Національний університет „Львівська політехніка”
Інститут комп’ютерних технологій, автоматизації та метрології
Звіт
про виконання лабораторної роботи №2
з курсу:
«Електроніка та мікросхемотехніка»
на тему:
«Дослідження властивостей і зняття характеристик тиратрона тліючого розряду»
Мета роботи
Вивчення властивостей і зняття пускової характеристики тиратрона тліючого розряду
Виконання роботи
План роботи:
Складання і випробування схеми.
Зняття пускової характеристики тиратрона.
Побудова пускової характеристики.
Визначення коефіцієнтів підсилення тиратрона за струмом і за потужністю.
Складання і випробування схеми
Після ознайомлення з основними параметрами досліджуваного тиратрона і підбору необхідних елементів схеми, яка наведена на рис.1, приступають до її складання. Складену схему перевіряють і випробовують. Випробування ведеться в такій послідовності: при розімкнених контактах S1 вмикають джерело анодного живлення і, плавно збільшуючи напругу Ua, домагаються запалювання тиратрона (момент запалювання фіксується візуально після появи струму в анодному колі); значення струму Іа не повинно перевищувати максимально допустимого для даного типу тиратрона, інакше в анодне коло потрібно ввести більш високоомний резистор Rа; погасити тиратрон (розімкнути контакти S2); увімкнути контакт S1, встановити у сітковому колі тиратрона невеликий пусковий струм порядку (5 - 10) мкА).
Пересвідчитися, що за допомогою резистора Rп можна змінювати струм Іп в межах від одиниць до десятків мікроампер. Уточнити значення опору резистора Яоб, щоб максимальний пусковий струм не перевищував 50 мкА.
Зняття пускової характеристики тиратрона
Перед зняттям пускової характеристики необхідно підготувати табл.2.
Спочатку повзунок потенціометра Rп встановлюють у положення, при якому пусковий струм Іп = 0 (для цього можна також розірвати коло сітки з допомогою перемикача S1).
Таблиця 2а
Тиратрон типу МТХ-90
Пусковий струм, Іп, мкА
0
5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
Анодний струм, Іа, мА
8
5,5
5,5
3,5
2,5
2,3
2
1,7
1,7
1,5
1,2
Напруга запалювання, Uа зап, В
275
200
170
150
137
125
115
110
105
100
97
Таблиця 2б
Тиратрон типу ТХ-3Б
Пусковий струм, Іп, мкА
Анодний струм, Іа, мА
Напруга запалювання, Uа зап, В
Таблиця 2в
Тиратрон типу ТХ-4Б
Пусковий струм, Іп, мкА
Анодний струм, Іа, мА
Напруга запалювання, Uа зап, В
Потім вмикають джерело анодного живлення і потенціометром R збільшують напругу до запалювання тиратрона. Напругу Uа зап, яку визначають вольтметром у момент запалювання, записують у таблицю спостережень. Після визначення напруги запалювання повзунок потенціометра R потрібно встановити в положення, при якому вольтметр PV2 покаже нуль. Тиратрон при цьому погасне. Подальші вимірювання виконують у такій послідовності: з допомогою потенціометра Rп і мікроамперметра встановлюють значення пускового струму Іп порядку 5 мкА. Після цього потенціометром Я підвищують напругу на аноді тиратрона до запалювання. Напругу запалювання тиратрона для струму Іп =5 мкА записують у таблицю спостережень. Потім знову гасять тиратрон і встановлюють у колі сітки пусковий струм порядку 10 мкА. Знаходять напругу запалювання тиратрона, що відповідає цьому струму. Аналогічні вимірювання проводять для струмів Іп =15, 20, 25, 30 і 40 мкА. Результати вимірювань записують у таблицю спостережень табл 2.
Побудова пускової характеристики тиратрона
Пускова характеристика тиратрона будується за даними таблиці спостережень у прямокутній системі координат. По осі ординат відкладаються значення напруги запалювання, а по осі абсцис - значення пускового струму. Приблизний вигляд пускової характеристики наведений на рис.З.
Визначення коефіцієнтів підсилення тиратрона за струмом і потужністю
Тиратрон дає можливість керувати порівняно великим струмом в анодному колі при відносно малому значенні пускового струму в колі сітки, це дозволяє розглядати його як підсилювач струму і потужності. Для визначення коефіцієнта підсилення тиратрона за струмом потрібно звизначити, в скільки разів струм анодного кола тиратрона перевищує пусковий струм у колі сітки. Вимірювання проводять у режимі горіння при номінальному для даного типу тиратрона пусковому струмі.
Коефіцієнт підсилення за струмом
Коефіцієнт підсилення за потужністю