Міністерство освіти і науки України
Національний Університет "Львівська Політехніка"
Інститут економіки підприємства і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Контрольна робота
з дисципліни:
"Облік у бюджетних установах"
Львів 2004
Варіант 5.
Теоретична частина.
1. Нарахування зношення основних та нематеріальних активів у бюджетних організаціях.
Під основними засобами бюджетних установ розуміють матеріальні цінності, які використовуються в діяльності зазначених установ протягом періоду, що перевищує рік, і вартість яких поступово зменшується через фізичний і моральний знос.
На необоротні активи установ та організацій, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, амортизаційні відрахування не проводяться, а здійснюється нарахування зносу.
Із запровадженням Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, розробленого відповідно до міжнародних стандартів, державним казначейством України була розроблена Інструкція з обліку основних засобів та інших необоротних активів бюджетних установ (затверджена наказом ДКУ від 17.07.2000р.).
Установами та організаціями, що утримуюються за рахунок державного або місцевих бюджетів, знос на необоротні активи нараховується в останній день року на первісну вартість. Якщо первісна вартість необоротних активів (за якими здійснюється нарахування зносу) була змінена у попередні експлуатаційні періоди (шляхом проведення доооцінки або уцінки), то знос нараховується на відновлювальну вартість. Знос нараховується:
на будинки та споруди (крім таких, які є унікальними пам’ятками архітектури та мистецтва);
силові й робочі машини та обладнання, вимірювальні й регулювальні прилади та пристрої, медичне обладнання, обчислювальну техніку, комп’ютерну техніку та її комплектуючі та інші машини та обладнання (крім експонатів, зразків, діючих і недіючих моделей, макетів та інше наочне приладдя, що розтаоване в кабінетах та лабораторіях і використовуються для навчальних та наукових цілей);
транспортні засоби;
лінії електропередач, трансмісії та трубопроводи, інструменти, виробничий інвентар та приладдя, господарський інвентар;
робочу худобу;
багаторічні насадження, що досягли експлуатаційного віку;
інвентарну тару;
авторські та суміжні з ними права та інші нематеріальні активи.
Знос не нараховується на наступні необоротні активи:
земельні ділянки;
продукктивну та племінну худобу;
багаторічні насадження, що не досягли експлуатаційного віку;
фільмофонди, сценічно-постановочні засоби;
музейні та художні цінності;
бібліотечні фонди;
малоцінні необоротні матеріальні активи;
білизну, постільні речі, одяг та взуття;
природні ресурси.
Знос основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів ведеться на рахунку 13 (Знос необоротних активів( з розподілом на субрахунки: 131 (Знос основних засобів(, 132 (Знос інших необоротних матеріальних активів(, 133 (Знос нематеріальних активів(.
Знос об’єктів (предметів) необоротних активів визначається в останній день грудня в гривнях без копійок за повний календарний рік (незалежно від того, в якому місяці звітного року вони придбані або побудовані), відповідно до встановлених норм. Норми зносу встановлюються у відсотках до первісної вартості кожної групи необоротних активів на кінець звітного року:
група 1 – 5 відсотків;
група 2 – 25 відсотків;
група 3 – 15 відсотків.
Нарахований знос у розмірі 100 відсотків вартосіт на об’єкти (предмети), які придатні для подальшої експлуатації, не може бути підставою для їх списання, а нарахування зносу не може проводитися понад 100 відсотків вартості необоротних активів.
Для нарахування зносу необоротні активи поділені на 3 групи. Групу 1 складають необоротні активи, що обліковуються на субрахунках 103, 106 (підгрупа 4). Це будинки виробничо-господарського призначення, зайняті органами управління, соціально-культурними (будівлі навчальних закладів, лікарень, поліклінік, дитячих закладів, музеїв, клубів та ін.) та іншими установами, водонапірні споруди, стадіони, басейни, лінії електропередач тощо.
Групу 2 складають основні засоби, що обліковуються на субрахунку 104 (крім підгруп 1, 2), автомобільний транспорт і запчастини до нього (субрахунок 105), інструменти та інвентар (субрахунок 106, крім підгрупи 4), необоротні активи (субрахунок 117).
Групу 3 складають необоротні активи, що обліковуються на субрахунках 104 (підгрупи 1, 2), 105 (крім автомобільного транспорту і запчастин до них), 107 (підгрупа 1), 108 (в частині багаторічних насаджень, які досягли експлуатаційного віку), 121, 122.
На необоротні активи, що містяться на складі, нарахування зносу здійснюється загальним порядком.
