Міністерство освіти і науки України
Український державний університет водного господарства та природокористування
067-212
Методичні вказівки
та завдання на курсову роботу
з дисципліни: “Економічний аналіз”
для студентів спеціальності 6.050107
“Економіка підприємства”
денної та заочної форми навчання
Затвердженні на засідання
методичної комісії
факультету економіки
Протокол №
від __ _________ 200_ р.
Рівне 2003
Методичні вказівки та завдання на контрольну роботу з дисципліни: “Економічний аналіз” для студентів спеціальності 6.050107 “Економіка підприємства” заочної форми навчання. / Кушнір Н.Б., Адамчук Т.Л., Рівне: УДУВГП, 2004. – 26 с.
Упорядники: Кушнір Н.Б., Адамчук Т.Л.
Рецензенти: Ковшун Н.Е., к.е.н., доцент кафедри економіки підприємства;
Шило Ж.С., к.е.н., доцент кафедри обліку і аудиту
Відповідальний за випуск – завідувач кафедри економіки підприємства Кушнір Н.Б.
Зміст
Передмова
Невід’ємною частиною економічної освіти є економічна грамотність, вміння користуватися методами економічного аналізу, які дозволяють оцінити всебічно роботу підприємства
Економічний аналіз – це сукупність специфічних прийомів і методів, що дозволяють об’єктивно оцінити роботу підприємства, дослідити забезпеченість та ефективність використання ресурсів, визначити напрямки зменшення витрат виробництва, оцінити фінансовий стан підприємства, намітити заходи по покращенню фінансових результатів і зменшенню ймовірності банкрутства підприємства.
Як наука, економічний аналіз тісно пов’язаний з загальним прогресом науки та техніки, статистикою, бухгалтерським обліком, математикою, плануванням, управлінням та іншими науками. Гносеологічні передумови формування ідей економічного аналізу та його методів зв’язують їх з основними філософськими категоріями та визначають значення економічно аналізу при підготовці спеціаліста.
Курс теорії економічного аналізу включає розділи, присвячені вивченню методів аналітичного дослідження, які викладені в теорії аналізу, та розділи, які синтезують загальні принципи та методику прикладних наукових досліджень діяльності підприємств, установ, організацій за хронологічний період, а також підготовки, написання та представлення аналітичних документів, використання сучасних джерел інформації про явища та процеси формування економічних кон’юнктур.
Професіоналізм економіста, менеджера, правознавця в значній мірі пов’язаний з вмінням аналізувати статистичну, бухгалтерську інформацію та оцінювати нормативні і законодавчі акти, розумінням економічного змісту, здатністю визначати аналітичну цінність інформації та організовувати цільові статистичні дослідження.
В результаті вивчення теорії економічного аналізу студенти отримують фундаментальні знання та оволодівають практичними навичками роботи зі статистичними, бухгалтерськими, фінансовими даними. Це дозволяє студентам аналітично розглядати та оцінювати ту інформацію, яка використовується майже в усіх економічних дисциплінах, що вони вивчають, приймати аргументовані рішення, знижуючи ризик їхньої некоректності.
Загальні вказівки
У відповідності з навчальним планом підготовки фахівців за спеціальністю 6.050107 “Економіка підприємства”, нормативною програмою та робочою програмою дисципліни “Економічний аналіз” студенти 4-го курсу денної та 5-го курсу заочної форми навчання повинні виконати курсову роботу, оскільки оволодіння методами економічного аналізу – невід’ємний елемент підготовки висококваліфікованих економістів і менеджерів.
В системі економічних наук важливе місце належить економічному аналізу в цілому і теорії економічного аналізу зокрема. Він розглядає основні поняття, категорії науки, методи вивчення соціально-економічних явищ, що відбуваються на підприємстві, правила збирання й обробки економічної інформації, а також пропонує способи виявлення і визначення внутрішніх резервів покращення виробничої, господарської, комерційної, фінансової діяльності конкретного підприємства, групи підприємств, галузі в цілому. Все це безпосередньо використовується при розв’язанні будь-яких завдань економічного аналізу. Тобто знання теорії економічного аналізу, техніко-економічного аналізу, фінансового налізу мають першочергову важливість.
В освоєнні статистичної методології велике значення має самостійне розв’язання студентами практичних прикладів і задач, які сприяють більш глибокому розумінню тем курсу, більш міцному засвоєнню питань економічного аналізу, придбанню навичок у розрахунках аналітичних показників.
Ці методичні вказівки призначені для надання допомоги студентам денної та заочної форми навчання при виконанні курсової роботи.
Мета і завдання курсової роботи
Мета курсової роботи – закріпити теоретичні і практичні знання, набуті в ході аудиторних занять або шляхом самостійного вивчення окремих питань курсу, розвинути економічне мислення, оволодіти навичками самостійного розв’язання економічних завдань та аналізу отриманих результатів для вироблення й обгрунтування господарських рішень, а також здобуття систематизованих знань і навичок володіння науковими основами економічного аналізу.
