Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
Лабораторна робота
на тему:
«Дослідження темпераменту»
Львів - 2008
Мета роботи: ознайомити з основними теоретичними поопожчннями про природу темпераменту, його властивості, типи і методику дослідження.
В результаті виконання роботи необхідно засвоїти зміст наступних термінів: темперамент, екстраверсія, інтроверсія, нейротизм, а також вміти пояснити взаємозв'язки між ними. Ці знання необхідні як для правильного управління колективом, так і для кращого розуміння один одного.
Основні теоретичні положення
Напевне, осі неодноразово звертали увагу на те, що зсі люди різняться не тільки зовнішністю, але й манерою поведінки, рухами. Одні - дуже чутливі до радісних і прикрих подій, інші - холоднокровні; одних зідрізняють виразні жести і міміка, а інших - стриманість рухів і спокійний вираз обличчя. Ця різниця в поведінці передусім пояснюється темпераментом, який виражається не тільки в жестах, міміці, ході, а і будь-якій діяльності.
Темперамент (від лат. (temperamentum - пропорція, співвідношення) - де індивідуально-своєрідні властивості психіки, що визначають динаміку психічної активності людини, які однаково проявляються у будь-якій діяльності, незалежно від її змісту, цілей, мотивів і залишаються постійними у зрілому віці.
Темперамент в основному визначає рухливість людини. Разом з цим він не характеризує її переконань, поглядів, інтересів, не є показником більшої або меншої суспільної значущості особистості, не визначає її можливостей. Люди зовсім різного темпераменту можуть досягти високих результатів з одному і тому ж виді діяльності.
Темперамент є біологічним фундаментом особистості, тобто базується на властивостях центральної нервової системи. Риси темпераменту є природно обумовленими, передаються генетико і протягом життя практично не змінюються.
Темперамент характеризується такими характеристиками як екстра-інтроверсія і нейротизм.
Найротизм - емоційна збудливість - визначається тим, що найслабший вплив необхідний для виникненню емоційної реакції і з якою швидкістю вона виникає.
Екстра-інтроєерсія - спрямованість особистості - визначається тим від чого головним чином залежать реакції та діяльність людини - від зовнішніх вражень, що виникають з даний момент (екстравертозність), чи від образів, уявлень, думок, спрямованих на минуле і майбутнє (інтровертожість).
Карл Юнг (Karl Jung) поділив всіх людей відповідно до їх спрямованості на експравертів і інтровертів.
Екстраверт має високу схильність до спілкування, має багато приятелів, має високу потребу у нових контактах з людьми. Він потребує ризику, може діяти під впливом моменту, імпульсивний. Екстраверт любить жарти, «не лізе за словом в кишеню», легко знайомиться з новими людьми, має потяг до змін. Він оптимістичний, любить сміятись, віддає перевагу руху і дії, запальний і інколи агресивний.
На противагу екстраверту інтроверт спокійний, сором'язливий, спрямований у себе, у світ внутрішніх думок і спогадів.
Флегматик (від гр. phlegma - слиз) характеризується повільністю, неквапливію, зрівноваженістю емоцій. Флегматик завжди спокійний, поважний, його практично неможливо вивести із стану рівноваги, еін виявляє продуманість і наполегливість. Це розмірений та добрий працівник, якого більше турбує сам процес роботи, а на результат. У флегматичних людей почуття ззовні проявляються слабо, невиразно. В стосунках з людьми флегматики зазвичай спокійні, сталі в своїх емоціях. Однак у певних умовах у флегматиків може розвинутись байдужість до праці, кслектизу, до самого себе, до оточуючих.
Холерик - відзначається надмірною рухливістю, швидкістю, неврівноваженістю, підвищеною збудливістю. У холерика виразна міміка, швидка поривчаста мова, стрімкі рухи, У холерика почуття сильні, вони швидко виникають і яскраво проявляються, але так само швидко можуть і зникнути. Швидка зміна настрою і неврівноваженість можуть впливати на його діяльність із захопленням починаючи справу, холерик незабаром може охолонути до неї, з нерідко і взагалі лишити її,
Для меланхоліка (від гр. melan chole - чорна жовч) характерний повільний перебіг психічний реакцій. Зазвичай почуття у меланхоліків виникають повільно, ззовні виражаються слабо, але відрізняються глибиною, великою силою і тривалістю у часі. Меланхоліки дуже чутливі, можуть сильно ображатись : важко переносять невдачі. Такі люди схильні до самотності, полузають себе незатишно у новій ситуації. У звичайних умовах меланхоліки працюють дуже продуктивно та відрізняються змістовністю емоційної поведінки у стосунках з отонуючими
Темперамент неможливо оцінювати як поганий або хороший. Кожен темперамент має як позитивні сторони, так і негативні. Так, позитивними проявами у сангвініків є щвидкють і рухливість, у холериків - активність і швидкість психічних реакцій (пам'ять, увага, споиймання, мислення), у Флегматиків - витримка і врівноваженість за будь-яких умов, у меланхоліків - чутливість і співпереживання. За несприятливих умов у хелериків може проявлятись різкість і нестриманість, у сангвініків - нестійкість, у флегматиків – в'ялість і пасивність, у меланхоліків - замкненість.
