ЕКОНОМІКА ТА УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
Методичні вказівки до виконання курсової роботи для студентів денної та заочної форми навчання Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
ЕКОНОМІКА ТА УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
Методичні вказівки до виконання курсової роботи для студентів денної та заочної форми навчання Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій
Затверджено
на засіданні кафедри обліку та аналізу.
Протокол № від
Львів – 2009
Економіка та управління підприємством: Методичні вказівки до виконання курсової роботи для студентів денної та заочної форми навчання Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій / Укл.: А.Є. Мачкур, Н.П.Патрікі, Т.Т. Гринів, Цогла О.О., Тесак О.В. – Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", - 2009. - с.
Укладачі Мачкур А.Є., канд.екон.наук, доц.,
Патрікі Н.П., канд.екон.наук, доц.,
Гринів Т.Т., канд.екон.наук, доц.,
Цогла О.О., асист.,
Тесак О.В., асист.
Відповідальний за випуск Шквір В.Д., канд.екон.наук, доц.,
Рецензенти ЗМІСТ
Вступ
1. Вимоги до написання та оформлення курсової роботи
2. Структура та зміст курсової роботи
3. Критерії оцінювання курсової роботи
4. Перелік тем до виконання теоретичної частини курсової роботи
5. Методичні рекомендації до виконання розрахункової частини курсової роботи
Список літератури
Додатки
ВСТУП
Курсова робота є завершальним етапом вивчення дисципліни "Економіка та управління підприємством". Метою роботи є закріплення студентами знань з економічних дисциплін щодо організації виробництва, економіки та управління підприємницькою діяльністю.
Під час написання курсової роботи необхідно використовувати набуті теоретичні знання з усіх тем дисципліни, а також практичні навики розв'язання задач, здобуті на практичних заняттях. Потрібно також продемонструвати вміння працювати із законодавчою базою та економічною літературою.
ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Курсову роботу студент повинен написати згідно із затвердженим завданням. Викладення матеріалу має бути конкретним. Під час написання курсової роботи потрібно використовувати результати наукових досліджень зарубіжних і вітчизняних учених, опублікованих у формі монографій і статей у періодичних виданнях, нормативні та законодавчі акти за темою роботи, статистичні матеріали. Матеріали з літературних джерел потрібно подавати довільно, своїми словами. Дослівне цитування потрібно супроводжувати відповідними посиланнями на літературні джерела. Викладення теоретичних положень має супроводжуватись необхідними розрахунками, таблицями, графіками.
Курсову роботу можна надрукувати або написати від руки. Загальний обсяг роботи - 25-30 сторінок друкованого тексту. Текст має бути лише з одного боку стандартного аркуша (розмір 210 х 297 мм) через півтора інтервали з полями, кегль 14, шрифт Times New Roman. Поля сторінок курсової роботи: ліве - 35 мм, верхнє і нижнє - 20 мм, праве - 8 мм.
Усі сторінки роботи, окрім титульного аркуша та змісту, потрібно пронумерувати у правому верхньому куті арабськими цифрами. Нумерація сторінок починається з титульного аркуша і закінчується списком використаної літератури.
Взірець титульного аркуша наведено у Додатку А.
У змісті курсової роботи подають назви розділів та підрозділів і вказують сторінки, на яких вони починаються. Якщо в роботі передбачені додатки (розрахунки, копії документів, графіки, таблиці тощо), то інформацію про них подають у змісті після списку літератури. Додатки повинні мати заголовок і порядковий номер арабськими цифрами або великими літерами українського алфавіту. Додатки не включають до загального обсягу роботи. їх потрібно нумерувати окремо. Кожний додаток подають на окремій сторінці. Справа вгорі на першій сторінці додатка пишуть слово "Додаток" і зазначають його номер.
Розділи та підрозділи нумерують арабськими цифрами, після яких ставлять крапку. Підрозділи повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу. їхня назва має бути короткою, відповідати змістові та записуватись у формі заголовка. Кожен розділ потрібно розпочинати з нової сторінки. Заголовки розділів пишуть прописними літерами, заголовки підрозділів - рядковими (окрім першої прописної).
Переноси слів у заголовках не допускаються. Крапка в кінці заголовка не ставиться. Заголовки не підкреслюють. Відстань між заголовком і текстом має дорівнювати трьом міжрядковим інтервалам.
Ілюстрації (рисунки, схеми, графіки, діаграми), які подають у складі текстових розділів, нумерують у межах кожного розділу арабськими цифрами, тобто номер ілюстрації містить номер розділу і порядковий номер ілюстрації в межах цього розділу, розділені крапкою. Посилання в тексті на рисунок оформляють так: (рис.1). Назви рисунків, схем, графіків розміщують знизу під ними по центру.
