Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Факультет економіки
Кафедра економіки підприємства
Письмовий звіт
з аналітичної виробничої практики
студента на ТзОВ РФ «Невада»
Оцінки:
Керівника від підприємства _______ _________ _____________
М.П. (прописом) (підпис) (прізвище ініціали)
Викладача ведучого курс ________ _________ _____________
(прописом) (підпис) (прізвище ініціали)
Керівника від кафедри ________ _________ _____________
(прописом) (підпис) (прізвище ініціали)
Склав
студент 4 к, 5гр, ФЕіП
Крутій Б.М.
“____” ____________2007 р.
Залікова оцінка з практики______________________________________
(прописом)
Підпис керівника практики
від кафедри ___________________
(підпис, прізвище, ініціали)
“____” _____________ 2007 р.
Рівне 2007 р.
Зміст
Вступ ........................................................................................................................3
1. Розділ 1. Загальна характеристика об’єкта практики.....................4
2. Розділ 2. Оцінка техніко-економічних показників діяльності підприємства..........................................................................................................14
3. Розділ 3.Оцінка змін капіталу підприємства .................................................17
4. Розділ 4. Використання робочого часу та робочої сили на підприємстві...18
5. Розділ 5.Аналіз основних фондів підприємства.............................................21
6. Розділ 6. Аналіз „Звіту про фінансові результати”........................................23
7. Розділ 7.Структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами...................................................................................24
8. Розділ 8. Аналіз грошових потоків..................................................................25
9. Розділ 9. Система планування підприємницької діяльності.........................26
10. Розділ 10. Взаємовідносини з партнерами ..................................................37
11. Розділ 11. Заходи щодо підвищення ефективності підприємницької діяльності...............................................................................................................41
12.Висновок...........................................................................................................44
13.Список використаної літератури.....................................................................45
Додатки
Вступ
Метою даної виробничої аналітичної практики є закріплення теоретичних знань і набуття практичних навичок майбутньої професії на ДП „ СОСНІВСЬКЕ лісове господарство”.
Під час практики студент набуває професійних умінь та навичок, необхідних для успішного виконання у майбутньому обов’язків економіста підприємства для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових і виробничих умовах, здійснювати організаційно-управлінську роботу.
Основним завданням виробничої практики – є поглиблення професійної підготовки спеціаліста економіста, ознайомлення і набуття досвіду на робочих місцях методики господарювання, формування вміння реально оцінювати переваги і недоліки різних методів господарювання, розвиток вміння аналізувати конкретні виробничі ситуації і приймати рішення.
Разом з цим завданням є збір основних планових і економічних даних, що характеризують планову і фактичну виробничо-господарську діяльність, техніко-економічні показники ефективності виробництва, інформації щодо системи взаємовідносин з партнерами, аналіз основних показників різних форм звітності.
Розділ 1. Загальна характеристика об’єкта практики
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «СОСНІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО», засноване на державній власності, створене на підставі наказу Державного комітету лісового господарства України від 31 жовтня 1991 року № 131 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством України", зареєстровано в Єдиному державному реєстрі належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Рівненського обласного управління лісового господарства
Підприємство створено з метою:
ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів;
охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування Підприємству.
Основними напрямками діяльності Підприємства є:
• Проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності,
створення насаджень із швидкоростучих і технічно цінних порід.
• Здійснення заходів із заміни малоцінних низькопродуктивних насаджень
на високопродуктивні, залісення малопродуктивних земель.
Організація лісонасінневої справи і лісових розсадників.
Збереження та посилення захисних властивостей лісів, лісонасаджень, що виконують захисні, водоохоронні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та рекреаційні функції.
• Поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів.
• Охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів,пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в забороненихмісцях та інших лісопорушень.
Охорона лісів і захисних лісонасаджень від пожеж, здійсненняпротипожежних заходів, захист лісів від хвороб та шкідників.
Облік лісових користувань.
Виробництво продукції та товарів народного споживання, проведеннялісозаготівельних та лісопильно-деревообробних робіт.
Ведення мисливського господарства та контроль за дотриманням правилполювання.
Здійснення біотехнічних заходів, що спрямовані на підвищенняпродуктивності і поліпшення якості мисливських угідь та зростаннячисельності мисливських тварин.
Організація та проведення полювання, в тому числі й полюванняіноземними громадянами, реалізація мисливських тварин та продукціїполювання, в тому числі і за кордон.
• Ведення рибного господарства.
Ведення сільського господарства, в тому числі вирощування, заготівля, зберігання і переробка сільськогосподарської продукції та її реалізація.
Облік лісового фонду і реєстрація всіх змін у його складі; розробка іподання по підлеглості матеріалів про розподіл лісів на групи тазастосування лісових такс і зміну границь лісництв.
Проведення матеріальної та грошової оцінки лісу на лісосіках,призначених до рубки; проведення рубок з додержанням діючих настанові правил.
