ЗМІСТ
Вступ..............................................................................................................3
Розділ 1. Продукція організації...................................................................4
Розділ 2. Оцінка ринку збуту.......................................................................8
Розділ 3. Форми та рівень конкуренції......................................................12
Розділ 4. Стратегія маркетингу..................................................................14
Розділ 5. План виробництва........................................................................22
Розділ 6. Організаційний план....................................................................24
Розділ 7. Юридичний план..........................................................................28
Розділ 8. Оцінка ризику та страхування....................................................30
Розділ 9. Фінансовий план..........................................................................31
Розділ 10. Фінансовий контроль...............................................................38
Висновки.......................................................................................................41
Використана література...............................................................................43
Вступ
Маркетинг як наука з’явився в Україні відносно нещодавно. В багатьох регіонах (в тому числі і в Рівненській області) здобутки даної науки майже не використовуються. Мета даної роботи полягає в тому, щоби показати на прикладі українського підприємства як можна використовувати маркетинг для його аналізу та дослідження відповідного ринку. Багато підприємців ставиться до застосування маркетингових рішень негативно. Вони вважають що не потрібно вживати жодних заходів по збільшенню попиту доки їхня діяльність прибуткова. Недооцінюється реклама. Такі рекламні рішення як реклама у ЗМІ, випуск друкованої продукції (календариків, буклетів), якісне оформлення вітрин та торгових площ дуже повільно набирають популярності в Україні.
Дана проблема є актуальною для більшості підприємств України. Якщо десять років назад можна було виробляти неякісний товар і збувати його населенню, то зараз завдяки внутрішній і зовнішній конкуренції виробники та торговельні підприємства повинні замислюватися над тим як завоювати попит.
Вирішуючи який з ринків обрати я зупинився на ринку шпалер та супутніх товарів. Ця галузь цікава тим, що у ній на Україні співіснують виробники як пострадянського характеру так і новостворені в часи незалежності. Даний товар цікавий тим що має широку асортиментну лінійку, ціни коливаються від 9 грн. за рулон до 250 грн. за погонний метр. На даному ринку дуже висока конкуренція, присутні як вітчизняні так і закордонні виробники.
Об’єктом свого дослідження я вибрав спільне україно-німецьке підприємство по виробництву шпалер “Дніпромайн”. На його прикладі можна показати як, скориставшись вдалою ситуацією на ринку та вмілою маркетинговою політикою, з торговельного підприємства робиться один з найкрупніших вітчизняних виробників.
Розділ 1. Продукція організації
1.1. Характеристика підприємства та його переваги в галузі
АТ “Дніпромайн” (мал.1.1.1) виникло в 1997 р. Його директор та засновник привіз з Німеччини стару лінію з виробництва шпалер. Спочатку він орієнтувався на виробництво шпалер дешевої групи. Попит був такий великий що замовляти товар приходилося за 2-3 дні. Прибутки від виробництва йшли на його розширення, придбання нових ліній з виробництва шпалер.
Зараз “Дніпромайн” це комплекс, що включає 6 цехів, 11 ліній по виробництву різних типів шпалер (кожна вартістю 1-1.5 млн. грн.). Підприємство займає територію близько 3.5 га. Асортиментна лінійка включає близько 1000 найменувань, вона весь час оновлюється, кожен місяць розробляється 10-20 нових зразків.
“Дніпромайн” об’єднує висококваліфікованих спеціалістів в області виробництва шпалер, які впевнені в успіху даної справи і можуть забезпечити цей успіх.
Така впевненість базується на наступних положеннях:
Основні переваги продукту на ринку, порівняно з іншими товарами вітчизняного та іноземного виробництва являють собою:
Широкий асортимент продукції дає змогу задовільнити вимоги найвибагливішого споживача;
Продукція є екологічно чистою і не завдає шкоди організму людини;
Помірна ціна на продукцію і висока якість дозволяють конкурувати як з вітчизняними так з іноземними виробниками шпалер.
Ринок для пропонованої до виробництва продукції складає не менше 45,5% вартості об’єма продажу і 57,7% існуючої потреби в натуральних одиницях.
Конкуренти, які виготовляють продукцію в Україні , а також за кордоном, не можуть забезпечити повного задоволення ринкового попиту, в силу недостачі існуючих виробничих потужностей чи значних транспортних витрат, які обумовлюють високу ціну продукції, яка є недоступною для більшості покупців .
Як результат цих умов “Дніпромайн” вважає, що вона має можливість виробляти і поставляти на ринок високоякісну продукцію за привабливою для покупців ціною і завоювати певну частину ринку в обсязі 45,5% впродовж 5 років.
Для реалізації проекта необхідні кошти в сумі 5 млн.грн в тому числі 2,1 млн.грн на закупівлю сировини і напівфабрикатів, 2,9 млн. грн у якості інвестицій на закупівлю найсучаснішого обладнання . Запланований строк повернення інвестицій – 3 роки, з виплатою 3% річних.
