ЗМІСТ
1.Резюме..........................................................................................................................3
2.Опис проектованого кафе..........................................................................................4
3. Оцінка ринку збуту....................................................................................................6
4. План маркетингу........................................................................................................8
5.Виробничий план.....................................................................................................10
6.Організаційний план................................................................................................14
7.Фінансовий план.......................................................................................................15
8. Оцінка впливу макро і мікросередовища..............................................................19
9. Спрямованість і ефективність проекту..................................................................20
Список використаної літератури............................................................................21
1. Резюме
Суть проекту:
Полягає в створенні спеціалізованого кафе де зможуть відпочити і поїсти батьки разом зі своїми дітьми.
Ефективність кафе:
Даний проект не має аналогів у нашому місті, у нашому місті дуже багато людей у яких є діти і коли люди гуляють зними і їм хочеться посидіти в кафе, то виникає питання а куди ж піти, адже в кожному кафе немає спеціальних сидінь для дітей, посуду!!» У той час як батьки дітей п'ють каву і неквапливо розмовляють або переглядають газети, їхні дітвора насолоджуються вишуканими ласощами, переглядатимуть у люблені мультфільми, або бавитимуться з різними іграшками. В різних країнах світу практикуються такі кафе. Тому я вважаю що світова практика показує наскільки вигідно і популярно такого роду кафе.
Дане кафе — буде єдиним місцем у місті.
Планується реалізувати без утворення юридичної особи для зменшення оподатковування і спрощення фінансової звітності.
Фінансування буде проводитися за рахунок власних коштів, усього на перекваліфікацію даного кафе на початковому періоді буде витрачено 300000 грн. При цьому передбачається збільшення відвідувачів на 20%, очікувана чистий прибуток від збільшення клієнтів складе 25000 гривнів за 1 мес, тобто проект цілком окупить себе через 12 місяців.
Для організації виробництва потрібно придбати:
технологічне устаткування (підставки під сидіння для дітей з різним ростом, дитячі миски, окреме устаткування для збереження їжі для і її оброблення;
меблі;
зробити реконструкцію приміщення спрямований на акцентування уваги на специфіку кафе, поліпшення інтер'єра так як для дітей існують спеціальні норми будівництва і використання матеріалів. Приміщення кафе планується взяти на правах довгострокової оренди.
Агресивна реклама
Покупка спеціального харчування для малих дітей
Основні вимоги до персоналу - наявність необхідної професійної кваліфікації. Загальна кількість створюваних робочих місць, включаючи керівника - власника свідчення на приватну підприємницьку діяльність - 10 чоловік.
Цілями дійсний бізнес плану є:
1) створення спеціалізованого літнього кафе на базі вже існуючому кафе, для людей із різним рівнем доходу і для їхніх дітьми.
2) максимально можливий прибуток;
3) уведення нового сервісу для батьків з дітьми;
2. Опис проектованого кафе
Місце розташування кафе
Дане кафе буде розташовуватися в центрі міста, буде переобладнатися кафе «Чебурашка», юридичний адреса вул. 16 Липня 12. Це місце обране в зв'язку з тим що там поблизу є велика паркова зона разом з озером, де дуже багато людей прогулюються зі своїми нащадками і не тільки з прилеглих будинків, але і спеціально приїжджають туди, тому що дуже багато місця для прогулянки, подивитись на диких тварин і подихати свіжим повітрям свіже повітря.
Режим роботи фірми
Роботу підприємства передбачається здійснити за графіком: з 10:00 до 23:00 без перерв і вихідних. Кафе не є сезонним і працює цілий рік.
Для спрощення розрахунків передбачуваний асортимент сформований у групи по типі продуктів, ціни і собівартість усереднені. Спрощене меню приведено в таблиці 1. Обсяги збуту продукції в кількісному вираженні приведені в таблиці 2. У такий спосіб ми бачимо що вже в перший місяць загальний виторг складе 83620 грн з неї 24170 грн це виторг від їжі для собак, у другий місяць 24500 грн, і в третій місяць 26790 грн і з таким темпом ми зможемо покрити витрати за 12 місяців.
Таблиця 1. Меню
Найменування продукту
1
Ед. изм.
2
Ціна грн
3
Кава
чашка
1,5
Морожене
порція
2,3
Коктейлі
250м
8
Тістечко
шт.