Забезпечення підвищення продуктивності праці на основі механізаціїтрудомістких лісокультурних і лісогосподарських робіт.
Популяризація серед населення значення збереження і правильноговикористання лісів і захисних лісонасаджень; залучення громадськості досправи відтворення та охорони лісів.
Здійснення капітального будівництва, ефективне використаннявиробничих фондів і капітальних вкладень, технічного переозброєнняПідприємства.
Складання виробничих, фінансових та інших планів в межахустановлених контрольних цифр та лімітів, балансів прибутків та витрат,
кошторисів; подання їх по підлеглості та здійснення заходів по їх виконанню.
Організація первинного обліку, складання фінансових та статистичнихзвітів.
Здійснення соціального захисту працівників, поліпшення їх житлових такультурно-побутових умов, організація торгового обслуговування тагромадського харчування працівників, контроль за дотриманнямзаконодавства з охорони праці.
Визначення основних напрямків розвитку, підготовка пропозицій постворенню науково-технічних, технологічних, нормативних розробок,організація їх впровадження.
Здійснення зовнішньо-економічної діяльності; співробітництво зміжнародними та іноземними організаціями і громадянами, відкриттявалютних рахунків в установах банків.
Торговельна діяльність у сфері оптової, роздрібної, комісійної торгівлі тагромадського харчування по реалізації продукції, продовольчих інепродовольчих товарів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів,проведення торгів (тендерів) на закупівлю товарів, робіт, послуг задержавні кошти.
Виробництво товарів народного споживання
Проведення робіт щодо сертифікації продукції та ії штрихкодового
маркування.
• Внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним
та залізничним транспотранспортом.
• Створення та експлуатація власної мережі багатопрофільних магазинів,
пунктів харчування, побутового обслуговування населення.
• Розробка та реалізація інноваційних проектів з метою вдосконалення
виробництва.
• Інші види діяльності, що випливають з мети та предмету діяльності і не
заборонені чинним законодавством України.
Підприємство є юридичною особою. Права і обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації.
Підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту, який затверджується Органом управління майном. Участь Підприємства в асоціаціях, корпораціях, концернах та інших об'єднаннях здійснюється за рішенням Органу управління майном у встановленому законом порядку. Підприємство веде самостійний баланс, має розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, несе відповідальність за своїми зобов'язаннями усім належним йому майном згідно з чинним законодавством..
Майно Підприємства становлять основні фонди та оборотні засоби,кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійномубалансі Підприємства. Майно Підприємства є державною власністю і
закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому статуту.
Джерелами формування майна Підприємства є:
майно, передане йому Органом управління майном;
доходи, одержані від реалізації продукції, а також від інших видівфінансово-господарської діяльності;
доходи від цінних паперів;
кредити банків та інших кредиторів;
капітальні вкладення і асигнування з бюджету;
безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій,підприємств і громадян;
іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законодавством.
Підприємство самостійно планує свою діяльність, визначає стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до галузевих науково-технічних прогнозів та пріоритетів, кон'юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації.
Підприємство реалізує свою продукцію, послуги, залишки від виробництва за цінами, що формуються відповідно до умов економічної діяльності, а також у випадках, передбачених законодавством України, за фіксованими державними цінами.
Підприємство має право на випуск цінних паперів, реалізацію їх юридичним особам, і громадянам України та інших держав у відповідності з чинним законодавством.
Підприємство може придбати цінні папери юридичних осіб України та інших держав відповідно до законодавства України.
Підприємство зобов'язується:
Забезпечувати відтворення, охорону, захист і підвищенняродючості ґрунтів, продуктивності лісових насаджень і посиленняїх корисних властивостей, виконувати інші вимоги законодавстващодо ведення лісового господарства та використання лісовихресурсів.
Дотримуватись науково обґрунтованих норм і порядкуспеціального використання деревних та інших ресурсів лісу такористування земельними ділянками лісового фонду.
ДП "Соснівський лісгосп":
- забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством;
- здійснює будівництво, реконструкцію, а також капітальний ремонт основних фондів, забезпечує своєчасне освоєння нових виробничих потужностей та якнайшвидше введення в дію придбаного обладнання;
- здійснює оперативну діяльність по матеріально-технічному забезпеченню виробництва;
- закуповує необхідні матеріальні ресурси у підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також у фізичних осіб;
- відповідно до державного замовлення і доведених Управлінням обсягів робіт, укладених договорів забезпечує виробництво та поставку продукції і товарів.
- створює належні умови для високопродуктивної праці, забезпечує додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування;
здійснює заходи щодо регулювання оплати праці працівників з метоюпосилення їх матеріальної зацікавленості, як в результатах особистої праці,так і в загальних підсумках роботи Підприємства, забезпечує економічне іраціональне використання фонду споживання і своєчасні розрахунки зпрацівниками Підприємства;
дотримується норм і вимог стандартизації та сертифікації продукціїта її штрих кодового маркування;
- дотримується норм та вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
Підприємство здійснює бухгалтерський, податковий облік та веде статистичну звітність згідно з чинним законодавством.
Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності Підприємства є прибуток (доход).
Чистий прибуток Підприємства, який залишається після покриття матеріальних та порівняних до них витрат, витрат на оплату праці, оплати відсотків по кредитам банків, податків та інших платежів та внесків до бюджету, передбачених законодавством України, відрахувань у галузеві інвестиційні фонди, залишається у його розпорядженні.
Підприємство утворює цільові фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних з своєю діяльністю:
амортизаційний фонд;
фонд розвитку виробництва;
фонд споживання;
резервний фонд;
інші фонди.
Фонд розвитку виробництва створюється за рахунок коштів і відрахувань від чистого прибутку у порядку, передбаченому чинним законодавством. Кошти фонду використовуються для розвитку матеріально-технічної бази підприємства.
Напрямки витрат фонду визначаються кошторисом.
Фонд споживання створюється у розмірах, які визначаються згідно з чинним законодавством.
Джерелом коштів на оплату праці працівників Підприємства може бути бюджетне фінансування та частина доходу, одержаного в результаті його господарської діяльності.
Керівник Підприємства обирає форми і системи оплати праці, встановлює працівникам конкретні розміри тарифних ставок, відрядних розцінок, посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат на умовах, передбачених колективним договором.
Мінімальна заробітна плата працівників не може бути нижче встановленого законодавством України мінімального розміру заробітної плати.
Умови оплати праці та матеріального забезпечення керівника
Підприємства визначається контрактом.
Джерелом формування фінансових ресурсів Підприємства може бути бюджетне фінансування та прибуток (доход), амортизаційні відрахування, кошти, одержані від продажу цінних паперів, безоплатні або благодійні внески членів трудового колективу, підприємств, організацій, громадян та інші надходження, включаючи централізовані капітальні вкладення та кредити.
Трудові відносини в ДП "Соснівський лісгосп" регулюються чинним законодавством України про працю.
Припинення діяльності підприємства здійснюється шляхом його реорганізації чи ліквідації. Реорганізація здійснюється за рішенням вищого органу підприємства., а ліквідоване підприємство може бути у випадку збитковості його діяльності, за рішенням вищого органу, на підставі рішення суду чи арбітражного суду, у випадку визнання підприємства банкрутом та в інших випадках передбачених законодавством.
Розділ 2. Оцінка техніко-економічних показників діяльності підприємства.
Дані показники представимо у таблиці 1.:
Табл.1.Основні техніко-економічні показники діяльності підприємства
Показники
Один. вим.
2005
рік
2006
рік
Відхилення
Абсолютне,
тис.грн.
Відносне,
%
2
3
4
5
6
7
Витрати на ведення лісового господарства і мисливтва, охорона і захист лісів в лісовому фонді (1901060)
тис. грн.
3322,7
4066,9
744,2
22,4
в т.т. за рахунок бюджетних коштів
тис. грн.
0
0
-
-
Питома вага бюджетного фінансування у витратах на ведення лісового господарства
%
0
0
-
-
із витрат на ведення лісового господарства:
Рубки догляду за лісом
га
283
287
4
1,4
мЗ
3657
2828
829
22,67
в т.ч. за молодняками
га
109
122
13
11,93
мЗ
513
629
116
22,61
Інші рубки, пов'язані з веденням лісового господарства
га
822
871
49
5,96
мЗ
25694
27374
1680
6,54
Рубки головного користування
га
57
66,6
9,6
16,84
мЗ
17249
19610
2361
13,69
Лісовідновлення в ДЛФ
га
123
109
-14
-11,38
в т.ч. посів і посадка лісу
га
111
103
-8
-7,21
Заготівля насіння
кг
1608
2337
729
45,34
Доповнення лісових культур
га
91
100
9
9,89
Догляд за лісовими культурами
га
350
370
20
5,71
Самовільні рубки
- кількість
кільк.
51
49
-2
-3,92
- обсяг
мЗ
31,55
23,23
-8,32
-26,37
Збитки завдані лісовому господарству
т.грн.
5,3
4,4
-0,9
-16,98
в т.ч. відшкодовані
т.грн.
5,3
4,4
-0,9
-16,98
Обєм самовільних рубок скоєних невиявленими лісопорушниками
мЗ
8,45
9,1
0,65
7,69
% виявлення
%
74
67
-7
9,46
Лісопатологічне обстеження
га
2700
2700
0
0
Винищувальні міри боротьби
га
890
890
0
0
в т.ч. біологічним методом
га
890
890
0
0
1
2
3
4
5
6
Витрати на створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг (1901070)
тис. грн.
0
75,4
75,4
в т.т. за рахунок бюджетних коштів
тис. грн.