При цьому вирішуються наступні завдання:
закріпити теоретичні знання з раніше вивченої дисципліни “Статистика” та засвоїти основні поняття та терміни дисципліни “Економічний аналіз”;
оцінити можливості практичного застосування набутих теоретичних знань для розв’язання конкретних економічних задач;
оволодіти методами систематизації даних та обчислення узагальнюючих аналітичних показників;
навчитися застосовувати традиційні, економіко-математичні та методи елімінування аналізу економічних даних;
оволодіти методами дослідження кореляційного зв’язку між показниками;
закріпити знання з основних розділів техніко-економічного, фінансового, соціально-економічного аналізу.
Зміст і обсяг роботи
Кожен студент повинен розкрити теоретичне питання та виконати практичну частину.
Курсова робота обсягом не більше 35 сторінок повинна бути оформлена на стандартних листках формату А4, написана від руки розбірливо і грамотно або віддрукована, сторінки пронумеровані. Графічні зображення бажано виконати на міліметровому папері.
Практична частина повинна містити аналіз конкретного економічного явища, над дослідженням якого студент працюватиме у відповідності з обраною темою. Проведені по кожному завданню розрахунки повинні обов’язково супроводжуватись висновками. Крім того, слід дати необхідні текстові пояснення розрахунків. В кінці роботи необхідно навести список використаної літератури (вказується автор, назва джерела, місце видання, видавництво та рік видання). Курсова робота завершується остаточними висновками, які повинні містити загальні підсумки щодо здійсненних розрахунків, а також пропозиції для покращення роботи підприємства, установи, організації, фірми.
Строк здачі роботи на кафедру “Економіки підприємства” – за три тижні раніше початку залікової сесії. Захист роботи відбуватиметься шляхом індивідуальної співбесіди з викладачем даної дисципліни і завідувачем кафедрою.
Робота виконана не за своїм варіантом, повертається студенту без розгляду. Якщо робота не зарахована, то після виправлення помилок і з урахуванням всіх зауважень викладача, студент знову подає її на перевірку.
Зміст лекційних тем
РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
Тема 1. ПРЕДМЕТ ТА ВИДИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
Економічний аналіз як галузь економічної науки. Основні етапи розвитку економічного аналізу. Його роль в управлінні господарством та підвищенні ефективності виробництва. Економічний аналіз в умовах ринкової економіки.
Господарська діяльність як предмет економічного аналізу. Об’єкти і суб’єкти аналізу. Зміст аналізу. Умови, які спонукали до розвитку аналізу на підприємствах. Використання в економічному аналізі системи показників.
Основні категорії економічного аналізу. Ресурси, фактори (чинники), резерви виробництва, їх класифікація.
Завдання економічного аналізу. Оцінка результатів господарської діяльності. Сприяння управлінню й контролю виробництва. Пошук та виявлення резервів, заходи для їх реалізації з метою підвищення ефективності виробництва.
Види та напрямки економічного аналізу. Оперативний аналіз. Перспективний аналіз. Техніко-економічний і фінансово-економічний аналіз. Міжзаводський, або порівняльний аналіз. Функціонально-вартісний і системний аналіз.
Місце економічного аналізу господарської діяльності у системі наук Його зв’язок з політичною економією, галузевими економіками, маркетингом, організацією виробництва й управління, фінансуванням, банківською справою, статистикою, бухгалтерським обліком, аудитом тощо.
Тема 2. МЕТОД І МЕТОДИКА ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
Визначення методу. Класифікація методів. Метод економічного аналізу. Аналітичний метод і принципи аналітичного дослідження. Деталізація звітних показників.
Елімінування як метод розрахунку впливу факторів. Способи елімінування: ланцюгових підстановок, абсолютних і відносних різниць та перерахунків.
Порівняння, його застосування в аналізі. Види порівнянь. Вимоги, які пред’являються до забезпечення порівнянності даних. Прийоми нейтралізації цінового фактора, обсягу виробництва, структури та асортименту тощо.
Моделювання. Види моделей. Використання моделювання в економічному аналізі.
Балансові зіставлення. Застосування цього методу для перевірки узгодження й вірогідності звітних фактів. Використання балансових розрахунків для визначення величини невідомих показників і факторів. Сальдовій прийом, можливості використання його в аналізі.
Статистичні методи, які застосовуються в аналізі. Табличний метод, Особливості побудови аналітичної таблиці. Використання табличного методу в аналізі. Прийоми групувань і вибірки. Динамічні ряди. Обчислення середніх і відносних величин. Графічні методи.
Економіко-математичні методи, які застосовуються в економічному аналізі, їх класифікація. Лінійне й динамічне програмування, теорія масового обслуговування, сітьові графіки, транспортна задача та ін. Особливості їх використання в аналізі господарської діяльності та сфери їхнього застосування.
Соціологічні та інші методи, які застосовуються в економічному аналізі. Анкетний метод дослідження. Опитування суб’єктів аналізу. Проведення експерименту.
Тема 3. ІНФОРМАЦІЙНА БАЗА ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
Зміст і поняття інформації. Інформація як важливий ресурс сучасної ринкової економіки. Гласність і секретність інформації. Комерційна таємниця, її межі та значення для суб’єктів господарської діяльності. Організація й контроль потоків інформаційного забезпечення виробництва.
