НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
“ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра міжнародної інформації
КУРСОВА РОБОТА
Аналіз моделей міжнародних відносин Австрії та Японії методами прикладної інформатики
студентки ІІ курсу
спеціальності “міжнародна інформація”
Бухтоярової Юлії
Науковий керівник
Білущак Галина Іванівна
ЛЬВІВ – 2008
ВСТУП.
Вивчаючи курс «Прикладна інформатика» ми вивчили багато методів розв”язання поставлених задач.
Для спеціальності «Міжнародна інформація» доцільно використати здобуті знання для аналізу моделей міжнародних відносин.
Одже в даній курсовій роботі буде проводитись аналіз моделей міжнародних відносин Австрії і Японії методами прикладної інформатики.
А також їхній статус на міжнародній арені, та прогноз військового стану і озброєнь країн на наступні роки.
Для виконання поставленої залачі буде зроблена загальна характеристика даних країн, побудувана і проаналізувана модель Річардсона (за даними SIPRI обчислені часові індекси, знайдені абсолютні витрати і даний часовий проміжок розділений на відносно однакові періоди).
Для кожного періоду будуть дані рекомендації для збереження країною або переходу її у стійкий стан.
Австрія
Австрія - континентальна, віддалена від моря країна. Вона розташована на півдні Центральної Європи, охоплюючи частину Східних Альп та Дунайського басейну, і межує з середземноморськими теренами. Тут, у самому серці Європи, чергуються різноманітні типи ландшафту, клімату і рослинності. Завдяки своєму розташуванню Австрія віддавна є перехрестям транспортних шляхів між великими європейськими економічними і культурними регіонами.
Австрія складається з дев'яти федеральних земель. А саме:
Бурґенланду,
Каринтії,
Нижньої Австрії,
Верхньої Австрії,
Зальцбургу,
Штирії,
Тиролю,
Переднього Арльберґу,
Відня.
Загальна площа федерації становить 83 тис. 858 кв. км.
Австрія має кордони аж із вісьмома державами, її населяють представники великих європейських етнічних сімейств: германського, романського і слов'янського, а також угорці (мадяри), що належать до уральсько-алтайської групи.
Загальна довжина австрійського державного кордону складає 2.706 км: із них 816 км з Німеччиною, 466 км з Чеською Республікою, 107 км зі Словаччиною, 354 км з Угорщиною, 330 км зі Словенією, 430 км з Італією, 166 км зі Швейцарією і 35 км з Ліхтенштейном.
Великі ландшафтні регіони
Населення
Згідно з останнім, проведеним 1991 року, переписом населення, Австрія мала 7.795.786 мешканців. 1996 року ця цифра, за оцінками, досягла 8,06 млн. Тобто, від 1991-го по 1996 роки населення збільшилося приблизно на 264 тис. осіб.
1996 року в Австрії 3,9 млн (48,5%) осіб були чоловічої, а 4,1 млн (51%) - жіночої статі. Середньопрогнозована тривалість життя становила 1996 року для новонароджених чоловічої статі 73,9, жіночої - 80,2 років.
Австрійське населення на 98% німецькомовне. Представники шести визнаних в Австрії груп народностей проживають у п'яти федеральних землях. Бурґенланд є батьківщиною хорватів та угорців, багато з яких перебралися і до Відня. Словени розселені в південно-каринтських долинах Ґайль, Розен і Яун, а також в окремих поселеннях південної частини Штирії. У Відні й Нижній Австрії - Мархфельді і Тульнерфельді - мешкають чехи і словаки. Визнані 1993 року етнічною групою цигани та сінті проживають передусім у бурґенландських поселеннях, а також у Відні.
Закон про групи народностей від 1976 року визнає лише автохтонні групи, причому під такими розуміються лише ті, які живуть в Австрії щонайменше впродовж трьох генерацій і є австрійськими громадянами.
Федеральний устрій
Демократична Республіка Австрія є федеративною державою і складається із самостійних земель: Бурґенланду, Каринтії, Нижньої Австрії, Верхньої Австрії, Зальцбурґу, Штирії, Тиролю, Переднього Арльберґу і Відня.
Упродовж столітнього історичного розвитку австрійські федеральні землі перетворилися на специфічно позначені етнічні, господарські і культурні єдності. Це, серед іншого, пов'язане з різким поділом австрійської території на ландшафтно-природні області. З огляду на рельєф, рослинність і клімат, федеративна територія разюче неоднорідна. Різноманітні життєві звички, діалектні особливості, звичаї і народні строї населення створюють широкий спектр австрійської самобутності.
Центри регіонального історичного і культурного розвитку є столицями федеральних земель, а такі міста, як Ґрац, Інсбрук чи Зальцбурґ, є, до того ж, колишніми князівськими резиденціями і центрами управління, вони відіграли значну роль у становленні Австрії. Особливою ж мірою це стосується столиці федерації, Відня, який упродовж багатьох століть був центром багатонаціонального європейського цісарства.
Наведені далі числа мешканців окремих федеральних земель і міст спираються на висліди останнього перепису населення (1991).
Бурґенланд
3.965 кв. км, 270.880 мешканців.
Найпівденніша федеральна земля Австрії межує з Нижньою Австрією і Штирією. Вона виділилася 1921 року з німецько-мовних околиць Угорщини після того, як за Сен-Жерменською мирною угодою (1919) була віднесена до Австрії.
Бурґенланд - визнаний аграрний край. Тут вирощують пшеницю, кукурудзу і овочі, але найважливішою сільськогосподарською продукцією є фрукти і передусім вина. Поряд із ланами розташовані підприємства з переробки і консервування. Чарівні краєвиди Бурґенланду притягають численних відвідувачів. Але найбільшою принадою для туристів є Нойзідлерське озеро, єдине степове озеро Центральної Європи. Завдяки членству Австрії в ЄС Бурґенланд став надзвичайно привабливим і для інвесторів.
У столиці цієї землі, Ейзенштадті (близько 10.000 мешканців), творив Йозеф Гайдн, похований тут у Гірській церкві. В замку Естергазі в Ейзенштадті відбуваються Бурґенландзькі Гайденівські фестивалі. В липні і серпні на Озерній сцені в Мюрбіші (на Нойзідлерському озері) виконують оперети. В липні відбуваються і Лекенгаузенські фестивалі камерної музики.
Каринтія
9.533 кв. км, 547.798 мешканців.
Каринтія - найпівденніша федеральна земля Австрії. Гірська Верхня Каринтія на заході разом із Нижньокаринтським басейном на сході витворюють оточену зусібіч високогір'ями ландшафтну єдність. Так звана "австрійська Рів'єра" на Вертерському озері, в безпосередній близькості до столиці землі Клаґенфурта (близько 89.000 мешканців) і купальні на Оссіахському і Мільштеттерському озерах є привабливими місцями екскурсій для австрійських і зарубіжних гостей; окрім четвертого великого озера, Вайсенського, в Каринтії є ще близько двохсот середніх і маленьких озер. Багато туристів, що цікавляться культурою, поєднують свій відпочинок у Каринтії з відвідинами заходів "Каринтійського літа".