0
30,8
30,8
Питома вага бюджетного фінансування у витратах на створення захисних насаджень
%
40,8
40,8
із витрат на створення захисних лісових насаджень:
Посів і посадка
га
0
58
58
Доповнення лісових культур
га
0
7
7
Догляд за лісовими культурами
га
0
85
85
Обсяг реалізації продукції
тис.грн.
9653,6
10418,2
764,6
7,92
Рентабельність - всього
%
2,9
0,9
-2
в т.ч. лісопродукції
%
9,1
6,5
-2,6
-28,57
Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування
тис. грн.
282
99,60
-177
-62,77
Чистий прибуток
тис. грн.
160,6
55,10
-105,5
-65,69
Вартість 1м3 заготовленої деревини
грн.
200,3
211,0
10,7
5,34
Вартість 1 м3 реалізованої продукції
грн.
200,8
211,14
10,34
5,15
Середньомісячна заробітна плата — всього
грн.
1010,8
1334
323,2
31,97
в т.ч. в лісовому господарстві
грн.
1010,8
1334
323,2
31,97
Середньооблікова чисельність персоналу в еквіваленті повної зайнятості
чол.
252
238
-14
-5,56
Отже, зробивши аналіз техніко-економічних показників за 2005-2006 рр. можна зробити висновок про те, що:
Витрати на ведення лісового господарства і мисливтва, охорона і захист лісів в лісовому фонді зросли на 744,2 тис.грн (22,4 %);
Рубки головного користування (кбм) збільшились на 22,67 %;
Питома вага бюджетного фінансування у витратах на ведення лісового господарства становить 0 %, за цей період держава невиділила коштів на ведення лісового господарства;
Питома вага бюджетного фінансування у витратах на створення захисних насаджень зросла на 40 %;
Обсяг реалізації продукції зріс на 764,6 тис.грн ( 7,92 %);
Рентабельність зменшилась на 2 %;
Чистий прибуток зменшився на 65,69 %;
Середньомісячна заробітна плата зросла на 31,97 %;
Розділ 3.Оцінка змін капіталу підприємства
На основі показників балансу оцінимо динаміку змін капіталу ДП ”Соснівського лісгоспу” та дослідимо структурні зрушення за три останніх роки ( табл.2)
Табл.2.Структурно-динамічний аналіз власного капіталу підприємства
№
п/п
Показники
2004рік
2005рік
2006рік
Відхилення
2004-2005рр.
2005-2006рр
Абсол.
%
Абсол.
%
1.
Статутний капітал, тис.грн
782,4
782,4
782,4
0
0
0
0
- у % до власного капіталу
46,53
43,94
43,27
-2,59
-0,67
2.
Інший додатковий капітал, тис.грн
559,6
559,6
1025,7
0
0
466,1
83,29
-у % до власного капіталу
33,28
31,43
56,73
-1,85
25,3
3.
Нерозподілений прибуток, тис.грн
339,5
438,5
0
99
29,16
-438,5
- у % до власного капіталу
20,19
24,63
0
4,44
-24,63
4.
Реальний капітал
1681,5
1780,5
1808,1
99
5,89
27,6
1,56
5.
Коеф. автономії
0,72
0,66
0,56
-0,06
-8,33
-0,1
-15,15
6.
Коеф. нагромадження власного капіталу
0,2
0,25
0
0,05
25
-0,25
-100
Як ми можемо побачити статутний капітал підприємства за досліджуваний період є незмінним, у % до власного капіталу за 2004-2005 рр. зменшився на 2,59 %, за 2005-2006 рр. на 0,67 %. Інший додатковий капітал за 2005-2006 рр. зріс на 83,29 %, а у % до власного капіталу на 25,3 %. Реальний капітал за 2004-2005 рр. збільшився на 5,89 %, за 2005-2006 рр. на 1,56 %. Коефіцієнт автономії за досліджуванний період знаходиться в рамках його оптимального значення від 0,5 до 1, а це означає становище підприємства є стабільним. Однак спостерігається й зменшення даного показника за 2004-2005 рр. на 8,33 %, за 2005-2006 рр. на 15,15 %.
Використання робочого часу на підприємстві здійснюється за допомогою документа Форма №3-ПВ „ Звіт про використання робочого часу”. Згідно даних цього документа проведемо аналіз ефективності використання робочого часу у таблиці 3.
