МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ”ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Контрольна робота
з дисципліни:
”Облік та аналіз
зовнішньоекономічної діяльності”
Львів 2003
14. Документальне оформлення операцій при авіаційних перевезеннях.
Основним документом в авіаперевезеннях є авіанакладна (AirWayBill), що виконує функції договору повітряного перевезення; товаророзпорядчого документа; розписки Аерофлоту в прийманні вантажу до перевезення; митної декларації. Авіанакладна заповнюється відправником під час здавання вантажу і вручається перевізнику разом з товаром, а потім одержувачу. Вона складається з трьох оригіналів і дев’яти копій. Перший примірник оригіналу з приміткою “для перевізника” підписується відправником і вручається перевізнику. Другий примірник із поміткою “для одержувача” підписується перевізником і відправником, йде з товаром і вручається одержувачу. Третій оригінал з приміткою “для відправника” підписується перевізником і повертається вантажовідправнику після того, як товар прийнятий. Копії вручаються відправнику, одержувачу, перевізнику, в аеропорти відправлення та призначення і митниці. У накладній вказуються назва аеропортів відправлення і прибуття, документи, що додаються до накладної, оголошена цінність, сума платежу за перевезення, дата складання накладної тощо.
Для авіапевізника авіанакладна - такий самий документ, що й коносамент при морських перевезеннях. Проте є істотні розходження. Авіанакладна не є зворотним документом, її не можна індосувати ( передавати іншій особі за допомогою передавального підпису), вона не може бути документом, що засвідчує право власності на вантаж як такий. В авіанакладній немає оригіналу, переданого вантажоодержувачу для наділення його правом володіння товаром. Вантаж віддається в розпорядження названого вантажоодержувача після пред’явлення ним документів, що засвідчують його особу, підписаної квитанції і сплати необхідних зборів. Коли повітряним шляхом відправляються вантажі різних відправників, то головний вантажовідправник виписує своєму агентові в кінцевому пункті прибуття на звичайну накладну, а зведену із вказівкою на кожну окрему партію товару. Після прибуття вантажу агент передає його окремими партіями в розпорядження вантажоодержувачів, зазначених у зведеній авіа накладній. Як і в коносаменті, в авіанакладній має бути детальна інформація про вантажоодержувача і про перевезений товар. Часто авіанакладна використовується як митна декларація, в якій міститься докладний опис вантажу.
Плата за авіафрахт звичайно обчислюється за масою в кілограмах, при цьому маса округлюється на півкілограма в більшу сторону. Коли співвідношення маси і обсягу вантажу перевищує 6 ( для Великобританії – 5), тоді плата стягується виходячи з обсягу вантажу.
Крім авіанакладної , з товаром відправляються необхідні товаророзпорядчі документи.
Тест 2-3
1.Міжнародна торгова палата вперше в ______ році випустила збірник тлумачень торгових термінів, відомий як „Інкотермс _______”.
2.Комерційний документ, який оформляє зовнішню торгівельну угоду і в якому міститься письмова домовленість сторін про поставку товару, зобов’язання продавця передавати певне майно у власність покупця прийняти це майно і сплатити за нього певну грошову суму або зобов’язання сторін виконати умови товарообмінної угоди називається договором купівлі-продажу.
3. Договір є правовою формою відносин, тобто формою, в межах якої забезпечується примусове виконання зобов’язань сторін шляхом використання майнових санкцій, засобів оперативного впливу. Це правозахисна функція договору.
4. Програмно-кординаційна функція договору проявляється в такому: договір виступає як програма поведінки сторін щодо здійснення господарських відносин і як засіб узгодження, координації їх дій відповідно до економічних інтересів і намірів.
5. Інформаційна функція договору полягає в тому, що договір, завдяки формальній визначеності його умов, включає в себе інформацію про правове становище сторін у договорі, яка необхідна сторонам у відповідних випадках, - юрисдикційним органам, третім особам.
6. Договір, в якому виражена зацікавленість сторін вступити в подальшому в співпрацю з розробки певної технічної ідеї (або ряду ідей) з можливим переходом в стадію співпраці з виробництва іншого товару – це договір про наміри.
7. До функції договору відносять ініціативну, програмно-координаційну, інформаційну, гарантійну, правозахисну.
8. Пропозиція про укладення договору, що містить його істотні умови, - оферта.
9. Функція, яка виражається втому, що договір є правовою формою відносин, - це правозахисна функція договору.
10. Права та обов’язки сторін зовнішньоекономічного договору визначаються правом країни, обраної сторонами під час укладання контракту або в результаті подальшого узгодження.
