Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
З дисципліни «Бухгалтерський облік»
на тему: «Типи господарсьтких операцій. Їх вплив на господарський баланс»
__________________________________________________
назва вищого навчального закладу
Кафедра ________________________________________________________________
Дисципліна______________________________________________________
Спеціальність____________________________________________________
Курс_________Група_______________Семестр________________________
Завдання
на курсову роботу студента
________________________________________________________________
прізвище,ім”я, по-батькові
1.Тема роботи____________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Строк здачі студентом курсової роботи_____________________________
3.Вихідні дані до роботи___________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Зміст розрахунково-пояснювальної записки ( перелік питань,які підлягають розробці)______________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
5.Дата видачі завдання_____________________________________________
Календарний план
№
з/п
Назва етапів виконання курсової роботи
Строк виконання етапу роботи
Примітки
Студент_________________
підпис
Керівник __________________ ______________
підпис прізвище,ініціали
Зміст
Вступ
Метою курової роботи є закріплення теоритичних знань та набуття навичок розвязання практичних завдань з фінансового обліку.
Курсовою роботою передбачено розвязання наскрізної задачі з обліку господарської діяльності виробничого підприємства на основі інформації про початкові залишки на рахунках бухгалтерського обліку на початок місяця для нарахування заробітної плати за звітний місяць та початкових даних для складання журналу реєстрації господарських операцій.
Темою курсової роботи є дослідження «Типів господарсьтких операцій. Їх вплив на господарський баланс».
Тема є актуальною. Це підтверджується тим, що вплив конкретних господарських операцій суттєво відбивається на змінні стану господарських засобів та джерел їх утворення, що спричиняє зміни в активі чи пасиві балансу, або одночасно в двох частинах з переважанням певної.Саме здійснення господарських операцій відображається в балансі підприємства, що являє собою звіт про фінансовий стан підприємства на основі якого в подальшому формуються інші первісні документи діяльності підприємства.
Завданням курсової роботи взагальному є:
закріплення і розширення набутих теоретичних знань з дисципліни "Бухгалтерський облік ";
здобуття навичок самостійної роботи при формуванні і вирішенні завдань, поставлених у курсовій роботі.
Якщо розглядати виконання роботи поетапно, то основними завданнями є:
рзкриття сутності теоритичного питання, а саме типів господарських операцій та їх вплив на баланс підприємства;
складання балансу на початок місяця на основі виданих даних;
нарахування заробітної плати працівникам підприємства з усіма необхідними розрахунками та поясненнями з обовязкових платежів, базою обчислення яких є сума коштів, яку спрямовано на оплату праці, а також утримань із заробітної плати, які передбачені чинним законодавством України;
складання журналу реєстрації господарських операцій на оснеові початкових відомостей;
відкриття реєстрів бухгалтерського обліку, запис до них господарських операцій, підрахунок кредетових та дебетових оборотів та виведення кінцевих залишків;
складання оборотної відомості по синтетичним рахункам;
Висвітлення теми у спеціалізованій літературі є логічним та обгрунтованим, хоча не дуже обширним за своїм обсягом, проте, потрібною для розвязання конкретних завдань в роботі всіх без винятку підприємств це ще є підтвердженням акткальності даної теми.
РОЗДІЛ 1. Теоритична частина
1.1.Бухгалтерський баланс як складова бухгалтерського обліку
Бухгалтерський баланс є не тільки однією зі складових методу бухгалтерського обліку, а й одним із найважливіших джерел інформації для управління.
Складові (елементи) методу бухгалтерського обліку взаємопов'язані, оскільки вони випливають із форм і методів ведення обліку й контролю та обумовлюються ними.
Система складових методу бухгалтерського обліку формувалась поступово, у міру його розвитку. З виникненням господарського обліку ще в далеку давнину з'явились і паралельно існували перші два облікові засоби: інвентаризація та контокорент. Примітивна реєстрація фактів господарського життя на папірусі та іншими способами, складання інвентарних списків уже в ті далекі часи уможливлювали контролювання рухомого й нерухомого майна. З пожвавленням господарської діяльності постала потреба в окремих документах, які б виправдовували чи доводили доцільність певної господарської операції.
Відтак документація стає обов'язковим елементом методу бухгалтерського обліку.
Величезне значення бухгалтерського балансу не зменшилося протягом усієї історії його існування. Вступний баланс та похідні від нього записи на протилежних сторонах різних рахунків використовувались як вихідна позиція, що й нині залишається визначальною засадою подвійної бухгалтерії. Сформульовані М. С. Лунським, першим російським професором з облікових дисциплін, чотири типи змін в балансі й дотепер є сполучною ланкою, що з'єднує баланс із рахунками і наочно показує необхідність відображення кожної господарської операції на протилежних сторонах двох або кількох взаємодіючих рахунків. Той факт, що кожна господарська операція відображається двічі, автоматично збільшує пізнавальне та контрольне значення обліку.
