Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
Звіт №4
на тему:
«Методи прийняття управлінських рішень»
Приватна агрофірма «Світле майбутнє» планує розширити сегмент рину, здійснюючи вантажні перевезення. Розглядаються 3 проекти використання різних видів вантажного транспорту(проект 1, проект 2, проект 3).
У перспективі для кожного з проектів можливі наступні сценарії розвитку, ймовірність здійснення яких оцінено експертами так:
Збільшення купівельної спроможності споживачів при певному рості конкуренції (сценарій 1), ймовірність здійснення = 0,5;
Незмінна купівельна спроможність населення і зростання конкуренції на ринку (сценарій 2), ймовірність здійснення = 0,3;
Зниження купівельної спроможності внаслідок росту інфляції при незмінній конкуренції (сценарій 3), ймовірність здійснення = 0,2.
За кожним проектом у відповідності за сценаріями (за інших рівних умов) менеджери-економісти підприємства підрахували прибуток (табл.1.1)
Таблиця 1.1
Назва проектів
Прибуток за сценаріями, тис.грн
Сценарій 1
Сценарій 2
Сценарій 3
Проект 1
386
700
508
Проект 2
290
779
380
Проект 3
504
412
496
Використовуючи критерії вибору стратегій, аналітичним способом визначте, який проект доцільно обрати фірмі «Світле майбутнє» в залежності від обраного критерію.
1)Критерій недостатнього обґрунтування Лапласа (використовується за умов, коли невідомим є розподіл ймовірностей, - за кожним з проектів із трьох сценаріїв прибутку визначаються середні значення, пріоритетним є проект, який забезпечує найбільше середнє значення прибутку).
Для проекту 1:
Для проекту 2:
Для проекту 3:
Отже, за критерієм Лапласа оптимальним є перший проект, оскільки він забезпечує максимальне середнє значення серед усіх середніх значень прибутку.
2)Критерій спекулятивного результату (за кожним із проектів вибирається максимальний прибуток; пріоритетним є проект, який забезпечує найбільше значення прибутку).
Отже, пріоритетним є перший, оскільки він забезпечує найбільше значення прибутку – 531,3 тис.грн.
3)Критерій Вальда (за кожним проектів із трьох сценаріїв прибутку обирається мінімальне значення; пріоритету набирає проект, який забезпечує найбільше з мінімальних значень прибутку).
Отже, пріоритетним є другий проект, оскільки мінімальне значення прибутку для нього є найбільшим серед трьох проектів – 290тис.грн.
4)Критерій Севіджа (розраховуються відносні втрати за кожним сценарієм, як різниця між максимальним значенням прибутку і значенням прибутку за кожним проектом даного сценарію. Після цього вибираються найбільші втрати за кожним проектом; пріоритетним є проект з мінімальними втратами).
Отже, пріоритетним є третій проект, оскільки прибуток за цим проектом є найбільшим – 138тис.грн.
5)Критерій Гурвіца (використовується, якщо потрібно зупинитися між лінією поведінки з розрахунку на гірше і лінією поведінки з розрахунку на краще). Розраховується за формулою:
Отже, коли підприємство має песимістичний розвиток, то варто обрати третій проект тому, що він забезпечує найбільше з мінімальних значення прибутку – 290 тис.грн.
Коли підприємство має оптимістичний розвиток, варто обрати другий проект, оскільки він забезпечує найбільше з максимальних значення прибутку – 779 тис.грн.
Коли підприємство має нейтральний розвиток, то варто обрати перший проект тому, що він забезпечує максимальний з середніх значень прибутку прибуток – 531,3 тис.грн.
6)Критерій математичного сподівання (сумуються всі добутки значень прибутку на відповідні ймовірності появи певного сценарію; пріоритетним є проект, де показник прибутку буде найвищим). Розраховується за формулою:
,
Де - кожне значення прибутку по проектам;
- ймовірність здійснення.
Для першого проекту:
Для другого проекту:
Для третього проекту:
Отже, пріоритетним є третій проект, оскільки показник прибутку у ньому є найвищим.
7)Критерій дисперсії або середнього квадратичного відхилення (дисперсія випадкової величини прибутку для кожного з проектів розраховується шляхом сумування добутків квадратів відхилення кожного зі значень прибутку від математичного сподівання даного проекту на відповідне значення ймовірності; оптимальним буде проект з мінімальним значенням дисперсії випадкової величини прибутку). Дисперсію випадкової величини прибутку розраховуємо за формулою:
Отже, оптимальним буде проект третій, оскільки він має мінімальне значення дисперсії, яка дорівнює 478,52
Середньоквадратичне відхилення розраховуємо за формулою:
Отже, оптимальним буде третій проект оскільки середньоквадратичне відхилення у ньому є найменше і дорівнює 21,78 тис.грн.
8)Критерій коефіцієнта варіації (розраховується шляхом ділення значення середньоквадратичного відхилення за кожним з проектів на відповідне значення математичного сподівання). Розраховуємо за формулою:
Отже, оптимальним буде проект третій, оскільки коефіцієнт варіації для нього є найменшим.
Висновок: Загалом за всіма критеріями перший проект був оптимальним 2 рази, 2-й – 3 рази, 3-й був оптимальним 6разів. Отже, третій проект можна вважати найпривабливішим для приватної агрофірми.