Мшктерс1тво освгги та нэуй1 Украши Нащональний ун1верситет"Льз!вська поттщтпса"
\:сАщ^< ±4Ј#v Су* (Q Jb^U.r-Ct Кафедраекономки
шдприемства та швестищй
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з курсу: «Економжа i управл1ння^шрриемствСм»
на тему:
«Розробка б1знес плану на буд1вництво шдприемства по виробництву
бетонно*! брук1в1$и потужшстю 16 тисм2 в piK»
hr
Льв1в - 2007
1 1. Мета проекту Хнвестацшний задум та намйри
Проектом передбачено створення шдприемства з випуску бетонно'1 бруювки, що мае висою. ф13ико-мехашчш та споживч! показники. Основною причиною для впровадження у виробництво даного вид}' продукцп е не лише привабливий зрвшшнш вигляд, якого набувають MicbKi вулищ, вимощет тротуарного шшткою,а й до безперечних переваг цього виду покриття в1дносяться висою експлуаташйш характеристики, властивх якюнш бетоннш бруювщ, наприклад, мщтасть, низька зношувашсть, морозостшюсть i ртппасть до дц багатьох х1м1чних речовин забезпечують багатор1чний термш служби тротуарного покриття навйъ в умовах сучасного мегалолюу.
Дане пщприемство розмпцене в м. Льв1в. Виробництво бруювки ор1ентуеться на ринок мюта та область Прим1щення, для здшснення виробничого процесу плануеться брати в оренду. Придбання нового обладнання здшснюеться за власш кошти. Маиубтне шдприемство буде розташоване поблизу автомобшьних, що полегшить доставку сировинних матер1ал1в i збуту готово!' продукцп.
г
2. Опис пщприемства j галуз!
На сьогодт застововують дв! технологи виробництва брук!вки:
в^бропресування жорстких сумипей з низьким В/Ц;
в!бролиття з використанням пластифжуючих добавок.
М1ж ними на ринку розгорнулася конкурентна боротьба. В результат! тротуарна плитка, виготовлена методом в1бролиття, практично втрати^а cboi позипн, i , насамперед, у великих мютах. Вона не вцщовщае багатьом вимогам, яю icHyioTb сьогодт до цього виду продукцп.
Брукзвка, виготовлена методом в!бропресування мае ряд переваг , Технолопя в1бропресування полягае в тому , що в1брування бетонно'! румнш у форм1 здшснюеться шд тиском на Bi6ponpeci. Цей метод е високопродуктивний та допускае високу стушнь автоматизацп. Технолопя вхбропресованого виготовлення бруювки забезпечуе пщвищену старость брукшки до впливу ктматичних фактор1в, збшыпуе Ц мехатчну стшкють.
. Бетон, що використовують при в^бропресуванш, мае низьке водоцементне вщношення, що зменпгуе витрату цементу та забезпечуе високу мщшсть (М400-М500) та морозостШюсть (Мрз 250-300 циклов).
В1бропресована брукшка збернгае насичешсть кольору впродовж всього терм1ну служби (бигыпе 25 роив), а низке водопоглинання, низька стирашсть ^изначае довгов1чн!сть.
Брушвка, що виготовлятиметься на нашому шдприемств! методом в^бропресування, характеризуються наступними показниками: високою мпцрстю i однорщшстю структури; високояшсною фактурою лицьово!' поверхт; високим коеф1щентом морозостойкости; низькими коефщдентами водопоглинання та стирания лицьовоТ поверхт,
Бруювка - це сезонний товар, виробництво i реалозадая якого вщбуваеться, як правило, у весняно-осшнш перюд. Яскраво виражет сезонш коливання на цьому ринку пов'язат з тим, що i виробництво, i процес укладання тротуарно!' плитки можуть проводитися при температур! не нижче 0°С.