Баланс - це не просто складова методу бухгалтерського обліку, його елемент; це найважливіший документ бухгалтерської звітності, суттєве джерело інформації для управління, планування, організації виробництва, нормування, аналізу, контролю. Баланс є обліковою категорією, синтезом облікових записів, а тому його треба вміти читати і критично оцінювати з погляду змісту, будови, раціонального використання даних. Слово «баланс» походить від латинського слова «bilanx», що означає «двошальковий»; bilanx разом зі словом «libra» (терези) означало у римлян двошалькові терези. Початковий термін слово «баланс» має два значення:рівність, рівновага двох підсумків протилежного значення, що має місце в рахунках, відомостях і таблицях; рівність сум чи кількості прибутку і витрат, дебету і кредиту, активу і пасиву. У цьому розумінні слово баланс зберігає близький зв'язок зі своїм первісним значенням: однакові підсумки ніби відповідають збалансованим шалькам терезів, таблиця, яка відображає результат облікової реєстрації, майновий стан підприємства в грошовій оцінці на відповідний момент, тобто стан його активів і пасивів. Баланс як облікове поняття існує вже понад 500 років. Перші достовірні відомості про застосування цього слова в бухгалтерській практиці подаються в розрахунковій книзі певного італійського банкірського дому в 1408 р. У літературі слово «баланс» уперше з'являється в праці відомого італійського математика Луки Пачолі, що побачила світ в 1494 р., та в книжці Бенедикта Котрульї, яку було написано в 1458 р., але видано тільки 1573 року у Венеції. У законодавстві про баланс уперше згадує Торговий кодекс Наполеона, який було видано 1708 році.
У своєму другому значенні, тобто як таблиця, що відображає майнову статику, а інколи й динаміку господарства, баланс є тісно пов'язаним із поточним обліком господарської діяльності, його організацією, формами і методами. Але існують ще й інші підходи та погляди, коли баланс розглядають як принципово незалежне від системи бухгалтерського обліку поняття. Проте в прихильників такого напряму втрачається баланс як облікова категорія, як облікове поняття. У зв'язку з цим відомий український учений-економіст О. П. Рудановський зробив спробу більш ґрунтовно визначити поняття балансу, розглядаючи його не просто як таблицю чи форму вираження результатів облікової реєстрації, а як сукупність конкретних властивостей господарства, притаманних йому реально, незалежно від того, наскільки і як вони відображуються рахівництвом. Такий баланс, підкреслює О. П. Рудановський, репрезентує в кожному господарстві сукупність усього обчисленого, усього того, що в господарстві підлягає грошовій оцінці.
Такій оцінці підлягають основні й оборотні засоби, самі гроші, що перебувають на даний момент у господарстві, його юридичні відносини до третіх осіб і до власника господарства: інакше кажучи - це права й обов'язки господарства, його витрати й доходи. Сукупність виражених у грошовій формі матеріальних засобів, прав господарства і його витрат - з одного боку, і сукупність зобов'язань та доходів господарства з другого - на кожний момент перебувають у рівновазі, тобто балансуються, незалежно від того, як обліковуються ці обєкти.
Слово «баланс» має ще й третє - цілком інше значення, коли його застосовують для кількісних зіставлень певних економічних явищ. У таких балансах може і не бути рівності активу й пасиву: їх називають активними, наприклад, активний торговий баланс, коли вивіз перевищує ввіз, чи пасивними, коли потреби перевищують наявність відповідних ресурсів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів. Кожне підприємство повинно здійснювати фінансово-господарську діяльність відповідно до свого статуту. Для цього йому необхідно мати основні й оборотні засоби, нематеріальні активи, певні кошти, здійснювати фінансові вкладення тощо. Інформація про наявність і рух майна та джерела його утворення має надходити своєчасно, а періодично її треба узагальнювати для більш ефективного використання в управлінні, для здійснення контролю за збереженням засобів виробництва, вивчення складу та цільового використання господарських засобів. З цією метою засоби господарства та джерела їх утворення на підприємствах об'єднують в економічно однорідні групи, що знаходить відображення в бухгалтерському балансі. Формування бухгалтерського обліку пройшло тривалий еволюційний шлях. Його зміст і будова змінювались залежно від форм власності, рівня продуктивних сил та розвитку виробничих відносин суспільства. Кожному етапу розвитку суспільства властива своя побудова балансу, який поділявся за відповідними ознаками. До найтиповіших ознак (починаючи з 1925 року) в Україні відносили: джерела складання; строки складання; обсяг даних; зміст; форму.
