Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства і природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з дисципліни «Бухгалтерський облік»
на тему: «Організаційні форми побудови бухгалтерського обліку. Керівництво обліковим процесом»
Рівне-2009р.
Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра Обліку і аудиту
Дисципліна Бухгалтерський облік
Спеціальність Економіка підприємства
Курс ІІІ Група IV Семестр V
Завдання
на курсову роботу студента
Буткевич Тетяни Вікторівни
1. Організаційні форми побудови бухгалтерського обліку. Керівництво обліковим процесом.
2. Строк здачі студентом курсової роботи ______________________________
3. Вихідні дані до роботи_____________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Зміст розрахунково-пояснювальної записки (перелік питань, які підлягають_розробці)____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Дата видачі завдання ______________________________________________
Календарний план
№
Назва етапів виконання курсової
роботи
Строк виконання етапу роботи
Примітки
Студент_________
Керівник____________ ______________
Зміст
Вступ
Теоретична частина
Організаційні форми побудови бухгалтерського обліку.
Керівництво обліковим процесом.
Практична частина
Завдання 1. Скласти баланс на початок періоду
Завдання 2. Скласти баланс на початок місяця ……………..
Завдання 3. Нарахувати заробітну плату працівникам підприємства з усіма необхідними розрахунками та поясненнями з обов’язкових платежів, базою обчислення яких є сума коштів, яку спрямовано на оплату праці, а також утримань із заробітної плати, які передбачені чинним законом України………..
Завдання 4. Скласти журнал реєстрації господарських операцій на основі початкових відомостей та результатами виконання попереднього пункту завдання………
Завдання 5. На підставі інформації про залишки на рахунках бухгалтерського обліку на початок місяця, підрахувати обороти по дебету та кредиту рахунків, визначити кінцеві залишки (сальдо)………………………………….
Завдання 6. Використовуючи оформлені облікові регістри слід скласти оборотну відомість по синтетичним рахунками (оборотний баланс)…………
Завдання 7. Використовуючи дані оборотного балансу, потрібно скласти сальдовий баланс (ф.№1) на кінець звітного місяця………
Висновок……………………………………………………………
Список використаної літератури
Вступ
Дана курсова робота – це робота, яка ставить за мету формування та закріплення знань і умінь бухгалтерського обліку.
Курсова робота складається з двох частин, теоретичної і розрахункової, які характеризують суть, завдання і значення аналізу бухгалтерського обліку.
У теоретичній частині «Організаційні форми побудови бухгалтерського обліку. Керівництво обліковим процесом» описується, що підприємство самостійно організовує ведення бухгалтерського обліку на засадах повної чи часткової його централізації. Централізована організація бухгалтерського обліку передбачає створення на підприємстві єдиного облікового центру — центральної бухгалтерії, яка і здійснює весь обліковий процес. У кінці звітного періоду центральна бухгалтерія складає за даними синтетичного й аналітичного обліку баланс та інші форми звітності. Така організаційна форма ведення обліку набула поширення на порівняно невеликих підприємствах з компактним розміщенням господарських підрозділів. Вона має багато переваг, зокрема дає змогу ефективніше використати обліковий персонал, раціональніше розподілити обов'язки між конкретними виконавцями, ширше використати обчислювальну техніку в обліковому процесі, забезпечити своєчасне та якісне складання звітності. За часткової централізації обліку всі облікові роботи зі зведення та узагальнення діяльності підприємства здійснюються централізовано — центральною бухгалтерією, а контроль за документацією, її первинна обробка та групування документів, складання на цій підставі звітів проводяться децентралізовано. Така побудова облікового процесу значною мірою усуває недоліки, властиві повній його централізації.
Загальне керівництво господарським обліком в країні здійснює Уряд через відповідні міністерства та відомства. Повсякденне, поточне методологічне керівництво бухгалтерським обліком здійснює з доручення Уряду Міністерство фінансів України, в складі якого є управління методології бухгалтерського обліку. Воно розробляє типовий план рахунків та інструкцію з його застосування, що є важливим нормативним документом стосовно ведення обліку, дотримання встановлених принципів його будови та організації.
Розрахункова частина складається з тощо, що необхідно скласти баланс на початок місяця, нарахувати заробітну плату працівникам підприємства з усіма необхідними розрахунками та поясненнями з обов’язкових платежів, скласти журнал реєстрації господарських операцій на основі початкових відомостей, визначити початокові залишки місяця, підрахувати обороти по дебету та кредиту рахунків, визначити кінцеві залишки (сальдо), скласти оборотну відомість по синтетичним рахунками (оборотний баланс) і скласти сальдовий баланс (ф.№1) на кінець звітного місяця.