&
3. Маркетингове дослщзрсення
Оскшьки В1бропресована брушвка мае шорстку повеухню, п можна застосовувати не лише для замощування п1шохщних тротуар1в мюьких, а й автомобшьних дорн , смут розгону та гальмування транспорту (зупинок), складов, термшшнв, що злачно розширюе ринок збуту.
Враховуючи незадов1льний стан бшыпост! дорн та тротуар1в у м. Львов1 та обласп, можна зробити висновок, що ринок ще довго не буде заполнений.
Укладка бетонноГ бруювки ниш вважаеться одним з найбшьш потр1бних способ1в облаштування тротуар1в. Сучасна розматсть форм, кольо^1в i фактур тротуарних плиток дозволяе надавати акуратного i доглянутого вигляду мхським тротуарам, паркам, торговим i виставочним павшьйонам, входам в магазини, лгтш кафе i багатьом шшим об'ектам шфраструктури.
Бшытсть виробншав бетонно! бруювки вщзначили, що минулого року попит на тротуарну плитку BHpic приблизно на 10-15%. Причому, за вщгуками учасниюв ринку, в 2006 poni помгтно «актиызувався» приватний споживач. На думку деяких виробншав, частка «приватника» минулого року склада практично 50% в споживчш структур! ринку. Проте, не дивлячись на те, що Bci виробники вщзначили зррстання об'ему украшського ринку бруювки, бшыд-менш точно ощнити об'ем даного ринку не узявся жоден з опитаних виробниюв. Як пояснили фахшщ, вирахувати об'ем украшського ринку бруювки практично нереально, осюльки бхлышсть виробниюв ор1ентован1 на роботу виключно в своему регюн!, i не мають жодного уявлення про те, яка ситуацш склалася на шших регюнальних ринках тротуарноГ плитки.
Виробники тротуарно1 плитки видшяють три основе категори споживач1в:будшельш оргашзацп, що купують плитку для виконання робгг за замрвленням мунщипальних властей; буд1вельн! оргашзацй", що купують плитку для власних погреб або для виконання роб1т за замовленням; приватш i юридичш особи, що купують тротуарну плитку для власних потреб.
За спостереженнями виробншав, pi3Hi категори споживашв вщдають перевагу р1зним формам бруювки. Так м!сью власти як правило, купують cipy або коричнево-червону «бруювку», виготовлену методом нашвсухого в1бропресув|ННЯ, а приватш особи купують переважно в1бролиту фпурну плитку («старе мюто», «ретро», «конюшина», «хвиля» i щ.).
Подцбш вщмшноси в «споживчих симпат1ях» обумовлеш, зокрема ^ ^___
Як вщзначають виробники, вщгускт цши на осэдовт вида тротуарноГ плитки за останн1 деюлька роюв не зазнали 1стотних змш. Варт1сть 1мЗ коливаеться в межах 25-40 грн. i знаходиться в прямш залежносп вгд технолопй, що використовуються при п виробництв1 (пресована плитка дорожче лито!' приблизно на 5-8%), товщини i кольору.
Проте, не дивлячись на те, що украшський ринок бруювки досить збалансований, говорити про повну вщсутшсть конкуренцц м1ж виробниками було б нев1рно. Як розпов1ли фахпяд, головна конкурентна боротьба сьогодш ведеться м1ж представниками р1зних технолопй
виробництва бруківки (вібролиття і пресування). У цій боротьбі учасники ринку використовують як цінові, так і нецінові методи. До найбільш популярних цінових методів оператори віднесли використання різних систем знижок (сезонні, накопичувальні і т. д.). Серед недійових методів ведення конкурентної боротьби оператори виділили: підвищення якості власної продукції, надання повної і об'єктивної шформації цро продукцію, надання супутніх послуг, ретельно розроблену рекламну стратегію фірми і т.д.
4. Технологічна схема та опис виробничих процесів
Технологія виготовлення вібропресованої бруківки включає в себе наступні етапи:
Приймання та складування матеріалів; 1 к
Приготування бетонної суміші;
Формування виробів;
Попередня витримка;
Дозрівання виробів;
Пакування та складування готової продукції.