Основні зусилля людини при аналізі рис темпераменту повинні спрямовуватись не на їх зміну, а на виявлення своїх приходних нахилів і врахування особливостей свого темпераменту у виборі подальшої професії або роботи, оскільки темперамент визначає стиль поведінки людини з організації своєї діяльності.
Обробка результатів опитування
1. Порахуйте кількість балів, набраних за трьома шкалами: щирість, екстра-інтроверсія і нейротизм. Для цього необхідно, використовуючи ключ, наведений утабл.1.2, начислити по 1 балу за кожне співпадіння відповіді з ключем і занести отримане значення у графу кількість співладінь.
Таблиця 9.2.
Ключ до тесту
Відповіді «так»
ВІДПОВІДІ «НІ»
Кількість співпадінь
Щирість
6, 24, 36
12, 13, 30, 42, 18, 54
3
Екстра-інтроеєрсія
1, 3 , 8, 10. 13, 17, 22, 25, 27, 33, 44, 46, 49, 53, 56
5, 15, 20, 29, 32, 34, 37, 41. 51
17
Нейротизм
(М)
2. 4, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 21, 23, 26, 28, 31, 33, 35, З8, 4 0, 43, 45, 47, 50. 52, 55, 57
-
17
2. Отримані значення за шкалами екстра-інтроверсії і нейротизму слід відкласти на площині, утвореній даома взаємно-перпендикулярними осями згідно з наступною схемою.
Інтерпретація результатів
1. Якщо за шкалою "щирість' кількість набраних баліа перевищує 5, то результати обстеження вважаються недостовірними і тестування слід провести ще раз.
2. Якщо за шкалою ЕІ кількість набраних балів потрапляє у відрізок від 0 до 9, зи -інтроверт, тобто для вас характерна низька здатність до спілкування, пасивність, вдумливість, розсудливість. Якщо кількість балів потрапляє у відрізок від 15 до 24, вам притаманна екстрзвертоааність, яка проявляється у активній, оптимістичній, самозпевненій поведінці і зисокій здатності до спілкузання. Якщо кількість балів по шкалі Е! потрапляє у відрізок від 10 до 14, ви -амбоверт, тобто зи можете поєднувати прояви екстраверсії і інтроверсії.
3. Якщо за шкалою N зи набрали від 0 до 9 балів, у вас низький рівень иейротизму, тобто зи людина спокійна, врівноважена, неаразлива, з високим різнем стресостійкості. Якщо зз шкалою N ви набрали від 10 до 14 балів, у вас середній рівень нейротизму Якщо за шкалою N ви набрали від 15 до 24 балів, у вас високій рівень нейротизму, що характеризує йас як людину тривожну, напружену, з надчутливими реакціями.
4. В залежності від кількості балів, набраних по шкалам Е1 і N. за допомогою таблиці 9.3. необхідно визначити притаманний вам тип темпераменту. При цьому слід пам'ятати, що зустрічаються змішані типи темпераменту.
Таблиия 9.3.
ЕІ
N
09
1014
1524
09
флегматичний темперамент
поєднання сангвіністичногс і флегматичного темпераментів
Сангвіністичний темперамент
1014
поєднання флегматичного і меланхолічного
темпераментів
Ви можете перебувати у
всіх чотирьох
темпераментах в
залежності зщ ситуації
поєднання сангвін істинного і холеричного темперамент;/
1524
меланхолічний
поєднання холеричного і
холеричний темперамент
Темперамент
Меланхолічного темпераменту
Висновок до роботи:
В результаті виконання тесту я визначив притаманний мені тип темпераменту – холеричний. Цей тип відзначається надмірною рухливістю, швидкістю, неврівноваженістю, підвищеною збудливістю. У холерика виразна міміка, швидка поривчаста мова, стрімкі рухи, швидка зміна настрою.
Мені притаманна екста-інтроверсія, яка проявляється у активній, оптимістичній, самовпевненій поведінці і високій здатності спілкування. Також у мене високий рівень нейротизму, що характеризує, як людину тривожну, напружену.