнення таблиці даними такі помилки можна виправити. Якщо в таблицю вже введені дані, то зміна структури таблиці може призвести до втрати даних.
ACCESS надає такі можливості для модифікації структури таблиці:
зміна назви поля та/або його типу, властивостей;
вставлення пропущеного поля;
вилучення помилково введеного поля;
зміна послідовності полів у таблиці.
Щоб змінити структуру таблиці, її слід відкрити в режимі конструктора. На вкладці Tables (Таблицы) виділити піктограму таблиці, клацнути по кнопці Design (Конструктор).
Зміна назви поля та/або його типу, властивостей - активізувати назву поля або його тип або властивість. Внести потрібні зміни.
Вставлення пропущеного поля - активізувати поле, перед яким слід вставити нове поле. Вибрати команду Insert (Вставка), Field (Строки) або скористатися кнопкою на панелі інструментів Insert Row (Добавить строки).
Вилучення помилково введеного поля - виділити помилково введене поле, вибрати команду Edit, Delete або скористатися кнопкою Delete Row (Удалить строки).
Зміна порядку полів у таблиці - виділити поле, яке слід перемістити. Тримаючи натиснутою ліву клавішу миші (вказівник набуде форми прямокутника), перемістити вказівник так, щоб контрастна лінія була між тими полями, між якими повинно знаходитися виділене поле. Відпустити клавішу миші.
14. Виділивши піктограму таблиці, клацнути на кнопці Open (Открыть). Відкриється таблиця в режимі таблиці.
Перехід між полями здійснюється натисканням клавіші Tab або інших клавіш (див. таблицю з описом клавіш при введенні даних у таблицю). Крім клавіш, для переходу в потрібне поле можна використовувати мишу: клацнути по потрібному полю.
При введенні даних типу Data/Time (Дата/время) роздільником між числом, місяцем та роком може бути крапка або знак /. Для введення в логічне поле значення True (Истина) слід клацнути по зображенню квадрата у полі. При введенні даних у поле, для якого задана маска
знак – набирати не слід
Якщо для поля встановлена властивість Required (Обязательное поле) - Yes, ACCESS буде вимагати обов'язкового заповнення поля (при закриванні таблиці).
ACCESS контролює тип даних при введенні. Запис, який вводиться, позначається олівцем. Перший вільний запис позначається зірочкою.
В рядку стану відображається кількість записів у таблиці.
15. Оскільки у файлах відсутні фотографії людей, виконаємо вправу з рисунками.
Активізувати поле Фото в першому записі таблиці. Вибрати команду Insert (Вставка), Objeсt... (Объект). Відкриється діалогове вікно, в якому встановити перемикач Create from File (Создать из файла), клацнути по кнопці Browse…(Обзор…). Знайти та відкрити папку Clipart (як правило, вона знаходиться в папці MSQffice на диску С), зі списку файлів вибрати будь-який файл з рисунком (розширення імені файла .BMP), клацнути по кнопці Open (Открыть). Встановити прапорець Link (це означає, що об'єкт зв'язаний, тобто зі зміною рисунка в файлі рисунка автоматично при відкриванні файла бази даних відбудуться зміни в таблиці). Клацнути по кнопці ОК.
У полі Фото з’явиться посилання на рисунок ( рисунок проглянемо пізніше при роботі з формою).
16. Відкрити таблицю в режимі таблиці (кнопка Open на вкладці Tables).
Активний запис позначається маркером
Поле, яке знаходиться в невидимій частині таблиці, можна відобразити на екрані за допомогою смуг прокрутки.
Переміщуватись таблицею в будь-якому напрямку можна за допомогою клавіш керування курсором.
Найбільш зручний спосіб переміщення – за допомогою кнопок переходу Record (Запись), розміщених у лівому нижньому куті таблиці. Можна також використати команду Edit (Правка), Go To (Перейти).
Щоб активізувати запис з відомим номером, достатньо ввести цей номер у поле в лівій нижній частині таблиці і натиснути Enter.
