МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Контрольна робота
з дисципліни:
"Податковий облік"
Розділ І.
Теоретична частина.
15. Порядок визначення валових витрат виробництва та обігу.
Даний порядок регулюється Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.94р. зі змінами і доповненнями.
Згідно з пунктом 5.1 Закону, валовими витратами виробництва та обігу є сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у господарській діяльності.
Відповідно до пункту 5.2 до валових витрат включаються:
- Суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну). До таких витрат включають:
вартість придбаних сировини і матеріалів, куплених комплектуючих виробів і напівфабрикатів, палива та електроенергії, тари і пакувальних матеріалів, послуг водопостачання та інших витрат, пов’язаних із здійсненням господарської діяльності підприємства;
вартість куплених товарів, реалізованих за період (квартал), що підлягає оподаткуванню;
витрати, пов’язані з реалізацією готової продукції, зокрема пакуванням, зберіганням, вантажними роботами і транспортуванням (якщо це обумовлено договорами), сплатою комісійних винагород за посередницькі послуги стороннім організаціям та особам;
плата за надання підприємству банківських послуг (відкриття і ведення рахунків, здійснення операції за рахунками), а також поштово-телеграфні та інші витрати, пов’язані з виконанням банками доручень підприємства;
суми витрат на оплату послуг зв’язку, обчислювальних центрів, за користування комп’ютерними мережами;
сума витрат на оплату робіт з сертифікації продукції, консультаційні та інформаційні послуги;
інші витрати підприємства, з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Таким чином, у валові витрати будуть включені і витрати на оплату праці. Витрати на оплату праці включають витрати (в грошовій або натуральній формі) на виплату основної та додаткової зарплати, інших видів заохочень працівників підприємств, виходячи з тарифних ставок, а також винагород і виплат за виконання робіт (послуг) згідно з договорами цивільно-правового характеру (пункт 5.6 Закону).
- Суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у пункті 7.11 статті 7 цього Закону, у розмірі, що перевищує два відсотки, але не більше п'яти відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, за винятком внесків, передбачених підпунктом 5.6.2 пункту 5.6 цієї статті, та внесків, передбачених підпунктом 5.2.17 цього пункту.
- Суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом України "Про систему оподаткування" (1251-12), (крім тих, що прямо не визначені у переліку податків, зборів (обов'язкових платежів), визначених зазначеним Законом), включаючи акцизний збір та рентні платежі, а також збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, за винятком податків, зборів (обов'язкових платежів), передбачених підпунктами 5.3.3, 5.3.4, та пені, штрафів, неустойок, передбачених підпунктом 5.3.5 цієї статті. Тобто наступні податки та збори::
мито
митний державний збір
плата (податок) за землю
податок із власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів;
збір за спеціальне використання природних ресурсів;
збір за забруднення навколишнього середовища;
збір на обов’язкове пенсійне страхування;
збір на обов'язкове державне соціальне страхування;
збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.
- Суми витрат, не врахованої у минулих податкових періодах у зв'язку з допущенням помилок та виявлених у звітному податковому періоді у розрахунку податкового зобов'язання.
- Суми безнадійної заборгованості в частині, що не була віднесена до валових витрат у разі коли відповідні заходи щодо стягнення таких боргів не привели до позитивного наслідку. 5.2.9. Суми витрат по операціях, передбачених пунктом 5.9 цієї статті та статтею 7 цього Закону.
- Суми витрат, пов'язаних з поліпшенням основних фондів у межах, встановлених підпунктом 8.7.1 цього Закону, та суми перевищення балансової вартості основних фондів та нематеріальних активів над вартістю їх продажу, визначені у порядку, встановленому статтею 8 цього Закону.
Згідно підпункту 5.3.3 для платників податку на прибуток підприємств, які не зареєстровані як платники податку на додану вартість, до складу валових витрат виробництва (обігу) входять суми податків на додану вартість, сплачених у складі ціни придбання товарів (робіт, послуг), вартість яких належать до валових витрат такого платника податку.