Характеристика й класифікація найважливіших видів інформації на підприємстві. Система техніко-економічних показників як база економічного аналізу. Вимоги, яким повинна відповідати система обліку й звітності. Нагромадження, обробка, систематизація, зберігання й використання аналітичної інформації.
Використання ЕОМ в економічному аналізі. Розробка й класифікація аналітичних задач. Створення автоматизованого банку даних для розв’язання аналітичних задач.
Перевірка вірогідності джерел інформації, які використовуються в аналізі. Перевірка за зовнішніми прикметами (за формою) та за змістом. Методи перевірки якості звіту підприємства. Використання аудиту для перевірки якості бухгалтерських даних і звітів.
Тема 4. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ЕТАПИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
Поняття й загальні методологічні принципи організації аналізу. Форми та методи організації аналітичної роботи. Особливості організації та проведення аналізу з боку статистичних, фінансово-кредитнім керівних організацій. Планування, виконання й контроль окремих робіт аналізу в цілому. Залучення, узгодження дій та заохочення виконавців аналізу.
Основні етапи й послідовність проведення аналізу господарські діяльності. Принципи складання програм аналізу. Добір, перевірка й аналітична обробка економічної інформації. Узагальнення, оцінка та письмове оформлення результатів аналізу. Формування пропозицій за результатами аналізу та контроль за їх реалізацією.
Розділ ІІ. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ
Тема 5. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ, РОБІТ, ПОСЛУГ
Значення й завдання аналізу виробництва продукції, робіт і послуг. Загальна схема й послідовність проведення аналізу. Система показників продукції та обсягів виробництва. Фактори виробництва продукції. Інформаційна база аналізу.
Аналіз обсягу виробництва продукції в натуральному й вартісному вираженні. Оцінка динаміки обсягу продукції виробництва. Вимірювачі, які використовуються для обчислення динаміки показників. Аналіз впливу екстенсивних та інтенсивних факторів на динаміку показників, методика їх розрахунку.
Аналіз асортименту й структури випуску продукції. Комплексний аналіз впливу асортименту й структурних зрушень на економічні показники роботи підприємства. Методика розрахунку впливу цього фактора на обсяг виробництва та інші показники підприємства.
Аналіз якості продукції та робіт. Показники якості. Сортність і методика аналізу її. Аналіз впливу зміни якості на економічні показники роботи підприємства. Аналіз виробничого браку підприємства. Аналіз комплектності й ритмічності роботи підприємства. Оцінка резервів збільшення випуску продукції.
Тема 6. АНАЛІЗ ПОПИТУ, СТАНУ РИНКУ Й ОБСЯГ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ (ПОСЛУГ) ПІДПРИЄМСТВА
Значення й завдання вивчення та оцінки попиту на продукцію та послуги підприємства, а також місткості ринку для обгрунтування плану виробництва й реалізації продукції. Загальна схема послідовність проведення аналізу. Система показників і фактори, які визначають рівень попиту на продукцію та послуги. Вивчення функцій кривих попиту, його цінової еластичності для прийняття управлінських рішень.
Оцінка обсягів і динаміки реалізації продукції та послуг. Аналіз виконання договірних зобов’язань по поставках: обсяг, строки, асортимент, якість. Характеристика взаємозв’язків показників випуску, відвантаження й реалізації продукції. Аналіз і оцінка збуту окремих товарів.
Аналіз виторгу від експорту та факторів його зміни. Аналіз виконання зобов’язань по зовнішньоекономічній діяльності підприємства. Оцінка загальних обсягів експортних поставок. Оцінка за асортиментом, за окремими покупцями, за групами країн, за видами поставок і формами розрахунків. Оцінка конкурентоспроможності підприємства на зовнішніх ринках та ефективності експортних операцій.
Зміст і реалізація підсумкового аналізу виторгу від реалізації продукції й послуг. Підрахунок резервів збільшення реалізації продукції.
Тема 7. АНАЛІЗ ВИРОБНИЧИХ РЕСУРСІВ І ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНІЧНОГО РІВНЯ ПІДПРИЄМСТВА
Значення й завдання аналізу. Загальна схема аналізу. Джерела інформації.
Аналіз .забезпечення підприємства трудовими ресурсами. Аналіз
ефективності використання і освоєння виробничих потужностей. Аналіз використання робочої сили. Аналіз використання робочого часу. Показники та аналіз динаміки продуктивності праці. Аналіз впливу трудових і організаційно-технічних факторів на динаміку продуктивності праці. Аналіз трудомісткості продукції, що випускається. Аналіз резервів продуктивності праці й випуску товарної продукції за рахунок кращого використання трудових ресурсів.
Аналіз показників складу, структури й технічного стану основних фондів. Показники забезпеченості підприємства устаткуванням, виробничими площами та іншими основними фондами. Оцінка динаміки оновлення й модернізації основних фондів, фондоозброєності праці. Оцінка інвестиційної активності підприємства.