Обсяги виробництва бруківки за зміну:
Півавтомат (тривалість одного циклу - 2 хв);
• - І. ;
Кількість циклів за 1 годину :
п = — = ЗО циклів;
..-■І
Площа бруківки, виробленої за 1 год:
0,2x30-6м2;
Площа бруківки, виробленої за 1 зміну: 6x7 = 42м ;
Об'єм бруківки виготовленої за 1 зміну: Об'єм бруківки виготовленої за 2 зміни:
¥ = 42x0,06 = 2,52 м3; К-42x0,06x2 = 5,04 м3
Кількість сировини необхідної на 5 днів :
Кільсть сировини використаної за 5 днів:
цемент: 380 х 5,04 х 5 = 9576кг = 6,84 м3;
щебінь(5...Л0): 1200x5,04x5 = 30240кг = 21,6 м3;пісок : 540 х 5,04 х 5 = 13608кг = 9,72 м3;
вода: 100 х 5,04 х 5 = 2,52 м3;
пластифікатор С-3 : 0,007 х 9576 = 67кг;
Пост №1.
Приймання та складування матеріалів:
На пості №1 здійснюється вивантаження сировинних матеріалів на спеціально передбачених ділянках щебінь пісок та необхідні добавки, цемент - у бункер. Величини площ необхідних для складування сировини становлять: - цемент: бункер об'ємом 6,84м3, площею - 4м2; щебінь(5... 10): площею-31м ; пісок: 14м2; Загальна площа під складування, враховуючи місце для доступу, становить: 65м2.
7
Пост №2. Приготування бетонної суміші:
Попередньо зважені матеріали, подані в змішувач, перемішуються у відповідності з заданою програмою. В програму роботи змішувача для кожного замісу закладаються тривалість перемішування. Перемішана готова продукція із змішувачу подається на
преси.
Цикл перемішування бетонної суиіші - 10 хв,отже за одну годину виконується 6 замісів.
Мішалка місткістю 0,3 мЗ:
0,3 х 0,7х 60/10 = 1,26мЗ/год > 0,36 м3/год, Отже, для приготування бетонної суміші приймаємо одну мішалку об'ємом 0,3м3.
Пост №3.
Формування виробів:
Приготованою бетонною сумішшю заповнють форми та ущільнюють її за допомогою одного півавтоматичного пресу. Завантаженню суміші в бункер здійснюється вруну. Площа виробничого цеху становить 50м2.
Пост №4. ЇІопередя витримка:
Спресовану бруківку ,місткістю 10 шт в однщ палеті, відносять на склад попередньої витримки, де їх розміщують на спеціальних, стилажах . Період дозрівання триває одну добу.
За 2 зміни виготовляється 84м2 бруківки, для розміщення якої нам потрібно
84
стилажів: = 28 шт.
0,30x10
Необхідна площа під склад з врахованням місця для доступу - 25м2.
Пост №5.
Дозрівання виробів:
На склад дозрівання виробів бруківку переносять, зі складу попередньої витримки на 3 доби.
Потрібна площа під склад - 20м ,оскільки за 2 змінц виготовляється 84м бруківки.
Пост №6. Пакування та складування готової продукції:
Пакування бруківки здійснюють на піддонах, складаючи її «лицем» до «спини» , та звязують пакувальною лентою, а також, для забезпечення подальшого твердіння бетону та збереження товарного вигляду ,її покривають поліетиленовою стрейч-плівкою.
Склад готової продукції розміщений назовні цід навісом, площею - 50м2. Переміщення бруківки до складу здійснюєтьсяч за допомогою автонавантажувача.
Пост №2. Приготування бетонної суміші:
Попередньо зважені матеріали, подані в змішувач, перемішуються у відповідності: заданою програмою. В програму роботи змішувача для кожного замісу закладаються тривалість перемішування. Перемішана готова продукція із змішувачу подається на
преси.