17. Якщо клацнути по полю, в якому слід внести зміни, все поле стане виділеним. В такому положенні натиснення будь-якої клавіші призведе до вилучення всіх даних у полі, що не завжди є бажаним. Тому слід перейти в режим редагування поля: клацнувши по полю виділення зняти, вказівник набуде вигляду вертикальної риски. Тепер можна редагувати дані посимвольно.
18. Пошук з заміною виконується після вибору команди Edit (Правка), Replase…(Заменить…). Діалогове вікно подібне на попереднє. В полі Replase With (Заменить на) вводять нове значення. Заміна знайденого значення на нове виконується лише після підтвердження заміни користувачем.
Виконати вправу з пошуку з заміною.
19. Для того, щоб завершити роботу, потрібно вибрати команду File, Exit або клацнути на закриваючій кнопці в заголовку програми.
Лабораторна робота №3
Запит - об’єкт бази даних, за допомогою якого можна виконати вибірку з таблиць на основі заданих критеріїв, модифікувати таблиці, виконати обчислення.
2. В ACCESS запити діляться на QBE-запити (Query By Example - запит за зразком ), параметри якого встановлюються за допомогою конструктора запитів, і SQL-запити (Structured Query Languare - структурована мова запитів), при створенні яких використовуються оператори і функції мови SQL.
Найбільш розповсюджений запит на вибірку, який виконує відбір даних з однієї або кількох таблиць відповідно до заданих критеріїв.
3. Найбільш розповсюджений запит на вибірку, який виконує відбір даних з однієї або кількох таблиць відповідно до заданих критеріїв.
4. Відкрити базу даних, перейти на вкладку Queries (Запросы), клацнути по кнопці New (Создать). На екрані з’явиться діалогове вікно New Query (Новый запрос), призначене для вибору способу побудови запиту. Вибрати Design View (Конструктор), ОК
5. Відкрити базу даних, перейти на вкладку Queries (Запросы), клацнути по кнопці New (Создать). На екрані з’явиться діалогове вікно New Query (Новый запрос), призначене для вибору способу побудови запиту. Вибрати З Допомогою Майстра ОК
6. Створити запит, в який включити всі поля таблиці. Звернути увагу на те, що у вікні конструктора запиту є рядок Show (Вывод на экран). Якщо зняти прапорець на перетині цього рядка і якого-небудь поля в тимчасовому наборі даних, це поле не буде відображатися, і якщо відновити прапорець воно зщнову буде відображатися.
7. За допомогою запитів можна виконувати сортування записів у тимчасовому наборі даних. ACCESS дозволяє виконувати сортування за 10 полями.
Виконаємо сортування за трьома полями: Посада, Дата народження, Прізвище.
У вікні конструктора запиту першим розмістимо поле Посада, другим - Дата народження, третім Прізвище (сортування виконується в напрямку зліва направо). Оскільки сортування за іншими полями виконувати не потрібно, їх можна включати або не включати в запит.
Виконати запит, проглянути результат.
8. За збігом у текстовому полі: створити запит, в який включити всі поля таблиці Співробітники. На перетині рядка Criteria (Условие отбора) та поля Посада внести: продавець. Виконати запит. Будуть відібрані записи про працівників - продавців.
9. Створити запит, в який включити всі поля таблиці Співробітники. На перетині рядка Criteria (Условие отбора) та поля Освіта внести: <>true (<>истина). Виконати запит. Будуть відібрані записи про працівників, які не мають вищої освіти.
10. Створити запит, в який включити всі поля таблиці Співробітники. На перетині рядка Criteria (Условие отбора) та поля Ім'я внести: like “А*”. Виконати запит. Будуть відібрані записи про працівників, імена яких починаються з букви А.