Табл.3.Аналіз ефективності використання робочого часу
Назва
показників
Роки
Відхилення
2004
2005
2006
2005/2004
2006/2005
Людино-годин
Людино-годин
Людино-годин
Абсол
%
Абсол
%
Фонд робочого часу, всього
521108
516076
491792
-5032
-0,97
-24284
-4,71
Відпрацьовано, всього
468137
463451
411460
-4686
-1
-51991
-11,22
Невідпрацьовано, всього
52971
52625
80332
-346
-0,65
27707
52,65
У тому числі:
Щорічні відпустки
32623
28451
51993
-4172
-12,79
23542
82,75
Тимчасова непрацездатність
14805
20159
21243
5354
36,16
1084
5,38
Навчальні відпустки та ін. неявки, передбачені законодавством
4896
2862
4771
-2034
-41,54
1909
66,70
Неявки з дозволу адміністрації
647
1153
2245
506
78,21
1092
94,71
Неявки у зв’язку з тимчасовим переводом для роботи на іншому підпр-ві
—
—
80
—
—
80
100
Календарний фонд робочого часу
756144
735840
712256
-20304
-2,69
-23584
-3,21
Коеф.календарного фонду часу
0,619
0,63
0,578
0,011
1,78
-0,052
-8,25
Коеф. номінального фонду часу
0,898
0,902
0,833
0,004
0,45
-0,069
-7,65
Коеф. максимально-можливого фонду часу
0,958
0,954
0,931
-0,004
-0,42
-0,023
-2,41
Згідно даної таблиці можемо зробити висновок про те що фонд робочого часу з кожним роком зменшується, так за 2004-2005рр. Він скоротився на 5032 люд.-год. (0,97%), а за 2005-2006 рр. на 24284 люд.-год. (4,71%) за 2004-2005 рр. число явок на роботу скоротилося на 4686 люд.-год. (1%), за 2005-2006 рр. на 51991 люд.-год. (11,22%). Таке скорочення явок на роботу спричинене збільшенням: щорічних відпусток за 2005-2006 рр. на 82,75%, тимчасової непрацездатності за 2004-2005 рр. на 36,16%, за 2005-2006 рр. на 5,38%, навчальних відпусток та інших неявок передбачених законодавством за 2005-2006 рр. на 66,70%, неявок з дозволу адміністрації за 2004-2005 рр. на 78,21%, а за 2005-2006 рр. на 94,71%, а також неявки у зв’язку з тимчасовим переводом для роботи на іншому підприємстві за 2005-2006 рр. на 100%. На підприємстві необхідно провести заходи, які б скоротили кількість неявок на роботу. Особливу увагу необхідно звернути на поліпшення умов праці, своєчасне та ретельне проведення інструктажу з охорони праці для того, щоб скоротити чисельність тимчасової непрацездатності. Загалом використання робочого часу є ефективним, судячи з розрахованих коефіцієнтів номінального фонду часу, максимально-можливого фонду часу.
За допомогою даних Форми №1-ПВ „Звіт з праці” у таблиці 4 проведемо аналіз ефективності використання робочої сили на підприємстві.
Табл.4.Аналіз ефективності використання робочої сили на підприємстві
Назва показників
Роки
Відхилення
2004
2005
2006
2005/2004
2006/2005
Абсол.
%
Абсол.
%
Облікова чисельність усіх працівників в еквіваленті зайнятості, осіб
267
252
238
-15
-5,62
-14
-5,56
Фонд оплати праці усіх працівників, тис. грн
2358,8
3056,8
3810,1
698
29,59
753,3
24,64
Сума прибуткового податку, що нарахований з величини доходу усіх працівників, тис.грн
285,6
367,0
464,7
81,4
28,5
97,7
26,62
Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу, осіб
259
264
248
5
1,9
-16
-6,06
Кількість люд-год, за які була нарахована заробітна плата штатним працівникам(крім тимчасової непрацездатності)
505656
494764
468224
-10892
-2,15
-26540
-5,36
З них відпрацьовано
468137
463451
411460
-4686
-1
-51991
-11,22
Фонд оплати праці штатних працівників, тис.грн
2257,6
2927,3
3676,1
669,7
29,66
748,8
25,58
Середня заробітна плата
736,2
1010,8
1334,0
274,6
37,3
323,2
31,97
Продуктивність праці,
кбм /год
0,094
0,102
0,102
0,008
8,51
0
0
Темп росту ПП
-
1,085
1,0
-
-
-0,085
-7,83
Темп росту заробітної плати
-
1,373
1,320
-
-
-0,053
-3,86
Коеф. випередження
-
0,790
0,758
-
-
-0,032
-4,05
Отже, як ми бачимо облікова чисельність усіх працівників в еквіваленті зайнятості за досліджуваний період скоротилась. Так за 2004-2005 рр. вона зменшилася на 15 чол., а за 2005-2006 рр. на 14 чол. Дана ситуація є негативним моментом підприємства, адже саме за допомогою робочої сили підприємство здатне отримувати прибуток. Незважаючи на скорочення кількості працюючих фонд оплати праці усіх працівників значно збільшився: за 2004-2005 рр. на 698 тис.грн (29,59%), а за 2005-2006 рр. на 753,3 тис.грн (24,64%). Дана тенденція є позитивним як для працівників, так і для самого підприємства. Як бачимо середня заробітна плата за 2004-2005 рр. збільшилась на 37,3 %, за 2005-2006 рр. на 31,97 %. Продуктивність праці за 2004-2005 рр. зросла на 8,51 %, а за 2005-2006 рр. є однаковою і становить 0,102 кбм/год. Коефіцієнт випередження за досліджуванний період свідчить про те, що заробітна плата працівників зростає більшими темпами ніж продуктивність праці. За 2005-2006 рр. цей коефіцієнт зменшився на 4,05 %.
