Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
Інститут комп’ютерних технологій, автоматики та метрології
Звіт
про виконання лабораторної роботи №1
з курсу:
«Електроніка та мікросхемотехніка»
на тему:
«Дослідження властивостей і порівняння статичних характеристик тетрода та пентода»
Мета роботи
Дослідження властивостей і порівняння статичних характеристик тетрода та пентода розряду
Виконання роботи
План роботи:
Складання і випробування схеми.
Зняття анодних статичних характеристик пентода в тетродному ввімкненні.
Зняття анодних статичних характеристик пентода в звичайному ввімкненні.
Зняття анодно-сіткових статичних характеристик пентода.
Побудова сімейств анодних і анодно-сіткових статичних характеристик тетрода та пентода.
Визначення параметрів пентода.
Складання і випробування схеми
Пентод, що досліджується, джерела живлення, вимірювальні прилади і потенціометри складаються у відповідності з схемою, яка зображена на рис.1. Після перевірки складеної схеми приступають до її випробовування. Спочатку перемикач S встановлюють у положення 1 (тетродне ввімкнення). Потім вмикають джерела живлення. На керуючій сітці потенціометром Rc1 встановлюють невелику від’ємну напругу, наприклад Uc1=-2 В. На екрануючу сітку подається напруга порядку (60-100) В. Змінюючи анодну напругу Ua від нуля до максимального заданого значення, стежать за показами міліамперметрів в анодному колі і в колі екрануючої сітки. Вони повинні змінюватися в межах, достатніх для зняття анодних статичних характеристик. Після цього перемикач S встановлюють у положення 2 (пентодне ввімкнення) і повторюють випробовування схеми в описаній вище послідовності.
Для перевірки роботи схеми в режимі зняття анодно-сіткових характеристик потенціометром Ra встановлюють напругу Ua порядку (150-200) В. На екрануючу сітку подається приблизно (40-50) % напруги анода. Потім змінюють напругу Uc1 на керуючій сітці (від напруги закривання до 0) і стежать за показами міліамперметрів у анодному колі і в колі екрануючої сітки.
Зняття статичних характеристик пентода в тетродному ввімкненні
Перемикач S встановлюють у положення 1. Характеристики знімають при номінальній для даної лампи напрузі розжарення Uр, сталій напрузі на екрануючій сітці Uc1 порядку (6-80) В і незмінній напрузі на керуючій сітці, наприклад, Uc1=-2 В. Змінюючи напругу на аноді через 10В від нуля до максимального значення, записують покази приладів у табл. 1.
Таблиця 1
Тип лампи______________________
Ua, В
Ia, мА
Ic2, мА
Uр=6,3 В; Uc1= В; Uc2= В
Зняття анодних статичних характеристик пентода
Перемикач S встановлюється в положення 2. При цьому захисна сітка лампи з’єднюється з катодом. Спостереження проводяться в такій же послідовності, як і при знаманні анодних статичних характеристик пентода в тетродному ввімкненні. Результати спостережень записують у таблицю спостережень, аналогічну табл. 2.
Таблиця 2
Тип лампи______________________
Ua, В
Ia, мА
Ic2, мА
Uр=6,3 В; Uc1= В; Uc2= В
Зняття анодно-сіткових статичних характеристик пентода
Покази вимірювальніх приладів заносяться у табл. 3.
Таблиця 3
Тип лампи______________________
Uc1, В
Ia, мА
Ic2, мА
Ia, мА
Ic2, мА
Ua= В; Uc2= В
Ua= В; Uc2= В
Анодно-сіткові статичні характеристики пентода знімають при сталих напругах Ua і Uc2 починаючи з максимальної від’ємної напруги Uc1 на керуючій сітці, при якій відсутній струм у колі анода. В залежності від типу лампи, значення Uc1 може складати порядку (8-10) В. Цю напругу підбирають за допомогою потенціометра Rc1 і контролюють вольтметром PV1. Напругу Ua порядку (150-200) В, встановлюють потенцыометром Rc2, а напруги на екрануючій сітці Uc2 і Uc2 – потенціометром Rc2 і перевіряють за допомогою вольтметра PV3 в колі екрануючої сітки. Орієнтовно ці напруги можуть мати значення Uc2=60 В, Uc2=100 В. Змінюючи напругу на керуючій сітці в напрямку до нуля через (0,5-1) В, покази приладів заносять у таблицю спостережень.
Побудова анодних і анодно-сіткових статичних характеристик
Анодні і анодно-сіткові характеристики будують на основі результатів табл. 2 і табл. 3. Типовий вигляд цих характеристик зображений на рис. 1.
Статичні параметри пентода S, Ri і µ визначають за анодно-сітковими характеристиками шляхом побудови характеристичного трикутника. Отримані результати порівнюють з даними довідника для лампи, що досліджується, і у випадку, коли значення параметрів не збігаються необхідно пояснити причини, що викликали ці розбіжності.