МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ”ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
КАФЕДРА ЕОНС
Лабораторна робота №1
з курсу „Основи екології”
„Дослідження впливу газодимових викидів в атмосферу”
Мета:
Ознайомитися з наслідками антропогенного забруднення атмосфери, найпоширенішими забрудниками атмосфери, їх видами та джерелами, масштабами викидів і на практиці дослідити дію промислових газодимових викидів на живі організми.
1. КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Атмосферне повітря є косною речовиною біосфери та середовищем існування живої речовини - рослин, тварин і людей.
Склад атмосферного повітря формувався протягом мільйонів років і в нижній частині атмосфери - тропосфері - складається з таких основних компонентів: азоту (78,09 об. %), кисню (20,94 об. %), інертних газів (0,937 об. %) та оксиду карбону (IV) (0,033 об. %), водяної пари (0-4 об. %) та різних домішок, що є забрудниками атмосфери.
Атмосферний кисень є умовою життя людей і тварин. За годину людина споживає приблизно 105 літрів кисню, пропускаючи за добу через легені до 12 тис. літрів (15 кг) повітря. Без їжі людина може прожити до двох місяців, без води - тиждень, без повітря - кілька хвилин.
У результаті антропогенної діяльності відбувається забруднення атмосфери, що призводить до зміни хімічного складу атмосферного повітря.
Забруднення атмосфери - це привнесення у повітря сторонніх речовин або утворення невластивих для нього речовин та явищ. І взагалі, забрудненістю атмосфери називають несприятливі зміни стану атмосферного повітря, цілком або частково зумовлені діяльністю людини, які безпосередньо чи опосередковано впливають на розподіл енергії, що надходить, рівні радіації, фізико-хімічні властивості атмосфери та умови існування живих організмів.
Забруднення атмосфери поділяють на природні та антропогенні (що виникають внаслідок техногенної діяльності людей).
Антропогенні забруднення за типом походження поділяються на: механічні, хімічні, фізичні та біологічні.;
Найпоширенішими забрудниками атмосферного повітря є: оксид карбону (II) CO або чадний газ; оксиди нітрогену NOx (N2O, NO, N2O3, NO2, N2О5); токсичні вуглеводні; оксид сульфуру (TV) SO2, або сірчистий газ; гідроген сульфід H2S; карбон дисульфід CS2; галогени; важкі метали (свинець, кадмій, ртуть та ін.); промисловий пил та радіонукліди.
Серед загальної маси забруднювачів, які потрапляють до атмосфери, гази становлять90 %, тверді часточки -10%.
Основними джерелами забруднення атмосфери є: промислові підприємства (чорної та кольорової металургії, хімічні та нафтохімічні, цементні, підприємства будівельних матеріалів тощо); енергетика (теплові та атомні електричні станції); автомобільний, авіаційний, залізничний та водний транспорт; комунальне й сільське господарство та військово-промисловий комплекс.
Атмосферне повітря використовують у промисловості як реагент для спалювання палива. Щороку в атмосферу, внаслідок спалювання палива та з інших джерел, потрапляє до 25 млрд. Т оксиду карбону (IV) СОг, понад 200 млн.т оксиду карбону (II) CO, близько 200 млн.,т оксиду сульфуру (IV) SO2, понад 50 млрд. т різних вуглеводнів, 150 млн. т різних" аерозолів і виділяється 3- 10м МДж теплоти. Під час спалювання 1 т вугілля в трубу викидається до 23 кг попелу, 15 їв" оксиду сульфуру (IV) і значна кількість сажі. Теплові електростанції щороку викидають 120 млн. т попелу, приблизно 60 млн. т оксиду сульфуру (IV).
Інтенсивне забруднення атмосфери внаслідок антропогенної діяльності призвело до глобальних екологічних криз, пов'язаних з потеплінням планети (парниковий ефект), появою кислотних дощів, утворення смогів, руйнування озонового шару, забруднення радіонуклідами та зменшення концентрації кисню.
Атмосфера мас властивість самоочищатися. Концентрація забруднень зменшується при розсіюванні їх у повітрі, осадженні твердих частинок під дією сил тяжіння, вилученні різних домішок опадами, перетворенні, шкідливих сполук хімічним шляхом у нешкідливі елементи. Наприклад, встановлено, що дощ інтенсивністю 1 мм/год за 45 хв вилучає з повітря до 28 % частинок пилу розміром 10 мкм
При надходженні в атмосферу величезних кількостей забруднюючих, речовин вона не встигає самоочищуватись, тому необхідні спеціальні технічні, економічні, соціальні та інші заходи з охорони атмосфери, що полягають насамперед в очищенні газового середовища біля джерела газодимових викидів.
2. ОПИСАННЯ ЛАБОРАТОРНОЇ УСТАНОВКИ
Лабораторна установка є моделлю екосистеми, у якій існує проблема забруднення атмосфери промисловими газодимовими викидами. Установка (див. рисунок) складається з джерела забруднення ДЗ, колектора К, вентилятора В, ємностей Є| і Єг, очисного модуля ОМ і регулювального вентиля Вр.
Схема лабораторної установки
ДЗ-джерело забруднення; К-колектор; В-вентилятор; Є1,2-ємність; ОМ-очисний модуль; Вр-вентиль регульований
ДЗ імітує роботу промислового виробництва, у якому є газодимові викиди. Ємності Є| та Єг 'моделюють навколишнє середовище, причому Є| моделює навколишнє середовище, до якого потрапляють неочищені газодимові викиди, а Єг - навколишнє середовище, до якого потрапляють очищені газодимові викиди. ОМ являє собою установку для очищення газо-димовнх викидів, що виконує технологічну функцію охорони навколишнього середовища.
Робота установки здійснюється так: газові викиди із шкідливими домішками з джерела забруднення ДЗ збираються в колекторі К, звідки вентилятором В подаються в ємність Є1, всередині якої знаходиться деяка кількість комах. Вентилем Вр встановлюють певну витрату газу. Далі газовий потік подасться на очищення в очисний- модуль ОМ, де очищується від забрудників і подасться в ємність Є2, в якій теж знаходяться комахи, а потім скидається в атмосферу.
3. МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ РОБОТИ
І. Послідовність проведення роботи
Підготувати лабораторну установку до роботи. В ємності Є] і Єг помістити комахрізних видів (5-6 шт. в кожну ємність)..
Запустити вентилятор В, натиснувши на кнопку "Пуск".
Встановити певну витрату газу вентилем Вр (комахи не повинні підніматись з днаємностей Єі.2 потоком газу).
Увімкнути секундомір.
Спостерігати за поведінкою комах в ємностях Є1 і Є2
Зафіксувати скільки екземплярів комах залишаться живими через 1, 2, 3, 4, 5... хв. В ємності Є) і спостерігати, що відбувається в ємності Є2
Одержані дані занести в таблицю.
Зупинити вентилятор В, натиснувши кнопку "Стоп".
Закрити вентиль Вр.
10. Навести порядок на робочому місці.
Результати роботи
п/п
Час
досліду,
Вид комах
Кількість комах на початку досліду, шт.
Кількість живих комах після досліду, шт.
Є1
Є2
Є1
Є2
1
2
3
4
5