Тест 2-4
1.Громадянин України та громадянин Франції вирішили створити спільне підприємство, яке буде здійснювати будівельно-монтажні роботи. Право якої країни буде застосовуватись при укладенні контракту? Відповідь обґрунтувати.
Права та обов’язки сторін зовнішньоекономічного договору визначаються правом країни, обраної сторонами під час укладання контракту або в результаті подальшого узгодження.
2. ЗАТ „Роксолана” вирішило укласти договір на поставку сировини з російською фірмою „Леся”. Директором ЗАТ „Роксолана” є П.В. Петров, голова загальних зборів – Іванов І.В. Хто з них має право ставити свій підпис на такому договорі?
Під договорам ставить підпис директор.
3. Перерахувати та охарактеризувати функції зовнішньоекономічного договору.
Інформативна функція полягає в тому, що договір є актом прояву ініціативи та узгодженої волі сторін врегулювати відносини.
Програмно-координаційна – договір як програма поведінки сторін щодо здійснення господарських відносин і засіб узгодження, координації їх дій відповідно до економічних інтересів і намірів.
Інформативні функція: договір завдяки формальній визначеності його умов включає в себе інформацію про правове становище сторін у договорі, яка необхідна сторонам, у відповідних випадках – юрисдикційним органам, третім особам.
Гарантійна – лише завдяки договору включаються в дію такі правові гарантії виконання договірних зобов’язань, як неустойка, завдаток, застава тощо.
Правозахисна – договір є правовою формою відносин, тобто формою, в межах якої забезпечується примусове виконання зобов’язань сторін шляхом використання майнових санкцій
4. Право якої країни використовується при укладанні зовнішньоекономічного договору купівлі-продажу?
Права та обов’язки сторін зовнішньоекономічного договору визначаються правом країни, обраної сторонами під час укладання контракту або в результаті подальшого узгодження.
5. Перерахувати і дати характеристику умов зовнішньоекономічного договору.
Згідно з Положенням про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів) для останніх виділені 13 істотних умов:
Назва договору, дата та місце його складання.
Преамбула, в якій зазначається повна назва сторін, що є учасниками зовнішньоекономічної операції; країна, в якій зареєстровані сторони зовнішньоекономічного договору; скорочена назва сторін (контрагентів), що використовується в тексті договору; посилання на документи, на підставі яких діють сторони.
Предмет договору. Предмет контракту, як правило містить завжди повне визначення товару у відповідності з товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності, тобто так, як він іменується в міжнародній торгівля. Якщо міжнародна назва товару невідома, то можна привести технічну специфікацію товару. При необхідності технічні умови або специфікації можна винести в додаток до контракту, зробивши посилання, яке є невід’ємною частиною контракту. Додаток повинен бути підписаний також як і контракт і тими ж особами.
Кількість та якість товару. В даному розділі зазначаються кількісні характеристики товару (скільки товарних одиниць повинно бути поставлено та в яких одиницях вимірюється товар), а також якісні характеристики.
Базисні умови поставок (приймання – передачі виконаних робіт або наданих послуг). В даному розділі визначається:
вид транспорту, за допомогою якого буде здійснюватись поставка товару;
базисні умови поставки (правила Інкотермс);
строк поставки товару (можливе розбиття строку на частини для поставки товару декількома партіями).
Ціна та загальна вартість договору. Визначається ціна одиниці товару та загальна вартість товарів. Якщо за договором поставляються товари різної якості та асортименту, ціна вказується окремо на одиницю кожного сорту, марки, а загальна вартість договору виводиться окремим пунктом.
В договорі бартеру загальна вартість товарів, що експортуються або імпортуються, виражена в іноземній валюті, зазначається також в доларах США.
Умови платежів. Визначаються: спосіб, порядок, строки фінансових розрахунків, гарантії виконання сторонами взаємних платіжних зобов’язань.
Умови приймання-передачі товару (робіт, послуг). Визначається місце фактичної передачі товару, строки передачі товару, перелік супровідних документів. Приймання-передача товарів проводиться за: а) за кількістю; б) за якістю.
Пакування та маркування.
Форс-мажорні обставини. Це не передбачувані та непереборні події, які тягнуть за собою порушення договірних зобов’язань (стихійні лиха, військові дії, втручання з боку влади, страйки). Відповідно до конвенції ООН “Про договори міжнародної купівлі-продажу товарів” (м. Відень, 1980р.) сторона не несе відповідальності за невиконання будь-якого із своїх зобов’язань, якщо доведе, що воно було викликане поза її контролем і від неї неможливо очікувати усунення цієї перешкоди або її наслідків . Звільнення від відповідальності по цих обставинах поширюється лише на той період, протягом якого існувала ця перешкода. Підтвердженням дії форс-мажорних обставин в Україні є довідка Торгово-промислової палати країни, на території якої з’явились ці обставини.