Планується в перший рік роботи отримати прибуток у розмірі 1,54 млн. грн.
АТ“Дніпромайн” спеціалізується на випуску таких видів шпалер:
прості паперові;
вінілові;
текстильні;
склошпалери;
рідкі шпалери.
Паперовi шпалери порiвняно дешевшi i бiльш простi у використаннi. Також вони екологiчно чистi, дозволяють стiнам «дихати», їх можна використовувати для обробки будь-яких житлових примiщень iз низьким забрудненням i вологiстю повiтря. Але їхнiм недолiком є низька мiцнiсть (що особливо проявляється в процесi наклеювання), неможливiсть застосування у вологих примiщеннях, недовговiчнiсть. Усi традицiйнi шпалери — паперовi, акриловi, вiнiловi — виробляються на високоякiснiй паперовiй основi. Фахiвцi стверджують, що у таких шпалер є лише одна значна перевага — вiдносна дешевизна.
На цiну впливають такi критерiї, як сорт паперу, його склад, товщина, вага; здатнiсть до нанесення фарб; якiсть фарби, стiйкiсть її до вигорання, вологого миття; кiлькiсть нанесених кольорiв (вiдтiнкiв); структура верхнього покриття.
Поруч iз традицiйними паперовими шпалерами великою популярнiстю користуються вiнiловi. Цi шпалери формуються iз двох шарiв — нижнiй шар паперу (або тканини) покривається шаром полiвiнiлу, а потiм на поверхню наноситься малюнок або тиснення. У вспiнених шпалерах верхнiй шар вiнiлу в результатi термiчної обробки набув особливої структури, бiльш щiльний i добре наноситься на поверхнi стiн. Такий рiзновид вiнiлових шпалер, як Шовкографiчнi, має у верхньому шарi вiнiлу шовковi нитки. Цей тип шпалер буває гладким або рельєфним, має високу мiцнiсть, еластичнiсть. Цi шпалери досить дорогi i використовуються в сучасних iнтер’єрах елiтних квартир i кабiнетах керiвникiв.
Текстильнi шпалери — паперове полотно, ламiноване нитками з натуральних чи змiшаних волокон або натуральною тканиною. Їхню поверхню потрiбно раз на рiк пилососити, а деякi матерiали можна навiть легенько протерти вологою ганчiркою. Сильнi забруднення виводяться тiльки одним способом — замiною частини покриття. Ширина таких шпалер — вiд 53 до 106 см. Вони мають пiдвищенi теплоiзоляцiйнi i шумопоглинальнi властивостi, характеризуються свiтлостiйкiстю.
Останнiм часом дедалi популярними стають склошпалери, якi видiляються виразним малюнком. Сировиною для виробництва склошпалер є мiнеральнi екологiчно чистi матерiали: кварцовий пiсок, сода, вапно, доломiт. Таким чином, вiдсутнє живильне середовище для мiкроорганiзмiв. Скло є дiелектриком, тому немає нагромадження електростатичного заряду. Склошпалери не викликають алергiї, не видiляють у повiтря токсичних речовин. Хiмiчний склад скловолокнистих шпалер визначає можливiсть їхнього застосування на рiзних поверхнях. Застосовуються цi шпалери в житлових примiщеннях, офiсах, готелях, медичних установах, оскiльки сприяють збереженню мiкроклiмату. Всi склошпалери однотоннi (жовтувато-бiлого кольору) i потребують фарбування. Пiсля нанесення акрилової, водоемульсiйної або силiкатної фарби склошпалери служать 20-35 рокiв (за цей час витримують 7 перефарбувань).
Ще один рiзновид шпалер — рiдкi. Одна з головних переваг рiдких шпалер — можливiсть переносити їх з однiєї стiни на iншу i без проблем замiнювати ушкоджене покриття. Цей матерiал дозволяє створювати гладкi чи рельєфнi покриття без швiв. До складу покриття входять бавовна, целюлоза, текстильнi волокна. Рiдкi шпалери розводяться водоемульсiйною фарбою i наносяться валиком чи фарбопультом. Кольорування таких шпалер здiйснюється спецiальними фарбами. Перевагою матерiалу є можливiсть його нанесення на бетоннi, гiпсокартоннi поверхнi, якi не мають значних дефектiв. Покриття постачаються на український ринок у порошкоподiбному чи рiдкому виглядi. Важливо й те, що рiдкi шпалери не притягують пил i служать близько 20 рокiв.
На всi види продукцiї, що виробляються на заводi розроблена нова нормативно-технiчна документацiя, яка не має аналогiв в Українi. Вона вiдповiдає сучасним свiтовим вимогам та дозволяє виробляти продукцiю на рiвнi стандартiв країн Європейського спiвдружностi.
Пропонований до виробництв і продажу товар – є екологічно чистим продуктом, виготовленим на високоякісному обладнанні, при дотримці всіх гарантів якості, який має широкий асортимент, оригінальну упаковку.