Розділ 5.Аналіз основних фондів підприємства
Даний аналіз здійснимо на основі даних звіту 11-ОФ „Звіт про наявність, рух та амортизацію основних фондів”(таблиця 5).
Табл.5.Структурно-динамічний аналіз основних фондів
№ п/п
Показники
2004 рік
2005 рік
2006
рік
Відхилення
2005/2004
2006/2005
Абсол.
%
Абсол.
%
1.
Основні фонди, всього
2155,7
2686,6
3692,1
530,9
24,63
1005,5
37,43
Будинки, споруди та передавальні пристрої
784,1
843,6
926,8
59,5
7,59
83,2
9,86
Машини та обладнання
372,3
470,1
891,4
97,8
26,27
421,3
89,62
Транспортні засоби
641,3
970,8
1 440,2
329,5
51,38
469,4
48,35
Інструменти, прилади, інвентар (меблі)
209,6
251,9
275,7
42,3
20,18
23,8
9,45
Робоча і продуктивна худоба
12,9
12,2
10,7
-0,7
-5,43
-1,5
-12,3
Інші основні засоби
112,5
112,5
112,5
0
0
0
0
Інші необоротні матеріальні активи
23,0
25,5
34,8
2,5
10,87
9,3
36,47
2.
Знос основних засобів
158,9
255,7
355,5
96,8
60,92
99,8
39,03
3.
Темпи росту основних фондів
-
124,63
137,43
12,8
10,27
4.
Темпи росту зносу
-
160,92
139,03
-21,88
Згідно даної таблиці можемо зробити висновок про те, що основні фонди підприємства за 2004-2005 рр. зросли на 530,9 тис.грн (24,63 %), за 2005-2006 рр. на 1005,5 тис.грн (37,43 %), в тому числі: будинки, споруди та передавальні пристрої за 2004-2005 рр. на 59,5 тис.грн ( 7,59 %), за 2005-2006 рр. на 83,2 тис.грн (9,86 %); машини та обладнання за 2004-2005 рр. на 97,8 тис.грн (26,27 %), за 2005-2006 рр. на 421,3 тис.грн (89,62 %); транспортні засоби за 2004-2005 рр. на 329,5тис.грн (51,38 %), за 2005-2006 рр. на 469,4тис.грн (48,35 %); інструменти, прилади, інвентар за 2004-2005 рр. на 42,3 тис.грн (20,18 %), за 2005-2006 рр. на 23,8 тис.грн (9,45 %); інші необоротні матеріальні активи за 2004-2005 рр. на 2,5 тис.грн (10,87 %), за 2005-2006 рр. на 9,3 тис.грн (36,47 %); робоча і продуктивна худоба зменшилися за 2004-2005 рр. на 0,7 тис.грн (5,43 %), за 2005-2006 рр. на 1,5 тис.грн (12,3 %). Знос основних засобів за 2004-2005 рр. збільшився на 96,8 тис.грн (60,92 %), за 2005-2006 рр. на 99,8 тис.грн (39,03 %). Аналізуючи темпи росту показників можна сказати те, що темпи росту зносу перевищують темпи росту основних фондів.
Розділ 6. Аналіз „Звіту про фінансові результати”
У даному розділі здійснимо аналіз на основі „Звіту про фінансові результати”, співставивши темпи росту обсягів реалізації та темпи росту розміру валового прибутку (таблиця 5) та елементами операційних витрат (таблиця 7).
Табл. 5. Загальна оцінка ділової активності підприємства за якісними критеріями
№ п/п
Показники
2004
рік
2005
рік
2006
рік
Відхилення, +/-
2005/2004
2006/2005
1.
Обсяг реалізації
7909,5
10655,0
12060,2
2745,5
1405,2
2.
Темп росту обсягу реалізації продукції
-
134,71
113,19
3.
Валовий прибуток
3299,8
4027,3
3906,1
727,5
-121,2
4.
Темп росту валового прибутку
-
122,05
96,99
Отже як ми бачимо з таблиці 5 обсяг реалізації продукції у 2005 році у порівнянні з 2004 роком зріс на 2745,5 тис.грн, а у 2006 році у порівнянні з 2005 роком на 1405,2 тис.грн. Валовий прибуток підприємства за 2004-2005 роки зріс на 727,5 тис.грн, однак у період 2005-2006 років він зменшився на 121,2 тис.грн. Проаналізувавши дані ми можемо спостерігати, що темпи росту обсягів реалізації продукції за досліджуванний період більші за темпи росту валового прибутку.