11. Створити запит, в який включити всі поля таблиці Співробітники. На перетині рядка Criteria (Условие отбора) та поля Дата прийому на роботу ввести: Between#15.1.97#And#1.9.98#. Виконати запит. Будуть відібрані записи про працівників, які поступили на роботу в заданий проміжок часу.
12. На основі таблиці Співробітники створити запит, в який включити поля: Прізвище, Ім'я, Дата народження. Клацнути по перетину рядка Criteria (Условие отбора) та поля Дата народження. Відкрити контекстне меню, вибрати Build... (Построить…). Відкриється вікно Expression Builder (Построитель выражений
У першому стовпчику вказані всі можливі об'єкти, які можна використовувати при побудові виразів. Відкрити папку Functions (Функции), Build- in Functions (Встроенные функции).
У другому стовпчику з’явиться список категорій функцій. Вибрати категорію Data/Time (Дата/Время).
У третьому стовпчику вибрати функцію Month. Клацнути по кнопці Paste (Вставить).
Вилучити аргумент функції "number". Щоб вставити аргумент Дата народження, в першому стовпчику треба відкрити папку Таблиці, Співробітники, Дата народження.
Внести знак =.
Аналогічно внести праву частину виразу так, щоб остаточно було сформовано вираз: Month([Дата народження])=Month(Now()).
Закрити вікно будівельника виразів.
13. Створити запит, в який включити всі поля таблиці Співробітники.
На перетині рядка Criteria (Условие отбора) та поля Телефон внести: >=720000 .
На перетині рядка Or (Или) та поля Дата народження за допомогою побудовувача виразів внести:
Year(Date())-Year([Співробітники]![Дата народження])<25.
На перетині рядка Or (Или) та поля Посада внести: експедитор.
Лабораторна робота №4
1. У запит включити поля: Прізвище, Ім’я, Оклад.
У вікні конструктора запиту на перетині рядка Field (Поле) та першого вільного стовпчика внести вираз: [Оклад]*0,8. Натиснути клавішу Enter. ACCESS перед введеним виразом вставить свою назву нового поля Expr1 (Выражение1). Змінити її на назву Нараховано.
Зняти прапорець відображення поля Оклад, зберегти запит під назвою Зарплата.
Виконати запит. Звернути увагу на те, що обчислене поле не успадковує властивостей поля Оклад, тобто для нього не встановлено грошового формату.
Перейти в режим конструктора, встановити курсор у поле Нараховано. За допомогою кнопки Properties (Свойства) відкрити вікно властивостей об'єкта, встановити формат поля Currency.
2. У запит включити поля Прізвище, Посада.
На перетині рядка Field (Поле) та першого вільного стовпчика внести вираз: [Посада]+" "+[Прізвище].
3. У запит включити поля: Прізвище, Ім’я, Оклад. Зберегти запит під назвою Мах_оклад. Виконати запит. Відсортувати поле Оклад за спаданням. Відкрити запит у режимі конструктора. В кнопці All (Все) вилучити текст Все, внести кількість записів з максимальним значенням, наприклад, 3. Проглянути результат. Будуть виведені дані про трьох працівників з найбільшими окладами.
4. Перейти в режим конструктора форм. Розмістити поля Посада, Телефон, відформатувати.
Поле Посада після розміщення у формі набуває вигляду поля з кнопкою відкривання списку, що свідчить про те, що в базовій таблиці поле є підстановочним. Для відображення у формі кнопка відкривання списку не потрібна. Активізувати поле Посада, відкрити контекстне меню, вибрати команду Change To (Преобразовать элемент в), Text Box (Поле). Поле зі списком буде перетворене в звичайне поле.
Проглянути форму в режимі форми. При потребі в режимі конструктора змінити розмір поля під фотографію.
6. Запит з параметром використовують тоді, коли потрібно багато разів виконувати запит з різними значеннями умови вибору.
Створити запит, в який включити всі поля таблиці. На перетині рядка Criteria (Условие отбора) та поля Посада в квадратних дужках внести текст:[Посада:]. Зберегти запит під назвою Параметричний, виконати запит. Під час виконання відкриється вікно для введення параметра. Внести потрібне (наприклад: продавець), проглянути результат.