Продукція має багато переваг перед імпортованим в Україну, а саме:
Доступна ціна реалізації, яка складає 15% від рівня ціни конкурентів;
Щомісячне розроблення нових колекцій шпалер, які задовільнять найвибагливішого споживача;
Оригінальна упаковка ;
Продукція виготовлена з екологічно чистої сировини.
Сучасна технологія виробництва, регулярний контроль якості, дозволяють говорити, що пропонований на ринку товар має високу якість , доступну ціну і високий попит серед покупців.
Наше підприємство має право випускати дану продукцію у будь-якій кількості та асортименті у відповідності до ОСТ 17.300.79.
Розділ 2. Оцінка ринку збуту
Виробництво шпалер в Україні розпочато ще з 60-го року. З часу набуття незалежності обсяг випуску значно зріс. Ринок шпалер в Україні дуже різноманітний. Він орієнтується на попит. Дослідивши попит на шпалери в Рівненській області я можу сказати що більшість людей орієнтується на шпалери середнього класу за ціною та якістю (10-25 грн. за рулон). 5 років назад ситуація була дещо інша. Попитом користувалися дешеві шпалери (5-6 грн.) та дорогі (більше 40 грн.), причому на дорогих шпалерах внаслідок ексклюзивності товару націнка була 80-100%.
На даний момент спостерігається перехід населення до більш дорогих шпалер.
На ринку представлені виробники з України, Росії, Білорусії, Китаю, Бельгії, Франції, Німеччини, Англії, Італії. З кожним роком вітчизняний товар наближається за якістю до закордонного. Шпалери закордонних виробників в абсолютній більшості представлені продукцією дорогої групи. Ринок дуже відрізняється за своїми цінами по регіонах (наприклад в Тернополі деякі види шпалер дешевші на 25% ніж в Рівному). Якщо брати Рівне та область, то ціни майже однакові скрізь, що пов’язано з невеликою кількістю торгових підприємств та підприємців що спеціалізуються на шпалерах. В Рівному близько 9-ти суб’єктів що займаються роздрібним продажем шпалер, близько 3-х здійснює дрібногуртову торгівлю. В районних центрах (Костопіль, Дубно, Березно, Остріг) ціни вище на 1-2 грн., попитом користуються лише шпалери дешевої та середньої цінової групи.
Проведемо SWOT- аналіз підприємства.( Таблиця 2.1.).
SWOT- аналіз підприємства
Таблиця 2.1
Слабкі сторони
Сильні сторони
1. Хаотична співпраця з підприємствами роздрібної торгівлі
1. Можливість запропонувати замовникам додаткові послуги
2. Низький рівень маркетингового обслуговування замовників продукції
2. Кваліфіковані кадри
Шанси
Небезпеки
1. Приплив інвестиційного капіталу
Цілковита втрата фінансової свободи
2. Побудова мережі роздрібної торгівлі
“Дніпромайн”, згідно аналізу, має як слабкі так і сильні сторони. Для покращення діяльності необхідно більш активно просувати товар на ринку, налагодити збут, жорстко контролювати ціни (як роздрібні так і посередницько збутові), намагатися тримати роздрібні ціни не вище певного рівня, посередницьку націнку тримати в межах 11-12%.
Аналіз внутрішніх та зовнішніх ринків підприємства
Таблиця 2.2
Номер з/п
Показники
Ринки
Дніпропетровськ
Рівне
Тернопіль
Росія
Білорусія
Характе-
ристики
Вагова функція
Характе-ристики
Вагова функція
Характер-ристики
Вагова функція
Характер-ристики
Вагова функція
Характе-ристики
Вагова функція
1
Ємність потенційного ринку
Більше 50
8
Від 8 до 15
32
Від 30 до 50
16
Більше 50
8
Більше 50
8
2
Ринкова перспектива на найближчі 5 років
Добра
16
Добра
16
Добра
16
Середня
12
Погана
8
3
Наш товар буде коштувати на цьому ринку ...
Найешевше
40
Не дуже дорого
24
Дешево
32
Дорого
16
Не дуже дорого
24
4
Відношення до нашого товару на цьому ринку буде ...