1.1 Організаційні форми побудови бухгалтерського обліку
Раціональне ведення бухгалтерського обліку значною мірою залежить від вдало вибраної форми обліку, що застосовується на даному підприємстві, та належної організації роботи. Останнє передбачає, крім усього іншого, також найраціональніші взаємовідносини центральної бухгалтерії з оперативно відокремленими частинами підприємства. Отже, організаційна форма побудови обліку на підприємстві зумовлюється його особливостями, територіальною відокремленістю його структурних підрозділів, системою управління, рівнем самостійності структурних підрозділів, чинною системою контролю та звітності.
Законом передбачено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку на підприємствах та дотримання законодавства в процесі здійснення господарських операцій несуть керівники. Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для належного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до обліку, вимог головного бухгалтера щодо оформлення та подання бухгалтерських документів. Залежно від розмірів підприємства, організаційної його структури, системи управління, обсягів облікової інформації керівник підприємства для ведення обліку може:
створити бухгалтерську службу як самостійний структурний підрозділ підприємства на чолі з головним бухгалтером;
передати повноваження щодо ведення обліку спеціалізованій організації або централізованій бухгалтерії, коли така є;
найняти бухгалтера-фахівця на договірних засадах;особисто вести бухгалтерський облік, якщо підприємство не зобов'язане оприлюднювати свою звітність.
Розвиток ринкових умов господарювання зумовлює функціонування підприємств із різною формою власності, різним обсягом господарської діяльності, від чого залежать суттєві відмінності в системі управління, обсязі облікової інформації. Усе це, у свою чергу, є передумовою різноваріантності організаційної побудови облікового процесу на конкретному підприємстві.Підприємство самостійно організовує ведення бухгалтерського обліку на засадах повної чи часткової його централізації.
Централізована організація бухгалтерського обліку передбачає створення на підприємстві єдиного облікового центру — центральної бухгалтерії, яка і здійснює весь обліковий процес. При цьому документування здійснюваних операцій проводиться у відповідних господарських підрозділах і у встановлені графіком документообороту строки ці документи надходять у центральну бухгалтерію. Остання постійно здійснює оперативний контроль за правильним і своєчасним оформленням документів. Після ретельної перевірки та обробки вони стають підставою для ведення синтетичного й аналітичного обліку. У центральній бухгалтерії облік ведеться за такими напрямками, які забезпечують необхідну інформацію для здійснення контролю як за діяльністю підприємства в цілому, так і за діяльністю його господарських підрозділів. У кінці звітного періоду центральна бухгалтерія складає за даними синтетичного й аналітичного обліку баланс та інші форми звітності.
Така організаційна форма ведення обліку набула поширення на порівняно невеликих підприємствах з компактним розміщенням господарських підрозділів. Вона має багато переваг, зокрема дає змогу ефективніше використати обліковий персонал, раціональніше розподілити обов'язки між конкретними виконавцями, ширше використати обчислювальну техніку в обліковому процесі, забезпечити своєчасне та якісне складання звітності.
Однак така форма організації облікового процесу має й суттєві недоліки. Найважливішим з них є те, що контроль за здійснюваними операціями ведеться відірвано від місця їх проведення та документування, що знижує як його оперативність, так і його дійовість. Крім того, керівники господарських одиниць (цехів, дільниць, бригад) мають недостатнє інформаційне забезпечення під час прийняття відповідних рішень або здійснення поточного контролю за діяльністю господарського підрозділу.У зв'язку з цим на великих підприємствах, за значної кількості господарських підрозділів, а також тоді, коли окремі цехи, дільниці чи інші підрозділи розміщено на значній відстані від головного підприємства, обліковий процес будується за принципами його часткової централізації. На таких підприємствах обліковий процес здійснюється як центральною бухгалтерією, так і обліковим персоналом (обліковими групами) структурних підрозділів (цехів, бригад, дільниць). Нижчі облікові осередки здійснюють документальне оформлення проведених операцій, обробку та групування документів стосовно руху матеріалів, готової продукції, розрахунків з робітниками і службовцями та ін. У встановлені строки на підставі згрупованих документів облікові групи структурних підрозділів складають звіти, які разом з документами здають в центральну бухгалтерію. Після ретельної перевірки документів та складених звітів центральна бухгалтерія використовує їх для відображення проведених операцій у системі синтетичних і аналітичних рахунків.