1.2.Типи господарських операцій та їх вплив на баланс підприємства
Бухгалтерський баланс, як відомо, відображає в узагальненому грошовому вимірнику стан засобів господарства та джерел їх формування на певну дату. Проте в процесі господарської діяльності відбувається безперервний рух засобів, зміна їх складу, розміщення та зміни у джерелах їх формування. Засоби та їх джерела під впливом господарських операцій збільшуються або зменшуються, внаслідок чого змінюються й окремі статті балансу. В окремих випадках ці зміни зумовлюють появу нових статей балансу або зникнення інших.
Під впливом господарських операцій відбуваються зміни у стані господарських засобів та джерел їх утворення. В залежності від характеру цього впливу операції поділяються на 4 види.
Розглянуті чотири операції охоплюють всі можливі варіанти змін у балансі і дають змогу зробити такі висновки.
1. Кожна господарська операція вносить зміни не менше ніж у дві статті балансу. Це зумовлено особливостями кругообігу засобів, у процесі якого відбуваються зміни або в складі засобів господарства, або в складі їх джерел, або одночасно і в складі засобів і в складі джерел їх формування.
2. Усі господарські операції за характером змін, які вони викликають у складі засобів та джерелах їх формування (тобто в активі і пасиві балансу), поділяються на чотири типи.
Операції першого типу, що характеризують зміни у складі господарських засобів, зумовлюють зміни в активі балансу: одна стаття активу збільшується, а друга зменшується на однакову суму. Загальний підсумок балансу при цьому не змінюється. Цей тип змін у балансі можна відобразити так: +А -А (плюс актив, мінус актив), або за такою схемою:
І. Схема змін в активі балансу
Баланс
Актив
Пасив
Збільшення статті активу (+)
Пасив залишається без змін;
Зменшення статті активу (-)
Підсумок балансу не змінюється
Операції другого типу, що викликають зміни у джерелах формування господарських засобів, призводять до змін двох статей пасиву балансу: одна стаття пасиву збільшується, а друга - зменшується на одну і ту ж суму. Загальний підсумок балансу при цьому також не змінюється. Другий тип змін у балансі можна відобразити так: +П - П (плюс пасив, мінус пасив) або за такою схемою:
II. Схема змін у пасиві балансу
Баланс
Актив
Пасив
Актив залишається без змін
Збільшення статті пасиву (+)
Зменшення статті пасиву (-)
Підсумок балансу не змінюється
Операції третього типу, що характеризують надходження, додаткове залучення господарських засобів в оборот підприємства, зумовлюють збільшення залишків на одну і ту ж суму на відповідних статтях активу і пасиву балансу. Загальний підсумок балансу при цьому також збільшується, але рівність підсумків активу і пасиву не порушується (оскільки збільшення відбувається на одну і ту ж суму). Цей тип змін можна відобразити формулою: +А +П (плюс актив і плюс пасив) або за такою схемою:
ІІІ. Схема активно-пасивних змін балансу в напрямку збільшення
Баланс
Актив
Пасив
Збільшення статей активу (+)
Збільшення статей пасиву
Підсумок балансу збільшується (+)
Операції четвертого типу, що характеризують вибуття засобів із господарства, призводять до зменшення на однакову суму залишків відповідних статей активу і пасиву балансу. Загальний підсумок балансу при цьому також зменшується, але рівність підсумків активу і пасиву зберігається (оскільки зменшення відбувається на однакову суму). Цей тип балансових змін можна зобразити формулою: -А -П (мінус актив, мінус пасив) або за такою схемою:
IV. Схема активно-пасивних змін балансу у напрямку зменшення
Баланс
Актив
Пасив
Зменшення статей активу (-)
Зменшення статей пасиву (-)
Підсумок балансу зменшується (-)
З наведених схем видно, що зміни в балансі, викликані господарськими операціями, можуть бути в активі (перегрупування у господарських засобах), у пасиві (зміни в джерелах формування засобів), в активі і пасиві у напрямку збільшення (додаткове залучення засобів в оборот підприємства за рахунок певних джерел), в активі і пасиві у напрямку їх зменшення (вибуття господарських засобів і зменшення відповідних джерел їх формування). В узагальненому вигляді тип балансових змін можна подати за такою схемою:
Баланс
Тип балансових змін
Актив
Пасив
Підсумок балансу
Господарські засоби
Джерела формування засобів
збільшення (+)
зменшення
(-)
збільшення (+)
зменшення
(-)
І
Активна стаття (+)
Активна стаття (-)
-
-
Не змінюється
II
-
-
Пасивна стаття (+)
Пасивна стаття (-)
Не змінюється
ІІІ
Активна стаття (+)
-
Пасивна стаття (+)
-
Збільшується (+)
IV
-
Активна стаття (-)
-
Пасивна стаття (-)
Зменшується (-)
3. Підсумки активу і пасиву балансу; змінюються тільки у тому випадку, коли господарська операція стосується одночасно і засобів господарства і джерел o. їх формування, тобто при надходженні засобів або їх вибутті (операції III і IV типів). Операції ж, що зумовлюють тільки перегрупування засобів у активі (І тип) або зміни їх джерелу пасиві балансу (IV тип), на підсумок балансу не впливають.