У Південній Каринтії вже впродовж століть проживає словенська етнічна група. У долині Нижнього Ґайлю, Розенській і Яунській долинах мешкають разом словенське- і німецькомовні каринтійці.
Великі електростанції у високогір'ї і на Драві роблять вирішальний внесок у постачання Австрії електроенергією. В цій федеральній землі видобувають також залізну руду, свинець, цинк, вольфрам і магній. Окремі галузі промисловості Каринтії належать до найпередовіших у світі, скажімо, виробництво електроніки у Філласі. Важливими галузями є електро-хімічна промисловість, а також деревообробна, будівельна і кам'янодобувна. Ферлахські зброярі виробляють відомі в цілому світі мисливські рушниці. Філлах (приблизно 55.000 осіб), що лежить неподалік від словенського та італійського кордонів, є найбільшим транспортним і залізничним вузлом Південних Альп.
Нижня Австрія
19.174 кв. км, 1.473.813 мешканців.
Через Нижню Австрію, так само як і через сусідню Верхню Австрію, протікає Дунай. Це найбільша за площею австрійська федеральна земля. Від 1986 року її столицею є Санкт-Пельтен (близько 50.000 мешканців). Так само як і у Верхній Австрії, тут ще з берігся старий адміністративний поділ на "дільниці" - скажімо, Винова дільниця, Лісова дільниця.
Серед інших федеральних земель Нижня Австрія має найбільші посівні площі, ріллю, сади і виноградники. У виробництві багатьох сільськогосподарських продуктів, скажімо, пшениці чи цукрового буряку, вона веде перед в Австрії. Нижньоавстрійські вина з Вахау, околиць Відня, із Ґумпольдскірхена, Бадена чи Феслау високо поціновують знавці.
Разом із тим, це історичне ядро австрійської держави багате і на корисні копалини, до того ж, це індустріальний край. На північ від Дунаю зосереджені найбільші поклади нафти в Австрії. Нафтопереробні заводи у віденському передмісті Швехаті мають очисну спроможність 10 млн тонн на рік. Великі хімічні, металургійні, залізообробні, текстильні і харчові підприємства розташовані переважно в південній частині Віденського басейну.
На Дунаї і одній із його приток, Кампі, збудовані найважливіші для електропостачання Австрії великі електростанції. В промисловій зоні довкола Відня зосереджені також і кілька найбільших теплових електростанцій, приміром, ТЕС у Корнойбурзі та Гоге-Ванді чи вугільна електростанція в Дюрнрорі.
Нижня Австрія багата на археологічні знахідки та пам'ятки культури. Важливі знахідки датуються кам'яною добою (наприклад, Віллендорфська Венера) і часами Римської імперії (скажімо, табір Карнунтум). Романські і готичні скити й церкви, чудові барокові монастирі та замки роблять Нижню Австрію дуже цікавою для знавців мистецтва. Різноманітні мистецькі програми міжнародного значення проходять у рамках Дунайського фестивалю "Нижня Австрія".
Верхня Австрія
11.980 кв. км, 1.333.480 мешканців.
Земля "на Еннсі" - це ландшафтна тріада: на півночі Гранітно-гнейсова височина, відтак відділене долиною Дунаю передгір'я Альп, що на півдні переходить в австрійську частину Зальцкаммерґуту і Високих вапнякових Альп.
Озерні терени верхньоавстрійського Зальцкаммерґуту належать до найчарівніших краєвидів Австрії. Води Аттерського, Траунського і Вольфґанзького озер - це тільки найвідоміші - не такі теплі, як у каринтійських озерах, та й природа дещо суворіша. Гальштад на однойменному озері дав назву цілій праісторичній добі (Гальштадська культура).
Сільське господарство особливо процвітає у пагористій місцевості цієї землі. Тут містяться також другі за важливістю поклади нафти і газу. Низка великих електростанцій збудована на Дунаї та його притоці, Еннсі.
Верхньоавстрійській економіці притаманна вже впродовж десятиріч надзвичайна динаміка. Приблизно чверть сукупного австрійського імпорту походить звідси. Дві третини його надходить до Європейського Союзу. Довкола столиці цієї землі, Лінца-на-Дунаї (близько 203.000 мешканців), з його сучасним торговельним портом, розташовані великі підприємства рудної, залізної та хімічної промисловості. Інші важливі осередки промислового виробництва - це Вельс, Ґмунден, Штайр і Феклябрук.
Міжнародні ярмарки у Вельсі й Ріді демонструють здобутки промисловості й сільського господарства Верхньої Австрії.
А в культурному плані їх доповнюють щорічні Міжнародні Брукнерові фестивалі, що відбуваються в Лінці.
Зальцбург
7.154 кв. км, 482.365 мешканців.
Від прадавніх часів тут видобувають сіль. Звідси й походить назва міста і землі (давня слов'янська назва - Сольгород). Ця федеральна земля охоплює частину Вапнякових Альп, західний Зальцкаммерґут з його озерними теренами, східні Кітцбюгельські Альпи, північний Високий Тауерн і західний Низький Тауерн.
Столиця цієї федеральної землі, Зальцбург (близько 144.000 мешканців), є штаб-квартирою земельного уряду і престольним містом архієпископа зальцбурзького. Після 1915 року "місто Моцарта", а разом із ним - і вся земля Зальцбург, - перетворилися на "мекку" міжнародного туризму. Стара частина Зальцбурга зберігається як суцільний витвір мистецтва історичної ваги. Всесвітню славу мають курорти Бадґастайн і Бад-Гофґастайн із його знаменитими термальними джерелами. Відомими центрами зимових видів спорту є, наприклад, Зальбах-Гінтерґлемм, Цель-на-Зее і Капрун. Капрун зажив міжнародної слави завдяки Тауернській електростанції Ґлекнер-Капрун.
Поряд із економічним піднесенням Зальцбурга, зокрема в секторі обслуговування, високорозвинутій, почасти експортно-інтенсивній спеціальній промисловості і надзвичайно успішній туристичній діяльності, відбувався культурний і науковий розквіт. Започаткований ще 1920 року Зальцбурзький фестиваль, знаний у всьому світі, доповнюється заснованим Гербертом фон Караяном Великоднім фестивалем і Зеленосвятськими концертами.
Штирія
16.388 кв. км, 1.184.720 мешканців.
Штирію (дослівно "Штиріська марка") називають ще "Зеленою маркою" - розлогі ліси вкривають приблизно половину її поверхні, а ще чверть займають галявини, луки, полонини і виноградники. Північну частину землі, гористу Верхню Штирію, завдяки покладам залізної руди й розташованим тут підприємствам рудної та сталевої промисловості називають також "Залізною маркою".