Отже, за часткової централізації обліку всі облікові роботи зі зведення та узагальнення діяльності підприємства здійснюються централізовано — центральною бухгалтерією, а контроль за документацією, її первинна обробка та групування документів, складання на цій підставі звітів проводяться децентралізовано.
Така побудова облікового процесу значною мірою усуває недоліки, властиві повній його централізації. За таких умов суттєво посилюється контроль за роботою структурних підрозділів підприємства та інформаційне забезпечення керівництва в процесі прийняття управлінських рішень. Ця форма організації обліку набуває нині все більшого поширення, особливо за умов впровадження комерційного розрахунку. Вона застосовується на промислових і сільськогосподарських підприємствах, у будівельно-монтажних організаціях, на залізницях та ін.
Проте і названа форма організації обліку має суттєві недоліки: це передовсім збільшення чисельності облікового персоналу, неефективне його використання, ускладнення своєчасного складання звітності.Укрупнення підприємств, створення їхніх об'єднань, виникнення спільних підприємств та їхніх філій, поширення дочірніх підприємств, зміцнення їхньої самостійності в управлінні зумовили організацію обліку на цих підприємствах на принципах повної децентралізації. Такі підприємства часто розміщено на значній відстані від головного. Тому вони здійснюють облік цілком самостійно. Тут проводиться документальне оформлення здійснюваних господарських операцій, перевірка та групування первинних документів, синтетичний та аналітичний облік, складання та подання звітності, включаючи баланс цього підприємства (філії, підрозділу).У встановлені строки баланс та інші звітні форми подають у центральну бухгалтерію, яка їх перевіряє та складає зведену (консолідовану) звітність у цілому по об'єднанню.
Таку організаційну побудову обліку передбачено і чинним «Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні», яке наголошує, що підприємство може виділяти на окремий баланс свої філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи (житлово-комунальне, транспортне, підсобне сільське господарство тощо), що входять до складу підприємства.
Отже, децентралізація бухгалтерського обліку зумовлюється передовсім організаційною, територіальною чи технологічною відокремленістю підприємств чи їхніх окремих частин. Проте децентралізована організація бухгалтерського обліку стосується передовсім головного підприємства, тобто передбачає самостійність та автономність ведення обліку і звітності в його структурних підрозділах. Що ж до самих цих підприємств, чи їхніх філій, які входять в об'єднання, то там залежно від особливостей діяльності облік будується на принципах повної чи часткової централізації. Відтак зберігаються, на жаль, усі, як позитивні, так і негативні сторони цих організаційних форм ведення обліку.
З-поміж організаційних форм побудови обліку особливе місце належить централізованим бухгалтеріям. Головна їхня особливість полягає в тім, що вони обслуговують не одне підприємство чи установу, а цілу групу однорідних господарств певного напряму. Найбільш широкого розвитку набули централізовані бухгалтерії з обслуговування бюджетних установ: шкіл, дитячих дошкільних закладів, лікарень, аптек, окремих промислових підприємств. Слід зазначити, що останнім часом виникла низка малих підприємств та аудиторських фірм, які на договірних засадах обслуговують інші малі підприємства стосовно ведення обліку, тобто виконують функції централізованих бухгалтерій. За таких умов безпосередньо на підприємствах чи установах замість самостійних бухгалтерій створюють обліково-контрольні групи, які займаються документальним оформленням господарських операцій та перевіркою документів. Усі інші облікові роботи та складання звітності виконує централізована бухгалтерія (аудиторська фірма).
Така організаційна форма побудови обліку, як і всі інші, має і переваги, і недоліки. Зокрема на малих виробничих підприємствах дані облікової інформації нерідко становлять важливу комерційну таємницю, зберегти яку нелегко за такого принципу ведення обліку.
У ринковій економіці все більшу роль відіграють підприємства малого бізнесу. Вони мають невеликий обсяг господарської діяльності, дещо спрощену форму обліку, а відтак і певні особливості його побудови. Залежно від обсягу облікової інформації на такому підприємстві може створюватись обліковий апарат або цю роботу доручають виконувати фахівцю за договором. За незначного обсягу облікових робіт їх може виконувати сам власник підприємства.
Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, ведуть облік доходів і витрат у порядку, передбаченому податковим законодавством України.
1.2 Керівництво обліковим процесом
Загальне керівництво господарським обліком в країні здійснює Уряд через відповідні міністерства та відомства. Такий підхід забезпечує єдність господарського обліку, уникнення дублювання облікової інформації в різних його видах.