У разі використання ілюстрацій, поданих у літературних джерелах, треба обов'язково посилатись на відповідне джерело. Це оформляють у формі примітки, тобто біля назви таблиці, графіка, схеми, діаграми, рисунка ставлять позначку "*", а нижче ілюстрації під рискою у примітці вказують джерело.
Наприклад: Примітка: * Джерело: Загородній А. Г., Вознюк Г. Л., Смовженко Т. С. Фінансовий словник. - 4-ге вид., випр. та доп. - Л.: Центр Європи, 2002. - С. 340.
Під час використання формул значення символів і числових коефіцієнтів потрібно наводити безпосередньо під формулою,з нового рядка в тій самій послідовності, в якій вони наведені у формулі. Наприклад:
Текст розділу…
(1.1)
де Iп - ндекс переоцінки,
Вс - справедлива вартість, визначена шляхом експертної оцінки, грн.;
В3 - залишкова вартість об'єкта, грн.
Текст розділу…
При посиланні у тексті на формулу необхідно подати її повний номер у дужках, наприклад, "у формулі 1.1". Формули нумеруються в межах кожного розділу.
Під час написання курсової роботи теоретичні викладення потрібно підтверджувати статистичними даними, які доцільно наводити в таблицях. Таблиці подають після посилання на них, розміщують горизонтально чи, за потреби, вертикально, так, щоб для їх розглядання потрібно було повернути роботу за годинниковою стрілкою (направо). Таблиці мають назву, вимірники, номери граф і рядків. Числові величини в кожній графі повинні мати однакову кількість десяткових знаків. Якщо всі показники таблиці мають лише одну одиницю вимірювання, то скорочену назву одиниці вимірювання проставляють над таблицею. Заголовок таблиці розміщують посередині. Вище від заголовка над правим верхнім кутом таблиці поміщають напис "Таблиця" із вказанням її номера. Нумерацію таблиць здійснюють у межах розділів арабськими цифрами. Якщо одна таблиця розміщується на двох і більше сторінках, то над іншими частинами пишуть слово "Продовження табл." із зазначенням її порядкового номера.
Ілюстраційні матеріали (таблиці, тексти допоміжного характеру, інформативні документи), подані в додатках, нумерують у межах кожного додатка.
Використані під час роботи літературні джерела вказують наприкінці її текстової частини, після висновків. Список літератури подають в алфавітному порядку. Посилання на літературні джерела потрібно подавати після використаної в роботі цитата в ланках, або викладеної думки автора у квадратних дужках зі зазначенням порядкового номера цього джерела в списку літератури, на яке робиться посилання, та сторінки в ньому. Перша цифра вказує номер джерела в списку літератури, друга - зазначає сторінку. Наприклад: [2, 33].
2. СТРУКТУРА ТА ЗМІСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Пояснювальна записка до курсової роботи повинна складатися з таких частин:
Титульний аркуш (Додаток А)
Зміст
Вступ
І. Теоретична частина (повинна містити назви розділів та підрозділів)
П. Розрахункова частина
Висновки
Список використаних джерел
Додатки
Вступ до курсової роботи мас бути максимально стислим, чітким, містити обгрунтування вибору теоретичної теми, її значення, короткий огляд літератури з проблеми, що досліджується, з'ясування питань, які будуть розглянуті, а також доведення необхідності та важливості аналізу основних економічних показників у розрахунковій частині. Обсяг вступу не повинен перевищувати двох сторінок.
У теоретичній частині розкривається тема курсової роботи відповідно до складеного і затвердженого плану. Під час викладення теоретичного матеріалу необхідно використовувати статистичні дані за темою роботи, які містяться в статистичних щорічниках, статтях, монографіях, а також фактичні показники діяльності підприємств, установ, організацій. Зібраний цифровий матеріал мас бути поданий у формі таблиць, схем, графіків, діаграм. Наприкінці розділів подають часткові узагальнення та проміжні висновки, що стосуються розглянутих питань. Кількість підрозділів теоретичної частини повинна становити не менше чотирьох пунктів.
Розрахункову частину виконують згідно із затвердженим варіантом і додатковими вихідними даними, поданими в Додатку В.
Висновки до курсової роботи мають бути викладені стисло, у тезисній формі, відображати її суть, проблеми, містити результати проведеного дослідження, пропозиції з удосконалення законодавчої бази, організації фінансів та управління підприємством на загальнодержавному, регіональному рівнях та на рівні окремих господарських одиниць.
Наприкінці роботи наводять список опрацьованих джерел та додатки.
У додатках подають, за необхідності, основні законодавчі акти з теми досліджень, заповнені взірці форм платіжних і розрахункових документів, договорів, угод, фінансових планів і звітів підприємств.
3. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Оцінювання курсової роботи здійснюється від час її захисту студентом. Курсову роботу захищають перед комісією в складі трьох викладачів кафедри за участю керівника курсової роботи. Під час оцінювання курсової роботи до уваги беруть правильність її оформлення, повноту висвітлення теми, своєчасність виконання і подання на кафедру та правильність відповідей студента під час захисту.
Якість курсової роботи оцінюється за системою критеріїв, основними з яких є:
1) правильність і логічність побудови змісту курсової роботи;
Достатність використання літературних джерел, наявність узагальнення світового і вітчизняного досвіду дослідження явища;
3) використання положень законодавчих і нормативних актів з теми об'єкта дослідження;
4) використання та аналіз даних про стан і тенденцію розвитку явища об'єкта дослідження в економіці підприємств, галузях економіки;
5) правильність виконання розрахункової частини;
6) наявність обгрунтованих висновків до теоретичної та розрахункової частин курсової роботи;
7) акуратність, правильність і своєчасність оформлення пояснювальної записки курсової роботи та подання роботи на кафедру.
Курсова робота оцінюється за чотирибальною системою: "відмінно", "добре", "задовільно" та "незадовільно". У разі отримання студентом "незадовільно" призначається повторний захист курсової роботи.
4. ПЕРЕЛІК ТЕМ ДО ВИКОНАННЯ ТЕОРЕТИЧНОЇ ЧАСТИНИ КУРСОВОЇ РОБОТИ
(номер теоретичної частини курсової роботи відповідає двом останнім цифрам залікової книжки студента)
Приватне підприємство як суб'єкт підприємницької діяльності
Визначення, цілі та напрями діяльності підприємства
Правові основи функціонування підприємства
Еволюція поняття "підприємство" та "підприємництво"
Класифікація підприємств: погляди науковців та законодавче забезпечення
Добровільні та інституційні об'єднання підприємств (організацій)
Особливості визначення місії та головних напрямів діяльності підприємств різних форм власності та сфер діяльності
Ринкове середовище господарювання підприємств
Сучасні тенденції реформування податкової системи в Україні
Функціонування та законодавче регулювання діяльності суб"єктів малого підприємництва
Державна підтримка суб'єктів господарювання
Державне регулювання відносин підприємства - виробника із споживачами
Антимонопольна політика: суть та завдання, український та зарубіжний досвід
Складові елементи ринкової інфраструктури
Управління сучасним підприємством: теорія і практика
Необхідність здійснення функцій управління на підприємстві
Практика використання методів управління підприємством
Організаційні структури управління підприємствами різних форм власності
Вдосконалення мотивації та оплати праці на підприємстві
Форми раціональної організації виробництва
Організація технічного обслуговування виробництва
Технічна та технологічна підготовка виробництва
Фінансова діяльність акціонерних товариств
Дивідендна політика акціонерних підприємств а
Виробничий процес та формування структури підприємства
Особливості організації венчурного підприємництва
Організація фінансової діяльності спільних підприємств
Фінанси суб'єктів малого підприємництва
Статутний капітал - як первинне джерело формування власних фінансових ресурсів підприємств
Франчайзинг як особлива форма організації бізнесу
Спільні підприємства в системі міжнародного бізнесу
Вартість капіталу та принципи її оцінки
Необхідність обліку та оцінки основних засобів та оборотних фондів підприємства
Види зносу та форми відтворення основних засобів
Амортизаційні відрахування, як основне джерело відтворення основного капіталу підприємства
Ефективність відтворення та використання основних фондів
Шляхи підвищення виробничої потужності підприємства
Диверсифікація виробничих потужностей за ринкових умов господарювання
Класифікація оборотних засобів: погляди науковців та законодавче забезпечення
Нематеріальні активи підприємства: поняття, структура, облік, управління
Патентування та ліцензування діяльності підприємств
Практичне значення основних та оборотних фондів у діяльності підприємства
Правовий захист нематеріальних активів
Нормування оборотних засобів підприємства
Поняття, класифікація та структура персоналу підприємства
Сучасна система управління персоналом
Зарубіжний досвід формування та ефективного використання трудового потенціалу фірми
Економічний зміст нарахувань та утримань із заробітної плати працівників
Державне регулювання оплати праці
Переваги та недоліки використання системи преміювання працівників підприємства
Особливості формування структури персоналу підприємств
Нормування праці на підприємстві
Економічний зміст витрат підприємства
Класифікація витрат підприємства: порівняння поглядів науковців
Методи калькуляції собівартості продукції
Організація грошових розрахунків підприємств