4. Рівність підсумків активу і пасиву балансу зберігається після будь-якої операції. Ця рівність зумовлена тим, що здійснювані операції викликають або перегрупування залишків у статтях активу чи пасиву або одночасне збільшення (або зменшення) на однакову суму статей активу і пасиву.
Розглянуті типи балансових змін мають важливе значення для розуміння економічної сутності господарських операцій, правильного відображення їх в Системі рахунків.
Отже, застосування у бухгалтерському обліку балансового узагальнення, при якому кожна господарська операція відображається у постійному порівнянні наявних засобів та їх джерел, забезпечує можливість контролю за правильністю використання засобів.
1.3.Зміни в бухгалтерському балансі під впливом господарських операцій
Поділ господарських операцій на типи має теоретичне і практичне значення, яке треба враховувати в процесі затвердження форми балансу, визначення його будови та змісту, використання для оцінки фінансового стану й платоспроможності підприємства.
Перший тип господарських операцій стосується тільки активу балансу, вносячи зміни у склад та розміщення необоротних і оборотних активів, витрати майбутніх періодів. При цьому валюта балансу не змінюється, охоплюючи нематеріальні активи, незавершене будівництво, основні засоби, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокову дебіторську заборгованість, запаси, дебіторську заборгованість за товари, роботи, послуги, дебіторську заборгованість за розрахунками, поточні фінансові інвестиції, кошти та їх еквіваленти, витрати майбутніх періодів. Господарські операції набирають характеру вихідної інформації, що вносить не просто зміни в активи підприємства, а й стає передумовою відповідних змін у складі й розміщенні власного капіталу й зобовязань.
Операції, пов'язані з активами, займають одне з провідних місць у системі господарських операцій. І це не випадок, а економічна необхідність, оскільки будь-який процес виробництва здійснюється тільки за наявності трьох простих елементів - засобів праці, предметів праці, самої праці, - які розміщено в активі. А тому більшість операцій і пов'язано з активами: зберіганням і рухом майна, його раціональним та ефективним використанням, витратами на виробництво, включаючи витрати на оплату праці всіх категорій працівників підприємства.
Усі господарські операції, за винятком операцій, пов'язаних із переміщенням необоротних і оборотних активів від однієї до іншої матеріально відповідальної особи (внутрішнє переміщення), відповідним чином впливають на бухгалтерський баланс. Вони відбуваються всередині кількох статей одного розділу, або двох чи більше статей різних розділів балансу. Більшість операцій, що впливають на бухгалтерський баланс, здійснюється в межах двох статей одного розділу балансу. Отже, операції в межах однієї статті на баланс не впливають. До таких операцій належать: передача з різних причин від однієї до іншої матеріально відповідальної особи нематеріальних активів, основних засобів, незавершеного будівництва (від одного виконавця робіт чи майстра до інших), запасів, коштів. У поточному бухгалтерському обліку внутрішнє переміщення відображається зменшенням кількості товарно-матеріальних цінностей чи коштів у тих матеріально відповідальних осіб, котрі їх передали, збільшенням у тих, котрі їх прийняли. Але в цілому (в межах підприємства) статті необоротних і оборотних активів балансу не змінюються і на величину його розділів та загальний підсумок не впливають.
Впливають на бухгалтерський баланс господарські операції за двома чи більше статтями як одного, так і кількох розділів активу балансу. Але цей вплив знову ж таки не змінює валюти балансу. З величезної кількості операцій найбільше їх здійснюється в межах одного розділу балансу. Це підтверджується групуванням найтиповіших господарських операцій, що мають місце майже на кожному підприємстві. У рамках першого розділу відбувається близько 12% господарських операцій, у рамках третього окремих операцій, як правило, не буває, бо вони здійснюються у взаємозв'язку з другим розділом. Найбільше господарських операцій першого типу відбувається в другому розділі балансу - до 64%, а в межах першого і другого, другого і третього розділів – до 24%.