2
Бутерброди
шт.
1,5
Гарячі блюда (комплекс)
порція
15
Десертні блюда
порція
19
Салати
порція
3
Молочний коктель
300 гр
3,8
Дитяче харчування
100 гр
2
Будуть обладнані поруч зі місцями батьків будуть обладнені, місця для малишні, зі спеціальними підставками для мисок у залежності від росту дитини. Не подалік від столиків беде обладнена ігровий майданчик де малюки з можуть погратися покі дорослі ще будуть істи, де за ними будуть доглядати порофесійні няні.
Таблиця 2. Фізичний обсяг збуту
Найменування
Бер.07
Кві.07
Тра.07
Чер.07
Лип.07
Сер.07
Вер.07
Кава
0
540
550
589
620
650
596
Морожене
0
210
3500
5930
6190
6243
5890
Коктейлі
0
4000
4850
4200
3750
3400
2750
Тістечко
0
430
510
2000
3200
3700
3200
Бутерброди
0
523
659
410
4500
4400
4820
Гарячі блюда
0
4210
4300
5000
4300
4200
4000
Десертні блюда
0
4200
4360
4800
4650
4000
3900
Салати
0
2150
2358
2700
2500
2400
2150
Молочний коктель
0
1800
2000
2700
2400
2600
2000
РАЗОМ
0
18063
23087
28329
32110
31593
29306
3. Оцінка ринку збуту.
На сьогоднішній день проблема суспільного харчування разом із дітьмиь актуальна, адже в усім світі широко використовується дана практика, і тому що місто Рівне відвідують багато туристів Європи, то дане кафе буде символом наступності європейських традицій і культури в нашому місті. Особливо гостро ця проблема відчувається в місці передбачуваного розміщення спеціалізованого кафе. У цьому районі розташована велика паркова зона, що прекрасна підходить для прогулки батьеів з дітьми які схочуть перекусити та зробити це можна тільки ао взявши собою дитяче харчування і як відомо діти не дають поїсти батькам і їм приходиться перекусити що небуть „на ходу”, а тут за дитиную доглянуть няні на спеціальному майданчику, діти зможуть подивитися улюблений мультик.
Існує на сьогоднішній день у цьому районі тільки одне підприємства суспільного харчування, це бістро «Аміго», а також намет із продуктами харчування. І відповідно в бісро із дитиною тяжко піти так чк там немає пристосувань для дітей що створює певні незручності, а в наметі також можна купити шоколадку і з'їсти неї на ходу, що знову ж не доставляє ніякої зручності.
У нашому місті крім парку біля озера „Лєбідінці” існує ще багато місць де можна прогулятися, але жодне з них не обладнано, для спільного відпочинку із дитиною і прийняття їжі. У такий спосіб конкуренти як такі в даного кафі відсутні. У нашому місті існує 2 групи підприємств суспільного харчування:
До першого можна віднести ресторани і кафе. Їхньою відмінною рисою є високий сервіс і якість обслуговування при досить високій ціні (середній обід обходиться приблизно в 20 грн. і вище), тобто вони орієнтовані на людей з високим рівнем доходу.
До другого відносяться невеликі закусочні і бари. Їх умовно можна розділити ще на два типи:
1. дорогі фірмові закусочні і бари, що відрізняються високою якістю обслуговування і досить високими близькими до великих підприємств суспільного харчування цінами.
2. невеликі закусочні, що пропонують хоча і дешеву, але не завжди якісну продукцію.
Загальною відмітною рисою є обмежений асортимент продукції, що випускається, що викликано невеликими розмірами займаних їм приміщень.
Виходячи з цього, можна зробити висновок, що діючі в місті підприємства суспільного харчування не можуть повною мірою задовольнити існуючий на даному ринку попит і існує реальна потреба в спеціалізованому кафе з різноманітним асортиментом пропонованої продукції, високим сервісом і якістю обслуговування і порівняно не високими цінами.
Даний проект передбачає створення підприємства, що повинне зайняти нішу, що пустує на сьогоднішній день, на ринку суспільного харчування в Рівному.
У робочі дні основними споживачами будуть люди, що проживають у біля лежачих будинках, а також студенти і школярі, а у вечірній час і вихідні дні - люди приїжджаючі з інших районів для культурного відпочинку.