Формування собівартості продукції та шляхи її зниження
Фінансування та організація використання обігових коштів підприємства
Методи управління дебіторською та кредиторською заборгованістю
Фінансовий аналіз діяльності підприємств
Оподаткування підприємств
Оподаткування суб'єктів малого підприємництва
Фінансове забезпечення відтворення основних засобів
Управління витратами на підприємствах
Фінансове забезпечення необоротних активів підприємства
Фінансові аспекти здійснення орендних (лізингових) операцій підприємств
Лізинг як форма оновлення технічної бази виробництва
Організація оплати праці на підприємствах
Методи ціноутворення на підприємствах
Цінова політика підприємств
Якість та конкурентоспроможність продукції підприємства
Організаційно-економічне управління технічним розвитком підприємства
Інвестиційне забезпечення розвитку підприємства
Фінансові результати діяльності підприємства
Формування фінансової звітності та її застосування в системі управління підприємством
Формування фінансової звітності суб'єктів малого підприємництва
Оцінювання фінансового стану підприємства
Види прибутку підприємства: погляди науковців та законодавче забезпечення
Практика використання прибутку підприємства
Динаміка та шляхи підвищення рентабельності на підприємствах різних галузей економіки України
Оцінка ефективності діяльності підприємства
Управління грошовими потоками на підприємстві
Аналіз інвестиційної привабливості та кредитоспроможності підприємства
Види та оцінка ризиків у підприємницькій діяльності
Економічна безпека підприємств
Антикризова політика підприємства
Реструктуризація підприємств
Банкрутство підприємства як економічне явище
Організація та наслідки ліквідації збанкрутілих підприємств
Організація фінансової санації підприємств
Банкрутство та ліквідація підприємств
Фінансові аспекти зовнішньоекономічної діяльності підприємств
Інвестиційна діяльність підприємств
Залучення іноземних інвестицій для розвитку та підвищення ефективності діяльності підприємства
Економічне обгрунтування інвестиційних проектів на підприємстві
Прогнозування розвитку суб'єктів господарювання
Стратегія розвитку підприємства та бізнес-планування
Бюджетування як метод управління оборотним капіталом підприємства
Збутова політика підприємства
Оцінка маркетингового потенціалу підприємства
5. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИКОНАННЯ РОЗРАХУНКОВОЇ ЧАСТИНИ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Виконання розрахункової частини курсової роботи здійснюється в такій послідовності:
1. Заповнити форму 1 "Баланс" (табл. 1) та форму 2 "Звіт про фінансові результати" (табл.2) згідно з варіантом, який відповідає двом останнім цифрам залікової книжки студента. Вихідні дані до розрахункової частини наведено у Додатку В.
2. Обчислити структуру основних статей балансу підприємства (у %) та абсолютне і відносне відхилення постатейно.
3. На основі даних розрахувати наступні показники* та зробити відповідні висновки:
3.1. Показники майнового стану;
3.2. Показники платоспроможності (ліквідності) підприємства*;
3.3. Показники фінансової стійкості та стабільності*;
3.4. Показники оцінки ділової активності*;
3.5. Прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства після сплати основної суми боргу;
3.6. Фондоозброєність;
3.7. Продуктивність праці.
Примітка: * алгоритм визначення показників наведено в Додатку Б
Таблиця 1
Форма №1 "Баланс підприємства"
Активи
Код рядка
На початок року (тис.грн)
Струк-тура,%
На кінець звітного періоду (тис.грн)
Струк-
тура,%
Відхилення
тис.грн
%
1
2
3
4
5
6
7
8
І. Необоротні активи
Нематеріальні активи:
залишкова вартість
010
?
?
первинна вартість
011
220
200
знос
012
85
77
Незавершене будівництво
Основні засоби:
залишкова вартість
030
?
?
первинна вартість
031
600
520
знос
032
295
240
Довгострокові фінансові інвестиції:
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств
040
інші фінансові інвестиції
045
Довгострокова дебіторська заборгованість
050
Відстрочені податкові кредити
060
Інші необоротні активи
070
200
330
Всього за розділом І
080
?
?
II. Оборотні активи
Запаси:
виробничі запаси
100
107
105+А2
тварини на вирощуванні та відгодівлі
110
незавершене виробництво
120
готова продукція
130
Товари
140
Векселі одержані
150
20
22
Дебіторська заборгованість за товари, роботи і послуги:
200+А1
202
чиста реалізаційна вартість
160
первісна вартість
161
резерв сумнівних боргів
162
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
?
?
з бюджетом
170
5
7
за виданими авансами
180
11
10
з нарахованих доходів
190
із внутрішніх розрахунків
200
15
18
Інша дебіторська заборгованість
210
Поточні фінансові інвестиції
220
Грошові кошти та їх еквіваленти:
81
83
в національній валюті
230
в іноземній валюті
240
Інші оборотні активи
250
10
12
Всього за розділом II
260
?
?
Ш. Витрати майбутніх періодів
270
15
12
Баланс
280
?
?