Санкції та рекламації. Встановлюються види та порядок застосування штрафних санкцій, відшкодування шкоди, пред’явлення рекламацій (у вигляді акту) у зв’язку із невиконанням або неналежним виконанням однією із сторін взятих на себе зобов’язань. В цьому розділі встановлюються: а) розміри штрафних санкцій; б) строки сплати штрафів; в) строки рекламації; г) способи врегулювання претензій.
Арбітраж. Сторони визначають місце господарського суду, його повну назву, країну та майнове право, яке буде застосовуватись у випадку розгляду суперечок, а також випадки, в яких сторони можуть звернутися до суду.
Юридичні адреси, поштові та платіжні реквізити (номер рахунку, назви банку).
При необхідності включається додатковий розділ. В ньому рекомендується зазначити кількість примірників договору (контракту) та мову укладання.
6. Що таке правила „Інкотермс” та в якому документі вони визначені?
Інкотермс – складова частина міжнародних правил, які визначають взаємини (обов’язки) імпортера й експортера. Їх метою є запобігання можливим суперечкам та судовим позовам між покупцем та продавцем. Згідно з інкотермсом імпортер і експортер зобов’язані дотримуватись певних вимог, визначених контрактами, рахунками, кредитними та іншими документами, а саме: обов’язків щодо перевезення товарів, оплати транспортних витрат, страхування вантажу та його оплати, визначення межі відповідальності кожної з сторін, розподіл витрат та ризиків.
7. Чи будуть застосовуватись штрафні санкції до іноземного постачальника, якщо непоставка товару пов’язана зі стихійним лихом, що стався в країні експорту? Відповідь обґрунтувати.
Штрафні санкції застосовуватися не будуть, якщо даний іноземний постачальник подасть довідку про дію форс-мажорних обставин, видану Торгово-промисловою палатою країни експорту.
8. Які з груп умов відповідно до правил „Інкотермс” є найбільш вигідними для покупця? Відповідь обґрунтувати.
Більш вигідними для покупця є умови групи D (Delivery), коли у зобов’язання продавця входить доставка товару(оплата транспортування). Найбільш вигідною для покупця є умова DDP(Delivered Duty Paid), коли у зобов’язання продавця входить доставити товар у вказане місце країни імпорту, і сплатити мито.
9. Які договори на експорт товарів підлягають обов’язковій реєстрації в Міністерстві економіки України?
Види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), що підлягають реєстрації.
До таких договорів належать договори (контракти), що укладаються суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України всіх форм власності, предметом яких є:
товари, реекспорт яких регулюється чинним законодавством України і міжнародними договорами України;
товари походження з України, щодо яких міжнародними договорами передбачені добровільні обмеження експорту для уникнення демпінгу;
товари походження з України, щодо яких застосовуються антидемпінгові процедури;
товари походження з України, імпорт яких до інших держав квотується, ліцензується відповідно до законодавства цих держав або нормативних актів економічних групувань, митних спілок;
товари походження з України, експорт яких здійснюється в рамках бартерних (товарообмінних) операцій або операцій із зустрічної торгівлі.
10. На яких рахунках бухгалтерського обліку ведеться облік контрактних зобов’язань?
Часто підприємствами укладаються договори купівлі-продажу, якими передбачається, що перехід права власності на товар виникає після його оплати. Отже, списувати продукцію з балансу навіть після її відвантаження не можна, при чому не виникає і податкових зобов’язань з ПДВ та податку на прибуток. Відобразити таке відвантаження можна на субрахунках, які підприємство має право самостійно вводити до синтетичних рахунків. Наприклад, можна ввести окремі субрахунки по рахунках 26 “Готова продукція” – 262 “Відвантажена продукція”, а на рахунку 28 Товари“ – 286 “Відвантажені товари”. За умови використання запропонованих субрахунків, продавець буде відображати відвантаження: Дт 262 і Кт 261. Покупець повинен показати таку продукцію на субрахунку 023 “Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні”.