Цінова політика орієнтована на споживачів із середнім рівнем доходу.
У силу того, що підприємств суспільного харчування подібного рівня ні, і ніша, на которую буде орієнтовано кафе, практично вільна, серйозної конкурентної боротьби не передбачається.
4. План маркетингу
4.1 Стратегія маркетингу
На першому етапі можливе проведення невеликих рекламних заходів спрямованих на інформування потенційних клієнтів про відкриття нового кафе швидкого обслуговування в цьому районі. Основна вимога до цих заходів - цільовий напрямок і агресивність реклами . Цього можна досягти шляхом розміщення рекламних оголошень на радіо і телебаченні. Три рази в день буде невеликий рекламний ролик на «Радіо Трек», що саме популярне на даний момент у нашому місті. І 3 рази всунь з 18 до 22 буде показуватися невеликий рекламний ролик на телеканалі «Рівне 1». Розміщення подібної реклами в газетах, як показує досвід, малоэффективно, тому що така реклама не спрямована на кінцевого споживача і може виявитися не заміченої серед інших рекламних оголошень. Також ми плануємо розмістити нашу рекламу на щиті який буде знаходитися поруч з основним входом на „Лєбідінку”,
Ізюминкою кафе буде те, що форма офіціантів буде включати вушка і хвостик як у різних героїв мультфільмів.
Дизайн буде також спрямований на спеціалізацію кафе, біля в ходу буде розміщено скульптури „Чебурашки і Гени” з відомого мультфільму, а на стіни будуть розфарбовані в різний колір із зображеннями різних героїв з мультфільмів і коміксів.
Краща реклама для подібного роду закладів — це задоволений клієнт. Є таке негласне правило «4/8». Незадоволений гість поведе, так чи інакше, вісьмох потенційних клієнтів, тому що негативні емоції частіше вихлюпуються, чим позитивні. А задоволений клієнт приведе тільки чотирьох. Тому головне для гарного просування на ринку — робити всі, щоб гості завжди ішли в гарному настрої і завжди поверталися знову Візитні картки теж є рекламою, вони завжди повинні бути вкладені в папку для чека.
Також кожну неділю буде проводитися конкурс серед дітей різного віку, призом буду картки знижок постійного клієнта на 20%. З метою поліпшення якості обслуговування і, як наслідок, залучення більшого числа клієнтів будуть проводяться опитування. Буде лунати опитувальний лист «Коментарі гостюючи», де люди залишають свої відкликання, пишуть про те, що подобається або не подобається в кафе, наприклад, якість блюд, атмосфера, музика і так далі.
Таблиця 3. Витрати на рекламу
РЕКЛАМА
квітень 2005м
1. Радиореклама
9 50
2. Телебачення
1 500
3. Рекламний щит
6 000
4. Зовнішня реклама
2 000
РАЗОМ
10450
У зв'язку з тим, що дане кафе буде єдиним у місті спеціалізованим кафе то широка реклама не потрібна, потрібна тільки реклама інформаційна в перший місяць роботи кафе. Розташований поруч бістро «Аміго», користується дуже великим попитом, а єдина реклама в нього це зовнішнє оформлення.
5. Виробничий план
У підготовчий період необхідно виконати наступний обсяг робіт:
закупити необхідне додаткове кухонне устаткування;
зробити переоформлення і дообладнування приміщення;
закупити меблі;
одержати дозволу на обслуговування собак.
закупити продовольство
реклама
Порядок, тривалість і вартість етапів відбиті в календарному плані.
Таблиця 4 Календарний план
№
Найменування етапу
Тривалість
(днів)
Дата початку
Дата закінчення
Вартість етапу
( грн.)
1
2
3
4
5
6
1.
Покупка холодильника
1
28.03.05
28.03.05
9 000
2.
Покупка устаткування кухонного додаткового
7
20.03.05
27.03.05
58000
3.
Покупка меблів
7
20.03.05
27.03.05
40000
1
2
3
4
5
6
4.
Обробка приміщення
15
13.03.05
28.03.05
145 300
5.
Одержання дозволів
7
05.03.05
12.03.05
6.
Закупівля їжі для дітей
3
30.03.05
03.04.05
20580
7.