Байдуже
14
Байдуже
14
Позитивне
20
Байдуже
14
Байдуже
14
5
Потреба в товарі
Відсутня в 25% регіону
12
Відсутня в 75% регіону
4
Відсутня в 75% регіону
4
Відсутня в 50% регіону
8
Відсутня в 75% регіону
4
6
Частота купівлі товару на рік
10-20
6
10-20
6
10-20
6
10-20
6
10-20
6
7
Упакування товарів
Придатне без змін
50
Придатне без змін
50
Придатне без змін
50
Потрібно змінити написи
40
Потрібно змінити написи
40
8
Відношення до товарів конкурентів
Нейтральне
36
Оптимістичне
24
Нейтральне
36
Нейтральне
36
Нейтральне
36
9
Вид активності дії конкурентів
Цінова війна
10
Цінова війна
10
Цінова війна
10
Рекламна атака
20
Цінова війна
10
10
Необхідний обсяг ринкових досліджень
Малий
36
Середній
24
Середній
24
Малий
36
Середній
24
Разом
228
204
214
196
174
З даного аналізу видно, що з регіональних найпривабливішим є Дніпропетровський ринок в основному за рахунок попиту на дешевий товар (майже оптова ціна виробника) та велику ємність ринку. Два інші регіони знаходяться на значній відстані від Дніпропетровська тому товар перед кінцевим споживанням проходить 1-2 гуртівні, що сприяє подорожчанню товару. Ринки Білорусії та Росії цікаві тим що містять товари національних виробників (в Білорусії Гомельська та Мінська ФТП, в Росії Ростовська та Тульська найближчі до кордону з Україною). Але основна маса білоруських та російських шпалер відносяться до розряду дешевих (до речі в даній категорії білоруські та російські шпалери дешевші за українські аналоги), тому шпалери фабрики “Дніпромайн” користуються в даних країнах відносно непоганим попитом. В Росії відкрито як мінімум 5 торгових домів “Дніпромайн”. Якщо порівнювати ринки Росії та Білорусії, то Російський ринок виграє так як він більш ємний і перспективний.
Існує три базисних методи розподілу продукції:
прямий;
через посередника;
змішаний.
Прямий метод збуту передбачає наявність у товаровиробника власної збутової мережі у вигляді підприємств роздрібної торгівлі, транспортної мережі, обслуговуючого персоналу та відповідного матеріально-технічного і фінансового забезпечення.
Метод збуту через посередника передбачає відсутність у товаровиробника збутової мережі. Він користується послугами посередників яким продає свою продукцію втрачаючи право власності на неї. В такому випадку вся відповідність за реалізацію продукції лягає на посередників, які реалізуючи товар за ринковими цінами отримує прибуток.
Змішаний метод передбачає поєднання прямого та опосередкованого методів збуту.
ТОВ “Дніпромайн” використовує збут через посередників. Таким чином підприємство уникає витрат на збут (торгові приміщення, податки, персонал). Однією з проблем роздрібної торгівлі шпалерами є поступове захаращення складських приміщень залишками окремих партій товару, у великих масштабах обсягів роботи “Дніпромайн” це призводило б до додаткових витрат. Посередники з якими постійно працює “Дніпромайн” є у Києві, Дніпропетровську (де, до речі, ринок насичений шпалерами що виносяться персоналом незаконно), Харкові, Тернополі, Хмельницькому, Одесі, Львові. Є кілька торгових домів у Росії, один у Білорусії. Дрібно гуртові операції здійснюються самовивозом, великі партії товарів підприємство доставляє посередником на власних вантажівках.
Рівень збуту – це кількість посередників одного типу між виробником та споживачем.
Між шпалерами “Дніпромайн” та споживачем знаходиться 3-4 посередники: крупно-оптові підприємства, дрібнооптові підприємства, підприємства оптово-роздрібної торгівлі, підприємства роздрібної торгівлі.
Розділ 3. Форми та рівень конкуренції
Приймаючи рішення про організацію виробництва шпалер були вивчені і проаналізовані 3 групи конкурентів на ринку:
Оптові і дрібнооптові поставщики товару із країн Східної Європи;
Поставки шпалер із Західної Європи;
Вітчизняні виробники.
Наші конкуренти задовольняють 45,3 % потреб покупців продукції в натуральному вимірі і 56,4% у вартісному виразі. Таким чином АТ ”Зевс” має можливість завоювати долю ринку у розмірі 43,6% у вартісному виразі.
Характеристика конкурентів виробництва і реалізації шпалер акціонерного товариства ”Зевс”:
Виробники Східної Європи (Росія, Бєларусь) – продукція має хорошу якість, зручну упаковку, доступну ціну, що забезпечує попит середньостатистичного покупця. Але регулярні збої в графіку поставок призводять до постійного дефіциту продукції на прилавках українських магазинів.Також часто зустрічається брак продукції, що призводить до зниження довіри до фірм- виробників.
Виробники Східної Європи на українському ринку представлені такими виробниками: Палітра, Елегія, Єдем).
Виробники Західної Європи (Німеччина, Франція, Італія) – відрізняються чітким виконанням графіку поставок, широким асортиментом , новими колекціями відповідністю дизайна і кольорів міжнародним стандартам , гарною рекламою, яскравою і зручною упаковкою. Висока ціна розрахована на покупця з досить високим рівнем доходів. ( Rush, Rollover, Erismann, Murburg).
Вітчизняні виробники – хороша якість виробника залежить від технології виробництва (на багатьох підприємствах вона є порушеною), досить доступна ціна. Але регулярні збої в поставці продукції, призводить до збоїв в транспортуванні, упаковка і колір, які не завжди відповідають міжнародним стандартам, старий асортимент, який спричинений використанням застарлого обладнання. (Самоцвет, Корюковка, Комфорт).
Для порівняння проведемо оцінку конкурентоспроможності товару “Дніпромайн” та Корюківської фабрики технічного паперу(КФТП).