Модифікуємо запит. У режимі конструктора на перетині рядка Or (Или) та поля Посада в квадратних дужках набрати текст:[Посада:] is null.
7. Крім запитів на вибірку, в ACCESS існують запити інших типів: запити на зміну (на додавання, вилучення, оновлення, створення таблиці). У вікні бази даних перед іменем запиту на зміну ACCESS виводить знак оклику.
Створити запит на основі таблиці Співробітники. В запит включити всі поля таблиці. В меню Query (Запрос) вибрати команду Delete (Удаление) або натиснути кнопку Query Type (Тип запроса). Відкриється список, в якому вибрати тип запиту Delete (Удаление). ACCESS доповнить бланк запиту рядком Delete (Удаление) і введе на перетині цього рядка та кожного стовпчика значення Where (Условие). Це означає, що користувач може встановити додаткові критерії добору. На перетині рядка Where і поля Посада внести: експедитор.
8. Внести в бланк конструктора запиту поле Оклад, вибрати команду Query Запрос), Update Query (Обновление) або скористатися кнопкою . Внаслідок цього ACCESS доповнить бланк запиту рядком Update To (Обновление), призначеним для введення нових значень полів таблиці. На перетині рядка Update To (Обновление) та стовпчика Оклад внести: [Оклад]*1,2.
9. На основі тимчасового набору записів запиту можна побудувати нову таблицю за допомогою запиту на створення таблиці.
Створити запит на основі таблиці Співробітники з полями: Прізвище, Ім'я, Адреса, Телефон. Вибрати команду Query (Запрос), Make Table… (Создание таблицы…). ACCESS відкриє діалогове вікно Make New Table (Создание таблицы). Встановити перемикач Current Database (В текущей базе данных), в поле Table Name (Имя таблицы) внести: Адреси.
10. Вправа має самостійне значення. Крім того, щоб сконструювати запит на додавання записів у таблицю, слід мати іншу таблицю з такою ж самою структурою.
На вкладці Tables (Таблицы) виділити піктограму таблиці Співробітники. Скопіювати таблицю в системний буфер (виконати команду Edit (Правка), Copy (Копировать)). Залишаючись на вкладці Tables (Таблицы), виконати вставку із системного буфера (виконати команду Edit (Правка), Paste (Вставить)). Відкриється діалогове вікно Paste Table As (Вставка таблицы). Встановити перемикач Structure Only (Только структура). В поле Table Name (Имя таблицы) внести ім'я нової таблиці: Співробітники2. ОК.
11. За допомогою кнопки або команди Query (Запрос), Append… (Добавление) встановити тип запиту Append (Добавление…) . Відкриється діалогове вікно Append To (Добавление записей в таблицу). Встановити перемикач в положення Current Database (В текущей базе данных). В поле Table Name (Имя таблицы) внести назву таблиці, в яку додаються записи: Співробітники. ОК. Зберегти запит під назвою Додавання.
12. Для виконання вправи створимо таку ситуацію: в таблицю Співробітники дані про якогось співробітника (або кількох співробітників) введемо двічи.
Скопіювати структуру таблиці Співробітники в таблицю Співробітники3 (через системний буфер).
Відкрити таблицю Співробітники3 в режимі конструктора. Зняти ключ з поля Прізвище. Створити новий складений ключ, який включає всі поля, що містять повтори значень. Для нашої вправи достатньо створити складений ключ на основі полів Прізвище, Ім'я. Створення складеного ключа: тримаючи натиснутою клавішу Ctrl, виділити поля Прізвище, Ім’я, клацнути по кнопці з зображенням ключа. Закрити таблицю Співробітники3.
На основі таблиці Співробітники створити запит на вибірку, в який включити всі поля. Змінити тип запиту на запит на додавання. Назва таблиці, в яку додаються записи, Співробітники3.