Повсякденне, поточне методологічне керівництво бухгалтерським обліком здійснює з доручення Уряду Міністерство фінансів України, в складі якого є управління методології бухгалтерського обліку. Воно розробляє типовий план рахунків та інструкцію з його застосування, що є важливим нормативним документом стосовно ведення обліку, дотримання встановлених принципів його будови та організації. Затвердженим Міністерством фінансів «Положенням про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку» встановлено загальні обов'язкові принципи складання, перевірки та використання бухгалтерських документів; Міністерство фінансів регулює також періодичність та порядок проведення інвентаризацій і відображення їх результатів в обліку, особливості побудови та ведення обліку окремих об'єктів.
Здійснюючи методологічне керівництво бухгалтерським обліком в країні, Міністерство фінансів визначає основні напрями розвитку національної системи бухгалтерського обліку; розробляє і затверджує положення (стандарти) з бухгалтерського обліку, які мають загальнодержавний характер, та встановлює принципи, правила і способи ведення підприємствами обліку господарських операцій, складання й подання бухгалтерської звітності, опрацьовує інші нормативні акти та методичні вказівки з питань бухгалтерського обліку та звітності, здійснює узгодження законодавчих актів, які стосуються бухгалтерського обліку; розробляє та затверджує форми бухгалтерського обліку для всіх галузей народного господарства та національних кваліфікаційних характеристик бухгалтерів; забезпечує участь держави в міжнародній діяльності з питань бухгалтерського обліку та звітності й узагальнює міжнародний та вітчизняний досвід ведення обліку. Завдяки цьому відбувається процес створення єдиної гармонічної системи ведення обліку в Україні та її методологічного забезпечення, розробка загальнообов'язкової нормативно-правової бази облікової інформації та використання її в інтересах власників, державних органів та інших користувачів. Цю роботу спрямовано на приведення національного бухгалтерського обліку в Україні у відповідність із міжнародними стандартами бухгалтерського обліку.
Другою важливою організацією, яка здійснює керівництво обліком, є Державний комітет зі статистики. Він розробляє систему показників, у розрізі яких ведеться облік, уніфікує форми звітності, розробляє й затверджує типові форми первинного обліку, здійснює загальне керівництво ним. Формування та подання облікової інформації, яка використовується для складання звітності підприємствами, погоджується Міністерством із Державним комітетом зі статистики.
Поряд з виробничими підприємствами в народному господарстві функціонують бюджетні установи. Методологічне керівництво бюджетним обліком здійснює головне управління Державного казначейства Мінфіну. Це дає можливість у повному обсязі відобразити значні специфічні особливості побудови обліку та здійснення контролю в бюджетних установах.Крім того, суттєві особливості має також облік у кредитних установах. У них діє свій план рахунків, який відображає специфіку їхньої роботи. Згідно з чинним законодавством керівництво обліком в кредитних установах покладається на Національний банк України. Він визначає порядок документального оформлення відповідних операцій, їх використання та контролю за ними, порядок відображення на рахунках, зміст, складання та використання звітності.
Усе сказане стосується загальнодержавного керівництва бухгалтерським обліком. Проте керівництво ним здійснюється і на рівні окремих галузей. Так, міністерства і відомства, що мають в управлінні підприємства загальнодержавної та комунальної власності, забезпечують бухгалтерський облік на таких підприємствах. Вони організовують і розробляють на єдиних методологічних засадах галузеві положення, вказівки й рекомендації щодо окремих специфічних ділянок обліку, які відображають галузеві особливості, розробляють та затверджують галузеві форми первинних документів (за браком затверджених типових форм). Указані відомства вживають заходів для посилення контрольних функцій бухгалтерського обліку, підвищення професійного рівня кадрів і ролі бухгалтерських служб у забезпеченні ефективності виробництва. Вони постійно здійснюють контроль за додержанням підпорядкованими підприємствами правил ведення бухгалтерського обліку. Міністерства та відомства складають і аналізують зведену бухгалтерську звітність та подають її в установлені строки визначеним адресатам. Отже, на галузевому рівні міністерствами та відомствами здійснюється як методологічне, так і організаційне керівництво бухгалтерським обліком.
Центральною, основною сферою практичного застосування бухгалтерського обліку є підприємство. Обліковий апарат підприємства проводить спостереження, реєстрацію та відображення всіх господарських операцій, забезпечуючи контроль за відповідними процесами, узагальнення облікової інформації та складання звітності. Керівництво бухгалтерським обліком на підприємстві здійснює головний бухгалтер. Його призначає на посаду і звільняє з посади керівник підприємства за погодженням з керівним органом у встановленому порядку. Головний бухгалтер завжди підпорядкований тільки безпосередньо керівнику.