Реклама
31
01.04.05
31.04.05
10450
Разом
300000
Загальні витрати
У процесі роботи кафе «Чебурашка» заплановані наступні щомісячні постійні витрати.
Таблиця 5. Виробництво
Найменування
Грн.
Виплати
Протягом...
Податкові платежі
200
ежемес.
усього проекту
Оренда приміщення і комунальні платежі
2540
ежемес.
усього проекту
Транспортні витрати
600
ежемес.
усього проекту
Оплата персоналу
9520
ежемес.
усього проекту
Інші витрати
1500
ежемес.
усього проекту
Непередбачені витрати
1000
ежемес.
усього проекту
РАЗОМ
15360
З цих постійних витрат збільшуються тільки витрати на закупівлю продуктів харчування.
До зміних витрат відносяться витрати на специфікацію кафе на початковому періоді і вони складуть 300000 грн і на закупівлю продуктів харчування Для мінімізації ризику втрат необхідно розрахувати точку беззбитковості.
Розрахуємо Валовий прибуток за 12 мес:
Пв = П – В
Де П- виторг за 12 месяцов, В- витрати за 12 месяців постійні і зміні
Пв = 696500 – 184320 – 197300 = 314880
Расчтиаем прибуток від реалізації їжі для собак:
П = Вс – З
Де Вс- виторг від реалізації їжі дял собак за 6 мес, З- витрати на спеціалізацію кафе за 6 мес і закупівлю продовольства для собак
П = 145810 – 66100 = 79710
Розрахуємо частку валового прибутку:
Чвп = О/ Пв
Де О- обсяг реалізації
Пвд =696500/314880 = 2,212
Розраховуємо тачку безбитковості або Критичний обсяг релизації
Тб = ПВ/ Чвп
Гед ПВ – постійні витрати
Тб = 197300/2,212 = 89195,30 грн
Критичний обсяг реалізації являє собою рівень виторгу, який потрібно покривати загальні витрати діяльності підприємства. Іншими словами в цій точці досягається рівновага : якщо реалізація більше цього рівня те чистий прибуток, якщо менше те чистий збиток.
Розрахуємо Рентабельність
Р = ПВ/О
Р = 314880/696500 * 100% = 45,21%
Це говорить про те що підприємство працює вигідно з гарним рівнем рентабельності.
Розрахуємо строк окупності
Ок = Кп/ П
Де Кп- капітальні вкладення
Ок = 300000/ 314880 = 0,953
6. Організаційний план
Для забезпечення виробничого процесу передбачений наступний штатний розклад.
Таблиця 6. Штатний розклад
Посада
Кіл.(чіл)
З/пл тис.руб.
Виплати
Директор
1
1500
ежеміс.
Кухар
2
860
ежеміс.
Прибиральниця
1
500
ежеміс.
Офіціант
2
650
ежеміс.
Охоронець
1
600
ежеміс.
Бармен
2
750
ежемес.
Нянька
1
900
Разом витрата на з/пл на місяць складе 5760 грн, при спеціалізації кафе додаткових витрат на персонал не потрібно. Необхідно тільки буде кухарям вивчити особливості меню для дітей.
Весь персонал уже набраний і працює в кае «Чебурашка», до працівників кафе пред'являються наступні вимоги:
наявність професійної підготовки і кваліфікації по даній спеціальності;
наявність досвіду роботи на аналогічних підприємствах суспільного харчування;
коммуникабельность, уміння працювати з клієнтами;
знання нормативних документів, що регламентують роботу в сфері торгівлі і суспільного харчування.
7.Фінансовий план
Для фінансових розрахунків були прийняті наступні вихідні дані:
Дата початку проекту: 05.03.2007
Тривалість: перших 7 мес.
Основна валюта проекту: тис. грн.
Звіт про прибутки і збиток
Таблиця 7. Звіт про прибутки і збитки ( грн.)
Найменування статті
05.03.
01.04.
01.05.
01.06.
01.07.
01.08.
01.09.
