Міністерство освіти і науки України
Національний університет „ Львівська Політехніка “
Кафедра фізики
ЗВІТ
Про виконання лабораторної роботи №5
Лабораторія «електрична»
Перевірка правила Кірхгофа
Мета роботи: перевірити правило Кірхгофа для кола постійного струму.
Короткі теоретичні відомості:
Для обчислення струмів у складних розгалуженнях колах зручно користуватися двома правилами Кірхгофа. Довільна точка розгалуженого кола, в якій сходиться не менше трьох провідників зі струмами, називається вузлом.
Перше правило Кірхгофа (правило вузлів): алгебраїчна сума всіх струмів у точці розгалуження дорівнює нулю: Перед складанням рівнянь за 1-им правилом Кірхгофа треба вибрати довільно напрями струмів у кожній ділянці розгалуженого кола і вказати їхстрілками. При складанні рівнянь необхідно дотримуватися правила!знаків:струм, що надходить до вузла, входить у рівняння зі знаком «+»; струм, що йде від вузла, - зі знаком «-».
За 1-им правилом Кірхгофа слід складати на одне рівняння менше, ніж число вузлів, що є в колі, тому що рівняння для останнього вузла не буде незалежним, а тільки наслідком останніх рівнянь - його можна знайти шляхом їх додавання.
Друге правило Кірхгофа (правипо контурів): п усякому замклеь .my контурі будь-якої складної мережі алгебраїчна сума добутків сил;ст) на опори відповідних ділянок цього контура (сума спадів напруг) дорівнює алгебраїчній сумі е.р.с, які діють у цьому контурі.
Записуючи рівняння за другим правилом Кірхгофа, слід вибрати довільно напрям обходу контура. Записуючи рівняння, слід дотримуватисятакого правила знаків. |
а) якщо напрям струму збігається з вибраним напрямом обходу контура, то відповідний спад напруги входить у рівняння зі знаком "+" у протилежному випадку цей спад входить у рівняння зі знаком "-";
б) є р.с. беруть зі знаком «+», якщо при обході контура першим буде катод (-) джерела є р.с, а другий - анод (+) ( незалежно зід того, куди направлении струм відповідної ділянки контура, тобто якщо переходити від "-" до "+" всередині джерела.
Число незалежних рівнянь, які можна скласти за 2-им правиломКірхгофа, менше від числа замкнених контурів. Щоб скласти потрібнукількість незалежних рівнянь треба дотримуватися такого правила: длярівняння вибирати контури так, щоб для кожного нового контура входилахоча б одна ділянка, що не використовувалась у жодному з попередніхконтурів.
Загальне число рівнянь для вузлів і контурів має відповідати числу невідомих величин. В результаті розв'язування складаних рівнянь шукані струми можуть вийти від'ємними, що вказує на те, що справжній напрям струму на цій ділянці кола протилежний вибраному.
У лабораторній роботі досліджується розгалужене коло постійного струму, схема якого зображена на рисунку.
Опір Ro - баластний, опори R1, R2, R3 підбираємо за допомогою магазину опорів, виберемо напрями струмів І1,І2,І3 і напрями обходу контурів (за ходом годинникової стрілки) .
Застосуємо І-ше правило Кірхгофа до вузлів, а 2-ге до контурів B-R1-R0-D-R3-B і B-R3-D-Ro-R2-B. В результаті спіймаємо таку систему рівнянь відносно струмів І1,І2,І3
Значення струмів знайдемо за формулами Крамера:
де Д - визначник системи (1), тобто
Обчисливши струми, визначимо відповідні спади напруг на опорах R1, R2 i R3
Величину U1, U2 і U3 можна також виміряти безпосередньовольтметром.
Порядок виконання роботи:
Склав електричне коло і звернув увагу на полярність джерел струму.
Замкнув ключ К.
Задав опори R1.R2.R3 за допомогою магазину опорів і виміряв спад напруги U1, U2. U3 на цих опорах вольтметром.
Розімкнув ключ К і виміряв е.р.с є1 і є2 джерел струму, приєдную затискаючі вольтметра до клем батарей.
Змінюючи значення опорів R1, R2, R3, дослід повторював ще два рази Результати вимірювання записав у таблицю 1.
Обчислюю за формулами Крамера (3) сили струмів І1, І2, І3, їх значення записати в таблицю 2.
Обчислюю за формулою (4) спади напруг U°1 і U°2 і U°3 їх значення записую до таблиці 2.
Порівняти виміряні та обчислені значення Ui, U2, U3 і визначитивідносне відхилення у відсотках:
Розрахунки:
Обчислення шуканої величини за робочою формулою:
Аналіз результатів та висновки:
Перевірив правило Кірхгофа для кола постійного струму. Навчився правильно складати коло електричного струму.
Підпис студента Оцінка виконання роботи
Допуск
Захист
Дата виконання
Підпис викладача