13.Складний ключ- це ключ який створюється якщо не можливо гарантувати нікальність значення кожного поля то існує можливість що складається з декількох полів.
14.Існує 3 типи ключів:
Лічильник
Простий ключ
Складний ключ
Лабораторна робота№5
Форма - об’єкт бази даних, за допомогою якого можна вводити дані в таблицю, редагувати таблицю або відображати лише ту частину інформації з таблиці або запиту, яка цікавить окремого користувача.
2.Вид форми Особливості
AutoForm: Columnar Для кожного запису відводиться одна сторінка форми.
Використовується для записів з великою кількістю полів.
AutoForm: Tabular Кожний запис розміщується в одному рядку таблиці.
AutoForm: Datasheеt Форма має вигляд таблиці .
MainForm/Subform Зв’язана форма - складається з основної і
Link підпорядкованої форми, на основі таблиць, які зв’язані
відношенням One-To-Many.
Chart Форма - діаграма, створюється на основі числових значень
одного або декількох полів таблиці .
3. Щоб створити форму, потрібно на вкладці Forms (Формы) вікна бази даних клацнути по кнопці New (Создать). З’явиться діалогове вікно New Form (Новая форма) (рис.6) , в якому програма пропонує вибрати спосіб створення форми:
Design View (Конструктор) - створення форми на основі пустого бланка за допомогою конструктора форм;
Form Wizard (Мастер форм) - створення форм за допомогою майстра; залежно від призначення форми майстер пропонує різні стандартні шаблони і стилі оформлення;
AutoForm (Автоформа) - автоматичне створення форми з використанням одного з стандартних шаблонів;
Chart Wizard (Диаграмма) - створення форми з діаграмою на основі вибраних полів таблиці;
PivotTable Wizard (Сводная таблица) - створення зведеної таблиці PivotTable Microsoft Excel на основі таблиць або запитів ACCESS.
4. AutoForm (Автоформа) - автоматичне створення форми з використанням одного з стандартних шаблонів;
Перед тим, як обрати спосіб побудови форми, слід у нижній частині вікна вибрати зі списку назву таблиці , на основі якої створюється форма
Далі вибрати спосіб створення форми AutoForm: Columnar (Автоформа: в столбец), ОК. На екрані з’явиться готова форма.
5. Щоб створити форму, потрібно на вкладці Forms (Формы) вікна бази даних клацнути по кнопці New (Создать). З’явиться діалогове вікно New Form (Новая форма) (рис.6) , в якому програма пропонує вибрати спосіб створення форми:
Form Wizard (Мастер форм) - створення форм за допомогою майстра; залежно від призначення форми майстер пропонує різні стандартні шаблони і стилі оформлення;
Далі вибрати спосіб створення форми Form Wizard (Мастер форм) і натиснути ОК
6. На вкладці Forms (Формы) клацнути по кнопці New (Создать), зі списку об'єктів вибрати Співробітники, Design Form (Конструктор). Відкриється вікно конструктора форм, яке містить область Detail (Область данных) , горизонтальну та вертикальну лінійки, смуги прокрутки. Крім того, з’являється панель конструктора форм, панель форматування та панель елементів форми (рис.8).
7. Відкрити список полів таблиці, виділити поле Прізвище. Тримаючи натиснутою ліву кнопку миші перемістити поле в Detail (Область данных) вікна конструктора, відпустити кнопку. У вікні з'являться два об'єкти: поле та підпис до поля.
Усі наступні дії з об'єктами виконуються, якщо об'єкт виділений: навколо виділеного об'єкта з’являються прямокутні маркери. В такому стані можна змінювати вертикальний або горизонтальний розмір об'єкта (вказівник набуває форми двоспрямованої стрілки), переміщувати об'єкти. Якщо вказівник має вигляд долоні, переміщуються і поле і підпис до поля. Якщо вказівник має вигляд долоні з випрямленим вказівним пальцем, можна переміщувати окремо підпис до поля і окремо саме поле. Для зручності при розміщенні об'єктів доцільно включити режим відображення сітки.
