Міністерство освіти і науки України
НУ "Львівська політехніка"
Соціологічне дослідження на тему:
Аспекти незадоволеного читацького попиту серед студентів
Гуртожитку №14 "
Виконали: ст.гр.МС-24
Перевірив: Яцишин І.І.
Львів-2005Розробка методологічного розділу програми соціологічного
дослідження на тему: "Аспекти незадоволеного читацького
попиту серед студентів гуртожитку №14 "
Соціологія книги і соціологія читання — це споріднені соціологічні дисципліни, які відокремились в процесі диференціації соціологічного знання із соціології культури. Вони тісно взаємодіють, одна одну взаємозбагачують.
Соціологія книги — це галузь соціології культури, яка вивчає книгу як вияв людської діяльності, як соціокультурний феномен, закономірності функціонування соціальних зв'язків у системі «книга — суспільство», а також місце і роль книги в культурному просторі, духовному житті суспільства, її соціальні функції.
Хоча спроби дослідити книгу та закони її буття були зроблені ще в XVI ст., як окрема галузь соціологія книги починає формуватися на початку XX ст. Бельгійський бібліограф і книгознавець П. Отле, засновник і перший директор Міжнародного бібліографічного інституту в Брюселі (1908 р.), першим увів у науку цей термін. Вагомим є внесок в розробку проблем соціології книги таких зарубіжних науковців, як Л. Живні, Р. Хогарт, Р. Баркер, Р. Ескарпі, Дж. Владжич, М. Алей, Е. Кінг, К. Мін от,, Ф. Функе, Я. Анкудович, Л. Шоккінг, М. Ковач, Я.Дртіпа та ін. Німецький науковець Л. Шоккінг у книзі «Соціологія літературного смаку» (Мюнхен, 1923 р.). розглядає питання соціологічного аналізу процесу створення і життя наукової, навчальної, популярної, дитячої та інших різновидів книги. Польський соціолог Я. Мушковскі визначає соціологію книги як науку, яка досліджує групи людей, загальним критерієм виділення яких є їхнє відношення до книги.
На фоні зарубіжних помітними є соціологічні дослідження книги українських і російських науковців. Соціологічні студії книги у 20-х рр. XX ст. в Україні спиралися на традицію досліджень, закладену ще в 60-х рр. XIX ст., коли у 1866 р. було проведено перше соціологічне вивчення обігу книги в Київській публічній бібліотеці. Особливо плідно ця традиція втілювалася в діяльності Українського
науково-дослідного інституту книгознавства, що функціонував з 1926 р. у м. Харкові. Українські соціологи Д. Балика, М. Куфасв, К., Довгань, наприклад, вивчали соціальні функції книги, особливості її сприйняття представниками різних соціальних груп і верств. В центрі уваги інших дослідників книги були питання:
• взаємозв'язку книги і людини, книги і суспільства в цілому (А.Кірпічпіков);
• еволюції книги в якісно-кількісному відношенні (М. Лісонський);
• комплексного підходу до вивчення книги як соціального явища (X.Христина) та ін.;
• генетики, статики та динаміки книги (О. Ловигін).
Цінним внеском у соціологію книги є науковий доробок відомого російського книгознавця М. О. Рубакіна, який заснував і був директором Міжнародного інституту бібліопсихології в Лозані. В його працях книга і читач утворюють своєрідну-соціально-психологічну вісь, навколо якої концентрується книжкова справа, книжкові-процеси, книжкова політика, книжкові дослідження. Якщо в його праці «Серед книг» соціологія книги лише заявлена, то в бібліопсихологічній теорії автор достатньо глибоко проникає в соціальну сутність книги, впливу книг. При цьому ним вивчається взаємодія з книгою на трьох рівнях: особистості, колективу і маси («Етюди про російську читацьку публіку», «Психологія читача і книги»).