Штирія веде перед у гірничо-видобувній промисловості всієї Австрії. Дев'ять десятих залізної руди, яку видобувають в Австрії, походять зі штирійських Рудних гір. У Північній Штирії видобувають буре вугілля. Штирія має багаті поклади магнію, вироби з якого експортують у багато країн світу. Науковим центром гірничовидобувної промисловості є Гірничий університет у Леобені.
Центрами залізообробної, сталеливарної промисловості, як і машинобудування, є долини Муру і Мюрцу. Велике значення має і виробництво целюлози та паперу, а також електронна промисловість. Саме в цій галузі (скажімо, виробник чіпів AMD), а ще в сфері екотехніки та виробництва штучних матеріалів багато новаторських місцевих підприємств здобули собі міжнародне ім'я. Сучасні автомобільні підприємства "Ойростар-аутомобіль-верке", "Штаєр-Даймлер-Пух", продукція яких надходить в усі країни світу, розташовані в Граці.
Штирійська столиця (близько 238.000 мешканців) є відомим австрійським промисловим, культурним і освітнім центром. Над мальовничим старим містом височить Замкова гора з її годинниковою вежею. Надреґіональне значення має й "Штирійська осінь", найбільший австрійський фестиваль авангарду.
Тироль
12.648 кв. км, 631.410 мешканців.
Тироль належить до найвідоміших туристичних куточків світу, тому про нього склалося традиційне уявлення як про край гір і лісів, альпінізму і зимових видів спорту (Зимові Олімпійські ігри 1964-го і 1976 рр.), стародавніх селянських садиб посеред чарівного краєвиду і колоритних народних звичаїв. Тироль - головне джерело прибутків від туристичної індустрії Австрії. Важливу роль відіграє ця федеральна земля і у внутрішньому виробництві гідроелектроенергії та - завдяки розгалуженій системі сполучень з баварсько-південнонімецьким регіоном, - значну роль в європейській економіці.
Міжнародне значення мають, серед інших, такі промислові підприємства: металургійний завод у Планзее (порошкова металургія), єнбахівські заводи (дизельні мотори, автомобілі), "Сваровскі" (оптичні прилади, прикраси зі скла) і "Біохімія Кундль" (пеніцилін для орального вжитку).
Тироль - це один із важливих вузлів європейського транспортного сполучення. Транспортними артеріями європейського значення є автомагістраль Іннталь (долина р. Інн), що проходить від столиці федеральної землі м. Інсбрука (близько 118.000 мешк.) до Ландека, і Бреннерський автошлях. Арльберзький автотунель, завдовжки 14 км, вперше відкрив постійне сполучення між Переднім Арльберґом і Тиролем за будь-яких погодних умов. Спорудження Фельбертауернської траси встановило прямий зв'язок між Північним та Східним Тиролем через державну територію Австрії.
Окрім того, у Тиролі розвинуто систему шкільної та іншої освіти; це центр духовного спілкування, сучасного мистецтва і культури. В літні місяці в Інсбруці відбуваються Фестивалі стародавньої музики і Амбразівські замкові концерти. "Європейський форум в Альпбасі" є на сьогодні найзначнішим конгресом європейської інтелігенції.
Передній Арльберґ
2.601 кв. км, 331.472 мешканців.
Передній Арльберґ є найзахіднішою і - за винятком Відня - найменшою за площею федеральною землею Австрії. Мешканці Переднього Арльбергу розмовляють алеманською мовою, - спорідненим зі швейцарським та швабським діалектом німецької мови. Цей "клаптик землі" ("лендле") між Боденським озером і Арльберґом має кілька відмінних між собою ландшафтних регіонів; завдяки красі тамтешньої природи туди особливо вчащають іноземні туристи. Найприбутковішими, поряд із транспортною галуззю та сферою послуг, є промисловість і енергетика. Окрім текстильної індустрії, в Передньому Арльберзі розвинуті також залізообробка, чорна металургія і харчова промисловість.
Струм, видобутий із багатих на енергію вод, задовольняє не лише місцеві потреби, а й - через систему європейської кооперації - частково надходить до ФРН та країн Бенілюксу.
Частина Арльберґу на межі між Переднім Арльберґом і Тиролем вважається в усьому світі доменом гірськолижного спорту. Втім, і такі терени, як Малий Вальзерталь, Монтафон і Бреґенцький ліс, стали визнаним туристичним регіоном. Столиця цієї федеральної землі Брегенц (близько 27.000 мешканців), що лежить на Боденському озері і є штаб-квартирою земельного уряду, зажив міжнародної слави завдяки своїм фестивалям. На початку 80-х рр. був відкритий новий Палац фестивалів і конгресів. Торговельним центром і найзаселенішим містом Переднього Арльберґу є Дорнбірн (прибл. 41.000 мешканців).
Відень
415 кв. км, 1.539.848 мешканців.
Відень є і федеральною столицею Австрії, і водночас окремою федеральною землею. Це місто лежить на сході федерації, на теренах Нижньої Австрії, за якихось 60 км від кордонів Угорщини, Чехії і Словаччини.
Те, що Відень став одним із найзначніших європейських міст, пояснюється, зокрема, його ідеальним географічним розташуванням на перехресті водних дунайських шляхів від Балтики до Середземномор'я. Внаслідок звільнення країн Східної Європи дунайська метрополія перетворилася на один із найважливіших пунктів на мапі Європи. Згідно зі "Звітом про взаємопроникнення 1996 року" Європейської комісії, Відень є четвертим за добробутом з-поміж понад 200 регіонів ЄС.
У федеральній столиці містяться законодавчі органи федерації, федеральний уряд, центральні установи і Верховний суд, а також ряд міжнародних організацій.
Відень - це також місце проведення світових конгресів: у середині 90-х років Відень посідав друге місце серед найбільш популярних міст для проведення міжнародних конгресів після Парижа. Відень - це також важливий європейський туристичний центр. Величні пам'ятки архітектури, музеї та Галереї з унікальними мистецькими скарбами майже всіх епох історії європейського Заходу засвідчують велике історичне минуле міста "на блакитному Дунаї". Віденські університети, мистецькі навчальні заклади і вишукана музична і театральна культура досі визнає духовно-культурну роль міста в європейському контексті. Такі видовищні заходи, як "Віденський фестивальний тиждень" і кінофестиваль "Вієннале" мають міжнародне звучання.
Упродовж століть Відень був столицею Габсбурзької монархії. Особливого значення Відень набув як місто музики.
