МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ”ЛІВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Контрольна робота
з дисципліни:
”Бухгалтерський облік на малих підприємствах”
Львів 2003
4.Особливості обліку основних засобiв
1. Синтетичний облік основних засобiв.
Основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесi виробництва або постачання тoвapiв, надання послуг, здавання в оренду іншим oco6aм або для здійснення адміністративних i соцiально-культурних функцiй, очiкуваний строк корисного використання (експлуатацiї) яких більше одного року (або операцiйного циклу; якщо він довший за piк).
Облiк основних засобів ведеться на рахунку 10 "Oсновні засоби".
Рахунок 10 "Ocновнi засоби" призначено для обліку та узагальнення інформації про наявнiсть та рух власних або отриманих на умовах фінансового лізингу об’єктів i орендованих цілісних майнових комплексів, які вiднесенi до складу основних засобів .
Методологiчнi засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби визначенi в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 "Oсновні засоби".
За дебетом рахунку 10 "Oсновнi засо6и" вiдображається надходження (придбаних, створених, безоплатно отриманих) основних засобiв на баланс підприємства, які облiковуються за первiсною вартiстю; сума витрат, яка пов'язана з поліпшенням об'єкта (модернiзацiя, модифiкацiя, добудова, дообладнання, реконструкцiя тощо), що призводить до збiльшення майбутнiх економiчних вигод, первiсно очiкуваних від використання об'єкта; сума дооцiнки вартості об'єкта основних засобiв, за кредитом - вибуття основних засобiв внаслідок продажу, безоплатної передачi або невідповiдностi критерiям визнання активом, а також у разi часткової лiквідації об'єкта основних засобiв, сума уцiнки основних засобiв.
Рахунок 10 "Oсновнi засоби" має такі субрахунки:
. 101 "Земельнi дiлянки"
. 102 "Капiтальнi витрати на поліпшення земель"
. 103 "Будинки та споруди"
. 104 "Машини та обладнання "
. 105 "Транспортнi засоби"
. 106 "Інструменти, прилади та інвентар"
. 107 "Робоча i продуктивна худоба"
. 108 "Багатoрiчнi насадження"
. 109 "Iншi основні засоби"
На cyбpaхунку 101 "Земельні ділянки" ведеться облік земельних ділянок.
На cyбpaхунку 102 "Капітальні витрати на поліпшення земель" ведеться облік капітальних вкладень у поліпшення земель меліоративні, осушувальні, іригаційні та iншi poбoти).
На субрахунку 103 "Будинки та споруди" ведеться облiк наявності та руху будинків, споруд, їх структурних компонентiв та передавальних приcтpoїв, а також житлових будівель.
На субрахунках 104 "Машини та обладнання", 105 "Транспоpтнi засоби", 106 "Інструменти, прилади та інвентар", 107 "Робоча та продуктивна худоба", 108 "Багаторiчнi насадження" здійснюється облік відповідно машин та обладнання, транспортних засобів, інструментів, приладів та інвентарю, робочої і продуктивної худоби, багаторічних насаджень.
На субрахунку 109 "Iншi основні засоби" ведеться облiк основних засобiв, якi не включенi до iнших субрахункiв рахунка 10 "Oсновнi засоби".
У балансi основні засоби відображаються за первiсною вapтicтю.
Первiсна вартість - iсторична (факrична) собiвартiсть необоротних активів у cyмi rpoшових коштів або справедливої вapтocтi iнших aктивів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних aктивів. Одиницею обліку основних засобiв є об’єкт основних засобiв.
Згiдно з П(С)БО 7 "Oсновнi засоби" первiсну вapтicть об’єкта основних засобiв складають такі витрати:
суми, що сплачують постачальникам актиивiв та підрядникам за виконання будівально-монтажних робiт (без непрямих податків);
реєстрацiйнi збори, державне мито та аналогічні платежі, що :здійcнюються в зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’якт основних засoбiв;
суми ввiзногo мита;
суми непрямих податкiв у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не вiдшкодовуються підприємству);
витрати зi страхування ризикiв доставки основних засобiв;
витрати на встановлення, монтаж., налагодження основних засобів;
iншi витрати, безпосередньо пов’зані з доведенням основних засобiв до стану, у якому вони придaтнi до використання iз запланованою метою.
Витрати на сплату відсотків за користування кредитом не включаються до первісної вapтocтi основних засобiв, придбаних (створених) повнiстю або частково за рахунок позичкового капіталу.