Нова хвиля зацікавленості соціологічними студіями книги починається в Україні в 60-ті- рр. Цьому, крім інших чинників, сприяло, зокрема; видання в 60 -70-х рр. праць західних соціологів книги Дж. Шира, Р. Баркера, Р. Ескарпі та інших в російському перекладі. В цей час проводяться численні дослідження книги в різних регіонах і областях України за такою тематичною спрямованістю:
книга і читання в житті невеликих міст;
книга і читання в житті радянського села;
книга і читання в дзеркалі соціології;
динаміка читання і читацького попиту в масових бібліотеках;
- соціологія і психологія читання;
- книга в системі засобів масової комунікації та ін.
З 90-х рр. вся координація і організація соціологічного вивчення книги в Україні зосереджується в таких головних інституціях, як Українська академія друкарства (м. Львів), Національно-парламентська бібліотека, Інститут української книги Національної бібліотеки України імені В. Вернадського, Інститут українознавства, Українська книжкова палата, Українське товариство книголюбів. Різні аспекти соціології книги досліджуються в працях таких сучасних соціологів, як О. Семашко, В. Ніконенко, П.Голобуцький, Ж.Ковба, З.Савіна, Л.Петрова, Р.Садова, Е.Жлудько, Г.Глотова, В.Савчук, О.Антоник, Н.Чепелова та ін. Захищаються кандидатські і докторські дисертації з соціологічної проблематики, проводяться наукові конференції і симпозіуми, видаються наукові збірники і монографії, щомісячний часопис «Соціологічні дослідження в бібліотеках» тощо.
Отже, можна з впевненістю констатувати, що в Україні відбувається інсти-туціоналізація соціології книги як галузі соціологічного знання. Об'єктом цієї галузі є сама книга, середовище, в якому вона функціонує, та система зв'язків книги з елементами соціальної структури, з якими вона взаємодіє. Предмет соціології книги включає в себе наступні питання:
розкриття сутності поняття «книга», «журнал», «газета», «динаміка книги», «функції книги», «соціальний статус книги»;
аналіз динаміки книги та чинників, які обумовлюють її динаміку;
вивчення особливостей та якісно-кількісних характеристик книги;
виявлення закономірностей її функціонування в просторі (тобто увзаємочинності одне з одним) та в часі (тобто в їх послідовномурозвитку);
дослідження механізму прояву цих закономірностей в певномусуспільстві;
виявлення проблем, пов'язаних з функціонуванням книги.
Визначення основних понять програми конкретного соціологічного
дослідження за темою дослідження
Об'єктом даного дослідження є студентський гуртожиток №14 Національного університету “Львівська політехніка” віком від 18 до 22 років в кількості 14 чоловік.
Предметом дослідження є вивчення аспектів незадоволеного читацького попиту.
Основними завданням дослідження є:
з'ясування причин спаду читацької активності людей, особливо в молодіжному середовищі:
з'ясування стану задоволення читацьких потреб в умовах комерціалізаціїкнижкової справи;
аналіз впливу телебаченння, системи інтернет та інших засобів масовоїкомунікації на читацьку поведінку особистості;
вивчення впливу читання на духовний розвиток особистості;
з'ясування особливостей змін якісних характеристик особистості сучасного читача, його типологізація.
Інтерпритація основних понять.
«Соціальний статус читання» — це місце, яке займає воно в житті суспільства чи в структурі вільного часу особистості.
Під «динамікою читання» розуміємо функціонування соціальних зв'язків в системі «читач— текст».
Специфіка читання в умовах його функціонування знаходить своє конкретне вираження у функціях, які воно виконує. Під «функціями читання» розуміємо певні соціальні ролі, які визначають його призначення у суспільстві. Серед функцій можемо виділити наступні: функцію передачі інтелектуального та емоційного досвіду, ідеологічну, функцію соціальної орієнтації, інформаційну, комунікативну, кумулятивну, інтегративну, історичну, утилітарну, гедоністичну, регулятивну та багато ін. Усі вони взаємопов'язані і взаємообумовлюють одна
одну.