Федеральна столиця є і промисловим центром Австрії. Тут розташовані підприємства з обробки металів, точної механіки, електротехніки і виробництва двигунів. Окрім іншого, Відень задає тон у вишуканому смаку мистецтва й моди. Великі австрійські банки, ощадні каси, страхові компанії і більшості великих австрійських фірм прагнуть мати свої штаб-квартири у Відні. Навесні і восени стає відчутною роль Відня як міста міжнародних ярмарків; відбувається тут і цілий ряд фахових спеціалізованих ярмарків, що розкривають значення Відня в міжнародній
торгівлі.
Японія
Площа - 372 тис. км2.
Населення ~ 125 млн чоловік.
Столиця - Токіо.
Японія - економічно найрозвинутіша країна Азії. Наявність значного економічного потенціалу, високі темпи економічного зростання, вигідне геополітичне положення в північно-західній частині Тихого океану дають підставу вважати цю країну одним із найважливіших центрів світового господарства. Японія має потужну промисловість з найновішими технологіями, значні валютно-фінансові ресурси, займає міцні позиції в системі міжнародних економічних відносин. У другій половині XX ст. вона пройшла період небаченого в її історії економічного піднесення і вступила в етап постіндустріального розвитку. Країна розташована на невеликих за площею островах біля узбережжя Східної Азії. Це морська країна, для якої Тихий океан - найбільш універсальна та зручна дорога у всі кінці світу.
Японія - конституційна монархія. Сучасний державний устрій визначається конституцією 1947 року, основні положення якої відкривають широкі можливості демократії в країні. В адміністративному відношенні Японія поділяється на 43 префектури (кен), три столичних округи - Токіо (столиця Японії), Осака та Кіото (стародавня столиця країни) і губернаторство Хоккайдо.
Природно-ресурсний потенціал. Острови Японського архіпелагу, геологічною основою яких є підводні гірські хребти, простягаються дугами вздовж східного узбережжя Азії. Основна дуга складається з чотирьох островів: Хонсю, Кюсю, Сікоку та Хоккайдо. Територія островів знаходиться в активному сейсмічному районі, де насті землетруси. 3/4 території островів займають гори та місцевості з дуже пересіченим рельєфом. На островах - понад 200 вулканів, серед них - 40 діючих, в тому числі і Фудзі, що є символом країни. Господарська діяльність зосереджена на порівняно невеликих за площами рівнинах, серед яких значні на о.Хонсю - Канто (на ній розташована столична агломерація), Кінкі (розміщуються Осака, Кіото), Нобі (розташована агломерація Нагоя), Етіго; на о.Кюсю - Тікуго (міста, Фукуока і Кітакюсю); на Хоккайдо - Ісікарі.
У надрах Японських островів трапляються хімічні елементи майже всієї таблиці Менделєєва, але родовищ промислового значення вкрай мало. Достатньо для внутрішніх потреб видобувається тільки вапняків і сірки, дуже мало - вугілля, свинцево-цинкової і мідної руди, золота.
Вся територія країни перебуває в зоні активної діяльності мусонів. Літній мусон супроводжується опадами на східних схилах гір, а зимовий несе холодні повітряні маси з Сибіру і спричиняє сильні снігопади на Хоккайдо і на узбережжі Японського моря. Навесні і восени в Японію приходять тропічні циклони. Весною вони приносять теплі дощі, а з серпня по жовтень - тропічні урагани (тайфуни). Дощі живлять численні річки, що мають значний енергетичний потенціал, воду їх використовують для зрошення.
Японія - зелена країна, її гори на півдні вкриті субтропічними, в центральній частині - мішаними, на півночі - хвойними лісами. Проте більшість лісів країни - штучні насадження, а ландшафти дуже змінені діяльністю людини (мол. 105).
Населення. Територія Японських островів - одна з найбільш густо заселених у світі. Переважна більшість населення країни розміщується на вузьких смугах прибережних рівнин. Системи розселення в зонах Токіо - Йокогама, Осака - Кобе - Кіото, Нагоя, північної частини Кюсю (Кітакюсю - Фу-куока) являють собою великі багатомільйонні агломерації (мал. 106). Вздовж головної транспортної осі країни, що з'єднує ці агломерації, виникло одне із найпотужніших у світі зосереджень промисловості та інших видів економічної діяльності, за яким закріпилася назва «Тихоокеанський промисловий пояс Японії». У східній частині цього поясу від Токіо - Йокогама до Осака - Кобе склався другий у світі а кількістю населення мегалополіс -Токайдо (понад 65 млн чоловік).
Мал. Токіо – столиця і найбільше місто Японії
Господарство. Сучасна Японія має динамічні продуктивні сили, в яких нестача природних ресурсів компенсується високим рівнем кваліфікації і культури праці робочої сили, активним і гнучким використанням капіталу та сучасних методів організації виробництва, високим рівнем розвитку науки і техніки. Держава і підприємці проводять активну діяльність на світовому ринку. І Економіка Японії після Другої світової війни пройшла два етапи розвитку. В ІО-60-ті роки склалися чи не найсприятливіші умови розвитку за всю історію Японії. Інтенсивно використовувалася висококваліфікована і водночас ще дешева робоча сила, активно впроваджувалися найновіші досягнення світового науково-технічного прогресу, відбулися реорганізація капіталу, аграрні реформи на селі. Скористалась Японія і заощадженням на воєнних витратах, що вивільнили додаткові кошти, сприятливою кон'юнктурою на світових ринках дешевої сировини.
У 70-80-ті роки сприятливі чинники попередніх десятиліть вичерпали себе. Тільки кваліфікована робоча сила (але тепер уже одна з найдорожчих у світі) як і раніше відіграє важливу роль. Японія від практики залучення іноземних технологій перейшла до інтенсивного розвитку власних наукових досліджень.
Нині країна має трудові ресурси з високим рівнем професійної підготовки, культури праці та професійної мобільності. Рівень продуктивності праці - один з найвищих у світі. Господарство має сучасну технічну оснащеність, використовує сучасне Устаткування і сучасні технології виробництва. Проблема нестачі місцевих Природних ресурсів розв'язується шляхом впровадження енерго - та ресурсозберігаючих технологій у поєднанні з гнучкою політикою на зарубіжних ринках сировини. Як основні внутрішні ресурси розвитку використовуються ті можливості, які надає науково-технічний прогрес. Зовнішні ресурси розвитку утворюються за рахунок реалізації на світових ринках високоякісної і конкурентоспроможної продукції наукоємних галузей господарства, науково-технічної інформації та експорту капіталу. Промисловість. Становим хребтом японської промисловості стали потужні корпорації, які входять до великих фінансово-монополістичних груп: Фуйо, Міцубісі, Сумітомо, Міцуї, Дайіті тощо. Основні виробництва зосереджені в руках окремих великих концернів. Але водночас важливу роль відіграє діяльність і численних малих та середніх підприємств.