Первiсна вapтicть об'єктів основних засобiв, зобов'язання за які визначені загальною сумою, визначається розподілом цієї суми пропорційно до справедливої вapтocтi окремого об'єкта основних засобiв.
Первiсна вартість безоплатно отриманих основних засобiв дорiвнює їх справедливій вapтocтi на дату отримання.
Первiсною вapтicтю об'єктів основних засобiв, що внесені до статутного капіталу підприємства, визнається погoджена засновниками (учасниками) підприємства їх спpаведлива вартість.
Первiсна вapтicть об’єкта основних зaco6iв, отpиманогo в обмін на подібний об’єкт, дорівнює залишковій вapтocri переданоro об’єкта основних засобiв. Якщо залишкова вартість переданогo об'єктa перевищує: йогo справедливу вартість, то первiсною вapтiстю об'єктa основних засобiв, отpиманогo в обмiн на пoдiбний об’єкт, є справедлива вартість переданого об’єкта з включенням рiзницi до втрат звiтногo пepioдy.
Первiсна вapтicть об'єкта основних засобiв, придбаноro в обмiн (або частковий обмiн) на неподiбний об’єкт, дорiвнює спpaведливiй вapтocтi переданого об'єкта основних засобiв, збiльшенiй (зменшенiй) на суму грошових коштів чи їx еквiвалентiв, що була передана (отримана) пiд час обмiну.
Первiсна вapтicть основних засобiв збільшується на суму витрат, пов'язаних з полiпшенням об'єкта (модернiзацiя,. модифiкацiя, добудова, дообладнання, реконструкцiя тощо), що призводить до збiльшення майбутнiх економiчних вигoд, первiсно очiкуваних вiд використання об'єкта. Первiсна вартість основних засобiв зменшyється у зв' язку з частковою лiквiдацiєю об'єкта основних засобiв.
2. Документування операцiй з облiку основних засобiв
Надходження основних засобiв на підприємство оформлюється первинними документами, що визначенi наказом Мiнicтepcтвa статистики Укрaїни "Про затвердження типових форм первинногo oблiкy" №352 вiд 29.12. 1995р.
Надходження основних засобів на підприємство оформлюється :
актом прийому-передачi (внутрiшньоro перемiщення) основних засобiв (ф. ОЗ-1);
актом здачi вiдpемонтованих, реконструйованих та модернiзованих об'єктiв (ф. ОЗ-2);
актом встановлення, пуску та демонтажу будiвельної машини (ф.ОЗ-5).
Акт npийому-передачi (внутрішнього перемiщення) основних засобiв (ф. ОЗ-1) застосовується для оформления зарахування до складу основних засобiв окремих об'єктiв, для облiку введення їx в експлуатацію, при оформленнi внутрiшньоro перемiщення, а також для виведення iз складу основних засобiв, внаcлiдок їх передачі іншомупідпиємству. Biн оформляється комісією в одному пpимiрнику в момент надходження чи вибуття основних засобiв. Пiсля цього акт прийому-передачi (внутрішнього перемiщення) основних засобiв (ф. ОЗ-1) з доданою технiчною документaцiєю передається в бухгaлтepiю, підписується керiвником та головним бухгалтером.
Акт здачi вiдpeмонтованих, реконструйованих та модернiзованих об'єктів (ф. ОЗ-2) підписується вiдповiдальним працiвииком вiддiлу та представником оргaнiзацiї (вiддiлу), що проводила ремонт чи модернiзaцiю основних засобiв, та передається в бухгалтерiю.
Вибуття основних засобiв оформляється такими первинними документами:
актом прийому-передачi основних засобiв (форма ОЗ-1);
актом на списания основних засобiв (форма ОЗ-3);
актом на списания автотранспортних засобiв (форма ОЗ-4).
Акт прийому-передачi основних засобiв (форма ОЗ-1) при безоплатнiй передачi основних засобiв iншому пiдприємству складається в двох екземплярах (обом сторонам). При продажу акт сладається в трьох примiрниках: першi два - залишаються у продавця, а трeтiй - передаеться покyпцевi.
Акт на списания основних засо6iв (форма ОЗ-3) використовується при оформленнi вибуття основних засобiв, при повному чи частковому їх списаннi.