Цикл перемішування бетонної суміші нижнього шару - 10 хв,отже за одну годину виконується 6 замісів.
Мішалка місткістю 0,3 мЗ:
0,3 х 0,7 х 60/10 = 1,26мЗ/год > 0,96 м^год, Отже, для приготування бетонної суміші приймаємо одну мішалку об'ємом 0,3 м .
Пост №3. Формування виробів:
Приготованою бетонною сумішшю заповнють форми та ущільнюють її за допомогою двох півавтоматичних пресів. Завантаження суміші в бункер здійснюється вручну. Площа виробничого цеху становить 50м2.
Пост №4. Попередя витримка:
Спресовану бруківку ,місткістю 10 шт в одній палеті, відносять на склад попередньої витримки, де їх розміщують на спеціальних стелажах . Період дозрівання триває одну добу.
За 2 зміни виготовляється 84м2 бруківки, для розміщення якої нам потрібне стилажів: 84/0,30x10=28 шт. Необхідна площа під склад з врахованням місця для достуду -
25М* ^..^ ^<гла>к;& <о,Ч
Пост №5, Дозрівання виробів:
На склад дозрівання виробів бруківку переносять, зі складу попередньої витримка наЗ доби. *•„ * <&& з о- - з •= Зо 2 < " V*** г/ *»■'«7 <£з* >'£
Потрібна площа під склад - 20м ,оскільки за 2 зміни виготовляється 84м бруківки.
Пост №6. Пакування та складування готової продукції:
Пакування бруківки здійснюють на піддонах, складаючи її «лицем» до «спини», та зв'язують пакувальною лентою, а також, для забезпечення подальшого твердшня бетону та збереження товарного вигляду, її покривають поліетиленовою стрейч-плівкою. Склад готової продукції розміщений ззовні під навісом, площею - 100м2 Переміщення бруківки до складу здійснюєтьсяч за допомогою автонавантажувача.
4. Технологічна схема та опис виробничих процесів
Технологія виготовлення вібропресованої бруківки включає в себе наступні етапи:
Приймання та складування матеріалів;
Приготування бетонної суміші;
Формування виробів;
Попередня витримка;
Дозрівання виробів;
Пакування та складування готової продукції.
Обсяги виробнидгва бруківки за зміну:
Півавтомат (тривалість одного циклу - 2 хв);Кількість циклів за 1 годину : п =60/2= ЗО циклів;Площа бруківки, виробленої за 1 год: 0,2 х ЗО=6м2;
Площа бруківки, виробленої за 1 зміну: 6x7 = 42м2; Площа бруківки, виробленої за 1 добу (2 зміни) : 42х2=84м2; Площа бруківки, виробленої за місяць: 84x22= 1848 м2; Площа бруківки, виробленої за рік: 1848x9=16632 м2 Площа бруківки, виробленої за рік 2-ма пресами: 16632x2=3 3264м2 Об'єм бруківки виготовленої за 1 зміну: V- 42x0,08=3,36 м3 Об'єм бруківки виготовленої за 2 зміни: У= 3,36x2= 6,72 м3 Об'єм бруківки виготовленої за 2 зміни 2-ма пресами: У= 6,72x2= 13,44м3 Об'єм верхнього шару бруківки Ув= 6x0,02x2=0,24м3. к *© /2ос?- у с?г'о - г %Ні Об'єм нижнього шару бруківки Ун= 6х0,06х2=0,72м3. Кількість сировини необхідної на 5 днів: Кільсть сировини використаної за 5 днів:
цемент: (380+500) х 13,44х 5 = 59136кг = 49,28м3;
щебінь(0...5;5..Л0): (1200+1300)х 13,44x5 = 168000кг = 113,5 м3;
пісок: (500+360) х 13,44 х 5 = 57792кг =
41,28 м3;
вода: (110+150) х 13,44 х 5 = 17,47 м3;
пігмент : 0,004 х 59136 = 236,54кг;
Пост№1.