Японська промисловість активно пов'язана зі світовими ринками. З одного боку, для її потреб довозиться 79 % необхідного вугілля, 99 % нафти, 98 % залізної руди, 70 % лісу, 100 % фосфатів, бокситів, бавовни, вовни тощо. З другого боку, на експорт іде половина вироблених автомобілів, майже 90 % годинників, 95 % відеомагнітофонів, 75 % копіювальних машин, понад 50 % телевізорів та калькуляторів, понад 40 % верстатів тощо.
В Японії висока територіальна концентрація виробництва. В межах «Тихоокеанського промислового поясу", територія якого становить тільки 1/4 частину площі країни, виробляється 4/5 промислової продукції Японії. Зона мегалополісів, особливо агломерації Кейхін (Токіо - Йокогама), Хансін (Осака, Кобе, Кіото), Тюкьо (Нагоя) є зосередженням наукоємних виробництв.
Важливою рисою географії важкої промисловості стало формування великих міжгалузевих комплексів-комбінатів. Найпотужніші об'єкти виникли по сусідству з трьома головними агломераціями. Наприклад, в агломерації Кейхін - це комбінати в Йокогама, Кавасакі, Гоі, Касіма; в Хансін - комбінати в Хіробата, Сакаї, Анегасакі; біля Нагої - комбінати в Йоккаіті. Ланцюжок комбінатів виник на узбережжі Внутрішнього Японського моря: Мідзусіма, Івакуні, Токуяма, Оіта тощо.
Японія - лідер світової чорної металургії (98 млн тонн сталі в 1994 році). Тут діють майже два десятки металургійних заводії? повного циклу, найбільші - у Кавасакі, Тіба, Токай, Хіробата, Фукуяма, Кітакюсю. В хімічній промисловості основу галузі становлять 16 нафтохімічних комплекси?; найбільші - у Касіма, Гоі, Йоккаіті, Мідзусіма, Сакаї. За розмірами енергоспоживання, Японія четверта в світі (понад 500 млн тонн у вугільному еквіваленті), хоч на 90 % залежить від імпорту енергоносіїв, у тому числі нафти імпортується 240 млн тонн, вугілля довозиться понад 110 млн тонн.
У світовому виробництві машин і устаткування частка Японії становить понад 10 %. Машинобудівні фірми освоїли всю номенклатуру продукції галузі. Провідні машинобудівні концерни є основою експортної бази Японії, адже за межі Японії вивозиться 1/4 продукції машинобудування. Провідними галузями японського машинобудування є електромашинобудування (І/З продукції галузі), де половину продукції дає радіоелектроніка; транспортне машинобудування, в якому провідне місце посідає автомобілебудування (10,5 млн автомобілів у 1994 році) та суднобудування; загальне машинобудування з великими фірмами, що виробляють промислове устаткування і верстати.
В Японії створений потужний науково-виробничий комплекс. Це дає змогу розглядати виробництво наукоємної та технічно складної продукції як основний напрям спеціалізації країни в міжнародному поділі праці. Науково-виробничий комплекс має високий рівень територіальної концентрації. Так, на агломерацію Токіо - Йокогама припадає 60 % наукових розробок і близько 40 % продукції галузей високої технології. Важливу роль відіграють також Осака, Кіото і Нагоя. Перспективним напрямом покращення територіальної організації цього комплексу є створення системи технополісів - науково-промислових зон, оснащених сучасною інфраструкту рою і науково-дослідними підприємствами. Створене перше «наукове місто» - Цукуба, створюється ще 19.
В агропромисловому комплексі Японії зайнято майже 1/4 економічно активного населення, з них тільки 5,8 % - у сільському, лісовому господарстві та рибальстві АПК країни забезпечує близько 56 % потреб у продовольстві (від рослинництва та тваринництва), але якщо до цього додати продукцію морських промислів (а морепродукти - винятково важливий компонент японської національної кухні), то рівень самозабезпечення країни продовольством можна оцінити в 70 %.
Земель, придатних для землеробства, в Японії вкрай мало. В 1994 році оброблялось 5,1 млн гектарів, на яких працювало 3,7 млн чоловік, зайнятих в сільському господарстві. Середні розміри фермерського господарства - трохи більше одного гектара. За останні десятиліття відбулася серйозна перебудова виробничої структури агробізнесу. Виділяються три галузі спеціалізації: рисосіяння (країна дає 15 млн тонн рису), плодоовочівництво, тваринництво (виробляється 3,5 млн тонн м'яса). Потреби в продукції інших галузей країна забезпечує за рахунок імпорту. Довозиться 9/10 пшениці (близько 5,8 млн тонн), вся кукурудза (20 млн тонн), 92 % бобів і сої (5 млн тонн), 80 % цукру, близько 1/3 жирів та 1/5 м'яса.
В Японії склалися яскраво виявлені зони приміської і зональної спеціалізації сільського господарства. Важливою зоною приміської спеціалізації (м'ясо, молоко, овочі, фрукти, квіти) є територія мегалополісу Токайдо від долини Канто до долини Кінкі. Інші спеціалізовані зони - «рисовий пояс» Японії - на північному сході та узбережжі Японського моря; північний схід Хоккайдо, що спеціалізується на молочному тваринництві та буряківництві; центральний високогірний район, який перейшов від шовківництва до вирощування овочів і фруктів. Південні зони субтропічного землеробства склалися на тихоокеанських узбережжях Сікоку і Кюсю. Транспорт Японії виконує великий обсяг роботи як у внутрішніх, так і міжнародних перевезеннях. Практично всі внутрішні перевезення забезпечуються трьома видами транспорту: автомобільним, залізничним та морським каботажним; зовнішні вантажні - винятково морським, а пасажирські - повітряним.
Особливість формування та використання транспортної мережі на Японських островах - труднощі в її будівництві: дорого коштує земля, потрібно будувати велику кількість тунелів (довжина окремих перевищує 10 км), мостів, у тому числі багатокілометрових мостів між островами, підводних тунелів (найбільший між Хон-сю і Хоккайдо - 53 км) та ін. Але незважаючи на труднощі, мережа залізниць з швидкостями руху 200-250 км/год та швидкісних шосейних доріг поступово зв'язала всі основні економічні центри країни.
На зовнішні перевезення морського транспорту припадає понад 0,5 млрд тонн вантажів (імпорт - 9/10). Найбільші порти: в затоці Ісе - Кобе, Осака та Сакаї; в Токійській затоці - Йокогама, Тіба, Кавасакі, Токіо; інші важливі - Нагоя, Сімідзу, Хіросіма, Фукуока, Нагасакі тощо.
Зовнішньоекономічні зв'язки. На Японію припадає понад 6 % імпорту та понад 9 % експорту, 15 % прямих зарубіжних інвестицій світу. Найважливішою
тенденцією зовнішньоекономічної діяльності країни є перехід її від опори переважно на зовнішню торгівлю до опори переважно на інвестиційну діяльність.