Аналіз використання основних фондів. Класифікація показників використання основних фондів. Аналіз фондовіддачі та факторів її зміни.
Аналіз ефективності використання й освоєння виробничих потужностей. Аналіз використання виробничого устаткування. Методика визначення розрахунку резервів збільшення випуску продукції.
Аналіз забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами і ефективності їх використання. Аналіз потреби підприємства в матеріальній ресурсах і рівня виробничих запасів. Фактори, що впливають на складських запасів підприємства.
Аналіз показників використання матеріальних ресурсів і оцінка динаміки матеріаломісткості продукції. Аналіз факторів зміни й виявлену резервів зниження матеріаломісткості продукції та підвищення ефективності виробництва.
Значення й завдання аналізу організаційно-технічного рівня (ОТР) підприємства. Загальна схема аналізу та показники ОТР. Оцінка динаміки показників рівня техніки, технології, організації виробництва. праці й управління. Зміст і методи аналізу прогнозів щодо вдосконалення ОТР підприємства відповідно до прийнятої стратегії маркетингу.
Тема 8. АНАЛІЗ ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО ТА РЕАЛІЗАЦІЮ ПРОДУКЦІЇ
Значення, завдання й система інформаційного забезпечення аналізу витрат на підприємстві. Класифікація видів витрат і об’єктів аналізу. Система показників рівня витрат і собівартості продукції. Загальна схема формування витрат підприємства та їх аналізу.
Напрямки аналізу витрат на підприємстві за їх елементами та статтями калькуляції, за залежністю від обсягу виробництва й збуту продукції, за місцями виникнення витрат, за об’єктами калькуляції.
Аналіз собівартості продукції за статтями витрат. Аналіз матеріальних витрат. Аналіз витрат на заробітну плату й використання фонду оплати праці. Аналіз середньої заробітної плати. Непродуктивні виплати з фонду заробітної плати.
Аналіз комплексних статей витрат: витрат на утримання та експлуатацію устаткування, цехові, загальногосподарські, позавиробничі витрати.
Аналіз собівартості окремих виробів. Фактори формування собівартості виробів і методи їх аналізу. Аналіз інших статей собівартості продукції.
Зміст і методи оперативного аналізу витрат на виробництво та збут продукції. Вибір показників оперативного аналізу та контролю витрат підприємства. Методи виявлення, оцінка й систематизація причин і винуватців відхилень витрат від плану. Підрахунок і розробка заходів для реалізації виявлених резервів собівартості.
РОЗДІЛ ІІІ. ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ
Тема 9. АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ І РЕНТАБЕЛЬНОСТІ
Значення, завдання та інформаційне забезпечення аналізу фінансових результатів діяльності підприємства. Місце прибутку в системі узагальнюючих вартісних показників, його значення в оцінці та стимулюванні економічної ефективності роботи підприємства.
Балансовий прибуток і його складові. Вплив окремих груп фінансових результатів на розмір балансового прибутку.
Прибуток від реалізації продукції (робіт, послуг). Аналіз факторів зміни прибутку від реалізації. Аналіз доходів і збитків, що не плануються. Оцінка втрачених можливостей збільшення прибутку й причин цього.
Аналіз розподілу прибутку. Визначення суми чистого прибутку, який лишається у розпорядженні підприємства. Фактори, які впливають на розмір чистого прибутку: їх класифікація на залежні та не залежні від діяльності підприємства. Аналіз і обгрунтування доцільності основних напрямків використання прибутку.
Аналіз показників рентабельності: загальна рентабельність виробництва, реалізованої продукції, окремих виробів. Фактори зміни рентабельності, резерви зростання.
Тема 10. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
Взаємозв’язок фінансового стану підприємства й результатів його виробничої та збутової діяльності. Характеристика бухгалтерського балансу як основного джерела інформації для оцінки фінансового стану підприємства: зміст, оцінка й аналітичне значення окремих статей балансу. Аналітичне групування статей.
Оцінка фінансового стану підприємства. Визначення платоспроможності підприємства за балансом та іншими джерелами інформації. Поточна й очікувана платоспроможність Фактори, що виливають на фінансовий стан організації. Основні заходи для стабілізації фінансового стану підприємства.
Аналіз майна підприємства й джерел його покриття. Аналіз змін у складі та структурі активів балансу на конкретну дату й у динаміці. Оцінка співвідношення основного й оборотного капітал. Аналіз структури основних і оборотних активів. Оцінка причин змін, які сталися в структурі активів, і їхнього впливу на платоспроможність і фінансову стійкість підприємства.
Аналіз матеріальних оборотних активів, виявлення надлишкових і непотрібних запасів, визначення шляхів їх скорочення. Аналіз дебіторської заборгованості за обсягом, складом, структурою й строками її виникнення (за даними аналітичною обліку).
Аналіз пасивів підприємство. Склад і співвідношення власного та позичкового капіталу на конкретну дату й у динаміці. Оцінка впливу змін у структурі джерел коштів на фінансовий стан підприємства. Аналіз причин зміни окремих джерел формування власного капіталу. Визначення за балансом власних обігових коштів. Аналіз залучених коштів за строками їх погашення.