Приймання та складування матеріалів:
На пості №1 здійснюється вивантаження та складування сировинних матеріалів на спеціально передбачених ділянках. Щебінь, пісок та необхідні добавки зберігаються на складі, цемент - у силосі. Величини площ необхідних для складування сировини становлять: цемент: силос об'ємом 169,56 м3, діаметр 6 м;- щебінь(5..10;0...5): площею -95м2; пісок: 34,4м2; Загальна площа під складування, враховуючи місце для доступу, становить: 160м2.
14
Витрати на сировини на їм3 готово)' суіадпгі
ТаблицяЗ .2
Назва сировини і матеріалів
Од. виміру
Витрата наїм
Ціна без ПДВгрн.
Загальна вартість
матеріалів,
грн.
Цемент
т
0,38
520,00
197,6
Пісок
м3
0,386
38,40
14,82 .
Щебінь
т
1,2
108,00'
129,60
Вода
•м3
од
3,00
0,300
С-3
кг
2,66
3,40
9,04
Разом:
-
-
351,36
Витрати на матеріали: На 2 зміни-351,36-5,04 - 1770,85 грн;
На місяць - 351,36-5,04-20 = 35417,09 грн;
На рік — 351,36-5,04-20-12= 425005,06 грн;
На 1 м2 продукції- 21,09 грн.
Витрати на енергію:
Тариф на 1 кВт рівний 0,21 грн/кВт, у тому числі ЦДВ 0,035 грн. Витрати електроенергії в
адміністративних цілях:
на місяць 20 грн.
на рік 20x12 = 240грн.
Розрахунок витрат електроенергії на експлуатацію виробничого обладнання
ТаблицяЗ.З
Виробниче обладнання
К-ть
Споживча потужність кВт/год
Кількість годин роботи
Витрати на
експлуатацію (за
зміну), грн.
Скіповий навантажувач
1
0.5
14
1,47
Бетономішалка об'ємом 0,3м3
1
0,55
14
1,62
Прес напівавтоматичний
1
1
14
2,94 ^
Сума
6,03
Витрати:
на місяць - 6,03x20=120,6грн. нарік 6,03 х 20x12=1447,2 грн.
Витрата палива: Вартість 1 літра - 5 грн.
Розрахунок витрат палива трансрортом
Таблиця4.4
Вид транспорту
К-тсь
Витрата палива Витрата палива за зміну , л за 2 зміни , л
Вартість палива грн/день
Автонавнтажувач
1
8 16
80
Автомобіль "Газель"
1
5 5
25
Сума
105
ТЕХНОЛОГІЧНА СХЕМА
Пост№1
■
Пост №3
.5
Пост №4
2
\1_
?
ч>
Р = 50м2
р=
те 2
75м
Пост №5
Пост №5
1-1 день
X -3 дні
<^7 ^7 ^7
—►
■ 1-і і-а.
£? £7 £?
Р - 25 м2
Р = 25м2
Пост №6
Р-ІООм
Пост№1 Приймання матеріалів Пост №2 Ф^^^Шбетонної суміші Пост №3 Формування виробів
Пост №4 Попередньої витримки Пост №5 Дозрівання Пост №6 Готова продукція
1 - бункер для цементу ; 2- ділянка для піску ; 3 - ділянка для щебеню (5-1 Омм); 4 -скіповий транспортер ;5-бетономішалка ; 6 -стрічковий транспортер ; 7 -півавтоматичний прес ; 8 -піддон ; 9 -автонавантажувач ; 1 о -готова продукція ;
ь
(0
10
1^
р
,Щ Ч>
к.
10
5. Організаційний план
1. Приміщення і розташування.
Дане підприємство, що буде розташоване у м. Львів, загальною площею 205м", включає в себе такі приміщення:
склад сировинної продукції - Р= 65м";
виробничий цех- Р= 50м ;
склад попередньої витримки- Р= 25м ;
склад дозрівання— Р= 25м";
адміністративно-побутові приміщення- р= 40м .