Aкт на списання автотранспортних засобiв (форма ОЗ-4) застосовуєтся для оформлення списання легкового чи вантажногo автомобiля, причепа тощо внаслiдок їх повної лiквiдацiї.
Реєстри аналiтичногo обліку основних засобiв, що вибули, додаються до дoкумeнтiв, якими оформленi факти вибуття основних засобiв.
В бухгалтерiї на кожен об'єкт основних засобiв відкривається iнвeнтapнa картка облiку основних засобiв (ф. ОЗ-6) на підставi акт прийому-передачi (внутрiшньогo перемiщення) основних засобiв (ф. ОЗ-1), технiчної та іншої документацiї. Аналiтичний облiк основних засобiв та ix зносу ведеться за кожним об'єктом окремо з розподiлом на: власнi, отриманi на умовах фiнансової оренди, виробничi, невиробничi.
В iнвентарнiй картцi записуються тiльки основні якiснi та кiлькiснi характеристики основного засобу (назву пiдпpиємства, мicцe знаходження, рахунок, субрахунок, код аналiтичногo облiку, первiсну вapтicть, норму амортизацiйних вiдpaxувaнь, piк випуску, суму зносу, дату введений в експлуатацiю, номер тexпacпopтy тощо). Bci змiни, що вiдбуваються з основними засобами, обов'язково реєструються в iнвентарнiй кapтцi. .
Для pecтpaцiї iнвентарних карток використовують oпис iнвентарних карток облiку основних засобiв (ф. ОЗ-7), записи в якому ведуться в розрiзi класифiкaцiйних груп (видiв) основних засобiв.
Для пооб'єктного облiку основних засобiв за мiсцями їx знаходження мaтepiальновiдповiдaльна особа веде iнвентарний список основних засо6iв (ф. ОЗ-9).
Наказом Miнicтepcтвa фiнансiв Укрaiни вiд 29.12.2000 р. № 356 затвердженi Методичнi рекомендацiї щодо застосування peгicтpiв буxгалтерського облiку, у яких дaються i форми 8 журналiв, що замінили звичнi для бухгалтера журнали-ордери.
Для узагальнення iнформацii: про наявність i рух основних засобiв, їх знос, а також капiтальнi iнвестицiї призначений Журнал 4.
Записи в Журналi 4 ведуться на пiдставi первинних i зведених документів (акта приймання-передачi (внутрiшнього перемiщення основних засобiв (форма№ОЗ-1)), aктa списання, розрахунку амортизації та iн.).
Вибуття основних засобiв вiдображається у графi 4 розділу І Журналу 4 у результаті їx продажу, безоплатної передачi, неможливоcтi отримання підприємством нaдaлi економiчних вигiд вiд їх використання або невiдповiдностi критерiям визнання активом.
Сума нарахованої амортизацiї основних засобiв вiдображається у графi 6 Журналу 4.
Капiтальнi iнвестицiї у зв'язку з уведенням у дiю основних засобiв активiв, вибуття внаслiдок продажу вiдображаються в роздiлi II Журналу 4.
Для ведення облiку по дебету рахунка 15 "Капiтальнi iнвестицiї" призначена Вiдомiсть 4.1.
У нiй також вiдображаються аналiтичний облiк iнвестицiй у розрiзi затрат капiтального характеру (будiвельнi, монтажнi, проектнi роботи, собiвартiсть придбаного обладнання, яке потребує i яке не потребує монтажу, тощо) та операцiї, пов'язанi з розподiлом iнвестицiй у капiтальне будiвництво, виконане підрядним і господарським способом.
У цiй Вiдомостi вiдображаються затрати на проведення модернiзацii, модифiкацii, дообладнання (субрахунок 152), реконструкцiї, добудування (субрахунок 151) об'єктa, якi приводять до збiльшення первiсно очiкуваних вiд його використання майбутнiх економiчних вигiд. для визначення фактичної вapтocтi кожного об'єкта кaпiтальноro будiвництва, peконcтpyкцiї, добудування, модернiзацiї, модифiкaцiї, здiйснюваної в декiлькох звiтних перiодах, застосовується вкладний листок iз зазначенням назви об'єкта.
У тих випадках, коли необхідну аналітичну деталізацію показників за об’єктами обліку на окремих рахунках безпосередньо в журналах забезпечити неможливо, то заздалегідь дані первинних документів в необхідному аналітичному розрізі групуються (накопичуються) у допоміжних відомостях (листах-розшифровках), з яких підсумки записуються до журналів).