«Вид читання» — певний поділ способів читання за тією чи іншою ознакою. Основними критеріями поділу виступають: особистісні ознаки, такі, наприклад, як вік, фах, особливості тексту, особливості читацької поведінки, міра активності.
«Соціальний статус соціології читання» — місце, яке займає ця галузь соціології в системі суспільно-гуманітарних наук.
«Читацька культура» — якісний показник читацької поведінки, її складовими є культура мислення, сприйняття читача та культури читацької поведінки.
«Рівень читацької культури» визначається розвиненістю її компонентів.
«Культура читання» — якісний показник читацької поведінки в процесі самого читання.
«Читацька поведінка» — поведінка людини, яка пов'язана з пошуком, вибором, читанням, сприйняттям, використанням тексту.
Час проведення дослідження - квітень 2005 р.
Гіпотези дослідження.
Гіпотеза-підстава: хоч при отримані книги (не залежно від шляху) все ж існує можливість отримати не те, що потрібно.
Гіпотези-наслідки: основні моделі поведінки тих одногрупників, які придбають книгу яка їм не сподобається:
а) повернення книги;
б) залишення книги у себе;
Метод дослідження: Вибираючи метод збору інформації, почнемо із структуровання об'єкта дослідження. Упускаючи, ту частину студентів , які не збираються купувати книжок, а тому не є об'єктом нашої уваги, виділяємо дві групи: студенти, що придбали книжку і не задоволені, і ті, що задоволені покупкою.
Вибірка в соціологічному дослідженні
Генеральна сукупність - множина елементів, що мають спільну характеристику, що вказує на їх приналежність до даної системи. Такі системи також називають статистичними популяціями або універсумами. Статистично генеральну сукупність можна розглядати в двох аспектах: виходячи з одиниць відбору, з яких формується вибіркова сукупність, і з вибіркових ознак одиниць відбору, з якими оперують при наступній статистичній обробці. Критерій доцільності відбору відноситься перш за все до одиниці відбору, а не до ознак.
Генеральна сукупність може бути кількісною і якісною в залежності від того, чи є властивості одиниць відбору признаками чи змінними. Відповідно статистичний опис універсума приймає форму чи середніх арифметичних, чи частот розподілу і процентів генеральної сукупності, може бути скінченою і нескінченою в залежності від того, обмежене чи ні число елементів вибірки. Поняття нескінченної генеральної системи використовується в випадках, коли немає необхідності обмежувати розмір генеральної сукупності. Формули розрахунку об'єму вибірки для нескінченої генеральної сукупності більш простіші, ніж для скінченої, тому їх використовують лише тоді, коли розміри скінченої сукупності достатньо великі. При визначенні генеральної системи оговорюються її просторові та часові межі.
Вибіркова сукупність - частина елементів генеральної сукупності, відібрані за допомогою спеціальних методів. Основні етапи формування вибіркової сукупності 1) обгрунтування структури вибіркової сукупності в відповідності з характером гіпотез і задач досліджування (при цьому враховуються тільки ті характеристики з генеральної сукупності, котрі є
суттєвими для задач, поставлених в дослідженні); 2) уточнення структури вибіркової сукупності з врахуванням наявної інформації, передусім результатів пілотажних досліджень; 3) вибір типу і об'єму вибірки (кількість одиниць вибіркової сукупності), складання переліку одиниць доступної інформації, відробіток (відпрацювання) методики організації вибіркового дослідження з метою запобігання помилок, що викликають зміщення вибірки.
Репрезентативність вибірки - властивість вибіркової сукупності представляти характеристики генеральної сукупності. Репрезентативність вибірки означає, що з деякою наперед заданою або обчисленою похибкою можна ототожнити встановлений на вибірковій сукупності розподіл ознак, що вивчаються, з їх дійсним розподілом в генеральній сукупності, або якщо використовувати терміни статистики, віднайти оцінки параметрів генеральної сукупності.