Аналіз фінансової стійкості та ліквідності підприємства. Відносні показники фінансової стійкості, методи їх визначення й оцінка досягнутого рівня. Узагальнюючі й проміжні показники ліквідності, показники короткострокової та довгострокової ліквідності: методи обчислення, оцінка їх відповідності оптимальним значенням.
Аналіз оборотності обігових коштів і причин її зміни. Визначенні суми ефекту від її зміни.
Узагальнення результатів аналізу фінансового стану підприємства і визначення шляхів фінансового оздоровлення.
Тематика курсових робіт
Аналіз виробничої програми та факторів, що на неї впливають.
Аналіз обсягу власних оборотних засобів.
Оцінка шляхів прискорення оборотності оборотних коштів.
Аналіз обсягу матеріально-технічних ресурсів.
Аналіз рівня продуктивності праці.
Аналіз забезпеченості підприємства робочою силою.
Аналіз резервів збільшення продуктивності праці.
Аналіз співвідношення між темпами росту продуктивності праці і середньої заробітної плати.
Аналіз співвідношення між темпами росту продуктивності праці і фондоозброєності праці робітників.
Аналіз забезпеченості підприємства основними виробничими фондами.
Аналіз активної і пасивної частини основних виробничих фондів.
Аналіз рівня фондоозброєності праці і фондоозброєності виробництва.
Аналіз рівня фондовіддачі основних виробничих фондів і її впливу на виробничу програму.
Аналіз інтенсивного шляху покращення використання основних виробничих фондів.
Аналіз інтенсивності оновлення основних виробничих фондів.
Аналіз зносу основних виробничих фондів і його впливу на результати господарської діяльності.
Аналіз рівня собівартості виробництва і його вплив на обсяги виробництва.
Аналіз структури витрат на виробництво за різними напрямками класифікації.
Аналіз питомих витрат і факторів, що впливають на їх зниження.
Аналіз рівня накладних витрат і шляхи їх зменшення.
Аналіз рівня рентабельності виробництва.
Аналіз ефективності кредитів.
Аналіз фінансової стійкості підприємства.
Аналіз рівня платоспроможності підприємства.
Аналіз використання прибутку підприємства.
Аналіз ефективності матеріального стимулювання.
Аналіз ефективності оплати праці.
Аналіз фонду оплати праці та факторів, що на нього впливають.
Аналіз середньої заробітної плати працівників.
Аналіз фінансового підприємництва.
Аналіз виробничого підприємництва.
Аналіз комерційного підприємництва.
Аналіз внутрішніх резервів виробництва.
Аналіз матеріальних витрат і шляхи їх зниження.
Аналіз рівня господарського ризику.
Аналіз шляхів зниження собівартості продукції.
Аналіз організаційно-технічного рівня виробництва та шляхів його підвищення.
Аналіз рівня організації виробництва.
Аналіз рівня техніки.
Аналіз рівня управління виробництвом.
Аналіз соціального розвитку колективу.
Аналіз конкурентоспроможності підприємства.
Аналіз формування прибутку підприємства.
Аналіз ефективності виробництва.
Аналіз цінової політики підприємства.
Аналіз збутової політики підприємства.
Аналіз маркетингової політики підприємства.
Аналіз альтернативних варіантів господарської діяльності підприємства.
Аналіз використання машин і механізмів.
Аналіз виконання замовлень і господарських договорів.
Аналіз грошових коштів підприємства.
Аналіз фінансових ресурсів підприємства.
Аналіз майна підприємства та джерел його утворення.
Аналіз структури балансу підприємства.
Аналіз дебіторської та кредиторської заборгованості.
Аналіз балансу робочого часу.
Аналіз капіталу підприємства та напрямків його використання.
Аналіз виробничого потенціалу підприємства.
Узагальнюючий аналіз підприємства.
Узагальнюючий аналіз витрат виробництва.
Узагальнюючий аналіз результатів виробництва.
Узагальнюючий аналіз фінансового стану підприємства.
Кореляційний аналіз продуктивності праці.
Кореляційний аналіз середньої заробітної плати.
Кореляційний аналіз фондовіддачі виробництва.
Кореляційний аналіз питомих витрат.
Кореляційний аналіз рентабельності виробництва.
Аналіз рівня беззбитковості підприємства.
Аналіз ділової активності підприємства.
Аналіз ефективності використання власного та позичкового капіталу.
Діагностика банкрутства підприємства.
Аналіз складу, структури і якості продукції.
Аналіз ритмічності виробництва та її впливу на виробничу програму.
Аналіз використання матеріальних ресурсів та дотримання норм витрат і норм запасу матеріалів.
Аналіз виробничого і фінансового левериджа.
Аналіз фінансової звітності підприємства.
Прогнозування показників фінансово-господарської діяльності.
Аналіз інвестиційних проектів в умовах інфляції і ризику.
Факторний аналіз рентабельності виробництва.
Аналіз прибутковості використання коштів підприємства.
Кореляційний аналіз фонду оплати праці.