Характерними операціями першого розділу балансу є такі, що їх пов'язано з капітальними інвестиціями. Статті «Капітальні інвестиції» в балансі немає, але є стаття «Незавершене будівництво», на якій відображають витрати, пов'язані: зі спорудженням і виготовленням основних засобів; транспортуванням, монтажем придбаних об'єктів основних засобів; придбанням нематеріальних активів; створенням програмного забезпечення для власних потреб; модернізацією програмного забезпечення; переведенням молодняка тварин до основного стада.
Названі операції здійснюються в межах першого і другого розділів і їх суми накопичуються в поточному бухгалтерському обліку за відповідними видами витрат, що їх за складання балансу об'єднують і відносять на статтю «Незавершене будівництво». Але коли відповідні роботи закінчуються, настає процес уведення в експлуатацію необоротних активів, що, у свою чергу, породжує низку господарських операцій, які стосуються вже тільки першого розділу балансу. До таких господарських операцій належать: зарахування збудованих об'єктів до складу основних засобів; списання витрат на транспортування, монтаж із включенням до первісної вартості об'єкта тих основних засобів, які внесено до статутного капіталу; зарахування витрат на транспортування і монтаж безоплатно одержаних основних засобів; зарахування після завершення реконструкції відповідних витрат на збільшення первісної вартості основних засобів. У таких випадках показник статті «Незавершене будівництво» зменшується, а показник первісної вартості нематеріальних активів або первісної вартості основних засобів збільшується на таку саму суму.
У першому розділі також відбуваються зміни, пов'язані зі збільшенням статті «Довгострокові фінансові інвестиції» та зменшенням суми статей «Первісна вартість» чи «Залишкова вартість» основних засобів. Такою господарською операцією є передача основних засобів як внеску до статутного капіталу іншого підприємства.
Насиченим за різноманітністю та кількістю операцій є також і другий розділ балансу. З першим та третім розділами він пов'язаний лише кількома господарськими операціями, а тому зв'язок між другим і першим, другим і третім розділами балансу є досить обмеженим і властивим навіть не кожному підприємству. Зміни, що відбуваються в складі та розміщенні оборотних активів, пов'язано з господарськими операціями, що охоплюють не тільки наявність та рух запасів, дебіторської заборгованості, поточних фінансових інвестицій, коштів, а й основні господарські процеси обліку праці та її оплати, використання засобів праці, придбання (заготівлі) предметів праці та їх споживання, процесів реалізації продукції.
Сутність другого розділу балансу найчастіше виражають господарські операції, пов'язані із: собівартістю випущеної та відвантаженої готової продукції; переведенням помилково зарахованих малоцінних і швидкозношуваних предметів до складу основних засобів; витратами на реалізацію необоротних активів; одержанням суми відшкодування втрат; зарахуванням на баланс матеріалів, готової продукції, придбаного підприємства; сплатою коштів за придбане підприємство, діяльність якого прогнозується із обчисленням збитків майбутнього періоду; отриманням нарахованих на інвестиції доходів; надходженням коштів від орендарів у погашення заборгованості за майно; відпуском зі складу виробничих запасів та малоцінних і швидкозношуваних предметів для власних потреб; списанням прямих і непрямих витрат на виробництво: оприбутковуванням відходів, напівфабрикатів, що надійшли з виробництва; списанням фактичної собівартості непоправного браку; витратами матеріалів, напівфабрикатів на виправлення браку; відшкодуванням утрат від браку; списанням утрат від браку на собівартість продукції; виготовленням та передачею на склад напівфабрикатів; передачею на склад продукції сільськогосподарського виробництва (тваринництва, рослинництва); списанням продукції сільськогосподарського виробництва, спожитої на власні потреби; списанням запасів, утрачених унаслідок надзвичайних подій; одержанням коштів у касу від банку на заробітну плату, на видачу підзвітним особам; поверненням коштів із каси в банк, видачею в підзвіт; зарахуванням на поточний рахунок коштів, що були в дорозі; витраченням на оформлення угод марок гербового збору; надходженням коштів з бюджету для відшкодування компенсаційних виплат. У названих господарських операціях завжди певні статті балансу збільшуються, а інші, пов'язані з ними, - зменшуються. Наприклад, процес випуску готової продукції і передача її на склад спричиняє збільшення суми за статтею «Готова продукція» і зменшення її за статтею «Незавершене виробництво» .
Другий тип господарських операцій стосується тільки пасиву балансу, вносячи зміни в склад та розміщення власного капіталу й зобов'язань. При цьому валюта балансу незмінюється.
