МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
№2722 від 04.02.2009
ЗАСТОСУВАННЯ OUTLOOK EXPRESS ДЛЯ УЧАСТІ В ТЕЛЕКОНФЕРЕНЦІЯХ USENET
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ДО ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ № 7
З КУРСУ “РОБОТА В ІНТЕРНЕТІ”
для студентів базових напрямків
6.1601 «Інформаційна безпека»
6.170101 «Безпека інформаційних і комунікаційних систем»
6.170102 «Системи технічного захисту інформації»
6.170103 «Управління інформаційною безпекою»
Затверджено
на засіданні кафедри
“Захист інформації” протокол № 8 від 29.01.2009 р.
Львів – 2009
Робота Outlook Express для участі в телеконференціях UseNet: Методичні вказівки до лабораторної роботи з курсу “Робота в Інтернеті” для студентів базових напрямків 6.1601 «Інформаційна безпека», 6.170101 «Безпека інформаційних і комунікаційних систем», 6.170102 «Системи технічного захисту інформації», 6.170103 «Управління інформаційною безпекою» / Укл. А.З. Піскозуб, Ю.М. Наконечний, І.І. Рудик. - Львів: НУЛП, 2009, - 14 с.
Укладачі: Піскозуб А.З., канд. техн. наук, доц.
Наконечний Ю.М.., канд. техн. наук, доц.
Рудик І.І., інженер
Відповідальний за випуск: Дудикевич В.Б., проф., д.т.н, зав.каф. Захист інформації
Рецензент: Погребенник В.Д., доктор техн. наук, проф.
Мета: робота призначена для знайомства з можливостями, які Outlook Express надає для роботи з групами новин.
1. Основні теоретичні відомості
Терміном UseNet називається сервіс Internet, що дає змогу користувачам брати участь у групових дискусіях.
Участь у телеконференції UseNet нагадує роботу з електронною поштою, з тією відмінністю, що повідомлення відправляються не окремим користувачам, а до спеціальних дискусійних груп — телеконференцій. Відправлені до телеконференцій повідомлення стають доступними для всіх учасників групи.
Телеконференції також називають групами новин, а окремі повідомлення — статтями. Відправлення статті до групи новин називається публікацією в телеконференції.
Таблиця. Основні категорії груп новин
Категорія
Тематика
biz
Бізнес
comp
Комп'ютерна тематика
news
Новини загального характеру
rec
Розваги (хобі і мистецтво)
sci
Наука
soc
Соціальні теми
talk
Дискусії
misc
Інші теми
Поширення повідомлень телеконференцій відбувається завдяки спеціальним серверам новин — NNTP-серверам (від Net News Transport Protocol — протокол передачі новин мережі). Всі сервери новин зв'язані між собою і безперервно передають один одному тексти нових повідомлень телеконференцій. Провайдери послуг Internet, які мають NNTP-сервери, в автоматичному режимі копіюють телеконференції з одного сервера на інший, забезпечуючи їх швидке поширення. Провайдери самі вирішують, які телеконференції підтримувати.
Переважна більшість серверів новин є загальнодоступними і плата за користування ними не стягується, проте існують і комерційні (платні) телеконференції.
Групи новин використовують ієрархічну систему імен, у якій назва найширшої (основної) категорії вказується в назві групи першою, а найспецифічнішої — останньою. Існують вісім основних категорій верхнього рівня (табл.). Після основної категорії через крапку вказуються категорії наступних рівнів — другого (тема) і третього (підтема) і т. ін. Категорії четвертого і наступних рівнів зустрічаються значно рідше.
Робота з телеконференціями потребує установки на комп'ютері користувача спеціальної програми-клієнта для доступу до сервера новин (news reader). Однією з таких програм є Outlook Express зі складу Windows.
Настройка доступу до телеконференцій
Початкова настройка Outlook Express на роботу з телеконференціями виконується аналогічно до початкової настройки на роботу з електронною поштою:
запустіть Outlook Express;
у меню Сервис виберіть команду Учетные записи...;
у вікні діалогу "Учетные записи в Интернете" натисніть кнопку Добавить і з меню, що випадає, виберіть пункт Новости... В результаті запуститься майстер настройки;
виконайте кроки роботи майстра зі створення облікового запису для групи новин. При цьому вводяться ім'я (псе вдонім) і адреса електронної пошти користувача (за замовчуванням підставляються дані з облікового запису електронної пошти, хоча можна вказати й інші) і доменне ім'я сервера новин.