За браком штатної посади головного бухгалтера керівник підприємства призначає бухгалтера-контролера, якому надається право другого підпису на документах та ставиться за обов'язок відповідати за ведення обліку й складання звітності.
У підприємствах, де облік веде особисто керівник, усі документи приймаються до виконання за одним його підписом.Функції головного бухгалтера: він несе відповідальність за формування облікової політики підприємства, стан та ведення бухгалтерського обліку, своєчасність і достовірність бухгалтерської звітності; визначає службові обов'язки підлеглих йому працівників у частині ведення бухгалтерського обліку; вимагає від керівника підприємства та керівників структурних підрозділів забезпечення належної організації бухгалтерського обліку і контролю (вимоги головного бухгалтера щодо оформлення господарських операцій, подання до бухгалтерії необхідних документів чи відомостей є обов'язковими для всіх підрозділів та служб підприємства); організовує та здійснює перевірку в структурних підрозділах та службах підприємства дотримання встановленого порядку прийняття, оприбуткування, зберігання і витрат коштів, товарно-матеріальних та інших цінностей.У роботі головний бухгалтер повинен: керуватись чинними законодавчими й нормативними документами та методологічними принципами бухгалтерського обліку; забезпечувати облік і контроль руху активів, власності й зобов'язань; складати й подавати встановлені форми звітності; підписувати разом з керівником підприємства грошові й розрахункові документи, кредитні і фінансові зобов'язання.
Головний бухгалтер бере участь у розробці кошторисів, укладанні угод, у роботі юридичних служб з визначення порядку відшкодування втрат від недостач і крадіжок власності підприємства та матеріальної відповідальності винних.
Призначення, звільнення й переміщення матеріально-відповідальних осіб керівник підприємства здійснює тільки за погодженням із головним бухгалтером.
Звільняючись, головний бухгалтер має передати справи новому головному бухгалтеру. Під час цієї передачі перевіряється стан бухгалтерського обліку та вірогідність звітних даних. Результати перевірки відображуються в акті передачі справ, який підписують колишній і новий головні бухгалтери і затверджує керівник підприємства.
2. Складемо баланс на початок місяця (див.додаток 1):
Залишки на рахунках бухгалтерського обліку станом на початок місяця
№ рахунка
Назва рахунка
Сума, грн.
104
Машини та обладнання (первісна вартість)
170000
131
Знос основних засобів
12000
124
Права на об’єкти промислової власності
2000
133
Накопичена амортизація нематеріальних активів
500
141
Довгострокові фінансові інвестиції пов’язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі
78500
201
Сировина і матеріали
26000
207
Запасні частини
4000
22
Малоцінні та швидкозношувальні предмети
3000
361
Розрахунки з вітчизняними покупцями
500
372
Розрахунки з підзвітними особами
1000
40
Статутний капітал
200000
441
Прибуток нерозподілений
120730
443
Прибуток, використаний у звітному періоді
15000
301
Каса в національній валюті
100
311
Поточні рахунки в національній валюті
80373
312
Поточні рахунки в іноземній валюті (2700 USD за курсом 8,01 UAH за 1 USD)
21627
601
Короткострокові кредити банків у національній валюті
20000
631
Розрахунки з вітчизняними постачальниками
24000
641
Розрахунки за податками, у т.ч.:
8600
641.1
з ПДВ
6000
641.2
з податку на прибуток
2000
641.3
з податку на доходи фізичних осіб
500
641.4
з комунального податку
100
661
Розрахунки за заробітною платою
5000
651
Розрахунки за пенсійним страхуванням
550
652
Розрахунки за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності
100
653
Розрахунки зі страхуванням на випадок безробіття
70
656
Розрахунки зі страхуванням від нещасного випадку на виробництві
50
БАЛАНС
за _____________________ 200 9 р.