У разі якщо платник податку на прибуток, зареєстрований як платник податку на додану вартість, одночасно здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що оподатковуються податком на додану вартість та звільнені від оподаткування, або не є об'єктом оподаткування таким податком, податок на додану вартість, сплачений у складі витрат на придбання товарів (робіт, послуг), які відносяться до складу валових витрат, та основних фондів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається відповідно до валових витрат або балансова вартість відповідної групи основних фондів збільшується на суму, що не включена до складу податкового кредиту такого платника податку згідно із Законом України "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР).
Згідно підпункту 5.3.9 до валових витрат включають виплату винагород або інших видів заохочень за надання послуг, виконання робіт пов’язаною особою, вартість яких визначають виходячи з договірних цін, але не більше за звичайні ціни, що діяли на дату надання чи виконання.
Згідно пункту 5.4 до складу валових витрат дозволяється включати також такі витрати платників податку на прибуток (витрати подвійного призначення):
на гарантійний ремонт (обслуговування) реалізованих товарів, але не більше 10% від сукупної вартості таких товарі, що були продані, та по яких не закінчився строк гарантійного обслуговування;
на винахідництво та раціоналізацію господарських процесів;
на придбання науково-технічної літератури, передплату спеціалізованих періодичних видань;
на проведення передпродажних і рекламних заходів стосовно товарів (робіт, послуг), що їх продає платник, але не більше 2 % від оподатковуваного прибутку платника податку за попередній звітний (податковий) рік;
на страхування ризиків загибелі врожаю, транспортування продукції, кредитних і комерційних ризиків;
на придбання ліцензій та інших спеціальних дозволів, які видають державні органи на відповідні види діяльності;
на забезпечення найманих робітників спецодягом тощо;
на відрядження фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з платником податку;
на експлуатацію об’єктів соціальної інфраструктури, що перебували на балансі підприємства та утримувалися за рахунок платника податку до прийняття Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" (крім капвкладень, що підлягають амортизації).
Згідно пункт 5.5 до складу валових витрат відносяться будь-які витрати, пов’язані з виплатою або нарахуванням відсотків за борговими зобов'язаннями (у тому числі за кредитами, депозитами) протягом звітного періоду, якщо такі виплати або нарахування здійснюються у зв’язку з веденням господарської діяльності платника податку.
У статті 7 розкрито оподаткування операцій особливого виду, а у статті 8 Закону відображено порядок визначення валових витрат при окремих операціях з основними фондами та нематеріальними активами. Зокрема, до валових витрат відноситься від’ємна різниця від перерахунку у гривні дебіторської заборгованості у іноземній валюті, що перебувала на обліку підприємства на кінець звітного періоду, при зменшення валютного (обмінного) курсу НБУ, а також додатна різниця від перерахунку кредиторської заборгованості при збільшенні вказаного курсу. Збільшуються валові витрати платника податку на суму балансової вартості окремого об’єкта основних фондів групи1 у разу його ліквідації.
45. Порядок ведення податкового обліку балансової вартості нематеріальних активів.
Згідно Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.94р. зі змінами і доповненнями, нематеріальний актив – це об'єкти інтелектуальної, в тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані у порядку, встановленому відповідним законодавством, об'єктом права власності платника податку. Суми перевищення балансової вартості нематеріальних активів над вартістю їх продажу включаються до складу валових витрат підприємства (підпункт 5.2.10)
Прибуток від продажу (обміну, інших видів відчуження) нематеріальних активів, що підлягають амортизації, визначений згідно із статтею 8 Закону, включається до валового доходу платника податку (пункт 7.5).
Основні особливості ведення податкового обліку нематеріальних активів стосуються їх амортизації. Під терміном "амортизація нематеріальних активів" слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань, установлених 8 статтею (підпункт 8.1.1). До амортизаційних відрахувань нематеріальних активів належать суми амортизації програмного забезпечення, ліцензій і дозволів на користування землею, водою; на здійснення окремих видів діяльності.
Не підлягають амортизації та повністю відносяться до складу валових витрат звітного періоду витрати платника податку на придбання нематеріальних активів з метою їх подальшого продажу іншим особам чи їх використання як комплектуючих (складових частин) інших основних фондів, призначених для подальшого продажу іншим особам (підпункт 8.1.3).
Платники податку всіх форм власності мають право застосовувати щорічну індексацію балансової вартості груп основних фондів та нематеріальних активів на коефіцієнт індексації, який визначається за формулою: Кі = [І(а-1) - 10]:100 , де І(а-1) - індекс інфляції року, за результатами якого провадиться індексація. Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не провадиться. (підпункт 8.3.3).