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007
1
2
3
4
5
6
7
8
Валовий обсяг продажів
0
83620
84650
85900
86100
86500
85120
Втрати і податки з продажів
0
200
200
200
200
200
200
Чистий обсяг продажів
0
83420
84450
85700
85900
86300
84920
Сировина і матеріали
34200
5300
7100
7400
7250
7000
4000
Комплектуючі вироби
0
0
0
0
0
0
0
Відрядна заробітна плата
0
0
0
0
0
0
0
Інші прямі витрати
1000
0
0
0
0
0
0
Сумарні прямі витрати
55300
5300
7100
7400
7250
7000
6900
1
2
3
4
5
6
7
8
ВАЛОВИЙ ПРИБУТОК
-55300
105520
106400
133890
120150
115200
99820
Податки з доходу і на активи
0
0
0
0
0
0
0
Оперативні витрати
29000
74800
74400
74100
74250
75000
74000
Торговельні витрати
0
0
0
0
0
0
0
Адміністративні витрати
0
0
0
0
0
0
0
Сумарні постійні витрати
29000
74800
74400
74100
74250
75000
74000
Амортизація
0
0
0
0
0
0
0
Відсотки по кредитах
0
0
0
0
0
0
0
Сумарні калькуляційні витрати
0
0
0
0
0
0
0
Інші доходи
0
0
0
0
0
0
0
Інші витрати
0
0
0
0
0
0
0
ПРИБУТОК ДО ВИПЛАТИ ПОДАТКУ
-86100
30720
32000
59790
45900
40200
25820
Податок на прибуток
0
0
0
0
0
0
0
ЧИСТИЙ ПРИБУТОК
-86100
30720
32000
59790
45900
40200
25820
Звіт про рух грошових коштів
Таблиця 8. Звіт про рух грошових коштів ( грн.)
Найменування статті
03/2005
04/2005
05/2005
06/2005
07/2005
08/2005
09/2005
1
2
3
4
5
6
7
8
Надходження від збуту продукції/послуг
0
83620
84650
85900
86100
86500
85120
Прямі виробничі витрати
55300
5300
7100
7400
7250
7000
6900
Витрати на відрядну заробітну плату
0
0
0
0
0
0
0
Надходження від інших видів діяльності
0
0
0
0
0
0
0
Виплати на інші види діяльності
0
0
0
0
0
0
0
Загальні (постійні) витрати
29000
74800
74400
74100
74250
75000
74000
Податки
200
200
200
200
200
200
200
Надходження від реалізації активів
0
0
0
0
0
0
0
Власний (акціонерний) капітал
0
0
0
0
0
0
0
Позики
0
0
0
0
0
0
0
Виплати в погашення позик
0
0
0
0
0
0
0
Виплати % по позиках
0
0
0
0
0
0
0
Банківські вклади
0
0
0
0
0
0
0
Доходи по банківських вкладах
0
0
0
0
0
0
0
Виплати дивідендів
0
0
0
0
0
0
0
Баланс готівки на початок періоду
57100
-29000
-1180
27950
84740
127760
164860
Баланс готівки на кінець періоду
-29000
-1180
27950
84740
127760
164860
184790
Показник
Факт
Процент від надання послуг
Прогноз
Збільшення заборгованості
Скоригований прогноз
1
2
3
4
5
6
АКТИВ
Грошові кошти
840
30,0
930
930
Дебіторська заборгованість
160
5,71
170,71
170,71
Товарно-матеріальні цінності
250
8,93
270,68
270,68
Разом оборотних активів
1250
44,64
1380,39
1380,39
Основні фонди
за залишковою вартістю
1480
52,86
1630,86
1630,86
БАЛАНС
2730
97,50
3020,25
3020,25
ПАСИВ
Поточні зобов’язання
- перед постачальниками
100
6,43
159,29
101,29
- з оплати праці
-
-
-
-
- зі сплати податків
-
-
-
-
- інші
120
4,29
130,29
130,29
Разом поточних пасивів
220
289,58
+4,98
272,26
Довгострокові зобов’язання
1090
10,72
1265,04
+10,22
1297,56
Разом зобов’язань
1310
1554,62
+15,20
1569,82
Власний капітал
1200
-
1200
-
1200
Нерозподілений прибуток
220
11,43
250,43
250,43
БАЛАНС
2730
3005,05
3020,25
Розрахуємо коэфицент фінансової стійкості на вересень місяць
Кфу = ОЗ/ зобов.
Кф. = 1480/ 1340 = 1,13
Це показує що на кінець періоду кафе має достатні запаси власних засобів і відносно незалежить від зовнішніх фінансових джерел.