Таблиця 3.1
№ з.п.
Назва параметрів
Відповідність вимогам ринку
Дніпромайн
КФТП
1. Технічні
1.1
Відповідність міжнародним параметрам якості
1
1
1.2
Відповідність національними параметрам якості
1
1
1.3
Відповідність міжнародним нормативам на товар
0
0
1.4
Відповідність національним нормативам на товар
1
1
1.5
Відповідність міжнародним законодавчим актам
0
0
1.6
Відповідність національним законодавчим актам
1
1
1.7
Відповідність дизайну міжнародним стандартам
1
0
1.8
Відповідність дизайну національним стандартам
1
1
1.9
Відповідність кольорів міжнародним стандартам
1
0
1.10
Відповідність кольорів національним стандартам
1
1
1.11
Відповідність упакування міжнародним стандартам
1
0
1.12
Відповідність упакування національним стандартам
1
1
2. Економічні
2.1
Ціна товару
1
1
2.2
Додаткові витрати на транспортування
1
1
Коефіцієнт інтегральної конкурентоспроможності
0,857
0,586
Для галузі обидва виробника мають досить високу конкурентоспроможність товарів. Важливу роль у конкурентоспроможності шпалер “Дніпромайн” відіграють порівняно низькі ціни (в порівнянні, наприклад, з розрекламованою на радіо торговою маркою “ВЕРСАЛЬ” ) та достатня якість серед однотипних шпалер.
Розділ 4. Стратегія маркетингу
Маркетингова стратегія – це програма маркетингової діяльності фірми на цільових ринках, яка визначає принципові рішення для досягнення маркетингових цілей, тобто це є план маркетингових цілей і вона передбачає:
Сегментування ринку, тобто виділення певних груп споживачів;
Вибір цільових ринків, що означає визначення фірмою цільових сегментів, на які буде орієнтуватиме свою діяльність;
Позиціювання товарів на ринку, фірма визначає місце товару серед товарів конкурентів;
Визначення конкурентних переваг по відношенню до інших;
Визначення конкурентів мішеней.
Стратегії залежать від терміну реалізації, ступеню сегментування ринку, стану ринкового попиту, конкурентних переваг, конкурентного середовища фірми та її конкурентів, виду диференціації.
Можна виділити такі базові стратегії, які обирає фірма: стратегію диференціації, стратегію концентрування, стратегію цінового лідерства. Що стосується конкурентних стратегій, то відзначимо: стратегія лідера, стратегія послідовників, стратегія нішера. Стратегії інтенсивного росту, інтегрального росту, диверсифікації відносяться до стратегій росту.
АТ “Дніпромайн” на мою думку працює за такими стратегіями:
Стратегія цінового лідерства. Мета її – це досягнення найменшого в галузі рівня витрат, які можна зменшити за рахунок доступу до дешевої сировини, збільшення обсягів виробництва, відмови від дорогих супутніх товарів.
Стратегія підвищення частки ринку за наявної місткості ринку. Дані цілі можна досягнути через:
підвищення якості продукції;
стимулювання збуту;
Програма маркетингової діяльності є основним інструментом маркетингу. Вона включає в себе, як правило, 7-10 основних блоків.
Структура та короткий зміст програми маркетингової діяльності Товариства показано у таблиці. Таблиця 4.1
№ розділу
Назва розділу
Короткий зміст розділу
Виконавці
1.
Преамбула
Описується: основна мета фірми – отримання економічного прибутку, рекомендації програми – дослідження нових ринків збуту продукції, та запровадження нових технологій, відкриття цеху по виготовленню пектинів.
Маркетолог
2.
Стратегія розвитку цільового ринку
Наводяться: об’єм і динаміка попиту та пропозицій, рівень цін – середня ціна 22 грн./рул., об’єм виробництва – 20750 тис/міс., інтенсивність конкуренції, вимоги до товару, середній розмір покупки, очікувана кількість споживачів –350 тис.чол..
Маркетолог
3.
Сильні і слабкі місця фірми
Авторитет в ринку – фірма має стійке становище на ринку Київської, Дніпропетровської, Рівненської області, Росії, Білорусі конкурентні переваги товару – якість продукції, доступні ціни, забезпечення ресурсами - відсутність обігових коштів, джерела фінансування – використовують іноземні інвестиції та власний прибуток, рівень рентабельності – 10-15%, захист від ризику – розширення виробництва
Директор
4.
Мета і завдання
Мета: вплив на попит з врахуванням ситуації на ринку і можливостей фірми.
Завдання: організація виробництва і збуту товарів відповідно до планових показників
Менеджер з виробництва
5.
Маркетингова стратегія
Види маркетингу: підтримуючий.
Маркетолог
6.
Товарна стратегія
Характеристика товарів: асортимент (близько 1000 найменувань), новизна (шпалери на флізеліновій основі), наявність аналогів (є), юридичний захист (продукт сертифікований і захищений), упаковка (на рівні світових стандартів), імідж торгової марки – високий.