Більшість господарських операцій другого типу веде до зміни статей балансу в межах одного розділу. До таких операцій належать: відображення суми ПДВ у рахунках підрядчиків і проектних організацій; відображення внеску за вартістю, що наведена в засновницьких документах (у цьому разі стаття балансу «Статутний капітал» збільшується, а стаття «Неоплачений капітал» зменшується на таку саму суму); відображення суми зносу малоцінних і швидкозношуваних предметів у разі переведення їх до складу основних засобів (зменшується «Знос інших необоротних матеріальних активів» і збільшується «Знос основних засобів» - у балансі статтю «Знос» розміщено в активі як таку, що регулює оцінку відповідних цінностей); відображення депонованої заробітної плати (у поточному бухгалтерському обліку зменшується заборгованість із заробітної плати і збільшується сума розрахунків із депонентами - у балансі це відбувається в межах однієї статті «Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці»); здійснення передплати на акції ВАТ за їхньою номінальною вартістю та сумою емісійного доходу (стаття балансу «Статутний капітал» збільшується, а підсумок статті «Неоплачений капітал» зменшується); збільшення статутного капіталу за рахунок збільшення номінальної вартості акцій; зменшення статутного капіталу зменшенням номінальної вартості акцій; збільшення статутного капіталу за рахунок обміну облігацій на акції; відрахування до резервного капіталу (сума статті балансу «Резервний капітал» збільшується, а сума нерозподіленого прибутку зменшується за рахунок збільшення суми використаного у звітному періоді прибутку); нарахування сум, пов'язаних з оплатою відпусток (зменшується сума статті балансу «Забезпечення виплат персоналу» і збільшується сума статей «Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці» та «Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування»); відображення поточної заборгованості за довгостроковими позиками банку (стаття балансу «Довгострокові кредити банків» зменшується, а сума статті «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями» збільшується); отримання векселів у забезпечення заборгованості постачальникам (сума статті балансу «Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги» зменшується, а сума статті «Векселі видані» збільщуються.
Третій тип господарських операцій впливає на актив і пасив балансу в бік збільшення, тобто валюта балансу за активом і пасивом збільшується на рівновеликі суми.Операції третього типу проводяться в порівняно значній кількості. Вони охоплюють різноманітні ситуації і процеси виробничої та фінансово-господарської діяльності підприємства і завжди перебувають у динаміці. Найбільш характерними операціями цього типу є: придбання основних засобів за плату - відображення суми за договором поставки (збільшення суми за статтею «Незавершене будівництво» активу балансу і збільшення суми за статтею «Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги» пасиву балансу); відображення сум за консультаційні, інформаційні, посередницькі, реєстраційні, транспортні послуги та інші витрати, пов'язані з придбанням основних засобів (зміни відбуваються на тих самих статтях, що й за попередньої операції); одержання цільового фінансування на будівництво із зовнішніх джерел (збільшення сум за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти» активу балансу і за статтею «Цільове фінансування» пасиву балансу); відображення фактичних витрат на спорудження й виготовлення основних засобів (збільшення сум за статтею «Незавершене будівництво» і за статтями поточних зобов'язань за розрахунками з оплати праці та зі страхування); одержання від засновників об'єктів основних засобів (збільшення вартості за статтею основних засобів і збільшення суми за статтею «Неоплачений капітал»); відображення витрат на реконструкцію, модернізацію, модифікацію, забудову, дообладнання об'єктів основних засобів (збільшення суми за статтею «Незавершене будівництво» і збільшення суми кредиторської заборгованості постачальникам та підрядчикам); відображення витрат на обслуговування та ремонт основних засобів загальногосподарського призначення; придбання за плату виробничих запасів, малоцінних та швидкозношуваних предметів (збільшення суми за статтею «Запаси» і суми заборгованості постачальникам та підрядчикам); відображення безоплатно отриманих виробничих запасів (збільшення суми за статтею «Виробничі запаси» і за статтею «Нерозподілений прибуток»); отримання доходів від списання запасів, знищених унаслідок надзвичайних подій (збільшення суми за статтею «Виробничі запаси» і суми нерозподіленого прибутку - в аналітичному обліку «Надзвичайні доходи»); зарахування на розрахунковий рахунок короткострокових позик банку (збільшення суми за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти» і за статтею «Короткострокові кредити банків»); отримання внесків від акціонерів у формі грошових внесків, матеріалів, нематеріальних активів, цінних паперів інших підприємств, об'єктів незавершеного будівництва (збільшення суми за статтями «Запаси», «Нематеріальні активи», «Незавершене будівництво», «Довгострокові фінансові інвестиції» активу балансу і суми за статтею «Неоплачений капітал» пасиву балансу); відображення заборгованості з фінансування компенсаційних виплат (збільшення суми за статтею «Інша поточна дебіторська заборгованість» активу балансу і суми за статтею «Цільове фінансування пасиву балансу»); отримання коштів від благодійного міжнародного фонду для будівництва цеху з виробництва продуктів дитячого харчування (збільшення суми за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти» активу балансу і суми за статтею «Цільове фінансування» пасиву балансу); отримання довгострокових кредитів банку (збільшення суми за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти» і суми за статтею «Довгострокові кредити банків»); відображення вартості випущених облігацій з дисконтом на строк понад один рік (збільшення суми за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти» активу балансу і суми за статтею «Інші довгострокові зобов'язання» пасиву балансу); відображення отриманого устаткування на умовах фінансової оренди (збільшення суми за статтею «Первісна вартість основних засобів» активу балансу і суми за статтею «Поточна заборгованість за довгостроковими зобовязаннями» пасиву балансу.