*Примітка: значення А1,А2…С2 подано в Додатку В (відповідно до варіанту теоретичної частини)
Продовження табл.1
1
2
3
4
5
6
7
8
Пасив
І. Власний капітал
Статутний капітал
300
125
125
Пайовий капітал
310
Додатковий вкладений капітал
320
250
225
Інший додатковий капітал
330
Резервний капітал
340
295
320
Нерозподілений прибуток
(непокритий збиток)
350
Неоплачений капітал
360
(-20)
(-20)
Вилучений капітал
370
Всього за розділом І
380
?
?
II. Забезпечення наступних витрат і платежів
Забезпечення виплат персоналу
400
Інші забезпечення
410
Цільове фінансування
420
Всього за розділом II
430
Ш. Довгострокові зобов'язання
Довгострокові кредити банків
440
3
60
Інші довгострокові фінансові зобов'язання
450
Відстрочені податкові зобов'язання
460
Інші довгострокові зобов'язання
470
Всього за розділом III
480
3
60
IV. Поточні зобов'язання
Короткострокові кредити банків
500
174
57
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями
510
Векселі видані
520
Кредиторська заборгованість за товари, роботи та послуги
530
35+А1
50+А2
Поточні зобов'язання за розрахунками:
з одержаних авансів
540
з бюджетом
550
з позабюджетних платежів
560
зі страхування
570
з оплати праці
580
з учасниками
590
із внутрішніх розрахунків
600
169
Інші поточні зобов'язання
610
242
218
Всього за розділом IV
620
?
?
V. Доходи майбутніх періодів
630
Баланс
640
?
?
Таблиця 2.3
Форма №2 "Звіт про фінансові результати"
СТАТТЯ
За звітній період
тис.грн.
За попередній період
тис.грн.
Відхилення
тис.грн.
%
Дохід (виручка) від реалізації продукції
?
?
Податок на додану вартість
?
?
Акцизний збір
Інші вирахування з доходу
Чистий дохід (виручка) від реалізації
?
?
Собівартість реалізованої продукції
655
724
Валовий:
прибуток
?
?
збиток
Інші операційні доходи
130
122
Адміністративні витрати
35
28
Витрати на збут
67
15
Інші операційні витрати
12
9
Фінансові результати від операційної діяльності:
прибуток
?
?
збиток
Дохід від участі в капіталі
Інші фінансові доходи
195
0
Інші доходи
35
55
Фінансові витрати
?
0
Втрати від участі в капіталі
Інші витрати
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування:
прибуток
?
?
збиток
Податок на прибуток від звичайної діяльності (25%)
?
?
Фінансові результати від звичайної діяльності:
прибуток
?
?
збиток
Надзвичайні:
доходи
витрати
Податки з надзвичайного прибутку
Чистий:
прибуток
?
?
збиток
Для заповнення звіту про фінансові результати необхідно заповнити табл. 3.
Таблиця 3
Реалізація продукції підприємства
Види продукції
Кількість продукції
Ціна за одиницю, грн. (без ПДВ)
Обсяг реалізації
(без ПДВ)
200(х)
200(у)
200(х)
200(у)
200(х)
200(у)
Продукція А
125
140
138
140
?
?
Продукція Б
Б1
С1
520
520
?
?
Продукція В
250
175
445
435
?
?
Продукція Г
185
160
1100
980
?
?
Продукція Д
Б2
С2
870
850
?
?
Продукція Ж
720
580
750
770
?
?
Разом :
?
?
?
?
?
?
*Примітка: (х) та (у) відповідно попередній та звітній роки,наприклад, 200(х)- 2008 рік; 200(у) – 2009 рік.
Згідно табл.3, продукція А-Г оподатковується податком на додану вартість (ПДВ) згідно з діючою ставкою, інша продукція не оподатковується ПДВ. Продукція не підлягає оподаткуванню акцизним збором.
Середньоспискова чисельність працівників протягом 200(х) – 200(у) років – 90 осіб.
Крім того, підприємство взяло 2 січня 200(у) року кредит в банку розміром 65000 грн. терміном на 1 рік зі сплатою відсотків наприкінці року за ставкою 23% річних. Фінансові витрати підприємства становлять лише плату відсотків за цей кредит.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Афанасьєв М.В., Гончаров А.Б. Економіка підприємства: Навч.-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни / За ред. проф. М.В. Афа-насьєва. -Харків: ВД "Інжек",2003. -410с.
2. Бланк И.А. Финансовьій менеджмент: Учебн. курс. - К.: Ника-Центр, Зльга,2001.
3. Бойчик І.М., Харів П.С., Хопчан М.І., Піча Ю.В. Економіка підприємства: Навч. посібник. - 2-ге вид. - К.: "Каравела"; Львів: "Новий світ -2000", 2001.
