Міністерство освіти і науки України
Національний університет
Львівська політехніка
кафедра АТХП
Дослідження та перевірка автоматичних потенціометрів
Інструкція до лабораторної роботи №9
з курсу “Технологічні вимірювання ті прилади”
для базового напрямку підготовки 6.0922500
“Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології
Затверджено
на засіданні кафедри
автоматизація теплових
і хімічних процесів
Протокол №____від_______
Львів 2002
Дослідження та перевірка автоматичних потенціометрів. Інструкція до лабораторної роботи №9 з курсу “Технологічні вимірювання і прилади” для базового напрямку підготовки 6.0922500 “Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології” /Укл. Б.А. Кріль, Львів: Вид-во нац. ун-ту (Львівська політехніка(, 2002. - 7 с.
Укладач: Кріль Б.А., доцент
Відповідальний за випуск Пістун Є.П., д.т.н., професор
Рецензенти: Савицький В.К. ,
Вашкурак Ю.З.
мета роботи - докладне ознайомлення із схемою іконструкцією електронного потенціометра типу
КСП - 4 , з методикою переградуювання шкали прибора і його повірки .
Опис приладу
Автоматичні потенціометри типу КСП - 4 призначені для вимірювання , запису і регулювання
(при наявності регулюючого пристрою) температури та інших величин , зміна значення яких може бути перетворено в зміну напруги постійного струму .
Прилади призначені для роботи в стаціонарних умовах при температурі навколишнього середовища від + 15 до +500 С і відповідної вологості від 3 до 80 % .
Прилади виготовляються з відповідністю до вимог ГОСТ 7164 - 66 .
Клас точності приладів 0,25 і 0,5 .
Прилади розподіляються на одноточковий і багато точковий .
Потенціометри працюють в комплекті з одною або декількома термопарами стандартних
градуювань.
Покази приладів відраховуються за допомогою вказівника по шкалі і записуються на стрічковій діаграмі.
В одноточковому приладі запис здійснюється безпосередньо чорнилами або пастою. В багато-точковому - циклічно надрукованими точками і поряд з ними стоячими цифрами , показуючими номера термопар.
Границя вимірювання потенціометрів , призначених для вимірювання напруги постійного тструму , відповідає слідуючим значенням: 0- 10, 0- 20, 25-0-25, 0-50, 0-100,100-0-100 мВ.
Опір кожного з датчиків , підключених до потенціометру (включаючи опір лінії) , не
перевищує 200 Ом.
Основні дані
Похибка виміру _+ 0,25% границі виміру
Похибка чутливості 0,1% границі виміру
Опір вимірювального ланцюга 1000+_1
Сила, яка використовується приладом , ВА 40
Габаритні розміри, мм 400х400х367
Термін експлуатації, років 6
Середній час безвідмовної роботи,година 10000
Принцип роботи
В основу роботи прилада покладений компенсаційний метод виміру е.д.с. (напруження),
який заключається в рівновазі невідомої е.д.с. протилежним по знаку падіння напруги ,
значення якого може бути визначено з високою точністю. Проста потенціометрична схема
складається з трьох взаємоповязаних електричних ланцюгів- робочої, вимірювальної и контрольної (мал.1). Під дією е.д.с. батареї в робочому ланцюзі протікає струм , величина якого вимірюється сумою трьох опорів- реостата ( , опору Rк і опору реохордаRр. При постійному струмі витрата може розглядатися , як відомаме джерело напруги , величина якого визначається положенням повзунка , а полярність - напрямком струму в робочому ланцюгу.
Рис.1. Принципова схема переносного потенціометра типу ПП-63
При включенні в ланцюг вимірювання невідомої е.д.с. у випадку нерівності Ех і спадку нупруги UАД у вимірювальному ланцюгу буде протікати струм небалансу , наявність якого визначається
по відхиленні стрілки нуль - гальванометра . При переміщенні повзунка реохорда у напрямку , відповідному зменшенню струму небалансу , в момент рівності UАД= Ех стрілка нуль - гальванометра встановиться на нульову позначку , тобто струм у вимірювальному ланцюгу буде рівний нулю , по шкалі каліброваного реохорда можна визначити величину падіння напруги , а відповідно і невідому е.д.с. Результат вимірювання буде правільним тільки у випадку стабільному струмові ІР . Оскільки е.д.с. батареї змінюється в часі в подальшій неможливості повернення в ній протікаючих при розрядці електрохімічних процесів , струм в робочому ланцюгу підтримується постійним зарахунок зміни опору реостата (.