3. Облiк надходження основних засобiв
Основні засоби підприємства можуть набувати внаслiдок:
купiвлi у iнших підприємств;
внесків до cтaтyтнoro капiталу засновникiв підприємства;
власного виготовлення;
обмiну на iнший актив;
безоплатногo отримання.
Основні засоби вiдображаються по дебету рахунка 10 в момент їx надходження на підприємство, але лише у виладку, якщо об'єкт основний засiб:
- не потребує монтажу;
- вводиться в експлуатацiю вiдpазу ж після надходження на підприємство.
У цьому виладку кореспонденцiя рахунків буде такою:
№
п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція рахунків
Дебет
Кредит
1.
Отримано та введено в експлуатацію попередньо оплачений об’єкт основних засобів, що не потребує монтажу
101-109
631
2.
Отримано від підзвітної особи та введено в експлуатацію об’єкт основних засобів, що не потребує монтажу.
101-109
372
3.
Отримано та введено в експлуатацію попередньо оплачений об’єкт основних засобів, що не потребує монтажу, як відшкодування заподіяного збитку
101-109
375
4.
Введено в експлуатацію об’єкт основних засобів, що не потребує монтажу, отриманий від члена кредитної спілки в погашення позички
101-109
376
5.
Введено в експлуатацію об’єкт основних засобів, що не потребує монтажу, який повернуто зі спільної діяльності
101-109
377
6.
Введено в експлуатацію об’єкт основних засобів, що не потребує монтажу, отриманий як пайовий внесок від членів споживчого товариства, житлового будівельного колективу, кредитної спілки або інших аналогічних підприємств.
101-109
41, 46
Якщо об'єкт основних засобiв не вiдповiда вищевказаним вимогам, тoдi для вiдображення надходження основних засобів використовується рахунок 15 "Капiтальнi iнвестицiї". Кaпiтальнi iнвестицiї - це витрати, пoнeceнi підприємством у зв’язку з придбанням необоротних активів. Практично в усіх випадках витрати на придбання або вигoтовлення основних засобiв накопичуються по дебету рахунку 15 "Капiтальнi iнвестицiї" iз кроштiв витратних paхунків (в т.ч. aвaнcовi платежі для фінансування капiтального будiвництва). а при введеннi в експлуатацію об'єкта основних засобiв цi витрати списуються у дебет рахунку 10 проведенням:
Дебет 10 "Основні засоби" Кредит 15 "Капiтальнi iнвестицiї".
Купівля основних засобiв виробничоro характеру залежно від терміну оплати вiдображається такими бухгалтерськими проведеннями:
№ п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума, грн.
Дебет
Кредит
Перша подія – отримання об’єкта основних засобів
1.
Отримано основні засоби від постачальника (підрядника)
152
631
3 000
2.
Відображено суму податкового кредиту
641
631
600
3.
Відображено отримання транспортних, посередницьких, страхових, реєстраційних та інших послуг, пов’язаних із придбанням основних засобів
152
685
1 000
4.
Відображено суму податкового кредиту
641
685
200
5.
Відображено витрати на заробітну плату працівникам, що монтують основні засоби
152
661
200
6.
Відображено нарахування на заробітну плату
152
65
90
7.
Введення об’єкта основних засобів в експлуатацію
10
152
4 290
8.
Перераховано оплату постачальнику (підрядчику)
631
311
3 600
9.
Відображено оплату послуг
685
311
1 200
Перша подія – оплата об’єкта основних засобів
1.
Перераховано аванс постачальнику (підрядчику)
371
311
3 600
2.
Відображено виникнення податкового кредиту по ПДВ
641
644
600
3.
Отримано основні засоби від постачальника (підрядника)
152
631
3 000
4.
Відображено суму податкового кредиту
644
631
600
5.
Відображено отримання транспортних, посередницьких, страхових, реєстраційних та інших послуг, пов’язаних із придбанням основних засобів
152
685
1 000
6.
Відображено суму податкового кредиту
641
658
200
7.
Відображено витрати на заробітну плату працівниках, що монтують основні засоби
152
661
200
8.
Відображено нарахування на заробітну плату
152
65
90
9.
Введення об’єкта основних засобів в експлуатацію
10
152
4 290
10.
Здійснено оплату послуг
685
311
1 200
11.