Якщо в термін, передбачений договором, переданий товар не буде оплачений або не відбудуться інші обставини, при яких право власності переходить до покупця, продавець має право вимагати від покупця повернути його товар, якщо інше не передбачено договором. В цих випадках покупець формально ще не є власником отриманого товару і тому формально не має права відображати товар по Дебету рахунку 02 “Активи на відповідальному зберіганні”. В подальшому можливі два варіанти:
оплата товару (або настання інших прямо обумовлених в договорі обставин) і перехід у власність покупця; тобто зняття товару з позабалансового обліку Кт рахунку 02 “Активи на відповідальному зберіганні” та оприбуткування товарів Дт рахунків обліку активів (281 “Товари на складі”) –Кт 63 рахунку “Розрахунки з постачальниками та підрядчиками”
повернення товару постачальнику. У цьому випадку це відображається лише одним бухгалтерським записом (на підставі відповідних актів передачі і накладних) - Кт рахунку 02 ”Активи на відповідальному зберіганні”
По договірних зобов’язаннях відбувається відображення на позабалансовому рахунку 03 “Контрактні зобов’язання”. Тут здійснюється облік по деривативах (форвардних і ф’ючерсних контрактах, опціонах) та інших контрактах. Дериватив – стандартний документ, який засвідчує право або зобов’язання придбати або продати цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також кошти на визначених умовах в майбутньому.
Задача № 1 (варіант 14)
Залишок коштів на транзитному рахунку 1000 дол. США.
На валютний транзитний рахунок поступив виторг:
01.05.02 р. в сумі 3000 дол. США від фірми А.
02.05.02 р. в сумі 2000 дол. США від фірми В.
03.05.02 р. перераховано на валютний рахунок 3000 дол. США.
Відправлено на продаж 3000 дол. США.
Залишок заборгованості на початок місяця по рах. 362:
За фірмою А по Дт 2000 дол. США;
За фірмою В по Кт 1000 дол. США.
10.05.02 р. відпущено товар фірмі А на суму 3000 дол. США.
20.05.02 р. відпущено товар фірмі В на суму 2000 дол. США.
Курси валюти на:
29.04.02 р. 1 дол. США – 5,52 грн. 08.05.02 р. 1 дол. США – 5,53 грн.
01.05.02 р. 1 дол. США – 5,53 грн. 20.05.02 р. 1 дол. США – 5,55 грн.
03.05.02 р. 1 дол. США – 5,54 грн. 30.05.02 р. 1 дол. США – 5,51 грн.
Завдання:
1. скласти проведення по рах. 314 і 362 (Реєстраційних журнал).
2. визначити курсові різниці і залишки по рах. 314 і 362
Журнал реєстрації господарських операцій
за травень 2002 року.
№оп
Дата
Зміст господарської операції
Сума
Кореспонденція
дол.США
грн.
Дт
Кт
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
01.05.
01.05.
03.05.
03.05
03.05.
03.05.
03.05.
10.05.
10.05.
20.05.
20.05.
31.05.
31.05.
Зараховано аванс фірми А 3000*5,53
Зараховано аванс фірми В 2000*5,53
Визначено курсову різницю по транзитному рахунку на дату розподілу виручки 1000*(5,54-5,52)+5000*(5,54-5,53)
Перераховано 50% виручки банку для обов’язкового продажу
3000*5,54
Зараховано 50% виручки на поточний валютний рахунок
Списано перераховану на продаж валюту
Зараховано на поточний рахунок гривневий еквівалент реалізованої валюти
Відпущено товар фірмі А 3000*5,53
Здійснено зарахування передоплати фірми А
Відпущено товар фірмі В 2000*5,53
Здійснено зарахування передоплати фірми В
Відображено курсову різницю:
- по дебіторській заборгованості фірми А 2000*(5,51-5,52)
- по кредиторській заборгованості фірмі В 1000*(5,52-5,51)
Списано курсову різницю на фінансовий результат
3000
2000
--
3000
3000
3000
--
3000
3000
2000
2000
--
--
--
16590
11060
70
16620
16620
16620
16620
16590
16590
11060
11060
20
10
60
314.1
314.1
314.1
334
312
942
311
362
681
362
681
945
681
714
681
681
714
314.1
314.1
334
711
701
362
701
362
362
714
791
Дт 362”Розрах. з іноз. покупц.” Кт Дт 314.1 “Транзитний рахунок” Кт
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
С-до: 2000
11040
--
--
С-до: 1000
5520
--
--
3000
2000
Об: 5000
16590
11060
Об:27650
3000
2000
--
Об: 5000
16590
11060
20
Об:27650
3000
2000
Об: 5000
16590
11060
70
Об:27720
3000
3000
Об:6000
16620
16620
Об:33240
С-до: 2000
11020
--
--
--
--
--
--
Задача № 2
Залишок коштів на валютному рахунку 5000 дол. США.