Встановлення робочого опору з допомогою робочої ланки.При включенні ланки контролю падіння напруги на опорі RК порівнюється з е.д.с. нормального елемента Вестона.Рівністьь ЕНЕ=ІРRК відповідає вимогам значення струму ІР . При виконанні цієї умови струм через нуль - галванометра протікати небуде і його стрілка повинна знаходитись на нульовій відмітці , чого і добиваються шляхом зміни опору реостату (.
Даний метод вимірювання е.д.с. являється одним з найбільш точнішим , так як , поперше , в момент вимірювання струм вимйрювальної ланки рівний нулю , а відповідно , відсутні похибки
зарахунок додаткових спадків напруг підєнувальних провідників , рамки гальванометра і ін.,
і по друге, сама відсутність струму в колі може бути встановлена з більш високою точністю , чім його кінцевий стан в певний відлік часу.Поданій схемі працює лабораторний взірцевий потенціомерт типу ПП-63 , який використовується , частково , для провірки автоматичних потенціомерів і мілівольтметрів.
Вимірювальна схема потенціоматра КСП-4
Вимірювальна схема потенціометра складається з опору , який має слідуюче призначення (рис.2):
Рис.2. Вимірювальна схема автоматичного потенціометра типу КСП-4
RР - опір реохорда
RШ - опір шунта
RП - опір для задання границі вимірювання
RН - опір для задання початку шкали приладу
RБ - балансний опір для задання кінця шкали приладу
RРМ R 1РМ - опір для для задання границь і регулювання робочого струму
RС - опір для повірки робочого струму
RМ - допоміжний опір , виготовлений з міді для потенціометра , який працює в парі з термопарою
Вимірювання т.е.р.с.вмикаються послідовно з електронним підсилювачем в одну із діагоналей вимірювального моста , в другу діагональ увімкнутий джерело стабілізованого живлення ИПС-06 ,який забеспечуєж стабільність робочого струму в вимірювальній схемі .
При вимірюванні сигналу , який подається від перетворювача , на вхід від підсилювача , який перетворюється у змінний і підсилюється до величини , який обертається в ту чи іншу сторону до тих пір , поки напруга , яка знімається з компенсаційної схеми (з реохорда) не стане рівна величині сигналу , який подається , Рух вихідного валу двигуна з допомогою механічної передачі (шкала і трос) передається прямолінійно до каретки яка рухається , на якій прикріплений контакт реохорда , позуюча стрілка , і записуючий пристрій .В момент рвноваги вимірювальноі схеми положення стрілки визначають значення вимірювального параметру . Таким чином , дякуючи наявністю електронного підсилювача і реверсивного пристрою двигуна , який приводить систему до рівноваги , здійсьнюється безперервне автоматичне вимірювання величини вимірювальнорго параметру .
Використання мостової схеми дозволяє автоматично вводити поправку на вимірювання температури холодних спаїв термопари , а також легко міняти границі вимірювання потенціометра , зміна величини яких це опір моста.
Для автоматичної компенсації похибки від зміни температури холодних спаїв термопари служить опір RМ , який виготовляється з міді або нікелевого провідника і розташовується в безпосередній близкості від свобідних кінців компенсаційних провідників , які з’єднують термопару з приладом.
При вимірюванні температури холодних спаїв міняється також температура опору RМ , а відповідно і його величина . Приріст опору (RМ визначається залежністю
(1)
де RО М -опір при t=0О
(t - температурний коефіцієнт опору міді або нікелю
t1 - температура холодних спаїв термрпари.
Величини RМ і (t вибирають такими , щоб додатковий спадок напруги на опорі RМ при вимірюванні температури холодних спаїв дорівнювало вимірюванню е.р.с. термопари тобто
(2)
Для запобігання завад до вимірювальної ланки потенціометра підключають баготофазні фільтри RФ і СФ . Джерело стабілізованого живлення (рис. 3) ИПС-06 виготовлений у вигляді окремого блоку і складається з:
1- збільшуючого трансформатора , первинна обмотка якого живеться напругою 6,3 В
2 - випрямляча , зібраній за мостовою схемою
3 - мідної катушки температурної компенсації
Рис.3. Схема джерела стабілізованого живлення.