Форма № 1
код за ДКУД
1801001
Актив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
І. Необоротні активи
Нематеріальні активи:
Залишкова вартість
010
2000-500=1500
Первісна вартість
011
Накопичена амортизація
012
Незавершене будівництво
020
Основні засоби:
Залишкова вартість
030
170000-12000=158000
Первісна вартість
031
Знос
032
Довгострокові біологічні активи:
справедлива (залишкова) вартість
035
первісна вартість
036
накопичена амортизація
037
Довгострокові фінансові інвестиції:
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств
040
78500
інші фінансові інвестиції
045
Довгострокова дебіторська заборгованість
050
Справедлива (залишкова) вартість інвестиційної нерухомості
055
первісна вартість інвестиційної нерухомості
056
знос інвестиційної нерухомості
057
Відстрочені податкові активи
060
Гудвіл
065
Інші необоротні активи
070
Усього за розділом І
080
238000
ІІ. Оборотні активи
Запаси:
виробничі запаси
100
26000+4000=30000
Поточні біологічні активи
110
незавершене виробництво
120
готова продукція
130
Товари
140
Векселі одержані
150
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:
чиста реалізаційна вартість
160
первісна вартість
161
резерв сумнівних боргів
162
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
з бюджетом
170
за виданими авансами
180
з нарахованих доходів
190
із внутрішніх розрахунків
200
Інша поточна дебіторська заборгованість
210
Поточні фінансові інвестиції
220
Грошові кошти та їх еквіваленти:
в національній валюті
230
100+80373=80473
в іноземній валюті
240
21627
Інші оборотні активи
250
500+1000+3000=4500
Усього за розділом ІІ
260
136600
ІІІ. Витрати майбутніх періодів
270
IV. Необоротні активи та групи вибуття
275
Баланс
280
374600
Пасив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
І. Власний капітал
Статутний капітал
300
200000
Пайовий капітал
310
Додатковий вкладений капітал
320
Інший додатковий капітал
330
Резервний капітал
340
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
350
120730-4500=116230
Неоплачений капітал
360
( )
( )
Вилучений капітал
370
( )
( )
Усього за розділом І
380
316230
ІІ. Забезпечення таких витрат і платежів
Забезпечення виплат персоналу
400
Інші забезпечення
410
Сума страхових резервів
415
Сума часток перестраховиків у страхових резервах
416
Залишок сформованого призового фонду, що підлягає виплаті переможцям лотереї
417
Залишок сформованого резерву на виплату джек-поту, не забезпеченого сплатою участі у лотереї
418
Цільове фінансування
420
Усього за розділом ІІ
430
ІІІ. Довгострокові зобов(язання
Довгострокові кредити банків
440
Інші довгострокові фінансові зобов(язання
450
24000
Відстрочені податкові зобов(язання
460
Інші довгострокові зобов(язання
470
Усього за розділом ІІІ.
480
24000
ІV. Поточні зобов(язання
Короткострокові кредити банків
500
20000
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов(язаннями
510
Векселі видані
520
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
530
Поточні зобов(язання за розрахунками:
з одержаних авансів
540
з бюджетом
550
8600
з позабюджетних платежів
560
зі страхування
570
550+100+70+50=770
з оплати праці
580
5000
з учасниками
590
із внутрішніх розрахунків
600
Зобов'язання, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу
605
Інші поточні зобов(язання
610
Усього за розділом ІV
620
34370
V. Доходи майбутніх періодів
630
Баланс
640
374600
Залишкову вартість основних засобів розраховуємо за формулою:
Залишкову вартість нематеріальних активів розраховуємо як різницю права на об’єкти промислової власності та накопиченої амортизації нематеріальних ативів:
Нерозподілений прибуток визначаємо як різницю між прибутком нерозподіленим та прибутком, використаним у звітному періоді:
По номеру рахунку вносимо суми до балансу і підраховуємо залишки. Баланс активу і пасиву буде становити 374600грн.
3.Нарахуємо заробітну плату працівникам підприємства (див. додаток 2):
Нарахувати заробітну плату працівникам підприємства з усіма необхідними розрахунками та поясненнями з обов’язкових платежів, базою обчислення яких є сума коштів, яку спрямовано на оплату праці, а також утримань із заробітної плати, які передбачені чинним заком України.
Середньоденний заробіток за 6 останніх місяців у О.І. Іванченка становить 118 грн., у Л.С. Лучка – 115 грн., страховий стаж у обох працівників більше 8 років.
Результати розрахунків оформити у розрахунково-платіжній відомості (зведеній) (ф. № П-7). затвердженій наказом Держкомстату України від 5 грудня 2008 р. № 489.
№
П.І.П.
Посада
Посадовий оклад,
грн.
Нарахований відрядний заробіток,
грн
Використання робочого часу,
днів
Відпрацьо-
вано
Не-
виходи
Підстава
невиходу
Адміністративний персонал
1
Іванченко
О.І.
Директор
3600
20
2
лікарняний
лист
2
Лозинський
В.В.
Головний
бухгалтер
2550
22
3
Лаврик
К.С.
секретар
1250
22
Загальновиробничий персонал
4
Петронко
А.О.
Інженр-
технолог
1580
22
5
Павленко
М.Ю.
Майстер
1430
22
6
Клименко
О.В.
Комірник складу
1280
22
Робітники виробництва
7
Федоренко
Т.С.