На валютний транзитний рахунок поступили кошти:
01.05.03 р. в сумі 3000 дол. США;
02.05.02. р. в сумі 2000 дол. США.
Відправлено на продаж 25000 дол. США.
03.05.02 р. заплачено фірмі С за товар 3000 дол. США;
фірмі Д за товар 1000 дол. США.
Залишок заборгованості на початок місяця по рах. 362:
За фірмою С по Дт 2000 дол. США;
За фірмою Д по Кт 1000 дол. США.
10.05.02 р. отримано товар від фірми С на суму 3000 дол. США (мито 10%, ПДВ 20%)
20.05.02 р. отримано товар від фірми Д на суму 2000 дол. США (мито 10%, акциз 15%, ПДВ 20%)
Курси валюти на:
29.04.02 р. 1 дол. США – 5,52 грн. 08.05.02 р. 1 дол. США – 5,53 грн.
01.05.02 р. 1 дол. США – 5,53 грн. 20.05.02 р. 1 дол. США – 5,55 грн.
03.05.02 р. 1 дол. США – 5,54 грн. 30.05.02 р. 1 дол. США – 5,51 грн.
Завдання:
Скласти проведення по рах. 312 та 632 (Реєстраційний журнал).
Визначити курсові різниці і залишки по рах. 312 і 632, мито, акциз, ПДВ,
Журнал реєстрації господарських операцій
за травень 2002 року.
№оп
Дата
Зміст господарської операції
Сума
Кореспонденція
дол.США
грн.
Дт
Кт
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
01.05.
02.05.
02.05.
02.05
02.05.
02.05.
03.05.
03.05.
03.05.
10.05.
10.05.
10.05.
10.05.
10.05.
10.05.
10.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
31.05.
31.05.
Отримано виручку від іноземного партнера 3000*5,53
Отримано виручку від іноземного партнера 2000*5,53
Перераховано 50% виручки для обов’язкового продажу 2500*5,53
Зараховано 50% виручки на поточний валютний рахунок 2500*5,53
Списано перераховану на продаж валюту
Зараховано на поточний рахунок гривневий еквівалент виручки
Перераховано фірмі С передоплату за продукцію 3000*5,54
Перераховано фірмі Д передоплату за товар 1000*5,54
Визначено курсову різницю по валютному рахунку на дату операції 5000*(5,54-5,52)+2500*(5,54-5,53)=100+25
Сплачено мито при імпорті товарів 3000*5,3*0,1
Відображено ПДВ (3000*5,53+1659)*0,2
Сплачено ПДВ, нарахований згідно з вантажно-митною декларац.
Оприбутковано товари за контрактною вартістю 3000*5,54
Включено до податкового кредиту суму сплаченого ПДВ
Збільшено вартість товарів на суму сплаченого мита
Здійснено зарахування заборгованостей з фірмою С
Сплачено мито та акциз при імпорті товарів 2000*5,55*0,1+2000*5,55*0,15=1110+1665
Відображено ПДВ (2000*5,55+2775)*0,2
Сплачено ПДВ, нарахований згідно з вантажно-митною декларац.
Оприбутковано товари за контрактною вартістю 2000*5,54
Збільшено вартість товарів на суму сплаченого мита та акцизу
Включено до податкового кредиту суму сплаченого ПДВ
Здійснено зарахування заборгованостей з фірмою Д на суму передоплати
Визначено курсову різницю:
- по кредиторській заборгованості фірмі Д 1000*(5,54-5,51)
+1000*(5,52-5,51)
- по дебіторській заборгованості фірми С 2000*(5,51-5,52)
Відображено негативну курсову різницю по залишку на валютному рахунку 3500*(5,51-5,54)
3000
2000
2500
2500
2500
--
3000
1000
--
--
--
--
3000
--
--
3000
--
--
--
2000
--
--
1000
--
--
--
--
16590
11060
13825
13850
13850
13850
16620
5540
125
1659
3649,8
3649,8
16620
3649,8
1659
16620
2775
2775
2775
11080
2775
2775
5540
30
10
20
105
314.1
314.1
334
312
942
311
371
371
312
642
644
641
281
641
281
632
642
644
641
281
281
641
632
632
362
945
945
362
362
314.1
314.1
334
711
312
312
714
311
641
311
632
644
642
371
311
641
311
632
642
644
317
714
714
362
312
Дт 312”Поточний рахунок в іноз.валюті” Кт Дт 632”Розрах. з іноземн. постачальниками” Кт
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
С-до: 5000
27600
--
--
--
--
--
--
2500
Об: 2500
13825
125
Об:13950
3000
1000
Об: 4000
16620
5540
105
Об:22245
3000
1000
Об: 4000
16620
5540
30
Об:22190
3000
2000
Об:5000
16620
11080
Об:27700
С-до: 200,72
19285
--
--
--
--
С-до: 1000
5510
Задача № 3
Залишок коштів у валютній касі 500 дол. США.