Після цього на панелі папок Outlook Express з'являється ярлик для доступу до сервера новин. Щоб змінити окремі параметри облікового запису, потрібно виконати такі дії:
відкрити вікно діалогу "Учетные записи в Интернете", як описано вище;
перейти на вкладку Новости;
виділити обліковий запис, який треба відредагувати, і натиснути кнопку Свойства;
у вікні властивостей облікового запису (Рис.7.1.) внести необхідні зміни.
Рис.7.1. Вікно властивостей облікового запису для роботи з телеконференціями
Завантаження списку і підписка на групи новин
При першому зверненні до сервера новин автоматично завантажується список доступних для підписки груп новин. Під час кожного наступного сеансу роботи автоматично перевіряється наявність нових груп, і вони додаються до загального списку.
Рис. 7.2. Вікно "Подписка на групу новин"
Після завершення завантаження список груп відображується у вікні "Подписка на группу новостей" (Рис. 7.2.). Якщо в поле Отобразить группи новостей, содержащие: ввести ключове слово, то буде показано тільки назви телеконференцій, які містять це слово.
Далі можна розпочати підписку на телеконференції. Щоб підписатись на телеконференцію, потрібно вибрати її назву в списку і натиснути кнопку Подписаться; при цьому біля назви телеконференції з'явиться значок підписки. Щоб переглянути список виписаних телеконференцій, достатньо перейти на вкладку Выписанные і натиснути кнопку ОК.
Відмова від підписки виконується аналогічно: треба вибрати назву телеконференції на вкладці Выписанные і натиснути кнопку Отказаться от подписки.
Одержання і перегляд статей
Зручність підписки на телеконференції полягає в тому, що список таких конференцій відображається в панелі папок і це спрощує доступ до них: для перегляду статей телеконференції достатньо клацнути на ній і в області перегляду повідомлень з’являються їх заголовки(Рис.7.3. )
Рис.7.3. Вікно Outlook Express у режимі пергляду статей новин
У панелі папок виводиться деревоподібна структура, в якій показуються, крім папок з поштою, сервери новин і групи виписаних телеконференцій.
Область перегляду поділено на дві частини: у верхній частині виводяться заголовки статей, а в нижній показується текст виділеної статті. Заголовки непрочитаних статей виділяються жирним шрифтом. Значок "+" біля заголовка статті говорить про те, що на статтю надійшли відповіді інших користувачів; клацання на ньому розгортає деревоподібну структуру із заголовків відповідей.
У рядку стану виводиться загальна кількість статей і кількість непрочитаних статей. У правій частині при завантаженні заголовків груп або повідомлень з'являється стрічковий індикатор, що інформує про хід процесу.
Існує також можливість переглянути статті з конференції, на яку підписку не оформлено. Для цього треба викликати вікно "Подписка на группу новостей" за допомогою однойменної кнопки на панелі інструментів, виділити потрібну конференцію і натиснути кнопку Перейти. При виході з конференції з'явиться запит, чи не бажаєте ви підписатися на неї.
Статті телеконференцій, як і поштові повідомлення, також можуть містити вкладення. На відміну від поштових повідомлень, заголовки статей з вкладеннями не мають спеціальної позначки (типу скріпки). При перегляді такої статті в правій частині заголовка вікна повідомлення з'являється кнопка у вигляді скріпки. Клацнувши на ній, можна відкрити список вкладених файлів. Клацання на імені файлу дає змогу переглянути його.
Команда Сохранить вложения..., якою завершується список вкладених файлів, дає можливість зберегти вкладення у вигляді окремих файлів.
Параметри доставки статей визначаються у вікні "Параметри", яке відкривається за допомогою команди Сервис-Параметри. На вкладці Чтение в секції Новости розміщено прапорці:
Загружать (...) заголовков за один раз;
Полетить все сообщения при виходе как прочитанние; а на вкладці Обслуживание — такі прапорці:
Удалять прочитанние сообщения из групи новостей;
Удалять сообщения групп новостей через (...) дн. после загрузки.
Назви прапорців пояснюють їх призначення.
Використання правил обробки статей
У разі інтенсивної роботи з телеконференціями, коли переглядається велика кількість статей, зручно користуватися правилами для їх обробки. Застосовуючи ці правила, можна позначати окремі повідомлення, виділяти їх кольором, завантажувати потрібні і видаляти непотрібні повідомлення.