Четвертий тип господарських операцій впливає на актив і пасив балансу в бік зменшення, тобто валюта балансу одночасно зменшується на рівновеликі суми і за активом, і за пасивом. Проти господарських операцій першого й третього типів, операцій четвертого типу проводиться значно менше. Найхарактернішими з них є: відображення зносу реалізованих, ліквідованих, переданих основних засобів; видача з каси заробітної плати працівникам (зменшується сума за статтею «Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці» пасиву балансу і сума за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті» активу балансу), перекази з розрахункового рахунка постачальникам на погашення заборгованості (зменшується сума за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті» і сума за статтею «Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги»); перекази з розрахункового рахунка податку на прибуток, зобов'язань за розрахунками зі страхування (зменшується сума за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті» і сума за статтями «Поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом, зі страхування»); оплата чеком транспортних та інших послуг (зменшується сума за статтями «Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті» і «Інші поточні зобов'язання»); переказ коштів на виплату пенсій (зменшується сума за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті» і за статтею «Забезпечення виплат персоналу»); перекази банку на погашення короткострокових та довгострокових позик.
На кожному підприємстві, залежно від його галузевих особливостей та обсягів виробництва, щоденно здійснюється велика кількість господарських операцій. Якщо їх розглядати в цілому по підприємству, то операцій першого і третього типу відбувається близько 70%, причому кількість операцій обох цих типів є майже однаковою. Кількість операцій другого і четвертого типу теж майже однакова і в цілому на них припадає близько 30% усіх операцій.Усі господарські операції, незалежно від типу, відображаються на рахунках бухгалтерського обліку.
РОЗДІЛ 2. Практична частина
2.1.Баланс на початок місяця
На основі даних бухгалтерського обліку наведених в таб. 2.1, складемо баланс на початок місяця.
Таблиця 2.1
Залишки на рахунках бухгалтерського обліку станом на початок місяця
Номер
рахунка
Назва рахунка
Сума, грн
104
Машини та обладнання (первісна вартість)
170000
131
Знос основних засобів
12000
124
Права та обєкти промислової власності
2000
133
Накопичена амортизація нематеріальних активів
500
141
Довгострокові фінансові інвестиції пов’язаним сторонам за методом обліку участі у капіталі
78500
201
Сировина та матеріали
26000
207
Запасні частини
4000
22
Малоцінні та швидкозношувальні предмети
3000
361
Розрахунки з вітчизняними покупцями
500
372
Розрахунки з підзвітними особами
1000
40
Статутний капітал
200000
441
Прибуток нерозподілений
120730
443
Прибуток використаний у звітному періоді
15000
301
Каса в національній валюті
100
311
Поточні рахунки в національній валюті
80373
312
Поточні розрахунки в іноземній валюті (2700 USD) за курсом 8,01 UAN за 1USD)
21627
601
Короткострокові кредити банків у національній валюті
20000
631
Розрахунки з вітчизняними постачальниками
24000
641
Розрахунки за податками. у т.ч.:
8600
641.1
з ПДВ
6000
641.2
з податку на прибуток
2000
641.3
з податку на доходи з фізичних осіб
500
641.4
з комунального податку
100
661
Розрахунки за заробітною платою
5000
651
Розрахунки за пенсійним страхуванням
550
652
Розрахунки за соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності
100
653
Розрахунки зі страхування на випадок безробіття
70
656
Розрахунки зі страхування від нещасного випадку на виробництві
50
На основі первісних даних на рахунках бухгалтерського обліку складемо баланс на початок місяця і зведемо у табл. 2.2.