4. Бондар Н.М. Економіка підприємства: Навч. посібник. - К.: Видавництво А.С.К., 2004. - 400 с.
5. Внутрішній економічний механізм підприємства: Навч. посібник / М.Г. Грещак, О.М. Гребешкова, О.С. Коцюба; За ред. М.Г. Грещака. -К.:КНЕУ,2001.
6. Голов С. Управлінський облік. - К.: Скарби, 2000
7. Господарський кодекс України // Відомості ВРУ. - 2003. - № 18-22
8. Економіка виробничого підприємства: Навч. посібник; За ред. Й.М. Петровича. - 2-ге вид., перероб. і доп. - К.: Т-во "Знання", КОО, 2001
9. Економіка підприємства: Підручник / За заг. ред. С.Ф. Покропивного. - Вид. 2-ге, перероб. та доп. - К.: КНЕУ, 2001.
10. Економіка та управління підприємством: Методичні рекомендації та завдання до курсової роботи для студентів денної та заочної форм навчання спеціальностей "Прикладна лінгвістика", "Інформаційні управляючі системи", "Програмне забезпечення автоматизованих систем" ІКНІ / Укл.: Л.А. Мачкур, О.М. Щур, 0.1. Тивончук. - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2004. - 16с.
11. Економічний аналіз: Навч. посібник / М,А. Болюх, В.З. Бурчевський, МІ. Горбаток; За ред. М.Г. Чумаченка. - К.: КНЕУ, 2001.
12. Ермолович Л.Л., Сивчик Л.Г., Толкач Г.В., Щитникова И.В. Анализ хозяйственной дсятельности предприятия: Учебн. пособие / Под общ. ред. Л.Л. Ермолович. - Минск.: Интерирессервис; Зкоперспектива, 2001.
13. Ерухимович И.Л. Ценообразованис: Учеб.-метод, пособие. - 2-е изд,, стереотип. -К: МАУП, 1999
14. Загородеій А., Вознюк Г. Цінні папери. Фондовий ринок: Термінологічний словник. - 2-е вид., виправ, та доп. - Львів: Бак, 2000. - 168 с.
15. Загородній А., Єлісєєв А. Податки та податкове планування підприємницької діяльності: Монографія. -Львів: Центр Бізнес-Сервісу, 2003. - 152 с.
16. Загородній А.Г., Вознюк Л.Г., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. -4-іе вид., випр. та доп. - К,: Т-во "Знання", КОО, Л, Вид-во Львів, банк, шституту НБУ, 2002, - 566с.
17. Загородній А.Г., Павяішевський І.В. Бізнес-план (планування підприємницьких проектів): Суть і призначення; Організація розробки, Зміст основних розділів; Перевірка достовірності. - Львів, Політекс, 1993. -38 с.
18. Зайцев Н.Л. Зкономика промьішленого предприятия: Практикум: Учебн. пособие. - М.: ИНФРА-М, 1999
19. Закон України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" від 15.09.1995 №327/95-ВР (з подальшими змінами і доповненнями).
20. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997 №283/97-ВР (з подальшими змінами і доповненнями).
21. Закон України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95 (з подальшими змінами і доповненнями).
22. Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.92 № 2343-ХП (з подальшими змінами і доповненнями).
23. Ильин Л.И., Синица Л.М. Планированис на предітриятии: Учеб. пособие. В 2-х ч. / Под общ. ред. А.И. Ильина. - Минск: ООО "Новое знанис", 2000.
24. Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. посібник. - К: МАУП, 2000,
25. Кардаш В.Я. Маркетингова товарна політика: Підручник. -К.: КНЕУ.2001.
26. Корінсв В.Л. Цінова політика підприємства: Монографія. —К.: КНЕУ.2001.
27. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посібник. - К.: Т-во "Знання", КОО, 2000.
28. Котлер Ф. Основи маркетинга. - М.: Прогресе, 1990.
29. Крайник О.П., Барвінська Є.С. Економіка підприємства: Навч. посібник. - Львів: НУ "Львівська політехніка", 2003. - 208 с.
30. Кулішов В.В. Економіка підприємства: теорія і практика: Навч. посібник. - К.: Ніка-Центр, 2002. -216 с.
31. Литвиненко Я.В. Сучасна політика ціноутворення: Навч. посібник. -К.: МАУП, 2001.
32. Макаровська Т.П., Бондар Н.М. Економіка підприємства: Навч. посіб. для студентів ВНЗ. - К.: МАУП, 2003. - 304 с.
33. Нікбахт Г., ГроппелліА. Фінанси. - К.: Вік, Глобус, 1992.
34. Орлов О.О. Планування діяльності промислового підприємства: Підручник. - К.: Скарби, 2002.