ИПС-06 живеться напругою 6,3В від окремої обмотки силового трпнсформатора і дає стабілізовану напругу 5В при струмі 6 мА при постійній нагрузці 1000 Ом .
Для провірки робочого струму потенціометра необхідно підключити до затискачів 1 і 2 колодки зовнішнього підключення з лівої сторони приладу зразкового потенціометра І і П класу згідно полярності , вказоної на щитку колодки.
Якщо напруга на цих зажимах виходить за границі 1,019 В(0,3 мВ , то слідує провести встановлення робочого струму за допомогою змінного опору RРМ , який розташований з лівої сторони на корпусі приладу.
Повірка шкали потенціометра
Провірка приладу прорводиться по схемі рис.4 шляхом подачі напруги від джерела живлення , зразкового потенціометра типу ПП-63 . Провірка проводиться у наступному порядку:
а) настроїти зразковий потенціометр
б)за допомогою джерела живлення постійно збільшувати напругу , яка подається на вхід потенціометра . який повіряється ,і встановити стрілку на відцифровану вімітку шкали , яка повіряється ;
в) виміряти е.р.с. на виході джерела живлення шляхом встановлення на нуль стрілки гальванометра зразкового потенціометра , провести відрахунок по його шкалі і зщаписати результати у протокол повірки№
г) збільшити напругу , яка подається на вхід потенціометра . який повіряється так , щоб стрілка перейшла на дві - три поділки за відмітку , яка повіряється.Потім плавно понизити напругу і знову встановити шкала на туж поділку яка повіряється , після цього виміряти е.д.с. джерела і записати покази зразкового потенціометра . Таким чином провести повірку ході вверх і вниз по відціфрованих поділках.Після заповнення протоколу порахувати величини абсолютних похибок і варіацій приладу по формулах:
(1 =А1 - А (2 =А2 - А (( =/(1 - (2 /
де (1 - абсолютна похибка ходу вверх;
(2 - абсолютна похибка ходу вниз;
А1 А2 - покази зразкового потенціометра при ходу вверх і вниз;
(( - варіація;
А- номінальне значення T з врахуванням температури свобідних кінців;
Відносна приведена похибка визначається в процесах від діапазону шкали приладу за рівнянням:
де (max - невелика з одержаних абсолютних похибок показів:
Аналогічно визначається значення варіації
Порядок виконання роботи
Зібрати схему перевірки ;
Визначити значення ЕРС, які потрібно подати на вхід потенціометра
Від лабораторного потенціометра подати напруги, які відповідають оцифрованим точкам, плавно підводячи значення при ході вверх і ході вниз
Обробити результати перевірки і внести в протокол досліджень
ДОДАТОК
Компенсатори. Компенсаційний метод вимірювання термо-е.р.с..
В багатьох приладах, в тому числі автоматичних потенціометрах, застосовується компенсаційний метод вимірювання напруги або е.р.с.. Цей метод належить до найточніших методів вимірювання напруги і застосовується, як лабораторний метод, а також для побудови високоточних приладів.
Е – потужне джерело живлення (гальванічний елемент або гальванічна батарея);
Ri – змінний опір для виставлення робочого струму;
Rk – зразковий постійний опір;
Rp – реохорд з шкалою в одиницях напруги, можуть бути без шкальні перемикачі;
НЕ – нормальний елемент (ртутно-кадмієвий елемент, термодинамічна стійка система);
П – перемикач;
Г – нуль-індикатор;
ТП – термопара;
Принципова схема автоматичного потенціометра (компенсаційна мостова вимірювальна схема).
Rp – опір реохорда;
Rш – шунт реохорда, яким підганяють Rp до стандартного значення (90 або 100 Ом);
Rп – два (три) опори, які визначають початок діапазону вимірювання;
Rд – два (три) опори, які визначають розмах шкали;
Rб – постійний опір;
Rі – опір, який задає струм через вимірювальну схему (5 мА);
ДПН – джерело постійної напруги, має видавати 5 В (загальний опір схеми – 1 кОм);
Rм – мідний опір для компенсації зміни температури, для різного градуювання термопар він різний, його розміщують на задній стінці опору;
Rк – постійний опір;
Rф, Сф – фільтр RС – ланки;
ТП – термопара;
М – модулятор-перетворювач постійної напруги в змінну (це ключі на польових транзисторах, раніше був електромеханічний віброперетворювач);
ТР – трансформатор для гальванічного розмежування;
П – підсилювач;
РД – реверсивний двигун;
С1 – конденсатор для фільтрації складової 100 Гц на виході підсилювача;
С2, С3 – фазозсуваючі конденсатори;
СД – синхронний двигун стрічко-протяжного механізму.