8. Форматування об’єктів виконується за допомогою панелі форматування (рис.9):
рис.9
Можна змінити шрифт, його розмір , накреслення, розміщення тексту відносно границь поля, колір тексту, колір фону, колір границі, товщину границі, спосіб відображення поля: втоплене, опукле, з тінню.
Вибрати найкращий, на Ваш погляд, дизайн для розміщених об’єктів.
Після всіх змін виділити будь-який з розміщених об'єктів, відкрити вікно властивостей об'єкта, проглянути властивості.
9 Редагування даних у формі спричиняє зміни даних у таблиці, на основі якої побудована форма.
Перехід від одного поля до іншого виконується за допомогою клавіші Тав або клавіш керування курсором. Для того, щоб виконати редагування в полі, потрібно встановити курсор миші в виділене поле або натиснути F2.
Відкрити форму Візитки, змінити телефон одного з співробітників. Відкрити таблицю Співробітники, переконатися, що змінам, внесеним у форму, відповідають зміни в таблиці.
10. Виконати команду View (Вид), Form (Форма). За допомогою навігаційного блоку проглянути прізвища, імена співробітників. В режимі форми зрозуміла різниця між полем і підписом до поля. В даному випадку підпис до поля збігається з назвою поля базової таблиці. Якщо при конструюванні базової таблиці введені дані в рядок Caption (Подпись), то самі ці дані будуть відображені у формі як назва.
В цьому випадку підписи до полів не є обов’язковими, тому в режимі конструктора підписи можна стерти.
11Колонтитул це тест або рисунок який друкується зверху кожної сторінки документа.
12 Відкрити форму в режимі конструктора. На панелі елементів вибрати кнопку із зображенням лінії. Вказівник миші зміниться. Зміненим вказівником миші розмістити лінію в потрібному місці, наприклад, підкреслити текст "Галицькі контракти-2000". В разі необхідності змінити колір лінії, її товщіну. Проглянути результат.
13. Для створення оригінальної кнопки потрібно володіти методами програмування в базі даних.
Перейти в режим конструктора форм, натиснути кнопку Build (Построить), потім натиснути кнопку Command Button (Кнопка). Вказівник миші зміниться. Зміненим вказівником миші виділити місце для розміщення кнопки. Відкриється вікно створення кнопок Command Button Wizard (Создание кнопок). Зі списку Categories (Категории) вибрати категорію Record Navigation (Переходы по записям), зі списку можливих дій – Go to Last Record (Последняя запись), Next (Далее).
В наступному вікні вибрати маркіровку кнопки - текст або рисунок. Наприклад, встановити перемикач Picture (Рисунок), вибрати Pointing Down (Указатель вниз). Next (Далее). В наступному вікні вилучити ім’я кнопки Command.. (Кнопка..), яке пропонує ACCESS за замовчуванням, задати змістовне ім’я, наприклад: Останній запис. Finish (Готово).
14. Є такі стандартні кнопки:
Переходи по записам
Обробка записів
Робота з формою
Робота із звітом
Додатки
15. Перейти в режим конструктора форм. Розмістити поля Посада, Телефон, відформатувати.
Поле Посада після розміщення у формі набуває вигляду поля з кнопкою відкривання списку, що свідчить про те, що в базовій таблиці поле є підстановочним. Для відображення у формі кнопка відкривання списку не потрібна. Активізувати поле Посада, відкрити контекстне меню, вибрати команду Change To (Преобразовать элемент в), Text Box (Поле). Поле зі списком буде перетворене в звичайне поле.
Проглянути форму в режимі форми. При потребі в режимі конструктора змінити розмір поля під фотографію.
16. За допомогою форми можна вводити нові записи у базову таблицю.