У валютну касу поступили кошти із валютного рахунка:
01.05.02 р. в сумі 300 дол. США. і видано підзвіт Когуту А.В. 400 дол. США.
02.05.02 р. в сумі 200 дол. США. і видано підзвіт Сидоріву Т.В. 300 дол. США
Залишок заборгованості на початок місяця по рах. 372:
за Когутом А.В. по Дт 20 дол. США;
за Сидоровим Т.В, по Кт 100 дол. США.
10.05.02 р. отримано авансовий звіт від Когута А.В. про перебування за кордоном у відрядженні з 02.05 по 07.05. До звіту додано квитанцію із готелю на суму 300 дол. США і білети на проїзд на суму 120 дол. США.
20.05.02 р. отримано авансовий звіт від Сидоріва Т.В. про перебування за кордоном у відрядженні з 07.05 по 11.05. До звіту додано квитанцію із готелю на суму 150 дол. США і білети на проїзд на суму 290 дол. США.
Курси валюти на:
29.04.02 р. 1 дол. США – 5,52 грн. 08.05.02 р. 1 дол. США – 5,53 грн.
01.05.02 р. 1 дол. США – 5,53 грн. 20.05.02 р. 1 дол. США – 5,55 грн.
03.05.02 р. 1 дол. США – 5,54 грн. 30.05.02 р. 1 дол. США – 5,51 грн.
Завдання:
Скласти проведення по рах. 302 і 372 (Реєстраційний журнал).
Розрахувати авансові звіти.
Визначити курсові різниці і залишки по рах. 302 і 372.
Журнал реєстрації господарських операцій
за травень 2002 року.
№оп
Дата
Зміст господарської операції
Сума
Кореспонденція
дол.США
грн.
Дт
Кт
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
01.05.
01.05.
01.05.
02.05
02.05.
10.05.
20.05.
31.05.
31.05.
Відображено позитивну курсову різницю по залишку в касі у зв’язку зі зміною курсу 500*(5,53-5,52)
Поступили в касу кошти з валютного рахунку 300*5,53
Видано підзвіт Когуту А.В. 400*5,53
Поступили в касу кошти з валютного рахунку 200*5,53
Видано підзвіт Сидоріву Т.В. 300*5,53
Затверджено авансовий звіт Когута А.В.:
6(днів) *185грн(добові)=1110 грн : 5,53=200,72 дол. США
300+120=420 дол. США *5,53=2322,6 грн.
Затверджено авансовий звіт Сидоріва Т.В.:
5(днів) *185грн. (добові)=925 грн. : 5,55=166,67 дол. США
150+290=440 дол. США *5,55=2442 грн.
Визначено негативну курсову різницю по залишку в касі 300*(5,51-5,53)
Визначено позитивну курсову різницю по кредиторській заборгованості підзвітним особам ( з них по Когуту: 220,72*(5,53-5,51)-20*(5,52-5,51) = 4,42-0,2=4,22 грн.; по Сидоріву: 100*(5,52-5,51)+300*(5,55-5,53)+306,64*(5,55-5,51)=1+6+12,27=19,27 )
--
300
400
200
300
620,72
606,67
--
--
5
1659
2212
1106
1659
3432,6
3367
6
23,49
302
302
372
302
372
92
92
945
372
714
312
302
312
302
372
372
302
714
Дт 372.1”Розрах. з підзв. особами. Когут” Кт Дт 372.1”Розрах. з підзв. особами. Сидорів” Кт
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
С-до: 20
110,4
--
--
--
--
С-до: 100
552
400
Об: 400
2212
4,22
Об:2216,22
620,72
Об: 620,72
3432,6
Об:3432,6
300
Об: 300
1659
19,27
Об:1678,27
606,67
Об:606,67
3367
Об:3367
--
--
С-до:200,72
1105,98
--
--
С-до:406,67
2240,73
Дт 302”Поточн.рахунок в іноземній валюті” Кт Дт 372”Розрах. з підзв. особами” Кт
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
Дол.США
Грн.