В стані рівноваги напруга між точками a i b дорівнює напрузі між c i d. На вході М і П напруга рівна 0 (вони ввімкненні зустрічно).
При збільшені е.р.с. ТП на вхід М починає поступати різниця напруги. Ця різниця перетворюється в змінну напругу і підсилюється П. Фаза змінної напруги буде залежати від полярності постійної напруги на вході М. В залежності від цього РД буде обертатись в ту чи іншу сторони. В даному випадку, РД почне обертати повзун Rр і переміщувати доти, поки напруга між т. a i b знову не стане рівною напрузі між точками c i d. Прилад покаже нове значення температури.
При зміні t2 (температура вільних кінців ТП), наприклад збільшенні, зменшиться е.р.с. від ТП, але так само збільшиться опір Rм. В результаті напруга між т. a i b та c i d зміниться одинаково, покази приладів не зміняться.
По цій схемі випускаються всі автоматичні потенціометри (КСП-1, КСП-2, КСП-3, КСП-4 та інші) і міліамперметри (КСУ-1, КСУ-2, КСУ-3, КСУ-4).
В міліамперметрах на вході встановлюють постійний опір, який перетворює струм І в спадок напруги, схема розрахована на діапазон 0 – 100 мВ. Замість Rм встановлюють постійний опір.
Більш нові модифікації: потенціометри і міліамперметри – РП-160, РП-250; РП-250, КСП-3 і КСУ-3 – з круглою шкалою. КСП-2 і КСП-4 (КСУ-2 і КСУ-4), РП-160 – можуть бути багато точкові (1, 3, 6, 12 точок). Класи точності – 0.5 і 1.0.
Рекомендовані діапазони вимірювання для автоматичних потенціометрів і перетворювачів.
Для гр. ХК:
0 – 100 °С
0 – 150 °С
0 – 200 °С
0 – 300 °С
0 – 400 °С
0 – 600 °С
Для гр. ХА:
0 – 400 °С
0 – 600 °С
0 – 800 °С
0 – 900 °С
0 – 1100 °С
0 – 1300 °С
Для гр. ППР:
0 – 1300 °С
0 – 1600 °С
Для гр. ПР:
300 – 1000 °С
300 – 1600 °С
Для гр. ВР:
0–1800°С
Перетворювачі для роботи з термоелектричними термометрами.
Перетворювачі діляться на два типи:
звичайні аналогові, які конфігуруються перемичок і регулюванням змінних опорів;
інтелектуальні перетворювачі, всі налагодження виставляються з допомогою комунікатора або програматора.
Структурна схема перших така ж сама, як розглянута в розділі “Перетворювачі для роботи з термометрами опору”, але вони мають додаткове коло для зміни температури вільних кінців, іноді схема може бути уніфікована. Схема інтелектуальних така ж як у звичайних інтелектуальних перетворювачів (АЦП; коло вимірювання температури вільних кінців; процесор; ЦАП; пристрій для цифрового зв’язку, найчастіше – HART). Ці перетворювачі, як правило, уніфіковані на термопари і термометри опору.
Тип перетворювачів – П293Т, кл.т. 0.25, 0.4.
Перевірка приладів: від калібратора чи іншого приладу треба подати напруги, які відповідають е.р.с. термопари в перевірю вальних точках. При цьому треба враховувати роботу кола компенсації температури вільних кінців. В деяких приладах його можна вимкнути на час перевірки, в деяких потрібно поміряти температуру навколишнього середовища і внести поправку (зменшити е.р.с.) або під’єднати прилад видовжу вальними провідниками, які помістити при t = 0 °С.
1 – калібратор для задавання напруги;
2 – прилад, що перевіряється;
3 – видовжувальні провідники;
4 – звичайні мідні провідники.