Аналіз господарської діяльності банку і кредитора.
Аналіз економіко-екологічних показників.
Структура типових тем курсових робіт
Тема: “Кореляційний аналіз фонду оплати праці і факторів, що на нього впливають”
Зміст
Вступ
Теоретичні аспекти фонду оплати праці
Основні положення по оплаті
Елементи державного регулювання
Теоретичні аспекти аналізу тарифної системи
Система та форма оплати праці
Формування та використання фонду оплати праці
Стимулювання працюючих
Аналіз фонду оплати праці
Ретроспективний аналіз фонду оплати праці
Факторний аналіз показників
Кореляційно-регресійний аналіз
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема: “Аналіз забезпеченості робочою силою”
Зміст
Вступ
Розділ 1. Трудові ресурси як основний елемент аналізу господарської діяльності
Завдання та джерела інформації аналізу трудових ресурсів
Поняття трудових ресурсів і їх класифікація
Склад і структура персоналу підприємства
Аналіз кадрового потенціалу підприємства
Розділ 2. Аналіз забезпеченості робочою силою
Аналіз структури, динаміки і руху робочої сили
Структурно-динамічний аналіз персоналу підприємства
Аналіз руху та плинності робочої сили
2.2. Аналіз використання робочого часу
Висновки
Список використаної література
Додатки
Тема: “Аналіз собівартості продукції (робіт, послуг)”
Зміст
Вступ
Розділ І. Теоретична частина
Завдання та джерела інформації собівартості продукції
Показники собівартості продукції
Собівартість – комплексний економічний показник
Оцінка виконання плану собівартості
Аналіз витрат за елементами і статтями
Аналіз матеріальних витрат
Аналіз витрат на оплату праці
Витрати на обслуговування виробництва та управління
Аналіз собівартості окремих видів продукції
Резерви зниження собівартості продукції
Зміни в методиці розрахунку і аналізу собівартості, викликані переходом на нові стандарти
Розділ ІІ. Практична частина
Структурно-динамічний аналіз собівартості
Аналіз питомих витрат
Факторний аналіз собівартості та питомих витрат
Аналіз окремих статей витрат
Аналіз впливу собівартості на рентабельність
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема: “Аналіз виробничого потенціалу підприємства”
Зміст
Вступ
Розділ І. Теоретичні основи аналізу виробничого потенціалу підприємства
Завдання та джерела інформації аналізу виробничого потенціалу
Аналіз основних засобів
Аналіз складу, структури та стану основних засобів
Аналіз забезпеченості засобами виробництва
Використання засобів виробництва
Аналіз матеріальних ресурсів
Забезпечення матеріальними ресурсами
Використання матеріальних ресурсів
Аналіз трудових ресурсів
Забезпечення трудовими ресурсами
Використання робочого часу
Аналіз продуктивності праці
Аналіз стану оплати праці
Зведений підрахунок резервів зростання обсягів виконання робіт
Розділ ІІ. Аналіз виробничого потенціалу підприємства
2.1. Аналіз основних засобів підприємства
Аналіз матеріалоємності продукції
2.3. Аналіз трудових ресурсів
Зведений підрахунок резервів
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема: “Аналіз фінансового стану підприємства”
Зміст
Вступ
Розділ І. Сутність і методика аналізу фінансового стану суб’єкта господарювання
Сутність і структура фінансового аналізу
Інформаційна основа фінансового аналізу
Методи фінансового аналізу
Розділ ІІ. Аналіз фінансового стану підприємства
2.1. Аналіз валюти балансу
2.2. Аналіз джерел формування капіталу
Аналіз активів підприємства
Аналіз пасивів балансу
Аналіз платоспроможності підприємства
Аналіз фінансової стійкості підприємства
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема: “Аналіз витрат на експлуатацію меліоративних систем”
Зміст
Вступ
Розділ І. Теоретична частина
Водне господарство і меліорація земель як виробнича сфера
Поняття про водне господарство і його міжгалузевий характер
Зрошувальна вода як засіб виробництва у зрошувальному землеробстві
1.3. Економічне і соціальне значення меліорації земель
Витрати виробництва у водному господарстві
Витрати на технічну експлуатацію гідромеліоративних систем і шляхи їх зниження
Загальна характеристика управління меліоративних систем
Розділ ІІ. Практична частина
Основні завдання та джерела інформації аналізу витрат на експлуатацію меліоративних систем
2. Ретроспективний аналіз витрат на експлуатацію меліоративних систем
2.1. Аналіз динаміки витрат на експлуатацію меліоративних систем
2.2. Аналіз структури витрат на експлуатацію меліоративних систем
2.3. Аналіз окремих елементів витрат на експлуатацію меліоративних систем