С-до: 20
110,4
--
--
--
--
С-до: 80
441,6
400
Об: 400
2212
4,22
Об:2216,22
Об: 620,72
Об:3432,6
400
300
Об: 700
2212
1659
23,49
Об:3894,49
620,72
606,67
Об:1227,39
3432,6
3367
Об:6799,6
--
--
С-до:200,72
1105,98
--
--
С-до:607,39
3346,71
Задача № 4
Між фірмою А (Польща) і фірмою В (Україна) підписано угоду на здійснення бартерної операції: українська фірма поставляє 40 т металу за ціною 500 дол. США за тонну (собівартість металу 35000грн.); польська сторона поставляє взуття у кількості 1000 пар за ціною 20 дол. США за пару.
10.05.02 р. відправлено 20 т металу; курс1 дол. США – 5,53 грн.
15.05.02 р. отримано 100 пар взуття; курс 1 дол. США – 5,50 грн. (мито 20%, ПДВ 20%).
20.05.02 р. відправлено 20 т металу; курс 1 дол. США – 5,54 грн.
29.05.02 р. 1 дол. США – 5,52 грн.; 31.05.02 р. 1 дол. США – 5.53 грн.
Завдання:
Скласти бухгалтерські проведення (Реєстраційний журнал), у яких визначити фінансовий результат від експортної частини бартерної угоди і собівартість товару, а також провести взаєморозрахунки між учасниками угоди.
Журнал реєстрації господарських операцій
за травень 2002 року.
№оп
Дата
Зміст господарської операції
Сума
Кореспонденція
дол.США
грн.
Дт
Кт
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
10.05.
10.05.
15.05.
15.05
15.05.
15.05.
15.05.
20.05.
20.05.
20.05.
10.05.
10.05.
Реалізовано 20 т металу за митною вартістю 20*500*5,53
Нараховано ПДВ за ставкою 0%
Сплачено мито при імпорті взуття (1000*20)*5,5*0,2
Сплачено суму імпортного ПДВ (20000*5,5+22000)*0,2
Оприбутковано товар, отриманий в Польщі по бартеру 20000*5,53
Включено у вартість оприбуткованого товару мито
Включено суму сплаченого ПДВ у склад податкового кредиту
Реалізовано 20 т металу за контрактною вартістю 20*500*5,53
Нараховано ПДВ за ставкою 0%
Списано собівартість експортованих товарів
Здійснено залік взаємозаборгованостей
Визначено фінансовий результат:
собівартість реалізованої сировини
дохід від реалізації
10000
--
--
--
20000
--
--
10000
--
--
20000
--
--
55300
0
22000
26400
110000
22000
26400
55300
0
35000
110000
35000
110000
362
702
642
644
281
281
641
362
702
901
632
791
701
702
641
311
311
632
642
644
702
641
281
362
901
791
Задача № 5
Згідно з угодою по переробці давальницької сировини між іноземним Замовником і українським Виконавцем останній отримує 10.05.02 р. для переробки давальницьку сировину на суму 10000 дол. США. За переробку замовник оплачує 2000дол. США і залишає сировину на 100 дол. США (мито 10%, ПДВ 20%). Курс 1 дол. США – 5,53 грн.
За ввезену сировину для переробки видано вексель на суму 5731,20 грн. Витрати на переробку становлять 2000 грн. При відвантаженні 20.05.02 р. курс 1 дол. США – 5,55 грн., сплачено митні збори в сумі 200 грн.
Платіж за переробку поступив 23.05.02 р. , курс 1 дол. США – 5,52 грн.
Завдання:
Скласти бухгалтерські проведення (Реєстраційний журнал), у яких визначити фінансовий результат від операції, собівартість залишеної сировини, а також провести взаєморозрахунки між учасниками угоди.
Журнал реєстрації господарських операцій
за травень 2002 року.
№оп
Дата
Зміст господарської операції
Сума
Кореспонденція
дол.США
грн.
Дт
Кт
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
10.05.
10.05.
10.05.
10.05
10.05.
10.05.
10.05.
10.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
23.05.
23.05.