Правила обробки статей визначаються аналогічно правилам обробки поштових повідомлень. Щоб визначити правило обробки статей, слід виконати такі дії:
у меню Сервис вибрати команду Правила для сообщений з варіантом Новости. Якщо правила раніше не створювались, відкриється вікно діалогу "Создать правило для новостей" (рис. 7.4.);
Рис. 7.4. Вікно "Создать правило новостей"
задати умови для правила, встановивши потрібні прапор ці в секції умов;
визначити дії, які будуть виконуватись за зазначених умов, встановивши потрібні прапорці в секції дій;
клацнути на підкреслених посиланнях у секції Описание правила для визначення умов або дій для цього правила;
ввести назву правила в секції Название правила і натиснути кнопку ОК. Після цього відкриється вікно діалогу "Правила для новостей" (рис. 20);
натиснути кнопку Применить... і визначити групу по відомлень, до якої це правило буде застосовуватись.
Якщо хоча б одне правило створене, команда Правила для сообщений одразу викликає діалог "Правила для сообщений" (рис. 7.5.), і для створення нового правила слід скористатися кнопкою Создать....
Рис.7.5. Вікно існуючих правил для статей
Блокування небажаних повідомлень
Outlook Express, як і при роботі з електронною поштою, дає змогу блокувати надходження повідомлень від окремого відправника або домену (домен — частина адреси електронної пошти, що вказана після знака @)- Статті від заблокованих осіб не відображаються.
Щоб блокувати відправника, потрібно вибрати його статтю в області перегляду повідомлень і скористатися командою Сообщение-Блокировать отправителя. Для зняття блокування слід виконати команду Сервис-Правила для сообщений-Список блокируемих отправителей..., вибрати відправника або домен і натиснути кнопку Удалить.
Публікація статей
Для швидкого виконання основних операцій з публікації статей на панелі інструментів передбачено такі кнопки:
Создать сообщение — відкриває вікно для підготовки нової статті;
Ответить в группу — відкриває вікно з цитатою вибра ної статті для підготовки відповіді;
Ответить автору — відкриває вікно для підготовки поштового повідомлення безпосередньо автору вибраної статті, в якому автоматично заповнюється поле адреси і вставляється цитата статті;
Переслать сообщение — дає змогу перенаправити вибрану статтю телеконференції іншому користувачеві за допомогою електронної пошти.
Як і поштове повідомлення, стаття може містити вкладення. Операція із вкладення файлів у повідомлення також виконується аналогічно:
у вікні підготовки статті розмістіть курсор у підвікні для введення тексту;
виконайте команду Вставка-Вложение файла...;
у стандартному діалоговому вікні для вибору файлів, яке відкриється, виберіть один або кілька файлів для вкла дення і натисніть кнопку Вломить.
У результаті в заголовок листа буде вставлене поле Присоединить з вкладеними файлами. Для вкладення файлів у статті також можна використати спосіб "перетягни і відпусти", тобто спочатку у вікні, скажімо, провідника виділити потрібні файли і за допомогою миші перетягти їх в область тексту повідомлення. Великі за розміром файли рекомендується попередньо стискувати за допомогою програм-архіваторів (наприклад, WinZip, WinRar, WinArj) і вкладати в статті вже архівні файли.
Одну статтю можна відправити в кілька груп, якщо всі вони розміщуються на одному сервері новин. Така операція називається перехресною публікацією (cross posting) і нагадує відправлення одного поштового повідомлення за кількома адресами:
натисніть кнопку Создать сообщение панелі інструментів, щоб відкрити вікно нової статті;
обов'язково вкажіть тему статті — програма не відправляє статті, в яких поле теми порожнє;
натисніть кнопку у вигляді книги зліва від поля Группи. Після цього відкриється вікно вибору груп;
виберіть групи для відправлення повідомлення, користуючись кнопкою Добавить, і натисніть кнопку ОК.
2. Завдання для виконання
Запустіть Outlook Express і перегляньте в області повідомлень стартову сторінку програми — за замовчуванням вона відкривається відразу після запуску. (Якщо замість стартової сторінки відображається вміст однієї з папок, клацніть на панелі папок на значку Outlook Express.) Зверніть увагу на секцію Группы новостей, в якій розташовуються гіперпосилання для створення облікового запису для роботи з телеконференціями.