Маркетолог
7.
Стратегія збуту
Методи і рівні збуту – посередників; кваліфікація персоналу - висока; створення нових каналів збуту і реклами – дослідження нових ринків збуту.
Маркетолог
8.
Цінова стратегія
Ціни – виробництва, оптові та купівлі-продажу, відповідність ціни якості товару, цінова стратегія –конкурентних цін, диференційованих цін, методи стимулювання збуту – знижки.
Маркетолог
9.
Стратегія формування попиту
Види реклами – товарна та безпосередня, графік рекламної компанії - враховуються види використаної реклами, її періодичності, конкретні засоби масової інформаціїї, очікувана ефективність.
Менеджер з реклами
10.
Бюджет маркетингу
Витрати на реалізацію програми (250 тис. грн. ), послуги консультантів (45 тис. грн.), витрати на контроль та ревізію маркетингу (78 тис. грн. ).
Менеджер з фінансів
При складанні програми треба враховувати такі напрямки діяльності маркетингу:
вивчення оточуючого середовища і розробка комплексу заходів, що послабляють його негативний вплив;
комплексне вивчення ринку, поведінки споживачів, ступеня насичення товарами, позиції конкурентів;
створення диференційованого товарного асортименту, який би максимально відповідав запитам споживачів;
формування маркетингових цілей на близьку і далеку перспективу;
максимально можливий контроль за збутом;
розробка методів активного впливу на ринок і споживачів;
координацію всієї маркетингової діяльності.
Питання розробки структури управління маркетингом в період ринкової економіки є досить суттєвим питанням, при вирішенні якого можна забезпечити для підприємства: цільову орієнтацію ринкової діяльності підприємства з задоволенням суспільних і особистих потреб, враховуючи перспективу в удосконаленні асортименту відповідності з потребами і умовами споживання, а також комплексність діяльності підприємства, що виражена у технологічному процесі від задуму товару до його споживання.
В організації та розробці структур управління маркетингом можна зазначити наступний їх поділ:
Лінійно функціональна структура управління фірмою за видами маркенгової діяльності.
Таку структуру мають маркетингові служби невеликих фірм, що працюють з вузьким товарним асортиментом. Зазвичай, це фірми, які виробляють товар, який не потребує значної модифікації.
Маркетингова служба за продуктом, що виробляється і наданих послуг. Таку структуру мають маркетингові фірми, служби яких виробляють багатоасортимнтну продукцію з різною технологією виробництва і працюють на невеликій кількості збутових ринків.
Організація маркетингових служб за регіоном є характерною для фірм регіональної орієнтації, що працюють на неоднорідних ринках. Ця структура дає можливість досягти успіхів у проведенні комплексної ринкової політики, забезпечити тісний зв”язок процесів розробки нових товарів з вимогами споживачів.
Організаційна структура за групами споживачів являє собою свою роду маркетингові віділення по ринкових сегментах і дає можливість орієнтувати всю діяльність фірми на кінцевих споживачів і проводити спеціалізовану комплексну ринкову політику.
До засобів комунікаційної політики відносяться основні і синтетичні.
До основних засобів можна віднести такі засоби комунікаційної політики:
реклама;
стимулювання збуту;
публік релейшинз (ПР) або зв’язки з громадськістю;
персональний продаж;
прямий маркетинг.
До синтетичних засобів комунікаційної політики можна віднести:
виставки та ярмарки;
брендінг;
інтегровані маркетингові комунікації в місцях продажу.
АТ “Дніпромайн” в основному використовує такі основні засоби комунікаційної політики як:
Зв’язки з громадськістю. Це дії підприємства спрямовані на те, щоб підтримати або сформувати сприятливий імідж про підприємство через налагодження зв’язків між ним і різними контактними аудиторіями. В даному випадку прослідковується ініціатива самого підприємства поширювати сприятливу інформацію про товар, послугу.
Стимулювання збуту. Даною формою засобу комунікаційної політики використовуються короткотривалі стимули з метою заохочення споживачів до купівлі.
На мою думку, для АТ “Дніпромайн” має значення загальнодержавна реклама, рекламувати продукцію в окремому регіоні невигідно. До того ж оздоблювальні матеріали (у тому числі шпалери) є досить специфічним товаром на продаж якого реклама впливає набагато менше ніж на продаж, наприклад пива або пральних машин.
Якщо говорити про рекламу у друкованій продукції, то вона, на мою думку повинна бути помітною і кидатися у очі. Якщо по телевізору та радіо споживач іноді просто змушений “поглинути” рекламу, то у газетах та журналах її можна просто перегорнути.
Реклама даного товару в першу чергу зацікавить жінок та ділових людей. Тому пріоритетними виданнями будуть “Наталі”, “Бізнес”. До того ж для позитивного сприйняття реклами споживачем вона повинна бути нормально надрукована на нормальному папері, що забезпечують не всі видання. Вище вказані видання зорієнтовані на людей середнього класу і вище – саме так як і шпалери “Дніпромайн”.