35. Панасюк В.М., Ковальчук Є.К., Бобрівець С.В. Податковий облік: Навч. посібник. - Тернопіль: Карт-бланш, 2002.
36. Примак Т.О. Економіка підприємств: Навч. посібник. - К: МАУП, 1999.
37. Примак Т.О. Економіка підприємства: Навч. посібник. - 3-тє вид., перероб. і доп. - К: Вікар, 2003. -219 с.
38. Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учебник. - М.: ИНФРА-М, 2002.
39. Селезнев В.В. Основи рьшочной зкономики Украйни: Учебн. пособие. - 2-е изд., доп. и перераб. - К.: А.С.К., 2002
40. Слав'юк Р.А. Фінанси підприємств: Навч. посібник. - К.: ЦУЛ, 2002.
41. Справочник директора предприятия / Под ред. М.Г. Лапустн. - 5-е изд., испр. и доп. - М.: Инфра-М, 2001.
42. Тян Р.Б. Планування діяльності підприємства: Навч. посібник. - К.: МАУП, 1998.
43. Управленческий учет: уч. пособие / Под ред. А.Д. Шеремета. - 2-ге изд., испр. - М.: ИД ФБК-ПРЕСС, 2001.
44. Фінанси підприємств: Навч. посібник: курс лекцій / За ред. Г.Г Кірей-цева.-К.: ЦУЛ, 2002
45. Фінансова звітність за національними положеннями (стандартами) бух-і-алтерського обліку. -3-тє вид., перероб. -Дніпропетровськ: Баланс-Клуб, 2000.
46. Хміль Ф.І. Основи менеджменту: Підручник. - К.: Академвидав, 2003.
47. Ценообразование и рьшок: пер. с англ. / Общ. ред. и предисл. Е.И. Пунина и С.Б. Рмчкова. - М: Прогресе, 1992.
48. Шваб Л.І. Економіка підприємства: Навч. посібник для студентів ВНЗ. - К.: Каравелла, 2004. - 568 с.
49. Зкономика предприятия: Учебник / Под ред. проф. Н.А. Сафронова. -М.: Юристь, 1998.
50. Зкономика предприятия: Учебник / Под ред. проф. О.И. Волкова. -М.: ИНФРА-М, 1998.
Додаток А
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Кафедра обліку та аналізу
ІНЕМ
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни "Економіка та управління підприємством"
на тему:_____________________
№ залікової книжки
Виконав:_______________
Прийняв:_______________
ЛЬВІВ 200_
Додаток Б
Алгоритм розрахунку фінансових показників (коефіцієнтів)
Показники
Формула для розрахунку
Нормативне значення
1
2
3
Показники оцінки майнового стану підприємства
/. Коефіцієнт зносу
основних засобів
Сума зносу основних засобів / Первісна вартість
основних засобів
зменшення
2. Коефіцієнт
придатності основних
засобів
Залишкова вартість основних засобів / Первісна
вартість основних засобів
збільшення
Показники ліквідності підприємства
І. Величина власних
обігових коштів
Оборотні активи - Поточні зобов'язання
>0
збільшення
2. Коефіцієнт
покриття загальний
Оборотні активи / Поточні зобов'язанння
>1
3. Коефіцієнт швидкої
ліквідності
(Грошові кошти та їх еквіваленти + Дебіторська
заборгованість)/ Поточні зобов'язанння
0,7:1,0
4. Коефіцієнт
абсолютної
ліквідності (плато
спроможності)
(Поточні фінансові інвестиції + Грошові кошти
та їх еквіваленти) / Поточні зобов'язання
>0
збільшення
Показники фінансової стійкості та стабільності підприємства
/. Коефіцієнт
автономії
(незалежності)
Власний капітал/ Вартість майна підприємства
>0,5
2. Коефіцієнт
співвідношення
залученого та
власного капіталів
Залучений капітал/Власний капітал
<1
зменшення
Продовження Додатку Б
1
2
3
3. Коефіцієнт
фінансової
залежності
Залучений капітал/Вартість майна підприємства
<0,5
зменшення
4. Коефіцієнт маневреності власного капіталу
(Оборотні активи -Поточні зобов"язання) / Власний капітал
>0
збільшення
5. Коефіцієнт забезпеченості класними оборотними засобами
(Оборотні активи -Поточні зобов"язання) / Поточні зобов'язання
>0,1
Показники ділової активності підприємства
1.Коефіцієнт оборотності активів
Чистий дохід / Вартість майна підприємства(серєднє значення)
збільшення
2. Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості
Чистий дохід / Кредиторська заборгованість (середня величина)
збільшення
3. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості
Чистий дохід / Дебіторська заборгованість (середня величина)
збільшення
4. Строк погашення дебіторської заборгованості (днів)
Тривалість періоду / Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості
зменшення
5. Коефіцієнт оборотності матеріальних запасів
Собівартість продукції / Запаси (середня величина)
збільшення
6. Фондовіддача
Чистий дохід / Первісна вартість (середня величина)
збільшення
Показники рентабельності підприємства
1. Рентабельність діяльності
(Чистий прибуток / Чистий дохід від продажу продукції, товарів, робіт, послуг) х 100%
>0
збільшення
2. Рентабельність продукції
(Валовий прибуток / Собівартість реалізованої продукції, товарів, робіт, послуг) х 100%
>0
збільшення
3.Рентабельність власного капіталу
(Чистий прибуток / Власний капітал (середня величина)) х 100%
>0
збільшення
4. Рентабельність активів
(Чистий прибуток / Вартість майна підприємства) х 100%
>0
збільшення
Додаток В
Додаткові вихідні дані
ВАРІАНТ
А1
А2
Б1
Б2
СІ
С2
1
34
10
610
190
200
540
2
33
11
600
285
300
555
3
32
12
620
380
400
350
4
31
13
385
475
500
470
5
З0
14
750
570
600
560
6
29
15
900
665
700
675
7
28
16
915
760
800
770
8
27
17
570
855
900
850
9
26
18
640
142
150
145
10
25
19
860
237
250
774
11
24
20
400
330
350
415
12
23
21
860
425
450
728
13
22
22
340
520
550
315
14
21
23
675
615
650
621
15
20
24
780
722
750
705
16
19
25
452
809
850
411
17
18
26
285
902
950
243
18
17
27
150
218
230
168
19
16
28
846
315
330
857
20
15
29
460
323
340
612
21
14
ЗО
560
365
350
485
22
13
31
780
340
360
735
23
12
32
830
451
370
654
24
11
33
530
361
380
558
25
10
34
550
370
390
490
26
9
1
528
398
420
458
27
8
2
900
494
520
814
28
7
3
574
589
620
605
29
6
4
425
598
630
387
30
5
5
578
610
635
280
31
4
6
643
556
640
570
32
3
7
598
427
345
523
33
2
8
805
653
390
456
34
1
9
468
745
570
270
35
34
10
610
190
200
540
36
33
11
600
285
300
555
37
32
12
620
380
400
350
38
31
13
385
475
500
470
39
30
14
750
570
600
560
40
29
15
900
665
700
675
41
28
16
915
760
800
770
42
27
17
570
855
900
850
43
26
18
640
142
150
145
44
25
19
860
237
250
774
45
24
20
400
330
350
415
46
23
21
860
425
450
728
47
22
22
340
520
550
315
48
21
23
675
615
650
621
Продовження Додатку В
49
20
24
780
722
750
705
50
19
25
452
809
850
411
51
18
26
285
902
950
243
52
17
27
150
218
230
168
53
16
28
846
315
330
857
54
15
29
460
323
340
612
55
14
ЗО
560
365
350
485
56
13
31
780
340
360
735
57
12
32
830
451
370
654
58
11
33
530
361
380
558
59
10
34
550
370
390
490
60
9
1
528
398
420
458
61
8
2
900
494
520
814
62
7
3
574
589
620
605
63
6
4
425
598
630
387
64
5
5
578
610
635
280
65
4
6
643
556
640
570
66
3
7
598
427
345
523
67
2
8
805
653
390
456
68
1
9
468
745
570
270
69
34
10
610
190
200
540
70
33
11
600
285
300
555
71
32
12
620
380
400
350
72
31
13
385
475
500
470
73
30
14
750
570
600
560
74
29
15
900
665
700
675
75
28
16
915
760
800
770
76
27
17
570
855
900
850
77
26
18
640
142
150
145
78
25
19
860
237
250
774
79
24
20
400
330
350
415
80
23
21
860
425
450
728
81
22
22
340
520
550
315
82
21
23
675
615
650
621
83
20
24
780
722
750
705
84
19
25
452
809
850
411
85
18
26
285
902
950
243
86
17
27
150
218
230
168
87
16
28
846
315
330
857
88
15
29
460
323
340
612
89
14
ЗО
560
365
350
485
90
13
31
780
340
360
735
91
12
32
830
451
370
654
92
11
33
530
361
г 380
558
93
10
34
550
370
390
490
94
9
1
528
398
420
458
95
8
2
900
494
520
814
96
7
3
574
589
620
605
97
6
4
425
598
630
387
98
5
5
578
610
635
280
99
4
6
643
556
640
570
100
3
7
598
427
345
523
НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ
ЕКОНОМІКА ТА УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання курсової роботи
для студентів денної та заочної форм навчання
Інституту комп'ютерних наук
та інформаційних технологій
Укладачі А.Є. Мачкур, Н.П.Патрікі, Т.Т. Гринів, Цогла О.О., Тесак О.В.