оперетор
2400
22
8
Дмитрєв
О.О.
оперетор
2410
22
9
Лучко
Л.С.
оперетор
2350
18
4
лікарняний
лист
10
Алєксєєнко
Ю.Д.
оперетор
2320
22
11
Іванюк
В.А.
оперетор
2380
22
3.1 Нараховуємо тарифну ставку і посадовий оклад. Нараховуємо посадовий оклад Іванченко О.І без лікарняних за наступною залежністю:
Отже, посадовий оклад Іванченко О.І. за 20 відпрацьованих робочих днів без лікарняних становить 3272,72грн.
Нараховуємо заробітну плату Лучко Л.С. без лікарняних за наступною залежністю:
Отже, заробітна плата Лучко Л.С. за 18 відпрацьованих робочих днів без лікарняних становить 1922,72грн.
Отже сума посадового окладу працівників підприємства обраховується за формулою:
3.2 Нараховуємо оплату лікарняних працівників Іванченко О.І. та Лучко Л.С. за формулою:
Для Іванченко О.І.:
Для Лучко Л.С.:
Отже, оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства становитиме 460+236=696грн.
3.3 Утримано внески:
До Пенсійного фонду (2%) за формулою:
До Фонду зайнятості ( 0,6%) за формулою:
До Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності-1% за формулою:
Податок на доходи фізичних осіб(15%) обчислюємо за формулою:
Видану з каси заробітну плату обчислюємо за формулою:
4. Складемо журнал реєстрації господарських операцій на основі початкових відомостей, обрахувавши суми і записавши бухгалтерські проводки та первинні документи:
Журнал господарських операцій
Таблиця 4.1
№ з/п
Первинний документ обліку
Зміст господарської операції
Кореспонденція рахунків бухобліку
Сума, грн.
Дебет
Кредит
1
Договір поставки, платіжне доручення, рахунок-фактура
Перераховано кошти з поточного рахунку у нац. валюті для погашення заборгованості перед постачальниками
631
311
24000
2
Банківська виписка
Зараховано на поточний рахунок дохід від довгострокових фінансових інвестицій(дивіденди за минулий рік)
311
731
1000
3
Прихідна накладна
Оприбутковано матеріали від постачальників(без ПДВ)
20
631
12000
4
Прихідна накладна, податкова накладна
Відображено податковий кредит
641
631
2400
5
Авансовий звіт
Затверджено авансовий звіт за витратами на відрядження управлінського персоналу
92
372
1100
6
Звітність про використання коштів підзвітною особою, касова книга, прибутковий касовий ордер, видатковий касовий ордер
Невитрачені суми повернуто до каси. Затверджені перевитрати виплачено касою з попереднім отриманням готівки в банк
301
372
100
7
Платіжне доручення, банківська виписка
Отримано зі складу матеріали на виробничі потреби
23
20
20000
8
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано до бюджету суму нарахованого ПДВ
641
311
6000
9
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано до бюджету суму нарахованого податку на прибуток
641
311
2000
10
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано до бюджету суму нарахованого податку з доходів фізичних осіб
641
311
500
11
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано до бюджету суму нарахованого комунального податку
641
311
100
12
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано суму внесків до Пенсійного фонду
651
311
550
13
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано суму внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності
652
311
100
14
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано суму внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття
653
311
70
15
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано суму внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на вир-ві та професійного захворювання
656
311
50
16
Чекова книжка, банківська виписка, прибутковий касовий ордер
Отримано з банку готівку на виплату заробітної плати
301
311
5000
17
Відомість на виплату заробітної плати
Виплачено заробітну плату
661
301
4900
18
Касова книга, видатковий касовий ордер, виписка банку
Депоновано не виплачену заробітну плату
661
662
100
19
Видатковий касовий ордер, заява на здачу готівки в банк
Здано до банку залишок готівки
311
301
100
20
Платіжне доручення, банківська виписка
Погашено короткостроковий кредит банку
601
311
12000
21
Платіжне доручення, банківська виписка
Сплачено та віднесено на витрати відсотки за кредитом
951
311
900
22
Податкова накладна і виписка банку
Перераховано орендодавцю за операційну оренду адміністративного приміщення за поточний і наступний місяці
685
311
3000
23
Податкова накладна і виписка банку
Відображено податковий кредит
641
685
500
24
Акт виконання робіт від орендодавця
Віднесено на витрати орендну плату поточного місяця
92
685
1250
25
Виписка банку, оборотно-сальдова відомість
Віднесено на витрати орендну плату наступного місяця
39
685
1250
26
Відомість нарахованої амортизації
Нараховано знос основних засобів виробничого призначення
91
131
4100
27
Лімітно-забірна картка, акт на списання
Відпущено МШП на виробничі потреби
23
22
150
28
Відомість нарахування заробітної плати
Нараховано заробітну плату:
-Адміністративному персоналу
92
661
7308,73
Відомість нарахування заробітної плати
-загальновиробничому персоналу
91
661
4290
Відомість нарахування заробітної плати
-робітникам основного виробництва
23
661
11892,73
29
Відомість нарахування зар.плати
Утримано із заробітної плати:
-внески до ПФ
661
651
469,83
-внески на ЗДСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності
661
652
227,95
-внески до ЗДСС на випадок безробіття
661
653
136,77
-податок з доходів фізичних осіб
661
641
3398,54
30
Розрахунково-платіжна відомість
Здійснено нарахування на фонд заробітної плати адміністрат. персоналу відповідно до чинного законодавства:
- внески до ПФ
- внески на ЗДСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
- внески на ЗДСС на випадок безробіття;
- внески на ЗДСС від нещасного випадку на вир-ві.