Розділ 7.Структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами
За даними форми №2 „Звіту про фінансові результати” здійснимо структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами у таблиці 7.
Найменування показника
Роки
Відхилення
2004-2005рр.
2005-2006рр.
2004
2005
2006
абсол.
%
абсол.
%
Матеріальні затрати
2142.0
1843.5
2337.1
-298,5
-13,94
493,6
26,78
Витрати на оплату праці
1522.5
2384.5
3082.2
862,0
56,62
697,7
29,26
Відрахування на соціальні заходи
557.8
910.9
1177.4
353,1
63,3
266,5
29,26
Амортизація
122.6
158.9
255.7
36,3
29,61
96,8
60,92
Інші операційні витрати
157.9
1311.7
1818.1
1153,8
730,72
506,4
38,61
Разом
4502.8
6609.5
8670.5
2106,7
46,49
2061,0
31,82
Табл.7. Структурно-динамічний аналіз витрат підприємства
Отже за досліджуванний період спостерігається наступне:
матеріальні затрати за 2004-2005рр. скоротилися на 298,5 тис.грн, тобто на 13,94% , за 2005-2006рр.зросли на 493,6 тис.грн, а саме на 26,78%;
витрати на оплату праці за 2004-2005 рр. зросли на 862,0 тис.грн (56,62%), за 2005-2006 рр. на 697,7 тис.грн (29,26%);
відрахування на соціальні заходи за 2004-2005 рр. зросли на 353,1 тис.грн (63,3%), за 2005-2006 рр. на 266,5 тис.грн (29,26%);
амортизація за 2004-2005 рр. зросла на 36,3 тис.грн (29,61%), за 2005-2006 рр. на 96,8 тис.грн (60,92%);
інші операційні витрати за 2004-2005 рр. зросли на 1153,8 тис.грн (730,72 %), а за 2005-2006 рр. на 506,4 тис.грн (38,61%);
Загалом всі витрати за 2004-2005рр. зросли на 2106,7 тис.грн (46,49%), за 2005-2006 рр. на 2061,0 тис.грн (31,82%).
Показники
2004 рік
2005 рік
2006 рік
Відхилення
Надхо-дження
Вида-ток
Надхо-дження
Вида-ток
Надхо-дження
Вида-ток
2005/2004
2006/2005
Н
В
Н
В
1.Чистий рух коштів від операційної діяльності
482.3
863.6
640.2
381,3
-223,4
2.Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності
265.9
550.5
1066.8
284,6
516,3
3.Чистий рух коштів від фінансової діяльності
95.0
99.6
160.7
4,6
160,7
-99,6
4.Чистий рух коштів за звітний період
121.4
213.5
265.9
92,1
265,9
5.Грошовий потік
482,3
360,9
863,6
650,1
800,9
1066,8
381,3
289,2
-62,7
416,7
6. Питома вага операційної діяльності, %
100
100
79,94
0
-20,06
7. Питома вага інвестиційної діяльності,%
73,68
84,68
100
11
15,32
8. Питома вага фінансової діяльності,%
26,28
15,32
20,06
-10,96
20,06
Розділ 8. Аналіз грошових потоків
На основі „ Звіту про рух грошових коштів” проведемо аналіз руху грошових коштів (табл.8).
Табл.8. Аналіз грошових потоків
Отже можемо зробити висновок про те, що за 2004-2005 рр. надходження коштів від операційної діяльності на підприємство зросло на 381,3 тис.грн, за 2005-2006 рр. ці надходження скоротилися на 223,4 тис.грн. За 2004-2005 рр. видаток коштів від інвестиційної діяльності зріс на 284,6 тис.грн, а за 2005-2006 рр. на 516,3 тис.грн. За 2004-2005 рр. видаток коштів від фінансової діяльності зріс на 4,6 тис.грн, за 2005-2006 рр. скоротився на 99,6 тис.грн., надходження у цей період зросли на 160,7 тис.грн. Загалом надходження грошового потоку підприємства за 2004-2005 рр. зріс на 381,3 тис.грн., видаток на 289,2 тис.грн, за 2005-2006 рр. надходження скоротилося на 62,7 тис.грн, видаток зріс на 416,7 тис.грн.
Розділ 9. Система планування підприємницької діяльності
Можливість планування як конкретного виду діяльності обумовлена природою підприємства та визначається загальними умовами господарювання.
Поняття „планування діяльності підприємства” має два аспекти. Перший – загальноекономічний, з точки зору загальної теорії підприємства. Другий – конкретно-управлінський, з погляду функцій менеджменту.