Репрезентативність вибірки досягається в результаті виконання деяких попередніх умов, що передують відбору одиниць сукупності. По-перше, кожна одиниця генеральної сукупності повинна мати рівну ймовірність попадання в вибірку. По-друге, з метою запобігання направленого відбору вибір одиниць генеральної сукупності необхідно проводити незалежно від ознаки, що вивчається. По-третє, відбір повинен проводитись по можливості з однорідних сукупностей. По-четверте, число одиниць генеральної сукупності, що відібрані для огляду, повинно бути достатньо великим.
Так як об'єктом нашого дослідження є конкретний студентський гуртожиток №14 в кількості приблизно 400 студентів, і ми не маємо можливості опитати кожного з них, то будемо використовувати вибіркове дослідження. Результати отримані в ході дослідження будуть стосуватися лише даного конкретного гуртожитку. Проблема репрезентативності таким чином знімається.
АНКЕТА
Шановний друже!
Вам пропонується дослідження, метою якого є вивчення аспектів незадоволеного читацького попиту.
Перед тим, як відповісти на питання, уважно прочитайте запропоновані відповіді, потім виберіть з них ту, котра виражає вашу думку і обведіть її кружком. Анкета анонімна, всі результати дослідження будуть представлені лише у загальному вигляді. Наукова цінність дослідження залежатиме від щирості Ваших відповідей, за яку наперед вдячні.
1. Якого типу літературу Ви переважно читаєте?
а. Фантастика
b. Технічна
с. Науково-популярна
d. Твори письменників -класиків
е. Вірші
2. Де Ви знаходите потрібну Вам літературу ?
а. В бібіліотеці
b. В книжковому магазині
с. На книжковому базарі
d. У друзів
3. Наскільки велика ваша домашня бібліотека?
а. Дуже велика
b. Велика
с. Мала
d. Немає в домі книг
4. Наскільки легко знайти потрібну Вам літературу?
а. Легко
b. Проблематично
с. Важко
d. Неможливо5. Чи дорого для Вас купувати нові книги?а Дорого
b. Не дуже дорого
с. Дешево
d. Не купуєте нових книжок
6. Як часто ви читаєте книги?
а. Витрачаю на це більш, ніж 3 год/день
b. Читаю 1-3 год/день
с. Читаю не більше 1 год на тиждень
7. Яку освіту Ви вже маєте?а. Неповна середня
b. Середня
с. Середня спеціальна
d. Вища
8. На які мові ви читаєте книжки в основному?а. На державній українській
b. На російській
с. На іноземній
9. Ваша стать:а. Чоловічаb. Жіноча
10.Скільки Вам років?
а. до 16
b. 16 - 21
с. 21 - 25
d. більше 25
6
5
4
3
2
1
Номер питання
Σ
d
c
b
a
Σ
d
c
b
a
Σ
d
c
b
a
Σ
d
c
b
a
Σ
d
c
b
a
Σ
d
c
b
a
Варіанти відповідей
14
0
2
10
2
14
2
0
10
2
14
1
2
3
8
14
1
3
8
2
14
3
4
1
6
14
3
6
1
4
Кількість
100
0
17
67
16
100
16
0
73
16
100
4
17
26
53
100
4
21
65
10
100
21
36
4
39
100
17
43
4
30
Кількість у відсотках
10
9
8
7
Номер питання
Σ
d
c
b
a
Σ
b
a
Σ
c
b
a
Σ
d
c
b
a
Варіанти відповідей
14
0
3
11
0
14
3
11
14
1
4
9
14
0
3
11
0
Кількість
100
0
26
73
0
100
17
83
100
8
30
62
100
0
17
83
0
Кількість у відсотках
7.Аналіз та узагальнення результатів соціологічного дослідження
В ході дослідження було опитано 14 особи. Всі вони є представниками студентського гуртожитку, віком від 19 до 22 років, із них 78,3% чоловічої статі і 21,7% жіночої статі. Всі опитані, за винятком одного респондента (росіянин), є українцями за національністю. 65,2% з опитаних навчаються на державному наборі і 34,8% на платній основі. До вступу в навчальний заклад 34,8% опитаних проживали в обласному центрі, 34,8% - в райцентрі, місті чи селі міського типу, і 30,4% - в сільській місцевості. 69,6% опитаних вважають, що вони навчаються в навчальному закладі 1-го рівня акредитації, і 30,4% - що вони навчаються в навчальному закладі 4-го рівня акредитації. В ході даного дослідження були отримані такі результати.