Для амортизації нематеріальних активів застосовується лінійний метод, за яким кожний окремий вид нематеріального активу амортизується рівними частками виходячи з його первісної вартості з урахуванням індексації згідно з підпунктом 8.3.3 цієї статті протягом строку, який визначається платником податку самостійно виходячи із строку корисного використання таких нематеріальних активів або строку діяльності платника податку, але не більше 10 років безперервної експлуатації. Амортизаційні відрахування провадяться до досягнення залишковою вартістю нематеріального активу нульового значення. (підпункт 8.3.9).
Розрахунки амортизації нематеріальних активів затверджує керівник підприємства. При визначенні амортизації нематеріальних активів потрібно знати, що її нараховують не від залишкової, а від первісної вартості.
76. Дата виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість.
Питання встановлення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ висвітлене у пункті 7.3 Закону України "Про податок на додатну вартість" № 334/94-ВР від 28.12.94р. зі змінами і доповненнями.
Згідно підпункту 7.3.1 датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
У разі поставки товарів (валютних цінностей) або послуг з використанням торговельних автоматів або іншого подібного устаткування, що не передбачає наявності касового апарата, контрольованого уповноваженою на це фізичною особою, датою виникнення податкових зобов'язань вважається дата виймання з таких торговельних апаратів або подібного устаткування грошової виручки.
Правила інкасації зазначеної виручки встановлюються Національним банком України.
У разі коли поставка товарів (робіт, послуг) через торговельні автомати здійснюється з використанням жетонів, карток або інших замінників гривні, датою збільшення валового доходу вважається дата поставки таких жетонів, карток або інших замінників гривні (підпункт 7.3.2).
У разі коли поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється з використанням кредитних або дебетових карток, дорожніх, комерційних, персональних або інших чеків, датою збільшення податкових зобов'язань вважається або дата оформлення податкової накладної, що засвідчує факт поставки платником податку товарів (робіт, послуг) покупцю, або дата виписування відповідного рахунка (товарного чека), залежно від того, яка подія відбулася раніше (підпункт 7.3.3).
Датою виникнення податкових зобов'язань орендодавця (лізингодавця) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного передання об'єкта фінансової оренди (лізингу) у користування орендарю (лізингоотримувачу). (Підпункт 7.3.4 пункту 7.3 статті 7 в редакції Закону №469-IV (469-15) від 16.01.2003)
Датою виникнення податкових зобов'язань у разі поставки товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому виді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед таким бюджетом. (Підпункт 7.3.5 пункту 7.3 статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2921-III (2921-14) від 10.01.2002)
Датою виникнення податкових зобов'язань при ввезенні (імпортуванні) товарів є дата оформлення ввізної митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті. Датою виникнення податкових зобов'язань при імпортуванні робіт (послуг) є дата списання коштів з розрахункового рахунка платника податку в оплату робіт (послуг) або дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) нерезидентом залежно від того, яка з подій відбулася першою (підпункт 7.3.6).
Датою виникнення податкових зобов'язань виконавця з контрактів, визначених довгостроковими відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР), є дата збільшення валового доходу виконавця довгострокового контракту (підпункт 7.3.7).
Попередня оплата (авансування) товарів, що згідно з договорами підлягають вивезенню (експортуванню) за межі митної території України або ввезенню (пересиланню) на митну територію України, не є підставою для виникнення податкових зобов'язань. Дане положення визначене у підпункті 7.3.8 Закону про ПДВ.
Тестові завдання.
15. Звичайна ціна – це:
- найвища ціна реалізації;
- найнижча ціна реалізації;
- ціна продажу товарів, яка відповідає рівню справедливих ринкових цін.
45. Оподатковуваний прибуток – це різниця між:
- виручкою від реалізації і виробничими витратами;
- скоригованими валовими доходами, скоригованими валовими витратами та амортизацією;
- валовими доходами і валовими витратами.
75. Що є базою оподаткування при сплаті єдиного податку за ставкою 6%:
виручка від реалізації продукції (товарів, робіт і послуг), включаючи суму ПДВ;
прибуток від реалізації продукції (товарі, робіт і послуг);
виручка від реалізації продукції (товарі, робіт і послуг) без суми ПДВ.