Країна в основному довозить сировину, напівфабрикати, деякі види хімікатів та промислового устаткування з усіх кінців світу, а вивозить промислові товари, науково-технічну інформацію та капітал.
На світовому ринку науково-технічних знань Японія, яка раніше залежала від залучення зарубіжних технологій, нині сама стала значним постачальником наукових розробок, особливо в галузях електроніки, автомобіле - і суднобудування, хімії, матеріалознавства, біотехнологій тощо. На світовому ринку інвестицій японські корпорації активно займаються створенням спільних підприємств, їх скуповуванням в економічно розвинутих країнах.
Територіальні відмінності. В економіці Японії надзвичайно розвинуті внутрішні господарські зв'язки: основні виробничі потужності країни розташовані досить компактно, а їх взаємозв'язки забезпечуються розвинутою мережею комунікацій. Разом з тим, в країні спостерігаються значні відмінності в територіальній структурі господарства (мал. 108).
Ядрами територіальної структури господарства є сталі регіональні територіально-господарські системи, що сформувалися на базі провідних групових систем розселення: Токіо, Осака, Нагоя, Фукуока, Хіросіма, Саппоро, Сендай. Токіо й Осака виконують економічні та політичні функції в масштабах держави. Сфери впливу інших центрів здебільшого збігаються з межами своїх економічних районів.
У країні склалася така схема районування. У центральній частині о. Хонсю знаходяться Столичний район (рівнина Канто та прилеглі гірські райони), Кінкі (ядро - агломерація Осака-Кобе-Кіото), Токай (найбільший центр Нагоя) та Хокуріку (узбережжя Японського моря). На південному заході - Тюгоку (південний захід о. Хонсю), Сікоку та Кюсю. На північному сході - Тохоку (північний схід о. Хонсю) та Хоккайдо.
РОЗДІЛ 2. МОДЕЛЬ РІЧАРДСОНА
2.1 Опис моделі Річардсона та методів дослідження
Для аналізу гонки озброєнь використано дані міжнародного інституту мирних досліджень(SIPRI) за період з 1960 по 2003 р.р.
В таблиці 1 наведено дані про ВВП Австрії й Японії за якими обчислено часові індекси для обох країн (таблиця 2).
Таблиця1
ВВП
Country
Austria
Japan
Austria
Japan
1960
52,64782
667,3973
1982
121,3494
2952,011
1961
55,44455
747,7754
1983
124,8593
2999,592
1962
56,77386
814,394
1984
125,3213
3093,146
1963
59,08967
883,4033
1985
128,3684
3250,353
1964
62,65725
986,5577
1986
131,1033
3346,521
1965
64,44812
1043,967
1987
133,2442
3473,521
1966
68,08484
1155,03
1988
137,8344
3708,497
1967
70,13287
1283,032
1989
143,6892
3904,711
1968
73,26942
1448,318
1990
150,4715
4107,813
1969
77,86772
1629,038
1991
155,4702
4245,454
1970
83,41413
1803,487
1992
159,0529
4286,719
1971
87,67929
1888,232
1993
159,7156
4297,332
1972
93,12226
2047,1
1994
163,8768
4344,544
1973
97,67339
2211,535
1995
166,5369
4428,527
1974
101,5254
2184,438
1996
169,8702
4579,869
1975
101,1575
2251,972
1997
172,5774
4664,783
1976
105,7875
2341,487
1998
179,3445
4612,149
1977
110,9698
2444,287
1999
184,1135
4614,782
1978
110,4975
2573,148
2000
190,4104
4746,068
1979
116,3203
2714,26
2001
191,8398
4766,652
1980
118,9156
2790,737
2002
194,4593
4749,812
1981
118,8514
2872,602
2003
195,9157
4876,104
Таблиця 2
Індекс
Country
Austria
Japan
Austria
Japan
1960
1,053122
1,120435
1982
1,028924
1,016118
1961
1,023975
1,089089
1983
1,0037
1,031189
1962
1,04079
1,084737
1984
1,024315
1,050824
1963
1,060376
1,116769
1985
1,021305
1,029587
1964
1,028582
1,058191
1986
1,01633
1,03795
1965
1,056429
1,106386
1987
1,034449
1,067648
1966
1,030081
1,110821
1988
1,042477
1,052909
1967
1,044723
1,128825
1989
1,047201
1,052015
1968
1,062759
1,124779
1990
1,03322
1,033507
1969
1,071229
1,107087
1991
1,023044
1,00972
1970
1,051132
1,04699
1992
1,004167
1,002476
1971
1,062078
1,084135
1993
1,026054
1,010986
1972
1,048873
1,080326
1994
1,016232
1,019331
1973
1,039438
0,987748
1995
1,020015
1,034174
1974
0,996376
1,030916
1996
1,015937
1,018541
1975
1,04577
1,03975
1997
1,039212
0,988717
1976
1,048987
1,043903
1998
1,026591
1,000571
1977
0,995744
1,052719
1999
1,034201
1,028449
1978
1,052696
1,05484
2000
1,007507
1,004337
1979
1,022311
1,028176
2001
1,013655
0,996467
1980
0,99946
1,029334
2002
1,00749
1,026589
1981
1,021018
1,027643
На діаграмах рис.1,2 зображено динаміку ВВП для Австрії, Японії.
В таблиці 5 наведено дані про відсоток від ВВП витрат на озброєння кожної з країн за період з 1965 по 1985 р.р.
Зауважимо, що в звіті SIPRI витрат на озброєння були відсутні дані за 1985р. Для доповнення таблиці 5 даними на вказаний рік використано результати екстраполяції многочленом Лагранжа (табл.3,4).
Таблиця 3
Інтерполяційний поліном Лагранжа
Австрія
Значення аргумента
2000
X
Y
Різниці чисельника
Різниці знаменника
1987
1,2000
1
13
13
1
1
2
1988
1,1000
12
1
12
-1
1
1
1989
1,1
11
11
1
-2
-1
1
Добутки
132
143
156
-1
1
2
Відношення
-132
143
78
Результат
84,7
Таблиця 4
Інтерполяційний поліном Лагранжа
Японія
Значення аргумента
2000
X
Y
Різниці чисельника
Різниці знаменника
1987
1
1
13
13
1
1
2
1988
1
12
1
12
-1
1
1
1989
1
11
11
1
-2
-1
1
Добутки
132
143
156
2
-1
2
Відношення
66
-143
78
Результат
1
Витрати на озброєння
Country
Austria
Japan
1965
1,2
1
1983
1,3
1
1966
1,3
0,9
1984
1,3
1
1967
1,3
0,9
1985
1,3
1
1968
1,3
0,8
1986
1,4
1
1969
1,2
0,8
1987
1,2
1
1970
1,1
0,8
1988
1,1
1
1971
1
0,8
1989
1,1
1
1972
1
0,9
1990
1,1
1
1973
1
0,8
1991
1
1
1974
1
0,8
1992
0,9
1
1975
1,2
0,9
1993
0,9
1
1976
1,1
0,9
1994
0,9
1
1977
1,1
0,9
1995
0,9
1
1978
1,2
0,9
1996
0,9
1
1979
1,2
0,9
1997
0,9
1
1980
1,1
0,9
1998
0,8
1
1981
1,1
0,9
1999
0,8
1
1982
1,3
1
За даними таблиць 1 і 3 обчислено витрати з ВВП на озброєння та витрати на інше- невійськові витрати Австрії й Японії (таблиці 6 і 7 відповідно).