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Тема: “Вплив приватизації на фінансово-господарську діяльність”
Зміст
Вступ
Розділ І. Теоретична частина
Загальні поняття та принципи приватизації майна державних підприємств
Способи та порядок приватизації
Приватизація об’єктів групи А
Приватизація об’єктів групи В
Приватизація об’єктів групи Г
Приватизація об’єктів групи Д
Приватизація об’єктів групи Е
Приватизація об’єктів групи Ж
Приватизація, структура власності та робота підприємства
Стан приватизації підприємства
Основні показники фінансово-господарської діяльності
Ознаки спаду ділової активності підприємства
Застосування факторного статистичного аналізу для прогнозування ймовірності банкрутства
Розділ ІІ. Розрахункова частина
2.1. Аналіз виробництва продукції
2.2. Аналіз використання основних виробничих фондів
2.3. Аналіз рентабельності товарної продукції
2.4. Аналіз фінансового стану підприємства
Аналіз валюти балансу
Аналіз джерел формування капіталу
Аналіз складу і структури загального капіталу
Тема: “Аналіз структури балансу”
Зміст
Вступ
Розділ І. Аналіз балансу підприємства
Завдання та основні джерела інформації аналізу структури балансу
Аналітичні характеристики балансу
Послідовність аналізу структури балансу
Розділ ІІ. Аналіз динаміки і структури балансу
2.1. Загальна характеристика стану засобів
2.2. Аналіз оборотності майна
2.3. Аналіз структури джерел (пасив)
2.4. Аналіз ліквідності
Висновки
Список використаної літератури
Тема: “Аналіз руху грошових коштів”
Зміст
Вступ
1. Управління пенсійним забезпеченням соціального страхування
2. Джерела надходжень та статті видатків Пенсійного фонду
2.1. Надходження
2.2. Видатки
3. Аналіз виконанням бюджету обласного управління Пенсійного фонду за 1998-2000 роки
4. Стан нарахування та сплати платежів до Пенсійного фонду
5. Аналіз співвідношення кількості пенсіонерів та працюючих по роках
6. Аналіз вплив часткових факторів на зміну роботи обласного управління Пенсійного фонду за 1997-2000 роки з питань надходження платежів
7. Аналіз витрат на утримання апарату управління Пенсійного фонду за 1997-2000 роки
8. Аналіз заборгованості по виплаті пенсій і допомоги за 1998-2000 роки
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Приклад типових таблиць для виконання курсової роботи
Розділ І. АНАЛІЗ ТРУДОВИХ РЕСУРСІВ.
Таблиця 1.1. Структурно-динамічний аналіз персоналу підприємства
№ з/п
Назва показника
б.р.
м.р.
зв.рік
Відхилення
абс.
пит. %
абс.
пит. %
абс.
пит.%
від б.р.
від м.р.
абс.
пит.
абс.
пит.
1
Середньоспискова чисельність, чол.
1.1
Виробничий персонал
а)
Робітники
б)
Учні
в)
Спеціалісти
г)
МОП
1.2
Невиробничий персонал
Таблиця 1.2 Аналіз показників руху і плинності кадрів
№ з/п
Назва показника
Б.р.
М.р.
Зв.р.
Відхилення
від б.р.
від м.р.
1
Середньоспискова чисельність працюючих, чол..
2
Чисельність прийнятих, чол..
3
Чисельність звільнених, чол. всього:
з них:
- за власним бажанням
- за пор. трудової дисципліни
- за скороченням
4
Коефіцієнт обороту по прийому, %
5
Коефіцієнт обороту по звільненню, %
6
Коефіцієнт плинності, %
Таблиця 1.3. Баланс робочого часу
№ з/п
Показники балансу
Мин. рік
Звіт. Рік
Відхил.від м. року
1
2
3
4
5
1.
Календарний фонд часу
2.
Вихідні і святкові дні
3.
Неявки на роботу, днів, всього
3.1.
в т.ч.: чергові відпустки
3.2.
відпустки по навчанню
3.3
відпустки по хворобі
3.4
неявки дозволені законом
3.5
неявки з дозволу адміністрації
3.6
цілодобові простої
3.7.
Прогули
5.
Число явок на роботу
6.
Тривалість робочого дня
Таблиця 1.4 Аналіз показників використання робочого часу
№ з/п
Показники
Мин. рік
Зітн. рік
Відхилення від мин. року
1.
Календарний фонд часу
2.
Максимально можливий фонд часу
3.
Табельний фонд часу
4.
Корисний фонд часу
5.
Коефіцієнт корисного фонду часу
6.
Коефіцієнт календарного фонду часу
7.
Коефіцієнт максимально можливого фонду часу
8.
Коефіцієнт табельного фонду часу
9.
Тривалість робочого дня
10.
Коефіцієнт внутрішнього використання робочого часу
Таблиця 1.5. Аналіз динаміки продуктивності праці
№ з/п
Назва показника
Б. р.
М. р.
Зв. р.
Відхилення
від б. р.
Від м. р.
абсол.
відн.
абсол.
відн.
1
Обсяг випущеної продукції, т. грн.
2
Середньоспискова чисельність персоналу, чол.
3
Середньорічна продуктивність праці працівника, грн.
4
Чисельність робітників, чол.
5
Середньорічна продуктивність праці робітника, грн.
6
Число явок, днів
7
Продуктивність праці середньоденна, грн.
8
Середня тривалість робочого дня, год.