Розділ ІІ Практична частина.
Задача 15
Підприємство (Рокс( уклало довготерміновий договір із ТзОВ (Крок( про будівництво скаду на загальну суму 90 000 грн., у тому числі ПДВ - 15 000 грн. Термін виконання договору – 11 місяців. Планові витрати згідно з кошторисом становлять 40 000 грн. Фактичні витрати, понесені при виконанні довготермінового договору, - 48 000 грн., з них у І-му кварталі – 15 000 грн., ІІ-му – 11 000 грн., у ІІІ-му – 18 000 грн., у ІV-му кварталі – 4 000 грн.
Облікова ставка НБУ на дату здійснення перерахунку – 40%.
Термін дії передоплати у І-му кварталі – 270 днів, ІІ-му – 180, у ІІІ-му – 90, у ІV-му кваралі – 0 днів.
На основі наведених даних необхідно визначити:
а) суму валових доходів;
б) суму валових витрат;
в) суму доходу у зв’язку з виконанням довготермінового договору;
г) суму податкових зобов’язань;
д) здійснити перерахунок сум податкових зобов’язань за завершеним довготерміновим договором;
е)заповнити відповідні додатки до декларації про прибуток підприємства.
Порядок оподаткування доходів від виконання довгострокових договірних зобов’язань регулюється пунктом 7.10 Закону України (Про оподаткування прибутку підприємств(.
Оціночний коефіцієнт виконання довгострокового договору = фактичні витрати періоду / загальна сума витрат (планові витрати згідно кошторису)
Валові доходи періоду = загальнодоговірна ціна довготермінового договору ( оціночний коефіцієнт
Валові витрати періоду = фактичні витрати періоду
Загальнодоговірна ціна довготермінового договору = 90 000 – 15 000(ПДВ) = 75 000 грн.
Ставка податку на прибуток – 25%
Отже:
І квартал.
(в.о.= 15 000/40 000 = 0,375
Валові витрати = 15 000 грн.
Валові доходи = 75 000 ( 0,375 = 28 125 грн.
Податок на прибуток = (28 125 – 15 000)(0,25 = 13 125(0,25 = 3 281,25 грн.
ІІ квартал
(в.о.= 11 000/40 000 = 0,275
Валові витрати = 11 000 грн.
Валові доходи = 75 000 ( 0,275 = 20 625 грн.
Податок на прибуток = (20 625 – 11 000)(0,25 = 9 625(0,25 = 2 406,25 грн.
ІІІ квартал
(в.о.= 18 000/40 000 = 0,45
Валові витрати = 18 000 грн.
Валові доходи = 75 000 ( 0,45 = 33 750 грн.
Податок на прибуток = (33 750 – 18 000)(0,25 = 15 750(0,25 = 3 937,5 грн.
ІV квартал
Коефіцієнт виконання фактичний = фактичні витрати періоду / фактичні загальні витрати
Після виконання довгострокового контракту проведення перерахунку:
За І квартал:
(в.ф.= 15 000/48 000 = 0,3125
Валові витрати = 15 000 грн.
Валові доходи = 75 000 ( 0,3125 = 23 437,5 грн.
Податок на прибуток = (23 437,5 – 15 000)(0,25 = 8 437,5(0,25 = 2 109,38 грн.
Різниця (переплата):3 218,25 – 2 109,38 = 1 171,87 грн.
Застосування до розміру переплати 120% облікової ставки НБУ (40(120%/100% = 48) на термін дії переплати (270 днів):
(1171,87(270(48%) / (365(100%) = 468 279,25/365 = 416,09 грн.
Сума, на котру слід зменшити валовий дохід звітного періоду:
1 171,87 + 416,09 = 1 587,96 грн
За ІІ квартал:
(в.ф.= 11 000/48 000 = 0,2292
Валові витрати = 11 000 грн.
Валові доходи = 75 000 ( 0,2292 = 17 190 грн.
Податок на прибуток = (17 190 – 11 000)(0,25 = 6190(0,25 = 1 547,5 грн.
Різниця (переплата):2 406,25 – 1 547,5 = 858,75 грн.