Таблиця 2.2
Баланс на початок місяця
Актив
Сума
Пасив
Сума
1.НЕОБОРОТНІ АКТИВИ
Нематеріальні активи:
- права на обєкти промислової
власності;
- накопичена амортизація матеріальних активів;
- залишкова вартысть
Основні засоби:
- машини та обладнання;
- знос основних засобів;
- залишкова вартість;
Довгострокові фінансові інвестиції які обліковуються за методом: - - догострокові фінансові інвестиції повязаним сторонам за методом обліку участі в капіталі;
Усього за розділом 1
2.ОБОРОТНІ АКТИВИ
Запаси:
- сировина й матеріали;
- запасні частини;
- малоцінні та швидкозношувані предмети.
Грошові кошти та їх еквіваленти:
- каса в націоналній валюті;
- поточні рахунки в національній валюті;
- поточні рахунки в іноземній валюті(2700 USD за курсом 8,01UAN на 1 UAD);
- розрахунки з вітчизняними покупцями;
- розрахунки з підзвітними особами
Усього за розділом 11
2000
500
1500
170000
12000
158000
78500
238000
26000
4000
3000
100
80373
21627
500
1000
136600
1.ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ:
- статутний капітал;
- прибуток нерозподілений;
- прибуток використаний у
звітному періоді.
Усього за розділом 1
200000
120730
4500
316230
4. ПОТОЧНІ ЗОБОВЯЗАННЯ:
Короткострокові позики:
- короткострокові кредити банків у національній валюті;
Розрахунки з постачальниками та підрядниками:
- розрахунки з вітчизняними постачальниками;
Розрахунки за податками і платежами:
- розрахунки за податками;
- розрахунки з ПДВ;
- з податку на прибуток;
- з податку на доходи фізичних осіб;
- з комунального податку;
Розрахунки за заробітною платою:
- розрахунки за заробітною платою;
Розрахунки за страхування:
- розрахунки за пенсійним страхуванням;
- розрахунки за соціальним страхувнням у звязку з тимчасовою втратою працездатності;
- розрахунки зі страхування на випадак безробіття;
- розрахунки зі страхування від нещасного випадку на виробництві.
Усього за розділом 4
20000
24000
8600
6000
2000
500
100
5000
550
100
70
50
58370
Баланс
374600
Баланс
374600
На основі початкових даних складемо журнал господарських операцій з вказанням первинних документів, кориспонденцію рахунків та суми коштів на них.
Таблиця 2.3
№ з/п
Зміст операції
Сума, грн.
1
Перераховано кошти з поточного рахунку у національній валюті для погашення заборгованості перед постачальниками.
-
2
Зараховано на поточний рахунок дохід від довгострокових фінансових інвестицій (девіденти за минулий рік).
1700
3
Оприбутковано матеріали від постачальників(безПДВ)
6000
4
Відображено податковий кредит
-
5
Затверджено авансовмй звіт за витратами на відрядження управлінського персоналу
990
6
Невитрачені суми повернуто до каси. Затверджені перевиплати виплаченого касою з попереднім отриманням готівки в банку
-
7
Отримано зі складу матеріали на виробничі потреби
19000
8
Перераховано до бюджету суму нарахованого ПДВ
6000
9
Перерахованого до бюджету суму нарахованого податку на прибуток
2000
10
Перераховано до бюджету суму нарахованого податку з длхлдів фізичних осіб
500
11
Перераховано до бюджету суму нарахованого комунального податку
100
12
Перераховано суму внесків до Пенсійного фонду
550
13
Перераховано суму внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності
100
14
Перераховано суму внесківна загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття
70
15
Перераховано суму внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання
50
16
Отримано з банку готівку на виплату заробітної плати
5000
17
Виплачено заробітну плату
4900
18
Допоновано виплачену заробітну плату
-
19
Здано до банку залишок готівки
-
20
Погашено короткостроковий кредит банку
12000
21
Сплачено та віднесено на витрати відсотки за кредитом
600
22
Перераховано орендодавцю за операційну оренду адміністративного приміщення за поточний і наступний місяці
3000
23
Відображено податковий кредит
-
24
Віднесено на витрати орендну плату поточного місяця
-
25
Віднесено на витрати орендну плату наступного місяця
-
26
Нараховано знос основних засобів виробничого призначення
3100
27
Відпущено МПП на виробничі потреби
140
28
Нараховано заробітну плату:
- адміністративному персоналу;
- загальновиробничому персоналу;
- робітника основного виробництва;
29
Утримано ії заробітної плати:
- внески до ПФ;
- внески на ЗДСС у звязку тимчасовою втратою працездатності;
- внески на ЗДСС на випадок безробіття;
-...