При відображенні в обліку необоротних активів, одержаних та переданих безоплатно установленим порядком, що були у використанні, обов’язково зазначається сума нарахованого зносу. При вибутті об’єктів (предметів) у зв’язку з їх ліквідацією або безоплатною передачею в картках визначається загальна сума зносу за час перебування предмета (об’єкта) в експлуатації, і на цю суму зменшується знос на відповідних субрахунках (131, 132 або 133).
Для обрахування щорічного зносу застосовується типова форма ОЗ-12 (бюджет) (Відомість нарахзування зносу на необоротні активи(. В інвентарні картки обліку необоротних активів типової форми ОЗ-6 (бюджет) та форми ОЗ-8 (бюджет) обов’язково заноситься річна норма зносу у відсотках та гривнях.
Нарахування суми зносу в останній робочий день грудня супроводжується записами за дебетом субрахунка 401 та кредитом субрахунків 131-133, тобто зменшується в обліку фонд у необоротних активах за їх видами.
Бухгалтерські проведення про нарахування зносу на необоротні активи відображаються у меморіальному ордері за формою №274 або 274-авт. встановленими Інструкцією про форми меморіальних ордерів бюджетних установ з присвоєнням меморіальному ордеру номера 16 за грудень місяць, дані якого заносяться в книгу (Журнал-головна(.
Вибуття основних засобів бюджетних установ відбувається внаслідок декількох причин, а саме:
фізичний і моральний знос (морально застарілі, пошкоджені внаслідок аварії, зношені тощо);
безкоштовна передача;
реалізація;
у зв’язку з будівництвом нових об’єктів ,
на підставі рішення комісії, яка створюється щорічно і в яку входить керівник установи.
2. Особливості обліку та розрахунків заробітної плати в установах органів влади.
Основними нормативними документами, на основі яких нараховується заробітна плата, крім загально застосовуваних, наприклад, Кодекс законів про працю, у вищезазначеній сфері є: Закон України (Про місцеве самоврядування в Україні(, (Про державну службу(, (Про службу в органах місцевого самоврядування(, та постанова КМУ від 13.12.1999 р. за № 2288 (Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх викоанвчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів(.
Затвердження структури і чисельності виконавчого апарату обласної, районної і т.д. ради, витрат на утримання ради та її виконавчого апарату належить до виключної компетенції відповідної ради. Рішення з цих питань ухвалюються радами за пропозицією голови ради (ст.43, п.4 Закону України (Про місцеве самоврядування в Україні().
Згідно з постановами КМУ за № 1349 від 03.12.1997 року ( Про фінансове забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування( та за № 758 від 03.05.1999р. ( Про нову редакцію додатків 1-5 до постанови КМУ від 03.12.1997 року за №1349(. Розроблено типові штати апарату місцевих рад, виконавчих комітетів, яких рекомендовано дотримуватись при розробці бюджетів.
Працівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження та обов’язки. Державна служба в Україні – це професійна діяльність осіб, які обіймають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Державний службовець не має права займатись іншою діяльністю, крім основної роботи, тобто поєднання функцій неможливе, за винятком викладацької та наукової роботи.
При прийнятті на державну службу може встановлюватися випробувальний термін до шести місяців. Граничний вік перебування на державній службі становить 60 років для чоловіків та 55 для жінок (крім виборних посад).
Посадові оклади працівникам органів виконавчо влади та місцевого самоврядування встановлюється їх керівниками відповідно до затверджених схем посадових окладів згідно з постановою КМУ від 13.12.1999 року за №2288 із усіма змінами та доповненнями.
Слід зазначити, що перш ніж встановити посадові оклади, потрібно визначити групу, до якої належить область або місто залежно вд чисельності населення згідно з додатком, затвердженим постановою від 10.06.1992 за № 320.
Встановивши посадовий оклад, необхідно визначитись із рангом державного службовця, що є невід’ємною складовою частиною оплати праці. Ранги державним службовцям встановлюються залежно від того, до якої категорії віднесена посада, яку він обіймає, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи. Розмір доплат за ранги встановлюються згідно з додатком №48, передбаченим постановою КМУ від 13.12.1999р. за № 2288. Відомості про надання рангу записуюються до трудової книжки, а нарахування надбавки за ранг проводиться з дня його присвоєння.
Аналогічно державним службовцям встановлюється надбавка за вислугу років на державній службі, що також є невід’ємною частиною оплати праці. Ця надбавка встановлюється у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплат за ранг у таких розмірах: понад 3 роки – 10%, пронад 5 років – 15%, понад 10 років – 20%, понад 15 років – 25%, понад 20 років – 30%, понад 25 років – 40% (при визначенні стажу державної служби бухгалтеу необхідно враховувати вимоги КМУ від 03.056.94р. за № 283 (Про порядок обчислення стажу державної служби(.
За високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам і службовцям рад можуть надаватись доплати у розмірі до 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та спеціальні звання.
Працівникам можуть нараховуватись та виплачуватись:
надбавка за звання та використання в роботі іноземної мови: однієї європейської- 10, однієї східної, угро-фінської або африканської – 15, двох і більше мов – 25% посадового окладу;
доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності – 15 і 20% посадового окладу;
надбавка за почесне звання (заслужений( з відповідної спеціальності - у розмірі 15% окладу.
Преміювання здійснюється у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі тримісячного фонду оплати праці та економії фонду оплати праці. Також працівникам можуть надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати (допомога на оздоровлення в органах місцевого самоврядування виплачується в розмірі посадвого окладу).
Позатим, згідно з постановою КМУ від 11.08.1995р. за № 648 (Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах( установлено, що в установах (в т.ч. органах виконавчої влади і місцевого самоврядування), що розташовані на території населених пунктів, яким надано статус гірських, посадові оклади працівників підвищуються на 25%.
Слід також врахувати, що згідно ст.20 Закону України (Про державну таємницю(, працівникам органів влади може встановлюватись конпенсація за виконання робіт, пов’язаних із доступом до державної таємниці.
3. Задача
Навчальний заклад фінансується з державного бюджету. Окрім цього навчальний заклад надає послуги у сфері своєї діяльності – навчання на платній основі. Від цього виду діяльності навчальний заклад отримує дохід у сумі 110 тис. грн. За рахунок цих коштів навчальний заклад погасив заборгованість із заробітної плати викладачам у сумі 40 тис. грн. (за рахунок бюджетних коштів викладачам була виплачена заробітна плата на суму 15 тис. грн.), а також здійснив оплату праці працівників, котрі були зайняті у наданні платних послуг, у сумі 25 тис. грн. Суму спеціальних коштів, що залишилися, спрямовано на поточний ремонт будівлі навчального закладу, а також оплачено підрядникам за виконані ремонтні роботи (2 тис. грн.).
Завдання: здійснити типові проводки, котрі будуть відображати вказані операції у бухгалтерському обліку.
Таблиця 1
Типові проведення навчального закладу за звітний період
№
з/п
Зміст операції
Номер рахунків
Сума, грн.
дебет
кредит
1
2
3
4
5
1.
Нарахована плата за навчання груп студентів на платній основі
364
711
110 000
2.
Надійшла оплата за навчання
313
364
110 000
3.
Нарахована заробітна плата викладачам за рахунок бюджетних коштів
801
661
15 000
4.
Нарахована заробітна плата працівникам, зайнятим у наданні платних послуг,за рахунок спеціальних коштів
811
661
25 000
5.
Спрямовані спеціальні кошти на погашення заборгованості із заробітної плати, передбаченої у загальному кошторисі
711
715
40 000
6.
Нараховані:
- збір на обов’язкове державне пенсійне страхування
- збір на обов’язкове соціальне страхування
- збір на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття
801
651
652
653
12 800
1 200
800
1
2
3
4
5
7.
Утримані із заробітної плати:
- збір на обов’язкове державне пенсійне страхування
- збір на обов’язкове соціальне страхування
- збір на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття
661
651
652
653
800
400
200
8.
Утримана із заробітної плати сума прибуткового податку
661
641
5 018
9.
Перерахована до бюджету сума прибуткового податку
641
321
10 036
10.
Перераховані суми утримань із заробітної плати і нарахувань на фонд оплати праці до відповідних соціальних фондів
651
652
653
321
27 200
4 400
2 000
11.
Зменшені бюджетні витрати
811
801
40 000
12.
Відшкодовані витрати на заробітну плату, здійснені за рахунок спеціального фонду, коштами загального фонду кошторису
715
321
25 000
13.
Виплачені із каси суми заробітної плати
661
301
67 164
14.
Перераховані грошові кошти із спеціального рахунка за матеріали для поточого ремонту навчального закладу
675
311
13 400
15.
Відображена сума ПДВ
811
234
2 233
16.
Отримані матеріали для ремонту
234
675
11 167
17.
Списана вартість матеріалів, використаних для потреб установи
811
234
11 167
18.
Перерахована підрядникам оплата за виконані роботи з поточного ремонту будівлі навчального закладу
675
311
2 000
19.
Прийняті виконані роботи з поточного ремонту
811
675
2 000
Список використаної літератури:
Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Л.Панкевич, М.Зварич, Р.Бойко, Л.Лучечко. – Львів: Аверс, 2002. – 316с.
Свірко С.В. Бухгалтерський облік і прийняття рішень у бюджетних організаціях: навчально-методичний посібник для самост. вивч. дисц. – Київ: КНЕУ, 2000. – 216с.