Застосування до розміру переплати 120% облікової ставки НБУ (40(120%/100% = 48) на термін дії переплати (180 днів):
(858,75(180(48%) / (365(100%) = 74 198/365 = 203,28 грн.
Сума, на котру слід зменшити валовий дохід звітного періоду:
858,75 + 203,28 = 1 062,03 грн
За ІІІ квартал:
(в.ф.= 18 000/48 000 = 0,375
Валові витрати = 18 000 грн.
Валові доходи = 75 000 ( 0,375 = 28 125 грн.
Податок на прибуток = (28 125 – 18 000)(0,25 = 10 125(0,25 = 2 531,25 грн.
Різниця (переплата):3 937,5 – 2 531,25 = 1 406,25 грн.
Застосування до розміру переплати 120% облікової ставки НБУ (40(120%/100% = 48) на термін дії переплати (90 днів):
(1 406,25(90(48%) / (365(100%) = 60 750/365 = 166,44 грн.
Сума, на котру слід зменшити валовий дохід звітного періоду:
1 406,25 + 166,44 = 1 572,69 грн
(в.ф.= 4 000/48 000 = 0,0833
Валові витрати = 4 000 грн.
Валові доходи = 75 000 ( 0,0833 = 6 247,5 грн.
Сума, на котру потрібно зменшити валовий дохід поточного податкового періоду після перерахування валового доходу за завершеним довготерміновим договором: 1 587,96 + 1 062,03 + 1 572,69 = 4 222,68 грн.
Валовий дохід (ІV квартал) = 6 247,5 – 4 222,68 = 2 024,82 грн.
2 024,82 – 4 000 = -1 975,18 грн. – збиток після перерахунку за завершеним довготерміновим контрактом. Ця сума буде врахована до складу валових витрат наступного податкового періоду (підпункт 6.1 Закону про прибуток).
Задача 45
Визначити суму податкових зобов’язань з ПДВ ТзОВ (Стимул( (підприємство – платник ПДВ) за листопад 2003р., враховуючи такі дані:
реалізовано готову продукцію на території України на суму 36 тис. грн.;
підписано із нерезидентом акт приймання-передачі маркетингових послуг на суму 2 400 грн.;
отримано від покупця 1 800 грн., як штрафна санкція за несвоєчасну оплату поставленої готової продукції;
придбано у неплатника податку на додану вартість сировину і матеріали у листопаді 2003р. на суму 5 200 грн.
Згідно Закону України (Про податок на додану вартість(:
реалізована готова продукція на митній території України є об’єктом оподаткування за ставкою 20% (підпункти 3.1.1 та 6.1.1 Закону), тому виникає податкове зобов’язання в сумі: 36 000/6 = 6 000 грн.
згідно підпункту 7.4.1. Закону про ПДВ до складу податкового кредиту включаються суми сплаченого податку у зв’язку з отриманням послуг, вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва, і які є підтверджені актом прийняття послуг (підпункт 7.4.5). Згідно підпункту 5.4.2 Закону про оподаткування прибутку підприємств маркетингові витрати можна відносити до валових витрат, проте слід довести зв’язок даних витрат з основною діяльністю підприємства. Отже, виникає податковий кредит в розмірі: 2 400/6 = 4 000 грн.
у Законі про ПДВ не вказано, чи штрафні санкції є об’єктом оподаткування ПДВ. Якщо на них не виписується податкова накладна і дане положення не визначене у договорі, то в даному випадку податкове зобов’язання не виникає.
при купівлі товарів у неплатника податку податковий кредит не виникає, оскільки немає податкової накладної, без якої неможливе включення до податкового кредиту будь-яких витрат (підпункт 7.4.5 Закону про ПДВ).
Отже, податкові зобов’язання з сплати ПДВ ТзОВ (Стимул( за листопад 2003р. складуть (згідно підпункту 7.7.1 Закону): 6 000 – 4 000 = 2 000 грн.
Використана література:
Панасюк В.М., Ковальчук Є.К., Бобрівець С.В. Податковий облік: Навчальний посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 260с.
Закон України (Про податок на додану вартість( №168/97-ВР від 3 квітня 1997року зі змінами і доповненнями.
Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28 грудня 1994 року зі змінами і доповненнями.