Склад готової продукції розміщуємо на зовні приміщення р= 50м .
2. Організація виробництва
2.1 Персонал.
Підприємство розраховано на круглорічне виробництво бруківки, що відбувається в дві зміну. Виходячи з технологічних потреб, кількість робітників та обслуговуючого персоналу буде становити 24 людини. Організаційна структура виробництва і управління.
Нарахування на ФОП в місяць
Таблиця 1.0
Назва фонду
Ставка. %
Пенсійний (їюнл
32
Фонд соціального стоахування
2.9
Фонд зайнятості
1.9
Фонгг стпахування віл нешасних виттялктв
2.75
Разом
36.8
Персонал підприємства і фонд оплати праці.
^_^_ Таблиця 1.1
Посада
к-сть
Заробітня плата
Нарахува ння,
(36,8%)
Фонд
оплати
праці,грн
Всього
Адміністративна група
Директор
1
2800
1030,4
3830,4
3830,4
Начальник цеху
1
2050
754,4
2804,4
2804,4
Бугалтер
1
2300
*46,4
ЗІ 46,4
3146,4
виробнича група
Бригадир 4розряд
2
1554
571,872
2125,872
4251,744
Робітник 1 розряд
8
1000
'368
1368
10944
Робітник 2розряд
4
1180
434,24
1614,24
6456,96
Робітник Зрозряд
1
1360
500,48
1860,48
1860,48
Водій автонавантажувача
2
1250
'460
1710
3420
Комірник
1
1360
500,48
1860,48
1860,48
обслуговуюча група
Водій
1
1100
404,8
1504,8
1504,8
Прибиральник
1
550
202,4
752.4
752.4
Сторож
2
700
257,6
957,6
1915,2
Електромеханік
1
850
312,8
1162,8
1162,8
Разом
26
18054
6643,872
24697,872
43910,064
12
6. Інвестиційний план
Інвестиції- це види майнових та інтелектуальних, цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької діяльності з метою отримання прибутку.
Таблиця 2
Найменування витрат ± Вартість витрат,грн.
Витрати попереднього періоду
Бізнес план
5 000
Ліцензування і сертифікація
10 000
Основні фонди
Група №2
Транспорт
50 000
Група №3
Виробниче обладнання
138900
Група №4
ЕОМ та допоміжне обладнання
5350
Меблі
7 500
Оборотні фонди
Заробітня плата
43910,06
Сировина
36017,86
Сума
297677,9?
Джерела фінансування - власні кошти 297677,92+,24600=322277,92грн.
7. Виробничі витрати
Спочатку підраховуємо амортизацію на 4 роки згідно Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 1.01.2003 є чотири групи основних фондів, і такі нормам амортизації. Підприємство володіє основними фондами всіх груп.
Група І: Будівлі і споруди та передавальні пррстрої, вартість капітальногополіпшення землі 2 %
Група 2: Автомобільний транспорт та вузли до нього\ побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти; інше офісне обладнання, устаткування та приладдя до них. - 10%
Група 3: Будь-які інші основні фонди, не включені до груп 1,2,4. - 6% Група 4: ЕОМ, інші машини для автоматичного оброблення інформації, їх програмне забезпечення, пов'язані з ним засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, телефони, мікрофони, рації, вартість яких перевищує вартість малоцінних товарів (предметів) ,меблі -15%.
13
Розрахунок амортизаційних відрахувань
ТаблицяЗ
На йменування витрат
Початкова
вартість,
грн
2008
2009
2010
2011
2012
Сума
амортизаційних
відрахувань
Основні фонди
Група №2
Транспорт
50000
32805,00
21523,36
14121,48
9265,10
6078,83
17195,00
11281,64
7401,88
4856,38
3186,27
40734,90
Група №3
Виробниче облоднання
139900
109261,90
85333,54
66645,50
52050,13
40651,15
30638,10
23928,36
18688,05
14595,36
11398,98
87849,87
Група №4
ЕОМ та допоміжне обладнання
5350
2792,70
1457,79
760,97
397,22
207,35
2557,30
1334,91
696,82
3£3,74
189,87
4952,78
Меблі
7500
3915,00
2043,63
1066,77
556,86
290,68
3585,00
1871,37
976,86
509,92
266,18
6943,14
Розрахунок витрати сировини:
Для виробництва одношарової вібропресованої бруківки використовують таку вировину: щебінь, пісок ,цемент, вода та певні добавки, цитрати яких, за певні періоди часу наведені в таблиці:
Потреба в сировині, матеріалах та готовий продукції.