9
Середньогодинна продуктивність праці робітника, грн.
Таблиця 1.6. Факторний аналіз продуктивності праці
№ з/п
Фактори
Методика розрахунку
Розмір впливу, грн.
1
2
3
4
1.
Відхилення у середньорічній продуктивності праці одного працівника
1.1.
Зміна продуктивності праці під впливом відхилень в структурі персоналу
1.2.
Вплив продуктивності праці одного робітника на загальну продуктивність праці
Перевірка
2.
Відхилення у середньорічній продуктивності одного робітника
2.1.
Вплив зміни кількості відпрацьованих днів на середньорічну продуктивність праці робітника
2.2.
Вплив зміни середньої тривалості робочого дня на відхилення у середньорічній продуктивності праці робітника
2.3.
Вплив зміни середньогодинної продуктивності праці на відхилення середньорічної продуктивності праці робітника
Перевірка
Таблиця 1.7. Факторний аналіз обсягів випуску продукції
Фактори
Методика розрахунку
Розмір впливу, тис. грн.
1. Відхилення в обсягах випуску продукції, тис. грн.
1.1. Вплив зміни чисельності персоналу на відхилення в обсягах випуску продукції
1.2. Вплив зміни продуктивності праці одного працівника на відхилення в обсягах випуску продукції
Перевірка
1.2.1. Вплив зміни питомої ваги робітників на обсяг випуску продукції
1.2.2. Вплив зміни продуктивності праці 1 робітника на обсяги впуску продукції
Перевірка
1.2.2.1. Вплив зміни числа відпрацьованих днів на обсяги випуску продукції
1.2.2.2. Вплив зміни середньої тривалості робочої зміни на відхилення в обсягах випуску продукції
1.2.2.3. Вплив зміни середньогодинної продуктивності праці робітника на відхилення в обсягах випуску продукції
Перевірка
5. Переходимо до наступного етапу аналізу трудових ресурсів. Це аналіз оплати праці.
Таблиця 1.8. Структурно-динамічний аналіз оплати праці
№ з/п
Назва показника
Б. рік
М. рік
Зв. Рік
Відхилення
аб-сол.
відн. %
аб-сол.
відн. %
аб-сол.
відн. %
від б .р.
від .м.р.
абс.
відн.
абс.
відн.
1.
Фонд оплати праці, тис. грн.
2.
Фонд оплати праці робітника, тис. грн.
3.
Фонд оплати праці інших категорій, тис. грн.
Таблиця 1.9. Факторний аналіз фонду оплати праці одного працівника
№ з/п
Назва показника
М. рік
Зв. рік
Відхилення
Всього
В т.ч.
чисел.
сер. з/пл
1
Фонд оплати праці працюючих, тис. грн.
2
Чисельність персоналу, чол.
3
Середньорічна заробітна плата 1 працівника, грн.
Таблиця 1.9. Факторний аналіз оплати праці робітників
№ з/п
Назва показника
М. рік
Зв. рік
Відхилення
Всього
в т.ч.
чисел.
сер. з/пл
1
Фонд оплати праці робітників, тис. грн.
2
Чисельність робітників, чол.
3
Середньорічна заробітна плата 1 робітника, грн.
Таблиця 1.10. Факторний аналіз оплати праці працівника в залежності від кількості відпрацьованих людино-годин
№ з/п
Назва показника
М. рік
Зв. рік
Відхилення
Всього
в т.ч.
люд.-год.
випл. на 1 л.-год.
1
Фонд оплати праці працюючих, тис. грн.
2
Кількість відпрацьованих людино-годин
3
Виплати з фонду оплати праці за кожну відпрацьовану люд.-год.
Таблиця 11. Аналіз динаміки заробітної плати
№ з/п
Назва показника
Б. р.
М. р.
Зв. р.
Відхилення
від б. р.
від м. р.
абсол.
відн.
абсол.
відн.
1
Фонд оплати праці, тис. грн.
2
Чисельність персоналу, чол.
3
Середньорічна заробітна плата 1 працівника, грн.
4
Фонд оплати праці робітників, тис. грн.
5
Чисельність робітників, чол.
6
Середньорічна заробітна плата 1 робітника, грн.
7
Кількість відпрацьованих днів
8
Середньоденна заробітна плата робітника, грн.
9
Середня тривалість робочого дня, год.
10
Середньогодинна заробітна плата робітника, грн.
Таблиця 1.12. Аналіз співвідношення між темпами росту продуктивності праці і середньою заробітною платою
№ з/п
Назва показника
Б. рік
М. рік
Зв. рік
Відхилення
від б.р.
від м.р.
1
Середньорічна заробітна плата 1 працівника, грн.
2
Темп росту середньорічної заробітної плати
3
Середньорічна продуктивність праці 1 працівника, грн.
4
Темпи росту середньорічної продуктивності праці
5
Коефіцієнт випередження середньорічної заробітної плати працівника
6
Середньогодинна продуктивність праці одного робітника, грн.
7
Середньогодинна заробітна плата робітника, грн.
8
Темп росту середньогодинної...