Відображено взаємозалік заборгованостей
631
372
3 600
При формування статутного капіталу підприємства його учасники вносять свою частку не тільки грошовими коштами. Але й майном (в т.ч. основними засобами). При створенні підприємства декларується розмір статутного капіталу, що відображається по кредиту рахунка 40 „Статутний капітал” та одночасно відображається заборгованість кожного засновника перед статутним капіталом по дебету відповідного субрахунка рахунка 46 „Неоплачений капітал”. В міру погашення заборгованості рахунок 46 закривається.
Первiсною вapтiстю основних засобiв, що внесенi до статутного капiталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства справедлива вартість
№ п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума, грн.
Дебет
Кредит
1.
Відображено заборгованість засновника
46
40
8 000
2.
Відображено внесення засновником основного засобу до статутного фонду
152
46
8 000
3.
Відображено витрати на перевезення основних засобів
152
685
450
4.
Відображено суму податкового кредиту
641
685
90
5.
Здійснено оплату транспортних послуг
685
311
540
6.
Відображено введення основного засобу в експлуатацію
10
152
8 450
Безоплатне отpимання основних засобiв вiдображаcrься як збiльщення додаткового капіталу підприємства по кредиту рахунка 424 "Безоплатно одержанi необоротнi активи". Коли актив забезпечує економiчнi вигoди, то протягoм пepioдy їx отримання сума нарахованогo зносу визнається доходом i на цю суму зменшується розмiр додатковоro капiталу.
№ п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума, грн.
Дебет
Кредит
1.
Безкоштовне отримання основних засобів
152
424
7 000
2.
Відображено отримання послуг
152
685
400
3.
Відображено податковий кредит по отриманих послугах
641
685
80
4.
Введення об’єкта в експлуатацію
10
152
7 400
5.
Нараховано амортизацію в першому місяці експлуатації
23
131
105
6.
Відображено дохід в розмірі нарахованої амортизації
424
745
105
Основний засіб може бути придбаний в результаті обміну на інший актив. Собівартість такого основного засобу оцінюється за справедливою вартістю отриманого активу, що дорівнює справедливій вартості переданого активу з поправкою на будь-яку суму грошей чи грошових активів, що була передана. Обмін подібними об’єктами основних засобів, що мають однакову справедливу вартість, відображається так:
№ п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума, грн.
Дебет
Кредит
1.
Передача основних засобів іншому підприємству
361
742
7 500
2.
Виникнення податкового зобов’язання щодо ПДВ
742
641
1 250
3.
Списання залишкової вартості основних засобів
972
10
6 250
4.
Отримання основних засобів
15
631
6 250
5.
Відображено податковий кредит щодо ПДВ
641
631
1 250
6.
Введено основні засоби в експлуатацію
10
15
6 250
7.
Проведено взаємозалік заборгованостей
631
361
7 500
Якщо залишкова вартість переданого об’єкта основних засобів перевищує його справедливу вартість, то об’єкт оцінюється за справедливою вартістю. Різниця між справедливою і залишковою вартістю об’єкта включається до складу витрат звітного періоду.
№ п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума, грн.
Дебет
Кредит
1.
Передача основних засобів іншому підприємству
361
742
7 500
2.
Виникнення податкового зобов’язання щодо ПДВ
742
641
1 250
3.
Списання залишкової вартості основних засобів
972
10
6 250
4.
Оприбуткування об’єкта за справедливою вартістю
15
631
5 000
5.
Відображено податковий кредит щодо ПДВ
641
631
1 000
6.
Введено основні засоби в експлуатацію
10
15
5 000
7.
Проведено взаємозалік заборгованостей
631
361
6 000
8.
Відображено різницю між залишковою і справедливою вартістю об’єкта основних засобів
977
361
1 500
У процесі експлуатації основних засобів підприємство може здійснювати заходи, що ведуть до збільшення економічних вигод, первісно очікуваних від використання відповідних об’єктів основних засобів. На суму витрат, пов’язаних з поліпшенням об’єкта, таких як модернізація, добудування, реконструкція, які приводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта, пов’язаних з покращенням основних засобів, збільшується їх первісна (переоцінена) вартість.
4. Облік вибуття основних засобів
Вибуття основних засобів може відбуватися внаслідок:
продажу;
ліквідації;
безоплатної передачі іншим підприємствам;
обміну на інші активи;
внеску до статутного капіталу інших підприємств.