Розробляючи графік рекламної компанії необхідно враховувати багато нюансів. Перш за все вартість проекту. Продукція Товариства користується попитом на території усієї країни, ринки збуту розкидані по всій території, тому необхідно звертати на загальнонаціональні канали, хвилі, видання. Якщо брати друковані видання то, на мою думку краще давати рекламу у щомісячні, а не щоденні видання (хоча це дорожче, але набагато ефективніше).
Якщо обирати між денним та вечірнім ефіром, я зупинюся на денному – це дешевше, реклама зорієнтована на домогосподарок. До того ж краще пускати ролики у святкові дні (на початку травня).
При оцінці витрат на рекламу в пресі користуються показником вартості в розрахунку на 1000 читачів, використовуючи формулу , де
Ср- вартість реклами в розрахунку на 1000 читачів, грн.;
ВСР- вартість смуги реклами стандартного типу, грн.;
Кч- коло читачів ( тираж);
Розрахунок витрат АТ “Дніпромайн” на рекламу в пресі
Назва видання
Тираж
ВСР, грн
Ср, грн
Привабливе видання
Ваш ребенок
100000
350
3,5
4
Отдохни
110000
315
2,86
2
Лиза
150000
400
2,66
1
Добрые советы
80000
250
3,12
3
Отже найпривабливішою є реклама в журналі ”Лиза” та ” Отдохни” в яких найбільший , що дозволяє ознайомити велике коло споживачів з нашою продукцією.
Розрахунок витрат реклами АТ “Дніпромайн” на телебаченні
Назва телеканала
Глядачі ,чол
ВСР, грн
Ср, грн
Привабливий канал
Інтер
25000000
23000
0,92
2
1+1
18000000
10000
0,55
1
СТБ
14000000
15000
1,07
3
Найпривабливішою є реклама на телеканалах ”1+1 ”і ”Інтер ”, які мають найвищий рейтинг серед глядачів.
ГРАФІК РЕКЛАМНОЇ КОМПАНІЇ ТОВ “ДНІПРОМАЙН” НА БЕРЕЗЕНЬ 2008 р.
Засоби реклами
Календарні дні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
“Русское
радио”
День
Вечір
“Наше радіо”
День
Вечір
“Новий канал”
Ранок
День
“ICTV”
Ранок
День
“Факти”
“День”
“Високийзамок”
Розділ 5. План виробництва
У процесі вивчення ринку була визначена ємність ринку на вироблений нашим підприємством продукцію – шпалери.
Враховуючи те, що на ринку у нашого підприємства є достатня кількість конкурентів, на даному етапі розвитку мета нашого підприємства - завоювати місце на ринку, продемонструвавши високу якість продукції. Свій цільовий ринок ми маємо намір забезпечити нашою продукцією протягом найближчих 5 років.
Надалі, завдяки маркетинговим дослідженням ми зможемо зробити висновки, наскільки є можливим збільшення виробничої програми, які необхідно ввести корективи для забезпечення збуту випущеної продукції.
На всi види продукцiї, що виробляються на заводi розроблена нова нормативно-технiчна документацiя, яка не має аналогiв в Українi. Вона вiдповiдає сучасним свiтовим вимогам та дозволяє виробляти продукцiю на рiвнi стандартiв країн Європейського спiвдружностi.
АТ « Дніпромайн» може виробляти за добу до 10000рулонів на добу.
На АТ “Дніпромайн” весь час проводиться розробка нових видів основної продукції (кольорів, дизайнів). При розробці нового товару, на мій погляд, необхідно орієнтуватися на клієнтів що купляють старі товари (шпалери). Тому пропоную зайнятися виробництвом супутніх товарів для шпалер (клею, щіток, валиків, різаків), Виробництво клею потребую мінімум специфічної техніки, технологію виробництва можна купити у відомих виробників в даній галузі (наприклад німецькі фірми “Moment”, “Rash”, “Pufas”), а станки для виробництва щіток, валиків та різаків закупити у підприємств збудованих за часів СРСР які зараз занепали так як їхня продукція не користується попитом (поганий дизайн, після розвалу планової системи немає налагодженої збутової системи). Я вважаю що попит на дані товари буде великим одразу після початку виробництва – репутація “Дніпромайн” його забезпечить. Якщо розглядати інші товари для розробки, то вони повинні вписуватися в існуючі у підприємства збутові канали та зв’язки (пінопласт, бруківка, керамічна плитка, пакувальний целофан і т.д.).
АТ ”Дніпромайн” у своїй діяльності планує виробляти продукцію на вже діючому підприємстві. Воно включає комплекс, що включає 6 цехів, 11 ліній по виробництву різних типів шпалер (кожна вартістю 1-1.5 млн. грн.). Адміністративне приміщення в якому розташовуються апарат управління , збуту , маркетинговий відділ та відділ реклами. Також виробнича потужність підприємства включає склади, обладнані спеціалізованою технікою. Підприємство займає територію близько 3.5 га. Асортиментна лінійка включає близько 1000 найменувань, вона весь час оновлюється, кожен місяць розробляється 10-20 нових зразків.