Нараховано мито на сировину, ввезену в оплату послуг з переробки 1000*5,53*0,1
Сплачено мито при ввезені даної сировини
Нараховано ПДВ на сировину, ввезену в якості оплати за послуги з переробки (1000*5,53+553)*0,2
Сплачено нараховане ПДВ
Оприбутковано сировину, отриману в якості послуг з переробки
Включено суму мита у вартість оприбуткованої сировини
Видано простий вексель на суму ПДВ та мита за ввезену давальницьку сировину для переробки
Оприбутковано давальницьку сировину, отриману для переробки
Відображено витрати, пов’язані з переробкою сировини
Списано витрати з переробки давальницької сировини
Нараховано митні збори при вивезенні переробленої сировини
Сплачено митні збори
Відображено контрактну вартість послуг з переробки 2000*5,55
Відображено в складі фінансових результатів:
- витрати, пов’язані з переробкою сировини
- суму митного збору
- дохід від надання послуг з переробки
Списано вартість переданої переробленої давальницької сировини
Погашено простий вексель при вивезенні переробленої сировини
Одержано грошові кошти від замовника в оплату послуг 2000*5,52
Відображено негативну курсову різницю по дебіторській заборгованості замовника на дату оплати 2000*(5,52-5,55)
--
--
--
--
1000
--
--
9000
--
--
--
--
2000
--
--
--
--
9000
--
--
--
553
553
1216,6
1216,6
5530
553
5731,2
49770
2000
2000
200
200
11100
2000
200
11100
49770
5731,2
11040
60
949
642
644
641
201
201
05
022
23
903
93
642
362
791
791
703
--
--
314
945
642
311
641
311
632
642
--
--
20,66,65
23
642
311
703
903
93
791
022
05
362
362
Задача № 6
Згідно з угодою по переробці давальницької сировини між Виконавцем і українським Замовником перший отримує 10.05.02 р. для переробки давальницьку сировину на суму 10000 дол. США. За переробку замовник оплачує 2000 дол. США (мито 10%, ПДВ 20%), курс1 дол. США – 5,53 грн.
При ввезенні готової продукції 20.05.02 р. курс – 5,55 грн., сплачено митні збори в сумі 200 грн.
Платіж за переробку поступив 23.05.02 р. курс 1 дол. США – 5,56 грн.
Завдання:
Скласти бухгалтерські проведення (Реєстраційний журнал) у яких визначити фінансовий результат від операції, собівартість залишеної сировини, а також провести взаєморозрахунки між учасниками угоди.
Журнал реєстрації господарських операцій
за травень 2002 року.
№оп
Дата
Зміст господарської операції
Сума
Кореспонденція
дол.США
грн.
Дт
Кт
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
10.05.
20.05.
20.05.
20.05
20.05.
20.05.
20.05.
20.05.
23.05.
23.05.
23.05.
23.05.
Передано іноземному Виконавцю давальницьку сировину для переробки 10000*5,53
Підписано акт приймання виконаних робіт з переробки 2000*5,55
Нараховано ПДВ на вартість послуг 11100*0,2
Сплачено ПДВ
Нарахований митний збір при ввезенні готової продукції і включено у вартість продукції
Сплачено митний збір
Списано вартість переробленої давальницької сировини на вартість готової продукції 9000*5,53
Відображено контрактну вартість частини сировини, переданої в оплату послуг з переробки
Оплачено послуги з переробки давальницької сировини 2000*5,56
Закрито рахунки для обліку розрахунків за перероблену сировину
Визначено курсову різницю по кредиторській заборгованості 2000*(5,56-5,55)
Списано на фінансові результати курсову різницю
10000
2000
--
--
--
--
9000
1000
2000
1000
--
--
55300
11100
2220
2220
200
200
49770
5530
11120
5530
20
20
206
281
644
641
281
642
281
362
632
632
945
791
201
632
641
311
642
311
206
206
312
362
632
945
Список використаної літератури:
1. КозикВ.В., ПанковаЛ.А., Карп’якЯ.С. Зовнішньоекономічні комерційні операції та контракти. Навч.посібн. – Львів: Оксарт, 1998.-256с.
2. Бутинець Ф.Ф., Жиглей І.В., Пархоменко В.М. Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності. Підручник, 2-ге вид., доп. та перероб. – Житомир: ПП ”Рута”, 2001. - 544с.
3. Управління зовнішньоекономічною діяльністю Навч.посібн., 2-ге вид., випр. і доп. /за ред. А.І.Кредісова.- Київ: ВІРА-Р, 2002. – 552с.
4. Облік в галузях економічної діяльності: автотранспорт і будівництво. Навч.посібн. Н.М.Малюга, Я.В.Лебедзевич, Л.Л.Горецька, Т.В.Дави дюк; за ред. проф. Ф.Ф.Бутинця.- Житомир: ЖІТІ, 2000. – 480с.
5. Бухгалтерський облік в Україні. Навч.посібн. Нормативно-практичні матеріали. За ред. Р.Л.Хом’яка. – Львів: Національний Університет “Львівська Політехніка”, “Інтелект-Захід”, 2001. – 728с.