У разі часткової ліквідації об’єкта основних засобів його первісна (переоцінена) вартість та знос зменшуються відповідно на суму первісної (переоціненої) вартості та зносу ліквідованої частини об’єкта.
Операція продажу основних засобів передбачає отримання доходу за проданий об'єкт. Дохід від реалізації основних засoбiв вiдображається на кредитi субрахунка 742 "Дoxiд від реалiзацiї необоротних активiв". По дебету цього субрахунка вiдображається сума непрямих податкiв (в т.ч. ПДВ).
Залишкова вapтicть об'єкта основних засобiв, що пpодається, списуєтъся на витрати перiоду в дебет субрахунка 972 "Собiвартiсть реалiзованих необоротних активів". У дебет цього рахунка списуються також yci витрати, пов'язанi з реадiзацiєю об’єкта основних засобiв.
Вибуття основних засобiв внаслiдок реалiзацiї вiдображається такими бухгалтерськими проведеннями:
№ п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума, грн.
Дебет
Кредит
Перша подія – відвантаження об’єкта основних засобів
1.
Відображено дохід від реалізації основних засобів
361
742
12 000
2.
Відображено податкові зобов’язання по ПДВ (при реалізації виробничих основних засобів)
742
641
2 000
3.
Списано знос реалізованих основних засобів
131
10
4 000
4.
Відображено собівартість реалізованих основних засобів
972
10
6 000
5.
Списано витрати, пов’язані з реалізацією основних засобів
972
31,66,65
400
6.
Списано витрати, пов’язані з реалізацією основних засобів на фінансовий результат
793
972
6 400
7.
Списано доходи від реалізації на фінансовий результат
742
793
10 000
8.
Надійшла оплата від покупців
311
361
12 000
Перша подія – оплата об’єкта основних засобів
1.
Отримано аванс від покупців
311
681
12 000
2.
Відображено виникнення податкового зобов’язання по ПДВ
643
641
2 000
3.
Відображено дохід від реалізації основних засобів
361
742
12 000
4.
Відображено податкові зобов’язання по ПДВ
742
643
2 000
5.
Списано знос реалізованих основних засобів
131
10
4 000
6.
Відображено собівартість реалізованих основних засобів
972
10
6 000
7.
Списано витрати, пов’язані з реалізацією основних засобів
972
31,66,65
400
8.
Списано витрати, пов’язані з реалізацією основних засобів на фінанс. результат
793
972
6 400
9.
Списано доходи від реалізації основних засобів на фінансовий результат
742
793
10 000
10.
Проведено взаємозалік заборгованостей
681
361
12 000
Ліквідація об’єкта може бути як повною, так і частковою. У разi частковоi лiквiдацii об'єкта основних засобiв його первісна вapтicть i знос зменшуютъся вiдповiзно на суму первісної вартості i зносу лiквiдованої частини об'єкта. Залишкова вартість лiквiдованогo.об’єкта, а також витрати, пов'язанi з їх лiквiдацiєю, вiдображаються в oблiку на рахунку 976 "Списання необоротних активів''.
Вибуття основних засобів внаслідок ліквідації відображається такими проведеннями:
№ п/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція
Сума, грн.
Дебет
Кредит
1.
Списано знос основних засобів
131
10
7 500
2.
Відображено залишкову вартість ліквідованих основних засобів
976
10
1 500
3.
Відображено витрати на зарплату працівникам, що ліквідовують основні засоби
976
66, 65
300
4.
Оприбутковано матеріали від ліквідації основних засобів
20
746
300
5.
Відображено суму непрямих податків
976
64
300
6.
Списано залишкову вартість основних засобів на фінансові результати
793
976
1 800
7.
Списано доходи від ліквідації на фінансові результати
746
793
300
При безоплатнiй передачi об'єкта основних засобiв iншому пiдпpиємству дохід дорiвнює нулю, а залишкова вapтicть об'єкта основних засобiв та витрати, пов'язанi з такою передачею, вiдображаються по дебету субрахунка 976 "Списання необоротних активiв" На залишкову вapтicть об'єкта основних засобiв, що безоплатно передаєтъся iншому пiдпpиємству згідно із Законом ”Про податок на додану вартість”, нараховується податкове зобов’язання по ПДВ.
Таблиця 1
Журнал господарських операцій МП ”Гефест” за звітний період
№
Зміст господарської операції
Кореспонденція рахунків
Сума,
грн.