Таблиця 6
Абсолютні витрати на озброєння
Cjuntry
Austria
Japan
1982
1,577542
29,52011
1965
0,773377
10,43967
1983
1,623171
29,99592
1966
0,885103
10,39527
1984
1,629176
30,93146
1967
0,911727
11,54729
1985
1,66879
32,50353
1968
0,952502
11,58654
1986
1,835446
33,46521
1969
0,934413
13,0323
1987
1,598931
34,73521
1970
0,917555
14,42789
1988
1,516179
37,08497
1971
0,876793
15,10586
1989
1,580582
39,04711
1972
0,931223
18,4239
1990
1,655187
41,07813
1973
0,976734
17,69228
1991
1,554702
42,45454
1974
1,015254
17,47551
1992
1,431476
42,86719
1975
1,213891
20,26775
1993
1,43744
42,97332
1976
1,163663
21,07339
1994
1,474891
43,44544
1977
1,220668
21,99858
1995
1,498833
44,28527
1978
1,32597
23,15833
1996
1,528832
45,79869
1979
1,395844
24,42834
1997
1,553197
46,64783
1980
1,308072
25,11664
1998
1,434756
46,12149
1981
1,307365
25,85342
1999
1,472908
46,14782
Таблиця7
Витрати на інше
Cjuntry
Austria
Japan
1982
119,7718
2922,491
1965
63,67474
1033,527
1983
123,2361
2969,596
1966
67,19974
1144,635
1984
123,6921
3062,215
1967
69,22114
1271,485
1985
126,6996
3217,85
1968
72,31692
1436,731
1986
129,2678
3313,056
1969
76,93331
1616,005
1987
131,6453
3438,786
1970
82,49658
1789,059
1988
136,3183
3671,412
1971
86,8025
1873,126
1989
142,1087
3865,664
1972
92,19104
2028,676
1990
148,8163
4066,735
1973
96,69666
2193,843
1991
153,9155
4202,999
1974
100,5102
2166,963
1992
157,6214
4243,851
1975
99,94366
2231,704
1993
158,2781
4254,359
1976
104,6239
2320,414
1994
162,4019
4301,098
1977
109,7491
2422,288
1995
165,0381
4384,242
1978
109,1715
2549,99
1996
168,3414
4534,07
1979
114,9245
2689,832
1997
171,0242
4618,136
1980
117,6075
2765,621
1998
177,9097
4566,028
1981
117,544
2846,749
1999
182,6406
4568,634
На рисунках 3 і 4 зображено діаграми названих витрат.
Динаміку часових індексів витрат на озброєння та невійськових витрат досліджуваних країн наведено в таблицях 8 і 9 та зображено на діаграмах рис.5 та рис.6
Таблиця 8
Індекси абсолюттних витрат на озброєння
Cjuntry
Austria
Japan
1966
1,144464
0,995747
1983
1,028924
1,016118
1967
1,030081
1,110821
1984
1,0037
1,031189
1968
1,044723
1,0034
1985
1,024315
1,050824
1969
0,981008
1,124779
1986
1,099867
1,029587
1970
0,98196
1,107087
1987
0,87114
1,03795
1971
0,955575
1,04699
1988
0,948245
1,067648
1972
1,062078
1,219652
1989
1,042477
1,052909
1973
1,048873
0,96029
1990
1,047201
1,052015
1974
1,039438
0,987748
1991
0,939291
1,033507
1975
1,195652
1,15978
1992
0,92074
1,00972
1976
0,958623
1,03975
1993
1,004167
1,002476
1977
1,048987
1,043903
1994
1,026054
1,010986
1978
1,086266
1,052719
1995
1,016232
1,019331
1979
1,052696
1,05484
1996
1,020015
1,034174
1980
0,937119
1,028176
1997
1,015937
1,018541
1981
0,99946
1,029334
1998
0,923744
0,988717
1982
1,206657
1,141826
1999
1,026591
1,000571
Таблиця 9
Індекси витрат на інше
Cjuntry
Austria
Japan
1966
1,055359
1,107503
1983
1,028924
1,016118
1967
1,030081
1,110821
1984
1,0037
1,031189
1968
1,044723
1,129964
1985
1,024315
1,050824
1969
1,063836
1,124779
1986
1,02027
1,029587
1970
1,072313
1,107087
1987
1,018392
1,03795
1971
1,052195
1,04699
1988
1,035497
1,067648
1972
1,062078
1,083043
1989
1,042477
1,052909
1973
1,048873
1,081416
1990
1,047201
1,052015
1974
1,039438
0,987748
1991
1,034265
1,033507
1975
0,994364
1,029877
1992
1,024077
1,00972
1976
1,046829
1,03975
1993
1,004167
1,002476
1977
1,048987
1,043903
1994
1,026054
1,010986
1978
0,994737
1,052719
1995
1,016232
1,019331
1979
1,052696
1,05484
1996
1,020015
1,034174
1980
1,023346
1,028176
1997
1,015937
1,018541
1981
0,99946
1,029334
1998
1,040261
0,988717
1982
1,018953
1,026606
1999
1,026591
1,000571
В таблиці 10 наведено динаміку витрат країн на озброєння на душу населення.
Таблиця 10
Роки
Витрати на озброєння на душу населення (Австрія)
Витрати на озброєння на душу населення (Японія)
1965
0,170261
0,010628
1966
0,183434
0,009479
1967
0,182328
0,009391
1968
0,18126
0,008263
1969
0,16632
0,008178
1970
0,15162
0,00809
1971
0,136836
0,008017
1972
0,136277
0,008935
1973
0,135833
0,007916
1974
0,135428
0,007754
1975
0,161594
0,008625
1976
0,147453
0,008515
1977
0,146471
0,008396
1978
0,158877
0,008327
1979
0,158646
0,00817
1980
0,14558
0,00804
1981
0,145657
0,007981
1982
0,17198
0,008782
1983
0,172117
0,008703
1984
0,172185
0,00863
1985
0,172117
0,008563
1986
0,185063
0,0085
1987
0,158437
0,008442
1988
0,145657
0,008385
1989
0,145657
0,008332
1990
0,145599
0,008281
1991
0,132188
0,008231
1992
0,118843
0,008191
1993
0,118499
0,008156
1994
0,11794
0,008122
1995
0,11649
0,008095
1996
0,115001
0,00807
1997
0,113766
0,00805
1998
0,100138
0,00803
1999
0,099651
0,008002
За розглянутий період обчислено середні індекси витрат на озброєння та невійськових витрат (таблиця 11).