Щоб ввести новий запис, потрібно відкрити форму в режимі форми, вибрати команду Records (Записи), Data Entry (Ввод данных). В результаті з’явиться пустий запис. Ввести два нових записи. Після введення записів повернутися в режим проглядання всіх записів: вибрати команду Records ( Записи) , Remove Filter/Sort (Удалить фильтр).
Лабораторна рорбота №6
1. Звіт - форматоване представлення даних для виведення на екран або для друку.
2. Між звітом і формою існують принципові відмінністі. В звіті можна виконувати групування даних за якоюсь ознакою, наприклад, згрупувати дані про співробітників за посадою або за датою прийому на роботу . Існують спеціальні способи розміщення згрупованих даних, наприклад, окремо група на окремій сторінці. В звіті можна виконувати підсумкові обчислення. Звіт виводиться з датою створення . Звіт найчастіше багатосторінковий, тому передбачена автоматична нумерація сторінок і можливість змінювати нумерацію при потребі.
3. На вкладці Reports (Отчеты) вікна бази даних клацнути по кнопці New (Создать). З’явиться діалогове вікно New Report (Новый отчет). Виберіть зі списку таблицю Співробітники, на основі якої потрібно створити звіт, та спосіб побудови - AutoReport: Tabular (Автоотчет: в столбец) , ОК. Буде створено звіт з усіма полями таблиці Співробітники.
Проглянути результат. Ця вправа ілюстративна, результат автоматичного створення звіту незадовільний: заголовки неповні, зміст окремих полів зрозумілий без назви полів, кожен запис розміщений в окремому рядку, що не завжди зручно.
4. Робоча область конструктора звітів розділена на 3 частини: Page Header (Верхний колонтитул), Detail (Область данных), Page Footer (Нижний колонтитул).
У Page Header (Верхний колонтитул) розміщують назву звіту, назву підприємства, графічне зображення фірмового або товарного знака.
Detail (Область данных) - основна частина звіту. В ній розміщують вміст полів базової таблиці, можливо, підписи до полів. В області даних можна розмістити обчислювані поля.
У Page Footer (Нижний колонтитул) розміщують дату, номер сторінки.
5. Вибрати команду View (Вид), Field List (Список полей), відкрити список полів таблиці, виділити поле Прізвище. Тримаючи натиснутою ліву кнопку миші, перемістити поле в Detail (Область данных), відпустити кнопку
6. Вибрати команду View (Вид), Field List (Список полей), відкрити список полів таблиці, виділити поле Прізвище. Тримаючи натиснутою ліву кнопку миші, перемістити поле в Detail (Область данных), відпустити кнопку. У вікні з'являться два об'єкти: поле та підпис до поля.
Поля Ім'я, Оклад розмістити в тому ж самому рядку. Підписи до полів вилучити. Поки що об'єкти розміщені в рядку нерівно, остаточно вирівнювання виконаємо після форматування (тому що форматування може призвести до зміни розмірів об'єктів).
7. Додамо в звіт поле для введення даних: на панелі елементів натиснемо кнопку для створення поля . Text Box (Поле). Вказівник миші змінить свою форму. За допомогою вказівника окреслити прямокутну область під поле. Поле розмістити в одному рядку з полями, розміщеними раніше. Назву поля Fieldn (Полеn) вилучити. Виділити створене поле Unbound (Свободный). Відкрити вікно властивостей поля. На вкладці Data (Данные) в рядку Control Source (Данные) внести вираз для обчислень: =[Оклад]*0,7
Закрити вікно властивостей поля. Проглянути проміжний результат: вибрати команду View (Вид), Print Prewie (Предварительный просмотр).
Звернути увагу на те, що створене поле не успадковує властивостей поля Оклад, наприклад, його формату. Встановити для створеного поля грошовий формат: перейти в режим конструктора, активізувати поле, відкрити вікно властивостей, на вкладці All (Все), в рядку Format Field (Формат поля) зі списку вибрати Currency (Денежный). Закрити вікно властивостей поля. Проглянути проміжний результат: вибрати команду View (Вид), Print Prewie (Предварительный просмотр).