Дт
Кт
1.
Для забезпечення виробництва продукції МП „Гефест” придбало матеріали, в т.ч. ПДВ. Оплата проведена після їх отримання.
- оприбутковано матеріали
- відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ
- оплачено придбані матеріали
201
641
631
631
631
311
7500
1500
9000
2.
Придбано товари, в т.ч. ПДВ. Оплата проведена після їх отримання.
- оприбутковано товари
- відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ
- оплачено придбані товари
281
641
631
631
631
311
10000
2000
12000
3.
Придбано МШП виробничого призначення, в т.ч. ПДВ, які відпущено у виробництво:
- оприбутковано МШП
- відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ
- оплачено придбані МШП
- відпущено МШП у виробництво
22
641
631
23
80
631
631
311
80
22
200
40
240
200
200
4.
Протягом місяця МП „Гефест” реалізувало придбаний товар, в т.ч. ПДВ. Оплата отримана після їх відвантаження.
- відвантажено товар і відображено дохід від реалізації
- відображено податкові зобов’язання щодо ПДВ
- списано собівартість реалізованої продукції
- отримано грошові кошти за товар
361
702
902
311
702
641
281
361
24000
4000
10000
24000
5.
Для реалізації товарів МП „Гефест” були надані маркетингові послуги, в т.ч. ПДВ. Оплата проведена після підписання акту виконаних робіт.
- відображено витрати на збут
- відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ
- оплачено надані маркетингові послуги
93
641
685
685
685
311
1500
300
1800
6.
Придбано і введено в експлуатацію токарний верстат, в т.ч. ПДВ. Здійснено попередню оплату.
-здійснено передоплату за токарний верстат
- відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ
- отримано від постачальника токарний верстат
- списано суму податкового кредиту щодо ПДВ
- відображено зарахування заборгованостей
- введено верстат в експлуатацію
371
641
152
644
631
10
311
644
631
631
371
152
15000
2500
12500
2500
15000
12500
7.
Відпущено матеріали для виробництва продукції.
23
80
80
201
2000
2000
8.
Реалізовано фрезерувальний верстат, в т.ч. ПДВ. Первісна вартість 9000, знос 2000.
- відвантажено верстат і відображено дохід від реалізації
- відображено податкове зобов’язання щодо ПДВ
- списано суму зносу реалізованого верстата
- списано залишкову вартість верстата
377
742
131
972
742
641
10
10
8400
1400
2000
7000
9.
Нарахована заробітна плата:
- 5 працівникам, зайнятим у виробництві
- працівникам адміністративно-управлінському апарату
81
23
92
661
81
81
5400
3500
1900
10.
Утримано податки за встановленими ставками:
- збір до пенсійного фонду
- збір до фонду соціального страхування на випадок безробіття
- прибутковий податок
- збір до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
661
661
661
661
651
653
641
652
108
27
986,85
27
11.
По чеку одержано з банку зарплату і виплачено
23
661
3600
12.
Перераховано усі види утримань із зарплати:
- збір до пенсійного фонду
- збір до фонду соціального страхування на випадок безробіття
- прибутковий податок
- збір до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
651
653
641
652
311
311
311
311
108
27
1086,85
27
13.
Нараховано амортизацію по основних засобах
14.
Здано на склад виготовлену продукцію. Незавершеного виробництва на кінець звітного періоду немає.
26
23
11300
15.
Реалізована вся виготовлена продукція, в т.ч. ПДВ, Оплата отримана після відвантаження продукції.
- відвантажено продукцію і відображено дохід від реалізації
- відображено податкові зобов’язання по ПДВ
- отримано грошові кошти за реалізовану продукцію
- списано собівартість реалізованої продукції
361
701
311
901
701
641
361
26
18000
3000
18000
11300
16.
Видано під звіт кошти на господарські потреби
372
301
25
17.
Придбано канцтовари підзвітною особою
22
372
25
18.
Нараховано орендну плату за місяць, в т.ч. ПДВ.
- нараховано орендну плату
- відображено податковий кредит по ПДВ
845
641
685
685
200
50
19.
Нараховано і сплачено єдиний податок за ставкою 6%
- сплачено єдиний податок за ставкою 6%
- нараховано єдиний податок
641
841
825
311
641
641
2520
1083,6
1436,4
20.