З загальноекономічної точки зору планування розглядається як механізм, що замінює ціни та ринок у внутрішньому середовищі підприємства. У межах ринкової системи господарювання головним координатором дій її учасників є ціни. Саме ціни визначають вигідні для продавців і покупців обсяги та способи виробництва й споживання товарів. Підприємство як учасник ринкової системи також вимушене підкорятися ціновому механізму, закону попиту і пропозиції, оскільки воно не має можливості скасувати їх дію. Але у внутрішньому середовищі кожного підприємства механізм цін витіснений свідомими діями та авторитетними рішеннями власників та менеджерів.
Характерною особливістю планування як системи свідомих рішень є те, що воно витісняє ринок у внутрішній діяльності підприємства. Це зумовлено такими двома моментами.
По- перше, обмежена величина підприємства дає змогу контролювати дії, що відбуваються в ньому, і таким чином максимально зменшувати невизначеність ринкового середовища та його негативні наслідки.
По – друге, використовуючи планування, підприємство позбавляється тих витрат, які пов’язані з купівлею та продажем.
Планування – це управлінський процес обґрунтування цілей діяльності підприємства, визначення способів та методів досягнення поставлених цілей на основі комплексу робіт, при раціональному використанні наявних трудових, фінансових ресурсів та низки управлінських рішень.
Планування діяльності підприємства зводиться до розробки плану. На основі системи планів здійснюється організація запланованих робіт, мотивація персоналу, контроль результатів.
Планування – це не просто уміння передбачати усі необхідні дії. Це також спосіб передбачити проблеми, що можуть виникнути, а отже, і можливість успішно їх вирішити.
Проблеми, що виникають у зв’язку з плануванням, як правило, виникають у таких ситуаціях:
події випереджають запланований графік;
процес планування заважає прояву винахідливості й ініціативи;
під час реалізації плану виникають непередбачені ситуації;
поточні справи відволікають увагу керівників від реалізації плану.
Принципи планування визначають характер та зміст планової діяльності на підприємстві. Послідовне дотримання принципів планування створює передумови для ефективної роботи та зменшує можливість негативних результатів планування.
Принцип необхідності планування означає обов’язкове застосування
планів при виконанні будь-якого виду трудової діяльності. В умовах ринкових відносин дотримання цього принципу важливе, оскільки він відповідає сучасним економічним вимогам раціонального використання обмежених ресурсів на всіх підприємствах.
Принцип комплексності планування. Комплексні плани охоплюють усі
сторони діяльності підприємства: виробництво, науково-технічний прогрес, собівартість, фінанси тощо.
Принцип єдності передбачає, що планування на підприємстві повинне мати всеохоплюючий системний характер. Системність досягається з допомогою "координації" та "інтеграції". Координація планової діяльності окремих функціональних підрозділів виражається в тому, що роботу жодної ланки підприємства неможливо планувати ефективно, якщо вона не зв'язана з плановою діяльністю інших підрозділів даного рівня, а будь-які зміни в планах одного підрозділу мають бути враховані в планах інших підрозділів. Таким чином, взаємозв'язок та одночасність є головними рисами координації планування на підприємстві.
Інтеграція планової діяльності передбачає, що кожний план підрозділу складається виходячи із загальної стратегії підприємства і є частиною плану вищого підрозділу та підприємства в цілому. Усі плани на підприємстві — це не просто сукупність, набір документів, це їх система.
Принцип участі означає, що кожний член підприємства стає учасником планової діяльності незалежно від посади та виконуваної ним функції. Планування, що ґрунтується на принципі участі, в західній літературі називають партисипативним.
Переваги принципу участі виявляються насамперед у тому, що:
• кожний із учасників отримує більш глибоке розуміння підприємства, значення різних сторін його діяльності;
особиста участь у процесі планування веде до того, що плани підприємства стають особистими планами працюючих;
працівники підприємства, беручи участь у плануванні, розвивають себе як особистість, набуваючи навичок, знань, розширюють власні можливості;
партисипативне планування об'єднує дві функції мене-джменту, котрі часто суперечать одна одній, — це оперативнекерівництво та планування. Планування перестає бути друго-рядною справою для керівників та безпосередніх виконавців.
Принцип безперервності. Сутність цього принципу полягає в тому, що планування на підприємствах має здійснюватись постійно в межах установленого циклу, а розроблені плани повинні безперервно приходити на зміну один одному. Необхідність безперервності планування зумовлена такими моментами:
а) невизначеність зовнішнього середовища та неминучістьнепередбачених змін обумовлюють необхідність постійногокоригування очікувань підприємства стосовно зовнішніх умов івідповідного виправлення та уточнення планів;
б) змінюються не лише фактичні передумови, а й уявленняпідприємства про свої внутрішні цінності та можливості. Якщопідприємство не враховуватиме таких змін, запланований таотриманий результат може виявитися нікому не потрібним;
в) безперервний процес планування дає змогу забезпечитипостійне залучення працівників підприємства до плановоїдіяльності з усіма вигодами, які з цього випливають.
Принцип гнучкості полягає в наданні планам і процесу планування здатності змінювати свою спрямованість у зв'язку з виникн...