Настройте програму на видалення прочитаних повідом лень. Для цього за допомогою команди Сервис-Параметри відкрийте вікно "Параметри", перейдіть на вкладку Обслуживание і встановіть прапорець Удалять прочитанние сообщения из групи новостей.
На стартовій сторінці в секції Группы новостей клікніть на гіперпосиланні Настройка учетной записи группы новостей, щоб запустити майстер для створення облікового запису.
За допомогою майстра створіть обліковий запис для роботи з сервером новин msnews.microsoft.com.
Завантажте список груп сервера. За ключовим словом test знайдіть групу новин для тестування microsoft.publik.nntp.test і підпишіться на неї.
Задайте таке правило обробки статей, за яким статті, що відправлені раніше ніж 15 днів тому, позначаються як прочитані. Застосуйте це правило до повідомлень групи новин microsoft.publik.nntp.test.
Перегляньте статті в групі, що не позначені як прочитані, і заблокуйте надходження повідомлень від осіб, які їх на діслали.
Відправте власну тестову статтю в групу новин microsoft.publik.nntp.test, вказавши в полі Тема слово test.
Синхронізуйте список статей за допомогою команди Сервис-Синхронизировать группу новостей і перевірте, чи не з'явилась у групі ваша стаття. Якщо стаття не з'явилась, повторіть операцію згодом.
Створіть на панелі папок власну папку Статті новин і скопіюйте до неї свою статтю.
Ще раз завантажте список груп сервера. За ключовим словом newuser знайдіть групу новин для початківців microsoft.publik.word.newusers і підпишіться на неї.
Створіть правило обробки статей, за яким статті, що містять у полі Тема слово Word, виділяються кольором.
Перегляньте виділені статті та кілька з них збережіть у папці Статті новин.
З дозволу викладача відмовтесь від підписки на групу новин microsoft.publik.nntp.test і microsoft.publik.word.newusers та зніміть блокування надходження повідомлень.
Завершіть роботу з програмою.
3. Зміст звіту
Короткі теоретичні відомості.
Результати виконання роботи.
Висновок.
Контрольні запитання
Що таке телеконференції UseNet?
Як розповсюджуються статті телеконференцій? Як організована ієрархія імен телеконференцій? Назвіть і охарактеризуйте основні категорії верхнього рівня.
Які існують можливості для блокування надходження небажаних статей?
Які дані потрібні для створення облікового запису групи новин?
Як створюється обліковий запис групи новин? Як виконується редагування введених даних?
Як підписатися на групу новин? Як переглянути список підписаних груп? Як відписатися від окремих з груп?
Чи можна читати статті в групі новин, не оформивши підписку? Чи можна публікувати статті в групі новин, не оформивши підписку?
Як розпочати нову дискусію в групі новин?
Як у телеконференції опублікувати відповідь на статтю? Як надіслати відповідь автору статті без публікації в телеконференції?
Як визначити кількість непрочитаних статей у групі новин?
Чи можна вкладати файли в статтю, що публікується в телеконференції?
Як обмежити кількість повідомлень, що завантажуються за один раз?
Як настроїти програму на автоматичне видалення прочитаних статей?
Як і для чого задаються правила обробки статей?
Список літератури.
Маринин С.А. Почтовая программа Outlook Express. – НТ Пресс, 2007. – 64 с.
Маринин С.А. Основы работы с электронной почтой. – НТ Пресс, 2007. – 160 с.
Журин А. А. Самоучитель работы на компьютере. Microsoft Internet Explorer, Outlook Express 6. – Юнвес, 2003. – 608 с.
Волков А. А. Самоучитель Word, Excel и электронная почта. – Технический бестселер, 2008. – 320 с.
Навчальне видання
Робота Outlook Express для участі в телеконференціях UseNet: Методичні вказівки до лабораторної роботи з курсу “Робота в Інтернеті” для студентів базових напрямків 6.1601 «Інформаційна безпека», 6.170101 «Безпека інформаційних і комунікаційних систем», 6.170102 «Системи технічного захисту інформації», 6.170103 «Управління інформаційною безпекою» / Укл. А.З. Піскозуб, Ю.М. Наконечний, І.І. Рудик. - Львів: НУЛП, 2009, - 14 с.
Укладачі: Піскозуб Андріан Збіґневич
Наконечний Юрій Маркіянович
Рудик Ігор Ігорович