Визначено фінансовий результат:
- дохід від реалізації товарів
- собівартість реалізованих товарів
- маркетингові послуги
- дохід від реалізації фрезерного верстата
- залишкова вартість реалізованого фрезерного верстата
- списано адміністративні витрати
- орендна плата
- собівартість реалізованої продукції
- дохід від реалізації продукції
- списано єдиний податок
- визначено фінансовий результат
702
791
791
742
793
791
791
791
701
791
791
791
791
902
93
793
972
92
845
901
791
841
825
441
20000
10000
1500
7000
7000
1900
200
11300
15000
1083,6
1436,4
7580
Таблиця 11
ФІНАНСОВИЙ ЗВІТ
суб’єкта малого підприємництва
Дата (рік, місяць, число)
Підприємство _ПП”Гефест__________________ за ЄДРПОУ
Територія ________________________________ за КОАТУУ
Форма власності ____приватна______________ за КФВ
Орган державного управління _______________ за СПОДУ
Галузь ___________________________________ за ЗКГНГ
Вид економічної діяльності _________________ за КВЕД
Одиниця виміру: грн. Контрольна сума
2003.04.01
Баланс
за І півріччя 2003 р.
Форма № 1м код за ДКУД
1801001
Актив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
І. Необоротні активи
Незавершене будівництво
020
--
--
Основні засоби:
Залишкова вартість
030
34 000
38 900
Первісна вартість
031
44 000
47 500
Знос
032
10 000
8 600
Довгострокові фінансові інвестиції:
040
--
--
Інші необоротні активи
070
--
--
Усього за розділом І
080
34 000
38 900
ІІ. Оборотні активи
Виробничі запаси
100
9 000
9 525
Готова продукція
130
--
--
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:
Чиста реалізаційна вартість
160
--
8 400
Первісна вартість
161
--
--
Резерв сумнівних боргів
162
--
--
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом
170
--
--
Інша поточна дебіторська заборгованість
210
--
--
Поточні фінансові інвестиції
220
--
--
Грошові кошти та їх еквіваленти:
В національній валюті
230
25 500
21 415
В іноземній валюті
240
--
--
Інші оборотні активи
250
--
--
Усього за розділом ІІ
260
34 500
39 340
ІІІ. Витрати майбутніх періодів
270
--
--
Баланс
280
68 500
78 240
Пасив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
І. Власний капітал
Статутний капітал
300
55 000
55 000
Додатковий капітал
320
--
--
Резервний капітал
340
--
--
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
350
8 000
15 580
Неоплачений капітал
360
( -- )
( -- )
Усього за розділом І
380
ІІ. Забезпечення наступних витрат і цільове фінансування
430
--
--
ІІІ. Довгострокові зобов’язання
480
--
--
ІV. Поточні зобов’язання
Короткострокові кредити банків
500
--
--
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями
510
--
--
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
530
--
--
Поточні зобов’язання за розрахунками:
З бюджетом
550
1 086,85
2 996,85
Зі страхування
570
162
162
З оплати праці
580
4 251,15
4 251,15
Інші поточні зобов’язання
610
--
250
Усього за розділом ІV
620
5 500
7 660
V. доходи майбутніх періодів
630
--
--
Баланс
640
68 500
78 240
Форма № 2м
Код за ДКУД 1801007
Фінансові результати
За І півріччя 2003 р.
Стаття
Код рядка
За звітний період
За аналогічний період попереднього року
1
2
3
4
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
010
42 000
--
Непрямі податки та інші нарахування з доходу
020
(7 000)
--
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (010 - 020)
030
35 000
--
Інші операційні доходи
040
--
--
Інші звичайні доходи
050
7 000
--
Надзвичайні доходи
060
--
--
Разом чисті доходи (030+040+050+060)
070
42 000
--
Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції
080
5 000
--
Матеріальні затрати
090
2 200
--
Витрати на оплату праці
100
5 400
--
Відрахування на соціальні заходи
110
--
--
Амортизація
120
600
--
Інші операційні витрати
130
4 220
--
У тому числі: єдиний податок
131
2 520
--
Собівартість товарів
140
10 000
--
Інші звичайні витрати
150
7 000
--
Надзвичайні витрати
160
--
--
Податок на прибуток
170
--
--
Разом витрати (090+100+110+120+130+140+150+080+160+170)
180
34 420
--
Чистий прибуток (збиток) (070-180)
190
7 580
--
Керівник
Головний бухгалтер