Окупність власного капіталу (дає змогу оцінити прибутковість вкладення коштів у започатковуваний бізнес):
Овк = Пр : ВК = 414880 : 300000 = 1,38
Нараховані податки
У процесі роботи кафі плануються наступні податкові платежі (за винятком податків сплачуються по спрощеній системі, що відбиті в розділі постійних витрат).
Таблиця 10. Нараховані податки ( руб.)
Найменування статті
03/2005
04/2005
05/2005
06/2005
07/2005
08/2005
09/2005
Податок з доходу і на активи
0
0
0
0
0
0
0
Податок з обороту
0
0
0
0
0
0
0
ПДВ
0
0
0
0
0
0
0
Податки на зарплату й ін.
200
200
200
200
200
200
200
УСЬОГО
200
200
200
200
200
200
200
8. Оцінка впливу макро і мікросередовища
Таблиця 11.Факоры мікросередовища, що впливають на функціонування кафе.
Позитивні фактори
Негативні фактори
1. Стабільність постачань продовольства
1. Нестабільність постачань прродовольствия
2. Безперебійність роботи підприємства
2. Страйк робітників кафе
3. Придбання нових клієнтів
3. Втрата існуючих клієнтів
4. клієнти задоволені якістю обслуговування
4. Незадоволеність якістю обслуговування
5. Позитивне відношення контактної аудиторії
5. Погане ставлення контактної аудиторії
Зменшити негативний вплив перерахованих вище факторів можна в такий спосіб;
1. Створити продовольчі запаси,
Залучити нових клієнтів;
2. Постійно контролювати настрій робітників,
Звести до мінімум імовірність страйків;
3. Постійний пошук нових зв'язків, але потрібно враховувати, що усі - таки більш надійні це старі, перевірені зв'язки;
4. Постійний контроль за якістю продукції;
Таблиця 12. Фактори макросередовища, що впливають на функціонування кафе
Позитивні фактори
Негативні фактори
1. Прийняття законів, що передбачають пільги для виробників продовольства
1. Прийняття законів, що ущемляють права виробників продовольства
2. Наявність тенденції збільшення домашніх тварин
2. Наявність тенденції зменшення домашніх тварин
3. Спад інфляції
3. Ріст інфляції
4. Дешевение енергії
4. Дорожание енергії (эл., тепл.)
5. Підвищення загального рівня купівельної спроможності
5. Зниження загального рівня купівельної спроможності
При негативному впливі факторів макросередовища ми практично не можемо нічого поробити. Якщо наявність яких - або негативних факторів існує постійно можна перемінити вид діяльності.
9. Спрямованість і ефективність проекту
Проведений фінансово-економічний аналіз проекту дозволяє говорити про те, що представлений проект може бути реалізований з високою ефективністю.
Так рентабельність продажів складає 45,21 %. Високий рівень приросту власного капіталу говорить про високу оборотність засобів.
У результаті розрахунків отримані наступні інтегральні показники ефективності проекту:
Строк окупності: = 9,5 міс.
Валовий прибуток за 12мес = 896500 грн
Коэфицент окупності власного капіта показує прибутковість вкладення коштів у започатковуваний бізнес він дорівнює 1,38 або 38 %
Проведений аналіз ринку говорить про те, що сегмент на який орієнтована діяльність створюваного кафе, на сьогоднішній день, місті вільний, що дозволяє розраховувати на те, що створюване підприємство буде користуватися стійким попитом, з тенденцією росту в міру розвитку діяльності і розширення номенклатури послуг, що робляться.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
Конституція України.
Бізнес-план: Методические материалы /Под ред. Р.Г.Маниловского. – М.: 1994.
Львов Ю.Н. Основы экономики ы организации бизнеса. – СПб.: ГМП «Формика», 1992.
Скворцов М.Н. Як запобігти банкрутству підприємства? Від виживання до процвітання. – К.: Будівельник, 1995.
Агафонова Л.Г., Рога О.В. Підготовка бізнес-плану: Практикум. – 2-ге вид., стер. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2000.
Бізнес-план: технологія розробки та обгрунтування: Навч. посібник. – Вид. 2-ге, доп./ С.Ф.Покровський, С.М. Соболь, Г.О.Швиданенко, Г.А.Дерев’янко. – К.: КНЕУ, 2002.-