92
92
92
92
651
652
653
656
2456,8
99,02
113,16
70,7
31
Розрахунково-платіжна відомість
Здійснено нарахування на фонд заробітної плати загальновиробничого персоналу відповідно до чинного законодавства:
- внески до ПФ
- внески на ЗДСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
- внески на ЗДСС на випадок безробіття;
- внески на ЗДСС від нещасного випадку на вир-ві.
91
91
91
91
651
652
653
656
1424,28
60,06
68,64
42,9
32
Розрахунково-платіжна відомість
Здійснено нарахування на фонд заробітної плати робітникам основного виробництва відповідно до чинного законодавства:
- внески до ПФ
- внески на ЗДСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
- внески на ЗДСС на випадок безробіття;
- внески на ЗДСС від нещасного випадку на вир-ві.
23
23
23
23
651
652
653
656
3937,52
160,06
182,92
114,33
33
Оборотно-сальдова відомість
Нараховано комунальний податок
92
641
19,04
34
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано банку за розрахункове обслуговування
631
311
89
35
Накладна
Надійшла на склад готова продукція за фактичною собівартістю
26
23
36437,56
36
Видаткова накладна
Відвантажено покупцям готову продукцію
361
701
24000
37
Податкова накладна
Відображено в обліку податкові зобов’язання з ПДВ
701
641
4000
38
Оборотно-сальдова відомість, бухгалтерська довідка
Відображено в обліку собівартість реалізованої продукції
901
26
36437,56
39
Переоцінка валюти
Нараховано операційну курсову різницю в іноземній валюті
945
312
81
40
Оборотно-сальдова відомість, бухгалтерська довідка
Нараховано резерв сумнівних боргів у розмірі 1% суми заборгованості покупців
944
38
5
41
Банківська виписка
На поточний рахунок надійшов аванс від покупця
311
681
600
42
Податкова накладна, реєстр виданих податкових накладних
Відображено в обліку податкові зобов’язання з ПДВ
681
641
100
43
Платіжне доручення, банківська виписка
Перераховано аванс постачальнику
371
311
900
44
Виписка банку
Відображено податковий кредит
641
371
150
45
Оборотно-сальдова відомість, бухгалтерська довідка
Визначено фінансовий результат
701
731
791
791
791
791
792
791
791
791
901
944
945
91
951
92
20000
1000
36437,56
5
81
9985,88
900
12417,45
46
Оборотно-сальдова відомість, бухгалтерська довідка
Зариття 79 рахунку з формуванням нерозподіленого прибутку
442
442
791
792
37926,89
900
4.1 Відображений податковий кредит (4 пункт журналу господарських операцій) обчислюємо за формулою:
4.2 Визначаємо невитрачені суми, повернуті до каси (6 пункт журналу господарських операцій) як різницю між затвердженим авансованим звітом за витратами на відрядження управлінського персоналу та розрахунками з підзвітними особами:
4.3 Визначаємо депоновану невиплачену заробітну плату(18 пункт журналу господарських операцій) як різницю отриманої з банку готівки на виплату заробітної плати та виплаченої заробітної плати:
За 19 пунктом журналу господарських операцій залишок готівки, зданої до банку дорівнює депоновано невиплаченій заробітній платі.
4.4 Визначаємо відображений податковий кредит (23 пункт журналу господарських операцій) за формулою:
4.5 Визначаємо віднесену на витрати орендну плату поточного місяця (24 пун...