На підприємстві задіяне спеціалізоване обладнання, але підприємство планує розширити свою діяльність – планується закупівля додаткового обладнання для переробки сировини і вдосконаленою технологією виробництва продукції ( шпалер) . Додаткові потужності планується закупити у німецькій фірмі “WAR”, яка спеціалізується на виробництві обладнання задіяного в галузі виробництва шпалер; для виробництва упакування закупити обладнання в фірмі “GHOST RECON”(США). Фарби планується закупляти у французької фірми Décor Alt.
В подальшому при збільшенні об’єму продажу планується закупити нові приміщення, вдосконалити виробниче обладнання для збільшення асортименту продукції, закупити нові склади для зберігання сировини і готової продукції.
Сировину, саме бумагу планується закуповувати в Івано-Франківській області на паперовій фабриці “Промінь”. АТ “ Дніпромайн ” тривалий час працювало з паперовою фабрикою“Промінь” і знає його як серйозного і відповідального ділового партнера .Продукція КТ є екологічно чистою , перевіряється працівниками Санітарної епідем. станції та комісією з контролю якості, створеною на підприємстві.
На підприємстві діє комісія з контролю якості , яка перевіряє кожну партію продукції на наявність недоліків у виробництві продукції пов’язаних з її виробництвом та зводить до мінімуму рівень браку.
Для реалізації проекта необхідні кошти в сумі 5 млн грн в тому числі 2,1 млн грн. на закупівлю сировини і напівфабрикатів 2,9 млн у якості інвестицій на закупівлю необхідного обладнання і нерухомості. Запланований строк повернення інвестицій – 3 роки, з виплатою 3% річних.
Планується в перший рік роботи отримати прибуток у розмірі 1,54млн. грн. Середній рівень рентабельності виробництва – 21,8%.
Розділ 6. Організаційний план
АТ “Дніпромайн” – це така форма підприємництва, за якої весь капітал поділено на визначене число рівних частин (акцій), що знаходяться у влачності окремих засновників і учасників. Наше акціонерне товариство, надалі “підприємство”, закритого типу, тобто весь пакет акцій розподілено тільки між засновниками, вони не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися чи продаватися на біржі.
Засновники і учасники акціонерного товариства несуть обмежену відповідальність за результати роботи свого товариства, що визначється тільки вартістю свого внеска(тобто вартістю акцій).
Вищим органом управління нашого підприємства є загальні збори, брати участь в роботі яких можуть всі акціонери незалежно від кількостіакцій, якими вони володіють. Загальні збори визнаються правомощними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту 60 відсотків голосів. До компетенції зборів належать найбільш важливі питання, які визначають долю самого товариства, а саме: визначення основних напрямків діяльності підприємства, внесення змін до статуту, обрання керівних органів товариства, затвердження річних результатів діяльності підприємства, порядку розподілу прибутку тощо. При цьому вирішення питань зі зміною статуту, ліквідацією підприємств чи створенням дочірних філій здійснюється більшістю у ¾ голосів акціонерів, які беруть участь у загальних зборах. Голосування відбувається за принципом: одна акція – один голос.Загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік.
Статус рядових власників акцій дуже своєрідний: хоча кожний з них є співвласником підприємства і бере участь у прийнятті рішень, але конкретного впливу на роботу акціонерного товариства він не має, тому що він не має контрольного пакету кцій і не входить до складу керівеих органів підприємства.
"Підприємство" є юридичною особою; має самостійний баланс і розрахунковий рахунок у банку.
"Підприємство" має круглу печатку зі своїм найменуванням, кутовий і технічний штампи, товарний і фірмовий знаки, інші, передбачені законом, реквізити.
Підприємство має право від свого імені укладати договори, одержувати майнові й особисті майнові права і нести обов'язку, бути позивачем і відповідачем у суді, арбітражі, третейському суді, самостійно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, бути учасником і засновником господарських товариств і об'єднань.
Засновниками і учасниками акціонерного товариства є всі працюючі на підприємстві люди. Акції розподілені відносно їх внесків. Акції є простими, що дозволяє їх власникам отримувати прибуток (дивіденди) в залежності від конкретних результатів роботи підприємства.
Контрольний пакет акцій, що складає 50% плюс одна акція від загальної калькості належить генеральному директору підприємства .
Головна мета діяльності підприємства - виробництво і реалізація шпалер .
Предметом діяльності є:
-реалізація зробленої продукції на Україні, в інших державах;
-фінансово-кредитна діяльність.
Всі види діяльності підприємство здійснює як в Україні, так і за кордоном.
Виходячи з перспективи розвитку приватного підприємства ,її спеціалізації, беручи до уваги потенційні ринки збуту потрібно створити відповідну структуру управління підприємством.
Для цього доцільно використати лінійно – функціональні структур управління підприємством (мал.6.1).
...