Таблиця 11
Середнє значення індексів абсолютних витрат на озброєння
Cjuntry
Австрія
1,021538
Японія
1,045974
Середнє значення індексів витрат на інше
Cjuntry
Австрія
1,031666
Японія
1,045318
2.2 Побудова і аналіз моделі Річардсона для Австрії й Японії
За досліджуваний період проаналізовано участь країн у війнах (таблиця 1 додатку).
a
0,045973709
b
0,021538233
m
0,031665944
n
0,045318222
r
15
s
-1
Побудувавши характеристичне рівняння, отримаємо розв’язки:
λ1=
-0,006292881
λ2=
-0,070691285
За якими визначаємо характер і стійкість точки спокою:
Характер точки спокою – сідло.
Нестійка точка спокою.
Висновок: необмежене зростання озброєнь.
Отримуємо прогнозоване за моделлю значення витрат на озброєння відповідно Австрії та Японії в 2000р.:
16,95513 (Австрія)
-0,58497 ( Японія)
З умови mn-ab<0 визначаємо допустимі значення кожного з параметрів a, b, m, n при сталих (середніхт значеннях) інших параметрів:
1. Для переходу в стійкий стан індекс витрат на озброєння Австрії повинен бути більшим за 1,066627763, при незмінних індексах витрат на озброєння Японії і на інше Австрії і Японії. Тоді витрати на озброєння повинні становити 0,210088843 млн. $ .
2. Допустимим значенням індексу витрат на озброєння для Японії є 1,031214455або більший за даний, для переходу у стійкий стан, при незмінних індексах витрат на озброєння Австрії і на інше Австрії і Японії. Тоді витрати на озброєння повинні становити 2,342014804 млн.$ .
3. У Австрії для переходу до мирного стану індекс витрат на інше повинен бути меншим ніж 1,021849764, при незмінних індексах витрат на озброєння Австрії і Японії та на інше Австрії. Тоді витрати на інше будуть становити 33,38304494 млн. $ .
4. Для переходу в стійкий стан допустимим значенням індексу витрат на інше для Австрії 1,031269949 або менший за даний, при незмінних індексах витрат на озброєння Австрії та на інше Японії. Тоді витрати на інше будуть становити 2,029013602 млн. $ .
Абсолютні витрати на озброєння (1965-1969)
Country
Austria
Japan
FIPS_CODE
AUT
JPN
1965
0,77337746
10,4396676
1966
0,885102897
10,39526825
1967
0,911727269
11,54728673
1968
0,95250249
11,58654432
1969
0,934412634
13,03230111
1970
0,917555463
14,42789267
За цими даними побудовано модель Річардсона
Побудувавши характеристичне рівняння, отримаємо розв’язки
Абсолютні витрати на озброєння (65-69)
λ1=
-0,025682607
λ2=
-0,143610544
За якими визначаємо характер і стійкість точки спокою:
Характер точки спокою –сідло:
Нестійка точка спокою.
Висновок: необмежене зростання озброєння
Отримуємо прогнозоване за моделлю значення витрат на озброєння відповідно Австрії і Японії 2000р.
16,74943324
(Австрія)
-0,434358819
(Японія)
З умови mn-ab<0 визначаємо допустимі значення кожного з параметрів a, b, m, n при сталих (середніхт значеннях) інших параметрів:
1. Для переходу в стійкий стан індекс витрат на озброєння Австрії повинен бути більшим за 1,169562607, при незмінних індексах витрат на озброєння Японії і на інше Австрії і Японії. Тоді витрати на озброєння повинні становити 0,230363453 млн. $ .
2. Допустимим значенням індексу витрат на озброєння для Японії є 1,090395673 або більший за даний, для переходу у стійкий стан, при незмінних індексах витрат на озброєння Австрії і на інше Японії і Австрії. Тоді витрати на озброєння повинні становити 2,476422626
млн.$ .
3. У Японії для переходу до мирного стану індекс витрат на інше повинен бути меншим ніж 1,0221475097, при незмінних індексах витрат на озброєння Японії і Австрії та на інше Австрії. Тоді витрати на інше будуть становити 33,37080487млн. $ .
4. Для переходу в стійкий стан допустимим значенням індексу витрат на інше для Австрії є 1,04678311 або менший за даний, при незмінних індексах витрат на озброєння Японії та Австрії на інше Японії. Тоді витрати на інше будуть становити 2,0595356 млн. $ .
В 1978-1993 р.р. характерна стійкість витрат на озброєння для Австрії та Японії.
Таблиця 14
Country
Austria
Japan
1978
1,32597
23,15833
1979
1,395844
24,42834
1980
1,308072
25,11664
1981
1,307365
25,85342
1982
1,577542
29,52011
1983
1,623171
29,99592
1984
1,629176
30,93146
1985
1,66879
32,50353
1986
1,835446
33,46521
1987
1,598931
34,73521
1988
1,516179
37,08497
1989
1,580582
39,04711
1990
1,655187
41,07813
1991
1,554702
42,45454
1992
1,431476
42,86719
1993
1,43744
42,97332
(1978-1993)
За цими даними побудовано модель Річардсона:
Побудувавши характеристичне рівняння, отримаємо розв’язки:
λ1=
-0,010508328
λ2=
-0,049534319
За якими визначаємо характер і стійкість точки спокою:
Характер точки спокою –стійкий вузол:
Асимптотично стійка точка спокою.
Висновок: існує точка рівноваги.
15,37902 (Австрія)
-0,88838 (Японія)
З умови визначаємо допустимі значення кожного з параметрів a, b, m, n при сталих (середніхт значеннях) інших параметрів:
1. Для збереження стійкого стану індекс витрат на озброєння Японії повинен бути більшим за 1,10450879, при незмінних індексах витрат на озброєння Австрії і на інше Японії й Австрії. Тоді витрати на озброєння повинні становити 0,031791253 млн. $ .
2. Допустимим значенням індексу витрат на озброєння для Австрії є 1,020635641 або менший за даний, для переходу у стійкий стан, при незмінних індексах витрат на озброєння Японії і на інше Австрії й Японії. Тоді витрати на озброєння повинні становити 0,612300235 млн.$ .
3. Для Австрії для збереження мирного стану індекс витрат на інше повинен бути більшим ніж 1,01022069, при незмінних індексах витрат на озброєння Австрії та Японії та на інше Японії. Тоді витрати на інше будуть становити 116,71022069 млн. $ .
4. Для збереження стійкого стану допустимим значенням індексу витрат на інше для Япон