ТаблицяЗ. 1
Назва сировини і Матеріалів
Од.
виміру
Потреба за
годину
зміну
добу
місяць
рік
Цемент
м^
, 0,10
0,684
1,37
2736
328,32
Щебінь 5... 10
м^
озі
2,16
4,32
86,4
1036,8
Пісок
м>
0,14
0,972
1,95
7,80
93,6
Вода
м'
0,04
0,252
0,51
10,08
120,96
С-3
кг
0,96
6,7
13,4
268
3216
Готова продукція
и'
0,36
2,52
5,04
100,8
1209,6
м2
0,36
2,52
5,04
100,8
20160
Для визначення витрат на придбання сировини за певні періоди необхідно визначити витрати матуріалів для виготовлення ІмЗ готової продукції(табл3.2)
15 на місяць 2100грн., на рік: 2100 х6= 12600грн./рік
Витрати на послуги зв'язку:
на місяць 80грн.,
на рік: 80х 12= 960 грнУрік Витрати на опалення.: нарік: 350 грн. на місяць: 350x6 = 21 ООгрн/міс;
Профілактичний ремонт обладнання.:
нарік: 1389 грн.
на місяць: 1389 :12 = ї 15,75грн/міс;
Витрата на оренду приміщень: на рік: 24600грн; на місяць: 20500 грн;
Поточні витрати на виробничу програму за статтями собівартості
Таблиця 5
Кошторис витрат (повна потужність)
№ п/п
Стаття і елемент витрат
Загальновиробничі витрати
1
Сировина і матеріали
35417,09
425005,06
2
Електроенергія
120,$
1447,20
5
амортизація
1207,59
14491,04
6
заробітна плата
19048
228576
7
нарахування на з/п
7009,66
84115,92
Загалногосподарські і адміністративні витрати
8
Транспортні витрати
1050,00
12600,00
9
Телефонний звязок
80,00
960,00
10
Ремонт обладнання
115,75
1389,00
11
Електроенергія
20,00
240
12
Опалення
175,00
2100,00
13
Оренда приміщення
2050,00
24600,00
14
амортизація
477,50
5730,04
15
заробітня плата
11051
132612,00
16
нарахування на з/п
4603,6
55243,20
17
сума витрат
82425,79
989109,46
18
. собівартість одиниці продукції
49,06
49,06
рентабельність
7,36
7.36
ціна
56,4?
56,42
ціна з ПДВ
67,71
67,71
8.Фінансовий план проекту
Фінансовий план реалізації проекту включає прогноз доходів і витрат проекту та прогноз надходжень і видатків проекту. Прогноз доходів і витрат (табл.5.1.) розроблено на основі калькуляції ціни одиниці продукції та прогнозів обсягів реалізації, які визначено з врахуванням результатів маркетингового аналізу.
На основі вибраної стратегії виходу на ринок та розширення сфери впливу, а також обгрунтованого рівня цін готової продукції, розроблено прогнози динаміки доходів від операційної діяльності, а враховуючи доходи в і д операційної діяльності та рух коштів від інвестиційної діяльності розраховано рух коштів від фінансової діяльності. Отримані показники використано для формування прогнозу надходжень і видатків проекту.
Індекс дохідності:
16
ГЯ_ 409056,74 =12? Ж 322277,92 '
Термін окурності:
І 322277 92ТО = —- = ' =47
/77 68174,12