8. Форматування об'єктів виконується за допомогою панелі форматування (рис.12):
рис.12
Відформатуємо всі чотирі поля однаково. Для того, щоб виділити одночасно чотирі поля, слід натиснути клавішу Shift і, тримаючи її натиснутою, виділити поля. Збільшити шрифт, вирівняти текст по лівому краю. Тепер наповнення не вміщується в полі. Щоб змінити розмір полів, вибрати команду Format (Формат), Size (Размер ), To Fit (По розмеру данных).
Змінити колір тексту, колір фону.
9. У режимі конструктора виділити поля Прізвище, І'мя, Оклад, обчислене поле. Вибрати команду Format (Формат). Зняти прапорець прив'язки до сітки Snap to Grid (Привязать к сетке).
Вибрати команду Format (Формат), Horizontal Spacing (Интервал по горизонтали), Make Equal (Сделать равным).
Вибрати команду Format (Формат), Align (Выровнять), To Grid (По узлам сетки).
Область даних звіту сформована.
10. Натиснути кнопку Image (Рисунок). Вказівник миші змінить свою форму. Виділити вказівником область під рисунок у лівій частині заголовка. Відкриється вікно для вибору рисунка Insert Picture (Выбор рисунка). Знайти та відкрити папку Clipart, вибрати один з файлів з розширенням .bmp ,.ico ,.wmf або інший графічний файл. ОК.
11.У даному випадку рисунок буде впроваджений. Такий рисунок змінити безпосередньо в ACCESS неможливо. Крім впроваджених, бувають об'єкти (в даному випадку рисунки) зв'язані.
12. Зв'язаний рисунок можна змінити - з ACCESS можна активізувати програму, за допомогою якої був створений рисунок. Крім того, якщо незалежно від ACCESS зв'язаний рисунок відредагований, при наступному відкриванні об'єкта бази даних рисунок буде представлений відредагованим.
13. Спосіб розміщення рисунка в рамці (прямокутній області, яка вибрана курсором) може бути різний:
Clip (Фрагмент) - рисунок обрізається за розміром рамки;
Stretch (Вписать в рамку) - розмір рисунка змінюється відповідно до розміра рамки, можливе спотворення;
Zoom (По размеру рамки) - рисунок розміщується або по висоті рамки або по ширині.
Виділити рисунок, відкрити вікно властивостей. На вкладці All (Все) в рядку SizeMode (Установка размеров) проглянути список можливих розміщень, змінити по черзі спосіб розміщення рисунка, проглянути, як змінюється розміщення рисунка.
14. Для створення поштових наклейок існує спеціальний майстер. На вкладці Reports (Отчеты) клацнути по кнопці New (Создать), вибрати зі списку таблицю Співробітники, вибрати спосіб створення звіту Label Wizard (Почтовые наклейки), ОК. Відкриється вікно створення наклейок Label Wizard (Создание почтовых наклеек). Майстер запропонує вибрати зі списку What label size would you like? (Выберите размер наклейки) розмір наклейки. Вибрати перший розмір із запропонованого списку. Встановити систему вимірювання Unit of Measure (Система единиц) Metric (Метрическая). Label Type (Тип наклеек) – залишити перемикач в стані Sheet feed (На листах). Next (Далее).
У наступному вікні встановити атрибути тексту: шрифт, розмір, накреслення. Next (Далее).
Зі списку Available fields (Доступные поля) за допомогою кнопки зі стрілкою перенести в список Prototype Label (Прототип наклейки) поле Прізвище, натиснути клавішу Space (пропуск), перенести поле І'мя, натиснути Enter. Аналогічно перенести поле Адреса. Next (Далее).
При потребі в наступному вікні можна відсортувати наклейки, наприклад, за полем Прізвище. Next (Далее).
У наступному вікні дати назву звіту - Наклейки. Finisch (Готово).