На питання "Якого типу літературу Ви переважно читаєте?" Більшість (43%) відповіли, що читають науково-популярну літературу, що свідчить про вплив технічного нахилу вузу і відповідні інтереси опитаних.
На питання "Де ви знаходите спеціальну літературу?" більшість дало відповідь, що на книжковому базарі і в бібліотеці, що, на нашу думку, вказує на приблизно рівну соціальну розділеність в групі.
На питання "Наскільки велика ваша домашня бібліотека" більшість (65%) відповіли, що невелика, це свідчить, що на даний момент опитаних нами респондентів, читання книг не знаходиться на першому плані і більшість з них читають потрібну літературу при необхідності, не купуючи її в домашню бібліотеку.
На питання "Наскільки легко вам знайти потрібну літературу" більшість опитаних відповіли, що легко, це свідчить про достатність літератури на ринку і її доступність. Частина респондентів 26%, що відповіли про проблематичне находження потрібної їм літератури, скоріш за все, потребують спеціальної літератури, кількість якої на ринку і в бібліотеках недостатня.
На питання "Чи дорого для вас купувати нові книги" більшість відповіли -не дуже дорого, що свідчить про середній достаток опитаних.
На питання "як часто ви читаєте книги", більшість відповіли, що читають більше 1 год/день, це, на нашу думку, відповідає сучасному стану нашого студенства.
З даного дослідження можна зробити висновок, що читацький попит опитаних респондентів задоволений майже повністю. Опитані респонденти читають переважно науково-популярну літературу, що говорить про регулювання їх читацького попиту середовищем, в якому вони знаходяться і навчаються.
Поліпшення попиту можна забезпечити випуском нової спеціалізованої літератури, яка необхідна для деякої кількості опитаних.
Список використаної літератури
В.М. Піча. Соціологія: загальний курс. Навчальний посібник для студентіввищих закладів освіти України.- К.: Каравела, 2000. - 248с.
Алексеев Н.Б. Молодежь в процесе перемен//Социологические исследования.-1998.-№5-с. 94-99
Анурин В.Ф., Новиков Н.В. О политической стратификации нижегородскогостуденчества//Социс- 1995.-№5- с. 141-143
Меренков А.В. Рьшочньїе ориентиры студенчества//Социс.-1998.-№2- с. 97-101
Немировский В.Г. Красные, зеленые, белые...: особенности политическогосознания молодежи//Социс.-1995.-№3- с. 67-80
Андрей Яковенко. Влияние общественных факторов на студенческуюмолодежь (политический аспект)// Социология: теория, методы, маркетинг.-2000.-Ш-С 82-89
Валерій Ворона, Євген Головаха. Соціологія та політика в суспільстві, що трансформується// Соціологія: теорія, методи, маркетинг.-1999.- №1-2- с. 12-16
Соціологія: Підручник/За загальною редакцією проф. В.П. Андрущенко, проф.М. І. Горлача.- Харків - Київ, 1996.- 624с.
Паніна Н.В. Технологія соціологічного дослідження. Курс лекцій.- К: Науковадумка, 2000.- 232 с.
Ю.Ручкин Б.А. Молодежь и становление новой России//Социс.-1998.-№5- с. 90-98 11 .Завдання і методичні вказівки до виконання контрольної роботи з дисципліни "Соціологія" на тему "Опрацювання програми соціологічного дослідження"/ О.Б.Іванкова-Степанюк, В.Є.Савка- Львів: Видавництво НУ "Львівська політехніка", 2002 – 24с.